post
leszek.milewski

Opublikowane 03.06.2021 19:10 przez

leszek.milewski

Druga połowa meczu Polska – Rosja wzięła mnie na barana, a potem zabrała w magiczną podróż śladem najbardziej bezużytecznych meczów reprezentacji. Bezużytecznych, nie znaczy nieciekawych, z tym, że ciekawych wszystkim, tylko nie piłką.

Wiem, że wy już wiecie. Gdy trwały, narzekaliśmy na nie po tysiąckroć. Oglądaliśmy z obowiązku, bo jak tu Polski nie oglądać. Tak, to one, nasze “guilty pleasure”. Masowa produkcja kadrowiczów.

Zimowe mecze kadry składem z łapanki. Czasem ligowcami wzmocniony kimś tam, a czasem i bez wszystkich ligowców. Człowiek się nieraz obawiał – czy i jego nie powołają, bo już ma plany na weekend. Ale nie było zmiłuj.

Mam do takich spotkań sentyment, bo choć życzę polskiej piłce jak najlepiej i wiem, że należało się tych meczów pozbyć, tak nie mogę sobie tego odmówić: te zgrupowania były często przepełnione absurdalnym, nieintencjonalnym poczuciem humoru, które cenię. To jak dawne przygody osobiste, których raczej nie chciałoby się przeżywać ponownie, by były sami wiecie jakie, ale dobrze jest się z nich pośmiać w gronie najstarszych przyjaciół.

Pamiętam choćby spotkanie z Maltą za Janusza Wójcika. Był to czas, gdy rodzice czasem podrzucali mnie na ferie do rodziny z Łodzi. Tu mieszkał kuzyn Adam, który pomógł kłaść fundamenty pod to, że nie tylko grałem w piłkę, ale też się nią interesowałem. Kuzyn Adam, rzecz nie do przecenienia, pewnego razu podarował mi choćby wszystkie roczniki “Piłki Nożnej” lat 90-tych. Składy Igloopolu, Sokoła Tychy, a także relacje z meczów Szombierek Bytom w ich sezonie spadkowym, należały do moich pierwszych lektur.

Tenże kuzyn Adam był jedyną w mojej rodzinie osobą, która żyła futbolem. Gdy przyszedł mecz z Maltą, widziałem to na własne oczy: musiał iść wtedy w czasie meczu do roboty, ale nagrał sobie wszystko na VHS, żeby po powrocie obejrzeć sparing Polski z Maltą. Jeszcze po powrocie zastrzegał, żebym czasem nie zdradzał mu wyniku, bo nie chce sobie psuć emocji.

Polska – Malta z odtworzenia, bez spoilerów, żeby nie psuć emocji.

Tak, kuzyn kochał reprezentację miłością najszczerszą.

Ale i ja nie wypadłem kogutowi spod ogona, bo tę Maltę obejrzałem na żywo, a potem oglądałem ją drugi raz w towarzystwie kuzyna Adama, bo to była frajda obejrzeć mecz z nim.

Niewtajemniczonym przypomnę, że mecz z Maltą zakończył się wygraną 1:0 po golu Tomasza Kłosa w doliczonym czasie gry. A przecież ten mecz, poza lokalizacją, rywalem, nie był klasycznym występem egzotycznym, bo faktycznie grało tu wielu zawodników pierwszego składu.

Uwielbiam fakt, że również za Janusza Wójcika, a więc grając o Euro 2000, nie tylko pojechaliśmy na sławetny wyjazd do Tajlandii, grać z Brazylią Ź i samą Tajlandią. Za Wójcika, przygotowując się do mistrzostw Europy, polecieliśmy też do Paragwaju, by, poza meczem z paragwajską karą, rozegrać mecze po sąsiedzku z Colo Colo i – bodajże – Olimpią Asunsion. Doskonałe przetarcie przed takimi – bo ja wiem – Szwedami. To był też wyjazd, podczas którego kadra mało nie spadła do oceanu, bo samolot spadał dobre kilkanaście sekund.

Można żartować, że no cóż, lata dziewięćdziesiąte. Ale przecież Smuda szykując się do Euro 2012 zagrał z Kanadą, Tajlandią, Singapurem, Kamerunem, Australią, USA, Ekwadorem, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Argentyną, Meksykiem, Koreą Południową. Nie twierdzę, że jak już grasz na Euro, to już z nikim spoza Europy zagrać nie możesz – ale jednak tych meczyków z nieueropejskimi zespołami zatrzęsienie. Pewnie wielu z was ma wyraziste wspomnienia z meczów z Tajlandią i z Singapurem, bo były to tak absurdalne zderzenia, że zapadały w pamięć. Pamiętam też jak graliśmy z Irakiem na jakimś bocznym boisku uniwersyteckim. Choć oczywiście nic nie przebije gry kontrolnej z rezerwami Antalyasporu w grudniu 2007. Zagrali wtedy w kadrze między innymi Gostomski i Madejski. Debiutował w kadrze narodowej Tomasz Nowak.

Nie wrócą te spotkania, i naturalnie dobrze, choć przyznam, że czasem żałuję, że nie transmitowano w TV meczów Polska – Włocławek czy Polska – Radomiak. Bo przecież bym oglądał. I też by się wspominało, a tak, mecze i anegdoty przepadły.

***

Mecz Polska – Rosja jednak oglądałem, wbrew temu, co mogliście pomyśleć po przydługim wstępie, w którym wracam do Wójta, lat 90-tych i Singapuru, prawie jakbym chciał przykryć fakt, że nie oglądałem. Ale oglądałem.

I był to taki mecz, jakich bardzo nie lubię: bo z góry nie był on określony na to, by sprawdzić polski zespół. Reprezentacji Polski jako takiej nie było. Była wrzucona jedenastka, która ostatni raz zagrała w takim składzie, i wszystkich, poza może Krychowiakiem, Klichem, Fabiańskim, obowiązywało generalne testowanie. Jakkolwiek Rosja im dalej do końca meczu (czyli do 45 minuty, potem meczu już nie było), tym bliżej była wygranej, jakkolwiek mieliśmy do czynienia z kuriozum drugiej połowy, tak jednak kilka rzeczy na plus da się wynotować.

O Świerczoku przeczytaliście już tyle, że nie macie ochoty dalej czytać, ale nic nie poradzę: muszę wtrącić swoje trzy grosze. Muszę, bo chcę. Wielu deprecjonowało jego bramkę, bo z bliska, bo znacznie więcej zrobili w tej akcji Klich i Frankowski. Jest to prawda: Klich i Frankowski zrobili w tej akcji więcej. Ale Świerczok też nie stał na sępa w tej sytuacji, dłubiąc w nosie i zastanawiając się co by zeżreć na ciepło po powrocie do hotelu. Zobaczcie gdzie był, gdy Frankowski przyjmował piłkę. Tam też jest wykonana dobra robota, skupienie się tylko na samej końcówce jego udziału w tej akcji to mocne spłycenie tematu.

Podobało mi się też to, jak zamalował centrostrzałem w poprzeczkę, bo to naprawdę nie była pozycja strzelecka. I widać było, że podobnie myślał o tym rosyjski golkiper, któremu piłka prawie wpadła za kołnierz. Doceniam to uderzenie, ale też i nie zamierzam go przeceniać, bo wiem, że w reprezentacji czasem decyduje jedna, dwie akcje. I potrafię sobie wyobrazić, że Świerczok, mając jakieś rozsądniejsze opcje rozegrania, strzeliłby z dystansu na notę, ale de facto marnując szansę całego zespołu.

Z tym, że nie martwi mnie to tak bardzo w związku z tym, że podejmował sporo niezłych decyzji przy rozegraniu. To nie było tak, że Świerczok czekał na piłkę i koniec. Świerczok łączył formacje, pomagał napędzić kontry, nawet, jeśli w późniejszej fazie się rozpadały. Jak samym przyjęciem minął Kudriaszowa, bodajże na żółtą kartkę – ładne to było.

Sousa też Świerczoka chwalił na pomeczowej konferencji, i właśnie nie tyle za gola, co za to, jak funkcjonował piłkarz Piasta w zespole. A przynajmniej tak mi się wydawało, że powiedział Sousa, bo ciężko było wyłapać zza ściany słów tłumacza, który zastanawiał się czy grał Piątkiewicz czy Piątkowicz.

Poza nim podobał mi się Klich, i zaraz powiecie: no, co za zaskoczenie. Akurat mówimy o kimś, kto przecież raczej należał do pierwszego składu. Tak, ale u Sousy zagrał pierwszy raz. I podobało mi się, jak Klich na konferencji podkreślał, że Sousa kazał mu grać praktycznie wszystko do przodu. Masz piłkę, grasz do przodu. Ryzykujesz. Otwierasz grę. I to się sprawdzało, w tym meczu posłał kilka naprawdę ciekawych piłek, które mogłyby dać więcej, niż dały. Współpraca Klicha z Krychowiakiem to w ogóle bodaj najmocniejszy element tego sparingu, bo jest to coś, co wiesz, że da się przełożyć na Euro. Co tam będzie prawdopodobnie potrzebne – taki Świerczok, choć zrobił więcej szumu, wciąż może być opcją mocno rezerwową. Tu mówimy o jednym z potencjalnych fundamentów zespołu, który działał. Mnie tylko korciło, żeby zobaczyć Krychowiaka w jeszcze bardziej ofensywnej formie, tak jak gra w Rosji, ale i tak widać, że to Krycha mający pewność i chcący przejmować kontrolę w środku pola.

Podobało mi się, że Kamil Jóźwiak wszedł na boisko i jednak, w tej paździerzy, pokazał trochę piłki nożnej. Nawet, jeśli polegało to głównie na odbiorach bardzo daleko od własnej bramki. Ale to już naprawdę – odbierał tak wysoko, że ja widzę w Jóźwiaku… mental Grosickiego. Żebyście nie rozumieli tego pejoratywnie: chodzi mi o to, że Grosicki zawsze na kadrę miał dodatkową mobilizację. Widać było po jego grze, ile dla niego znaczy koszulka z orłem na piersi. Dużo można o nim powiedzieć, ale tego nikt mu nie odbierze, tak było. Wszyscy kadrowicze też to podkreślali, że w każdym ruchu, nawet w podejściu do stroju, było to po Kamilu widać. I ja to widzę też u Jóźwiaka. Wręcz dla mnie tym istotniejsze, że potrafi to pokazać w bardzo odmiennych pod względem przebiegu meczach, nawet w takim, który w zasadzie nie jest meczem.

Szkoda, że Piątkowski nie jest już tak po dwóch, trzech sezonach na Zachodzie. Wyprowadzenie piłki ma, jak na polskie warunki, naprawdę na wysokim poziomie. Podanie do Klicha, który potem zagrał do Świderskiego na głowę? Jak to się modnie mówi – TOP. Tylko, że nie mam niestety pewności, że Piątkowski już tak okrzepł, by ta gra do przodu już równoważyła wszystko, co robi do tyłu, bo z Rosją też bywało z tym umiarkowanie.

Rozczarowania dla mnie – Fabiański, bo pomógł zawalić gola, Kędziora, Helik, Kownacki. Helik znowu zagrał bardzo nieodpowiedzialnie, tym razem podczas kontry Dziuby. Ja nie wiem, oni tam w Championship grają w inną dyscyplinę? Poszedł z łapami do Dziuby prawie, jakby się z nim ustawił za salą gimnastyczną. Miał szczęście, że Dziuba grał do końca, ale wielu – większość? – napastników wykorzystałaby to i poleciała na murawę. Byłby karny, Helik miałby dużo cieplej, niż ma – a przecież to, że Dziuba zrobił jak zrobił, realnie nie zmniejsza skali błędu.

***

Zwolniony został trener, który wygrał wszystkie ligowe mecze w tym sezonie, wykręcił bilans bramkowy 181-6, awansował do finału regionalnego Pucharu Polski. Tym trenerem jest Przemysław Cecherz, który prowadził Wieczystą. I wiadomo, że Wieczysta jak na okręgówkę to Galacticos, no ale jednak – trudno, żeby ktokolwiek sądził, iż trener jest problemem.

Ta zmiana jest uwarunkowana tylko i wyłącznie jednym: tym, żeby zatrudnić bardziej medialnego trenera. I udało się go znaleźć, jest nim Franciszek Smuda. Faktycznie, powstanie o wiele więcej publikacji na temat Wieczystej, niż gdyby prowadził ją dalej Cecherz. Faktycznie, sam o Wieczystej właśnie piszę, jestem kolejną durną rybą w mętnym stawie, która łapie się na ten haczyk.

Ale dla mnie to jest już zagranie po bandzie, a raczej: za tą bandę wyjeżdżające. Ja wiem, że to prywatne pieniądze, nikt nie robi tutaj cyrku z pieniędzy publicznych, tylko realizuje marzenia. Robi sobie Football Managera – czy też raczej: Championship Manager 01/02 – w krakowskiej piłce. Ma do tego pełne prawo. Ja wiem, że panowie chyba dobrze się znają, Franz bodaj mieszka gdzieś niedaleko.

Niemniej to już takie posunięcie, po którym aż chce się szydzić: w następnym ruchu, mającym uatrakcyjnić mecze i uczynić się bardziej medialnymi, niech przed meczem będzie miał miejsce cyrkowy pokaz ze słoniami. Szalona wydaje się także propozycja wystrzeliwywania Peszkina z armaty przed każdym meczem, ale przecież: ile by się o tym mówiło.

Jestem też gotowy uwierzyć, że w tym szaleństwie jest metoda. I, po pierwsze, są większe problemy polskiej piłki, niż zwolniony Cecherz i zatrudniony Smuda, a także, po drugie, że żyjemy w takim szybkim świecie, gdzie taki kierunek nie tylko się opłaca, ale i spłaca. Na pewno ja będę uważnie sprawdzał, jak ten pomysł ze Smudą im wypali.

A jak nie wypali, to już nie wiem kogo sprowadzą na trenera – Ronaldinho ma chyba kłopoty finansowe, bierze propozycje jak leci, może mógłby się nadawać na grającego. Wtedy, przyznaję, kupiłbym PPV na mecze Wieczystej.

***

Ireneusz Mamrot wraca do Jagiellonii, czyli Jaga zatoczyła piękne koło. Niemniej opuszczać ŁKS w takim momencie, bez względu na skalę szansy, na to jak bardzo chciało się wrócić do Jagi i jak dobrze się tam czuło – słabo wyszło, panie trenerze, bardzo słabo.

Mamrot postawił w pewnym sensie na jedną kartę. Jak w Jadze nie wypali tak, jak sobie tego tam będą życzyć, no to kluby będą się już nie dwukrotnie, a trzykrotnie zastanawiać, bo a nuż znowu coś i będzie jak z ŁKS-em. Jestem zdania, że zdarzają się takie sytuacje w życiu, którym nie można odmówić, ale zastanawiam się, czy tutaj nie dało się tego załatwić w bardziej cywilizowany sposób.

Niemniej, wszystkich szczegółów nie mam, może w nich tkwi szkopuł.

Ale kibice, a nawet spora część tak zwanego środowiska, też ich nie ma, a wygląda to jak wygląda.

Fakt faktem, że zarówno Jaga bez Mamrota, jak i Mamrot bez Jagi, nie poradzili sobie. Jeśli i to nie wypali, zarówno Mamrot jak i Jaga będą na mocnym rozstaju dróg.

Leszek Milewski

Fot główna: obraz Andrieja Blioka, 1981 rok

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 03.06.2021 19:10 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Felietony i blogi
22.06.2021

Sztuka odkupienia win (12)

Pamięć kibica to jest absolutny fenomen, który powinni rzetelnie przebadać specjaliści z przynajmniej kliku dyscyplin, z psychologią i socjologią na czele. Jesteśmy w stanie latami rozpamiętywać niepodyktowany dla naszej drużyny rzut karny w zwykłym ligowym meczu, z miejsca wyrecytujemy skład naszego klubu z sezonu 1997/98, dokładnie odtworzymy przebieg każdej akcji z ważnego spotkania rozgrywanego trzy […]
22.06.2021
Brama dnia
22.06.2021

Maradona z Anglią czy Buncol z Peru? Głosujcie na “Bramę dnia”!

Wczoraj zdecydowaliście, że “Bramą dnia” zostanie niezapomniany lobik Ronaldinho z mistrzostw świata w 2002 roku. Dzisiaj również przygotowaliśmy dla was wraz z Gatigo trochę mundialowych wspominek. Cofniemy się tym razem aż do lat 80. ANDRZEJ BUNCOL VS PERU (1982) Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w Hiszpanii zaliczyła dość dyskretny, żeby nie powiedzieć  – przeciętny start. […]
22.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
20.06.2021

Dobrze jest znowu cieszyć się na mecz (10)

Czy określenie “mit założycielski” o meczu reprezentacji Polski zdążyło już zrobić karierę, a teraz jest na wznoszącej? Być może. Przypomnę, że nierozerwalnie związane jest z kadrą Nawałki i meczem z Niemcami. Zdaje się, że to od tego meczu zaczęło robić furorę. A raczej: w ogóle pojawiło się w polskim słowniku piłkarskim. Kadra Nawałki do meczu […]
20.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Czy czarne konie mnie słyszą? (7)

Sukcesy reprezentacji Polski na Euro 2020? Wpisanie się przez Wojciecha Szczęsnego do historii turnieju – a że samobójem, to didaskalia. Lećmy dalej: Niemcy też z porażką. Punkt straty do Hiszpanii na tym etapie, czyli można powiedzieć, że – a co – jesteśmy o włos za jednej z potęg. No i wreszcie obecność Turcji. Liczyłem i […]
17.06.2021
Liczba komentarzy: 27
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piniu
piniu
20 dni temu

bełkot

napalony na kurwiszona z lazienkowskiej
napalony na kurwiszona z lazienkowskiej
20 dni temu
Reply to  piniu

Belkot zajebisty On nie wie o czym pisze

fdsjgsagsgsagsaagsab
fdsjgsagsgsagsaagsab
19 dni temu
Reply to  piniu

https://wielkiekupony24.blogspot.com/ – Kupony z kursami ponad 200 które wchodzą. Ostatnio trafili kurs 302 i skan jest na blogu! 9 ostatnich kuponów po kursach ponad 200 trafione! polecam bo sam zarobilem z nimi na 2 ostatnich kuponach !

George W. Bush
George W. Bush
20 dni temu

Och taaak… Mecze reprezentacji z drużynami klubowymi to zawsze było coś! Szczególnie za selekcjonerki Henia Apostela. Wciry 1:3 z Fortuną Düsseldorf, a zwłaszcza 0:1 z Legią, w czasie których nowy nabytek warszawian “Piotr Mosór pokazał się warszawskiej publiczności”… Kto czytał wtedy PN, będzie wiedział o co chodzi. 😉

Tony
Tony
20 dni temu

ways and roads andreya blioka obraz

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny (@czcibor-czcigodny)
20 dni temu

Leszku, nie mogłeś oglądać meczu Polska – Malta na żywo, bo nie było relacji na żywo, tylko retransmisja zaraz po meczu. Na żywo był tylko półminutowy wjazd podczas wiadomości, był wtedy strzał z rzutu wolnego, który z trudem obronił bramkarz Malty.

CM711
CM711
20 dni temu

Jebać Kwietnia i Mamrota.

Wacek
Wacek
20 dni temu

Mecz Z Paragwajem to było takie obicie dupy, że aż żal. Jeszcze chilavert nam bramkę jebna, plus niewykorzystany karny przez Mario piekario. To był zimny mocz i to prawie w nocy. Koniec magii wójta.

Flałer
Flałer
20 dni temu
Reply to  Wacek

Z tym Chilavertem to ci się wyraźnie pomyliło, ale chyba piłeś, więc w sumie miało prawo. No albo nie piłeś i nie dość, że ci się pomyliło, to jesteś analfabetą.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
20 dni temu

???

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
20 dni temu

Zajebista strona. Komentarz, który dodałem jako zalogowany użytkownik czeka kilka godzin na akceptację, a jak pisze jako gość, to wyświetla się od razu. Jesteście pojebani.

tolep
tolep (@tolep)
20 dni temu

Te barany mają wylane na userów.

Przecież musi istnieć opcja, by filtrować do akceptacji wszystkie komentarze z frazą “blogspot.com” a jednak przechodzą. I musi istnieć opcja, by userów którzy mają konto od dawna, przepuszczać z automatu.

Tyle że oni nie mogą tego znaleźć. Więc konkluzja jak w pierwszym zdaniu.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
20 dni temu
Foo
Foo
19 dni temu

Tylko udaje, że wyświetla. Tak naprawdę te komentarze są moderowane i jak administrator jest trzeźwy, to pamięta żeby zatwierdzić.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
19 dni temu

Dokladnie. Jestes uzytkownikiem od 10 lat to poczekasz na swoj koment 10h.
A ‘gosc’ jeszcze niezarejestrowany, to na zachętę od razu go wyswietlmy…

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
20 dni temu

Leszku, nie mogłeś obejrzeć Polska – Malta na żywo, bo mecz nie był transmitowany. Była retransmisja po meczu. Na żywo był tylko półminutowy wjazd w wiadomościach, podczas którego był rzut wolny dla Polski, który z trudem obronił bramkarz Malty.

Xyz
Xyz
20 dni temu

Dla dziecka “retransmisja” a “transmisja” mogło nie robić różnicy (bo wyniku wcześniej nie sprawdził). Meritum opowieści i tak jest niezmienne – najpierw obejrzał paździerz raz, i potem ponownie, tym razem z kuzynem-pasjonatem

Bartoni
Bartoni
20 dni temu

> Mam do takich spotkań sentyment, bo choć życzę polskiej piłce jak najlepiej i wiem, że należało się tych meczów pozbyć

Ale dlaczego? Jaki jest sensowny powód, by taka reprezentacja Ekstraklasy nie mogła się sprawdzać w meczach z reprezentacjami, czy to słabszymi (powiedzmy od 60 miejsca w rankingu FIFA w dół), czy z innymi reprezentacjami ligowymi w jakichś zimowych turniejach towarzyskich w Arabii Saudyjskiej?

Anglicy mają reprezentację C, która grywa co jakiś czas mecze. Nie mówię, że Paulo Sousa ma trenować jakiś zespół Ekstraklasa All Stars, ale przecież można do takiej pracy delegować jakiegoś zasłużonego polskiego szkoleniowca, który pojedzie z takim zespołem na turniej towarzyski do Tajlandii. Zawsze to jakaś próba dla tych zawodników i wyróżnienie za dobrą grę w Ekstraklasie.

MrJoda
MrJoda
19 dni temu
Reply to  Bartoni

Propsy.
Też uważam, że to ma sens.
Dodatkowo można by poeksperymentować bez stresów.

Foo
Foo
19 dni temu
Reply to  Bartoni

Anglia C miała w maju 2020 rozegrać bardzo ciekawy mecz z… Nepalem, ale z wiadomych powodów nie doszedł on do skutku.

Pablito
Pablito
20 dni temu

Szacunek dla kuzyna bez którego nie było było wielu świetnych artykułów Leszka. Nie mówię oczywiście o tym paździerzu który rzuca teraz, ale o tych artykułach sprzed kilku lat jak się czytało i zatracalo w tym na maksa, choć przyznam że ostatni materiał o Tworku był niezly

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
20 dni temu

Nie wiem o chuj wam chodzi tekst świetny a i większość tez się broni. To że wracam z wesela nie ma tu nic do rzeczy xd

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
19 dni temu
Reply to  WhiteStarPower

Dawaj na poprawiny!!!

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
19 dni temu
Reply to  qdlaty81

Może to dziwnie zabrzmi, ale nie ma mnie na poprawinach bo jestem na kolejnym weselu O_o pozdro!

MrJoda
MrJoda
19 dni temu

Jeśli już mamy grać ofensywnie to Świerczok pierwszy po/obok Lewego.
Żadnych Mylików czy Piątków bo to właśnie typowe sępy. Taki Świerczok zap…la po całym boisku, umie się odnaleźć i ukąsić z nieprzygotowanej pozycji.
Ani Milik ani Piątek w obecnej formie tego nie prezentują.

Foo
Foo
19 dni temu

Z kim Smuda miał grać przed Euro, skoro wszystkie reprezentacje miały terminy zajęte na eliminacje? Przecież Rosja tak samo miała egzotyczne sparingi przed MŚ 2018.

furtl
furtl
19 dni temu

Wyjazd za Wójcika do Tajlandii to oprócz pzegranego meczu, a raczej spotkania, z Brazylią Ź, to też dramatyczne spotkanie z Nową Zelandią a nie Tajlandią. Ważne z dwóch powodów: pierwszy w dziejach kadry mecz zakończony konkursem karnych, no i oficjalny reprezentacyjny debiut Michała Żewłakowa (grał jako prawoskrzydłowy).

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021