post

Opublikowane 06.09.2021 10:52 przez

Szymon Janczyk

Pół roku w słowackiej ekstraklasie, runda w lidze bułgarskiej – raczej w roli zmiennika – i spore doświadczenie z boisk trzeciej ligi hiszpańskiej. Czy to wystarczy, żeby w Polsce zostać wybitną jednostką? Jak najbardziej. To w końcu CV Pirulo, który od ponad roku zamiata zaplecze Ekstraklasy w barwach ŁKS-u. W najwyższej lidze tak dobrze jeszcze nie było, ale to raczej kwestia czasu, gdy skrzydłowy znów zawita na najwyższy poziom rozgrywkowy i będzie miał szansę to naprawić.

Dwa gole, cztery asysty i dwie asysty drugiego stopnia. Udział przy 8 z 11 trafień łódzkiego kubu w obecnym sezonie. Jeśli chodzi o najlepszy start rozgrywek 2021/2022 w wykonaniu jednego zawodnika, mamy trzech kandydatów do tytułu MVP:

  • Pirulo
  • Krzysztof Drzazga
  • Hubert Adamczyk

Przy czym jeden z nich odniósł kontuzję, a drugi wraca z piłkarskiego niebytu (mniej niż 1000 minut w lidze w dwóch ostatnich sezonach). Dlatego przypadek Hiszpana jest szczególny. To z całą pewnością nie jest jednostrzałowiec, tylko gość, który kolejny raz potwierdza klasę.

Dowód? Choć “Piłka Nożna” piłkarzem sezonu 2020/2021 w 1. lidze wybrała Romana Gergela, sami zawodnicy w plebiscycie “Polskiego Związku Piłkarzy”, stwierdzili, że najlepszy był Jose Antonio Ruiz Lopez.

Pirulo.

Pirulo – sylwetka piłkarza ŁKS-u.

Byłem w pierwszej lidze trzy sezony i nie rywalizowałem z tak dobrym zawodnikiem, jak on – przekonuje Tomasz Nawotka, były kolega Hiszpana z szatni. – Jak graliśmy w dziadka to lepiej było nie podbiegać do Pirulo czy Mikkela Rygaarda. Widać było, że mają dobre wyszkolenie techniczne, z tym się trzeba urodzić. Dla mnie mimo wszystko Pirulo był lepszy, bo do umiejętności trzeba dołożyć charakter, zaangażowanie i to do siebie pasowało. To, co widzimy na mecz, robił na treningach. Widziałem jego frustrację, gdy coś mu nie wyszło na zajęciach. Odkopał piłkę, coś odpowiedział, ale to była sportowa złość, a nie brak szacunku. Nie było wobec niego żadnych zastrzeżeń – dodaje eks-piłkarz ŁKS-u.

Hiszpański skrzydłowy w poprzednich rozgrywkach błyszczał prawie tak samo mocno, jak teraz. 22 wypracowane gole to solidny dorobek, zwłaszcza że mówimy o całym sezonie, a nie o jego urywku. Pirulo pracował z trzema trenerami, przeżywał wzloty i upadki całej drużyny, ale koniec końców ponad jedna trzecia bramek łodzian padła przy jego udziale. Czegoś takiego nie da się zrobić przypadkiem czy przy okazji. Bo, dodajmy, nie są to statystyki pompowane np. rzutami karnymi. Tych pomocnik się nie tykał, jeśli już, to trafiał do siatki z rzutów wolnych. Niby tez stojąca piłka, ale skala trudności zdecydowanie inna, co nie przeszkodziło Pirulo w dwukrotnym trafieniu do siatki bezpośrednio z wolnego.

Ciekawostka jest taka, że i wtedy i teraz miał bardzo udany start sezonu. Przed rokiem miał udział przy dziewięciu trafieniach ŁKS-u. A przecież po pierwsze miał za sobą solidny, ale niekoniecznie zachwycający sezon w Ekstraklasie. Jak odzyskał formę?

Miał świadomość, że jest ważny, ale nie był głową w kosmosie. Trener Wojciech Stawowy pomagał mu, trzymał go na ziemi. Jego dobry sezon był wypadkową tego, jak pracował przez cały rok – zdradza Nawotka.

Skoro tak, to wypada poszukać odpowiedzi u źródła, czyli u byłego szkoleniowca ŁKS-u.

Pirulo w Ekstraklasie? Były jeszcze rezerwy

Bardzo sumienny, solidny zawodnik, chłonny jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy i nowych rozwiązań. Mogę mówić o nim w samych superlatywach od strony treningowej. Kwestie meczowe każdy widzi: dzisiaj w ŁKS-ie to jest zawodnik, który robi w różnice i podobnie jest na treningach. Nie strzela fochów, nie pracuje na pół gwizdka. Pamiętam, jak przychodziłem do ŁKS-u, był to zawodnik, który stał z boku, nie był do końca doceniany, ale swoją pracowitością i zaangażowaniem na treningach wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce. Potem już tego miejsca nie oddawał, bardzo pomagał drużynie, którą prowadziłem – wylicza Wojciech Stawowy.

To bez wątpienia trener, który mocno pomógł Hiszpanowi na boisku. Ważne było także to, co działo się poza nim. Najlepszy Pirulo to Pirulo, który ma w Łodzi swoich najbliższych przy boku. Po sprowadzeniu do Polski rodziny, forma skrzydłowego zdecydowanie się poprawiła. Słyszymy, że to bardzo sympatyczny i rodzinny gość, więc takie rzeczy niespecjalnie nas dziwią. Ale czy jego początkowe problemy to na pewno tylko prywatne aspekty? Wiadomo, że przez długi czas showmanem w ŁKS-ie był jego rodak, Dani Ramirez.

Ekstraklasa go nie przerastała, bo to nie jest zawodnik, który dopiero co zaczął grać w piłkę. To kwestia zaufania, dania szansy. W mojej ocenie to zawodnik bardzo podobny do Daniego Ramireza. Pokusiłbym się nawet o tezę, że gdyby wszystko zsumować, to jest on lepszy – wyjaśnia były trener “Rycerzy Wiosny”. Renesans formy zbiegł się więc z trzema rzeczami: przyjazdem najbliższych, odejściem najlepszego piłkarza drużyny i zmianą trenera. Kiedy wszystko się zmieszało, kociołek wypluł taką wersję Pirulo, jakiej od początku oczekiwali kibice i działacze ŁKS-u. Koniec końców jedyny jak do tej pory sezon Hiszpana w Ekstraklasie zakończył się przyzwoitym dorobkiem bramek, asysty i asyst drugiego stopnia (9).

Z drugiej strony wiadomo: idealnie nie było. Zwłaszcza że ŁKS za pomocnika zapłacił, więc mógł oczekiwać jeszcze lepszej formy. – Klub szukał lewonożnej “dziesiątki”, która zagra też na skrzydle. Było trzech, czterech kandydatów i padło na Pirulo, który grał już w Bułgarii i był w niezłym wieku, co miało ułatwić aklimatyzację. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego potrzebują jednak trochę czasu, żeby się zaaklimatyzować i odpalić. Wiele czynników miało na to wpływ, choćby to, że zupełnie inaczej trenuje się w Hiszpanii i w Polsce. Jego aklimatyzacja przebiegała w swoim tempie, ale gdy poczuł się silny – przyszły liczby – dodaje Daniel Sobis, czyli menedżer zawodnika.

Playmaker, który woli atakować

Końcówka sezonu w Ekstraklasie była jednak dopiero przedsmakiem tego, co Pirulo miał zaserwować w Łodzi. Dziś jest drugim najlepszym zagranicznym strzelcem w historii klubu. Ok, poprzeczka nie wisiała wysoko, ale jednak – spadek sprawił, że Hiszpan rozwinął skrzydła. W słabszej piłkarsko lidze, w której jest więcej miejsca na działanie i granie, odnajduje się jak ryba w wodzie.

Jest typowym playmakerem. Nie można mu na stałe przydzielić jakiejś pozycji. Występował na skrzydle, ale niewiele go tam było. Ma tendencje, żeby schodzić do środka boiska, zmieniać strony. Jest zawodnikiem, który szuka gry i jeśli jest umiejętnie wkomponowany w zespół, to absolutnie nie przeszkadza. Piłka tak dziś wygląda, że chodzi o to, żeby było jak najwięcej wymienności zadań, funkcji, pozycji. Nie ograniczałem go w działaniach ofensywnych, zresztą graliśmy tak, że gdy Pirulo znikał ze swojej pozycji, ktoś zajmował jego miejsce. Chodzi o pełne wykorzystanie umiejętności zawodnika, przywiązanie piłkarza do jednej pozycji utrudnia wykorzystanie własnej inwencji w trakcie meczu. Pirulo traciłby 50% swojej wartości – mówi nam Wojciech Stawowy.

Zmiana trenera w trakcie sezonu sprawiła, że zawodnik musiał się dostosować do innego stylu gry i nowych wymagań. Nie zawsze szło to w parze z ich spełnianiem, o czym dobrze wiedzą łódzcy kibice. Ale nawet Ireneusz Mamrot twierdzi, że Pirulo zdecydowanie się wyróżniał.

Ma łatwość wygrywania pojedynków, na treningu wyglądało to tak samo, bo nie było tam tak agresywnej gry, jak w meczu ligowym. Gra ofensywna sprawia mu dużą przyjemność, to zawodnik, który zawsze szuka sobie miejsca między liniami, formacjami. Koledzy z drużyny wiedzieli, kiedy jest w formie, a kiedy ma gorszy okres. W pierwszym przypadku wiadomo było, że może coś zmienić jedną indywidualną akcją. Był taki moment, że miał słabszy okres. Później znów zaczął dobrze wyglądać, w meczu z Górnikiem Łęczna strzelił dwie bramki, w Legnicy – mimo że to był mój ostatni mecz, przegrany – także grał dobrze. Jeśli chodzi o 1. ligę – on ją przerasta umiejętnościami – słyszymy od trenera, który prowadził ŁKS w końcówce sezonu.

Wiele osób zauważa, że podczas jego kadencji Pirulo miał zdecydowanie więcej zadań defensywnych, co nie zawsze kończyło się dobrze. Obaj szkoleniowcy twierdzą jednak, że Hiszpan nie ma większych problemów z bronieniem, po prostu trzeba wiedzieć, czego można się po nim spodziewać, jeśli chodzi o działania defensywne. – Zdawałem sobie sprawę, że to zawodnik zdecydowanie lepszy w ofensywie niż w defensywie. Nie wymagałem od niego zbyt dużej agresji w grze, bo wiedziałem, że tego nie wyegzekwuję. Chciałem, tylko żeby zawsze był w odpowiedniej strefie w fazie obrony i dostosował się do tego. Z perspektywy czasu powiem jednak, że trzeba mu dawać zdecydowanie więcej działań ofensywnych – zaznacza Mamrot.

Jeśli zespół traci piłkę w środkowej strefie boiska, a on tam jest, to musi bronić. W ogóle jest taka zasada, że jeżeli chce się grać piłkę kombinacyjną, kreatywną, mieć zawodników, którzy szukają przestrzeni w ofensywnych formacjach, to warunek jest taki, że oni muszą bronić na określonych pozycjach. Jeżeli ktoś pozwalałby Pirulo zmieniać prawą stronę na lewą, ale po stracie piłki wyłączałby go z działań defensywnych, traciłby jednego zawodnika. Potrafił się z tego wywiązywać, bo poza tym, że świetnie gra do przodu, to także piłkarz, który potrafi bronić na każdej pozycji, może z wyjątkiem środka obrony – dodaje Stawowy.

Tomasz Nawotka mówi z kolei, jak wyglądało to z perspektywy boiska. Pewne rzeczy na pewno trzeba było podciągnąć. – Wiadomo, że do przodu mega, a w tyłach nie zawsze bronił. Mimo że wygraliśmy pierwsze mecze, zwrócono mu uwagę, żeby bardziej przykładał się do defensywy i w końcu to zbalansował swoją grę. Jedna z takich rzeczy: jeśli jesteś skrzydłowym i piłka jest po drugiej stronie, to musisz zawęzić do środka, a nie zostawać przy linii bocznej boiska. To była jedna z rzeczy, które musiał poprawić. Były jakieś drobne rzeczy, ale nie było zauważalne, bo strzelał, asystował, więc to nie był tak ważne.

Pirulo – piłkarz kompletny?

Ale nie oszukujmy się: Pirulo to przede wszystkim wolny elektron. W takiej roli wypada najlepiej. Nie chodzi o same bramki czy asysty. Całość jego działań na boisku pokazywała, że na tym poziomie jest kompletnym zawodnikiem. Spójrzmy na to, czym według InStata wyróżniał się w poprzednim sezonie.

  • drybling
  • udział w ataku
  • strzały
  • kluczowe podania

Do tego musimy dopisać stałe fragmenty gry. Nawet efekty jego gry w obronie (odbiory, przejęcia), nie odstają mocno od ligowej średniej.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czego nie oddają raporty statystyczne. Poruszanie się Pirulo po boisku to aspekt, który go wyróżnia. – W ŁKS-ie jest duża grupa zawodników bardzo zaawansowanych technicznie. Dyrektor Krzysztof Przytuła wybiera piłkarzy tak, że zawsze są one na wysokim poziomie. Antonio Dominguez, Michał Trąbka, Adrian Klimczak – mógłbym tak wymieniać zawodników o dużym potencjale technicznym. Pirulo ma w sobie to, że poza tym, że jego poziom techniczny jest zbliżony do innych czołowych zawodników, ma w sobie coś, co go wyróżnia. Ma umiejętność zdobywania przestrzeni z piłką, tym wyróżnia się w ŁKS-ie. Wygrywa pojedynki, ma niekonwencjonalny drybling. To bardzo ważne, bo dzięki temu stwarza przewagę liczebną, a gra w piłkę polega na tym, żeby umieć to stwarzać i wykorzystywać – tłumaczy Wojciech Stawowy.

Wszystko to sprawiało, że koledzy mu ufali, bo wiedzieli, że gdy dostanie piłkę – “zrobi grę”. – Był taki moment, w którym Pirulo wisiał za kratki i śmialiśmy się, że bez niego jesteśmy o połowę słabsi, mimo że wspomniany mecz wygraliśmy. Czasami bywało tak, że zagrywaliśmy do niego, bo wiedzieliśmy, że on na pewno coś wymyśli – uważa Tomasz Nawotka.

Po prostu dobry człowiek

Ważnym czynnikiem w przypadku Hiszpana jest także to, jakim jest człowiekiem. Nawotka uważa wręcz, że jego sposób bycia sprawia, że dobro do niego wraca. Ma ku temu konkretne powody. – Gdy przyszedłem do ŁKS-u, zaskoczyłem się nim w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wiadomo – on Hiszpan, ja Polak, rozmawialiśmy po angielsku, ale to był sporadyczny kontakt. Później, gdy miałem koronawirusa, był pierwszą osobą, która pytała mnie, jak się czuje, czy czegoś potrzebuje. Bardzo w porządku człowiek, nawet gdy nie grał, życzył wszystkim powodzenia, trzymał kciuki i widać było, że to jest po prostu szczere.

W szatni Pirulo jest bardzo lubianą osobą. To nie jest typ gościa, który dobrze czuje się tylko po sukcesach, a weekendy spędza po hiszpańsku, na mieście. Z kim nie rozmawiamy, słyszymy o pozytywnym wpływie pomocnika na resztę drużyny. Nawet jeśli po polsku łapie tylko żarty, czy pojedyncze słowa, potrafi zrobić atmosferę.

Bardzo dobry człowiek. Wrażliwy, rodzinny, nie można o nim złego słowa powiedzieć. Nie miałem z nim żadnych problemów, wręcz przeciwnie. Wiadomo, że gdy miał gorszy okres, to chodził smutny, myślał o tym, ale był lubiany w szatni – zauważa Ireneusz Mamrot. – W piłce ważne jest też to, że gdy ktoś ma papiery na grę i widzą to koledzy, to jest bardzo szybko akceptowany, łapie kontakt z innymi. Pirulo był bardzo lubiany, nie sądzę, żeby to się miało zmienić. Jest bardzo skromny, pracowity, uczynny. Oczywiście nie jest pozbawiony wad, bo ma je każdy, ale w jego przypadku nie ma to wpływu na to, jak jest postrzegany – dodaje trener Stawowy.

WOJCIECH STAWOWY: ZE MNĄ ŁKS BYŁBY W EKSTRAKLASIE

Wpływ na to ma z kolei to, że jest lojalny. Być może skautów odstrasza trochę jego wiek (dziś ma już 29 lat), łatwość w łapaniu kartek czy wspomniane mankamenty w defensywie, które mogą się uwydatniać na wyższym poziomie. No i przede wszystkim to, że za Pirulo trzeba sporo zapłacić. Ale Hiszpan gdyby chciał, na pewno grałby w wyższej lidze. Tymczasem od początku powtarzał, że jego celem jest awans do Ekstraklasy z ŁKS-em i nie rozpraszał się plotkami transferowymi. Wręcz przeciwnie: przedłużył kontrakt, aż do 2025 roku.

Bardzo dobrze czuje się w Łodzi, jest tu doceniony i szczęśliwy. To chłopak twardo stąpający po ziemi, nie odleciał – mówi Daniel Sobis. Z kolei sam Pirulo już jakiś czas temu w rozmowie z portalem “Igol” mówił, że troszkę się w Polsce zakochał.

Nie miałem pojęcia, że będzie mi tu tak dobrze. Od razu ekstraklasa wydała mi się niesamowitą ligą ze znakomitym środowiskiem i pięknymi stadionami. Oprawa telewizyjna i to, jak funkcjonuje klub, było dla mnie naprawdę imponujące. Jeśli chodzi o samo życie w Polsce, to czuję się tu bardzo dobrze. Żyję bardzo spokojnie, wszystko jest bardzo tanie, możemy wyjść do restauracji i mało zapłacić. Zarówno ja, jak i moja rodzina czujemy się tu świetnie.

***

Chciałoby się powiedzieć: i niech ta miłość wiecznie trwa. Bo Pirulo po prostu bardzo dobrze się ogląda. Z każdym tygodniem rośnie ciekawość dotycząca tego, jak zaprezentuje się po powrocie do najwyższej ligi. Ci, którzy z nim pracowali, nie mają obaw o jego formę.

Bardzo szkoda, że ŁKS nie awansował do Ekstraklasy w poprzednim sezonie, bo uważam, że miejsce Pirulo i większości piłkarzy ŁKS-u, jest na tym poziomie. Na pewno ten poziom rozgrywkowy, na którym obecnie gra, jest za niski. Powinien grać wyżej. Jeżeli ktoś go nie kupi zimą, to trzeba trzymać kciuki za awans w obecnym sezonie. Może to będzie kontrowersyjne, ale uważam, że spokojnie dałby sobie radę w każdej drużynie w Ekstraklasie i wniósł do jej gry wiele jakości – uważa Wojciech Stawowy.

Na pewno poradziłby sobie w Ekstraklasie, pewnie byłby wyróżniającym się zawodnikiem. Skoro radzi sobie w fizycznej 1. lidze, to tym lepiej grałoby mu się w Ekstraklasie – dodaje trener Mamrot.

Ale wiadomo: czyny, nie słowa. To sam zainteresowany będzie musiał udowodnić, że teraz nawet na najwyższym poziomie nie straci ani odrobiny swojej magii.

SZYMON JANCZYK
* statystyki na grafikach bez meczu z Resovią

fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Na zapleczu
04.10.2021

Galeria ikon. Piłkarze z największą liczbą meczów dla pierwszoligowych klubów

Są w szatniach swoich klubów tak długo, że niektórzy mówią, że zapuścili już w nich korzenie. Kibice nie zaczepiają ich już w restauracji, żeby poprosić o autograf, bo całe miasto zebrało od nich podpisy. Często zakładają opaskę kapitana, mają pewne miejsce w radzie drużyny. Nowych kolegów poinstruują, gdzie warto skoczyć na drugie śniadanie, a których […]
04.10.2021
Na zapleczu
27.09.2021

Od brydża i curlingu do dyrektora sportowego Rakowa i Podbeskidzia. Kim jest Łukasz Piworowicz?

Łukasz Piworowicz był dyrektorem sportowym w Rakowie Częstochowa i Piaście Gliwice, ale wciąż jest postacią stojącą w cieniu. Przygodę z piłką nożną zaczynał od budowania „polskiego WyScouta”, zajmował się brydżem i curlingiem, a do piłki na profesjonalnym poziomie dostał się dzięki ambicji, bo nazwiska znanego z boisk nie ma. Nie przeszkodziło mu to jednak w […]
27.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
13.09.2021

Jak trenują pierwszoligowcy?

Zainspirowani tekstem „Newonce” o tym, jak wyglądają bazy treningowe klubów Ekstraklasy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się na jej zapleczu. Pierwszoligowcy nie dorównują rozmachem infrastruktury treningowej największym klubom w kraju, to oczywiste. Wiele klubów w 1. lidze boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza w okresie zimowym. Z czego one wynikają? Kto ma największy komfort treningu, a […]
13.09.2021
Na zapleczu
06.09.2021

Pirulo – najlepszy piłkarz 1. ligi?

Pół roku w słowackiej ekstraklasie, runda w lidze bułgarskiej – raczej w roli zmiennika – i spore doświadczenie z boisk trzeciej ligi hiszpańskiej. Czy to wystarczy, żeby w Polsce zostać wybitną jednostką? Jak najbardziej. To w końcu CV Pirulo, który od ponad roku zamiata zaplecze Ekstraklasy w barwach ŁKS-u. W najwyższej lidze tak dobrze jeszcze […]
06.09.2021
Brama dnia
17.10.2021

Adriano z wolnego czy van Nistelrooy podcinką? | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” zatriumfował Stefano Fiore. A kogo dzisiaj wybierzecie? Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu, który współtworzymy wraz z partnerami z Gatigo. RUUD VAN NISTELROOY VS DEPORTIVO (17.10.2001) Ruud van Nistelrooy tylko dostawiał szufle do pustaka albo strzelał z główki? Nic z tych rzeczy. Holender był klasycznym przykładem lisa pola karnego, to fakt, […]
17.10.2021
Brama dnia
16.10.2021

Hasselbaink się bawi, Fiore nie ma litości | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”! JIMMY FLOYD HASSELBAINK VS BLACKBURN (16.10.2004) Jimmy Floyd Hasselbaink to napastnik trochę zapomniany, a na przełomie wieków należał on do zdecydowanie najlepszych łowców goli w całej Europie. Dzisiaj wspominamy jego popis z 2004 roku. Holender zdobył wówczas hat-tricka w starciu z Blackburn, a gol numer jeden udał mu się […]
16.10.2021
Prasówka
16.10.2021

PRASA. Bosacki: Mecz z Legią jest ważny, ale to nie mecz o mistrzostwo świata

W sobotniej prasie już pełna koncentracja na piłce ligowej. Dużo materiałów przed Legia – Lech, z innych klubów rozmowy m.in. z Damianem Rasakiem i Grzegorzem Sandomierskim. Jest ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Czasem grały o mistrzostwo, czasem „tylko” o punkty, ale od dawna starcia tych drużyn to więcej niż zwykłe ligowe spotkanie. Top 10 meczów Legia – […]
16.10.2021
Weszło
15.10.2021

Czy Kulesza pamięta, że ma młodzieżówki? I czy wie, że one dostają w ryj?

Nie wiem, kto prowadzi konto twitterowe Cezarego Kuleszy, może to być on, może to nie być on, tylko jakiś spec, no stażysta, nie spec, w każdym razie wiem, że jest to propaganda sukcesu w 280 znakach. Jak kadra wygra – brawo, jedziemy, super! Jak Legia wygra w pucharach – kapitalnie, gratulacje, ekstra! Jak Lewandowski strzeli […]
15.10.2021
Prasówka
15.10.2021

PRASA. „Michniewicz musi wznieść się na wyżyny jako trener mentalny”

W piątkowej prasie kończymy już rozmowy o reprezentacji i zaczynamy przygotowania do ligi. W najbliższej kolejce czeka ns rzecz jasna hit – Legia Warszawa kontra Lech Poznań. To spotkanie zapowiada rozmówka z Kacprem Skibickim czy też większy tekst w „Przeglądzie Sportowym”. – Przed niedzielnym starciem Michniewicz będzie musiał wznieść się na wyżyny swoich umiejętności trenera […]
15.10.2021
Brama dnia
15.10.2021

Šesták po raz pierwszy, Šesták po raz drugi | BRAMA DNIA

Dariusz Szpakowski namiętnie przekręcający nazwiska przeciwników, Artur Boruc uporczywie mylący futbol z grą „piłka parzy”, obrońcy reprezentacji Polski niestrudzenie gubiący krycie w najprostszych sytuacjach… Trzynaście lat temu biało-czerwoni przegrali na wyjeździe ze Słowacją 1:2 w ramach eliminacji do mistrzostw świata w RPA. Właśnie ten mecz przypominamy w ramach „Bramy dnia”. STANISLAV SESTAK (1.) VS POLSKA […]
15.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Weszło
15.10.2021

Czy Paulo Sousa zawsze to miał? Analiza zmian selekcjonera reprezentacji Polski

Paulo Sousa w reprezentacji Polski potrafi robić zmiany. To już wiemy, przemieliliśmy ten temat, doceniliśmy zarządzanie meczem przez Portugalczyka. Doceniliśmy także naszych jokerów, którzy świetnie wywiązują się ze swoich zadań. Zastanowiliśmy się jednak — skąd się to wzięło? Czy Sousa zawsze miał czutkę i wiedział, kogo i kiedy wpuścić na boisko? Czy nauczył się tego […]
15.10.2021
Niezły numer
13.10.2021

Kadra Sousy idzie na rekord. 25 strzelonych goli to czołowy wynik w Europie

Reprezentacja Polski jest już bardzo blisko zapewnienia sobie udziału w barażach o awans do mundialu. Możemy więc powoli podsumowywać eliminacje w naszym wydaniu. W defensywie nasza łajba przeciekała zbyt często – mecz z Albanią był dopiero trzecim za kadencji Paulo Sousy, w którym nie straciliśmy gola. Z przodu jednak wszystko funkcjonowało jak należy. Biało-czerwoni są […]
13.10.2021
1 liga
11.10.2021

Pięć filarów udanego startu Widzewa Łódź

Średnia 2,41 punktów na mecz. Pozycja lidera tabeli z przewagą siedmiu punktów nad trzecim zespołem i 11 nad pierwszym spoza strefy barażowej. Najskuteczniejsza ofensywa ligi i druga najlepsza defensywa. Widzew Łódź na starcie pierwszoligowego sezonu prezentuje się tak, jak życzyliby sobie tego łódzcy kibice, a to nie zawsze się ze sobą zgadzało. Nie, to nie […]
11.10.2021
Na zapleczu
11.10.2021

Jak wyglądają finanse w 1. lidze? Analiza raportu Deloitte za sezon 2020/2021

Blisko dziewięć i pół miliona złotych wydawał na pensje najbardziej hojny klub zaplecza Ekstraklasy. To wystarczyłoby, żeby utrzymać kadry aż czterech drużyn, które są na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o wydatki na wynagrodzenie. Firma Deloitte przygotowała dla kolejny raport finansowy dla pierwszoligowców, tym razem biorąc pod lupę nie dany rok, a sezon. Dzięki temu dowiemy […]
11.10.2021
Weszło
10.10.2021

Trójkolorowi lubią gonić. Liga Narodów dla Francji!

Półfinał Ligi Narodów? Reprezentacja Francji najpierw musiała dostać dwa gongi od Belgów, żeby podnieść się i rzutem na taśmę awansować do finału. Finał Ligi Narodów? Jako pierwszy do siatki trafia Mikel Oyarzabal, ale „Trójkolorowi” znów odrabiają straty. Ekipa Didiego Deschampsa wygrała w Mediolanie i wstawi sobie do gabloty puchar. Pocieszenia, ale jednak puchar. Nie ukrywajmy […]
10.10.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gggghh
Gggghh
1 miesiąc temu

A koty z ko go,??????? Redaktor Krzyś cie zniszczy za brak ich.

Tom
Tom
1 miesiąc temu

Ładnie wczoraj Resovia wyjaśniła ten cały ŁKS i te gwiazdki grające w nim.

BeneNati
BeneNati
1 miesiąc temu
Reply to  Tom

A na koniec sezonu cała liga wyjaśni Resovie i max środek tabeli

Spytaj
Spytaj
1 miesiąc temu

Wszystko pięknie same zachwyty a jakoś kolejki po niego nie widać
No i ten Stawowy czy on ma trochę pokory ?

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  Spytaj

Kolejka i była.Tylko oczekiwania finansowe klubu skutecznie zniechęcają inne kluby.

Lira
Lira
1 miesiąc temu

Szkoda że w połowie meczów gość znika

Gembsoon
Gembsoon (@gembsoon)
1 miesiąc temu

Kuba wyłaź, wiemy że to Ty pisałeś ten tekst

Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Milik z golem w Ligue 1 (wideo)

Trochę zapomnieliśmy o Arkadiuszu Miliku. Snajper reprezentacji Polski bardzo długo rehabilitował się po urazie łąkotki, stracił cały początek sezonu Ligue 1 i ostatnie zgrupowania reprezentacji Polski, na których brylowali Adam Buksa i Karol Świderski. Teraz jednak Milik chce wrócić na usta piłkarskiej Europy.  Oto jego trafienie w wygranym przez Marsylię 4:1 meczu z Lorient. Milik […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Szczęsny obronił karnego (wideo)

Wojciech Szczęsny sygnalizuje wzrost formy. Obronił karnego w meczu z Romą. Tak to wyglądało. Strzał Jordana Veretouta nie był najlepszy, właściwie to taki z gatunku tych, które często padają łupem bramkarzy, ale Szczęsnego, niezależnie od wszystkiego, należy pochwalić za wyczekanie, za czujność, za skuteczną paradę. WOJCIECH SZCZĘSNY OBRONIŁ RZUT KARNY! 👏 Polak zatrzymał strzał Jordana […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Martwię mnie porażki, nie moja przyszłość

Czesław Michniewicz nie zostanie zwolniony z Legii Warszawa po porażce z Lechem Poznań. Dla sternika drużyny mistrza Polski to jedyny pozytywny sportowy aspekt tego wieczoru.  – Nie martwię się o swoją przyszłość, martwię się szóstą porażką. Co będzie, to będzie. Pracuję najlepiej jak potrafię. Początek sezonu mieliśmy trudny, walczyliśmy w pucharach. Cel nadrzędny, jaki postawiono […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz nie zostanie zwolniony

Na Łazienkowskiej wrze. Niedawno pisaliśmy, że Legia Warszawa złapała pucharową zadyszkę w lidze, że Czesławowi Michniewiczowi kończą się wymówki, które tłumaczą słabą grę na krajowym podwórku. Teraz już wiadomo, że to nie zadyszka, a kryzys, że wymówek nie ma już żadnych. Legia przegrała z Lechem w hicie kolejki i znacznie skomplikowała sobie szanse na obronę […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bednarek: – Mistrzostwa nie zdobywa się w październiku

W hicie kolejki Lech pokonał Legię i wielu uznało, że karty już są rozdane – mistrz Polski odpada z rywalizacji o zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie, co równocześnie można interpretować jako wielką szansę dla Kolejorza. Filip Bednarek uważa jednak, że ani pozycja lidera w październiku, ani wygrana nad Legią nie mają większego znaczenia dla ostatecznych ligowych […]
17.10.2021
Uncategorized
17.10.2021

Kamiński: – Zrobiliśmy kolejny krok w walce o mistrzostwo

Jakub Kamiński, ubrany w okolicznościową koszulkę sławiącą jednobramkowe zwycięstwo nad Legią, na antenie Canal Plus Sport opisywał swoje emocje związane z triumfem w hicie Ekstraklasy. Tak wyglądała rozmowa, tak prezentowała się koszulka. Wygrana w Warszawie, powrót na pozycję lidera, kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa? 🏆 W ekipie @LechPoznan humory dopisują, co dobrze oddaje też […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Udało nam się być sobą

Szczęśliwy Maciej Skorża podsumował wygraną Lecha z Legią w hicie Ekstraklasy. – Udało nam się być sobą. Nie ukrywam jednak, że liczyłem na ciut lepszą grę. To nie jest marudzenie, bo najważniejszy pozostaje wynik. Dużo nas to zwycięstwo kosztowało. Były fragmenty meczu, w których niepotrzebnie daliśmy Legii za dużo miejsca. Nie byliśmy cierpliwi w szukaniu […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021