post

Opublikowane 13.10.2021 18:16 przez

Szymon Szczepanik

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn ten przyćmił wszystkie inne, to dzień później jego rodaczka – Brigid Kosgei – dokonała równie spektakularnej rzeczy. Biegnąc maraton w Chicago pobiła o ponad minutę i dwadzieścia sekund wyśrubowany rekord świata Pauli Radcliffe. W przeciwieństwie do wyniku Kipchoge, to rekord oficjalny, uznawany przez World Athletics. Lecz oba biegi wywołały w środowisku dyskusję na temat wpływu technologii na osiągane rezultaty i pytania, gdzie znajduje się granica możliwości zarówno ludzkich, jak i technologicznych?

LABORATORYJNE WARUNKI NA ULICY

Ustalmy to na początku – Eliud Kipchoge to zawodnik wybitny, żywa legenda biegów długodystansowych. Kenijczyk jednym tchem jest stawiany obok takich postaci, jak Abebe Bikilia czy Haile Gebrselassie. A według wielu ekspertów i kibiców jest po prostu najlepszym maratończykiem w historii. To dwukrotny złoty medalista olimpijski na tym dystansie, w dodatku rekordzista świata. I mowa tu o rekordzie oficjalnym, ustanowionym w 2018 roku podczas maratonu w Berlinie, który Kenijczyk ukończył w czasie 2:01:39.

Lecz o wiele większy rozgłos zyskał drugi z jego rekordów. 12 października 2019 roku podczas biegu we Wiedniu Kipchoge wykręcił rezultat 1:59:40. Zatem w końcu udało się złamać magiczną barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Piszemy „w końcu” bo Ineos 1:59 Challenge nie był pierwszą próbą rozprawienia się ze słynnym dystansem w czasie poniżej stu dwudziestu minut. Pierwszy raz Kipchoge próbował tego dokonać w maju 2017 roku, na torze wyścigowym Monza. Wtedy zabrakło mu dwudziestu pięciu sekund.

Dwa lata później wyciągnięto wnioski z pierwszego biegu, dopinając wszystko na ostatni guzik i… właśnie dlatego World Athletics nie mogło zakwalifikować wyniku jako oficjalnego. Część ze stworzonych warunków wykraczała daleko poza normy przyjęte w zwykłych zawodach biegowych. Jak na bieg uliczny, były one wręcz laboratoryjne. Przed biegaczem jechał specjalny samochód, który dyktował mu tempo. Przez to każde kolejne pięć kilometrów Kipchoge pokonywał niczym metronom, w przedziałach czasowych od 14:10 do 14:14. Pacemakerów było aż czterdziestu jeden, a na tę liczbę składała się sama elita. Za utrzymanie tempa oraz osłonę Kipchoge od wiatru odpowiadali między innymi tacy biegacze, jak Jakob Ingebrigtsen, Selemon Barega, Paul Chelimo, Matthew Centrowitz czy Bernard Lagat.  Nawet dzień biegu nie był ostatecznie określony, by nic nie zepsuło się zaraz przed startem. Organizator uzależniał datę od pogody.

Całe przedsięwzięcie zakończyło się gigantycznym sukcesem – również komercyjnym. Ale to jeszcze nie wszystko. Dzień później podczas maratonu w Chicago Brigid Kosgei ustanowiła nowy rekord świata kobiet na tym dystansie. Ponad szesnastoletni wynik legendarnej Pauli Radcliffe (2:15:25) wydawał się nie do ruszenia. Tymczasem Kenijka wykręciła oszałamiający czas 2:14:04. Kosgei nie pobiła rekordu świata, ona go wręcz zezłomowała. Zatem w dwa dni dwoje kenijskich biegaczy przeszło do historii długich dystansów. Lecz choć rekord Brigid jest oficjalny, gdyż maraton spełniał normy World Athletics, to on również nie został pobity bez kontrowersji. Bo Kosgei z Kipchoge łączy coś więcej, niż tylko narodowość…

TECHNOLOGICZNA REWOLUCJA

Obydwoje współpracują z firmą Nike, która wyposażyła ich w obuwie serii Vaporfly. Buty charakteryzują się tym, że w ich piankową podeszwę wtłoczona jest płytka z włókna węglowego. Taka konstrukcja łączy dwie cechy, które w teorii są ze sobą sprzeczne, a poprawa jednej odbywała się kosztem drugiej z nich. Chodzi o odbicie i amortyzację podczas biegu.

Rzecz w tym, że w 2019 roku nie było odpowiednich regulacji dotyczących konstrukcji obuwia dopuszczanego na zawody. Temat przybrał na rozgłosie przez wyczyny Kenijczyków, a w szczególności biegu Kipchoge. W Wiedniu miał on na nogach ulepszony model Vaporfly, wówczas będący w zasadzie prototypem niemożliwym do zakupienia. Buty Nike Alphafly – bo tak się nazywały – miały aż trzy karbonowe płytki umieszczone w podeszwie o grubości pięciu centymetrów. World Athletic postanowiło działać i zatrzymać trwający już wyścig zbrojeń. Tym sposobem w kwietniu ubiegłego roku ustalono zasady, wedle których regulaminowe obuwie powinno być ogólnodostępne, a jego podeszwa nie może posiadać większej grubości, niż czterdzieści milimetrów.

O tym, jak działają buty z karbonową wkładką i dlaczego zrobiły taką furorę, opowiada nam Kuba Pawlak, dziennikarz portalu bieganie.pl.

– Wiele osób uważa, że karbonowa płytka działa trochę jak dobry amortyzator, który dzięki wygięciu daje dodatkowe odbicie. Jej główną rolą jest też stabilizacja buta. Rewolucja w dużej mierze polega na tym, że płytka po to jest wykonana z karbonu, by bardzo mało ważyła. W ten sposób but jest masywny pod względem amortyzacji, daje dobrą możliwość przetoczenia stopy, oszczędza łydkę, eliminuje dużo wstrząsów, a przy okazji jest stabilny, gdyż płytka go usztywnia. Bez płytki but po parudziesięciu kilometrach by się rozleciał. Dzięki niej może być super lekki, amortyzujący i zarazem gwarantujący odbicie – mówi nam Pawlak.

Technologiczna rewolucja rozpowszechniła się na dobre. Dziś praktycznie każdy producent obuwia do biegania posiada w swojej kolekcji model z karbonową płytką i zupełnie nas to nie dziwi. Nasz rozmówca przybliżył ten temat w jednym ze swoich artykułów, powołując się na badania naukowców ze Stephen F. Austin State University w Teksasie. Według nich najlepsze modele poprawiają ekonomię biegu o 3%. Na najwyższym poziomie oraz dystansie maratonu przekłada się to nie tyle na sekundy, co nawet minuty.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

Lecz dziś trudno uważać takie rozwiązanie za technologiczny doping wprowadzający nieuczciwą rywalizację. Obecnie takie obuwie jest dostępne dla każdego biegacza.

Jeszcze raz Kuba Pawlak:– Płytka nie jest dodatkowym silniczkiem, który daje moc, tylko spełnia inną funkcję, co jest dosyć często mylone. Ponadto każdy biegacz może skorzystać z tej samej technologii, co jego przeciwnik. Jeżeli startuje w oficjalnym biegu, to musi mieć na nogach buty, które każdy inny zawodnik może kupić w sklepie. Maraton to nie jest Formuła 1, gdzie wsiadasz do gorszego bolidu i jesteś skazany na porażkę. Dzięki temu romantyzm dyscypliny jest zachowany. Każdy na starcie ma równe szanse.

Porównanie do Formuły 1 ma jeszcze jeden sens…

TECHNOLOGA, KTÓRĄ TRZEBA UMIEĆ WYKORZYSTAĆ

Otóż, gdybyśmy umieścili przykładowego Lewisa Hamiltona w jakimkolwiek innym bolidzie, to prawdopodobnie z każdej maszyny wycisnąłby maksimum jej możliwości. Ale słaby kierowca niekoniecznie poradziłby sobie w bolidzie Mercedesa. Podobnie wygląda sytuacja z butami z karbonową wkładką, które nie stanowią remedium dla każdego biegacza.

O opinię na temat rewolucyjnego obuwia zapytaliśmy jedną z najbardziej kompetentnych osób w Polsce, która ma do czynienia z omawianymi butami. Marcin Chabowski to mistrz Polski w maratonie z 2019 roku oraz olimpijczyk z Tokio. Oto, co nam powiedział:

– Takie buty posiadają wady i zalety. Do plusów należy mniejsze obciążenie układu mięśniowego podczas maratonu. Na takim dystansie zawodnik mniej niszczy nogi. Te buty mają dużo lepszą amortyzację, są miększe. One dają lekką przewagę zawodnikom, którzy są przygotowani motorycznie i technicznie, żeby w nich biegać, a nie każdy spełnia te wymagania. Amatorom biegania często nawet przeszkadzają. Ale wadą takiego obuwia dla wszystkich jest to, że kiedy często się w nich biega to rozleniwiają stopę, przez co mogą powodować urazy rozcięgna podeszwowego.

– Obuwie pomaga osobom, które biegają aktywnie, dynamicznie i wysoko na śródstopiu. Natomiast potrafi przeszkadzać zawodnikom biegającym przez piętę czy też przez całą stopę. Zauważyłem również, że jeżeli – mówiąc żargonem biegowym – siądziesz siłowo na biegu, to buty potrafią bardziej tłumić energię, niż ją oddać. Dlatego ważne jest, by być siłowo dobrze przygotowanym do danego dystansu. Jeżeli nie będziesz miał mocy odbicia bo się zajedziesz, wtedy nowa technologia potrafi przeszkodzić. Za bardzo tłumi energię. Zatem według mnie nie ma samych plusów jej używania – kontynuuje Chabowski.

Zatem wymierne korzyści z nowego rodzaju obuwia wyciągnie tylko biegacz odpowiedniej klasy. Im lepszy zawodnik, tym więcej energii jest w stanie odzyskać z odbicia podczas biegu. Stąd na stopach Eliuda Kipchoge czy Brigid Kosgei niewątpliwie buty stanowiły wartość dodaną. Ale nie tylko oni skorzystali na bieganiu z karbonowymi płytkami w podeszwach. Nieprzypadkowo z dziesięciu najlepszych czasów w historii oficjalnych biegów wśród mężczyzn, aż siedem padło po 2018 roku. U kobiet takich rezultatów widnieje sześć.

Efektem rewolucji w biegach długodystansowych jest pogoń za rekordami. Gigantyczny sukces Nike napędził innych producentów. Każdy z nich pragnie zareklamować swój nowy produkt, a nic nie napędza lepiej promocji, niż obrazek biegacza pozującego do tablicy z napisem „World Record”. W półmaratonie kobiet od początku 2020 roku najlepszy rezultat w historii był poprawiany trzykrotnie. Z kolei u mężczyzn w grudniu mieliśmy szalony bieg w Walencji, w którym Kibiwott Kandie ustanowił rekord świata, a pięć spośród sześciu najlepszych wyników w historii należy właśnie do jego uczestników. Kandie biegł oczywiście w najnowszym modelu butów z karbonową płytką, zaprojektowanym przez Adidasa.

MARATON DOBIEGŁ DO ŚCIANY?

Patrząc z tej perspektywy, oficjalny rekord Eliuda Kipchoge z Berlina (biegł wtedy w pierwszym modelu Vaporfly) jest już stosunkowo stary. Co więcej, od 2018 roku tylko Kenenisa Bekele zbliżył się do rezultatu Kenijczyka. Rok później, również w Berlinie, pobiegł maraton w czasie 2:01:41, zatem do wyrównania rekordu zabrakło mu zaledwie dwóch sekund. Lecz poza nim najlepsze czasy w ostatnich trzech latach oscylują w okolicach dwóch godzin i trzech minut. Jak na tak wygórowany poziom, to spora różnica. W porównaniu do nieoficjalnego rekordu Kipchoge, to wręcz przepaść.

Wszystko przez to, że – jak tłumaczy nam Kuba Pawlak – nowa technologia szturmem podbiła uliczne biegi długodystansowe i… po prostu zatrzymała się na określonym poziomie:- W kontekście przyszłości zaryzykowałbym stwierdzenie, że w przypadku maratonu technologia została już skonsumowana. Jeżeli spojrzymy na coroczne wyniki, to one się zatrzymały. World Athletics wprowadziło regulacje odnośnie tego, jak obuwie może wyglądać. Producenci wyciągnęli z tego tyle, ile się dało. Najlepszy rezultat ustanowiony w maratonie klasycznym, nie organizowanym na jakimś lotnisku, to wynik rzędu 2:04. Nie przewiduję, że w najbliższym czasie w normalnych warunkach bariera dwóch godzin będzie do przełamania. Jeżeli w ogóle zostanie poprawiony oficjalny rekord świata Kipchoge – 2:01:39 – to już będzie ogromny sukces.

I to jest najbardziej niesamowita zmiana. Dwa lata temu World Athletics jeszcze nie posiadało odpowiednich regulacji wobec tego, jak należy traktować nowe obuwie. Dziś jest ono standardem dla światowej czołówki. Ale na poprawę najlepszych wyników w historii się nie zanosi. Bo ostatecznie to zawodnik musi wykorzystać technologię, a ta wciąż jest dodatkiem – choć bardzo ważnym. Do ewentualnego pobicia rekordu nie wystarczy nawet najlepszy rodzaj obuwia. Potrzeba biegacza o potencjale Eliuda Kipchoge. Mistrza nieprzypadkowego, harmonijnie rozwijającego się od biegów na 5000 metrów oraz przełajowych do maratonu. Kimś takim może stać się Joshua Cheptegei, aktualny rekordzista świata na 5000 i 10000 metrów. Jednak to melodia przyszłości.

Czy zatem możemy powiedzieć, że to, co aktualnie obserwujemy w maratonach, stanowi odzwierciedlenie maksymalnego ludzkiego potencjału? Wydaje się, że tak jest, bo maraton właśnie dorównał swoimi wynikami do krótszych dystansów. Szerzej opowiada nam o tym Marcin Nagórek z portalu magazynbieganie.pl:

– Bez progresu na dystansach krótkich ciężko myśleć o zwiększeniu frakcji prędkości maratonu. Nie da się biec maratonu na przykład na 98% prędkości ośmiuset metrów. A wyniki w biegach średnich od lat siedemdziesiątych przesunęły się stosunkowo niedużo. Zostając przy przykładzie ośmiuset metrów, z 1:44 na 1:40. Wśród trenerów spotkałem się z opinią, że długie dystanse były do pewnego stopnia niedotrenowane i niedoskonałe technologicznie. One dopiero w tej chwili dorównały do poziomu biegów średnich.

Skorzystaliśmy również z programu kalkulującego wyniki biegów, dzięki któremu można porównać siłę rekordów świata na poszczególnych dystansach. Słowa Nagórka znajdują swoje potwierdzenie w liczbach. Rekord świata w biegu na 800 metrów należący do Davida Rudishy (1:40.91) w maratonie odpowiada wynikowi 2:01:18. To zaledwie 21 sekund lepszemu czasowi od obecnego oficjalnego rekordu Kipchoge. Innymi słowy, coraz ciężej jest cokolwiek urwać z obecnego rekordu. Nie mówiąc już o możliwości pokonania maratonu w czasie poniżej dwóch godzin.

Marcin Nagórek, Kuba Pawlak i Marcin Chabowski są ze sobą zgodni, że w kwestii dopracowania obuwia maraton dotarł do ściany. Rozmowa o kolejnych przełomowych rodzajach butów to na obecną chwilę czyste science-fiction i rozmyślanie o butach z materiałów, których jeszcze nie stworzono.

W bieganiu nie będzie takiej sytuacji jak na przykład w kolarstwie, że zawodnik ma ukryty silniczek w ramie roweru – a były takie przypadki. Trudno mi ocenić w jakim kierunku dalej pójdzie technologia, ale wydaje mi się, że jesteśmy już bardzo blisko ściany. Może zmieni się pianka czy materiał z którego buty zostaną wykonane. Ale nie wiem, co technologicznie można jeszcze wymyślić, żeby odbijać się jeszcze bardziej dynamicznie i by podłoże lepiej oddawało energię – komentuje Chabowski.

TECHNOLOGIA POMOŻE KOLEJNY RAZ?

Ale skoro nic nie zapowiada tego, by w najbliższym czasie doszło do kolejnej rewolucji w obuwiu, to być może technologia wspomoże maraton w innych formach? Cóż, w przypadku biegów ulicznych nie jest to takie proste.

Na dystansach rozgrywanych na stadionach zawodnicy podczas mityngów mają do dyspozycji linie świetlne, które wyznaczają optymalne tempo biegu. Podobne rozwiązanie wykorzystano we Wiedniu podczas Ineos 1:59 Challenge. Jednak nie zapominajmy, że to nie był otwarty bieg. O ile można było wypuścić przed Kipchoge samochód dyktujący tempo, o tyle podczas zwykłych maratonów w których udział bierze setki, a czasami tysiące uczestników i panuje o wiele większy chaos, jest to raczej niemożliwe. Jeżeli taki motyw miałby się powtórzyć, to na specjalnie do tego zorganizowanych wydarzeniach.

Z oczywistych względów nie ma mowy również o zmianie nawierzchni, jak w przypadku biegów na stadionie. Jednak można zmieniać profile samej trasy, unikać dużych różnic wysokości, wybierać płaskie odcinki. Lecz trasy również podlegają odpowiednim wytycznym, które muszą spełniać, by potencjalny rekord mógł zostać uznany za oficjalny. Jednak nie mamy wątpliwości, że pomimo wyższej średniej wyników światowej czołówki, o każdy kolejny rekord w maratonie będzie coraz ciężej.

– Dzięki technologii, a także odpowiedniemu planowaniu – czy są to zające, czy osłony przed wiatrem lub samochód dyktujący tempo jak w przypadku Kipchoge –  doprowadziliśmy rekordy do stuprocentowego poziomu. Wydaje się, że kolejny rekord padnie przy dużej dawce szczęścia. Lepiej zawieje lub trafi się super dzień, to urwiemy z dziesięć sekund w maratonie (śmiech). Ale trudno już o prawdziwy przełom. Te rekordy są wyśrubowane na maksa – komentuje Marcin Nagórek.

SZYMON SZCZAPNIK

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Czy w pogoni za rekordami maraton dobiegł do ściany?

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn […]
13.10.2021
Inne sporty
11.10.2021

Olimpijskie złoto na drodze do WWE (i UFC?), czyli zawrotna kariera Gable’a Stevesona

Masz dwadzieścia jeden lat, złoty medal przywieziony z Tokio i perspektywę występu na kolejnych igrzyskach w 2024 roku. Co dalej? Raczej nie decydujesz się zejść z olimpijskiej sceny, prawda? Gable Dan Steveson jednak dokładnie tak zrobił. We wrześniu zapaśnik (kategoria do 125 kilogramów) z USA podpisał kontrakt z WWE. I nie była to spontaniczna decyzja, […]
11.10.2021
Inne sporty
10.10.2021

Fury w trybie króla, Wilder w trybie zombie – co za walka w Las Vegas!

Ta walka była prawdziwą reklamą wagi ciężkiej. Jeżeli na nią wstaliście i zaparzyliście sobie kawę, ta nie była potrzebna. Od samego oglądania i zwrotów akcji biła energia zdolna obudzić człowieka ze śpiączki. Deontay Wilder (42-2-1, 41 KO) w starciu z Tysonem Furym (31-0-1, 22 KO) zostawił na ringu serce, wątrobę i parę innych narządów wewnętrznych. […]
10.10.2021
Inne sporty
09.10.2021

Pogacar najlepszy w Lombardii. Marczyński skończył karierę

W „wyścigu spadających liści”, jak tradycyjnie nazywana jest Il Lombardia, najlepszy okazał się Tadej Pogacar, pieczętując fantastyczny sezon w swoim wykonaniu. W ten sposób zakończył się jednak nie tylko jego kolarski rok, bo tegoroczna impreza w Lombardii to też ostatni w tym sezonie wyścig worldtourowy, a więc należący do najwyższej kategorii. Nas najbardziej interesowało jednak […]
09.10.2021
Inne sporty
09.10.2021

Bokserskie sequele w Las Vegas: Fury-Wilder III, Kownacki-Helenius II

Ta walka od kilku miesięcy generuje sporo emocji – również pomiędzy jej głównymi bohaterami. Bo powiedzieć, że Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) i Deontay Wilder (42-1-1, 41 KO) za sobą nie przepadają, to nic nie powiedzieć. Ich trzeci pojedynek niesie za sobą wiele podtekstów, od osobistych po finansowe. Jednego jesteśmy pewni – jeżeli obaj będą […]
09.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Kanał Sportowy
18.10.2021

„Gdy zadzwoni Sousa, stawię się w bardzo dobrej formie”

Jacek Góralski nie będzie wspominał najlepiej lutego 2021. Zerwał wtedy więzadła, co wykluczyło go z udziału na mistrzostwach Europy. W sobotę reprezentant Polski wrócił na boisko. W jakiej formie? Z jakimi ambicjami? O tym porozmawiali z nim Mateusz Borek i Adam Sławiński w programie „Polacy pod lupą” na Kanale Sportowym. Łapcie zapis tej rozmowy. Wróciłeś […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Kastrati trochę jak cała Legia – świetny w Europie, słaby w Ekstraklasie

Jak wszyscy doskonale widzimy, Legia Warszawa ma dwie twarze. Jedną, ładniejszą, w europejskich pucharach, kiedy wygrywa z renomowanymi rywalami, drugą, skrajnie brzydką, kiedy w lidze potrafi zbić ją większość ekip, a jeśli Legia wygrywa, to z dołem tabeli. No i odbiciem tego przypadku może być pewnie wielu zawodników Wojskowych, ktoś się w końcu na te […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Zagłębie Lubin – mało kto w formie, a punktów dużo. Trzeba docenić

Zagłębie Lubin to ciekawy przypadek na początku tego sezonu Ekstraklasy. Jego gra w większości meczów nie porywa, wielu liderów zespołu znajduje się pod formą, do pewnego momentu brakowało skutecznego napastnika. A mimo to „Miedziowi” wygrali pięć razy i są dość wysoko w tabeli. Jeśli dziś sięgną po pełną pulę w Mielcu, wskoczą na piąte miejsce […]
18.10.2021
Brama dnia
18.10.2021

Albertini kontra Rivaldo | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu AC Milan zremisował u siebie 3:3 z FC Barceloną, a spotkanie przeszło do historii jak pojedynek strzelecki między Demetrio Albertinim (dwa gola) a Rivaldo (hat-trick). Wracamy do tego spotkania w ramach „Bramy dnia”. DEMETRIO ALBERTINI VS BARCELONA (18.10.2000) W całym meczu padły aż cztery gole z dystansu (dwa autorstwa Włocha, dwa […]
18.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Czy w pogoni za rekordami maraton dobiegł do ściany?

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn […]
13.10.2021
Inne sporty
10.10.2021

Dziś Adam Kownacki wypisał się z poważnego boksu

Adam Kownacki (20-2, 15 KO) poszedł w ślady polskiej legendy wagi ciężkiej w boksie zawodowym, Andrzeja Gołoty! Ale to brzmi dumnie, prawda? Szkoda tylko, że dokonał tego w najgorszy z możliwych sposobów. Bo nie, nie chodzi o to, że Polak stoczył ringową wojnę, o której będziemy pamiętali przez lata. Wręcz przeciwnie, o tej walce chcielibyśmy […]
10.10.2021
Inne sporty
09.10.2021

Bokserskie sequele w Las Vegas: Fury-Wilder III, Kownacki-Helenius II

Ta walka od kilku miesięcy generuje sporo emocji – również pomiędzy jej głównymi bohaterami. Bo powiedzieć, że Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) i Deontay Wilder (42-1-1, 41 KO) za sobą nie przepadają, to nic nie powiedzieć. Ich trzeci pojedynek niesie za sobą wiele podtekstów, od osobistych po finansowe. Jednego jesteśmy pewni – jeżeli obaj będą […]
09.10.2021
Inne sporty
08.10.2021

Olimpijczyk prosto z Syberii. Historia Czesława Kwiecińskiego

Jego życiorys to materiał, który mógłby posłużyć za scenariusz do dobrego filmu. Urodził się na terenach obecnej Litwy, choć nie pamięta wiele z tamtego okresu. Już w wieku sześciu lat został wraz z rodziną zesłany na Sybir. Do Polski powrócił po dziesięciu latach pobytu w lodowym piekle. Przez lata kariery zmagał się z politycznymi układami, […]
08.10.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tolep
tolep (@tolep)
5 dni temu

Ciekawe czy farmakologia by pomogła, pozbawiona durnych ograniczeń.

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
4 dni temu
Reply to  tolep

Te „durne” ograniczenia tylko życie ratują. Oczywiście, że farmakologia by pomogła, możesz pewnie gościa naszprycować, że przebiegnie maraton w godzinę piędziesiąt, tylko co potem zostanie z jego serca i nóg?

Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

O co poszło między Lopesem a Ishakiem?

Po zwycięstwie Lecha Poznań nad Legią Warszawa doszło do sporej przepychanki na boisku. Piłkarze i sztab szkoleniowy obu drużyn musieli rozdzielać awanturujących się Mikaela Ishaka i Rafaela Lopesa. O co poszło między napastnikami Lecha i Legii? Mecz Lecha z Legią bez masowej konfrontacji nie byłby meczem Lecha z Legią. Tym razem obyło się jednak bez […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Policja w Manchesterze boi się kolejnego protestu

Daily Star informuje o możliwym proteście. Policja w Manchesterze obawia się, że kibice Czerwonych Diabłów mogą ponowić swoje działania sprzed kilku miesięcy, gdy ich klub mierzył się z Liverpoolem.  Teraz historia mogłaby zatoczyć koło, bo w niedzielę to właśnie The Reds będą przeciwnikami Manchesteru United, a starcie ponownie zostanie rozegrane na Old Trafford. Zmienia się […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Barcelona ma problem z Ansu Fatim

Ansu Fati dopiero wróciło do gry dla Barcelony, a na horyzoncie już pojawiają się problemy. Klub nie może porozumieć się z agentem piłkarza w sprawie przedłużenia kontraktu.  Umowa młodego Hiszpana wygasa wraz z końcem tego sezonu i Dumie Katalonii bardzo zależy na odnowieniu podpisu. Problemem jest jednak pośrednik Fatiego, Jorge Mendes, który nie zgadza się […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Otoczenie Marcusa Rashforda krytykuje Solskjaera

Ole Gunnar Solskjaer wypowiedział się niedawno na temat Marcusa Rashforda. Norweg polecił podopiecznemu, by ten przede wszystkim skoncentrował się na piłce. To nie spodobało się otoczeniu Anglika.  – Marcus wchodzi w najlepszy wiek dla piłkarza. Przed nim wyzwania – tutaj, w Manchesterze, ale również w reprezentacji Anglii. On zrobił kilka niezwykłych rzeczy, ale musi teraz […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Robbie Brady w Championship. Pomoże w walce o awans?

Bournemouth poinformowało o kolejnym transferze. Do ekipy The Cherries dołączył Robbie Brady, reprezentant Irlandii.  29-latek jest wychowankiem Manchesteru United, ale nigdy nie zaistniał w szeregach Czerwonych Diabłów. Mimo tego zdołał zapisać się na kartach historii Premier League – grając kolejno dla Hull City, Norwich City oraz Burnley zdołał uzbierać 160 występów. Zdobył w nich 10 […]
18.10.2021
Kanał Sportowy
18.10.2021

„Gdy zadzwoni Sousa, stawię się w bardzo dobrej formie”

Jacek Góralski nie będzie wspominał najlepiej lutego 2021. Zerwał wtedy więzadła, co wykluczyło go z udziału na mistrzostwach Europy. W sobotę reprezentant Polski wrócił na boisko. W jakiej formie? Z jakimi ambicjami? O tym porozmawiali z nim Mateusz Borek i Adam Sławiński w programie „Polacy pod lupą” na Kanale Sportowym. Łapcie zapis tej rozmowy. Wróciłeś […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Kastrati trochę jak cała Legia – świetny w Europie, słaby w Ekstraklasie

Jak wszyscy doskonale widzimy, Legia Warszawa ma dwie twarze. Jedną, ładniejszą, w europejskich pucharach, kiedy wygrywa z renomowanymi rywalami, drugą, skrajnie brzydką, kiedy w lidze potrafi zbić ją większość ekip, a jeśli Legia wygrywa, to z dołem tabeli. No i odbiciem tego przypadku może być pewnie wielu zawodników Wojskowych, ktoś się w końcu na te […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Zagłębie Lubin – mało kto w formie, a punktów dużo. Trzeba docenić

Zagłębie Lubin to ciekawy przypadek na początku tego sezonu Ekstraklasy. Jego gra w większości meczów nie porywa, wielu liderów zespołu znajduje się pod formą, do pewnego momentu brakowało skutecznego napastnika. A mimo to „Miedziowi” wygrali pięć razy i są dość wysoko w tabeli. Jeśli dziś sięgną po pełną pulę w Mielcu, wskoczą na piąte miejsce […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Terminator. Tomas Soucek pokazał, jak wygląda jego twarz po starciu z piłkarzem Evertonu

Wczorajszy mecz między WHU a Evertonem był bardzo udany dla ekipy Davida Moyesa. Udało się wygrać i zachować czyste konto na Goodison Park. Szkoda jedynie Tomasa Soucka, który z Liverpoolu wraca z kilkoma szwami na twarzy.  W trakcie spotkania doszło do – pozornie – zwykłego starcia z udziałem Czecha i Salomona Rondona. Gdy jednak Soucek […]
18.10.2021