post

Opublikowane 21.07.2021 13:20 przez

Jakub Białek

Krzysztof Kamiński spędził w Japonii pięć lat reprezentując barwy Jubilo Iwata, doskonale poznał specyfikę ligi i kraj. W rozmowie na antenie WeszłoFM zapytaliśmy go o Nagoyę Grampus, do której trafia Jakub Świerczok. Na co reprezentant Polski powinien się przygotować? Dlaczego nie powinien być zbyt otwartym dla kibiców? Czemu wiele się od niego oczekuje? Czy jego klub można porównać do Lecha Poznań?

Co jako bardziej doświadczony w tematach japońskich kolega mógłbyś poradzić Jakubowi Świerczokowi? Jak się odnaleźć w japońskiej lidze?

Kuba wie, co ma robić. Jako napastnik ma proste zadanie, żeby przekonać do siebie kibiców. Wystarczy, że będzie dobrze grał i strzelał bramki. A wtedy będzie, dosłownie, noszony na rękach. Tego też mu życzę.

Ekspert wie – krótko, na temat. Ale chcemy zapytać bardziej o aspekty kulturowe. Łatwo może stracić sympatię kibiców, łatwo może też ich w sobie rozkochać.

Na pewno ludzie będą na niego patrzeć, jak się zachowuje, co robi. Ale będzie miał też duży margines błędu. Zawodnicy, którzy są ściągani za pieniądze, dostają duży kredyt zaufania. Nawet, jeśli powinie im się w jakikolwiek sposób noga – czego w przypadku Kuby się nie spodziewam – to nie są od razu skreślani. Przychodzą z jasnym celem – pomóc zespołowi. Wszyscy wkoło są przekonani o tym, że ten zawodnik będzie prezentował odpowiednią jakość. Chcą zapewnić mu warunki do tego, żeby czuł się dobrze. Japończycy są w stanie dużo poświęcić i odpuścić ze swojej strony pewne rzeczy, żeby on czuł się jak najlepiej, co się koniec końców ma przełożyć na grę i wyniki.

ŚWIERCZOKA DO USTAW LIGĘ JUŻ NIE KUPISZ… ALE MIMO TO JEST W KIM WYBIERAĆ! DOŁĄCZ DO ZABAWY!

Co najbardziej zdziwi Jakuba Świerczoka, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie szatni?

Pierwszego dnia miałem duży problem. Nie wiedziałem, czy już się z danym zawodnikiem witałem, czy nie. Nie potrafiłem ich zidentyfikować, co dziwnie brzmi, ale tak miałem. Z niektórymi zawodnikami witałem się po dwa razy.

A oni myśleli: ale miły gość przyjechał, dwa razy się wita!

Co jeszcze? Może to, że w sztabie szkoleniowym będzie tylu członków, ilu piłkarzy. Nie wiem jak to dokładnie wygląda w tej chwili w Nagoyi, ale pamiętam, że te sztaby były arcyrozbudowane. To też może go w jakiś sposób zdziwić.

Generalnie po tylu latach jesteś w stanie rzucać historiami jak z rękawa. Jakaś najdziwniejsza?

Przez pięć lat parę rzeczy mi się przytrafiło. Rzeczywiście, historii kilka znajdę. Byłem w troszeczkę innym zespole, w mniejszej miejscowości, więc to było inne podejście do zawodników. Byliśmy bardziej lokalną drużyną, która najlepsze czasy miała za sobą. Kuba idzie do Nagoyi, która w jakiś sposób jest na fali i kibiców cały czas przybywa. Historie? Pamiętam wkupne w zespole. Starszyzna już się rozluźniła, tak bym to nazwał. Młodzi mieli zapewnić jakąś rozrywkę. Zaczęli odgrywać różne kabaretowe scenki, bo Japończycy uwielbiają komediantów i lubią się w ten sposób relaksować. A na koniec młodzi zawodnicy zaczęli… robić striptiz. Poszło to w złym kierunku!

Ewidentnie! Jakie masz wspomnienia z Nagoyą? Mierzyłeś się z nią nie raz.

Zacznę od drugiej strony – byłem w Nagoyi wiele razy. Piękne miasto, Kuba świetnie trafił, bo miejsce do życia jest cudowne. Jeśli chodzi o stadion, ma jeden z najładniejszych, najnowocześniejszych w Japonii. Ma zamykany dach jak nasz Narodowy. Drużyna? Poza Kubą jest trzech obcokrajowców. Jest bramkarz Langerak, który był już wtedy, gdy jeszcze grałem w Japonii. Rozgrywający Xavier, Kuba będzie musiał z nim znaleźć wspólny język, bo to mózg drużyny. I Mateus na skrzydle, to taki fałszywy napastnik. Cała gra opiera się na Xavierze, który w tamtym czasie brał piłkę i albo ją rozgrywał, albo strzelał z dystansu. Trenera Nagoyi pamiętam z Sagan Tosu. Stawiał na defensywę i wyniki po 1:0. Chciał strzelić jedną bramkę i zamurować. Gdy oglądałem Nagoyę w zeszłym sezonie, trochę w ten sposób funkcjonowała. Miała bardzo mało strzelonych bramek, ale zdecydowanie mniej straconych. Wyniki były niskie, ale często wygrywali. Moje doświadczenia z Nagoyą? Zawsze fajnie mi się u nich grało. Drużyna chciała grać w piłkę.

Jak wyglądała sytuacja z limitem obcokrajowców za twoich czasów? Teraz w J1-League w kadrze może być ich nieograniczona liczba, natomiast na mecz można zgłosić maksymalnie pięciu. Wyjątkiem są państwa partnerskie – Tajlandia, Wietnam, Birma, Malezja, Kambodża, Singapur, Indonezja i Katar.

Za moich czasów mogło być czterech obcokrajowców, z czego trzech mogło być spoza Azji, a jedno dodatkowe miejsce było zarezerwowane dla obcokrajowca z innego azjatyckiego kraju.

Nie będzie restrykcji dla Świerczoka przez limity, to cieszy. A to sygnał na to, że liga japońska chce się rozwijać i dlatego nagina te swoje nieco konserwatywne zasady?

Nie wiem. W czasie pandemii był generalnie bardzo duży problem z kontraktowaniem zawodników spoza Japonii. Narzucili bardzo restrykcyjną kwarantannę. Nawet, jeśli zawodnicy wracali po urlopach do kraju, to i tak trafiali na izolację. Przez kilka tygodni musieli przebywać w zamkniętym hotelu w całkowitej izolacji. Kluby nie były  z tego w żaden sposób zwolnione. Jeden z zawodników, z którym grałem, a teraz gra w Sapporo, spędził prawie dwa miesiące na kwarantannie. Liga się zaczęła, a on dopiero dołączał do drużyny. Nie było łatwo, jeśli chodzi o transfery obcokrajowców. A czy to się zmienia? Może w jakiś sposób tak, ale teraz już tak bardzo tego nie śledzę, żebym mógł śmiało powiedzieć, że otwierają się na zagranicznych piłkarzy.

Jakub Świerczok był niezaprzeczalnie gwiazdą zeszłego sezonu Ekstraklasy. Czy twoim zdaniem będzie gwiazdą ligi japońskiej?

Ma na to bardzo dużą szansę. Wystarczy strzelać bramki. Ale nie, prawda jest taka, że drużyny z dołu tabeli szukają silnych fizycznie napastników, którzy przytrzymają piłkę i coś wykreują w pojedynkę, wywalczą jakiś stały fragment. Drużyny z góry biorą zawodników, którzy potrafią strzelać bramki, ale też cofają się po piłkę, wychodzą do gry kombinacyjnej. Wydaje mi się, że Kuba taki jest. Potrafi w pojedynkę coś stworzyć dla kolegów, cofnąć się do grania, podłączyć się. Moim zdaniem profil ma taki, że będzie świetnie pasował. I nawet, jeśli – odpukać – Nagoyi by nie poszło, to jeśli pokaże się z dobrej strony, dzięki swojemu profilowi jest w stanie trafić do kolejnej drużyny z japońskiego topu. Nagoya gra w Lidze Mistrzów, więc trzeba traktować ją jako topową drużynę, aczkolwiek Kawasaki Frontale jest totalnym dominatorem w lidze. Jeśli kontraktują napastników, to właśnie o takiej charakterystyce.

Liga japońska w Fuksiarz.pl?

Dlaczego nie!

Za swoich czasów byłeś tam noszony na rękach. Po tych paru latach dalej masz kontakt z piłkarzami, kibicami?

Jeśli chodzi o szatnię, mam dwóch zawodników, z którymi utrzymujemy kontakt. Kibice? Tak, pamiętają, to pozostało. Cały czas na Instagramie czy Twitterze mam sygnały, wiadomości. To miłe. Mogę Kubie podpowiedzieć, że czasem bycie uśmiechniętym wystarczy, by kibice dobrze podchodzili do zawodnika. Ale też trzeba uważać, bo jak za bardzo się otworzy, kibice potrafią też to wykorzystać i będzie miał ich na głowie.

Aż tak?

Były nawet przypadki delikatnego stalkingu w naszym rejonie. A domyślam się, że w większych miastach mogą być bardziej skrajne przypadki.

Pamiętam, jak parę lat temu wychodziłeś ze stadionu po meczu. Kaptur zawiązany na twarzy i niemalże truchtem zmierzałeś do samochodu, żeby nikt cię nie zaczepił.

Zdarzało się. Teraz się można pośmiać, ale w tamtym momencie było to całkiem przyjemne. Aczkolwiek też męczące, bardzo czasochłonne. Pamiętam ten mecz, to był puchar, byłem poza kadrą, oglądałem mecz z trybun. Gdybym się tylko zatrzymał, mógłbym sobie spokojnie doliczyć godzinkę do powrotu do domu, a w tamtym momencie nie mogłem sobie na to pozwolić.

Jak zwykle przy tego typu transferach kibice zastanawiają się, czy Świerczok już zakończył poważną karierę, twierdzą, że wybrał życie i pieniądze, a nie grę w piłkę. Jak odniósłbyś się do takich głosów?

Liga japońska jest ciężka dostępna. Kibice nie będą mieli za dużych możliwości, by śledzić jego poczynania. To pewien minus. Kolejnym jest różnica czasowa. W najgorszym przypadku to osiem godzin, więc kiedy w Japonii są mecze w prime time, to w Polsce to pora zupełnie nieodpowiednia do oglądania spotkań. Ale jeśli będzie się wywiązywał ze swoich zadań, strzelał bramki, cały czas się będzie przypominał zwykłemu kibicowi. A jeśli chodzi o kadrę i trenerów, wydaje mi się, że jeśli tylko będą mieli wolę do obejrzenia jego spotkań, to bez problemu je znajdą. Wystarczy, że Kuba będzie prezentował odpowiedni poziom, a takie głosy nie powinny się pojawiać.

Natomiast pojawiły się też głosy, że Kuba poleciał na kasę. Jego klub według ciebie mógł zaproponować mu bajoński kontrakt?

Nie znam szczegółów, więc mogę się tylko domyślać. Nagoya jest jednym z najbogatszych klubów w Japonii, przynajmniej była w tamtym momencie. Mają bardzo bogatego sponsora – Toyotę. Zespół jest ich oczkiem w głowie. Gdy trzeba zasypać jakąś dziurę albo dać pieniądze na coś ekstra, nie ma kręcenia nosem. Kiedy przychodziłem do Japonii, Nagoya wydała wtedy około 10 milionów na napastnika. Jeśli jest taka potrzeba, pieniądze są. Wiem, że byliby w stanie dać Kubie bardzo duże pieniądze. Czy tak było? Pewnie tak, bo napastnicy są w cenie. Kuba na pewno miał dobrą pozycję negocjacyjną. Jestem spokojny o to, że ludzie z jego otoczenia zadbali o to, by był zadowolony.

Śledzisz jeszcze J1-League?

Zdarza mi się. Śledzę moją byłą drużynę, która gra obecnie na drugim poziomie. Ale spojrzę zawsze na tabelę, wyniki.

Coś cię zaskakuje?

To, że tak bardzo Kawasaki Frontale wszystkim odjechało. To, że Urawa Reds radzi sobie w kratkę. Gdy byłem w Japonii, Urawa była jednym z najlepszych zespołów. I to, że Sagan Tosu sobie tak dobrze radzi. Porównuję to, jak zapamiętałem poszczególne drużyny i jak teraz wyglądają i jestem czasem zaskoczony. Aczkolwiek doskonale wiemy, że różne są momenty, drużyny są w przebudowach, niektóre mają większe problemy finansowe, inne mniejsze. Może to być też powiązane z sytuacją na świecie.

W Nagoyi nie zmienia się jedno – to drużyna, która zawsze ma duże aspiracje, często wymienia się ją jako kandydata do tytułu, ale zawsze rozczarowuje. Można porównać ją trochę do Lecha Poznań?

Pod tymi względami, o których wspomniałeś, można porównać. Aczkolwiek Nagoya jest stawiana w gronie faworytów ze względu na to, jak duże ma możliwości. Jeśli tylko pewne rzeczy zostałyby zrobione z głową, to mają wszelkie instrumenty do tego, by na stałe być w czubie ligi i grać o mistrzostwo. Niestety, czasem transfery nie wyjdą, z trenerem nie zagra, drużyna słabiej się zaprezentuje i koniec końców aspiracje trzeba odłożyć na kolejne lata. Kibicuję teraz Kubie, by on i Nagoya jak najlepiej sobie radzili. Ten projekt zdobycia mistrzostwa trwa już od paru dobrych lat. Fajnie, jakby to właśnie Kuba pomógł im w spełnieniu tych marzeń.

Rozmawiali JAKUB BIAŁEK i ADAM KOTLESZKA

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Duet Vinicius-Benzema uciszył Mestalla!

Ktoś mógłby powiedzieć, że Real nie zasłużył na komplet punktów. Ale to teza, której raczej nie dałoby się obronić. Valencia wyglądała dobrze, momentami nawet bardzo. Miała swoje okazje, potrafiła prowadzić grę i również dobrze bronić. Przecież do 86. minuty Real właściwie nie miał stuprocentowej sytuacji, defensywa Nietoperzy funkcjonowała jak należy. Ale na samym końcu zadecydowała […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Weszło
17.09.2021

Historyczna chwila. Jest pożytek z Solera!

17 września – zapiszcie tę datę w kalendarzach. Ian Soler przyczynił się do zwycięstwa jakiejś drużyny i… nie była to wcale ekipa przeciwników Zagłębia Lubin. To dzięki niemu lubinianie strzelili decydującego gola. Tego dnia może zdarzyć się wszystko. Rzuciła was dziewczyna? Napiszcie do niej, zaprosi was na kawę. Zgubiliście klucze do samochodu? To dziś znajdą […]
17.09.2021
Weszło
15.09.2021

Spartak wykastrowany

Czy Legia zostawiła po sobie lepsze wrażenie w Moskwie? Niekoniecznie. Czy to rywale oddawali strzał za strzałem, podczas gdy Legia czekała na tę jedną, jedyną kontrę? Tak. Ale to Legia w fantastyczny sposób rozpoczyna swoje zmagania w Lidze Europy po – nie bójmy się tego określenia – genialnej akcji Ernesta Muciego. Spartak – Legia. Genialna […]
15.09.2021
Weszło
13.09.2021

Okropny wypadek młodego bramkarza. Potrzebuje środków na rehabilitację

19 lat. Runda wiosenna rozegrana w trzecioligowym Górniku Konin, podczas których w dziesięciu meczach zachowuje sześć czystych kont i dwa razy zostaje wybrany do jedenastki kolejki. Zaproszenia na testy od klubów z pierwszej ligi. Ksawery Szymczak, bramkarz z rocznika 2002, miał przed sobą przyszłość. Drzwi do poważnej piłki stały otworem. Aż do katastrofy, która wydarzyła […]
13.09.2021
Live
12.09.2021

LIVE: Raków czy Lech? Hit kolejki!

Dla Zagłębia najlepiej byłoby, gdyby wszystkie mecze grało u siebie. W delegacjach radzi sobie… dyskusyjnie. A że dziś przyjeżdża do Gliwic, nie wróżymy mu niczego dobrego. W kolejnych meczach zobaczymy, czy Lechia poradzi sobie przy Reymonta, a na zakończenie hit kolejki – Raków kontra Lech. Zapraszamy! 
12.09.2021
Weszło
11.09.2021

Boniek wciąż najgorętszym nazwiskiem w polskiej piłce

Zbigniew Boniek nie jest już prezesem PZPN-u, mimo to jego nazwisko będzie podczas tego weekendu wzbudzało największe kontrowersje. Ale nie przez działalność byłego sternika polskiej piłki, a jego bratanka, Marcina Bońka, którego interwencja miała kluczowe znaczenie dla wyniku meczu Śląska z Legią. Naszym zdaniem sprawa jest… co najmniej niejednoznaczna. I mamy duży problem, by opowiedzieć […]
11.09.2021
Ekstraklasa
11.09.2021

Stara, dobra Dośrodcovia

W ostatnich dwóch meczach Cracovia dała sygnał, że może wcale nie jest z nią tak źle. Zaczęliśmy posądzać ją nawet o ogarnięcie się, a stały punkt Ligi Minus, czyli pytanie „Czy Cracovia spadnie?”, na chwilę stracił na aktualności. Ale dziś obejrzeliśmy Dośrodcovię w pełnej krasie. Jedynym pomysłem „Pasów” na Górnika było właśnie pałowanie piłek w […]
11.09.2021
Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bernadotte
Bernadotte
1 miesiąc temu

Może Świerczok trafił dobrze, ale Ekstraklasa pozbyła się swojej największej gwiazdy za dwa miliony euro. To jest tak chujowe, że aż dupę rwie. O tym należy pisać, a nie farmazonić nie na temat.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Bernadotte

Miałem chwalić Piast za transfery. No fajnie z Świerczokiem wyszło. Wyłożyli 1mln euro – cena promocyjna ustalona dużo wcześniej – by sprzedać z zyskiem. Niemłody zawodnik to tak liczyłem na Wschód lub Turcję i 3-4 mln. euro. Nie za dużo, ale też ciężko było oczekiwać dużo większym kwot.

Tymczasem Piast podziałał po polsku. Na zasadzie: udało się wyłapać antyk wart kilka tysięcy złotych na pchlim targu za 200zł. Ale my jesteśmy Janusze Biznesu to zamiast sprzedać go za 3000zł sprzedamy za 500zł i cieszymy się, że duży zarobek. I nas chwalą za łep do biznesu.

Oczywiście pomijam analogiczne detale takie: wartość antyku z wiekiem rośnie – piłkarza maleje. Z antykiem można poczekać, piłkarza chcieli szybko wypchnąć (potrzebna kasa, ryzyko kontuzji, itp.) No to poszło promocyjnie.

JorgPG
JorgPG
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Myślisz, że gdyby na stole była oferta za „3000” to Piast wybrałby tę za „500”? Na spokojnie pomyśl.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  JorgPG

Myślę, że można było podpisać kontrakt na 2 lata, a nie na rok. Już samo to nabiłoby cenę. Poza tym mogli jeszcze poczekać – mają czas. Uaktywnić agenta – niech szuka. Te 3mln + bonusy to naprawdę było w granicach możliwości. Już nie chodzi o Zenit, ale dużo słabszy klub z Rosji zapłaciłby więcej.

A że teraz nie było lepszej oferty na stole, to wiadomo. Przecież nie sprzedadzą taniej jak mogą drożej. Kwestia zarządzania ryzykiem.

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
1 miesiąc temu
Reply to  JorgPG

A Ty myślisz, że antyk wart 3000 też się sam sprzeda za topową kwotę? Trzeba nad tym popracować, znaleźć odpowiedniego zainteresowanego. Tacy, którzy trafiają się sami, z reguły oferują znacznie niższą kwotę. Jak ktoś nie ma odpowiednich kontaktów i nie chce zawracać sobie głowy ich wyrobieniem/wyszukaniem, to sprzedaje poniżej wartości rzeczywistej, byle być do przodu w stosunku do tego, co sam zapłacił.

JorgPG
JorgPG
1 miesiąc temu

Uważasz, że Kołakowski kontaktów nie ma? – przy całek polskiej mizerii, ma je być może jedne z największych wśród agentów. Czasu, żeby wykręcić najlepszą cenę wbrew pozorom nie było. Świerczok może mieć jeszcze lepszy sezon ekstraklasie, ale hajp na niego wytworzyło przede wszystkim powołanie do kadry i występ na Euro. Wszyscy wiemy jednak, że znalazł się tam kuchennymi drzwiami, bo wypadli Milik i Piątek. Może wykręcić jeszcze lepszy wynik w ekstraklasie, ale przy zdrowiu wymienionych do kadry już nie trafi. Podsumowując – w tej chwili jest najbardziej medialny, za chwilę przestanie. Położono w tym czasie na stole tyle, ile położono.

CM711
CM711
1 miesiąc temu

Mogę Kubie podpowiedzieć, że czasem bycie uśmiechniętym wystarczy, by kibice dobrze podchodzili do zawodnika.
————–

To do Świerczoka na pewno nie będą. Wiecznie naburmuszona mina buca, do tego sodówka we łbie. Szybciutko go będą chcieli wykopać.

Bernadotte
Bernadotte
1 miesiąc temu

Co to Piast ? … a kogo to obchodzi. Nie pisać więcej, przysypać popiołem i zapomnieć. Gliwicki brak ambicji.

JorgPG
JorgPG
1 miesiąc temu
Reply to  Bernadotte

Za kim jesteś? W dupkę było od gliwiczan pewnie, co?

Bernadotte
Bernadotte
1 miesiąc temu
Reply to  JorgPG

Jestem kibicem ekstraklasy i mam ból dupy, że ta, przez debilizm właścicieli klubów rozmienia się ona na drobne.

Bernadotte
Bernadotte
1 miesiąc temu

Dlaczego Legia go nie wciągnęła ? Polski Bayern kurwa jego mać! Legia, nasza duma narodowa, dziwka do dymania przez biedaklubyskądkolwiek.

demagog
demagog
1 miesiąc temu
Reply to  Bernadotte

I za kogo on by niby grał? Za Pekharta, czy Emreliego? Gość strzelil kilkanaście bramek w zespole na który nikt się nie spina i wielka podnieta. Ten facet odbił się od 2 Bundesligi i nie robił szału nawet w lidze bułgarskiej. W Legii pełniłby taka sama rolę jak Łudogorcu, czyli zmiennika. A za zmienników z polskiej ligi nikt nie daje 2 mln EUR.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu
Reply to  Bernadotte

Skoro Legia to dziwka to kim jest twój klub? Cwelem za którego nawet nie trzeba płacić tylko bierze kto chce?

Bernadotte
Bernadotte
1 miesiąc temu

Ja za tę Legię w pucharach trzymam kciuki. Natomiast fakt jest taki, że ją tam wszyscy dymają.

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola (@jurgen-guardiola)
1 miesiąc temu

Prawda jest taka, że każdy taki ruch, to jest automatyczne wypisanie się z poważnej piłki. Jasne, zaraz ktoś poda tysiąc przykładów, że wcale nie jest „tajakmówię”, ale ja nie przypominam sobie, by któryś z polskich piłkarzy pojechał na taką futbolową egzotykę i by potem reprezentacja czy liga miała z niego jeszcze jakiś pożytek. Jasne, dla samego zawodnika to spoko opcja – kasa się będzie zgadzała, pożyć w Japonii wygodnie, pozwiedzać, może nawet liznąć języka, to wszystko są fantastyczne sprawy. Z pewnością taki Mierzejewski nie narzeka. Widzimy tu jednak klasyczny przykład naszego ligowca, który jest za mocny na łupankę w ESA a za słaby na poważniejsze granie gdziekolwiek w Europie. Jedynym rozsądnym wyjściem, dobrym dla wszystkich, byłoby rozbijanie banku na pensje dla takich zawodników, żeby on mógł zarobić więcej niż u Arabów, nie-Arabów, a polskie kluby wzmacniały się na tyle, by grać chociaż stale w grupie LE. No ale to teoria raczej, a może nawet si-fi.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu

Jacek Bąk, Maczyński.
A Świerczok to też raczej zagrał epizodycznie w kadrze. Nie było Milika, nie było Piątka to dostał szansę.

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola (@jurgen-guardiola)
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Mączyński – pełna zgoda. O nim nie pomyślałem.

Boski Diego
Boski Diego
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

myslalem ze tez Lukasz Szukala gral gdzies na Bliskim Eschodzie, jak wygrali Nawalki z Niemcami, ale on jeszcze wtedy byl w Bukareszcie.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Boski Diego

Był krótko. Nie pamiętam czy wtedy był powoływany do kadry. W ogóle zapomniałem, że istnieje:)

Saffron
Saffron
1 miesiąc temu

Jacek Bąk pojechał do Arabii i coś tam jeszcze w kadrze pograł, niemniej rozumiem kontekst – przykład Mierzejewskiego bardzo dobitny. Idąc tym tokiem myślenia można by sie zastanowić czy gra w MLS to nie jest również takie wypisanie się. Zgodzę się natomiast z przywoływanym w komentarzach argumentem, że gdyby nie kontuzje Piątka i Milika, Świerczok mimo całej sympatii dla niego, nie zobaczylby Euro na oczy

Boski Diego
Boski Diego
1 miesiąc temu
Reply to  Saffron

Jezeli chodzi o MLS to zalezy tez, z ktorej druzyny.
Frankowski z Chicago moze leciec bezposrednio do Warszawy 7 godzin, to o 3 krocej niz ktos by lecial z takiego Tereka Grozny, co ciekawe.
Japonia to jednak ze 2 dni podroz i przesiadki, spoko na dlugie zgrupowanie ale na krotkie nie ma zadnego sensu, potem jetlag, wiec nawet jakby go klub puszczal wczesniej, slabiutko to widze. I to jeszcze rezerwowy…

gdsagdsgsaagsa
gdsagdsgsaagsa
1 miesiąc temu

https://polskieako.blogspot.com/ – Trafili ostatnio kurs 1297!!! i skana maja na blogu ! maja kurs 1217 dostepny! polecam bo trafilem dzieki nim az 30 tys!

robek
robek
1 miesiąc temu
Reply to  gdsagdsgsaagsa

Wielkie dzięki za info! No i chuj ci w dupę

Dudi
Dudi
1 miesiąc temu

Ryżowa dziadoliga… Oczywiście w klubie o potencjale Lecha czy Legii kolo będzie brylował. Kierunek obecnie wsteczny, kiedyś to robiło wrażenie, ale teraz to biedaki w skali lig światowych.

Kys
Kys
1 miesiąc temu
Reply to  Dudi

Jak ta ryżowa dziadoliga nosem wciąga nasza eklape pomysłem na siebie i poziomem kocham takich ekspertów XD

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu

I tak wszyscy dobrze wiedzą, że w Japonii rządzi Nankatsu. Kogo wy chcecie oszukać?

Puchatek
Puchatek
1 miesiąc temu

Wywiady Białka z Krzysztofem Kamińskim to najciekawsze jakie czytałem na Weszło. Gdyby powstała książka o jego pobycie w Japonii byłbym pierwszy w kolejce do Empiku.

mechanikabg
mechanikabg
1 miesiąc temu

Uważam, że Białek po wywiadzie z Buksą powinien dać sobie spokój na jakiś czas z wywiadami.

Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Duet Vinicius-Benzema uciszył Mestalla!

Ktoś mógłby powiedzieć, że Real nie zasłużył na komplet punktów. Ale to teza, której raczej nie dałoby się obronić. Valencia wyglądała dobrze, momentami nawet bardzo. Miała swoje okazje, potrafiła prowadzić grę i również dobrze bronić. Przecież do 86. minuty Real właściwie nie miał stuprocentowej sytuacji, defensywa Nietoperzy funkcjonowała jak należy. Ale na samym końcu zadecydowała […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Tworek: Powiedzieliśmy sobie, że to będzie cholernie ciężki sezon

– Powiedzieliśmy sobie w szatni, że zdajemy sobie sprawę z tego, że to będzie dla nas cholernie ciężki sezon i takie mecze będziemy grali co tydzień. Wynik będzie się kręcił wokół 0:1, 1:1, 1:0. Musimy zrobić wszystko, żebyśmy to my zdobywali tę jedną bramkę i mogli się wybronić, by móc potem cieszyć się szatni – […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Sensacyjne plany transferowe Barcelony. Jednak znajdą się pieniądze?

„Mundo Deportivo” w obszernym tekście o planach transferowych Barcelony donosi, że ta latem przyszłego roku znajdzie jednak fundusze na okazały budżet transferowy. Katalończycy – mimo spory długów – mają sięgnąć po kogoś z trio Paul Pogba, Erling Haaland lub Dani Olmo. Hiszpańscy dziennikarze w wyjaśnianiu kwestii „skąd Barca weźmie na to kasę?” powołuje się na […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Trener Legii: Graliśmy wolniej niż zwykle. Głowy były zajęte czymś innym

– Rzeczywiście, zagraliśmy wolniej niż zazwyczaj. Ale powtarzam, że w momencie, kiedy głowa jest zajęta czymś innym, to trudno też o większe zaangażowanie – stwierdził Alessio De Petrillo, który dziś zastąpił Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej w meczu z Górnikiem Łęczna. De Petrillo zastąpił Michniewicza, który jest zawieszony za czerwoną kartkę obejrzaną przed tygodniem w […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Sebastian Szymański w formie – kolejna asysta Polaka [WIDEO]

Drugą asystę w tym sezonie zaliczył Sebastian Szymański. Tym razem polski pomocnik popisał się podaniem do Arsena Zakharyana przy golu na 1:0 w starciu z Soczi. To piąty punkt Szymańskiego w klasyfikacji kanadyjskiej na początku sezonu Premier Ligi. Polak w każdym dotychczasowym meczu grał od pierwszej minuty – strzelił trzy gole (z FK Ufa, Achmatem […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Chelsea zdecydowanie lepsza w derbach Londynu

To był mecz do jednej bramki. Chelsea górowała nad Tottenhamem przez całe spotkanie i zasłużenie zgarnęła trzy punkty. Zespół Thomasa Tuchela wrócił na pozycję lidera – jest na czele ligi wespół z Liverpoolem, który ma identyczną liczbę punktów i bilans bramkowy. Chelsea była faworytem tego starcia i nie pozostawiła wątpliwości co do tego, że ona […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Mariusz Złotek zakończył karierę sędziowską

Mecz Legii Warszawa z Górnikiem Łęczna był ostatnim poprowadzonym spotkaniem przez Mariusza Złotka. Przed pierwszym gwizdkiem tego starcia Złotek dostał pamiątkową paterę. Sędziowaniem zajmował się przez 25 lat. Złotek przygodę z sędziowaniem rozpoczął w 1996 roku. Żeby unaocznić jak długo sędziował, to wystarczy powiedzieć, że grający dziś w jego ostatnim meczu Marcel Wędrychowski urodził się […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Polacy zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Europy w amp futbolu!

Gol Jakuba Kożucha przesądził o zwycięstwie biało-czerwonych w starciu o brązowy medal Mistrzostw Europy w amp futbolu. Polacy pokonali reprezentację Rosji 1:0, choć rywale do końca próbowali odrobić straty. Wczoraj biało-czerwoni po zaciętym starciu przegrali w półfinale z Hiszpanią 1:2. Choć po meczu polały się łzy, to dzisiaj stanęli na wysokości zadania. Spotkanie z Rosjanami […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Polak chce grać w reprezentacji Wysp Owczych

Michał Przybylski, były piłkarz m.in. Widzewa Łódź, stara się o farerski paszport. Chciałby zagrać w reprezentacji Wysp Owczych. Ale najpierw musi poczekać na decyzję duńskiej administracji. – Czekam na obywatelstwo i powołanie. Bardzo bym tego chciał – mówi w rozmowie z TVP Sport. Przybylski urodził się w Świnoujściu, ale już w młodości razem z ojcem […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Kuriozalna sytuacja w Premier League. Wszedł na karnego i go zmarnował

Anglia, zmiana na rzut karny, pudło. Coś nam to podpowiada, prawda? Oczywiście, że finał Mistrzostw Europy, w którym Jadon Sancho i Marcus Rashford wpuszczeni na boisko na rzuty karne w serii jedenastek marnowali swoje szanse. Dzisiaj coś podobnego wywinął Mark Noble. West Ham w 95. minucie meczu z Manchesterem United mógł doprowadzić do wyrównania. Sędzia […]
19.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Legenda Romy wróci do Serie A? Tym razem w roli trenera

Daniele de Rossi może wkrótce znów zaistnieć w Serie A. Były piłkarz AS Romy jest jednym z kandydatów do objęcia zespołu Bolonii, gdyby klub zwolnił Sinisę Mihajlovicia. Serb jest na gorącym krześle po tym, jak jego zespół odpadł z Pucharu Włoch po starciu z drugoligowcem. Mihajlović pokonał nowotwór i wrócił do pracy z Bolonią. I […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Rooney: Sytuacja Derby jest przerażająca. Czekają nas trudne dni

– Następne dni będą trudne. Niektórzy pracownicy stracą pracę. Mają kredyty, rachunki do zapłacenia. To przerażające – mówi Wayne Rooney, trener Derby. Klub Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika jest w poważnych tarapatach finansowych. Do Derby wejdą „administratorzy”, którzy mają naprostować sytuację finansową zespołu Championship. Problemy z płynnością finansową ciągną się za Derby już od kilku […]
19.09.2021