post
leszek.milewski

Opublikowane 22.04.2021 20:17 przez

leszek.milewski

UEFA od początku tygodnia próbowała grać na strunach: bo my dbamy o wszystkich. I tym podobne. Ale moim zdaniem UEFA pomogła nas zepchnąć tam, gdzie jesteśmy.

W sezonie, w którym Widzew Łódź grał w Lidze Mistrzów, tuż przed startem edycji, Franz Beckenbauer wypowiedział się na temat mistrza Polski. Powiedział, że takie kluby jak Widzew nie mają miejsca w elicie. Że trzeba coś zmienić w Champions League, bo gdzie mistrz Polski gra z mistrzem Niemiec. Potem historia potoczyła się tak:

Po meczu w Dortmundzie prasa niemiecka nazwała Widzew potencjalnym czarnym koniem rozgrywek. Widzew żadnym czarnym koniem się nie okazał, ale zagrał dobre mecze, wstydu nie było. Szczególnie dobre były mecze właśnie z Borussią, a więc późniejszym triumfatorem imprezy. Widzew bezpośrednio udowodnił Beckenbauerowi, że owszem, zderzenie mistrza Polski z mistrzem Niemiec ma sens, może dać interesujący, wyrównany spektakl piłkarski.

Tuż po tym sezonie zmieniła się jednak formuła eliminacji Ligi Mistrzów, najlepsze ligi dopuściły kolejne drużyny. Polski w elicie – i przy finansowym korycie – nie było kolejne dwie dekady.

I rozumiem – można było cały czas wywalczyć awans, wszystko do podniesienia z boiska. Ale, jak powiedział prezes Kiliński:

“Jak ja mam z nimi konkurować, jak w nich przez 50 lat Amerykańce pompowali kasę, a w nas Marksa i Lenina?”.

Dopiero co podnosiliśmy się z transformacji, marzeniem każdego polskiego piłkarza był klub, który płaci na czas. Marek Koniarek, król strzelców Ekstraklasy, szedł do drugiej ligi austriackiej, bo płacili. A mimo tych warunków, byliśmy po dwóch sezonach w Lidze Mistrzów, w tym jednym bardzo udanym, a więc Legii wychodzącej z grupy kosztem mistrza Anglii. W sezonach 95/96 i 96/97 nastukaliśmy 12.000 punktów rankingu UEFA, więcej od Anglii czy Portugalii. Mało tego, rewelacją w tych latach były też Czechy, które punktowały na poziomie Francji i Niemiec.

I właśnie w tym momencie, gdzie być może gdyby podano nam rękę, moglibyśmy się rozwinąć – nie tylko my, ale ogółem kluby z naszego regionu – gonić najlepszych, właśnie w tym momencie dostaliśmy od UEFA kopa w tyłek. A raczej, byliśmy jak Mufasa w tej scenie, w której Skaza zrzuca go w wąwóz.

Podkreślę: daliśmy w tamtych latach wszelkie powody, by wyżej uznano, że warto w nas inwestować. Że możemy, tu, w regionie, być ligami, które pójdą mocno w górę. Nigdy nie dościgną topowej piątki, ale jednak, być w zupełnie innym miejscu, nie w zaścianku, nie tyle przepaści za najlepszymi.

Gdzie wtedy była UEFA ze swoją pomocą, ze swoimi hasłami o wspieraniu lig takich jak Polska?

Od samego początku, w całym tym konflikcie SUPERLIGA – UEFA mierziło mnie przede wszystkim właśnie to: udawanie przez jedną ze stron, że futbol nie jest biznesem, przemysłem rozrywkowym, który stał się na tyle dochodowy, że wchodzą w to zewnętrzne fundusze inwestycyjne, widząc po prostu szansę na to, by zarobić. Hipokryzja i kłamstwa, wycieranie sobie mordy martwymi ideałami i całkowicie zdewaluowanymi hasłami.

A to tylko cwaniaki kontra cwaniaki.

Bogacze kontra bogacze.

My, kibicujący jednym albo drugim, byliśmy jak wieśniacy w “Grze o tron” zajmujący się sprawami wielkich rodów; ci wieśniacy, którzy, gdy było to potrzebne fabule, byli bez ceregieli wybijani do nogi. Względnie przypiekani i wieszani w Winterfell.

Czy jedni bogaci zarobią więcej, czy drudzy – naprawdę, aż tak mnie to nie zajmuje. Kłóćcie się o pieniądze, ale nie udawajmy, że chodzi o wiele więcej. Albo, że w ogóle chodzi o cokolwiek poza nimi.

To naprawdę nie jest tak, że romantyczna, pełna ideałów piłka trwała do niedzieli, a w poniedziałek zaczęła się nowa, korporacyjna era, gdzie liczy się tylko pieniądz. Tak jest od lat. Oglądamy piłkę, bo jest ciekawa, fajna, pisze pasjonujące historie, ale nie udawajmy, że nie ma brudu za paznokciami. Że jej związek z jakimiś ideałami sportowymi lata temu zmienił status na “TO SKOMPLIKOWANE”. A może o tych ideałach trzeba mówić w czasie przeszłym.

***

Pomysł Superligi pojawił się też w dniu, w którym pojawił się nowy format Ligi Mistrzów, na ten moment – kompletnie absurdalny.

Być może okaże się fajny. Nie należy oceniać po okładce. Wypadałoby przeżyć jedną jej edycję, by ją ocenić. Natomiast na ten moment mam prawo do oceny i oceniam ją jako coś, co gdyby nie Superliga, cały poniedziałek byłoby glanowane od świtu do zmierzchu przez wszystkich ekspertów.

To, jak nieporadnie inaugurowana była Superliga, śmierdzi wręcz jakąś teorią spiskową. Mającą przykryć dziwaczny format flagowych rozgrywek całej dyscypliny. Oczywiście spisku nie było, ale to jednak pokazuje też skalę nieporadności startu Superligi. Wizerunkowo, nie było szans, żeby strzelać tutaj do pustaka, no ale jak mogli pograć choćby tym formatem Ligi Mistrzów.

Mogli wypunktować wiele kwestii, które w UEFA nie działa.

Pokazać, że świat futbolu potrzebuje reform nie dlatego, że trzeba zarobić, ale dlatego, że jest zgniły.

Zdumiewa mnie, że za projektem obliczonym na miliardy dochodu, nie stały nawet takie podstawy.

Że najpoważniejsza rozmowa miała miejsce w hiszpańskiej telewizji, gdzie poszedł sobie Florentino Perez i poopowiadał po hiszpańsku co tam jak tam, zamiast czegoś zorganizowanego odgórnie dla całej Europy.

Że nie zaproponowano niczego innym ligom, poza bajeczkami o tym, jak to pieniądze spłyną w dół. Mogli coś wymyślić ligom takim jak nasza, to wręcz naturalny kierunek, bo w rozgrywkach UEFA też za wiele nie gramy. Nie zrobiono natomiast nic – Florentino wspomniał o tym, że mogłaby powstać Superliga 2 i to tyle. A przecież, na etapie obietnic, mógł zaproponować cokolwiek – turniej kwalifikacyjny do Superligi 2 czy inną byle gruszkę na wierzbie. W żaden sposób o to nie zadbano.

Nie pokazano czarno na białym liczb. Nie skierowano żadnego przekazu do kibiców. Nie zorganizowano sobie ambasadorów.

Nic, kompletna amatorka.

Pewnie za którą kryje się pycha.

Choć w zasadzie nie wiem co, bo skala tej wtopy jest aż niedorzeczna.

***

Co wam jednak powiem, to Superliga jedno mi przypomniała: że fajne byłyby rozgrywki, powiedzmy, Europy Wschodniej.

Nie, broń Boże nie postuluję zniesienia Ekstraklasy. Życie bez Ekstraklasy byłoby pozbawionym sensu, jałowym, zbędnym doświadczeniem. Ekstraklasa jest światu nieodzownie potrzebna. Przynajmniej mojemu światu, a to też świat. Ale takie granie w tygodniu rozgrywek łączących – strzelam – Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Słowaków, Czechów, Węgrów, Chorwatów, Serbów, Rumunów, Słoweńców, Bułgarów?

Oglądałbym.

Nie interesuje mnie kto by na tym zarobił. Czy miałaby nad tym tym pieczę UEFA, czy Superliga. Czy prezesem byłby Florentino Perez, Sknerus McKwacz, czy osoba, której zdjęcie pojawia się, gdy wpiszesz w Google “NAJUCZCIWSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE”. Byłaby to tak czy siak dość klasyczna historia o tym, jak bogaty stał się jeszcze bogatszy. Ale mnie by, zwyczajnie, interesowały takie rozgrywki. Są precedensy w koszykówce, liga VTB, można to od nich zerżnąć.

Nie wiem jakby to wpasować terminarzem. Wiadomo, że rozgrywek jest raczej za dużo, niż za mało. Wiem, że pod naszą szerokością geograficzną utopią jest kadra tak szeroka, by poradzić sobie z jakimś intensywnym graniem na siedemnastu frontach.

Ale co mam powiedzieć – oglądałbym. Widzę w tym potencjał. I jakiś format pewnie by się dało wymyślić – czy to jak obecna Liga Mistrzów, czy puchar, czy jeszcze inaczej.

Europejskie puchary w obecnym kształcie traktują nas jako zło konieczne. Urządzimy wam taki Puchar Lata, wy się tam będziecie prać między sobą, a najlepsi z Pucharu Lata pokopią jeszcze trochę jesienią. I dziękuję bardzo. Wiadomo, można znowu rzucać hasłem: cóż, to jest futbol, to jest sport. Można sobie wywalczyć granie, wszystko podnieść z boiska.

Ale już trochę rzygam tym pseudoromantycznym hasłem.

To tak jak z tymi otwartymi drzwiami do Ligi Mistrzów, gdzie stoimy pod nimi jak dziady proszalne. Niby otwarte, niby nasza wina, można było wejść. Ale jednak od już ponad dwudziestu lat te drzwi były uszczelnianie. Otaczane elektrycznym pastuchem. Niby tak, ale nie do końca.

Uważam, że obecne europejskie puchary są projektowane pod potrzeby klubów z najmocniejszych lig. Trudno mi się szczególnie dziwić, jak świat światem, rządzą najmocniejsi. Z tym, że UEFA musi słuchać ich głosu, naginać się pod nich, nie ma co dyskutować – widzieliśmy dopiero co próbę rebelii. Ale rzecz w tym, że kluby z naszego regionu to też nie są kurnikowe podmioty, tylko wielomilionowe budżety. Naszemu piłkarstwu – i nie tylko naszemu – też by się przydała jakaś fajna pucharowa rywalizacja z klubami z innych krajów. Łatwe do sprzedania poza naszą piłkarską bańką, łatwo to zaproponować osobom, które piłką interesują się od wielkiego dzwonu.

Można powiedzieć: chcecie grać na wiosnę? Trzeba było się dostać, a nie wymyślać. Ale wracamy do cytatu prezesa Kilińskiego.

Leszek Milewski

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 22.04.2021 20:17 przez

leszek.milewski

Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Fuksiarz
27.04.2021

Czy PSG kolejny raz podoła bardzo trudnemu wyzwaniu?

Mogłoby się wydawać, że paryżanie na drodze do triumfu w Ligi Mistrzów pokonali już największą przeszkodę i po wrzuceniu za burtę Bayernu, będzie im zdecydowanie łatwiej. Nic z tych rzeczy. Los to figlarz, który kolejny raz zafundował im ekstremalną przeprawę. Tym razem zmierzą się z rozpędzoną ekipą Pepa Guardioli, która na krajowym podwórku nie pozostawiła […]
27.04.2021
Fuksiarz
26.04.2021

Czy Real znów udowodni, że Liga Mistrzów to jego rozgrywki?

Co to będzie za przedziwny półfinał Ligi Mistrzów. Przez długi czas wydawało się, że to nie może być dobry sezon ani dla Realu, ani dla Chelsea. Że w Madrycie coś już się wypaliło, a w Londynie jeszcze nie zdążyło na dobre stworzyć. Tymczasem teraz te dwa kluby zmierzą się w meczu o awans do wielkiego […]
26.04.2021
Weszło
26.04.2021

Koniec fazy grupowej Pucharu Fuksiarza! Przesądził rzut monetą

Ależ emocje przyniosła końcówka fazy grupowej Pucharu Fuksiarza, w którym cała ekipa Weszło rywalizuje w formacie starych mistrzostw Europy. Rywalizacja Rokiego z Michałem Kołkowskim rozstrzygana rzutem monetą w Lidze Minus. Szalony rajd Kamila Gapińskiego, zakończony awansem do kolejnej rundy. Wojtek Kowalczyk za burtą przez typy na porażki Stali i Podbeskidzie. Spójrzmy jak wyglądały wyniki trzeciej […]
26.04.2021
Felietony i blogi
06.05.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Moim zdaniem Piast Gliwice powinien znaleźć milion euro na Jakub Świerczoka nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie zaciągnąć chwilówkę, względnie oddać Kristophera Vidę do lombardu. Tak uważam, bowiem Jakub Świerczok jest rzadkim przypadkiem w tej lidze – otóż jest bowiem piłkarzem. Piłkarzem w pełnym tego określenia znaczeniu. Piłkarzem, czyli kimś, kto zarabia na grze […]
06.05.2021
Prasówka
06.05.2021

PRASA. Marzec: Być może mogłem dokonać innych zmian

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, jeśli chodzi o dłuższe formy. Najciekawsze teksty to wspomnienie Andrzeja Możejki w “Sporcie” oraz rozmowa z Dariuszem Marcem o finale Pucharu Polski. Szkoleniowiec Arki Gdynia ma duży żal, że nie udało się sięgnąć po trofeum. – Mądry Polak po szkodzie. Wiemy, że na ławce rezerwowych byli inni, może należało dokonać innych […]
06.05.2021
Niezły numer
05.05.2021

The Special One z Romą przegrał raz. A ile zwycięstw odniesie w Rzymie?

– Teraz, gdy Roma oszczędziła na premiach za wygraną w Pucharze Włoch, będzie ją stać, żeby zapłacić Sienie za zwycięstwo nad nami w ostatniej kolejce – rzucił Jose Mourinho po wygraniu Coppa Italia z Interem Mediolan. The Special One walczył wtedy o tytuł w lidze właśnie z zespołem z Wiecznego Miasta. Teraz los zaniósł go do stolicy Włoch, […]
05.05.2021
Felietony i blogi
05.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jak co roku o tej porze – Komisja ds. Licencji podejmuje decyzje dotyczące, kto by się spodziewał, licencji. Jak co roku o tej porze – istnieje spore grono klubów, których przedpotopowe obiekty nadają się do ugoszczenia telewizji Polsat z jej przedpotopowymi kamerami, ale nie są już w stanie obsłużyć bardziej nowoczesnych sprzętów Canal+. I wreszcie […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Trzeci kandydat na następcę Bońka w PZPN? Baronowie chcą wystawić swojego człowieka

– Boniek też wyhamował z ewentualnym poparciem, w każdym razie o ile do tej pory od Koźmińskiego się nie dystansował, teraz siłą rzeczy to robi. Mocno zaznacza, że i Koźmiński, i Kulesza to wiceprezesi PZPN, więc wszystkiego najlepszego życzy obydwu, jakby zapominał, że związkowy statut nie przewiduje sytuacji, w której federacją kieruje dwóch równorzędnych prezesów. […]
05.05.2021
Niewydrukowana tabela
04.05.2021

Spokojna kolejka, ale w Płocku sędzia popełnił dwa błędy

To była wyjątkowo spokojna kolejka dla arbitrów. Działo się niewiele, nie trzeba było pokazywać tuzinów kartek. Nie było nawet jakiejś specjalnej grzałki na ławkach rezerwowych – może poza meczem Legii z Wisłą Kraków. Natomiast w “Niewydrukowanej Tabeli” dopatrzyliśmy się dwóch błędów sędziowskich. Chodzi o mecz w Płocku. Łukasz Szczech na pewno nie pomylił się przy […]
04.05.2021
Liga Europy
06.05.2021

Zalewski osłodził Romie rewanż, ale w Gdańsku zagrają United

Po tym jak Roma odrobiła straty z Barceloną jeszcze przez parę lat będziemy słyszeli, że Giallorossi “potrafią odwracać losy dwumeczów”. Coś jak z mitycznym “potrafi uderzyć”. Cóż rzymianie tym razem z takiej umiejętności nie skorzystali. 6:2 z Old Trafford okazało się wystarczającą zaliczką. Nie jest jednak tak, że Roma ani trochę United nie postraszyła, bo trzeba […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

PowerPlay. Radom twardo po Ekstraklasę!

Radomiak idzie po Ekstraklasę tak żwawym krokiem, że aż żal tego nie wykorzystać w naszym PowerPlayu. W I lidze mamy zresztą jeszcze jeden nieoczywisty typ, ale nie chcemy uprzedzać faktów. Czas na kolejną garść zakładów z wysokimi kursami (nie rzucamy się na pewniaki!) i z nietypowych kierunków. Dziś walka toczy się o uratowanie twarzy – […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

Piątek w WeszłoFM: Tetrycy, EuroTrip i duża dawka Ekstraklasy

Co prawda nie będzie to już długi weekend majowy, ale miesiąc i emocje sportowe nadal się zgadzają! Piątek to dzień, który warto spędzić na antenie Weszło FM, aby być na bieżąco. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – O meczach Ligi Europy, Ekstraklasy, ale też wstrząsających doniesieniach prasowych opowiedzą Wam Daniel […]
06.05.2021
Piłka nożna
06.05.2021

Kto skorzysta na braku Pekharta? W Legii rozstrzyga się przyszłość napastników

Jakie są plusy wywalczenia mistrzostwa w cuglach? Ano takie, że w ostatnich kolejkach sezonu możesz rozesłać najlepszych piłkarzy na urlopy i odpoczynek. Tomas Pekhart to kolejny po Luquinhasie lider Legii, który końcówkę ligi obejrzy z perspektywy kanapy. Z tego rozwiązania cieszy się jednak nie tylko Czech, który wypocznie i wyleczy się przed EURO, ale także […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

Quiz: BRACIA MAZUREK, JAK JA ICH UWIELBIAM!

06.05.2021
Felietony i blogi
06.05.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Moim zdaniem Piast Gliwice powinien znaleźć milion euro na Jakub Świerczoka nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie zaciągnąć chwilówkę, względnie oddać Kristophera Vidę do lombardu. Tak uważam, bowiem Jakub Świerczok jest rzadkim przypadkiem w tej lidze – otóż jest bowiem piłkarzem. Piłkarzem w pełnym tego określenia znaczeniu. Piłkarzem, czyli kimś, kto zarabia na grze […]
06.05.2021
Felietony i blogi
06.05.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Moim zdaniem Piast Gliwice powinien znaleźć milion euro na Jakub Świerczoka nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie zaciągnąć chwilówkę, względnie oddać Kristophera Vidę do lombardu. Tak uważam, bowiem Jakub Świerczok jest rzadkim przypadkiem w tej lidze – otóż jest bowiem piłkarzem. Piłkarzem w pełnym tego określenia znaczeniu. Piłkarzem, czyli kimś, kto zarabia na grze […]
06.05.2021
Weszło
05.05.2021

Wzlot i upadek na polskim Olimpie. Maciej Skorża i Wisła Kraków

Sezon 2006/07 przyniósł ogromne przetasowania na polskiej scenie piłkarskiej. Mistrzowski wyścig stoczyły ze sobą Zagłębie Lubin Czesława Michniewicza i GKS Bełchatów Oresta Lenczyka. Pozostałe dwa trofea – Puchar Polski i Puchar Ligi włożył do gabloty prowincjonalny Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski prowadzony przez wciąż młodziutkiego trenera, Macieja Skorżę. Wisła Kraków? Niedawne mocarstwo kończyło sezon kompromitacją – […]
05.05.2021
Weszło
30.04.2021

Legia złapała ligę za szyję | Dwaj zgryźliwi tetrycy od 10

Legia Warszawa została mistrzem Polski. Arka Gdynia występuje w I lidze, a Raków Częstochowa w Ekstraklasie, stąd też w finale Pucharu Polski odrobinę większe szanse zdaje się mieć zespół spod Jasnej Góry. Tego typu newsy, ciekawostki, interesujące informacje oraz opinie usłyszycie od Leszka Milewskiego oraz Jakuba Olkiewicza w czternastym odcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków”. Ale to […]
30.04.2021
Weszło
29.04.2021

Jak co czwartek…. LESZEK MILEWSKI

Legia Warszawa została mistrzem Polski, choć miała z kim to mistrzostwo przegrać. Legia Warszawa została mistrzem Polski, ponieważ była najlepszą drużyną w kraju, a nie najmniej słabą. Owszem, interesuję się polską ligą dostatecznie długo, by widzieć takich mistrzów, którzy najmniej razy wyłożyli się na prostej. Albo wyłożyli się tyle samo razy co inni, tylko czołgali […]
29.04.2021
Weszło
23.04.2021

SUPERLIGA JAK POSTANOWIENIE NOWOROCZNE | Tetrycy od 10!

Stało się. Dwaj zgryźliwi tetrycy, a więc Leszek Milewski oraz Jakub Olkiewicz zdradzili polskie piłkarstwo i zamiast omówić bezprecedensowy rajd Sandecji Nowy Sącz – zaczęli debatować o Superlidze i UEFA. Jako że to program Dwaj zgryźliwi tetrycy, nie zabrakło oryginalnych pomysłów jak np. powierzenie losów europejskiego futbolu Arturowi Orzechowi, który mógłby przyznawać samodzielnie punkty jak […]
23.04.2021
Felietony i blogi
22.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

UEFA od początku tygodnia próbowała grać na strunach: bo my dbamy o wszystkich. I tym podobne. Ale moim zdaniem UEFA pomogła nas zepchnąć tam, gdzie jesteśmy. W sezonie, w którym Widzew Łódź grał w Lidze Mistrzów, tuż przed startem edycji, Franz Beckenbauer wypowiedział się na temat mistrza Polski. Powiedział, że takie kluby jak Widzew nie […]
22.04.2021
Liczba komentarzy: 71
Subscribe
Powiadom o
guest
71 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ciosek
Ciosek
14 dni temu

Wkurwiony Leszek. To mi się podoba

angol
angol
14 dni temu

właśnie Lechu też o tym myślałem, czy Superliga nie byłaby furtką do powstania w przyszłości rozgrywek krajów Europy środkowo-wschodniej jak opisałeś. Wydaje się to spoko pomysłem, bogaty zachód łupie ze sobą, Słowanie między sobą, może Skandynwia ze sobą itd. W przyszłości jakaś Superliga 2 i wejście do niej przez te ligi regionalne – imo ciekawsze niż obecne formaty (oczywiście też bardziej zabetonowane ale tego nie unikniemy, niezależnie od tego kto będzie rządził – UEFA czy kluby).
Dlatego szkoda trochę że tak to na ryj mocno upadło, bo UEFA to mafia. A kibice wywieszający na stadionach parę lat temu tego typu transparenty dzisiaj tańczą jak im łysy od kulek zagra.

Moni@
14 dni temu
Reply to  angol

A czołowe kluby które chciały założyć Superligę to nie mafia?Myślisz że UEFA tak sama z siebie od kilkudziesięciu lat robi wszystko żeby najbogatszych jeszcze wzbogacić?Jedni są warci drugich,UEFA bierze łapówki ale od kogo?od Legii?Nie,od korporacji najbogatszych.Radosc że ktoś chce wstrętnej Uefie utrzeć nosa to tak jakby cieszyć się że Wołowina z Pruszkowa odstrzelił Wieprzowinę z Wołomina.

bobair
bobair
14 dni temu

Ale byłaby beka jakby jakiś gangus w Wołomina miał ksywę Wołowina.

Junior
Junior
14 dni temu

Najlepszych nie ogladam bo kasa kasa kasa
Polskiej nie ogladam bo amatorka amatorka amatorka
Sam nie pokopie bo jeszcze jakas kontuzja
W fife nie pogram bo handicap albo lagi i humor popsuty

Ech jak żyć jakieś to takie wszystkie ni w tą nie w tamtą, im mniej wiesz tym lepiej śpisz.

Majster Jooda
Majster Jooda
14 dni temu
Reply to  Junior

Odpal PES na modach 😉

Gino nie chce się zalogować, bo ma lenia i nockę
Gino nie chce się zalogować, bo ma lenia i nockę
14 dni temu

Kiedyś moja babcia kupiła mi do szkoły bułkę z budyniem. Potem zapytała, czy smakowała. Powiedziałem, zgodnie z prawdą, że bardzo. Następnego dnia też mi kupiła taką bułkę. I następnego. I następnego. I następnego. W końcu już rzygałem bułką z budyniem. Gdy jej o tym powiedziałem, to była szczerze zdziwiona. No bo przecież sam jej powiedziałem, że mi bardzo smakuje.
Takie same odczucia mam co do formatów typu Superliga. Best od the best, creme de la creme, tak? Najlepsi ze sobą, super poziom, same gwiazdy… Tylko gwarantuję, że może i na początku byłoby fajnie, ale potem wszyscy by już na to mieli wywalone i prędzej, czy później zaczęli tym rzygać. Tak, jak ja bułką z budyniem.
Zgadzam się że to, co widzimy, to walka bogatych z bogatymi o kasę. Ja jestem przeciwny Superlidze z powodu wyżej wskazanego. Obawiam się przedawkowania, bardzo bym go nie chciał.

Wojt
Wojt
14 dni temu

Babci musiało pęknąć serce

kol. Zenon
kol. Zenon
14 dni temu
Reply to  Wojt

wlasnie burzysz mu dziecięcy świat. trauma do konca zycia

Dziadek Leszek
Dziadek Leszek
14 dni temu

I właśnie dlatego trochę żałuję, że SL nie powstała. Można by było obserwować jak po 2 latach koncertowo wywala się na ryj. Bo ile można oglądać El Classico albo derby Menchesteru? Jak coś jest hitem cały czas to przestaje być hitem.
Może UEFA zauważyła by, że są takie państwa jak Polska które ładują do ich kabzy pierdyliony monet a z powrotem otrzymują jakąś jałmużnę. I, że to właśnie takie kraje jak z naszego regionu sprawiają, że ten cały cyrk na kółkach jeszcze się kręci.

żelek
żelek
14 dni temu

Eurobusiness, marzenie z dzieciństwa, u kolegów którzy go mieli spędzaliśmy całe dnie. Do czasu aż Rodzice kupili mi Cosmic Super Business. Miał “prawdziwe” dolary nie te kolorowe papierki. Rodzice chyba trochę żałowali zakupu bo cała ta hałastra przeniosła się do nas. Kto nie stawiał kolonii na Andromedzie ten tromba.

fakty po faktach
fakty po faktach
14 dni temu
Reply to  żelek

ej, nie znam, u mnie EUROBUSINESS i FORTUNA.

żelek
żelek
14 dni temu

logistyka i dystrybucja dóbr by PRL, tego nie ogarniesz

Zbigniew
Zbigniew
14 dni temu

“Wiem, że pod naszą szerokością geograficzną utopią jest kadra tak szeroka, by poradzić sobie z jakimś intensywnym graniem na siedemnastu frontach.” Chyba chodziło w ty zdaniu o długość a nie szerokość geograficzną.

kol. Zenon
kol. Zenon
14 dni temu
Reply to  Zbigniew

hehe… obecnie już nie uczą w szkołach co to jest długość geograficzna. i że wschód czy zachód od niej właśnie zależą 😉 .. no chyba, że faktycznie jesteśmy na północy

Halehandro
Halehandro
14 dni temu

Ja zawsze się zastanawiałem, czy posiadanie w latach ’90 narmalnych stadionów pozwoliłoby nam na dłużej pograć na lepszym poziomie? Co by nie mówić, opakowanie było okropne. Na mojej macierzystej Ł3 grzyb był tak cudowny jak w pobliskiej puszczy kampinowskiej. Z wyjazdów na Widzew zapamiętałem zaś ścianę, na którą się lało a mocz spływał odkryta, pochyloną rurą.
Nie przyciągało to naszych oligarchów oraz nie było możliwym wygenerowania dużej kasy z biletów, co jeszcze wtedy miało znaczenie.
O lidze słowiańskiej wręcz marzę ale tu potrzebny jest kaprys Surkisa lub innego Prochorowa.

Goleadorr
Goleadorr
14 dni temu
Reply to  Halehandro

Kampinoskiej. Tam nie ma “w”. Macierzysty Ł3 😉

Rozsądny
Rozsądny
14 dni temu
Reply to  Goleadorr

On macierzysty z Otwocka

Pumpkin
Pumpkin
14 dni temu
Reply to  Rozsądny

Czepianie się tego, że ktoś chodzący na Legię jest z Otwocka jest tak samo głupie, jak wyśmiewanie kibiców Lecha z Opalenicy, Lechii z Pruszcza Gdańskiego czy Wisły z Bochni lub Niepołomic. Ogarnij dupę, ile ty masz lat – 13?

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
14 dni temu
Reply to  Pumpkin

Oni są wszyscy z dziada pradziada rodowici Warszawiacy, tylko babcia z Mińska była. Ale o tym się w rodzinie nie mówi 😀

Pumpkin
Pumpkin
14 dni temu

Najciekawsze jest to, że najwięcej do powiedzenia w temacie rodowitych warszawiaków mają osoby, które nigdy w Warszawie nie były, albo były jako turyści. Jestem rodowitym warszawiakiem i mam głęboko w dupie, czy ktoś jest z Mińska, Poznania, Gdańska czy Otwocka. I co z tego, że babcia była z Mińska? Jesteś ograniczonym, małym móżdżkiem, skoro próbujesz to wyszydzać.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
13 dni temu
Reply to  Rozsądny

Jak większość “warszawiaków” kibiców ległej

(L)adacznica
(L)adacznica
14 dni temu
Reply to  Halehandro

Haha kampinoWską to ty masz puszczę ale u siebie pod Żyrardowem

jak tu was szanować nieudacznicy

beppe
beppe (@beppe)
14 dni temu

Nie jestem wielkim fanem FIFA i UEFA (choć aż tak wielkim przeciwnikiem jak wielu też nie). Mają swoje wady i ogromne wady i zrobiły sporo rzeczy, które mi się nie podobają
I nie chce ich wcale bronić
Ale: myślę, że nie do końca trafne jest oskarżanie UEFA w kontrze do pomysłu Superligi, że to ona zapoczątkowała ligę dla bogatych zmieniając zasady Ligi Mistrzów. W sensie dosłownym rzeczywiście to UEFA podjęła tamtą decyzję – ale przecież właśnie to się stało przez ówczesne pierwsze oficjalne próby mówienia o czymś w rodzaju zamkniętej Superligi dla najbogatszych klubów. Przez tamte głosy Beckenbauera. To była ówczesna swego rodzaju kompromisowa decyzja, mająca zadowolić najbogatszych – i zarazem nie do końca zamknąć drogę średniakom. Dać im szansę. Oczywiście to rozwiązanie miało mnóstwo wad – oczywistych i takich, które nie każdy na początku przewidział, ale to nie było tak, ze wymyślono rozwiązanie samo z siebie – i że teraz to czysta hipokryzja “bo sami robili to samo”
Nie piszę tego, by bronić UEFA, ale by zrozumieć pewne mechanizmy i by móc prognozować to, co stanie się w przyszłości najbliższej
Notabene ja od dawna – będąc przeciwnikiem takiej Superligi – postulowałbym równolegle rozwiązanie, o którym pisał kiedyś już właśnie Leszek (ale które we mnie kiełkowało niezależnie od tego) – że puchary europejskie (a może docelowo rozgrywki ligowe) powinny jednak iść w kierunku ligi europejskiej. Tyle, że większej niż te 20 drużyn, grupowej – i z przewidzianym mechanizmem spadków. Nawet, jeśli by z niego wyłączyć paru największych (wiem, wiem, nie powinno się – ale kto wie, czy realia nie są inne). Wyobraźcie sobie choćby taką najwyższą ligę 48 zespołową, 4 grupy po 12 drużyn, bez ograniczeń co do krajów, drugą ligę taką samą, potem właśnie te ligi regionalne, może nawet dwie – a niżej rozgrywki krajowe (w weekendy, z drużynami z wyższych lig europejskich, by wyłaniać mistrzów krajów, ale też dające najwyżej sklasyfikowanej drużynie “niepucharowej” awans lub szanse awansu do pucharowych rozgrywek regionalnych)
Efekt – każdy ma nadal szanse – i kto wie, czy nie większą niż dotąd by w tych pucharach zaistnieć. Dziś żaden klub ze słabszej ligi nie przyciągnie lepszych piłkarzy (nie utrzyma dotychczasowych świetnych) by grać nieliczne mecze w pucharach – co powoduje, ze jest nietrakcyjnym rywelem.
Mają taki system awansów – będzie mógł przynajmniej teoretycznie (pewnie nie tak jak giganci, ale stopniowo) na tyle być atrakcyjnym miejscem i na tyle mieć pieniądze – by móc w tej lidze się odnaleźć
Tylko potrzebna jest mimo wszystka taka UEFA (a nie spółka samych klubów), by mimo wszystko dbać, by różnice finansowe pomiędzy ligami nie były aż tak dramatyczne. By finansowanie odbywało się jednak wspólnie – nawet jeśli przy tym taka UEFA coś na boku zarobi. Bo zbyt szybkie rozwarstwienie finansowe lig będzie oznaczało, ze spadek jest dramatem – a to znów da tendencje do zamkniętej Superligi bez spadków – ze strony uczestnikó tej najwyższej ligi w danym moemncie.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
14 dni temu
Reply to  beppe

Ale przecież UEFA doprowadziła do tego rozwarstwienia. Reforma Platiniego skasowała średnie ligi europejskie i dzisiaj Holendrom czy Belgom jest bliżej do Węgier i Polski, niż do top5, które mogą sobie dowolnie przebierać w piłkarzach Ajaxu, PSV itd.

Kluby jak najbardziej mogłyby i powinny stworzyć swoje rozgrywki z równymi zasadami dla wszystkich, tylko, że przez lata rozpasania – najbogatszym się to nie opłaca. UEFA teoretycznie ma ku temu narzędzia i widzisz jak je wykorzystuje. Po co więc ta UEFA? Co za różnica czy rozgrywki będą pod egidą UEFY, czy Superligi?

Aerth
Aerth
14 dni temu
Reply to  beppe

No i własnie wtedy UEFA, jeszcze mająca mocniejszą pozycję, powinna była im powiedzieć “Tak? No to wypierdalać, poradzimy sobie bez Was”. Cała Anglia, Hiszpania, Francja i Niemcy by do Superligi i tak nie weszli, grałoby tam kilka klubów, w ich miejsce w LM graliby inni i tyle. Gdyby to wtedy odpowiednio rozegrać to i tak by kręcili grubą kasę, kto wie czy nie grubszą niż w Superlidze. I “buntownicy” by mogli się zreflektować. Ostatecznie od początku zrobić tak, jak to potem wykombinował Platini i podzielić eliminacje na dwie grupy.

Zamiast tego UEFA poszła w full retard. Kompromis? Nie, to było padnięcie na kolana przed wielorybami i takie ustawienie wszystkiego, żeby im było dobrze, a reszta niech się jebie. Doskonale zdawali sobie sprawę, że topowe ligi będą mieć maks reprezentantów, chyba, że któryś naprawdę mocno zawali. I to był właśnie cel, a to zostawienie furtki to była cyniczna zagrywka: “no jak to? Przecież mogliście wejść, nie nasza wina, że pechowo wylosowaliście w eliminacjach”. A to, że szansa na to “pechowe” losowanie była duża to już szczególik, drobny druczek na dole strony.

Można sobie na 90 minut sprawdzić jak to było po reformie i z perspektywy czasu widać, ile w tym było losu a ile zwyczajnie ustawionego pod określone ligi systemu.

Murphy
Murphy (@murphy)
14 dni temu

Co racja to racja, cała to walka, to jedynie walka o podział kasy. Który UEFA w dużej mierze kontroluje.
Ja tutaj nie widzę problemu w zasadzie, nie podoba im się, to niech stworzą sobie coś nowego i odrębnego i grają, ale poza strukturami.

Jak czytam o tym żę piłka nożna powinna zająć należne jej miejsce w świecie, to mi się flaki wywracają, już niedługo różne perezy et consores będą żądały politycznego przywództwa tylko dlatego że ludzie lubią oglądać 22 facetów kopiących nadmuchany balon.

Cała gadka o tym że młodzi ludzie nie chcą oglądać, i trzeba ich przywrócić. To płacz za potancjalnie utraconymi pieniążkami, które zostały wydane na coś zupełnie innego niż koszulka bilet czy abonament telewizyjny czy inny pozwalający na oglądanie meczów.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
14 dni temu
Reply to  Murphy

Młodzi ludzie się nie interesują, bo mają inne rozrywki. Kiedyś się całe dnie spędzało na boisku, a gra w piłkę była największą frajdą dla każdego dzieciaka – to samo w sobie nakręcało zainteresowanie. Ktoś, kto nigdy nie grał w piłkę, choćby na orliku, raczej nie będzie się tym sportem jarał. To trzeba czuć.

mlsz
mlsz
14 dni temu

Myślałem, że może powstanie Superligi lub nawet realna groźba jej powstania zmobilizuje UEFA do jakiegoś restartu, może z nauką, że warto,, aby wzrost popularności a także zysków był w miarę równomierny geograficznie. Byłem jednak głupi. Nie zmieni się nic, będzie dalej szło w stronę tak zdefiniowanej Super Ligi, z jedyną różnicą, że może być w łapach europejskiej federacji.
Śmieszy trochę to, że niedzielni kibice od ligi mistrzów postrzegają FC Porto lub Ajax jako ogóry, które zawsze dostaną w mordę od mocnych, a tak na prawdę to zespoły które może choć nie często to pojawiają się w ćwierćfinałach LM od lat.
Czy Superliga pomyślałaby o wprowadzeniu regionalnych lig? Jeśli już, to pewnie po przynajmniej 5 latach dobrze przyjętych rozgrywek, jako 3 czy 4 rozszerzenie projektu.

kol. Zenon
kol. Zenon
14 dni temu
Reply to  mlsz

Pan Bobniek został viceprezesem. dajmy mu czas na ogarnięcie kilku tematów, jeszcze ta UEFa bedzie nam z reki jadła … 😀

Robert
Robert
14 dni temu

Polska jest chyba szóstym płatnikiem telewizyjnym w Europie tu powinniśmy jebnac pięścią w stół

Jarek Mergner
Jarek Mergner
13 dni temu
Reply to  Robert

Dokładnie! Liga słowiańska + Turcja, bo oni mają kasę.
Oligarchowie z Ukrainy i Turcji wykładają kasę i gramy. Można też podzielić tę ligę na dywizje, np. że kluby 5-8 z Polski grałyby w SlavLiga 2.

Komandor
Komandor
14 dni temu

Mnie ciekawi sytuacja w której biedni olaliby bogatych, Bunt tego typu, że są dyskryminowani przez UEFA. Praktyczne wykluczenie z rywalizacji poprzez dopuszczanie do ekskluzywnych rozgrywek entego zespołu z Anglii, Hiszpanii itd. Potężne różnice w nagrodach finansowych. W ramach protestu biedniejsze kluby rezygnują z udziału w LM czy LE. Bez organizowania jakichś innych rozgrywek we własnym gronie. To nie dałoby federacji pretekstu do gróźb. To protest na zasadzie: pomiatacie nami to bawcie się we własnym sosie. Wrócimy jak będzie sprawiedliwiej. Biednych jest zdecydowanie więcej niż bogatych. Poza tym ciężko byłoby walić w tzw. biedaków tak jak w Superligę. Raczej nikt nie powiedziałby: nie chcecie to bez łaski. Pomimo tego, że większość ludzi w UEFA tak właśnie myśli. Politycy również nie stanęliby przed kamerami mówiąc, że biedni nie muszą grać. Sądzę, że właśnie w tym momencie ci biedniejsi mogliby sporo ugrać zamiast godzić się na łaskawe 5 miejsc z eliminacji do nowego potworka UEFY. Panie Mioduski, zostań pan rewolucjonistą.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
14 dni temu
Reply to  Komandor

Raczej nikt nie powiedziałby: “nie chcecie to bez łaski”

Raczej wszyscy by tak powiedzieli, a kasa od UEFY to często więcej, niż roczny budżet dla biednych, więc nie – nie zrezygnują. Zamknięte koło.

kol. Zenon
kol. Zenon
14 dni temu
Reply to  Komandor

to nie jest głupi pomysł… teoretycznie oczywiście, bo praktycznie to tak jakby powiedziec ludziom “nie bierzcie kredtyów, to banki przestaną nas okradać” … wszyscy to wiemy, ale no za dużo tych biednych ludzi marzących o fajnych rzeczach na które ich nie stać.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
14 dni temu
Reply to  kol. Zenon

Gdzieś w zakamarkach siedziby UEFA:
“- Ty, Aleks, słyszałeś że wschodnia Europa się oderwała i powiedzieli, że jak nie chcemy im dawać więcej kasy, to oni to pierdolą i idą zarobić własną EUEFA?
A słyszałem, słyszałem… No przykro fchuj, będzie mi brakowało tych niezapomnianych meczów CFR Cluj – BATE Borysów, normalnie jak trzeciej ręki. To co, koniaczek?
Koniaczek!”

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu

widzów telewizyjnych z Europy Śr.-Wsch. na pewno by brakowało

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
13 dni temu
Reply to  Komandor

Przecież to można bardzo łatwo zorganizować w sposób, który nijak nie godzi (oficjalnie w UEFĘ)

Od marca do maja możemy zorganizowac sobie turniej towarzyski w którym zagrają po 2-3 najlepsze drużyny z każdego kraju w Europie wschodniej.

Zaznaczyć, że oczywiście drużyny, które nadal grają w europejskich pucharach w tym pucharze grać nie mogą i zastepuje je kolejna drużyna z danego kraju.

Ustawić mecze o tej samej godzinie co LM i LE – sprzedać prawa do transmisji w rozsądnej cenie – tak żeby każdy kraj to kupił,

Ustalic pule nagród na jakies nieduże dla zachodu, ale spore dla nas kwoty – typu 3 mln euro za wygrana i dodatkowe 15 mln do podziału dla innych za poszczególne fazy.

I zobaczymy, czy po 2-3 latach wschód Europy będzie się fascynował meczem Man City – Atletico, czy może jednak “nic nie znaczącym turniejem towarzyskim” w którym grają ich kluby.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu

naprawdę niezły pomysł

FilipO
FilipO
12 dni temu

Dobrze piszesz Hulk.

Tomek
Tomek
14 dni temu

Leszku im więcej mam do czynienia z Twoją publicystyką to tym bardziej dochodzę do wniosku, że Ty jesteś Superliga 😉

Wojt
Wojt
14 dni temu

Liga Europy wschodniej i problemy z terminarzem? Nic prostszego. Starczy to rozpocząć wiosną. Z polskimi przedstawicielami w pucharach to żaden problem a jak jakiś kraj ma jeszcze przedstawiciela w lidze mistrzów to wystawia do rozgrywek kolejnych w tabeli. I tak długo grać ta ligę, aż się podtuczyny wszyscy finansowo i będzie mniej państw bez przedstawicielstwa w europejskich pucharach na wiosnę.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
14 dni temu
Reply to  Wojt

Nasi będą od sierpnia nabierać świeżości do ligi 🙂

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
14 dni temu

“Daliśmy w tamtych latach wszelkie powody, by wyżej uznano, że warto w nas inwestować. Że możemy, tu, w regionie, być ligami, które pójdą mocno w górę. (…) Gdzie wtedy była UEFA ze swoją pomocą, ze swoimi hasłami o wspieraniu lig takich jak Polska?

No ale mocne kluby w Polsce czy Czechach oznaczałyby więcej chętnych do podziału tortu, który zawłaszczają sobie potentaci.

Moni@
14 dni temu

Panie Leszku,ubrał pan w mądre słowa moje przemyślenia.Jedyne co bym poprawił,to że nie piłka ma brud za paznokciami,tylko paznokcie pod brudem.

Szymas
Szymas
14 dni temu

Zgadzam się z tezą że Europa nam odjechała, oj odjechała dawno. LM to takie NBA, można popatrzeć na mecz w tv, ale nie pograsz, zamknięty światek. Czy w formule LM czy SL rozwarstwienie będzie narastać. Puchar Słowian to byłby taki odpustowy jarmark. Nasz, swojski ale trochę biedny, mimo wszystko zaściankowy. Nie ma rozwiązania. Te nasze milionowe budżety to ciągle orzechy przeciw dolarom. Nie zbudujemy złotego pokolenia bo młodych podbierają jak tylko są minimalne szanse że coś z nich można wyciągnąć.
No hope.

Joseph Swontsypaua
Joseph Swontsypaua
13 dni temu
Reply to  Szymas

Pytanie, gdzie by szły pieniądze z TV.
Czy telewizje w Polsce, Czechach , Rumunii, Bułgarii wydałyby więcej kasy na pokazywanie “swoich” czy na pokazywanie SuperHiperExtraUltraligi.

Moje własne odczucia (w zasadzie LM nie oglądam – sporadycznie może dwa mecze w sezonie) pewnie przysłaniają mi obraz tego, jak wyglada świat, ale mam wrażenie, że nasze telewizja – czy Polsaty, czy TVP więcej kasy by wpompowały w te przaśne “karpackie” rozgrywki, a LM albo wykupiły za pół ceny, albo wogóle nie wykupiły.

A przynajmniej tego bym sobie życzył.

dom
dom
14 dni temu

wpisałem NAJUCZCIWSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE najpierw wyskoczyły wyniki dla “najlepszy” a gdy kazałem uściślić pierwsze zdjęcie to pewien austriacki akwarelista, którego rocznica urodzin wypadała przedwczoraj xD

najuczciwszy
najuczciwszy
13 dni temu
Reply to  dom

mi wyskoczyli A. Einstein i A. Hitler

PatroRTS
PatroRTS
14 dni temu

No sorry, ale to ze nie konkurujemy w lidze Europy nie wynika z tego ze nas nie stać na to finansowo. Fakt to lata zaniedbań, komuny itd ale na tym etapie rozwoju ekonomicznego naszego kraju to raczej bieda mentalna i organizacyjna a nie finansowa.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu
Reply to  PatroRTS

nie finansowa? Naprawdę? Jakiś argument na poparcie tej opinii?

Aerth
Aerth
14 dni temu

Jak UEFA traktuje kluby spoza topu to widzieliśmy w lecie zeszłego roku. Pandemia wybuchła w marcu, eliminacje zaczęły się w sierpniu. Sporo czasu na ogarnięcie spraw związanych z bezpieczeństwem. UEFA tak je ogarnęła, ze Slovan Bratysława wyleciał z LM decyzją farerskiego Sanepidu, a klubowi z Kosowa zaproponowano zebranie drużyny z zawodników innych klubów ligi kosowskiej. I UEFA doskonale wiedziała, że mogą tak pogrywać, bo nic im realnie nie grozi.

Dalej. Rok 1992, w Jugosławii trwa wojna domowa, lecą sankcję. Co robi apolityczna UEFA? Radośnie dołącza i usuwa reprezentację Jugosławii z EURO, chociaż to odbywa się setki kilometrów od strefy walk. Dwie dekady z nadwyżką później UEFA już tak chętnie nie dołącza do sankcji przeciwko Rosji za aneks Krymu i robienie dymu na wschodzie Ukrainy. Zamiast tego zespoły z Ukrainy i Rosji nie mogą grać w jednej grupie europejskich pucharów i eliminacji do EURO/Mundialu. Oczywiście na 100% nie ma to żadnego związku z tym, że Gazprom sponsoruje LM, no gdzieżby tam.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
13 dni temu
Reply to  Aerth

100% racji. Drużyny z krajów, o tak restrykcyjnych zasadach przeciwdziałania COVID-19 jak Wyspy Owcze (wiem, nie są państwem), powinny z automatu grać wszystkie mecze na wyjeździe. Właśnie po to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji jak ze Slovanem. Ogarnięcie tego zajęłoby UEFIE pół godziny, no ale jak widać ich to przerosło…

Marginalny Swierzop
Marginalny Swierzop
14 dni temu

Ale bym sobie nieironicznie pooglądał taką ligę mistrzów Europy środkowej. Piękna idea! Moja tkliwa słowiańska dusza tknięta została tą wizją do żywego!

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu

Europa Środkowa to nie tylko kraje słowiańskie

Luas
Luas
14 dni temu

Polska piłka i LM? To jest jak żul na bankiecie, nie pasujemy tam. 20 lat temu może należało wyciągnąć dłoń, teraz nie ma to sensu, bo nikt paździerzy nie chce oglądać. Prawda jest taka, że droga do Ligi Mistrzów jest łatwiejsza z roku na roku (sami sobie utrudniamy euro-wpierdolami), UEFA pomagała jak mogła aby kluby z topu nie grały eliminacji z ogórkami, a potem przychodzi mistrz Luksemburga i spuszcza wpierdol Legii. No ludzie kochani… Można, tylko trzeba umieć grać w piłkę. Wszyscy nasi sąsiedzi poza Litwą grają. W finale Ligi Europy było Dnipro, uważam że Wisła Kraków ze swojego primu mając optymalną drabinkę byłaby w stanie zrobić podobny wynik. Jeśli Getafe może do 1/4, a żadne tuzy to nie są, to nie widzę przeszkód. Legia Czerczesowa może nawet też by dała radę wygrać mecz na wiosnę.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu
Reply to  Luas

znowu te polackie kompleksy. Tekst jest nie tylko o polskich klubach, ale innych niż top 5. Luksemburczycy też nie dostaną się do LM, nawet jeśli wygrali z Legią, a Czesi sporadycznie. Choć jeszcze na pocz. lat 90. Sparta Praga była jednym z najlepszych klubów w Europie. Steaua natomiast najlepszym w 1986, ale to się już nigdy nie powtórzy przy takim systemie

Ulan
Ulan (@ulan)
14 dni temu

a ja pamiętam jeszcze czasy kiedy przez blokadę w transferach na zachód, w ligach dzisiejszej Europy Wschodniej, grali najlepsi zawodnicy (Np Lubański, Deyna, Lato itp itd), polskie kluby potrafiły dojść do finału Pucharu europy (Górnik Zabrze) albo do półfinałów (Legia), Steaua Bukareszt wygrywając w finale z Barceloną zdobywała Puchar Europy, Teraz dla młodego pokolenia to może się wydawać SF, oczywiście piłkarze płakali ale kibice mieli radochę, a teraz głónie sie poniecają zę Lewy gra w Bayernie, a moze zagra w Realu, a ja mam w duie gdzie on gra na zachodzie, wołąbym zeby grał w Polsce i polskim kibicom przynosił radochę i trofea,,

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
14 dni temu
Reply to  Ulan

No, ja też uważam, że ten PRL to był całkiem spoko. I nawet prezes Kaczyński się z nami zgadza!

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu
Reply to  Ulan

no i właśnie po tym jak Steaua, a potem Crvena Zvezda wygrała Puchar Europy, to futbolowi nadludzie z Zachodu powiedzieli: dosyć tego

Maks
Maks
14 dni temu

Co do terminów Leszku to nie ma problemów 🙂 wystarczy nie brać tych którzy się załapali do europejskich pucharów. I grać w tym samym czasie

Ziemo
Ziemo
14 dni temu

Pod hasłem “NAJUCZCIWSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE”, na pierwszym miejscu jest zdjęcie… Hitlera.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
13 dni temu
Reply to  Ziemo

Hmm… to, że był złym dyktatorem nei znaczy, że nie był uczciwy – może zawsze oddawał pożyczone pieniądze i uczciwie mowił jakie ma poglądy i je realizował 😛

Kaligula
Kaligula
14 dni temu

Leszku przecież w latach 90. polska pilka byla przeżarta korupcją, alkoholem i trwającą do dziś, i której końca nie widać, niekompetencją w wydawaniu pieniędzy. Większa kasa z uefa nie doprowadziłaby absolutnie do lepszych wyników, myślę że nawet teraz. Jedynie do większych brzuchów tzw. działaczy. Przecież pod względem kasy z tv jesteśmy w 1 dziesiątce w europie. A pod względem sportowym? 3? 4?
Nie odpadamy w pucharach z miliarderami, gigantami. Rzadko kiedy zespół, który leje polską drużynę ma od niej większy budżet.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
13 dni temu
Reply to  Kaligula

Ale piłkarsko staliśmy wyżej, może zatem powinniśmy wrócić do takiego modelu zarządzania? Bo jak widać – był on skuteczniejszy, niż nasz dzisiejszy “profesjonalizm”.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu
Reply to  Kaligula

no, tak, ale włoska też była przeżarta korupcją, a piłkarze brytyjscy słynęli z chlania, nie mówiąc o kibicach, z czego słynęli. Nie wiem w sumie czemu coś co nas niszczyło (korupcja, pijaństwo, chuligaństwo kibiców) innym nie szkodziło

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
14 dni temu

Jesteśmy piłkarsko w tym miejscu i pozostaniemy długo.
To jest tylko kasa i ona decyduje jaką drużynę zbudujemy.
Śmieszą mnie te szydercze oceny naszych drużyn odpadających w eliminacjach LM i LE.
Bo nie mają szans. Naiwniacy piszą o budżetach i innych duperelach. Bez kasy nie ma dobrych trenerów, piłkarzy i sukcesów. Dokąd 1 euro będzie wart 4 złotówki, będziemy dalej dostawać wpierdol od każdego klubu z Europy zachodniej. A kraje typu Azerbejdżan, Kazachstan mają
worki dolarów na opłacanie dobrych piłkarzy, pod stołem.

Kniaź Dzierżymorda
Kniaź Dzierżymorda
14 dni temu

Taaa… Jakby UEFA podała pomocną dłoń w 95 to dziś Legia była by jak Ajax a GKS Katowice jak Benfica. To są mrzonki równe tym, że gdyby nie komuna to Zbigniew Hołdys byłby jak Mark Knopfler a Lady Pank byłoby drugim The Police. Już wtedy była przepaść między wschodem a zachodem. Finansowa, infrastrukturalna, systemowa. I nawet bez zmiany systemu rozgrywek nadal by się pogłębiała. Tym bardziej, że rok później weszło Prawo Bosmana. Co do “Ligi słowiańskiej/środkowoeuropejskiej/bałkańskiej/bałtyckiej” czy jaki tam format wymyślimy, to fakt – idea brzmi dla nas atrakcyjnie. Ale czy byłaby atrakcyjna dla kibiców z Kijowa, Pragi, Moskwy, Kopenhagi, Salzburga czy Zagrzebia? Ich kluby nie odpadają z azjatyckimi pasterzami (w każdym razie nie często) i celują raczej w mecze z Barceloną, ewentualnie ze średniakami. Takie z Legią czy Lechem byłyby raczej dla nich średnio atrakcyjne.

Marek
Marek
14 dni temu

Jakoś nikt nie pisze o roli jaką w polaryzacji piłki w Europie odegrały media. UEFA zarabia przede wszystkim sprzedając prawa do transmisji i ściśle z tym związane prawa reklamowe. Gdyby media, w tym również nasza telewizja publiczna, nie rzucały się by płacić za transmitowanie tego cyrku, gdyby media nie kreowały zainteresowania i nie robiły tym tworom darmowej reklamy, to dziś nie byłoby takiej przepaści. Winni są również kibice z kategorii “Januszy” dla których media to wszystko robią. I wiecie co? Ciężko kogokolwiek za to winić. Bo to jest tak, jak w Paragrafie 22: ” wszystko to idzie na rzecz syndykatu. I każdy ma udział w zyskach”. Kibic – Janusz dostaje niewymagającą rozrywkę na środowy wieczór, knajpy mają czym przyciągnąć Janusza w środku tygodnia, telewizja ma czym przyciągnąć widza, prasa sportowa ma o czym pisać, korporacje mają widownie której mogą reklamować swoje produkty, kluby zarabiają pieniądze, piłkarze zarabiają pieniądze, UEFA zarabia pieniądze. Kluby które załapały się na tę windę poszły w górę, reszta nie protestowała, zadowoliła się tym że będzie mogła zarabiać odsprzedając wielkim piłkarzy. Kibice-Janusze nie protestowali, im to wisi w sumie kto tam gra, a w takiej LM to te mecze takie szybsze, mniej nudne. Media nie protestowały, bo media protestują tylko wtedy, kiedy ktoś chce objąć je dodatkowymi podatkami. Krajowe federacje wydymanych klubów nie protestowały – lepiej pozostać w strefie komfortu. I nie było komu przerwać tego kręgu bo nikomu ten układ nie przeszkadzał, może za wyjątkiem kibiców biedniejszych klubów, w biedniejszych ligach, ale ich rola w tym układzie jest żadna, więc ich zdanie nikogo nie obchodzi. I tak to się coraz bardziej nakręcało, kasa i dysproporcje rosły, aż nagle okazało się, że doszliśmy do granicy wzrostu. Krowa przestała dawać mleko, więc się bogaci zastanawiają, czy nie przerobić jej na befsztyki. I dalej nikt nie protestuje, w 1998 nie protestowano, teraz też nikt nie protestuje.

Majster Jooda
Majster Jooda
13 dni temu

Jako przeciwnik SL mam jednak spore zastrzeżenie co do podziału na biednych i bogatych.
Żeby pozostać przy naszym grajdole. Co komu po “kasiastych” Groclinach, Nieczycach czy Sokołach Pniewy? To jest budowanie pałaców na, z całym szacunkiem, zadoopiach. Niby jak takie kluby miałyby przeżyć bez bogatego wujka?
Różnice w budżetach nie wynikają tylko z faktu, że bogaci to złodzieje. Na pojedynczym meczu Borussię i Eintrachtu kibiców jest więcej niż na wszystkich meczach kolejki Eklapy. I jeden kibic tam zostawia 10 razy więcej kasy na mecz niż kibic Eklapy.
Co niby dałaby kasa z LE czy nawet LM? Bayern czy Barcelona upasły się głównie na kasie z LM? No bez jaj. Nawet w czasach COVID zysk z wygrania LM to było poniżej 20% przychodu Bayernu (TV i kasa od UEFA).
Biedni w kibiców są biedni bo są biedni w kibiców. Jakoś Rangersi nie mieli problemów wyczołgać się z otchłani. U nas Widzew też daje radę.
Przestańmy bredzić, że jakiś Hoffenheim czy Bzdziochy Większe mają szansę konkurować z klubami których baza kibiców jest większa niż całego powiatu w którym dany klub gra.
Nie da rady podzielić tych 200-300 piłkarzy po równo, skupiają się w topowych klubach. Więc koło się zamyka.
Fajnie zdobywa się LM w Football Managerze FC Wiochą Wielką, ale na rzeczywistość znacząco odbiega od przeciętnego symulatora.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
13 dni temu

Pamiętam tę wypowiedź Beckenbauera. Mówił coś o lepszych futbolowych nacjach, czy jakoś tak. Prawie, że powiedział o futbolowych nadludziach. Ależ musiało go boleć, że w swojej karierze musiał grać przeciwko jakiejś Polsce o finał mistrzostw świata

Suche Info
06.05.2021

Arsenal skończył sezon

Liga Europy była ostatnia szansą na Arsenalu na to, że ten sezon może być uratowany. Po remisie 0:0 z Villarrealem wiemy, że nic takiego się nie stanie. To Hiszpanie przeszli, gdyż w pierwszym meczu wygrali 2:1. W Premier League – dziewiąte miejsce, 49 punktów i tylko matematyczne szanse na to, by dogonić pozycję gwarantującą puchary. […]
06.05.2021
Liga Europy
06.05.2021

Zalewski osłodził Romie rewanż, ale w Gdańsku zagrają United

Po tym jak Roma odrobiła straty z Barceloną jeszcze przez parę lat będziemy słyszeli, że Giallorossi “potrafią odwracać losy dwumeczów”. Coś jak z mitycznym “potrafi uderzyć”. Cóż rzymianie tym razem z takiej umiejętności nie skorzystali. 6:2 z Old Trafford okazało się wystarczającą zaliczką. Nie jest jednak tak, że Roma ani trochę United nie postraszyła, bo trzeba […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Unai Emery? Gwarancja sukcesu w Lidze Europy

Unai Emery może jest za krótki na Ligę Mistrzów z wielkimi klubami, pamiętamy przygodę z PSG, ale w Lidze Europy? Jest absolutnym kozakiem. 2014 – wygrana z Sevillą 2015 – wygrana z Sevillą 2016 – wygrana z Sevillą 2019 – finał z Arsenalem 2021 – finał z Villarrealem Mało? To łapcie taką statystykę. Od 13 […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

PowerPlay. Radom twardo po Ekstraklasę!

Radomiak idzie po Ekstraklasę tak żwawym krokiem, że aż żal tego nie wykorzystać w naszym PowerPlayu. W I lidze mamy zresztą jeszcze jeden nieoczywisty typ, ale nie chcemy uprzedzać faktów. Czas na kolejną garść zakładów z wysokimi kursami (nie rzucamy się na pewniaki!) i z nietypowych kierunków. Dziś walka toczy się o uratowanie twarzy – […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

Piątek w WeszłoFM: Tetrycy, EuroTrip i duża dawka Ekstraklasy

Co prawda nie będzie to już długi weekend majowy, ale miesiąc i emocje sportowe nadal się zgadzają! Piątek to dzień, który warto spędzić na antenie Weszło FM, aby być na bieżąco. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – O meczach Ligi Europy, Ekstraklasy, ale też wstrząsających doniesieniach prasowych opowiedzą Wam Daniel […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Manchester z Villarrealem w finale. Czy padną jakieś gole?

Czekacie na grad goli w finale Ligi Mistrzów, na przykład przez to, co pokazało United z Romą? Poczekajcie. Dlaczego? Ano dlatego, że tak wygląda rywalizacja United z Villarrealem na przestrzeni lat: Rok 2005, Liga Mistrzów – 0:0 Rok 2005, Liga Mistrzów – 0:0 Rok 2008, Liga Mistrzów – 0:0 Rok 2008, Liga Mistrzów – 0:0 […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Co za debiut! Zalewski z udziałem przy golu przeciwko United!

Sądziliśmy, że 19- letni Nicola Zalewski po prostu wejdzie na ostatni kwadrans meczu z United, zbierze trochę doświadczenia, zaliczy debiut i tyle, ale nie! Chłopak od razu strzelił bramkę! Zalewski pojawił się na boisku w 76. minucie i już siedem minut później zapisał się na liście strzelców (a przynajmniej taką mamy nadzieję). Po co ten […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Cztery gole w półfinałach Ligi Europy? Cavani w elitarnym gronie

Edinson Cavani robi właśnie sieczkę z Romy. No dobra, wynik w rewanżu oscyluje wokół remisu, ale Cavani walnął już dwie sztuki, a w sumie w dwumeczu – cztery. Do tej pory tylko dwóch piłkarzy napisało taką historię, to znaczy strzeliło co najmniej cztery bramki na przestrzeni półfinału tych rozgrywek. Cavani jest tym trzecim. Kto był […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

“Nowy zespół Haalanda miałby napastnika na 10 lat”

Erling Haaland to wielki talent, napastnik, który może w przyszłości zdobyć Złotą Piłkę. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Podobnie Marc-Andre ter Stegen, który zachwycał się Norwegiem w rozmowie ze Sport1. Ter Stegen stwierdził: – Jego styl gry i łatwość w strzelaniu goli są imponujące. To niesamowite, kiedy oglądasz to, jak wykonuje sprint, a […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hyballa przed meczem z Lechem

Peter Hyballa na konferencji prasowej zabrał głos przed spotkaniem z Lechem. Trener mówił o taktyce, Rafale Boguskim czy sytuacji Lecha w ostatnich meczach. – W bieżącym sezonie graliśmy dwoma różnymi systemami – albo 4-3-3, albo 3-4-3. Zamiast nieobecnego Łukasza Burligi może zagrać Dawid Szot, ale też mogę przesunąć w jego miejsce Piotra Starzyńskiego. Mamy różne […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Runjaić: – Wystawię najlepszą możliwą jedenastkę

Pogoń wciąż walczy o wicemistrzostwo Polski. Portowcy mają 51 punktów, Raków – 53. Do końca zostały dwie kolejki. Kosta Runjaić zapowiada, że jego ekipa nie odpuści.  Trener mówił na konferencji prasowej: – Mam nadzieję, że zachowany szansę na rozegranie bezpośredniego meczu o srebrne medale. Dlatego z Zagłębiem musimy wygrać i na najbliższe spotkanie w Lubinie […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hazard: – Przepraszam, nie chciałem nikogo urazić

Real przegrał odpadł wczoraj z Chelsea po słabym meczu w swoim wykonaniu. Jaka była reakcja Hazarda? Radośnie się śmiał. Teraz przeprasza. Piłkarz w oświadczeniu na Instagramie napisał: – Przepraszam. Przeczytałem wiele opinii na mój temat. Nie było moją intencją to, by obrazić fanów Realu Madryt. Zawsze marzyłem, by grać dla Realu. Przyjechałem tu, by zwyciężać. […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

UEFA wykluczy z rozgrywek cztery kluby z Superligi?

UEFA rozważa, czy wykluczyć z europejskich pucharów na dwa lata Barcelonę, Real, Juventus i Milan. Taką informację podało ESPN. Pamiętacie jeszcze Superligę? Taki twór stworzony przez bogatych, który przetrwał 48 godzin. Trochę ironizujemy, wiadomo, że pamiętacie, ale warto podkreślać, jak nieudolne to wszystko było. Zostały nam echa całej sytuacji, a ESPN donosi, że jedno ma […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Kolejny trener w Widzewie?

Widzew chyba musi zamontować gdzieś drzwi obrotowe, tak szybko zmienia trenerów. Tomasz Włodarczyk podaje, że w klubie dojdzie do kolejnej zmiany. Zdaniem redaktora Meczyki.pl, Marcin Broniszewski popracuje maksymalnie do końca sezonu. Nowy szkoleniowiec – z którym trwają zaangażowane rozmowy – ma już planować następne rozgrywki. Widać, że ten klub ma plan, w którą stronę iść! […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Mourinho chce Milika?

Stęskniliście się za wiadomościami transferowymi z Milikiem? No to hop. Napastnikiem podobno interesuje się Jose Mourinho, który przejmie Romę od nowego sezonu. Portal Direttagoal.it informuje: – Mourinho wyraził chęć pozyskania pierwszego zawodnika na sezon 2021/2022. Jest nim Arkadiusz Milik. Edin Dżeko jest zdecydowany na odejście z klubu, więc polski napastnik ma być absolutnym priorytetem. Zobaczymy, […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Aguero gotów zejść z pensji, by grać dla Barcelony

Aguero po tym jak oficjalnie ogłoszono, że odchodzi z Manchesterem City, stał się łakomym kąskiem na rynku transferowym. Wiadomo, że ten sezon jest dla niego słaby, ale trzeba pamiętać o urazach i o tym, że na pewno wciąż potrafi strzelać. Może się okazać dla Barcelony bardzo ważnym piłkarzem. Fabrizio Romano pisze: – Aguero jest przygotowany, […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Piątek strzela dla Herthy

Trwa mecz Herthy z Freiburgiem. Gospodarze prowadzą 2:0, a pierwszą z bramek strzelił Krzysztof Piątek. Bramkarz Freiburga odbił strzał z dystansu, niby dobrze, do boku, ale do piłki dopadł właśnie Piątek. Przyjął futbolówkę, a potem eleganckim dziubnięciem otworzył wynik spotkania. PISTOLETY ODPALONE! 🔫 @pjona9official trafia dla @HerthaBSC! 💥 Berlińczycy pewnie prowadzą z @scfreiburg 💪 📺 […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Boguski odchodzi z Wisły Kraków

Rafał Boguski jest w Wiśle – z króciutką przerwą – od kilkunastu lat, ale wygląda na to, że ta przygoda się kończy. “Gazeta Krakowska” podaje, że Wisła nie przedłuży z nim kontraktu. Czy można się dziwić? Absolutnie nie. Boguski od dłuższego czasu gra coraz mniej i coraz słabiej, w czerwcu skończy 37 lat. Jeśli Wisła […]
06.05.2021