post

Opublikowane 13.10.2021 18:16 przez

Szymon Szczepanik

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn ten przyćmił wszystkie inne, to dzień później jego rodaczka – Brigid Kosgei – dokonała równie spektakularnej rzeczy. Biegnąc maraton w Chicago pobiła o ponad minutę i dwadzieścia sekund wyśrubowany rekord świata Pauli Radcliffe. W przeciwieństwie do wyniku Kipchoge, to rekord oficjalny, uznawany przez World Athletics. Lecz oba biegi wywołały w środowisku dyskusję na temat wpływu technologii na osiągane rezultaty i pytania, gdzie znajduje się granica możliwości zarówno ludzkich, jak i technologicznych?

LABORATORYJNE WARUNKI NA ULICY

Ustalmy to na początku – Eliud Kipchoge to zawodnik wybitny, żywa legenda biegów długodystansowych. Kenijczyk jednym tchem jest stawiany obok takich postaci, jak Abebe Bikilia czy Haile Gebrselassie. A według wielu ekspertów i kibiców jest po prostu najlepszym maratończykiem w historii. To dwukrotny złoty medalista olimpijski na tym dystansie, w dodatku rekordzista świata. I mowa tu o rekordzie oficjalnym, ustanowionym w 2018 roku podczas maratonu w Berlinie, który Kenijczyk ukończył w czasie 2:01:39.

Lecz o wiele większy rozgłos zyskał drugi z jego rekordów. 12 października 2019 roku podczas biegu we Wiedniu Kipchoge wykręcił rezultat 1:59:40. Zatem w końcu udało się złamać magiczną barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Piszemy „w końcu” bo Ineos 1:59 Challenge nie był pierwszą próbą rozprawienia się ze słynnym dystansem w czasie poniżej stu dwudziestu minut. Pierwszy raz Kipchoge próbował tego dokonać w maju 2017 roku, na torze wyścigowym Monza. Wtedy zabrakło mu dwudziestu pięciu sekund.

Dwa lata później wyciągnięto wnioski z pierwszego biegu, dopinając wszystko na ostatni guzik i… właśnie dlatego World Athletics nie mogło zakwalifikować wyniku jako oficjalnego. Część ze stworzonych warunków wykraczała daleko poza normy przyjęte w zwykłych zawodach biegowych. Jak na bieg uliczny, były one wręcz laboratoryjne. Przed biegaczem jechał specjalny samochód, który dyktował mu tempo. Przez to każde kolejne pięć kilometrów Kipchoge pokonywał niczym metronom, w przedziałach czasowych od 14:10 do 14:14. Pacemakerów było aż czterdziestu jeden, a na tę liczbę składała się sama elita. Za utrzymanie tempa oraz osłonę Kipchoge od wiatru odpowiadali między innymi tacy biegacze, jak Jakob Ingebrigtsen, Selemon Barega, Paul Chelimo, Matthew Centrowitz czy Bernard Lagat.  Nawet dzień biegu nie był ostatecznie określony, by nic nie zepsuło się zaraz przed startem. Organizator uzależniał datę od pogody.

Całe przedsięwzięcie zakończyło się gigantycznym sukcesem – również komercyjnym. Ale to jeszcze nie wszystko. Dzień później podczas maratonu w Chicago Brigid Kosgei ustanowiła nowy rekord świata kobiet na tym dystansie. Ponad szesnastoletni wynik legendarnej Pauli Radcliffe (2:15:25) wydawał się nie do ruszenia. Tymczasem Kenijka wykręciła oszałamiający czas 2:14:04. Kosgei nie pobiła rekordu świata, ona go wręcz zezłomowała. Zatem w dwa dni dwoje kenijskich biegaczy przeszło do historii długich dystansów. Lecz choć rekord Brigid jest oficjalny, gdyż maraton spełniał normy World Athletics, to on również nie został pobity bez kontrowersji. Bo Kosgei z Kipchoge łączy coś więcej, niż tylko narodowość…

TECHNOLOGICZNA REWOLUCJA

Obydwoje współpracują z firmą Nike, która wyposażyła ich w obuwie serii Vaporfly. Buty charakteryzują się tym, że w ich piankową podeszwę wtłoczona jest płytka z włókna węglowego. Taka konstrukcja łączy dwie cechy, które w teorii są ze sobą sprzeczne, a poprawa jednej odbywała się kosztem drugiej z nich. Chodzi o odbicie i amortyzację podczas biegu.

Rzecz w tym, że w 2019 roku nie było odpowiednich regulacji dotyczących konstrukcji obuwia dopuszczanego na zawody. Temat przybrał na rozgłosie przez wyczyny Kenijczyków, a w szczególności biegu Kipchoge. W Wiedniu miał on na nogach ulepszony model Vaporfly, wówczas będący w zasadzie prototypem niemożliwym do zakupienia. Buty Nike Alphafly – bo tak się nazywały – miały aż trzy karbonowe płytki umieszczone w podeszwie o grubości pięciu centymetrów. World Athletic postanowiło działać i zatrzymać trwający już wyścig zbrojeń. Tym sposobem w kwietniu ubiegłego roku ustalono zasady, wedle których regulaminowe obuwie powinno być ogólnodostępne, a jego podeszwa nie może posiadać większej grubości, niż czterdzieści milimetrów.

O tym, jak działają buty z karbonową wkładką i dlaczego zrobiły taką furorę, opowiada nam Kuba Pawlak, dziennikarz portalu bieganie.pl.

– Wiele osób uważa, że karbonowa płytka działa trochę jak dobry amortyzator, który dzięki wygięciu daje dodatkowe odbicie. Jej główną rolą jest też stabilizacja buta. Rewolucja w dużej mierze polega na tym, że płytka po to jest wykonana z karbonu, by bardzo mało ważyła. W ten sposób but jest masywny pod względem amortyzacji, daje dobrą możliwość przetoczenia stopy, oszczędza łydkę, eliminuje dużo wstrząsów, a przy okazji jest stabilny, gdyż płytka go usztywnia. Bez płytki but po parudziesięciu kilometrach by się rozleciał. Dzięki niej może być super lekki, amortyzujący i zarazem gwarantujący odbicie – mówi nam Pawlak.

Technologiczna rewolucja rozpowszechniła się na dobre. Dziś praktycznie każdy producent obuwia do biegania posiada w swojej kolekcji model z karbonową płytką i zupełnie nas to nie dziwi. Nasz rozmówca przybliżył ten temat w jednym ze swoich artykułów, powołując się na badania naukowców ze Stephen F. Austin State University w Teksasie. Według nich najlepsze modele poprawiają ekonomię biegu o 3%. Na najwyższym poziomie oraz dystansie maratonu przekłada się to nie tyle na sekundy, co nawet minuty.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

Lecz dziś trudno uważać takie rozwiązanie za technologiczny doping wprowadzający nieuczciwą rywalizację. Obecnie takie obuwie jest dostępne dla każdego biegacza.

Jeszcze raz Kuba Pawlak:– Płytka nie jest dodatkowym silniczkiem, który daje moc, tylko spełnia inną funkcję, co jest dosyć często mylone. Ponadto każdy biegacz może skorzystać z tej samej technologii, co jego przeciwnik. Jeżeli startuje w oficjalnym biegu, to musi mieć na nogach buty, które każdy inny zawodnik może kupić w sklepie. Maraton to nie jest Formuła 1, gdzie wsiadasz do gorszego bolidu i jesteś skazany na porażkę. Dzięki temu romantyzm dyscypliny jest zachowany. Każdy na starcie ma równe szanse.

Porównanie do Formuły 1 ma jeszcze jeden sens…

TECHNOLOGA, KTÓRĄ TRZEBA UMIEĆ WYKORZYSTAĆ

Otóż, gdybyśmy umieścili przykładowego Lewisa Hamiltona w jakimkolwiek innym bolidzie, to prawdopodobnie z każdej maszyny wycisnąłby maksimum jej możliwości. Ale słaby kierowca niekoniecznie poradziłby sobie w bolidzie Mercedesa. Podobnie wygląda sytuacja z butami z karbonową wkładką, które nie stanowią remedium dla każdego biegacza.

O opinię na temat rewolucyjnego obuwia zapytaliśmy jedną z najbardziej kompetentnych osób w Polsce, która ma do czynienia z omawianymi butami. Marcin Chabowski to mistrz Polski w maratonie z 2019 roku oraz olimpijczyk z Tokio. Oto, co nam powiedział:

– Takie buty posiadają wady i zalety. Do plusów należy mniejsze obciążenie układu mięśniowego podczas maratonu. Na takim dystansie zawodnik mniej niszczy nogi. Te buty mają dużo lepszą amortyzację, są miększe. One dają lekką przewagę zawodnikom, którzy są przygotowani motorycznie i technicznie, żeby w nich biegać, a nie każdy spełnia te wymagania. Amatorom biegania często nawet przeszkadzają. Ale wadą takiego obuwia dla wszystkich jest to, że kiedy często się w nich biega to rozleniwiają stopę, przez co mogą powodować urazy rozcięgna podeszwowego.

– Obuwie pomaga osobom, które biegają aktywnie, dynamicznie i wysoko na śródstopiu. Natomiast potrafi przeszkadzać zawodnikom biegającym przez piętę czy też przez całą stopę. Zauważyłem również, że jeżeli – mówiąc żargonem biegowym – siądziesz siłowo na biegu, to buty potrafią bardziej tłumić energię, niż ją oddać. Dlatego ważne jest, by być siłowo dobrze przygotowanym do danego dystansu. Jeżeli nie będziesz miał mocy odbicia bo się zajedziesz, wtedy nowa technologia potrafi przeszkodzić. Za bardzo tłumi energię. Zatem według mnie nie ma samych plusów jej używania – kontynuuje Chabowski.

Zatem wymierne korzyści z nowego rodzaju obuwia wyciągnie tylko biegacz odpowiedniej klasy. Im lepszy zawodnik, tym więcej energii jest w stanie odzyskać z odbicia podczas biegu. Stąd na stopach Eliuda Kipchoge czy Brigid Kosgei niewątpliwie buty stanowiły wartość dodaną. Ale nie tylko oni skorzystali na bieganiu z karbonowymi płytkami w podeszwach. Nieprzypadkowo z dziesięciu najlepszych czasów w historii oficjalnych biegów wśród mężczyzn, aż siedem padło po 2018 roku. U kobiet takich rezultatów widnieje sześć.

Efektem rewolucji w biegach długodystansowych jest pogoń za rekordami. Gigantyczny sukces Nike napędził innych producentów. Każdy z nich pragnie zareklamować swój nowy produkt, a nic nie napędza lepiej promocji, niż obrazek biegacza pozującego do tablicy z napisem „World Record”. W półmaratonie kobiet od początku 2020 roku najlepszy rezultat w historii był poprawiany trzykrotnie. Z kolei u mężczyzn w grudniu mieliśmy szalony bieg w Walencji, w którym Kibiwott Kandie ustanowił rekord świata, a pięć spośród sześciu najlepszych wyników w historii należy właśnie do jego uczestników. Kandie biegł oczywiście w najnowszym modelu butów z karbonową płytką, zaprojektowanym przez Adidasa.

MARATON DOBIEGŁ DO ŚCIANY?

Patrząc z tej perspektywy, oficjalny rekord Eliuda Kipchoge z Berlina (biegł wtedy w pierwszym modelu Vaporfly) jest już stosunkowo stary. Co więcej, od 2018 roku tylko Kenenisa Bekele zbliżył się do rezultatu Kenijczyka. Rok później, również w Berlinie, pobiegł maraton w czasie 2:01:41, zatem do wyrównania rekordu zabrakło mu zaledwie dwóch sekund. Lecz poza nim najlepsze czasy w ostatnich trzech latach oscylują w okolicach dwóch godzin i trzech minut. Jak na tak wygórowany poziom, to spora różnica. W porównaniu do nieoficjalnego rekordu Kipchoge, to wręcz przepaść.

Wszystko przez to, że – jak tłumaczy nam Kuba Pawlak – nowa technologia szturmem podbiła uliczne biegi długodystansowe i… po prostu zatrzymała się na określonym poziomie:- W kontekście przyszłości zaryzykowałbym stwierdzenie, że w przypadku maratonu technologia została już skonsumowana. Jeżeli spojrzymy na coroczne wyniki, to one się zatrzymały. World Athletics wprowadziło regulacje odnośnie tego, jak obuwie może wyglądać. Producenci wyciągnęli z tego tyle, ile się dało. Najlepszy rezultat ustanowiony w maratonie klasycznym, nie organizowanym na jakimś lotnisku, to wynik rzędu 2:04. Nie przewiduję, że w najbliższym czasie w normalnych warunkach bariera dwóch godzin będzie do przełamania. Jeżeli w ogóle zostanie poprawiony oficjalny rekord świata Kipchoge – 2:01:39 – to już będzie ogromny sukces.

I to jest najbardziej niesamowita zmiana. Dwa lata temu World Athletics jeszcze nie posiadało odpowiednich regulacji wobec tego, jak należy traktować nowe obuwie. Dziś jest ono standardem dla światowej czołówki. Ale na poprawę najlepszych wyników w historii się nie zanosi. Bo ostatecznie to zawodnik musi wykorzystać technologię, a ta wciąż jest dodatkiem – choć bardzo ważnym. Do ewentualnego pobicia rekordu nie wystarczy nawet najlepszy rodzaj obuwia. Potrzeba biegacza o potencjale Eliuda Kipchoge. Mistrza nieprzypadkowego, harmonijnie rozwijającego się od biegów na 5000 metrów oraz przełajowych do maratonu. Kimś takim może stać się Joshua Cheptegei, aktualny rekordzista świata na 5000 i 10000 metrów. Jednak to melodia przyszłości.

Czy zatem możemy powiedzieć, że to, co aktualnie obserwujemy w maratonach, stanowi odzwierciedlenie maksymalnego ludzkiego potencjału? Wydaje się, że tak jest, bo maraton właśnie dorównał swoimi wynikami do krótszych dystansów. Szerzej opowiada nam o tym Marcin Nagórek z portalu magazynbieganie.pl:

– Bez progresu na dystansach krótkich ciężko myśleć o zwiększeniu frakcji prędkości maratonu. Nie da się biec maratonu na przykład na 98% prędkości ośmiuset metrów. A wyniki w biegach średnich od lat siedemdziesiątych przesunęły się stosunkowo niedużo. Zostając przy przykładzie ośmiuset metrów, z 1:44 na 1:40. Wśród trenerów spotkałem się z opinią, że długie dystanse były do pewnego stopnia niedotrenowane i niedoskonałe technologicznie. One dopiero w tej chwili dorównały do poziomu biegów średnich.

Skorzystaliśmy również z programu kalkulującego wyniki biegów, dzięki któremu można porównać siłę rekordów świata na poszczególnych dystansach. Słowa Nagórka znajdują swoje potwierdzenie w liczbach. Rekord świata w biegu na 800 metrów należący do Davida Rudishy (1:40.91) w maratonie odpowiada wynikowi 2:01:18. To zaledwie 21 sekund lepszemu czasowi od obecnego oficjalnego rekordu Kipchoge. Innymi słowy, coraz ciężej jest cokolwiek urwać z obecnego rekordu. Nie mówiąc już o możliwości pokonania maratonu w czasie poniżej dwóch godzin.

Marcin Nagórek, Kuba Pawlak i Marcin Chabowski są ze sobą zgodni, że w kwestii dopracowania obuwia maraton dotarł do ściany. Rozmowa o kolejnych przełomowych rodzajach butów to na obecną chwilę czyste science-fiction i rozmyślanie o butach z materiałów, których jeszcze nie stworzono.

W bieganiu nie będzie takiej sytuacji jak na przykład w kolarstwie, że zawodnik ma ukryty silniczek w ramie roweru – a były takie przypadki. Trudno mi ocenić w jakim kierunku dalej pójdzie technologia, ale wydaje mi się, że jesteśmy już bardzo blisko ściany. Może zmieni się pianka czy materiał z którego buty zostaną wykonane. Ale nie wiem, co technologicznie można jeszcze wymyślić, żeby odbijać się jeszcze bardziej dynamicznie i by podłoże lepiej oddawało energię – komentuje Chabowski.

TECHNOLOGIA POMOŻE KOLEJNY RAZ?

Ale skoro nic nie zapowiada tego, by w najbliższym czasie doszło do kolejnej rewolucji w obuwiu, to być może technologia wspomoże maraton w innych formach? Cóż, w przypadku biegów ulicznych nie jest to takie proste.

Na dystansach rozgrywanych na stadionach zawodnicy podczas mityngów mają do dyspozycji linie świetlne, które wyznaczają optymalne tempo biegu. Podobne rozwiązanie wykorzystano we Wiedniu podczas Ineos 1:59 Challenge. Jednak nie zapominajmy, że to nie był otwarty bieg. O ile można było wypuścić przed Kipchoge samochód dyktujący tempo, o tyle podczas zwykłych maratonów w których udział bierze setki, a czasami tysiące uczestników i panuje o wiele większy chaos, jest to raczej niemożliwe. Jeżeli taki motyw miałby się powtórzyć, to na specjalnie do tego zorganizowanych wydarzeniach.

Z oczywistych względów nie ma mowy również o zmianie nawierzchni, jak w przypadku biegów na stadionie. Jednak można zmieniać profile samej trasy, unikać dużych różnic wysokości, wybierać płaskie odcinki. Lecz trasy również podlegają odpowiednim wytycznym, które muszą spełniać, by potencjalny rekord mógł zostać uznany za oficjalny. Jednak nie mamy wątpliwości, że pomimo wyższej średniej wyników światowej czołówki, o każdy kolejny rekord w maratonie będzie coraz ciężej.

– Dzięki technologii, a także odpowiedniemu planowaniu – czy są to zające, czy osłony przed wiatrem lub samochód dyktujący tempo jak w przypadku Kipchoge –  doprowadziliśmy rekordy do stuprocentowego poziomu. Wydaje się, że kolejny rekord padnie przy dużej dawce szczęścia. Lepiej zawieje lub trafi się super dzień, to urwiemy z dziesięć sekund w maratonie (śmiech). Ale trudno już o prawdziwy przełom. Te rekordy są wyśrubowane na maksa – komentuje Marcin Nagórek.

SZYMON SZCZAPNIK

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Tenis
25.10.2021

Andy „Braveheart” Murray ograł Huberta Hurkacza w Vienna Open!

Hubert Hurkacz nie grał dziś z zaledwie sto pięćdziesiątym szóstym zawodnikiem rankingu ATP. Po drugiej stronie siatki nie biegała żadna przebrzmiała legenda, po której zostało wyłącznie nazwisko. Co to, to nie. To był – dosłownie i w przenośni – stary, dobry Andy Murray. Gość, który tak bardzo imponował walecznością, że gdyby Mel Gibson postanowił nakręcić […]
25.10.2021
Inne sporty
25.10.2021

Najbardziej oczekiwany powrót w NBA coraz bliżej. Jest tylko jeden Klay Thompson

Na parkiecie nie było go ponad dwa lata, ale czasu wcale nie marnował. Znajdował coraz to nowsze hobby: spędzał czas w łódce, którą nazywa Nordyckim Nożem, prowadził dziennik, grał w szachy i oczywiście odpoczywał ze swoim psem Rocco. Nie są to typowe rozrywki dla gwiazdy NBA, ale to cały Klay Thompson. Ten żyjący we własnym […]
25.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Formuła 1: Max Verstappen zaskoczył Hamiltona w USA

Wiele argumentów miał dzisiaj po swojej stronie Lewis Hamilton. Przede wszystkim – w Grand Prix USA od lat radził sobie świetnie. Podobnie jak jego zespół. Znakomicie zaczęło się dla niego też niedzielne ściganie. Łatwo wyprzedził Maxa Verstappena na starcie i objął prowadzenie. Ale ostatecznie to nie jemu na podium najmocniej gratulował Shaquille O’Neal, wielki (w […]
24.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Inne sporty
23.10.2021

Maryna Gąsienica-Daniel znów na stoku. Sylwetka naszej najlepszej alpejki

Przez lata nie mieliśmy kogo oglądać na alpejskich stokach. Nawet jeśli w Pucharze Świata pojawiali się Polacy czy Polki – co zdarzało się bardzo rzadko – to ich przejazdy miały miejsce w grupie słabszych narciarzy, poza czasem transmisji telewizyjnej. Aż pojawiła się Maryna. I zaczęła pokazywać, że – mimo przeciwności losu, problemów oraz skromnego budżetu […]
23.10.2021
Inne sporty
22.10.2021

Złote Kolce młotem stoją. Włodarczyk i Nowicki wyróżnieni

Złote Kolce – czyli nagroda dla najlepszych polskich lekkoatletów sezonu – przyznawane są już od 1970 roku. Dawno nie było jednak takiego sezonu jak ten. Z igrzysk w Tokio nasi zawodnicy przywieźli aż 14 medali, z czego dziewięć było wynikiem startów polskich lekkoatletów. To wynik wręcz fenomenalny, tym bardziej, gdy pomyśli się o tym, że […]
22.10.2021
Inne sporty
22.10.2021

Big Dog’s Backyard Ultra – wyzwanie dla biegowych masochistów

Wyobraźcie sobie bieg, który… nie ma linii mety. Bieg, w którym nikt nie rozdaje wyróżnień za drugie czy trzecie miejsce. Nie istnieje podium, liczy się tylko zwycięzca, panuje zasada „wszystko, albo nic”. Do wyłonienia mistrza potrzeba kilkudziesięciu godzin zmagań, w trakcie których śmiałkowie pokonują dosłownie setki kilometrów. Niemożliwe? Poznajcie Big Dog’s Backyard Ultra – jeden […]
22.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Goncalo Feio: Życie jest za krótkie, żeby nie grać w Europie

Goncalo Feio ma dopiero 31 lat, a już od dekady – z drobnymi przerwami – pracuje w polskiej piłce. Teraz przeżywa swój najlepszy czas, bo jako asystent Marka Papszuna świętuje wiele sukcesów w Rakowie Częstochowa. Rozmawiamy na wiele tematów. Czy Raków faktycznie coraz bardziej zbliża się do Legii? Jaką cenę płaci się za bycie trenerem? […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
Felietony i blogi
27.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

– To już juniorzy by lepiej zagrali, a nawet jakby byli tak samo słabi, to by przynajmniej zostawili trochę serca – nie ma chyba na świecie kibica, któremu kiedyś, na różnym etapie swojej przygody z futbolem, nie przemknęła przez głowę taka myśl. Zazwyczaj towarzyszy nam w chwilach głębokiej frustracji, gdy kapitan zaczyna grać na czas […]
27.10.2021
Tenis
25.10.2021

Andy „Braveheart” Murray ograł Huberta Hurkacza w Vienna Open!

Hubert Hurkacz nie grał dziś z zaledwie sto pięćdziesiątym szóstym zawodnikiem rankingu ATP. Po drugiej stronie siatki nie biegała żadna przebrzmiała legenda, po której zostało wyłącznie nazwisko. Co to, to nie. To był – dosłownie i w przenośni – stary, dobry Andy Murray. Gość, który tak bardzo imponował walecznością, że gdyby Mel Gibson postanowił nakręcić […]
25.10.2021
Inne sporty
22.10.2021

Big Dog’s Backyard Ultra – wyzwanie dla biegowych masochistów

Wyobraźcie sobie bieg, który… nie ma linii mety. Bieg, w którym nikt nie rozdaje wyróżnień za drugie czy trzecie miejsce. Nie istnieje podium, liczy się tylko zwycięzca, panuje zasada „wszystko, albo nic”. Do wyłonienia mistrza potrzeba kilkudziesięciu godzin zmagań, w trakcie których śmiałkowie pokonują dosłownie setki kilometrów. Niemożliwe? Poznajcie Big Dog’s Backyard Ultra – jeden […]
22.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Jerzy Kulej – mistrz, który nie dał wyliczyć się życiu

Gdyby żył, dziś kończyłby 81 lat. Choć był wybitnym pięściarzem, jego losy są zawiłe niczym lewe sierpowe, którymi często karcił swoich rywali, posyłając ich na deski. Jerzy Kulej jest powszechnie uważany za najlepszego boksera w historii Polski. Na 348 stoczonych walk przegrał zaledwie 25 razy, lecz nigdy nie był liczony – nawet na stojąco. Inaczej […]
19.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Czy w pogoni za rekordami maraton dobiegł do ściany?

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn […]
13.10.2021
Inne sporty
10.10.2021

Dziś Adam Kownacki wypisał się z poważnego boksu

Adam Kownacki (20-2, 15 KO) poszedł w ślady polskiej legendy wagi ciężkiej w boksie zawodowym, Andrzeja Gołoty! Ale to brzmi dumnie, prawda? Szkoda tylko, że dokonał tego w najgorszy z możliwych sposobów. Bo nie, nie chodzi o to, że Polak stoczył ringową wojnę, o której będziemy pamiętali przez lata. Wręcz przeciwnie, o tej walce chcielibyśmy […]
10.10.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tolep
tolep (@tolep)
14 dni temu

Ciekawe czy farmakologia by pomogła, pozbawiona durnych ograniczeń.

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
13 dni temu
Reply to  tolep

Te „durne” ograniczenia tylko życie ratują. Oczywiście, że farmakologia by pomogła, możesz pewnie gościa naszprycować, że przebiegnie maraton w godzinę piędziesiąt, tylko co potem zostanie z jego serca i nóg?

Suche Info
27.10.2021

Vuković zabiera głos. „Trenera buduje prezes”

– Legia płaci regularnie, choć staram się odbierać w ten sposób, że płaci nie Legia, a prezes Dariusz Mioduski – zaczyna Aleksandar Vuković swoją rozmowę z dziennikarzem portalu Sport.pl. Były piłkarz i trener Legii krytykuje właściciela stołecznego klubu, wraca wspomnieniami do momentu swojego zwolnienia i próbuje zrozumieć, dlaczego tak wielkie zaufanie w drużynie mistrza Polski […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Cash? Liczy się to, czy obroni się na boisku ”

Dyskusja trwa, ale jedno jest pewne: Matty Cash otrzymał polskie obywatelstwo i będzie mógł grać w reprezentacji Polski. W rozmowie z portalem Goal.pl, swoją opinię na temat piłkarza Aston Villi wyraził Michał Żewłakow.  – Przychodzi z ligi angielskiej, więc pod kątem umiejętności ma na starcie czystą kartę, trudno coś mu zarzucić. Natomiast jeśli zagra dwa-trzy […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koronawirus w Wiśle Kraków

Standardowe cykliczne badania kontrolne na obecność koronawirusa w organizmach piłkarzy i sztabu szkoleniowego Wisły Kraków wykazały przypadki testów pozytywnych.  Biała Gwiazda wydała enigmatyczny komunikat medyczny.  W środę 27 października zawodnicy i sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy poddani zostali kolejnym testom kontrolnym na obecność SARS-CoV-2. W toku badań wykryto pozytywne przypadki, a klub niezwłocznie wdrożył niezbędne procedury […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zmiennik Lewandowskiego wypada na dwa tygodnie

Pod względem statystycznym Eric Maxim Choupo-Moting zalicza najlepszy czas w swojej karierze. Ba, próżno szukać napastnika, który mógłby się z nim równać. Bundesliga – gol co 39 minut. Puchar Niemiec – gol co 23 minuty. Liga Mistrzów – gol co 11 minut. Jasne, wszystko dlatego, że Choupo-Moting jest zmiennikiem Roberta Lewandowskiego i dostaje szanse tylko ze […]
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Obrońca Bayernu na wylocie z klubu?

 „Sport Bild” informuje, że Niklas Süle wszedł na drogę rozstania z Bayernem Monachium. Obie strony nie znajdują wspólnej nici porozumienia, co oznacza, że to może być ostatni sezon niemieckiego obrońcy w Bawarii. Jego kontrakt wygasa w czerwcu 2022 roku, a Bayern już rozgląda się za następcami. Nimi mieliby zostać Antonio Rüdiger z Chelsea lub Matthias […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Maldini: – Lewandowski zasłużył na „Złotą Piłkę”

29 listopada odbędzie się gala, na której poznamy zdobywcę „Złotej Piłki” za rok 2021. Najwięcej mówi się o trzech piłkarzach: Messim, Lewandowskim i Benzemie. Polak jest faworytem choćby Kevina De Bryune, a teraz również Paolo Maldini docenia osiągnięcia napastnika Bayernu Monachium. – Myślę, że w tym roku Robert Lewandowski zasłużył na „Złotą Piłkę”. Karim Benzema […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Górnik Zabrze nie bez problemów pokonał Ślęzę Wrocław

Górnik Zabrze przechodzi do dalszej fazy Pucharu Polski. Dzisiaj wygrał z trzecioligową Ślęzą Wrocław na wyjeździe, która postawiła twarde warunki. Mecz zakończył się wynikiem 2:1, a zabrzanie kończyli spotkanie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Gryszkiewicza. W 15. minucie bramkę strzelił Sanogo, a w 41. na 2:0 podwyższył Tosevski. Trener Urban dał zagrać rezerwowym zawodnikom […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Paulo Sousa z wykrytym koronawirusem!

Według Tomasza Włodarczyka selekcjoner reprezentacji Polski otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Portugalczyk wykonał badanie antygenowe. Zakażenie ma zostać potwierdzone jeszcze przez jeden test PCR. Informacje na tę chwilę są takie, że nawet kolejny pozytywny wynik nie zagraża obecności selekcjonera na zgrupowaniu kadry w listopadzie. 12 listopada Polska zmierzy się z Andorą, a 15 […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Jednak nie Europa. Marcelo ma wrócić do Brazylii

Brazylijski serwis „Lance” informuje, że Marcelo wróci do ojczyzny. Obecnie lewy obrońca jest piłkarzem Realu Madryt, ale po zakończeniu sezonu 2021/2022 ma trafić do Fluminense. To byłby koniec 14-letniej przygody Brazylijczyka w barwach „Królewskich”. W tym sezonie Marcelo tylko dwa razy z ławki pojawił się na boisku. W czerwcu wygasa mu kontrakt, który nie zostanie […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Rzecznik Lechii Gdańsk podał się do dymisji za… tweeta?

Michała Żurawskiego, rzecznika Lechii Gdańsk, który dzisiaj podał się do dymisji, możecie kojarzyć z wywiadem Jakuba Białka. Nasz dziennikarz zrobił mocny wywiad z reprezentantem Afganistanu i piłkarzem Lechii, Omranem Haydarym. Rzecznik domagał się usunięcia wywiadu po publikacji, bo zawodnicy nie mogą komentować tematów politycznych. W sieci zawrzało, a pan Żurawski był mocno krytykowany. Teraz w […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Fernando Llorente znalazł nowy klub w Hiszpanii

36-letni Fernando Llorente od lipca był bez klubu. Po przygodzie w Tottenhamie postanowił wyjechać do Włoch, gdzie zaliczył epizod w Napoli i Udinese. Teraz wraca w strony, które zna najlepiej. Podpisał kontrakt z drugoligowym Eibar i będzie grał w Hiszpanii. Co prawda na drugim szczeblu rozgrywkowym, ale akurat ten klub walczy o powrót do La […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Włoska federacja bierze pod lupę transfery Juventusu i Napoli

Włoska federacja wszczęła dochodzenie i wzięła pod lupę największe włoskie kluby. Chodzi o zawyżone wyceny poszczególnych piłkarzy, które miały na celu zbilansować budżety przy wymianach zawodników. Słowem: wśród 62 transakcji, które są teraz badane, mogą pojawić się sfałszowane liczby. Szczególna uwaga pada na Napoli i Juventus. 42 podejrzane transakcje pochodzą z biur klubowych Juventusu. Mówi […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Chiellini myślał o zakończeniu kariery przed Euro 2020

Niedawno Giorgio Chiellini przedłużył kontrakt z Juventusem. Jeśli zdrowie pozwoli, w barwach „Starej Damy” będzie grał do 2023 roku. W wywiadzie dla DAZN włoski obrońca przyznał, że rok temu myślał o zawieszeniu butów na kołek. Ta wizja jednak oddaliła się, kiedy zaczęło zbliżać się Euro 2020. – Myśl o emeryturze przeszła mi przez głowę. To […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Gołębiewski: – Nie chcę teraz obiecywać, jak będzie grała Legia

W poniedziałek Marek Gołębiewski został trenerem Legii Warszawa. W czwartek będzie miał swój pierwszy mecz za sterami nowej drużyny ze Świtem Skolwin. Dzisiaj na konferencji prasowej opowiedział trochę o swoim podejściu i sytuacji w szatni. – Wszystko co powiem teraz, musi mieć odzwierciedlenie na boisku. Nie chcę teraz obiecywać, jak będzie grała Legia. Na pewno […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Guti może wrócić na ławkę trenerską. Kierunek: Turcja

 Hiszpański „AS” informuje, że Guti otrzymał ofertę poprowadzenia tureckiej Kasimpasy i poważnie zastanawia się nad jej przyjęciem. Hiszpan miałby zacząć pracę od stycznia. Guti wcześniej prowadził Almerię, ale po ponad roku pracy na zapleczu La Ligi został zwolniony przez saudyjskiego właściciela klubu. Od czerwca 2020 roku były piłkarz Realu Madryt jest wolnym trenerem. Dziewiętnaste miejsce […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Trzech nowych reprezentantów na listopadowe zgrupowanie?

Kacper Sosnowski z Sport.pl podaje, że Paulo Sousa może postawić na trzy nowe nazwiska w czasie listopadowego zgrupowania. Mieliby to być Kamil Pestka, Kamil Grabara i Paweł Jaroszyński. Wszyscy trzej mogliby dostać szansę w meczu z Andorą, która jest odpowiednim rywalem do zrobienia takich „testów” przed poważniejszymi meczami. Kamil Grabara miał pojawić się w gronie […]
27.10.2021