post

Opublikowane 06.09.2021 10:52 przez

Szymon Janczyk

Pół roku w słowackiej ekstraklasie, runda w lidze bułgarskiej – raczej w roli zmiennika – i spore doświadczenie z boisk trzeciej ligi hiszpańskiej. Czy to wystarczy, żeby w Polsce zostać wybitną jednostką? Jak najbardziej. To w końcu CV Pirulo, który od ponad roku zamiata zaplecze Ekstraklasy w barwach ŁKS-u. W najwyższej lidze tak dobrze jeszcze nie było, ale to raczej kwestia czasu, gdy skrzydłowy znów zawita na najwyższy poziom rozgrywkowy i będzie miał szansę to naprawić.

Dwa gole, cztery asysty i dwie asysty drugiego stopnia. Udział przy 8 z 11 trafień łódzkiego kubu w obecnym sezonie. Jeśli chodzi o najlepszy start rozgrywek 2021/2022 w wykonaniu jednego zawodnika, mamy trzech kandydatów do tytułu MVP:

  • Pirulo
  • Krzysztof Drzazga
  • Hubert Adamczyk

Przy czym jeden z nich odniósł kontuzję, a drugi wraca z piłkarskiego niebytu (mniej niż 1000 minut w lidze w dwóch ostatnich sezonach). Dlatego przypadek Hiszpana jest szczególny. To z całą pewnością nie jest jednostrzałowiec, tylko gość, który kolejny raz potwierdza klasę.

Dowód? Choć “Piłka Nożna” piłkarzem sezonu 2020/2021 w 1. lidze wybrała Romana Gergela, sami zawodnicy w plebiscycie “Polskiego Związku Piłkarzy”, stwierdzili, że najlepszy był Jose Antonio Ruiz Lopez.

Pirulo.

Pirulo – sylwetka piłkarza ŁKS-u.

Byłem w pierwszej lidze trzy sezony i nie rywalizowałem z tak dobrym zawodnikiem, jak on – przekonuje Tomasz Nawotka, były kolega Hiszpana z szatni. – Jak graliśmy w dziadka to lepiej było nie podbiegać do Pirulo czy Mikkela Rygaarda. Widać było, że mają dobre wyszkolenie techniczne, z tym się trzeba urodzić. Dla mnie mimo wszystko Pirulo był lepszy, bo do umiejętności trzeba dołożyć charakter, zaangażowanie i to do siebie pasowało. To, co widzimy na mecz, robił na treningach. Widziałem jego frustrację, gdy coś mu nie wyszło na zajęciach. Odkopał piłkę, coś odpowiedział, ale to była sportowa złość, a nie brak szacunku. Nie było wobec niego żadnych zastrzeżeń – dodaje eks-piłkarz ŁKS-u.

Hiszpański skrzydłowy w poprzednich rozgrywkach błyszczał prawie tak samo mocno, jak teraz. 22 wypracowane gole to solidny dorobek, zwłaszcza że mówimy o całym sezonie, a nie o jego urywku. Pirulo pracował z trzema trenerami, przeżywał wzloty i upadki całej drużyny, ale koniec końców ponad jedna trzecia bramek łodzian padła przy jego udziale. Czegoś takiego nie da się zrobić przypadkiem czy przy okazji. Bo, dodajmy, nie są to statystyki pompowane np. rzutami karnymi. Tych pomocnik się nie tykał, jeśli już, to trafiał do siatki z rzutów wolnych. Niby tez stojąca piłka, ale skala trudności zdecydowanie inna, co nie przeszkodziło Pirulo w dwukrotnym trafieniu do siatki bezpośrednio z wolnego.

Ciekawostka jest taka, że i wtedy i teraz miał bardzo udany start sezonu. Przed rokiem miał udział przy dziewięciu trafieniach ŁKS-u. A przecież po pierwsze miał za sobą solidny, ale niekoniecznie zachwycający sezon w Ekstraklasie. Jak odzyskał formę?

Miał świadomość, że jest ważny, ale nie był głową w kosmosie. Trener Wojciech Stawowy pomagał mu, trzymał go na ziemi. Jego dobry sezon był wypadkową tego, jak pracował przez cały rok – zdradza Nawotka.

Skoro tak, to wypada poszukać odpowiedzi u źródła, czyli u byłego szkoleniowca ŁKS-u.

Pirulo w Ekstraklasie? Były jeszcze rezerwy

Bardzo sumienny, solidny zawodnik, chłonny jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy i nowych rozwiązań. Mogę mówić o nim w samych superlatywach od strony treningowej. Kwestie meczowe każdy widzi: dzisiaj w ŁKS-ie to jest zawodnik, który robi w różnice i podobnie jest na treningach. Nie strzela fochów, nie pracuje na pół gwizdka. Pamiętam, jak przychodziłem do ŁKS-u, był to zawodnik, który stał z boku, nie był do końca doceniany, ale swoją pracowitością i zaangażowaniem na treningach wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce. Potem już tego miejsca nie oddawał, bardzo pomagał drużynie, którą prowadziłem – wylicza Wojciech Stawowy.

To bez wątpienia trener, który mocno pomógł Hiszpanowi na boisku. Ważne było także to, co działo się poza nim. Najlepszy Pirulo to Pirulo, który ma w Łodzi swoich najbliższych przy boku. Po sprowadzeniu do Polski rodziny, forma skrzydłowego zdecydowanie się poprawiła. Słyszymy, że to bardzo sympatyczny i rodzinny gość, więc takie rzeczy niespecjalnie nas dziwią. Ale czy jego początkowe problemy to na pewno tylko prywatne aspekty? Wiadomo, że przez długi czas showmanem w ŁKS-ie był jego rodak, Dani Ramirez.

Ekstraklasa go nie przerastała, bo to nie jest zawodnik, który dopiero co zaczął grać w piłkę. To kwestia zaufania, dania szansy. W mojej ocenie to zawodnik bardzo podobny do Daniego Ramireza. Pokusiłbym się nawet o tezę, że gdyby wszystko zsumować, to jest on lepszy – wyjaśnia były trener “Rycerzy Wiosny”. Renesans formy zbiegł się więc z trzema rzeczami: przyjazdem najbliższych, odejściem najlepszego piłkarza drużyny i zmianą trenera. Kiedy wszystko się zmieszało, kociołek wypluł taką wersję Pirulo, jakiej od początku oczekiwali kibice i działacze ŁKS-u. Koniec końców jedyny jak do tej pory sezon Hiszpana w Ekstraklasie zakończył się przyzwoitym dorobkiem bramek, asysty i asyst drugiego stopnia (9).

Z drugiej strony wiadomo: idealnie nie było. Zwłaszcza że ŁKS za pomocnika zapłacił, więc mógł oczekiwać jeszcze lepszej formy. – Klub szukał lewonożnej “dziesiątki”, która zagra też na skrzydle. Było trzech, czterech kandydatów i padło na Pirulo, który grał już w Bułgarii i był w niezłym wieku, co miało ułatwić aklimatyzację. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego potrzebują jednak trochę czasu, żeby się zaaklimatyzować i odpalić. Wiele czynników miało na to wpływ, choćby to, że zupełnie inaczej trenuje się w Hiszpanii i w Polsce. Jego aklimatyzacja przebiegała w swoim tempie, ale gdy poczuł się silny – przyszły liczby – dodaje Daniel Sobis, czyli menedżer zawodnika.

Playmaker, który woli atakować

Końcówka sezonu w Ekstraklasie była jednak dopiero przedsmakiem tego, co Pirulo miał zaserwować w Łodzi. Dziś jest drugim najlepszym zagranicznym strzelcem w historii klubu. Ok, poprzeczka nie wisiała wysoko, ale jednak – spadek sprawił, że Hiszpan rozwinął skrzydła. W słabszej piłkarsko lidze, w której jest więcej miejsca na działanie i granie, odnajduje się jak ryba w wodzie.

Jest typowym playmakerem. Nie można mu na stałe przydzielić jakiejś pozycji. Występował na skrzydle, ale niewiele go tam było. Ma tendencje, żeby schodzić do środka boiska, zmieniać strony. Jest zawodnikiem, który szuka gry i jeśli jest umiejętnie wkomponowany w zespół, to absolutnie nie przeszkadza. Piłka tak dziś wygląda, że chodzi o to, żeby było jak najwięcej wymienności zadań, funkcji, pozycji. Nie ograniczałem go w działaniach ofensywnych, zresztą graliśmy tak, że gdy Pirulo znikał ze swojej pozycji, ktoś zajmował jego miejsce. Chodzi o pełne wykorzystanie umiejętności zawodnika, przywiązanie piłkarza do jednej pozycji utrudnia wykorzystanie własnej inwencji w trakcie meczu. Pirulo traciłby 50% swojej wartości – mówi nam Wojciech Stawowy.

Zmiana trenera w trakcie sezonu sprawiła, że zawodnik musiał się dostosować do innego stylu gry i nowych wymagań. Nie zawsze szło to w parze z ich spełnianiem, o czym dobrze wiedzą łódzcy kibice. Ale nawet Ireneusz Mamrot twierdzi, że Pirulo zdecydowanie się wyróżniał.

Ma łatwość wygrywania pojedynków, na treningu wyglądało to tak samo, bo nie było tam tak agresywnej gry, jak w meczu ligowym. Gra ofensywna sprawia mu dużą przyjemność, to zawodnik, który zawsze szuka sobie miejsca między liniami, formacjami. Koledzy z drużyny wiedzieli, kiedy jest w formie, a kiedy ma gorszy okres. W pierwszym przypadku wiadomo było, że może coś zmienić jedną indywidualną akcją. Był taki moment, że miał słabszy okres. Później znów zaczął dobrze wyglądać, w meczu z Górnikiem Łęczna strzelił dwie bramki, w Legnicy – mimo że to był mój ostatni mecz, przegrany – także grał dobrze. Jeśli chodzi o 1. ligę – on ją przerasta umiejętnościami – słyszymy od trenera, który prowadził ŁKS w końcówce sezonu.

Wiele osób zauważa, że podczas jego kadencji Pirulo miał zdecydowanie więcej zadań defensywnych, co nie zawsze kończyło się dobrze. Obaj szkoleniowcy twierdzą jednak, że Hiszpan nie ma większych problemów z bronieniem, po prostu trzeba wiedzieć, czego można się po nim spodziewać, jeśli chodzi o działania defensywne. – Zdawałem sobie sprawę, że to zawodnik zdecydowanie lepszy w ofensywie niż w defensywie. Nie wymagałem od niego zbyt dużej agresji w grze, bo wiedziałem, że tego nie wyegzekwuję. Chciałem, tylko żeby zawsze był w odpowiedniej strefie w fazie obrony i dostosował się do tego. Z perspektywy czasu powiem jednak, że trzeba mu dawać zdecydowanie więcej działań ofensywnych – zaznacza Mamrot.

Jeśli zespół traci piłkę w środkowej strefie boiska, a on tam jest, to musi bronić. W ogóle jest taka zasada, że jeżeli chce się grać piłkę kombinacyjną, kreatywną, mieć zawodników, którzy szukają przestrzeni w ofensywnych formacjach, to warunek jest taki, że oni muszą bronić na określonych pozycjach. Jeżeli ktoś pozwalałby Pirulo zmieniać prawą stronę na lewą, ale po stracie piłki wyłączałby go z działań defensywnych, traciłby jednego zawodnika. Potrafił się z tego wywiązywać, bo poza tym, że świetnie gra do przodu, to także piłkarz, który potrafi bronić na każdej pozycji, może z wyjątkiem środka obrony – dodaje Stawowy.

Tomasz Nawotka mówi z kolei, jak wyglądało to z perspektywy boiska. Pewne rzeczy na pewno trzeba było podciągnąć. – Wiadomo, że do przodu mega, a w tyłach nie zawsze bronił. Mimo że wygraliśmy pierwsze mecze, zwrócono mu uwagę, żeby bardziej przykładał się do defensywy i w końcu to zbalansował swoją grę. Jedna z takich rzeczy: jeśli jesteś skrzydłowym i piłka jest po drugiej stronie, to musisz zawęzić do środka, a nie zostawać przy linii bocznej boiska. To była jedna z rzeczy, które musiał poprawić. Były jakieś drobne rzeczy, ale nie było zauważalne, bo strzelał, asystował, więc to nie był tak ważne.

Pirulo – piłkarz kompletny?

Ale nie oszukujmy się: Pirulo to przede wszystkim wolny elektron. W takiej roli wypada najlepiej. Nie chodzi o same bramki czy asysty. Całość jego działań na boisku pokazywała, że na tym poziomie jest kompletnym zawodnikiem. Spójrzmy na to, czym według InStata wyróżniał się w poprzednim sezonie.

  • drybling
  • udział w ataku
  • strzały
  • kluczowe podania

Do tego musimy dopisać stałe fragmenty gry. Nawet efekty jego gry w obronie (odbiory, przejęcia), nie odstają mocno od ligowej średniej.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czego nie oddają raporty statystyczne. Poruszanie się Pirulo po boisku to aspekt, który go wyróżnia. – W ŁKS-ie jest duża grupa zawodników bardzo zaawansowanych technicznie. Dyrektor Krzysztof Przytuła wybiera piłkarzy tak, że zawsze są one na wysokim poziomie. Antonio Dominguez, Michał Trąbka, Adrian Klimczak – mógłbym tak wymieniać zawodników o dużym potencjale technicznym. Pirulo ma w sobie to, że poza tym, że jego poziom techniczny jest zbliżony do innych czołowych zawodników, ma w sobie coś, co go wyróżnia. Ma umiejętność zdobywania przestrzeni z piłką, tym wyróżnia się w ŁKS-ie. Wygrywa pojedynki, ma niekonwencjonalny drybling. To bardzo ważne, bo dzięki temu stwarza przewagę liczebną, a gra w piłkę polega na tym, żeby umieć to stwarzać i wykorzystywać – tłumaczy Wojciech Stawowy.

Wszystko to sprawiało, że koledzy mu ufali, bo wiedzieli, że gdy dostanie piłkę – “zrobi grę”. – Był taki moment, w którym Pirulo wisiał za kratki i śmialiśmy się, że bez niego jesteśmy o połowę słabsi, mimo że wspomniany mecz wygraliśmy. Czasami bywało tak, że zagrywaliśmy do niego, bo wiedzieliśmy, że on na pewno coś wymyśli – uważa Tomasz Nawotka.

Po prostu dobry człowiek

Ważnym czynnikiem w przypadku Hiszpana jest także to, jakim jest człowiekiem. Nawotka uważa wręcz, że jego sposób bycia sprawia, że dobro do niego wraca. Ma ku temu konkretne powody. – Gdy przyszedłem do ŁKS-u, zaskoczyłem się nim w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wiadomo – on Hiszpan, ja Polak, rozmawialiśmy po angielsku, ale to był sporadyczny kontakt. Później, gdy miałem koronawirusa, był pierwszą osobą, która pytała mnie, jak się czuje, czy czegoś potrzebuje. Bardzo w porządku człowiek, nawet gdy nie grał, życzył wszystkim powodzenia, trzymał kciuki i widać było, że to jest po prostu szczere.

W szatni Pirulo jest bardzo lubianą osobą. To nie jest typ gościa, który dobrze czuje się tylko po sukcesach, a weekendy spędza po hiszpańsku, na mieście. Z kim nie rozmawiamy, słyszymy o pozytywnym wpływie pomocnika na resztę drużyny. Nawet jeśli po polsku łapie tylko żarty, czy pojedyncze słowa, potrafi zrobić atmosferę.

Bardzo dobry człowiek. Wrażliwy, rodzinny, nie można o nim złego słowa powiedzieć. Nie miałem z nim żadnych problemów, wręcz przeciwnie. Wiadomo, że gdy miał gorszy okres, to chodził smutny, myślał o tym, ale był lubiany w szatni – zauważa Ireneusz Mamrot. – W piłce ważne jest też to, że gdy ktoś ma papiery na grę i widzą to koledzy, to jest bardzo szybko akceptowany, łapie kontakt z innymi. Pirulo był bardzo lubiany, nie sądzę, żeby to się miało zmienić. Jest bardzo skromny, pracowity, uczynny. Oczywiście nie jest pozbawiony wad, bo ma je każdy, ale w jego przypadku nie ma to wpływu na to, jak jest postrzegany – dodaje trener Stawowy.

WOJCIECH STAWOWY: ZE MNĄ ŁKS BYŁBY W EKSTRAKLASIE

Wpływ na to ma z kolei to, że jest lojalny. Być może skautów odstrasza trochę jego wiek (dziś ma już 29 lat), łatwość w łapaniu kartek czy wspomniane mankamenty w defensywie, które mogą się uwydatniać na wyższym poziomie. No i przede wszystkim to, że za Pirulo trzeba sporo zapłacić. Ale Hiszpan gdyby chciał, na pewno grałby w wyższej lidze. Tymczasem od początku powtarzał, że jego celem jest awans do Ekstraklasy z ŁKS-em i nie rozpraszał się plotkami transferowymi. Wręcz przeciwnie: przedłużył kontrakt, aż do 2025 roku.

Bardzo dobrze czuje się w Łodzi, jest tu doceniony i szczęśliwy. To chłopak twardo stąpający po ziemi, nie odleciał – mówi Daniel Sobis. Z kolei sam Pirulo już jakiś czas temu w rozmowie z portalem “Igol” mówił, że troszkę się w Polsce zakochał.

Nie miałem pojęcia, że będzie mi tu tak dobrze. Od razu ekstraklasa wydała mi się niesamowitą ligą ze znakomitym środowiskiem i pięknymi stadionami. Oprawa telewizyjna i to, jak funkcjonuje klub, było dla mnie naprawdę imponujące. Jeśli chodzi o samo życie w Polsce, to czuję się tu bardzo dobrze. Żyję bardzo spokojnie, wszystko jest bardzo tanie, możemy wyjść do restauracji i mało zapłacić. Zarówno ja, jak i moja rodzina czujemy się tu świetnie.

***

Chciałoby się powiedzieć: i niech ta miłość wiecznie trwa. Bo Pirulo po prostu bardzo dobrze się ogląda. Z każdym tygodniem rośnie ciekawość dotycząca tego, jak zaprezentuje się po powrocie do najwyższej ligi. Ci, którzy z nim pracowali, nie mają obaw o jego formę.

Bardzo szkoda, że ŁKS nie awansował do Ekstraklasy w poprzednim sezonie, bo uważam, że miejsce Pirulo i większości piłkarzy ŁKS-u, jest na tym poziomie. Na pewno ten poziom rozgrywkowy, na którym obecnie gra, jest za niski. Powinien grać wyżej. Jeżeli ktoś go nie kupi zimą, to trzeba trzymać kciuki za awans w obecnym sezonie. Może to będzie kontrowersyjne, ale uważam, że spokojnie dałby sobie radę w każdej drużynie w Ekstraklasie i wniósł do jej gry wiele jakości – uważa Wojciech Stawowy.

Na pewno poradziłby sobie w Ekstraklasie, pewnie byłby wyróżniającym się zawodnikiem. Skoro radzi sobie w fizycznej 1. lidze, to tym lepiej grałoby mu się w Ekstraklasie – dodaje trener Mamrot.

Ale wiadomo: czyny, nie słowa. To sam zainteresowany będzie musiał udowodnić, że teraz nawet na najwyższym poziomie nie straci ani odrobiny swojej magii.

SZYMON JANCZYK
* statystyki na grafikach bez meczu z Resovią

fot. Newspix

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
13.09.2021

Jak trenują pierwszoligowcy?

Zainspirowani tekstem „Newonce” o tym, jak wyglądają bazy treningowe klubów Ekstraklasy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się na jej zapleczu. Pierwszoligowcy nie dorównują rozmachem infrastruktury treningowej największym klubom w kraju, to oczywiste. Wiele klubów w 1. lidze boryka się ze sporymi problemami, zwłaszcza w okresie zimowym. Z czego one wynikają? Kto ma największy komfort treningu, a […]
13.09.2021
Na zapleczu
06.09.2021

Pirulo – najlepszy piłkarz 1. ligi?

Pół roku w słowackiej ekstraklasie, runda w lidze bułgarskiej – raczej w roli zmiennika – i spore doświadczenie z boisk trzeciej ligi hiszpańskiej. Czy to wystarczy, żeby w Polsce zostać wybitną jednostką? Jak najbardziej. To w końcu CV Pirulo, który od ponad roku zamiata zaplecze Ekstraklasy w barwach ŁKS-u. W najwyższej lidze tak dobrze jeszcze […]
06.09.2021
Na zapleczu
31.08.2021

Dziółka: Skra nie ma celu punktowego. Chcemy dryfować na powierzchni

Skra Częstochowa to beniaminek pierwszej ligi i kopciuszek w tym towarzystwie. Niewielki budżet czy brak własnego stadionu nie przeszkodziły jednak częstochowianom w stawianiu trudnych warunków zdecydowanie silniejszym klubom. Skąd to się bierze? W rozmowie z nami mówi o tym Jakub Dziółka, trener Skry, który wrócił do klubu, który prowadził jeszcze w trzeciej lidze. Szkoleniowiec opowiedział […]
31.08.2021
Na zapleczu
23.08.2021

Jose Embalo i Aghwan Papikjan. Z 1. ligi do europejskich pucharów

Jest połowa lipca 2020 roku. Pierwszoligowcy kończą szalony, przerwany przez pandemię sezon. Chojniczanka Chojnice i Olimpia Grudziądz, czyli solidny klub zaplecza i beniaminek, który celował w baraże, spadają z ligi. W barwach pierwszej z drużyn oglądamy Aghwana Papikjana. Drugą reprezentuje Jose Embalo. Co łączy tych dwóch gości? To, że dokładnie rok później obaj grają w […]
23.08.2021
Na zapleczu
16.08.2021

Olimpia Poznań. Zapomniany, milicyjny klub

Poznań nie ma dziś żadnego klubu na zapleczu Ekstraklasy, ale w przeszłości zespoły ze stolicy Wielkopolski zapisały kilka kart historii tych rozgrywek. W tabeli wszech czasów znajdziemy trzy z nich – Lecha, Wartę i nieistniejącą już Olimpię. Drużyna, która rozgrywała swoje mecze na Golęcinie, zajmuje 32. miejsce w historycznej tabeli 1. ligi, a w przypadku […]
16.08.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Brama dnia
19.09.2021

Zampagna lobuje, Vieri wkręca w okienko | BRAMA DNIA

W kolejnym odcinku „Bramy dnia” odwiedzamy Italię i przypominamy dwa naprawdę piękne gole. Wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania. RICCARDO ZAMPAGNA VS ROMA (19.09.2004) Hat-trick na koncie i porażka? Vincenzo Montella zna ten ból. Siedemnaście lat temu trafił do siatki trzy razy w starciu z Messiną, ale jego […]
19.09.2021
Weszło
20.09.2021

Weszłopolscy od 20: Białek, Roki, Paczul, Michalak, Janczyk, Olki

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Premier League
19.09.2021

Czy Cristiano Ronaldo może zostać królem strzelców Premier League?

Cristiano Ronaldo, Harry Kane, Romelu Lukaku, Pierre-Emerick Aubameyang, Mohamed Salah i kilku innych gości z drugiego szeregu. Walka o tytuł króla strzelców w Premier League będzie w tym sezonie rywalizacją potężnych armat. Pod względem topowych snajperów liga angielska jest napakowana jak paczka Pringlesów – jeden napastnik na drugim, ściśnięci od dołu aż po sam czubek. […]
19.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Cierpliwość popłaciła. Rafał Makowski w końcu przebił się w Śląsku

Sezon 2020/2021 był dla Rafała Makowskiego w większości stracony. 340 minut w Ekstraklasie, kwadrans w Pucharze Polski. Problemy na starcie jednej i drugiej rundy. Mocni konkurenci do miejsca w wyjściowej jedenastce. Słowem – nic nie układało się po myśli środkowego pomocnika, więc w momencie, gdy zgłosił się po niego Radomiak, wychowanek Legii Warszawa faktycznie mógł […]
18.09.2021
Ekstraklasa
17.09.2021

Bruk-Bet Termalica w 2021 roku? Jeden wielki kryzys

Bruk-Bet Termalica Nieciecza do pewnego momentu wyglądała kapitalnie. Praktycznie nie traciła bramek. Praktycznie nie traciła punktów. Wiecie, jaki jest problem? Że od momentu, o którym mówimy, minął już prawie rok. W międzyczasie „Słonie” zatraciły gdzieś większość atutów i najpierw roztrwoniły ogromną przewagę w 1. lidze, niemal do końca drżąc o awans, a teraz szorują dno […]
17.09.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gggghh
Gggghh
14 dni temu

A koty z ko go,??????? Redaktor Krzyś cie zniszczy za brak ich.

Tom
Tom
14 dni temu

Ładnie wczoraj Resovia wyjaśniła ten cały ŁKS i te gwiazdki grające w nim.

BeneNati
BeneNati
13 dni temu
Reply to  Tom

A na koniec sezonu cała liga wyjaśni Resovie i max środek tabeli

Spytaj
Spytaj
14 dni temu

Wszystko pięknie same zachwyty a jakoś kolejki po niego nie widać
No i ten Stawowy czy on ma trochę pokory ?

Piotr
Piotr
14 dni temu
Reply to  Spytaj

Kolejka i była.Tylko oczekiwania finansowe klubu skutecznie zniechęcają inne kluby.

Lira
Lira
14 dni temu

Szkoda że w połowie meczów gość znika

Gembsoon
Gembsoon (@gembsoon)
14 dni temu

Kuba wyłaź, wiemy że to Ty pisałeś ten tekst

Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Weszłopolscy od 20: Białek, Roki, Paczul, Michalak, Janczyk, Olki

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Frankowski w jedenastce kolejki Ligue 1

Naprawdę nieźle sobie radzi Przemysław Frankowski w Ligue 1. Teraz został wyróżniony, bo L’Equipe wybrało go do jedenastki kolejki francuskiej ekstraklasy. Frankowski strzelił zwycięską bramkę z Lille – starcie to o tyle ważne dla Lens, że derbowe. Polak nie spanikował w polu karnym, przymierzył po długim i Lens wygrało 1:0. Był to pierwszy gol Frankowskiego […]
20.09.2021