Adam Majewski: Być wiernym sobie

Opublikowane 19.10.2021 13:53 przez

Leszek Milewski

– Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę – trener Adam Majewski w Stali Mielec odpowiada nie tylko za trenowanie, ale również za transfery. Jaki był potencjał Stali Mielec z początku sezonu, a jaki jest teraz? Na kim się wzoruje? Dlaczego jego podstawą jest szczerość? Co jest najtrudniejsze w zawodzie trenera? Jakie są cechy wspólne Stomilu i Stali? Zapraszamy.

Gdzie pan widzi największe różnice między Stalą obecną, a Stalą z początku sezonu?

W tym, jak systematycznie punktujemy. Wiemy jakie mamy możliwości, doceniamy każdy punkt. Wiadomo, że potrzeba było nam czasu. Objąłem drużynę zaraz przed rozgrywkami, w ostatniej chwili uzupełnialiśmy skład. Cieszę się natomiast, że konsekwencja przynosi efekty.

Po Górniku Zabrze nazwał pan ofensywę Stali, tu cytat, „totalną katastrofą”. Dość bezpośrednie słowa.

Jestem szczery, mówię co myślę, a ten mecz nam nie wyszedł – każdy kto go obejrzał to widział. W szatni nie mamy nic do ukrycia. Tak samo po Cracovii – prowadzimy 3:1, remisujemy 3:3. Nie będziemy udawać, że wszystko było w porządku. Niemniej doceniamy ten punkt, bo każdy się przyda.

Szczerość to pana absolutna podstawa? Pytam również dlatego, że spotkałem się z opiniami, że środowisko piłkarskie nie należy do najbardziej szczerych.

Nie będę wypowiadał się za środowisko piłkarskie. Było jakie było, choćby w dawnych latach. Każdy sam musi ocenić, jak jest teraz. Na pewno też zostałem kiedyś oszukany, ale nie jestem człowiekiem pamiętliwym. Ja mogę mówić za siebie: dla mnie szczerość to fundament. Mam proste zasady w życiu, poza szczerością uczciwość, pracowitość. I nie dążenie po trupach do celu. Człowiek musi być człowiekiem. Być wiernym sobie, szanować innych.

A w środowisku często takie dążenie po trupach funkcjonuje?

Nie chcę wypowiadać się za osoby, które w ten sposób postępują.

Czy ludzie często są niegotowi na szczerość, choć zawsze deklarują jej chęć?

Tak, myślę, że generalnie nie są gotowi na szczerość. Czy czasem moja szczerość wzbudza zaskoczenie? Pewnie tak. Ale nie powiedziałbym, że negatywne. Jak w życiu – ktoś po słowach szczerości będzie ci wrogiem, ktoś przyjacielem.

Czy dla pana samego była zaskoczeniem oferta Stali przed sezonem? Nie był pan oczywistym wyborem na Ekstraklasę.

Było dla mnie zaskoczeniem, bo niełatwo się przebić. Jest wielu trenerów, którzy takiej szansy nigdy nie otrzymali. Mam nadzieję, że swoją wykorzystam, ale podchodzę do tego ze spokojem. Cieszą pozytywne opinie, że w grze Stali Mielec coś się zmieniło.

Wiadomo, że Ekstraklasa to wielka szansa, ale nie obawiał się pan choć trochę? Już wiosną o Stali mówiło się również przez pryzmat problemów finansowych.

Oczywiście, nie zawsze wszystko wygląda tak, jakbyśmy chcieli. Ale trzeba dostosować się do panujących możliwości, to też część warsztatu trenera. Ekstraklasa oczywiście była magnesem, sam chciałem się sprawdzić – człowiek po to się kształcił, żeby spróbować na tym poziomie.

Czymś pana zaskoczyła Ekstraklasa?

Niczym.

To jaka jest, skoro niczym pana nie zaskoczyła?

Zależy z której strony będziemy patrzeć. W porównaniu do czasów, gdy sam grałem – łatwiej się wybić. Lepsza otoczka. Zawodnicy nie muszą koniecznie wyjeżdżać z kraju, by zabezpieczyć się finansowo. Natomiast z mojej perspektywy, kiedyś w Ekstraklasie grało się zdecydowanie trudniej.

Dlaczego?

Lepsi piłkarze.

Pod jakim względem?

Piłkarskim, charakterologicznym. Mieli gorsze warunki, gorsze stadiony, gorszy sprzęt. Nadrabiali charakterem. Teraz piłkarze mają praktycznie wszystko podane na tacy i albo ktoś z tego skorzysta, albo nie. Jak w życiu: im trudniej dochodzi się do celu, tym bardziej jest się zahartowanym.

Ta gra dziś jest jednak znacznie szybsza, nie wiem czy dawne zespoły ESA dałyby radę.

Zdecydowanie piłka poszła w kierunku szybkości, trzeba się szybciej przemieszczać, natomiast nie ma co tego tak porównywać.

Skoro przy dawnych czasach, to jeszcze jedno pytanie: panu słyszałem wczoraj opinię, że był pan wielkim talentem, mógł zostać znacznie lepszym rozgrywającym.

Nie chciałbym oceniać samego siebie. Natomiast oceniany byłem często przez pryzmat warunków fizycznych, a w tamtych czasach gra była bardzo fizyczna – śmieję się, że być może zabrakło mi nie umiejętności, ale 5kg. Nie narzekam jednak, jestem zadowolony z tego, co osiągnąłem na boisku. Nie byłem, a grałem w Lechu Poznań i Legii Warszawa, około 300 spotkań w ESA, zdobyłem mistrzostwo Polski, występowałem w kadrach młodzieżowych i zaliczyłem debiut w pierwszej. Gwiazdą nie byłem, tylko człowiekiem od czarnej roboty.

Ma pan jakiś wzór trenerski?

Konkretnego nie mam, obserwuję wielu trenerów, od każdego można coś wyciągnąć. W pierwszej kolejności trzeba być jednak sobą. Patrząc na sposób i system gry najbliżej mi do Thomasa Tuchela.

Co pan sądzi o zagadnieniu trenerskiej charyzmy? To nie tylko gestykulacja i pokrzykiwanie przy linii.

Trudno ocenić zagadnienie charyzmy, na pewno nie jest to takie oczywiste. Ci, którzy przy linii bocznej gestykulują, krzyczą, są traktowani jako ludzie z charyzmą – a jak ktoś analitycznie obserwuje mecz, to mówi się o nim, że tej charyzmy nie ma. Jak trener jest spokojny, a nie ma wyników, to zaraz eksperci piszą receptę: winny charakter. Jakby stanął na ławce wyniki by się poprawiły? Myślę, że charyzmę wypracowuje się codzienną pracą i konkretną wizją gry.

Showmani jednak mają w piłce łatwiej. Piłka to, ostatecznie, rozrywka, a oni się lepiej w to wpisują.

Zdecydowanie tak. Ale to nie tak, że jak ktoś jest spokojny, nie potrafi powiedzieć w pewnych momentach mocniejszych słów.

Dużo było potrzebnych tych mocnych słów od początku sezonu w Stali?

Dużo nie, ale na pewno były takie sytuacje, kiedy trzeba było powiedzieć sobie szczerze jak to wygląda.

Taktycznie docelowo jak chce grać Stal?

Docelowo, uważam, że idziemy w dobrą stronę. Nie zamierzam się tłumaczyć, nie zamierzam robić sobie alibi z wymówek. Chcemy grać w piłkę. Budować akcje od bramkarza. Na pewno nie zamierzamy się tylko bronić. Po to się wychodzi na boisko, żeby wygrywać, tylko czasem dokonamy korekt z uwagi na nasze możliwości. Stawiamy sobie ambitne cele, realnie patrzymy też na siebie – wiemy, że wspomniany Górnik nam nie wyszedł. Ale tez z Cracovią, Jagiellonią czy Piastem ten wynik mógł być lepszy.

Gdzie pan widzi największe braki Stali?

Patrząc na naszą grę, niestety co tydzień można odnieść wrażenie, że gramy bardzo dobrze w pierwszej połowie, natomiast w drugiej wracają demony (rozmawiamy przed meczem z Zagłębiem, gdzie Stal strzeliła w drugiej połowie trzy gole i odwróciła wynik – przyp. LM). Pierwsza myśl w takich sytuacjach to złe przygotowanie fizyczne, ale ja się nie zgadzam. Wciąż myślę, że to jest związane z  mentalnością, z pewnością siebie. Jeśli ma się jakość, nie boi się odpowiedzialności. Jeśli tej pewności siebie nie ma, wtedy w drużynie robi się problem. Jeśli 2-3 zawodników, którzy powinni być liderami, nie bierze tej odpowiedzialności, to się przekłada na całą drużynę.

Jaki był potencjał Stali z początku sezonu, i tej z teraz?

Tej z początku – gdzieś w końcu tabeli. Tej obecnej – myślę, że na ten moment nasze miejsce w tabeli jest adekwatne, choć przy odrobinie szczęścia, odporności psychicznej, stać nas na więcej.

Gdyby mógł pan wciąż wzmocnić jakąś formację, która by to była?

Środek pola.

Ktoś na rozegranie?

Tak, w centralnym sektorze zawodnik na pozycję 6-8, taki, który miałby cechy lidera. Kogoś takiego ewidentnie nam brakuje. Ci, którzy grają obecnie, mają umiejętności, podnoszą je, natomiast niekoniecznie mają takie cechy charakteru. W Stali zdecydowanie potrzeba osób z cechami przywódczymi.

Widzi pan takie osoby w szatni, które nie do końca to jeszcze pokazują, ale takimi przywódcami w Stali mogliby być?

Trudno mi powiedzieć, jeśli ktoś ma określoną liczbę meczów w ESA i tego nie pokazuje, to jest mała szansa, że nagle się zmieni.

Jak duży ma pan wpływ na konstruowanie kadry Stali? Nie macie dyrektora sportowego czy działu skautingu.

Na ten moment nie ma czegoś takiego jak skauting w Stali Mielec. Klub nad tym pracuje. Chce podejść profesjonalnie do tematu, bo nikt nie będzie za darmo pracował. Ale w tej chwili głównie sam skupiam się na szukaniu zawodników i dostałem na to zgodę.

ADAM MAJEWSKI W STOMILU: CHCEMY GRAĆ OFENSYWIE

Czyli łączy pan obowiązki trenera z dyrektorem sportowym?

Zgadza się. Nie opowiadam za finanse, tylko oceniam wartość sportową.

Jak dokładnie pan obserwuje zawodników?

Tak dokładnie, by ograniczyć ryzyko na tyle, ile się da. Myślę, że większość poszukujących wie, ile czasu to zajmuje, dlatego kluby mają całe sztaby odpowiedzialne za transfery. Natomiast nie wszędzie tak jest.

Czy teraz kadra Stali jest już zamknięta?

Na 99.9% tak, bo nas nie stać.

Czy zimą to się może zmienić?

Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Zobaczymy. Każdy chciałby swoją drużynę systematycznie wzmacniać.

Co jest najtrudniejsze w pracy trenera?

Powiem tak: są pewne rzeczy, na które nie ma się wpływu. Trzeba umieć dostosować się do rzeczywistości panującej w klubie. Jeśli ktoś tego nie potrafi, mógł się nie decydować na współpracę.

Wielu mówi mi też, że problemem jest życie rodzinne – coś się traci będąc na dystans.

To trudna sprawa, ale jeśli ktoś był zawodowym piłkarzem, to już wcześniej toczył takie życie, rodzina miała czas się przyzwyczaić. Akurat w tym momencie mieszkam daleko od rodzinnego miasta, trzeba sobie z tym radzić. Trzeba walczyć z tęsknotą.

Jak z perspektywy ocenia pan swoją pracę w Stomilu?

Opinii tyle, ilu kibiców. Patrząc na realne możliwości w Stomilu, gdzie plany były bardzo ambitne, na końcu rzeczywistość okazała się zupełnie inna – ja jestem zadowolony. W pewnym momencie właściciel podjął strategiczną decyzję dogrania sezonu młodymi zawodnikami, nastawiając się tylko i wyłącznie na Pro Junior System, żeby ratować budżet. Zawsze może być lepiej, ale nie uważam, żebym miał się czegoś wstydzić. Taka jest moja filozofia – trzeba zajmować się tylko rzeczami, na które ma się wpływ. Pracować tak, by na koniec nie mieć do siebie pretensji. Szkoda, bo Stomil i Stal to kluby z tradycjami, gdzie jest klimat na piłkę nożną, ale na ten moment mają niestety jedną wspólną cechę: ograniczony budżet. nie zawsze udaje się zrobić coś z niczego.

Czytaj także:

Suche Info
22.05.2022

Sędzia Frankowski wpłynął na awans Widzewa? Jest spora kontrowersja [WIDEO]

Bartosz Frankowski to sędzia, który lubi być w centrum wydarzeń. Tym razem arbiter z Torunia prowadził mecz Widzew Łódź – Podbeskidzie Bielsko-Biała. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 2:1, a ta zapewniła im awans do Ekstraklasy. W okolicach 80. minuty doszło jednak do sporej kontrowersji w polu karnym łodzian. Do dośrodkowania wyskoczyli obrońca Górali Julio Rodriguez […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

LIGA MINUS OD 17. Kowal, Roki, Białek, Paczul

Niedziela, 17, czyli czas na Ligę Minus. Jedyny i niepowtarzalny program o najwspanialszej polskiej lidze. Tym razem podsumujemy 34. kolejkę Ekstraklasy. Skład: Mateusz Rokuszewski, Wojciech Kowalczyk, Jakub Białek prowadzi Paweł Paczul. Zapraszamy!
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Oficjalnie: Szymon Włodarczyk pożegnał się z Legią

Powoli wyjaśnia się przyszłość młodego napastnika Legii Warszawa. 19-latek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie poinformował, że odchodzi ze stołecznego klubu. O pozyskanie go starają się Górnik Zabrze i Jagiellonia Białystok. W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach Ekstraklasy. Zapewne to wpłynęło na podjętą przez niego decyzję. Nastolatek jest kolejnym wychowankiem Legii, który […]
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Salihamidzić: „Lewy” ma kontrakt do lata przyszłego roku i wypełni go

Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzić był gościem programu „Doppelpass” na antenie Sport1. Działacz odniósł się m.in. do sytuacji Roberta Lewandowskiego. Szef działu sportowego mistrzów Niemiec przyznał, że agent kapitana reprezentacji Polski otrzymał ofertę przedłużenia umowy. Bośniak dodał też, że spodziewa się wypełnienia przez Lewandowskiego kontraktu, a ten kończy się 30 czerwca 2023 roku. – […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

LIGA MINUS OD 17. Kowal, Roki, Białek, Paczul

Niedziela, 17, czyli czas na Ligę Minus. Jedyny i niepowtarzalny program o najwspanialszej polskiej lidze. Tym razem podsumujemy 34. kolejkę Ekstraklasy. Skład: Mateusz Rokuszewski, Wojciech Kowalczyk, Jakub Białek prowadzi Paweł Paczul. Zapraszamy!
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Benzema, Mbappe, Lewandowski? 10 najlepszych piłkarzy sezonu 2021/22 [RANKING]

Strzelający gola za golem Lewandowski? Dominujący w lidze francuskiej Mbappe? Czarujący dryblingiem Vinicius, a może jego bardziej doświadczony kolega z zespołu – Benzema? Sezon 2021/22 w europejskim futbolu klubowym wkrótce oficjalnie dobiegnie końca, ale już teraz jak najbardziej można się pokusić o wskazanie najlepszego piłkarza mijającej właśnie kampanii. Wytypowaliśmy dziesięciu zawodników, którzy w ostatnich miesiącach […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

PSG i Kylian Mbappe. Czyli szarża w walce o katarską wiarygodność

Wielkie kluby walczą nie tylko o trofea, najwyższe miejsca, sukcesy na arenie międzynarodowej i uznanie kibiców. Kluby ze ścisłej elity walczą też o wiarygodność. Paris Saint-Germain musiało postawić wszystko na jedną kartę w rozmowach kontraktowych z Kylianem Mbappe, by utrzymać tę wiarygodność. Pytanie tylko – czy paryżanie nie przeszarżowali?  Gdybyśmy mieli szukać określeń na to, […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Śląsk to nie tylko zgliszcza. Jest na kim budować lepszą przyszłość

Wbrew pozorom Wrocław nie jest polem bitwy, które doszczętnie przemieliła wojna o utrzymanie w Ekstraklasie i pokrętne decyzje „generałów” w klubowych kuluarach. Choć mogłoby się wydawać, że w tym miejscu należy zaorać wszystko i zasiać coś zupełnie nowego, aż tak dosadny ostracyzm raczej nie będzie potrzebny. Owszem, piłkarze bez większych ambicji powinni zostać czym prędzej […]
22.05.2022
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Smoczek
Smoczek
7 miesięcy temu

BYŁA BĘDZIE JEST! STAL FKS!

Perfum
Perfum
7 miesięcy temu
Reply to  Smoczek

AUUUU

Ultras Stal
Ultras Stal
7 miesięcy temu

Oby tak dalej, liczy się ciężka praca, mentalne przygotowanie do meczu, koncentracja i pewność siebie w tym co się robi na boisku.

Stalowy
Stalowy
7 miesięcy temu

A kogo ty niby szkolisz z młodzieży? Chyba tego orzydupasa coś go ściągnął, bo na pewno żadnego z chłopaków z akademii. Ty nie masz pojęcia o szkoleniu młodzieży, zresztą nikogo nie potrafisz wyszkolić

Suche Info
22.05.2022

Sędzia Frankowski wpłynął na awans Widzewa? Jest spora kontrowersja [WIDEO]

Bartosz Frankowski to sędzia, który lubi być w centrum wydarzeń. Tym razem arbiter z Torunia prowadził mecz Widzew Łódź – Podbeskidzie Bielsko-Biała. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 2:1, a ta zapewniła im awans do Ekstraklasy. W okolicach 80. minuty doszło jednak do sporej kontrowersji w polu karnym łodzian. Do dośrodkowania wyskoczyli obrońca Górali Julio Rodriguez […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

LIGA MINUS OD 17. Kowal, Roki, Białek, Paczul

Niedziela, 17, czyli czas na Ligę Minus. Jedyny i niepowtarzalny program o najwspanialszej polskiej lidze. Tym razem podsumujemy 34. kolejkę Ekstraklasy. Skład: Mateusz Rokuszewski, Wojciech Kowalczyk, Jakub Białek prowadzi Paweł Paczul. Zapraszamy!
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Oficjalnie: Szymon Włodarczyk pożegnał się z Legią

Powoli wyjaśnia się przyszłość młodego napastnika Legii Warszawa. 19-latek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie poinformował, że odchodzi ze stołecznego klubu. O pozyskanie go starają się Górnik Zabrze i Jagiellonia Białystok. W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach Ekstraklasy. Zapewne to wpłynęło na podjętą przez niego decyzję. Nastolatek jest kolejnym wychowankiem Legii, który […]
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Salihamidzić: „Lewy” ma kontrakt do lata przyszłego roku i wypełni go

Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzić był gościem programu „Doppelpass” na antenie Sport1. Działacz odniósł się m.in. do sytuacji Roberta Lewandowskiego. Szef działu sportowego mistrzów Niemiec przyznał, że agent kapitana reprezentacji Polski otrzymał ofertę przedłużenia umowy. Bośniak dodał też, że spodziewa się wypełnienia przez Lewandowskiego kontraktu, a ten kończy się 30 czerwca 2023 roku. – […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Benzema, Mbappe, Lewandowski? 10 najlepszych piłkarzy sezonu 2021/22 [RANKING]

Strzelający gola za golem Lewandowski? Dominujący w lidze francuskiej Mbappe? Czarujący dryblingiem Vinicius, a może jego bardziej doświadczony kolega z zespołu – Benzema? Sezon 2021/22 w europejskim futbolu klubowym wkrótce oficjalnie dobiegnie końca, ale już teraz jak najbardziej można się pokusić o wskazanie najlepszego piłkarza mijającej właśnie kampanii. Wytypowaliśmy dziesięciu zawodników, którzy w ostatnich miesiącach […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

PSG i Kylian Mbappe. Czyli szarża w walce o katarską wiarygodność

Wielkie kluby walczą nie tylko o trofea, najwyższe miejsca, sukcesy na arenie międzynarodowej i uznanie kibiców. Kluby ze ścisłej elity walczą też o wiarygodność. Paris Saint-Germain musiało postawić wszystko na jedną kartę w rozmowach kontraktowych z Kylianem Mbappe, by utrzymać tę wiarygodność. Pytanie tylko – czy paryżanie nie przeszarżowali?  Gdybyśmy mieli szukać określeń na to, […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Potężne trafienie Piotra Zielińskiego w Serie A [WIDEO]

Kończący się sezon Serie A jest zdecydowanie słabszy niż poprzedni dla Piotra Zielińskiego. Reprezentant Polski strzelił dziś swojego 6. gola w sezonie, podwyższając prowadzenie Napoli w meczu ze Spezią na 2:0. Ofensywny pomocnik popisał się mocnym i precyzyjnym uderzeniem lewą nogą. Zieliński w ostatnich tygodniach stracił miejsce w składzie Napoli, co sprawiło, że ruszyły spekulacje […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Śląsk to nie tylko zgliszcza. Jest na kim budować lepszą przyszłość

Wbrew pozorom Wrocław nie jest polem bitwy, które doszczętnie przemieliła wojna o utrzymanie w Ekstraklasie i pokrętne decyzje „generałów” w klubowych kuluarach. Choć mogłoby się wydawać, że w tym miejscu należy zaorać wszystko i zasiać coś zupełnie nowego, aż tak dosadny ostracyzm raczej nie będzie potrzebny. Owszem, piłkarze bez większych ambicji powinni zostać czym prędzej […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Nieoficjalnie: Tylko w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji Raków zagra w Częstochowie

Wicemistrzowie Polski jako zdobywcy Pucharu Polski zaczną grę w europejskich pucharach od drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Okazuje się, że tylko na tym etapie rozgrywek Raków zagra u siebie w roli gospodarza. Pozostałe potencjalne domowe spotkania będzie musiał rozegrać na innym obiekcie. Podobnie jak przed rokiem ma nim być stadion Podbeskidzia Bielsko-Biała. Informacje jako pierwszy […]
22.05.2022
Siatkówka
22.05.2022

Alessandro Michieletto – złoty chłopiec włoskiej siatkówki chce zrewanżować się ZAKSIE

– Nie spotkałem tak wysokiego gracza z tak dobrym przyjęciem przez 15 lat mojej kariery. Jest jednym z najlepszych siatkarzy we Włoszech – mówił Marko Podrascanin na łamach mozzartsport.com. Osmany Juantorena użył z kolei słowa „fenomen”. Dziennik „Corriere della Sera” określił go symbolem nowej generacji włoskiej siatkówki. Alessandro Michieletto – bo o nim mowa – […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Chiellini blisko Los Angeles FC. Warunki kontraktu ustalone

Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo czy Giorgio Chiellini będzie kontynuował karierę. 38-latek w sobotę zagrał ostatni mecz w barwach Juventusu. Stara Dama przegrała z Fiorentiną (0:2). Już od jakiegoś czasu było wiadomo, że obrońca po sezonie odejdzie z Juve. Teraz w zasadzie jest już jasność, jeżeli chodzi o przyszłość defensora. Włoski dziennikarz Fabrizio […]
22.05.2022
Ekstraklasa
22.05.2022

Noc, na którą czekał cały Poznań

Już od ponad tygodnia wiemy, że Lech Poznań zdobył tytuł Mistrza Polski. Była ogromna radość w szatni, potem – spontaniczna i kontrowersyjna pod stadionem. Jednak oficjalna koronacja i uroczyste świętowanie miały miejsce dopiero poprzedniego wieczora, a może raczej – poprzedniej nocy. Choć nie wszystko wyszło po myśli organizatorów i kibiców, to bez wątpienia Poznań takiej […]
22.05.2022
1 liga
22.05.2022

Rybski: Ekstraklasa z Widzewem Łódź nabierze kolorytu

Andrzej Rybski, były piłkarz Widzewa Łódź, drugi pod względem liczby występów na zapleczu Ekstraklasy zawodnik w historii ligi, a obecnie trener w akademii łódzkiego klubu, rozmawiał o finiszu sezonu w 1. lidze w programie „Pierwsza Klasa”. Jak były pomocnik patrzy na szanse Widzewa na awans? Mecz z Miedzią Legnica mógł poprawić humory kibiców Widzewa, ale […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Skorża: W szatni są piłkarze, którzy noszą się z zamiarem zmiany klubu

Pojawiają się pierwsze komentarze po zakończeniu sezonu Ekstraklasy. Głos zabrał trener nowych mistrzów Polski – Lecha, czyli Maciej Skorża. Szkoleniowiec przyznał, że w szatni jego zespołu są piłkarze, którzy nie są do końca zadowoleni ze swojej sytuacji w drużynie i noszą się z zamiarem odejścia z klubu. Wczoraj w ostatniej kolejce Ekstraklasy Kolejorz pokonał u […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Ludzie cierpią, a FIFA odwraca oczy. Nie po raz pierwszy

Horror, koszmar, piekło na ziemi – takimi przymiotami określane jest to, co miało miejsce przez ostatnie 20 lat w Fifa Goal Centre pod auspicjami Haitańskiego Związku Piłki Nożnej (FHF). Gwałty, niewolnictwo seksualne z udziałem nieletnich, zastraszanie, szantaże, aborcje – to praktyki, które obecne były tam na co dzień. Na światło dzienne zaczęły wychodzić już kilka […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League [RANKING]

Dziś dowiemy się, kto tym razem zdobędzie mistrzostwo Anglii, którego losy rozstrzygną się po raz kolejny dopiero w ostatniej kolejce. Przed 38. serią spotkań Liverpool traci do Manchesteru City tylko jeden punkt, więc wszystko może się wydarzyć. A jakie były jeszcze równie emocjonujące końcówki sezonu w erze Premier League? Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League […]
22.05.2022