post

Opublikowane 21.07.2021 13:20 przez

Jakub Białek

Krzysztof Kamiński spędził w Japonii pięć lat reprezentując barwy Jubilo Iwata, doskonale poznał specyfikę ligi i kraj. W rozmowie na antenie WeszłoFM zapytaliśmy go o Nagoyę Grampus, do której trafia Jakub Świerczok. Na co reprezentant Polski powinien się przygotować? Dlaczego nie powinien być zbyt otwartym dla kibiców? Czemu wiele się od niego oczekuje? Czy jego klub można porównać do Lecha Poznań?

Co jako bardziej doświadczony w tematach japońskich kolega mógłbyś poradzić Jakubowi Świerczokowi? Jak się odnaleźć w japońskiej lidze?

Kuba wie, co ma robić. Jako napastnik ma proste zadanie, żeby przekonać do siebie kibiców. Wystarczy, że będzie dobrze grał i strzelał bramki. A wtedy będzie, dosłownie, noszony na rękach. Tego też mu życzę.

Ekspert wie – krótko, na temat. Ale chcemy zapytać bardziej o aspekty kulturowe. Łatwo może stracić sympatię kibiców, łatwo może też ich w sobie rozkochać.

Na pewno ludzie będą na niego patrzeć, jak się zachowuje, co robi. Ale będzie miał też duży margines błędu. Zawodnicy, którzy są ściągani za pieniądze, dostają duży kredyt zaufania. Nawet, jeśli powinie im się w jakikolwiek sposób noga – czego w przypadku Kuby się nie spodziewam – to nie są od razu skreślani. Przychodzą z jasnym celem – pomóc zespołowi. Wszyscy wkoło są przekonani o tym, że ten zawodnik będzie prezentował odpowiednią jakość. Chcą zapewnić mu warunki do tego, żeby czuł się dobrze. Japończycy są w stanie dużo poświęcić i odpuścić ze swojej strony pewne rzeczy, żeby on czuł się jak najlepiej, co się koniec końców ma przełożyć na grę i wyniki.

ŚWIERCZOKA DO USTAW LIGĘ JUŻ NIE KUPISZ… ALE MIMO TO JEST W KIM WYBIERAĆ! DOŁĄCZ DO ZABAWY!

Co najbardziej zdziwi Jakuba Świerczoka, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie szatni?

Pierwszego dnia miałem duży problem. Nie wiedziałem, czy już się z danym zawodnikiem witałem, czy nie. Nie potrafiłem ich zidentyfikować, co dziwnie brzmi, ale tak miałem. Z niektórymi zawodnikami witałem się po dwa razy.

A oni myśleli: ale miły gość przyjechał, dwa razy się wita!

Co jeszcze? Może to, że w sztabie szkoleniowym będzie tylu członków, ilu piłkarzy. Nie wiem jak to dokładnie wygląda w tej chwili w Nagoyi, ale pamiętam, że te sztaby były arcyrozbudowane. To też może go w jakiś sposób zdziwić.

Generalnie po tylu latach jesteś w stanie rzucać historiami jak z rękawa. Jakaś najdziwniejsza?

Przez pięć lat parę rzeczy mi się przytrafiło. Rzeczywiście, historii kilka znajdę. Byłem w troszeczkę innym zespole, w mniejszej miejscowości, więc to było inne podejście do zawodników. Byliśmy bardziej lokalną drużyną, która najlepsze czasy miała za sobą. Kuba idzie do Nagoyi, która w jakiś sposób jest na fali i kibiców cały czas przybywa. Historie? Pamiętam wkupne w zespole. Starszyzna już się rozluźniła, tak bym to nazwał. Młodzi mieli zapewnić jakąś rozrywkę. Zaczęli odgrywać różne kabaretowe scenki, bo Japończycy uwielbiają komediantów i lubią się w ten sposób relaksować. A na koniec młodzi zawodnicy zaczęli… robić striptiz. Poszło to w złym kierunku!

Ewidentnie! Jakie masz wspomnienia z Nagoyą? Mierzyłeś się z nią nie raz.

Zacznę od drugiej strony – byłem w Nagoyi wiele razy. Piękne miasto, Kuba świetnie trafił, bo miejsce do życia jest cudowne. Jeśli chodzi o stadion, ma jeden z najładniejszych, najnowocześniejszych w Japonii. Ma zamykany dach jak nasz Narodowy. Drużyna? Poza Kubą jest trzech obcokrajowców. Jest bramkarz Langerak, który był już wtedy, gdy jeszcze grałem w Japonii. Rozgrywający Xavier, Kuba będzie musiał z nim znaleźć wspólny język, bo to mózg drużyny. I Mateus na skrzydle, to taki fałszywy napastnik. Cała gra opiera się na Xavierze, który w tamtym czasie brał piłkę i albo ją rozgrywał, albo strzelał z dystansu. Trenera Nagoyi pamiętam z Sagan Tosu. Stawiał na defensywę i wyniki po 1:0. Chciał strzelić jedną bramkę i zamurować. Gdy oglądałem Nagoyę w zeszłym sezonie, trochę w ten sposób funkcjonowała. Miała bardzo mało strzelonych bramek, ale zdecydowanie mniej straconych. Wyniki były niskie, ale często wygrywali. Moje doświadczenia z Nagoyą? Zawsze fajnie mi się u nich grało. Drużyna chciała grać w piłkę.

Jak wyglądała sytuacja z limitem obcokrajowców za twoich czasów? Teraz w J1-League w kadrze może być ich nieograniczona liczba, natomiast na mecz można zgłosić maksymalnie pięciu. Wyjątkiem są państwa partnerskie – Tajlandia, Wietnam, Birma, Malezja, Kambodża, Singapur, Indonezja i Katar.

Za moich czasów mogło być czterech obcokrajowców, z czego trzech mogło być spoza Azji, a jedno dodatkowe miejsce było zarezerwowane dla obcokrajowca z innego azjatyckiego kraju.

Nie będzie restrykcji dla Świerczoka przez limity, to cieszy. A to sygnał na to, że liga japońska chce się rozwijać i dlatego nagina te swoje nieco konserwatywne zasady?

Nie wiem. W czasie pandemii był generalnie bardzo duży problem z kontraktowaniem zawodników spoza Japonii. Narzucili bardzo restrykcyjną kwarantannę. Nawet, jeśli zawodnicy wracali po urlopach do kraju, to i tak trafiali na izolację. Przez kilka tygodni musieli przebywać w zamkniętym hotelu w całkowitej izolacji. Kluby nie były  z tego w żaden sposób zwolnione. Jeden z zawodników, z którym grałem, a teraz gra w Sapporo, spędził prawie dwa miesiące na kwarantannie. Liga się zaczęła, a on dopiero dołączał do drużyny. Nie było łatwo, jeśli chodzi o transfery obcokrajowców. A czy to się zmienia? Może w jakiś sposób tak, ale teraz już tak bardzo tego nie śledzę, żebym mógł śmiało powiedzieć, że otwierają się na zagranicznych piłkarzy.

Jakub Świerczok był niezaprzeczalnie gwiazdą zeszłego sezonu Ekstraklasy. Czy twoim zdaniem będzie gwiazdą ligi japońskiej?

Ma na to bardzo dużą szansę. Wystarczy strzelać bramki. Ale nie, prawda jest taka, że drużyny z dołu tabeli szukają silnych fizycznie napastników, którzy przytrzymają piłkę i coś wykreują w pojedynkę, wywalczą jakiś stały fragment. Drużyny z góry biorą zawodników, którzy potrafią strzelać bramki, ale też cofają się po piłkę, wychodzą do gry kombinacyjnej. Wydaje mi się, że Kuba taki jest. Potrafi w pojedynkę coś stworzyć dla kolegów, cofnąć się do grania, podłączyć się. Moim zdaniem profil ma taki, że będzie świetnie pasował. I nawet, jeśli – odpukać – Nagoyi by nie poszło, to jeśli pokaże się z dobrej strony, dzięki swojemu profilowi jest w stanie trafić do kolejnej drużyny z japońskiego topu. Nagoya gra w Lidze Mistrzów, więc trzeba traktować ją jako topową drużynę, aczkolwiek Kawasaki Frontale jest totalnym dominatorem w lidze. Jeśli kontraktują napastników, to właśnie o takiej charakterystyce.

Liga japońska w Fuksiarz.pl?

Dlaczego nie!

Za swoich czasów byłeś tam noszony na rękach. Po tych paru latach dalej masz kontakt z piłkarzami, kibicami?

Jeśli chodzi o szatnię, mam dwóch zawodników, z którymi utrzymujemy kontakt. Kibice? Tak, pamiętają, to pozostało. Cały czas na Instagramie czy Twitterze mam sygnały, wiadomości. To miłe. Mogę Kubie podpowiedzieć, że czasem bycie uśmiechniętym wystarczy, by kibice dobrze podchodzili do zawodnika. Ale też trzeba uważać, bo jak za bardzo się otworzy, kibice potrafią też to wykorzystać i będzie miał ich na głowie.

Aż tak?

Były nawet przypadki delikatnego stalkingu w naszym rejonie. A domyślam się, że w większych miastach mogą być bardziej skrajne przypadki.

Pamiętam, jak parę lat temu wychodziłeś ze stadionu po meczu. Kaptur zawiązany na twarzy i niemalże truchtem zmierzałeś do samochodu, żeby nikt cię nie zaczepił.

Zdarzało się. Teraz się można pośmiać, ale w tamtym momencie było to całkiem przyjemne. Aczkolwiek też męczące, bardzo czasochłonne. Pamiętam ten mecz, to był puchar, byłem poza kadrą, oglądałem mecz z trybun. Gdybym się tylko zatrzymał, mógłbym sobie spokojnie doliczyć godzinkę do powrotu do domu, a w tamtym momencie nie mogłem sobie na to pozwolić.

Jak zwykle przy tego typu transferach kibice zastanawiają się, czy Świerczok już zakończył poważną karierę, twierdzą, że wybrał życie i pieniądze, a nie grę w piłkę. Jak odniósłbyś się do takich głosów?

Liga japońska jest ciężka dostępna. Kibice nie będą mieli za dużych możliwości, by śledzić jego poczynania. To pewien minus. Kolejnym jest różnica czasowa. W najgorszym przypadku to osiem godzin, więc kiedy w Japonii są mecze w prime time, to w Polsce to pora zupełnie nieodpowiednia do oglądania spotkań. Ale jeśli będzie się wywiązywał ze swoich zadań, strzelał bramki, cały czas się będzie przypominał zwykłemu kibicowi. A jeśli chodzi o kadrę i trenerów, wydaje mi się, że jeśli tylko będą mieli wolę do obejrzenia jego spotkań, to bez problemu je znajdą. Wystarczy, że Kuba będzie prezentował odpowiedni poziom, a takie głosy nie powinny się pojawiać.

Natomiast pojawiły się też głosy, że Kuba poleciał na kasę. Jego klub według ciebie mógł zaproponować mu bajoński kontrakt?

Nie znam szczegółów, więc mogę się tylko domyślać. Nagoya jest jednym z najbogatszych klubów w Japonii, przynajmniej była w tamtym momencie. Mają bardzo bogatego sponsora – Toyotę. Zespół jest ich oczkiem w głowie. Gdy trzeba zasypać jakąś dziurę albo dać pieniądze na coś ekstra, nie ma kręcenia nosem. Kiedy przychodziłem do Japonii, Nagoya wydała wtedy około 10 milionów na napastnika. Jeśli jest taka potrzeba, pieniądze są. Wiem, że byliby w stanie dać Kubie bardzo duże pieniądze. Czy tak było? Pewnie tak, bo napastnicy są w cenie. Kuba na pewno miał dobrą pozycję negocjacyjną. Jestem spokojny o to, że ludzie z jego otoczenia zadbali o to, by był zadowolony.

Śledzisz jeszcze J1-League?

Zdarza mi się. Śledzę moją byłą drużynę, która gra obecnie na drugim poziomie. Ale spojrzę zawsze na tabelę, wyniki.

Coś cię zaskakuje?

To, że tak bardzo Kawasaki Frontale wszystkim odjechało. To, że Urawa Reds radzi sobie w kratkę. Gdy byłem w Japonii, Urawa była jednym z najlepszych zespołów. I to, że Sagan Tosu sobie tak dobrze radzi. Porównuję to, jak zapamiętałem poszczególne drużyny i jak teraz wyglądają i jestem czasem zaskoczony. Aczkolwiek doskonale wiemy, że różne są momenty, drużyny są w przebudowach, niektóre mają większe problemy finansowe, inne mniejsze. Może to być też powiązane z sytuacją na świecie.

W Nagoyi nie zmienia się jedno – to drużyna, która zawsze ma duże aspiracje, często wymienia się ją jako kandydata do tytułu, ale zawsze rozczarowuje. Można porównać ją trochę do Lecha Poznań?

Pod tymi względami, o których wspomniałeś, można porównać. Aczkolwiek Nagoya jest stawiana w gronie faworytów ze względu na to, jak duże ma możliwości. Jeśli tylko pewne rzeczy zostałyby zrobione z głową, to mają wszelkie instrumenty do tego, by na stałe być w czubie ligi i grać o mistrzostwo. Niestety, czasem transfery nie wyjdą, z trenerem nie zagra, drużyna słabiej się zaprezentuje i koniec końców aspiracje trzeba odłożyć na kolejne lata. Kibicuję teraz Kubie, by on i Nagoya jak najlepiej sobie radzili. Ten projekt zdobycia mistrzostwa trwa już od paru dobrych lat. Fajnie, jakby to właśnie Kuba pomógł im w spełnieniu tych marzeń.

Rozmawiali JAKUB BIAŁEK i ADAM KOTLESZKA

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 21.07.2021 13:20 przez

Jakub Białek

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
Weszło
30.07.2021

W co ty się, Poldi, wpakowałeś…

Bulwersująca sprawa – okazuje się, że posiadanie mistrza świata w składzie na nic ci się zda, jeśli nie masz drużyny. A Górnik w tym momencie drużyny nie ma. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że to póki co najgorszy zespół w Ekstraklasie. W głowie Podolskiego szybko zagoszczą myśli: i na co mi to było? Nie twierdzimy, że jego debiut […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Powrót Korony do Ekstraklasy. Cel, który wreszcie stał się realny?

O niektórych klubach mówi się, że spadek podziałałby na nie oczyszczająco. Jest w tym wiele populizmu, bo zmiany mogą dokonać się zazwyczaj w mniej radykalny sposób, a pierwszoligowa rzeczywistość pokazuje, że łatwiej się w niej zakopać niż powrócić do elity. Nie bez powodu uznaje się, że zaplecze Ekstraklasy to najdroższa liga świata. Kluby bez wsparcia […]
30.07.2021
Weszło
29.07.2021

Co ten Raków… Awans po karnych

Raków Częstochowa może całować po rękach Vladana Kovacevicia. Jego nowy bramkarz obronił ekipę Marka Papszuna przed kompromitacją. Raków awansował, ale – jak w tym dowcipie – niesmak pozostał. Bardzo duży niesmak. W przypadku niektórych kibiców – nawet ostra niestrawność. Po pierwszym meczu można było zwalać jeszcze na murawę, która – rzeczywiście – była w opłakanym […]
29.07.2021
Weszło
27.07.2021

Odhaczone, Legia w pucharach. I tyle dobrego

Odhaczone. I to byłoby na tyle z pozytywów. Z taką grą Legia nie ma czego szukać w dwumeczu z Dinamem Zagrzeb. Skoro Flora Tallinn potrafiła wrzucić ich na karuzelę, to Chorwaci zaproszą na roller-coaster bez zabezpieczeń, na którym Legia będzie się trzymała końcówkami palców, aż w końcu wyląduje gdzieś w okolicach Rijeki. Gra zespołu Michniewicza […]
27.07.2021
Weszło
25.07.2021

Śląsk włączył turbo, ale Warta wytrzymała tempo

Może nie jest to coś, co spędzało nam sen z powiek podczas przerwy między sezonami, ale bardzo ciekawi nas, czy Warta Poznań dalej będzie rewelacją ligi. Piotr Tworek w niemalże każdej aktywności medialnej wspomina, iż znajomi mówią mu, że drugi sezon dla beniaminka zawsze jest trudniejszy. Logika także nakazywałaby sądzić, że Warta wyrówna do średniej […]
25.07.2021
Weszło
23.07.2021

Cel Bruk-Betu? Uniknąć błędów sprzed lat

Przy pierwszym awansie do Ekstraklasy, Bruk-Bet mógł być kapitalną historią. Drużyna z małej wioski, ze stadionem położonym przy osławionym polu kukurydzy, stała się obiektem ciekawości dziennikarzy z całego świata. Ale szybko okazało się, że w tym projekcie, w którym drzemie niesamowity potencjał marketingowy, nie wszystko ma ręce i nogi. Jeśli Bruk-Bet myśli o sukcesie w […]
23.07.2021
Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bernadotte
Bernadotte
10 dni temu

Może Świerczok trafił dobrze, ale Ekstraklasa pozbyła się swojej największej gwiazdy za dwa miliony euro. To jest tak chujowe, że aż dupę rwie. O tym należy pisać, a nie farmazonić nie na temat.

Gmoch
Gmoch
10 dni temu
Reply to  Bernadotte

Miałem chwalić Piast za transfery. No fajnie z Świerczokiem wyszło. Wyłożyli 1mln euro – cena promocyjna ustalona dużo wcześniej – by sprzedać z zyskiem. Niemłody zawodnik to tak liczyłem na Wschód lub Turcję i 3-4 mln. euro. Nie za dużo, ale też ciężko było oczekiwać dużo większym kwot.

Tymczasem Piast podziałał po polsku. Na zasadzie: udało się wyłapać antyk wart kilka tysięcy złotych na pchlim targu za 200zł. Ale my jesteśmy Janusze Biznesu to zamiast sprzedać go za 3000zł sprzedamy za 500zł i cieszymy się, że duży zarobek. I nas chwalą za łep do biznesu.

Oczywiście pomijam analogiczne detale takie: wartość antyku z wiekiem rośnie – piłkarza maleje. Z antykiem można poczekać, piłkarza chcieli szybko wypchnąć (potrzebna kasa, ryzyko kontuzji, itp.) No to poszło promocyjnie.

JorgPG
JorgPG
10 dni temu
Reply to  Gmoch

Myślisz, że gdyby na stole była oferta za „3000” to Piast wybrałby tę za „500”? Na spokojnie pomyśl.

Gmoch
Gmoch
9 dni temu
Reply to  JorgPG

Myślę, że można było podpisać kontrakt na 2 lata, a nie na rok. Już samo to nabiłoby cenę. Poza tym mogli jeszcze poczekać – mają czas. Uaktywnić agenta – niech szuka. Te 3mln + bonusy to naprawdę było w granicach możliwości. Już nie chodzi o Zenit, ale dużo słabszy klub z Rosji zapłaciłby więcej.

A że teraz nie było lepszej oferty na stole, to wiadomo. Przecież nie sprzedadzą taniej jak mogą drożej. Kwestia zarządzania ryzykiem.

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
9 dni temu
Reply to  JorgPG

A Ty myślisz, że antyk wart 3000 też się sam sprzeda za topową kwotę? Trzeba nad tym popracować, znaleźć odpowiedniego zainteresowanego. Tacy, którzy trafiają się sami, z reguły oferują znacznie niższą kwotę. Jak ktoś nie ma odpowiednich kontaktów i nie chce zawracać sobie głowy ich wyrobieniem/wyszukaniem, to sprzedaje poniżej wartości rzeczywistej, byle być do przodu w stosunku do tego, co sam zapłacił.

JorgPG
JorgPG
9 dni temu

Uważasz, że Kołakowski kontaktów nie ma? – przy całek polskiej mizerii, ma je być może jedne z największych wśród agentów. Czasu, żeby wykręcić najlepszą cenę wbrew pozorom nie było. Świerczok może mieć jeszcze lepszy sezon ekstraklasie, ale hajp na niego wytworzyło przede wszystkim powołanie do kadry i występ na Euro. Wszyscy wiemy jednak, że znalazł się tam kuchennymi drzwiami, bo wypadli Milik i Piątek. Może wykręcić jeszcze lepszy wynik w ekstraklasie, ale przy zdrowiu wymienionych do kadry już nie trafi. Podsumowując – w tej chwili jest najbardziej medialny, za chwilę przestanie. Położono w tym czasie na stole tyle, ile położono.

CM711
CM711
10 dni temu

Mogę Kubie podpowiedzieć, że czasem bycie uśmiechniętym wystarczy, by kibice dobrze podchodzili do zawodnika.
————–

To do Świerczoka na pewno nie będą. Wiecznie naburmuszona mina buca, do tego sodówka we łbie. Szybciutko go będą chcieli wykopać.

Bernadotte
Bernadotte
10 dni temu

Co to Piast ? … a kogo to obchodzi. Nie pisać więcej, przysypać popiołem i zapomnieć. Gliwicki brak ambicji.

JorgPG
JorgPG
10 dni temu
Reply to  Bernadotte

Za kim jesteś? W dupkę było od gliwiczan pewnie, co?

Bernadotte
Bernadotte
9 dni temu
Reply to  JorgPG

Jestem kibicem ekstraklasy i mam ból dupy, że ta, przez debilizm właścicieli klubów rozmienia się ona na drobne.

Bernadotte
Bernadotte
10 dni temu

Dlaczego Legia go nie wciągnęła ? Polski Bayern kurwa jego mać! Legia, nasza duma narodowa, dziwka do dymania przez biedaklubyskądkolwiek.

demagog
demagog
10 dni temu
Reply to  Bernadotte

I za kogo on by niby grał? Za Pekharta, czy Emreliego? Gość strzelil kilkanaście bramek w zespole na który nikt się nie spina i wielka podnieta. Ten facet odbił się od 2 Bundesligi i nie robił szału nawet w lidze bułgarskiej. W Legii pełniłby taka sama rolę jak Łudogorcu, czyli zmiennika. A za zmienników z polskiej ligi nikt nie daje 2 mln EUR.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
9 dni temu
Reply to  Bernadotte

Skoro Legia to dziwka to kim jest twój klub? Cwelem za którego nawet nie trzeba płacić tylko bierze kto chce?

Bernadotte
Bernadotte
9 dni temu

Ja za tę Legię w pucharach trzymam kciuki. Natomiast fakt jest taki, że ją tam wszyscy dymają.

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola (@jurgen-guardiola)
10 dni temu

Prawda jest taka, że każdy taki ruch, to jest automatyczne wypisanie się z poważnej piłki. Jasne, zaraz ktoś poda tysiąc przykładów, że wcale nie jest „tajakmówię”, ale ja nie przypominam sobie, by któryś z polskich piłkarzy pojechał na taką futbolową egzotykę i by potem reprezentacja czy liga miała z niego jeszcze jakiś pożytek. Jasne, dla samego zawodnika to spoko opcja – kasa się będzie zgadzała, pożyć w Japonii wygodnie, pozwiedzać, może nawet liznąć języka, to wszystko są fantastyczne sprawy. Z pewnością taki Mierzejewski nie narzeka. Widzimy tu jednak klasyczny przykład naszego ligowca, który jest za mocny na łupankę w ESA a za słaby na poważniejsze granie gdziekolwiek w Europie. Jedynym rozsądnym wyjściem, dobrym dla wszystkich, byłoby rozbijanie banku na pensje dla takich zawodników, żeby on mógł zarobić więcej niż u Arabów, nie-Arabów, a polskie kluby wzmacniały się na tyle, by grać chociaż stale w grupie LE. No ale to teoria raczej, a może nawet si-fi.

Gmoch
Gmoch
10 dni temu

Jacek Bąk, Maczyński.
A Świerczok to też raczej zagrał epizodycznie w kadrze. Nie było Milika, nie było Piątka to dostał szansę.

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola (@jurgen-guardiola)
10 dni temu
Reply to  Gmoch

Mączyński – pełna zgoda. O nim nie pomyślałem.

Boski Diego
Boski Diego
9 dni temu
Reply to  Gmoch

myslalem ze tez Lukasz Szukala gral gdzies na Bliskim Eschodzie, jak wygrali Nawalki z Niemcami, ale on jeszcze wtedy byl w Bukareszcie.

Gmoch
Gmoch
9 dni temu
Reply to  Boski Diego

Był krótko. Nie pamiętam czy wtedy był powoływany do kadry. W ogóle zapomniałem, że istnieje:)

Saffron
Saffron
10 dni temu

Jacek Bąk pojechał do Arabii i coś tam jeszcze w kadrze pograł, niemniej rozumiem kontekst – przykład Mierzejewskiego bardzo dobitny. Idąc tym tokiem myślenia można by sie zastanowić czy gra w MLS to nie jest również takie wypisanie się. Zgodzę się natomiast z przywoływanym w komentarzach argumentem, że gdyby nie kontuzje Piątka i Milika, Świerczok mimo całej sympatii dla niego, nie zobaczylby Euro na oczy

Boski Diego
Boski Diego
9 dni temu
Reply to  Saffron

Jezeli chodzi o MLS to zalezy tez, z ktorej druzyny.
Frankowski z Chicago moze leciec bezposrednio do Warszawy 7 godzin, to o 3 krocej niz ktos by lecial z takiego Tereka Grozny, co ciekawe.
Japonia to jednak ze 2 dni podroz i przesiadki, spoko na dlugie zgrupowanie ale na krotkie nie ma zadnego sensu, potem jetlag, wiec nawet jakby go klub puszczal wczesniej, slabiutko to widze. I to jeszcze rezerwowy…

gdsagdsgsaagsa
gdsagdsgsaagsa
10 dni temu

https://polskieako.blogspot.com/ – Trafili ostatnio kurs 1297!!! i skana maja na blogu ! maja kurs 1217 dostepny! polecam bo trafilem dzieki nim az 30 tys!

robek
robek
9 dni temu
Reply to  gdsagdsgsaagsa

Wielkie dzięki za info! No i chuj ci w dupę

Dudi
Dudi
10 dni temu

Ryżowa dziadoliga… Oczywiście w klubie o potencjale Lecha czy Legii kolo będzie brylował. Kierunek obecnie wsteczny, kiedyś to robiło wrażenie, ale teraz to biedaki w skali lig światowych.

Kys
Kys
9 dni temu
Reply to  Dudi

Jak ta ryżowa dziadoliga nosem wciąga nasza eklape pomysłem na siebie i poziomem kocham takich ekspertów XD

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
9 dni temu

I tak wszyscy dobrze wiedzą, że w Japonii rządzi Nankatsu. Kogo wy chcecie oszukać?

Puchatek
Puchatek
9 dni temu

Wywiady Białka z Krzysztofem Kamińskim to najciekawsze jakie czytałem na Weszło. Gdyby powstała książka o jego pobycie w Japonii byłbym pierwszy w kolejce do Empiku.

mechanikabg
mechanikabg
9 dni temu

Uważam, że Białek po wywiadzie z Buksą powinien dać sobie spokój na jakiś czas z wywiadami.

Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Młody piłkarz Ajaksu zginął w wypadku samochodowym

Klub z Amsterdamu poinformował, że wczoraj doszło do ogromnej tragedii. Noah Gesser, ich 16-letni podopieczny, zginął w wypadku. Śmierć poniósł także jego starszy brat.  Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości IJsseltein. Według holenderskich mediów pojazd, w którym znajdował się piłkarz, zderzył się czołowo z taksówką. Kierowca taksówki z poważnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala. Podczas […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Aston Villa gotowa zaakceptować rekordową ofertę za Jacka Grealisha

„Sky Sports” podało informację, że działacze Aston Villi wyrazili zgodę na transfer ich gwiazdy do Manchesteru City. „Obywatele” zaoferowali za Jacka Grealisha 100 milionów euro. Z początku włodarze „The Villans” kręcili nosem i chcieli od potencjalnego kupca zagarnąć jeszcze większą sumę pieniężną, ale – według angielskich dziennikarzy – w końcu zweryfikowali swoje ogromne oczekiwania. Negocjacje […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Mariusz Lewandowski: – Czeka nas ciężka przeprawa

Szkoleniowiec Bruk-Betu Termaliki Nieciecza na przedmeczowej konferencji prasowej powiedział, że nie może już doczekać spotkania z Wisłą Kraków, ponieważ na trybunach będzie panować atmosfera dużego święta. Ponadto pokreślił, że wraz ze sztabem wnikliwie analizował błędy z poprzedniego spotkania ze Stalą Mielec. Nie szczędził również pochwał dla przeciwnika. –  Kibice stęsknili się za meczami. Na trybunach […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

David Luiz wyjeżdża do ligi tureckiej

Włoskie media podały informację, że David Luiz zostanie zawodnikiem Adany Demirspor. Według informacji dziennikarza „SportItalia”, Rudiego Galettego, z nowym klubem podpiszę dwuletnią umowę.  34-letni obrońca od czerwca jest wolnym zawodnikiem. W poprzednim sezonie nie odgrywał już istotnej roli w Arsenalu. Zanotował we wszystkich rozgrywkach 30 występów, stąd też „Kanonierzy” postanowili nie przedłużyć z nim wygasającego […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Urban: – Nie możemy zakłamywać rzeczywistości

Górnik Zabrze fatalnie wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. Dwie porażki w kiepskim stylu powodują, że kibice „Trójkolorowych” mogą mieć obawy co do najbliższych spotkań. Na pomeczowej konferencji prasowej Jan Urban nie ukrywał rozczarowania kolejnym niepowodzeniem, lecz uważa, że nie ma powodów do paniki. Według niego zabrzanie zagrali z zespołami aspirującymi do walki o podium, a […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Grzegorz Krychowiak bardzo blisko zmiany klubu

Rosyjskie media nie mają wątpliwości – Grzegorz Krychowiak opuści Lokomotiw Moskwa i przejdzie do FK Krasnodar. Podobno polski pomocnik pożegnał się już z kolegami z drużyny, a niebawem ma dojść do oficjalnego ogłoszenia transferu. Już od kilku dni krążą doniesienia na temat zmiany barw klubowych przez reprezentanta Polski. Portal „Championat.com” twierdzi, że lada moment podpisze […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Skorża: Spodziewamy się wzmocnień!

– Drużyna mentalnie wyglądała dobrze nawet w trudnych momentach. Cieszę się, że jako zespół wyglądaliśmy solidnie. Dużo pozytywnych rzeczy płynie po tym meczu – mówił trener Maciej Skorża po zwycięstwie Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze 3-1. Jego wypowiedzi spisała Interia.  – Cieszę się jednak, że odwróciliśmy losy meczu. Graliśmy agresywnie, byliśmy z piłką często na […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Podolski: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić!

– Ważne, żeby Górnik grał lepiej, bo te ostatnie dwa mecze nie wyszły tak jak miały. Jak mówię: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić. Tego dziś trochę brakowało- mówił przed kamerami Canal + Lukas Podolski tuż po przegranym przez zabrzan meczu z Lechem Poznań. Jego wypowiedzi spisał portal Gol24.  – Za mną […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Raków poznał potencjalnych rywali

Najprawdopodobniej ktoś z czwórki PAOK, Astana, Feyenoord i Gent będzie rywalem Rakowa Częstochowa, o ile oczywiście wicemistrz Polski przejdzie w III rundzie Rubin Kazań. UEFA podzieliła drużyny na grupy przed poniedziałkowym losowaniem IV rundy kwalifikacji Ligi Konferencji. Para Raków – Rubin będzie oczywiście nierozstawiona. Mecze tej fazy zostaną rozegrane 19 i 26 sierpnia. Wśród ośmiu […]
31.07.2021
Prasówka
31.07.2021

PRASA. Dyskretny debiut Podolskiego. Drużyna mu nie pomogła

Sobotnia prasa nie ma wyraźnej czołówki, ale znajdziemy w niej kilka rozmów i tekstów wokół ligi. Rafał Wisłocki mówi o kulisach zamiany Sandecji na Bruk-Bet, Michał Pazdan opowiada o swoich oczekiwaniach w Jadze, a trenerzy dzielą się swoimi przemyśleniami przed i po meczach. Sporo miejsca poświęcono debiutowi Podolskiego. – Każdy, kto liczył, że radykalnie odmieni grę […]
31.07.2021
Weszło
30.07.2021

W co ty się, Poldi, wpakowałeś…

Bulwersująca sprawa – okazuje się, że posiadanie mistrza świata w składzie na nic ci się zda, jeśli nie masz drużyny. A Górnik w tym momencie drużyny nie ma. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że to póki co najgorszy zespół w Ekstraklasie. W głowie Podolskiego szybko zagoszczą myśli: i na co mi to było? Nie twierdzimy, że jego debiut […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Pewne zwycięstwo Korony

Korona Kielce wygrała na inaugurację I ligi z beniaminkiem, zespołem Skry Częstochowa. Wynik 2:0, wypracowany po dwóch błędach gości pod koniec pierwszej połowy, utrzymał się do końca spotkania i chyba nie zaskoczył żadnego z fanów I ligi. Korona, typowana do gry o awans do Ekstraklasy, bez problemu uporała się z zespołem, który w oczach ekspertów […]
30.07.2021