post
Avatar

Opublikowane 17.04.2021 12:19 przez

Kamil Warzocha

– Niedawno mieliśmy kursy UEFA Pro, był tam m.in. trener Janas. Padło pytanie: jak wysoko chciałbyś pracować? Odpowiedziałem, że jak najwyżej. Trener Janas powiedział “to leć na Giewont!”. Trochę się uśmiałem, ale przecież coś w tym jest. Chciałbym pracować jako trener w jak najwyższej lidze. W 2010 roku trenowałem 10-latków. Potem prowadziłem juniorów młodszych i starszych, miałem trzecią ligę, teraz szczebel centralny. Człowiek się rozwija – opowiada Piotr Jawny, trener rezerw Śląska Wrocław i były zawodnik tego klubu. Porozmawialiśmy m.in. o świetnym sezonie beniaminka drugiej ligi, specyfice tej drużyny, młodych piłkarzach WKS-u i filozofii pracy.

Rezerwy Śląska Wrocław zajmują ósme miejsce w tabeli drugiej ligi. Mają tyle samo punktów, co KKS Kalisz na ostatniej pozycji barażowej. Dzieli ich 14 punktów od rezerw Lecha Poznań znajdującego się aktualnie pod kreską. Do końca sezonu 11 kolejek. Zespół trenera Jawnego wygrywał m.in. z Wigrami Suwałki, Chojniczanką Chojnice, Motorem Lublin, Stalą Rzeszów czy Pogonią Siedlce.

***

Z czego wynika porażka 0:6 z Chojniczanką [rozmawiamy w czwartek po meczu]?

Struny nie da się przeciągać w nieskończoność, bo w pewnym momencie pęka. Tak naprawdę od początku sezonu borykamy się z problemami kadrowymi, począwszy od jesieni i sytuacji związanej z koronawirusem. Specyfika tego zespołu jest taka, że czasami musimy dokonywać “cudów” – pod względem taktyki i organizacji – żeby wykrzesać z niego maksimum. Przez dłuższy czas mieliśmy do dyspozycji jednego środkowego obrońcę, Konrada Poprawę, który przeszedł do pierwszego zespołu. W pierwszej minucie meczu z Chojniczanką z powodu kontuzji wypadł nam Wypart, a w przerwie wiedzieliśmy, że uraz wykluczy także Maćkowiaka. Poza tym na ławce rezerwowych byli młodsi zawodnicy, 16- i 17-latkowie. A więc juniorzy, którzy prezentują na ten moment poziom niższy niż drugoligowy. Nie mieliśmy równych zastępców. Obecnie z nominalnych obrońców został nam właściwie tylko Patryk Caliński.

Kolejna sprawa jest taka, że mimo trudnej sytuacji nie jesteśmy zespołem, który przestaje grać w piłkę przy niekorzystnym wyniku. Z tymi młodymi chłopcami cały czas chcemy grać do przodu. Mamy komfortową pozycję w tabeli, nie musimy się na razie niczego obawiać. Mogliśmy bronić wyniku 0:2, żeby nie powstała tak duża różnica bramek, ale po co? Tak się nie rozwiniemy. Ten mecz był w pewnym sensie spisany na straty. Oczywiście nie jest chlubą taka porażka. Ale musimy pamiętać, jak wygląda specyfika rezerw Śląska. Młodzi muszą grać i uczyć się na błędach.

Pamiętam takie mecze, kiedy musiał pan ustawiać formację z trójką środkowych obrońców, ale z pomocnikami w linii ataku. Patrząc na problemy kadrowe, obecna pozycja w tabeli to wyczyn. 14 punktów przewagi nad rezerwami Lecha też mówi wiele.

Nie chciałbym wypowiadać się o Lechu. Oni mają trochę inną sytuację, jesienią grali jeszcze młodszymi zawodnikami niż my. Co do nas – odpowiednio podzieliliśmy obowiązki w obrębie sztabu. Zagraliśmy kilka jakościowo fajnych spotkań, poczyniliśmy duże postępy. Cieszy to, że za dobrymi wynikami stoją młodzi chłopcy. Czujemy dumę. Zawsze szliśmy w kierunku dobrego funkcjonowania w defensywie i wysokiej kultury gry w ofensywie.

Baraże do 1. ligi to science-fiction?

Jesteśmy ambitni. W każdym meczu gramy o trzy punkty, nie ma kalkulacji. Niestety po drodze pojawiają się dziury, które trudno załatać. Każda taka wyrwa bardzo wiele nas kosztuje, mamy okrojoną kadrę. Gdybyśmy jednak mieli pełny skład bez kontuzjowanych piłkarzy, myślę, że moglibyśmy do końca sezonu powalczyć o miejsce barażowe. Pokazaliśmy już, że bez problemów kadrowych potrafimy grać dobre mecze tak jak z Motorem Lublin czy Wigrami Suwałki.

Wyniki rezerw pokazują, że jest w co inwestować. To ważny argument za tym, żeby w końcu stworzyć akademię z prawdziwego zdarzenia.

W porównaniu do zachodnich klubów problem z infrastrukturą w Polsce jest nadal olbrzymi. Mam nadzieję, że krok po kroku nowe boiska będą budowane i warunki do treningu staną się zdecydowanie lepsze. Zwróciłbym jednak uwagę na inną rzecz. Wielkie talenty wchodzą do seniorskiej piłki i potrafią sobie radzić. W przypadku większości zawodników jest jednak inaczej. Oni potrzebują więcej czasu. W naszych szeregach roczniki 99′ i młodsze miały fajną ścieżkę. Grali w CLJ, potem 4. liga, 3. liga i teraz poziom centralny. Ich rozwój współgrał z kolejnymi szczeblami, na których dawali radę rywalizować. Nikt się nie frustrował, każdy szedł krok po kroku w górę.

Przykład Roberta Lewandowskiego jest tutaj bardzo dobry. W tej chwili najlepszy zawodnik na świecie musiał przecież do pewnego momentu grać na poziomie 1. ligi. To jak wzrastanie drzew. Niektóre potrzebują więcej czasu, żeby się ukształtować i pokazać swoją wielkość. Podobnie jest z zawodnikami. Nie znamy ich sufitu. To dobrze, że grają na pułapie, który motywuje do robienia progresu. Myślałem nawet, czy w przyszłości dobrym rozwiązaniem nie byłoby stworzenie trzeciego zespołu. Pierwsza kadra rezerw grałaby w na drugim albo trzecim szczeblu, druga w 4. albo 3. lidze. To byłoby przydatne dla chłopców, którzy kończą wiek juniora, ale potrzebują jeszcze 1-2 lat, żeby móc rywalizować na wyższym poziomie. Wątpię, że coś takiego jest do zrealizowania, ale mogłoby pomóc.

Projekt rezerw Śląska na pewno różni się od rezerw Lecha. W waszym składzie nie ma bardzo doświadczonych piłkarzy.

Najstarszy jest Patryk Caliński, rocznik 1997. Trzeba przyznać, że pod tym względem w skali 2. ligi  się wyróżniamy. Od wielu zespołów nie byliśmy gorsi, pokonywaliśmy je. Fajne jest to, że zdecydowaną większość kadry tworzą chłopcy z regionu.

Który piłkarz zrobił na panu największe wrażenie, jeśli chodzi o rozwój?

Chciałbym zwrócić uwagę na Mathieu Scaleta. Przez dwa lata był w naszej drużynie, a od dłuższego czasu pomaga w Ekstraklasie. Teraz dołącza do niego Konrad Poprawa, który po kolejnym sezonie w rezerwach miał odchodzić z klubu w czerwcu. Trener Magiera zobaczył go na jednym meczu i od razu wziął na trening, a potem wystawił do składu. Poza tym Szymon Krocz idzie do przodu, jest ciekawym zawodnikiem. W tej chwili dostał szansę na treningach z pierwszym zespołem. Do tego Olivier Wypart, świetny materiał na lewego obrońcę, ale jeszcze nie do końca ukształtowany fizycznie. Kiedy nabierze mocniejszej sylwetki w ciągu dwóch-trzech lat, na pewno wskoczy na wyższy poziom. Niedawno dołączył do nas również Adrian Bukowski. Teraz jest naszym podstawowym zawodnikiem, rocznik 2003.

Co z Adrianem Łyszczarzem i Przemysławem Bargielem? Oni budzą największe emocje, bo w przeszłości byli przymierzani do pierwszego zespołu.

Nie chciałbym na szerokim forum wdawać się w szczegółowe analizy zawodników. Takie informacje podajemy im w prywatnych rozmowach. Cóż, warto wziąć pod uwagę szerszy kontekst. Pamiętajmy, że zawodnicy świetnie radzący sobie na szczeblach młodzieżowych nie zawsze muszą się rozwijać tak samo szybko w późniejszych okresach. Niektórzy są przez pewien czas wręcz schowani, by dopiero później pięknie wystrzelić. Decydujące stają się też na przykład uwarunkowania fizyczne. Na pewno Adrian Łyszczarz ma duże umiejętności i inteligencję w grze, ale musi być bardziej aktywny w trakcie meczu, żeby mieć szansę regularnego grania w Ekstraklasie. Co do Przemka – koniecznie musi popracować nad fizycznością. Piłka to sport kontaktowy. W środku pola trzeba być mocnym. Jeżeli obaj lepiej się obudują, ich potencjał na wyższym szczeblu się obroni.

Wspomniał pan wcześniej o Mathieu Scalecie. Rok temu nikt nie wskazałby go jako piłkarza, który wejdzie na poziom Ekstraklasy. Nie sprawiał wrażenia utalentowanego, jest postacią nieoczywistą.

Zdarza się, że jakiś zawodnik gra dobrze na poziomie czwartej, trzeciej, drugiej i w końcu pierwszej ligi. A kiedy wskakuje do Ekstraklasy, okazuje się, że może być jeszcze lepiej. Scalet jest tego idealnym przykładem. Nie odpalał fajerwerków, ale wszędzie był po prostu solidny. Znaleźliśmy mu też odpowiednią pozycję. On ma ogromny zasięg, jest atletą. W środku pola potrafi łatać dziury jak mało kto. Biega najwięcej, ale brakuje mu jeszcze trochę jakości czysto piłkarskiej. Tak czy siak, to na pewno dobre uzupełnienie składu.

Przy współpracy z trenerem Magierą widzi pan jakieś różnice względem trenera Lavicki?

Tak, od razu mieliśmy spotkanie, na którym trener Magiera zapowiedział, że daje nam swobodę. On ma doświadczenie z prowadzenia rezerw Legii, doskonale wie, z czym to się je, jakich sytuacji należy unikać. Co ciekawe, zanim trener Magiera przyszedł do Śląska, graliśmy już ustawieniem z trójką obrońców. Ale to był przypadek. To wynikało z możliwości kadrowych, jakie akurat posiadaliśmy. Fajnie się jednak złożyło. Poza tym Jacek powiedział, że służy pomocą przy drużynie rezerw. Swoim okiem pokazał nawet mankamenty, które można poprawić.

Systemem z trójką obrońców wyprzedził pan wiele topowych zespołów!

Tak! Generalnie lubię zmieniać ustawienia. Przykładowo, gdy przechodziliśmy do fazy ataku, linia obrony zmieniała się z czwórki na trójkę. Formacja z trójką jest bardzo przydatna, kiedy przychodzi grać przeciwko dwóm napastnikom. Tworzymy wtedy przewagę w rozegraniu piłki. Gdy spojrzałem na naszą kadrę, stwierdziłem, że to będzie dobre rozwiązanie. Tuszuje ono nasze braki, ale też eksponuje atuty. Wtedy szukamy szerokości na wahadłach, a środkowi pomocnicy są ciągle pod prądem, żeby zagrywać prostopadłe piłki.

Mówi się, że ustawienie z trójką obrońców wymaga większej ilości czasu do nauki.

Nie zgodzę się z tym. W rezerwach mamy mało wspólnego czasu, a i tak daliśmy radę to wypracować. Cieszę się z faktu, że nasi piłkarze w krótkim czasie zrozumieli nową taktykę. Mam wrażenie, że takim mówieniem o potrzebnym czasie na zmianę szkoleniowcy się asekurują. Pamiętam, jak Tuchel zmienił w Chelsea Lamparda. Miał niewiele czasu, a mimo to drużyna z miejsca zagrała inaczej i skutecznie. Zresztą – jeżeli wiesz, jak chcesz grać i potrafisz przekazać to zawodnikom, nie trzeba wiele czasu. Zakładasz, że piłkarze są inteligentni taktycznie.

Jaka jest pana filozofia trenerska?

Chcemy grać dobrze w piłkę! Chciałbym tutaj wspomnieć o Marcinie Dymkowskim, które zajmuje się rzeczami nieoczywistymi. Chodzi chociażby o kompaktową grę w defensywie. Nasi zawodnicy są jakby związani liną. Obojętnie gdzie jest piłka – przesuwamy się wszyscy. U nas nie ma czegoś takiego, że kryjemy światło bramki czy bronimy szesnastkę. Zespół ustawia się jako kolektyw względem futbolówki. Bardziej wnikliwe oko to zapewne zauważy. To widać, kiedy jakaś drużyna ma odgórnie postanowione, że musi bronić się w polu karnym, nie zważając na inne aspekty. Jeśli chodzi o grę z  przodu, chcemy, żeby nasza pierwsza linia pomocników była w momencie odzyskania piłki jak najbliżej linii defensywnej rywala. Żeby prowokowała ich do robienia pressingu, co pozwala później otwierać pola do podań prostopadłych.

Krążą o Panu takie opinie, że z piłkarzami żyje pan w dobrych relacjach. Nie jest zamordystą, ale też nie miękkim trenerem.

To miłe opinie, trafne. Potrafię być twardy i szorstki, ale na samym końcu zależy mi, żeby nie było żadnych konfliktów. Choć, wiadomo, niektórzy czasami muszą się dowiedzieć, że zrobili coś złego. Muszą dostać stanowczą informację, kiedy widzimy powtarzające się błędy czy fakt, że komuś ewidentnie brakuje koncentracji. Byłem piłkarzem i zdaje sobie sprawę, że bardzo ważna jest też informacja zwrotna. Często mówię chłopcom, żeby nas oceniali. To sprawiedliwe. My oceniamy ich pracę, oni naszą. To powoduje rozwój.

Jako były piłkarz na pewno zdaje pan sobie sprawę, że kluczowy jest szczery przekaz.

Dokładnie tak. Chcemy jednak, żeby nasz zawodnik był pewny siebie. Musi wiedzieć, gdzie jest, żeby nie odlecieć, ale też bez przesady. Tylko dzięki uczciwej ocenie młody piłkarz pójdzie do przodu. W dzisiejszych czasach zdarza się, że nie do końca prawdziwy obraz tworzą menadżerowie czy bliskie otoczenie. Środowisko może powodować, że ktoś odrywa się od normalnej rzeczywistości. Usłyszy nieprawdziwe rzeczy i następnie uzna je za kluczowe. Dlatego stawiam na jasny i uczciwy przekaz.

Jakie są pan ambicje?

Niedawno mieliśmy kursy UEFA Pro, był tam m.in. trener Janas. Padło pytanie: jak wysoko chciałbyś pracować? Odpowiedziałem, że jak najwyżej. Trener Janas powiedział “to leć na Giewont!”. Trochę się uśmiałem, ale przecież coś w tym jest. Chciałbym pracować jako trener w jak najwyższej lidze. W 2010 roku trenowałem 10-latków. Potem prowadziłem juniorów młodszych i starszych, miałem trzecią ligę, teraz druga. Człowiek się rozwija. Szlifuję język angielski, nabieram nowych doświadczeń. Za chwilę kończę UEFA Pro, co da mi możliwości pracy w każdym miejscu. Nie mam kompleksów, nie zamykam się na żadną opcję.

Jako trener, chcę mieć jak najlepsze umiejętności. Praca w piłce jest trudna, presja bywa ogromna. Rynek konkurencji istnieje zawsze, więc trzeba się pilnować. Chłopcom w drużynie powiedziałem, że mają być ambitni tak samo jak ja, bo ja chcę zostać kiedyś trenerem Chelsea. I to jest jakiś cel, dlaczego nie? Nic, tylko sięgać jak najdalej! Oczywiście nie wypada być odrealnionym i bujać w obłokach, ale dzięki ambicji i tak zajdziemy dalej niż bez niej. Nie musimy zrealizować samego szczytu marzeń, aby być szczęśliwymi ludźmi.

Fot. Newspix

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 17.04.2021 12:19 przez

Kamil Warzocha

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Lederman: W Barcelonie miałem przyszłość, ale dostałem policzek od losu

– Kiedy miałem 10 lat, chodziłem do szkółki Barcelony w LA. Pewnego dnia pojechaliśmy do Hiszpanii, żeby zagrać kilka meczów towarzyskich z zespołami La Masii. Pokonaliśmy swój rocznik 4:1, ja zagrałem bardzo dobrze, zanotowałem gola i asystę. Po meczu zostałem zaproszony na testy. Niestety byłem jednym z dziesięciu zawodników, którzy w młodym wieku zostali sprowadzeni […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Piszczu, gdybyś tak mógł jeszcze zagrać ten jeden sezon…

Co prawda Łukasz Piszczek jeszcze nie zagrał ostatniego meczu dla Borussii Dortmund, ostatniego słowa nie powiedział, ale wczoraj zdobył z nią ostatnie trofeum. Zagrał w ostatnim finale w swojej profesjonalnej karierze, to już pewne. Na naszych oczach kończy się pewna epoka, trzeba się z tym pogodzić. Szkoda, bo wydaje się, że były reprezentant Polski mógłby […]
14.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zakola na dupie
Zakola na dupie
1 miesiąc temu

W Fifie. Tylko w Fifie.

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Dobre, jeszcze przy oczywistości minusy postawili. Będzie trenował Chelsea, jak sobie taki klub załozy w a klasie.

Thiago
Thiago (@thiago)
25 dni temu
Reply to  Kikk

munusy postawili bo są bardziej ambitni niż wy i ch ambicje sięgają dalej niz “oby do weekendu zeby się najebać”. Bardzo dobrze, że Jawny ma takie cele i ambicje. Byc moze nigdy nie bedzie trenerm Chelsea, ale na pewno stawiając sobie takie cele osiagnie o wiele wiecej niz wy. Trzeba byc ambitnym.

Maciej_Łącki
Maciej_Łącki
1 miesiąc temu

Jawny dejż ze spokój. Czelsi ? chyba uśmiech.

Malibu
Malibu
1 miesiąc temu

Wyciska świetne wyniki z bandą juniorów w klubie, który nie ma topowej akdemii w skali kraju. Jak nie zmnieszy tempa, dobry kandydat na trenera wyżej niż w II lidze.

Zakola na dupie
Zakola na dupie
1 miesiąc temu
Reply to  Malibu

II liga? Dawać go od razu do Barcelony…

Fbrd
Fbrd
1 miesiąc temu

Wystarczy pozbierać kolegów z podwórka.Założyć klub Chelsea Wrocław,zgłosić do B klasy i …..GOTOWE!!!!!

erty
erty
1 miesiąc temu

Był taki jeden trener który widział Widzew w LM 😉

Tak wam powiem
Tak wam powiem
1 miesiąc temu

Powodzenia, niech ma ambicje i proboje wyzej.

DRC
DRC
29 dni temu

Świetny wywiad! Widać że Piotrek nie tylko żyje Śląskiem i piłką, ale ma ogólną wiedzę. Sam wspomina o ciągłym wspinaniu się, kolejnych kursach, obcych językach. Ambicja poparta ciężką pracą kiedyś na pewno przyniesie owoce. I jak sam zakończył tą rozmowę –  “I to jest jakiś cel, dlaczego nie? Nic, tylko sięgać jak najdalej! Oczywiście nie wypada być odrealnionym i bujać w obłokach, ale dzięki ambicji i tak zajdziemy dalej niż bez niej. Nie musimy zrealizować samego szczytu marzeń, aby być szczęśliwymi ludźmi”…
Powodzenia!!!

lol
lol
29 dni temu

Co to znaczy “mają być”? Nie dają we Wrocku już takiego sianka to nie ma granka, reguła stara jak świat.

rroy
rroy
29 dni temu

Powodzenia!

Suche Info
17.05.2021

Historyczne okienko Wisły, prawie wszyscy ściągnięci zimą wylatują

Dzisiaj sądny dzień w Wiśle Kraków, potężna fala wymiata wszystkie zbędne ogniwa z klubu. W osobnych tekstach informowaliśmy o odejściu Vullneta Bashy i Łukasza Burligi, klub poinformował też, że kadra będzie uszczuplona o Jean Carlosa Silvę i Rafała Boguskiego. Wieczorem zaś delicje dla wszystkich zwolenników zatrudnienia w Wiśle dyrektora sportowego. Oto bowiem poinformowano o dalszych […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Wieczysta zbroi się na IV ligę. Burliga podpisany!

Ależ tam się robi paczka. Do Wieczystej Kraków, występującej obecnie w krakowskiej lidze okręgowej, dołącza Łukasz Burliga, 33-letni zawodnik, który ubiegły sezon spędził w Wiśle Kraków. To kolejny po Peszce, Bąku czy Miśkiewiczu zaskakujący transfer klubu Wojciecha Kwietnia, o ile w ogóle można jeszcze pisać o jakichkolwiek zaskoczeniach.  Burliga podpisał kontrakt z klubem na dwa […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Listkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego

– To może zabrzmieć jak herezja, ale dla mnie błędem jest, że od kilku lat nie jest powoływany Adrian Mierzejewski. Moim zdaniem, po Robercie Lewandowskim, to drugi najlepszy piłkarz w naszym kraju. Obserwuję jego mecze i to gracz kompletny. Dziwię się, że nie jest obserwowany tylko dlatego, że występuje w Chinach czy krajach arabskich. Nie […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021