post
Jan Mazurek

Opublikowane 07.05.2021 10:10 przez

Jan Mazurek

Jeśli jesteś bohaterem najdroższego wewnętrznego transferu w historii ligi, jeśli Legia wydaje na ciebie ponad 1,8 miliona euro, czyli jakieś 8 milionów złotych, jeśli masz 22 lata i ponad 80 rozegranych meczów na boiskach Ekstraklasy, jeśli Paulo Sousa powołał cię na swoje pierwsze zgrupowanie w roli selekcjonera reprezentacji Polski, jeśli właśnie zdobyłeś drugie mistrzostwo Polski i pierwsze jako realnie wyróżniający się zawodnik, nie można przejść obok ciebie obojętnie. A mamy wrażenie, że Bartosz Slisz, bo to o nim mowa, momentami jest nieco niedoceniany. Niesłusznie. Bardzo niesłusznie. 

Bartosza Slisza można zlekceważyć, bo nie występuje przy nim efekt wow, który często stanowi cały fundament przeróżnych ocen i opinii na temat ekstraklasowych młodzieżowców. Nie ma w sobie przebojowości Michała Karbownika, nie emanuje nowoczesnością jak Kamil Piątkowski, nie jest tak rzucający się w oczy i nastawiony na ofensywę jak Jakub Moder. Zazwyczaj pełni role drugoplanowe, pomocnicze, wspierające. Czesław Michniewicz nazywa go „odkurzaczem”. Slisz jest mróweczką i pracusiem. Facetem od czarnej roboty.

Jak Slisz został odkurzaczem?

Zajmuje sześć miejsc w pierwszej pięćdziesiątce klasyfikacji najdłuższych przebiegniętych przez jednego zawodnika dystansów w konkretnych meczach – 13,04 kilometrów z Pogonią Szczecin, 12,81 ze Stalą Mielec, 12,62 z Zagłębiem Lubin, 12,56 z Podbeskidziem Bielsko Biała, 12,41 z Jagiellonią Białystok, 12,38 z Wisłą Kraków. Poza nim z Legii w pierwszej pięćdziesiątce są tylko Rafael Lopes, Bartosz Kapustka i Walerian Gwilia. Każdy z nich po razie.

Damian Smyk w analizie ustawiania Legii z kadencji Czesława Michniewicza zaznaczył, że rola Slisza jest w tym układzie absolutnie kluczowa. I tu nawet nie chodzi o przebiegany przez niego dystans, o ponadprzeciętną pracowitość, o skupienie na zadaniowości, a przede wszystkim o mądrość, z jaką młodzieżowiec mistrza Polski porusza się po boisku.

Fundamentem gry w Legii jest też relatywnie wysokie odbieranie piłki. Legia nie pressuje jak Górnik na początku sezonu czy Lech wiosną tamtego roku. Natomiast ma coś, co pozwala jej odbierać piłkę jeszcze na połowie rywala i przeprowadzanie sprawnych kontr. Właściwie nie “coś”, a “kogoś”. Czyli Bartosza Slisza.

Jego rola w systemie Legii jest trochę niedoceniana, natomiast Michniewicz trafnie definiuje go jako “odkurzacz”. Żeby ofensywni pomocnicy mogli bawić się piłką, to Slisz najpierw musi ją zebrać. I w tych pięciu spotkaniach InStat wyliczył mu, że odzyskał 37 piłek. Jak na środkowego pomocnika drużyny, która na ogół przeważa w posiadaniu piłki – to naprawdę przyzwoity wynik.

Slisz nie biega beznsownie

Bartosz Slisz asekuruje, wyczekuje, przewiduje. Wyłapuje odbite piłki, przerywa akcje rywala w zarodku. Ma do tego dryg, a to praca często tak benedyktyńska, jak po prostu kompletnie niewidoczna i niezauważalna. Sam kiedyś w rozmowie z Newonce Sport opowiadał, że najbardziej imponuje mu Casemiro, a bywa, iż ktoś przyrówna go do N’Golo Kante, co przyjmuje z dużym spokojem i nic dziwnego, bo gdzie nie przyłoży się ucha, słychać, że to bardzo ułożony, bardzo ogarnięty i bardzo kumaty młody facet.

– Ekstraklasa jest ligą, gdzie tych zmian kierunku gry jest wiele, więc kiedy trafiały się takie szalone mecze, to udawało się wykręcić ponad 13 kilometrów. Ale to też nie powinno mieć takiego znaczenia. Ludzie zwracają na to uwagę, bo wtedy docenia się piłkarzy za zaangażowanie, ale nauczyłem się, że wiele kilometrów wcale nie musi równać się dobremu meczowi. Czasem wolę przebiec mniej, ale na wyższym tempie. Bardziej liczy się mądrość twojego biegania, jego szybkość i intensywność, niż suma tego, ile zrobiłeś – tłumaczył w Newonce Sport.

Dlatego też sprowadzanie całej narracji o jego boiskowej pożyteczności do określeń typu „odkurzacz” czy „mrówka”, tworzenie wokół niego atmosfery zawodnika z „żelaznymi płucami” i „nieskończonymi pokładami sił”, jest mocno krzywdzące, bo Slisz dysponuje naprawdę mocno solidnym zapleczem piłkarskim. Jego olbrzymim atutem jest regularność. Jesienią jeszcze przydarzały mu się ciutkę słabsze mecze, ale wiosną właściwie próżno szukać spotkania, w którym zszedł poniżej przyzwoitego poziomu. No dobra, może nie wyszła mu inauguracja rundy z Podbeskidziem, ale poza tym? Klasa.

Rzut oka na noty: 5, 5, 6, 4, 6, 5, 6, 6, 5, 5, 6, 7, 5.

Wśród pomocników i napastników Legii w tym sezonie lepiej ocenialiśmy tylko Michała Karbownika, który rozegrał połowę rundy, Luquinhasa i Andre Martinsa. Z całej drużyny jeszcze Artema Szabanowa, no i oczywiście przebojowy duet wahadłowych Juranović-Mladenović. I choć o innych mówi się więcej i szerzej, to nie sposób nie docenić Bartosza Slisza. Nie zwalnia gry. Potrafi przyspieszyć, podać prostopadle, napędzić akcję. Ma 17 kluczowych podań. Konkretnie z przodu zaznacza się rzadko, ale taka też jest jego rola, w końcu sam mówił, że „bardziej czuje się defensywnym pomocnikiem niż ofensywnym”. Dwie dogodne sytuacje stworzył, dwie dogodne sytuacje miał i ich nie zmarnował.

Bartosz Slisz, czyli pan od celnych podań

Odnajdywał się w środku pola i z Michałem Karbownikiem, z który zgrabnie dopełniali swoje role. I z Andre Martinsem, z którym na wiosnę stworzył bardzo zgrany i przyjemny estetycznie duet w środku pola, i nawet z Domagojem Antoliciem, z którego płacenie wielkiej pensji Legia mogła zrezygnować, właśnie dlatego, że centralną część boiska miała zabezpieczoną przez dużo bardziej perspektywicznego i wcale nie gorszego Slisza. Mamy nawet wrażenie, graniczące z pewnością, że 22-letni piłkarz grałby w pierwszym składzie Legii nawet, jeśli nie miałby statusu młodzieżowca.

Bo on do systemu Czesława Michniewicza, który sam mówi, że grają u niego wyłącznie piłkarze myślący, skanujący przestrzeń i pchający grę do przodu, pasuje jak ulał. Bardzo dobrze wyglądają chociażby jego statystyki celnych podań.

Oto one z 2021 roku:
 • Wisła Kraków, 56 minut – 79% dokładnych podań
 • Lechia Gdańsk, 90 minut – 99% dokładnych podań
 • Piast Gliwice, 90 minut – 92% dokładnych podań
 • Cracovia, 61 minut – 88% dokładnych podań
 • Lech Poznań, 90 minut – 79% dokładnych podań
 • Pogoń Szczecin, 90 minut – 85% dokładnych podań
 • Zagłębie Lubin, 78 minut – 88% dokładnych podań
 • Warta Poznań, 90 minut – 83% dokładnych podań
 • Śląsk Wrocław, 90 minut – 84% dokładnych podań

Bartosz Slisz rzadko traci piłkę, rzadko podejmuje nierozmyślne decyzje, rzadko naraża drużynę na nieprzyjemności spowodowane swoimi błędami. I ta odpowiedzialność go wyróżnia.

Kiedy wchodził przebojem do Ekstraklasy i szykował się do Euro U-20, napisaliśmy, bez słodzenia, że to jest zawodnik bez większych widocznych wad. Imponowało nam to, że wszędzie było go pełno, że nie bał się brać na siebie ciężaru, że pewnie czuł się z piłką przy nodze, bardzo dużo biegał i był ponadprzeciętny technicznie. No i uderzyć też umiał, nie tylko w kalkach komentatorskich, co pokazał chociażby w meczu Zagłębia Lubin ze Śląskiem Wrocław, kiedy przepięknym wolejem przymierzył zza pola karnego. Na młodzieżowych Mistrzostwach Europy trochę zwiódł, nie skradł show, ale czy był w ogóle do tego zdolny? Trudno powiedzieć, ale chyba nie, a wszystkie zaawansowane statystyki pokazywały, jak wielką i jak mądrą pracę wykonywał w defensywie.

Jaka przyszłość czeka Slisza?

– Nigdy się wiekiem nie zasłaniałem. Jak już wchodzisz do seniorów, każdy jest sobie równy, tak samo walczy o skład i tak samo musi robić swoje na boisku. Czuję, że zaczyna się dla mnie bardzo ważny czas. Chcę potwierdzić, że ostatnia runda nie była przypadkiem, że na wszystko sobie zasłużyłem – mówił Slisz w rozmowie z nami.

Od trzech lat notuje regularny progres. Średnia not.

 • 2018/19 – 4.81
 • 2019/20 – 5.00
 • 2020/21 – 5.13

W Legii przez jakiś czas patrzono na niego przez pryzmat pieniędzy, które trzeba było za niego zapłacić. W końcu był to ewenement na skalę kraju. Aleksandar Vuković mówił, że to najlepiej wydane pieniądze w historii Legii. To było jakieś ryzyko, jakaś presja, choć jakoś byliśmy o to dziwnie spokojni. Nikt nie wyliczał Sliszowi minut. Tego, że rok temu nie pełnił wielkiej roli w mistrzostwie Legii. I dziś są tego efekty. Aktualnie mówimy o bardzo dobrym ligowcu z potencjałem na dużo więcej. Nieprzypadkowo Paulo Sousa powołał go na marcowe zgrupowanie reprezentacji Polski i choć we wszystkich trzech meczach eliminacyjnych wysłał go na trybuny, to nie sądzimy, żeby portugalski selekcjoner polskiej kadry wykreślił Slisza ze swojej szerokiej listy. 

Jest na to za dobry i zbyt zdolny.

Właściwie jesteśmy też pewni, że Legia zarobi na nim fajną kasę. Za rok, za dwa, za trzy lata? Nieważne, dalej będzie młody, a co najważniejsze do momentu ewentualnego transferu może pełnić bardzo ważną rolę w praktycznie każdym systemie stołecznego klubu, dokładnie tak jak ma to miejsce teraz, choć trochę się tego nie docenia. Tu nie ma i tu nie będzie przegranych stron. Choć kluczowy, i definiujący, będzie w przypadku Slisza przyszły sezon. Jeśli spełni się optymistyczny scenariusz rozwoju jego kariery i Slisz utrzyma miejsce w pierwszym składzie Legii, wszystko powinno iść w dobrą stronę. Pytanie tylko, czy faktycznie utrzyma…

Fot. Fotopyk

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 07.05.2021 10:10 przez

Jan Mazurek

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Weszło
12.06.2021

Niedziela w WeszłoFM: 10 godzin z Euro, “W Ciemno” i Monia z Czapo w poranku

Trzeci dzień Euro na Weszło FM! Na antenie przed i pomeczowych analizy, a także relacji na żywo z meczów grupy C i D! Szczegóły znajdziecie poniżej: 9-10: W ciemno – Marcin Ryszka zaprasza słuchaczy na audycje w ciemno, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuję, że bariery istnieją tylko w naszych głowach. Wiele motywujących historii, […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Ostatni taki samuraj (2)

Nie jestem zdziwiony, że wielu denerwował. Przy czym doskonale zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie lepiej pasowałby tu jakiś soczysty wulgaryzm. Pewnie gdyby piłkarz z podobnym stosunkiem do swojego zawodu trafił się w moim ukochanym klubie, powiesiłbym sobie na ścianie tarczę do rzutek z jego fotografią. A przecież mój ukochany klub jest mimo wszystko odrobinę mniej […]
12.06.2021
Weszło
11.06.2021

Kto będzie czarnym koniem Euro 2020?

Euro 2020 ma swoich faworytów. Francja, Portugalia, Belgia, Anglia, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Chorwacja i Holandia to zespoły, które najczęściej wymienia się w kontekście walki o złoty medal europejskiego czempionatu. Nic dziwnego, wystarczy spojrzeć na ich wyniki z ostatnich lat, potęgi kadr, talenty poszczególnych graczy i cały historyczny kontekst, który często warunkuje takie przewidywania. Na Euro […]
11.06.2021
Weszło
09.06.2021

Święto wątpliwości. Czy wiemy coś o kadrze przed samym Euro?

– Wciąż dużo jest znaków zapytania – powiedział Paulo Sousa na konferencji prasowej po zremisowanym 2:2 meczu z Islandią. Ma rację. Po trzech marcowych spotkaniach eliminacyjnych i po dwóch czerwcowych towarzyskich próbach jesteśmy w kropce, żyjemy w niewiedzy. Jakim składem i jakim ustawianiem zagramy na Euro? Na co stać nas na europejskim czempionacie? Jaki jest […]
09.06.2021
Weszło
06.06.2021

11 najlepszych niepowołanych na Euro

To będzie skład większych lub mniejszych rozczarowań. Pominęliśmy graczy, których reprezentacje nie zakwalifikowały się na Euro. Nie braliśmy też pod uwagę piłkarzy kontuzjowanych lub takich, którzy sami z siebie wypisali się z rywalizacji o miejsce w składzie na europejskim czempionacie. W naszej jedenastce najlepszych piłkarzy niepowołanych na Euro znaleźli się tylko tacy zawodnicy, których selekcjonerzy […]
06.06.2021
Weszło
02.06.2021

Polacy w Starej Leśniczówce. 10 ciekawostek o Unionie Berlin

Dlaczego Tymoteusz Puchacz wcale nie jest najdroższym piłkarzem w historii Unionu Berlin? Czy zaliczy miękkie lądowanie w Bundeslidze? Z kim rywalizować będzie Paweł Wszołek? Czy ma jakąkolwiek szansę na wywalczenie sobie miejsca w składzie? Dlaczego kibice Unionu Berlin nienawidzili Stasi? Co czyni ten klub romantyczną mekką groundhopperów? Dlaczego Union Berlin jest wyjątkowy? Oto dziesięć ciekawostek […]
02.06.2021
Weszło
31.05.2021

Niespokojny sezon niedźwiedzia. Co Rosja zdziała na Euro?

– Nie tworzymy wielkich planów pod Polaków i Bułgarów. Mecze towarzyskie są dla nas szansą, żeby przygotować się na start Euro, a konkretnie na Belgów – jasno zapowiedział Stanisław Czerczesow. Mecze Polaków z Rosjanami, głównie przez pryzmat historyczny i symboliczny, zawsze mają swój wyraz i swoją narrację, ale to nie Euro 2012, tylko przebieg Euro […]
31.05.2021
Weszło
30.05.2021

Mateusz Klich: Mój sezon w Premier League oceniam na celujący

Czy widzi się w pierwszej trójce najlepszych pomocników Premier League? Dlaczego swój sezon na angielskich boiskach ocenia na celujący? Co doradza mu Paulo Sousa? Jaką rolę w kadrze przewiduje dla niego portugalski selekcjoner reprezentacji Polski? Dlaczego sama atmosfera wyników nie zrobi? Na te i na inne tematy wypowiedział się Mateusz Klich podczas konferencji prasowej reprezentacji […]
30.05.2021
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bul dópy
Bul dópy
1 miesiąc temu

Halo!!!!!
Dlaczego jeszcze nie ma gównoburzy? Przecież o Legii piszą!

DanielSvenson
DanielSvenson (@danielsvenson)
1 miesiąc temu

Za trzy lata bedzie mial juz 25 i bedzie raczej za stary na transfer do Sassuolo.

michał
michał
1 miesiąc temu

Czy artykuł pisała osoba po maturze?
“Paulo Sousa powołał cię na swoje pierwsze zgrupowanie w roli selekcjonera reprezentacji Polski” oznacza, że Sousa zrobił Slisza selekcjonerem repry 🙂

wlosy w spreju
wlosy w spreju
1 miesiąc temu
Reply to  michał

no nie

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu

Slisz to znakomity młodzieżowiec jest jednak ciężko nie oceniać jego transferu przez pryzmat wydanego hajsu ktory był bezprecedensowy.
Po pierwsze jest najdroższym piłkarzem w historii Ekstraklasy i w rankingu piłkarzy kupionych za ponad 1 m EUR nie możemy raczej powiedzieć, że jest to czołówka piłkarska. Dlatego ten transfer ratuje się tak długo jak uda się go sprzedać i nie okaże się kolejnym Wieteską za którego też zapłacono, żeby go sprzedać z zyskiem, a jak wyszło to wiemy. Chyba zgodzimy się, że 1,86 m EUR za defensywnego pomocnika na lata to trochę dużo.
Wypadałoby go sprzedać ze sporym zyskiem czyli nie za 1,8-2,5 m EUR tylko więcej bo to by oznaczało, że tym transferem Legia zamroziła sobie tylko i wyłącznie roczny budżet transferowy i tyle.
1,8 m EUR to w cholerę dużo i zawsze trzeba się zastanowić jak zostały spożytkowane. Ktoś powie, że co to za problem bo Legia i tak te pieniądze odzyska na transferze. No jest to problem bo zostało wydane 1,8 m EUR i na koniec trzeba będzie policzyć jaki był efekt wydania tych pieniędzy. Czy wydanie 1,8 m EUR, zeby zdobyć 2 mistrzostwa, przegrać 2 puchary i odpaść 2 razy z pucharów i na konieć zarobić +700 k EUR to dobry deal? Czy może dało się wydać 1,8 m EUR tak, żeby wygrać mistrzostwo i awansować do pucharów i dostać za grę w pucharach więcej niż wynik netto na sprzedaży Slisza?
Koniec końców mamy sytuację w której dyrektor sportowy wydał rekordowe pieniądze, a potem łaził po mediach i opowiadał, że nie ma pieniędzy i to głównie dlatego nie ma sukcesów. Slisz to czołowy młodzieżowiec ale jego transfer moim zdaniem nie jest już tak jednoznaczny w ocenie bo alternatywne sposoby wydania tych 1,8 m EUR mogły przynieść Legii dużo wyższe korzyści i trzeba będzie tego Slisza opchnąć za naprawdę gruby hajs żeby to się chociaż zrownoważyło.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu

Chociaż Slisz to ulepszona wersja polskiego defensywnego pomocnika i nie jest typowym przecinakiem, stylem wciąż jest 20 lat za Europą Zachodnią. Właśnie brakuje mu szybkiej gry, lepszego rozegrania, większej uniwersalności. Na naszą ligę jest ok, ale nie na czołówkę lig w Europie. Wciąż gra zbyt archaicznie. I nie jest już materiałem na piłkarza, za którego warto dużo zapłacić. Jedyna nadzieja na dobry zarobek (4-5mln euro) to wschód, gdzie jeszcze jest masa zawodników z radzieckiej szkoły szkoleniowej. I gra się trochę inaczej niż w Anglii czy Włoszech.

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Dla mnie taka trochę hybryda Krychowiaka i Jodłowca w ofensywie – raczej weźmie i pociągnie z piłką i 3 rywalami na plecach do przodu niż zagra szybkie prostopadłe podanie między liniami. Też wydaje mi się, że za duże pieniądze to on może odejść ale do Rosji, Turcji czy na inną Ukrainę ale wtedy i tak brawa dla Legii bo przecież o to w tym transferze chodziło – żeby zarobić i niech zarabiają jak najwięcej bo czymś trzeba zrekompensować lata bez pucharów.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu

Oczywiście niech zarabiają. Dla piłkarza też to awans. Liga rosyjska jest mocna, doceniam ją. Po prostu wymieniłem, bo tam gra się trochę inaczej niż na zachodzie. Dlatego m.in. dzięki temu odżył Krychowiak i jest liderem, dobrze radzi sobie Augustyniak, a kiedyś Gol.

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
1 miesiąc temu

ze wam sie chce pisac te analizy

Dertyl
Dertyl
1 miesiąc temu

Nie wiem kto minusował Opa, ale raczej za dużo rozumu nie miał. Rekordowy transfer w historii ligi i to dodatkowo za piłkarza defensywnego, zdecydowanie powinien przynieść spory zysk. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę wyniki w Europie, kwota niższa niż co najmniej 3 mln, będzie porażką Legii i jej dyrektora sportowego. Za 1.8 mln euro, można było kupić solidnych, tak bardzo potrzebnych Legii, szybkiego i skutecznego napastnika w typie Niko/Prijo, a także środkowego obrońcę. Piłkarz w typie Slisza także był wówczas potrzebny, ale nie ukrywajmy, co najmniej bańkę z jego ceny stanowiły potencjał i potencjalny zysk.

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu
Reply to  Dertyl

System plusów i minusów na portalu działa tak, że okazało się że sam się minusowalem i jeszcze kilka randomowych komentarzy których nawet nie czytałem

Dertyl
Dertyl
1 miesiąc temu

Nie dziwi mnie to ani trochę. Wielokrotnie widzę jakiś nowy art., przechodzę do sekcji komentarzy i przy każdym oddaniu głosu, wyskakuje komunikat o wcześniej oddanym głosie.

MoonRock
MoonRock
1 miesiąc temu

Mocno skupiasz się na kwocie 1.8 mln PLN, które Legia “zapłaciła”. Szkopuł tkwi w tym że Legia zapłaciła zdecydowanie mniej a sporą część pokryly fundusze inwestycyjne (vide case Luqiniasa).
Druga kwestia jest taka że Slisza wystarczy opchnąć za 3M EUR żeby mieć zysk (po odliczeniu pensji młodzieżowca, która nie zwala z nóg). Patrząc co prezentuje ten chłopak w tym roku, przede wszystkim równość, ciężko wróżyć mu zjazd w dół w najbliższych latach.

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu
Reply to  MoonRock

Owszem ale wolałbym jednak drugiego Luqinhasa i Juranovicia niż jednego Slisza ponieważ moim zdaniem Legia powinna inwestować w wyniki sportowe, które przyniosą jej zwrot(czyli gra w pucharach na jesień) w większym stopniu niż w handel/spekulacje talentami piłkarskimi. Czyli Legia powinna mieć pieniądze i sukcesy, a nie same pieniądze i to moim zdaniem powinno odróżniać ją od Lecha.

Kistekpikpok
Kistekpikpok
1 miesiąc temu

Klątwa Weszło. Za miesiąc dozna kontuzji i tyle go widzieliście.

Misio
Misio
1 miesiąc temu

Slisz, Moder, Kozłowski- obiecujący środek na ładnych parę lat. Tylko znając życie jeden z nich (kolejność losowa)osiągnie poziom gdzieś około Zielińskiego, drugi Linettyego, a trzeci zbłądzi ze swoją karierą.

leske
leske
1 miesiąc temu
Reply to  Misio

Niestety jeśli chodzi o grę z piłką przy nodze żaden obok Zielińskiego nawet nie stał, są co najwyżej przeciętni w skali europejskiej.

xyz
xyz
1 miesiąc temu
Reply to  Misio

póki co możemy być spokojni o Modera, Kozłowski na 90% też się przebije, Slisz myślę, zrestszą też

Maslany
Maslany
1 miesiąc temu
Reply to  Misio

Chlopie żeby któryś z nich się o tego Zielińskiego otarł xD

Tręchrzan
Tręchrzan
1 miesiąc temu

Wyciągnąłem z tego artykułu tyle: Ślisz był drogi, jest defensywnym pomocnikiem, porządnym technicznie, ale bez żadnych inklinacji do gry ‘do przodu’, dobrze odbiera piłkę, dużo biega, ale mądrze, gra odpowiedzialnie, podaje celnie, brak innych popularnych statystyk typu ile z podań szło do przodu i takie tam może sugerować, że odpowiedzialnośc to tak naprawdę asekuranctwo, a celność wynika z podawania do tyłu, na boki i do najbliższych. Może tu wyłaniać się obraz zacofanego denfensywnego pomocnika jakich na najwyższym poziomie w nowoczesnej piłce już nikt nie potrzebuje. Coś jak wysoki, drewniany center w koszykówce.

demagog
demagog
1 miesiąc temu
Reply to  Tręchrzan

Slisz potrafi strzelić, podać prostopadle i ma świetne crossy. Jak na typową 6, to ma dość szeroki wachlarz umiejętności ofensywnych.

Dertyl
Dertyl
1 miesiąc temu
Reply to  demagog

Podanie prostopadłe górą ma chyba najlepsze w całej Legii. To jak rzadko ma okazję je wykonywać, jest tylko i wyłącznie kwestią tego, że nie ma w Legii napastnika, dla którego mogłoby być przeznaczone. To znaczy jest nawet szybki Lopes, ale on jest tak słaby, że nawet taki Pekhart wygryzł go ze składu.

borewicz
borewicz
1 miesiąc temu

Taka nowsza wersja Borysiuka

Greg
Greg
1 miesiąc temu

Za dobry i za zdolny, ale transfer dopiero za dwa-trzy lata? Bez przesady. Teraz każdy kto choć dwa razy kopnie prosto piłkę wyjeżdża za granicę, a Slisz ma się kisić w sosie 30-tej ligi Europy i narzekać, że jest niedoceniany? To się kupy nie trzyma.

W jednym macie rację, pozycja na boisku powoduje, że Slisz zawsze będzie gościem drugiego planu. I tego nic nie zmieni.

Miko
Miko
1 miesiąc temu

Hahahahahhaha

Zapomnieliście dodać że największy cham ligi i fan pyskówek z arbitrami. Do tego szeroki wachlarz podań wszerz i do tyłu, miłośnik strat na 40. metrze.

Palo Alto
Palo Alto
1 miesiąc temu

Co nie zmienia faktu, że nadal nie jest wart tych 1,8 mln euro, za które został kupiony 1,5 roku temu jako petarda transferowa za kilka chwil. A miał problem, żeby mieścić się w kadrze meczowej. To mogli zostawić go w tym Zagłębiu, gdzie grał wszystko, na pół roku, gorszym piłkarzem by się nie stał. A okazało się, że nawet tacy Borysiuk, Rybus, Furman, Wolski, Łukasik, Kucharczyk czy Karbownik w jego wieku i młodsi dawali więcej Legii “za darmo”, a większość z nich w obecnym wieku Slisza była już sprzedana za ponad 2 mln. Żeby ta “inwestycja” się zwróciła – biorąc pod uwagę, o czym wcześniej ktoś pisał, że to było 1,8 mln nie wydane na wzmocnienia w pucharach – to musiałby teraz pójść za minimum 6-7 mln. A na razie chyba nie ma nawet chętnych za 1,8 mln.

Szachu
Szachu
1 miesiąc temu

1,8 mln to było z Vatem.
1,5 mln Euro na polskie. Taka kwota. Zresztą podawano ją.

Czarek
Czarek
1 miesiąc temu

Przykład na to jak ostatnim zdaniem podkopać sobie cały artykuł 😉

Tokeny Cweligi
Tokeny Cweligi
1 miesiąc temu

Szrot. Podaje tylko do tyłu i wszerz. Wolny jak wóz z węglem. Nie istniał w najważniejszych meczach. Zagłębie zrobiło złoty interes pozbywając się tego złomu

Er.
Er.
1 miesiąc temu

Jeżeli nie dozna jakiejś paskudnej kontuzji to za rok, góra 2 lata pójdzie za kilka baniek ojro do jakiegoś średniaka bundesligi. No chyba że jego agentem jest Piekario, to wtedy do Spartaka albo Dynamo 🙂

Suche Info
12.06.2021

Dwanaście zachorowań w kadrze Wenezueli w przeddzień Copa America

Jutro, o 23 polskiego czasu, wystartować ma Copa America. Turniej organizowany jest na wariackich papierach, dopiero kilkanaście dni temu został przeniesiony do Brazylii, a lista problemów robi się coraz dłuższa. Dziś pozytywne wyniki testów na koronawirusa odebrało kilkunastu członków wenezuelskiej kadry.  Są to w tym gronie piłkarze. A to właśnie Wenezuela ma być rywalem gospodarzy […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Niedziela w WeszłoFM: 10 godzin z Euro, “W Ciemno” i Monia z Czapo w poranku

Trzeci dzień Euro na Weszło FM! Na antenie przed i pomeczowych analizy, a także relacji na żywo z meczów grupy C i D! Szczegóły znajdziecie poniżej: 9-10: W ciemno – Marcin Ryszka zaprasza słuchaczy na audycje w ciemno, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuję, że bariery istnieją tylko w naszych głowach. Wiele motywujących historii, […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Raków wzmocnił linię obrony

Raków Częstochowa dokonał właśnie drugiego transferu w letnim okienku. Znów jest to ruch raczej nieoczywisty. Po podpisaniu kontraktu z Żarko Udoviciem wicemistrz Polski zdecydował się zatrudnić Milana Rundicia.  To na razie pierwszy piłkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała, który po spadku tej drużyny z Ekstraklasy, zostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Serb w poprzednim sezonie rozegrał 21 spotkań. W […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Robak: Rozmów dotyczących mojej przyszłości nie było

Marcin Robak po sezonie odchodzi z Widzewa Łódź. Doświadczony piłkarz poinformował o tym za pośrednictwem swojego fanpage’a na Facebooku.  Były król strzelców Ekstraklasy odniósł się do spekulacji dotyczących jego dalszej gry dla Widzewa. – Chciałem przekazać kibicom i podkreślić, że rozmów dotyczących mojej przyszłości nie było. W czwartek zostałem poinformowany przez władze klubu, iż jutrzejszy […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Wojtkowiak kończy karierę, ale zostanie w Lechu

Dzisiejszy mecz II ligi pomiędzy Stalą Rzeszów a Lechem II Poznań był ostatnim występem w zawodowej karierze Grzegorza Wojtkowiaka. Klub z Wielkopolski ogłosił, że od teraz 37-latek będzie członkiem sztabu szkoleniowego w akademii zespołu. Wojtkowiak rozegrał w tym sezonie ligowym 19 spotkań, do tego doszedł jeden mecz w Pucharze Polski. Rezerwy Lecha po ciężkim booku […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Cracovia zakontraktowała reprezentanta Gruzji

Trwa ofensywa transferowa Cracovii. Klub z Krakowa w ostatnich dniach zakontraktował dwóch młodzieżowców z pierwszej ligi, ale błyskawicznie wrócił w bardziej znajome rejony. Wczoraj piłkarzem Pasów został Duńczyk Mathias Hebo Rasmussen, a dziś ogłoszono, że do zespołu dołączy również Gruzin Otar Kakabadze.  To prawy obrońca, który ostatni sezon spędził w drugiej lidze hiszpańskiej. Rozegrał w […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Legia ściąga piłkarza z Salzburga

Peter Pokorny, 19-letni słowacki defensywny pomocnik jest blisko przejścia do Legii. Taką informację podał Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl. Pokorny ma w CV Red Bull Salzburg, ale tego klubu – delikatnie mówiąc – nie podbił. Nawet tam nie zadebiutował w pierwszej drużynie. Red Bull regularnie go wypożycza, ostatnio do St.Poelten. I tam Pokorny grał regularnie, 29 […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Barcelona stawia ultimatum Dembele?

Wiadomo, że Dembele to utalentowany piłkarz, ale też niezwykle trudny w prowadzeniu. Potrafił olać Borussię Dortmund, wtedy swojego pracodawcę, w nieładny sposób, czy zaspać na trening, bo – krótko mówiąc – grał w grę. Teraz sytuacja jest inna, ale Barcelona chce postawić go do pionu. Stawia mu ultimatum. Mianowicie Francuz ma kontrakt do 2022 roku […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Brown Forbes odejdzie z Wisły

Jak poinformował Piotr Koźmiński z WP Sportowych Faktów, Felicio Brown Forbes jest bliski odejścia z Wisły Kraków do chińskiej ekstraklasy. Biała Gwiazda ma na nim zarobić. Konkretnie 400 tysięcy euro. Ta kwota może jeszcze wzrosnąć o kolejne 100 tysięcy, które będą do wypłaty przy spełnieniu określonych warunków. Sam piłkarz też zyska finansowo na przeprowadzce, bo […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Nuno Espirito Santo o krok od Evertonu

Everton ma nowego menadżera. No, nowy menadżer jest o krok, tak podaje Fabrizio Romano. Ma nim zostać Nuno Espirito Santo. Zdaniem dziennikarza do podpisania umowy brakuje już bardzo niewiele. Strony są dogadane, jeszcze tylko ostatnie szczegóły i Portugalczyk w ciągu najbliższych dni ma przejąć stery w zespole. Tym samym trenera musi sobie poszukać Wolverhampton, z […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Ostatni taki samuraj (2)

Nie jestem zdziwiony, że wielu denerwował. Przy czym doskonale zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie lepiej pasowałby tu jakiś soczysty wulgaryzm. Pewnie gdyby piłkarz z podobnym stosunkiem do swojego zawodu trafił się w moim ukochanym klubie, powiesiłbym sobie na ścianie tarczę do rzutek z jego fotografią. A przecież mój ukochany klub jest mimo wszystko odrobinę mniej […]
12.06.2021
Prasówka
12.06.2021

Boniek: Kapustka? Sousa uznał, że dwa gole i dwie asysty w lidze to za mało

Sobotnia prasa tym razem w nieco okrojonej formie ze względu na problemy platformy, z której pobieramy gazety. Ale i tak kilka ciekawych rzeczy dotyczących reprezentacji się znalazło, jest też duża rozmowa z Łukaszem Piszczkiem.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zmiana sposobu gry reprezentacji pokazała problemy na bokach pomocy. (…) Rybus mógłby zagrać na lewej stronie, lecz przez pół […]
12.06.2021
Suche Info
12.06.2021

Mbappe: – Jeszcze nie wiem, czy PSG to dla mnie najlepsze miejsce

Każda drużyna świata chciałaby mieć u siebie Kyliana Mbappe, to oczywiste, bo chłopak ma wszystko, żeby w przyszłości zdobyć Złotą Piłkę. Na razie jednak jest piłkarzem PSG i dopóki obowiązuje go kontrakt, czyli do 2022 roku, trudno wierzyć, by to się zmieniło. Natomiast sam zawodnik nieco podgrzał atomosferę w tym temacie. W rozmowie z “France […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

Mistrzowie drugiego planu – nieoczywiści bohaterowie Euro 2020. Grupy D-F

Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst. Euro też ma swoje zasady – musi wszak posiadać swoich bohaterów, czasami takich nieoczywistych, przynajmniej dla przeciętnego widza. 2016 rok to idealny przykład. W finale Mistrzostw Europy piłkę do siatki pakował nie Cristiano Ronaldo, nie Antonine Griezmann, lecz Eder. Chłop który odbił się od Premier League, a w […]
12.06.2021