post
Jakub Białek

Opublikowane 16.04.2021 08:29 przez

Jakub Białek

Mama Mathieu Scaleta to Polka. Gdy zdał maturę we Francji, przyjechał do kraju, w którym ma korzenie, by spełniać marzenia. Załapał się do rezerw Wisły Kraków, gdzie grał za darmo, utrzymywali go rodzice. Z rezerw Wisły trafił do rezerw Śląska, gdzie spędził kilka lat, zrobił awanse z IV do II ligi, a teraz – w wieku 24 lat – jest już pełnoprawnym reprezentantem PKO Bank Polski Ekstraklasy. W międzyczasie polubił nasz kraj i nauczył się języka. Porozmawialiśmy z piłkarzem Śląska o jego nieoczywistej drodze.

Postrzegasz siebie jeszcze jako młodego zawodnika?

Nie do końca. Mam już 24 lata, nie jestem jeszcze stary, ale zupełnie młody też już nie jestem.

Jesteś w Polsce od sześciu lat, a dopiero ostatnio przebiłeś się do pierwszej drużyny. Przez cały czas byłeś postrzegany jako piłkarz rezerw. Zastanawiam się, czy traktujesz to jako stracony czas.

Nie, nie powiedziałbym, że straciłem czas. Przez te wszystkie lata rozwinąłem się piłkarsko i dzięki temu jestem teraz tu, gdzie jestem. Wiadomo, chciałem szybciej wskoczyć do pierwszej drużyny, do piłki na najwyższym poziomie. Tak po prostu się to potoczyło. Gdy przyjechałem na testy do Śląska, celowałem w pierwszą drużynę. Przy podpisywaniu kontraktu mówiono mi, że jestem blisko pierwszego zespołu, ale muszę jeszcze popracować, potrenować, podnieść swoje umiejętności. Nastawiałem się jednak na pierwszy zespół. Cały czas pracowałem, trenowałem. Z jednej strony wiedziałem, że kiedyś dostanę szansę i będę musiał być na nią gotowy. Ale w rezerwach też robiłem progres. Gdy przychodziłem, te były w czwartej lidze. Awansowaliśmy do trzeciej, a potem do drugiej. Poziom się podnosił, lecz ciągle najważniejsza była dla mnie pierwsza drużyna. I rok temu ponownie dostałem szansę.

Jakie miałeś perspektywy we Francji w momencie, gdy decydowałeś się na przyjazd do Polski?

Grałem w klubie AS Saint-Genis-Ferney-Crozet, gdzie mieszkałem. Mały klub, grał wtedy w piątej albo szóstej lidze, więc poziom nie był zbyt wysoki. A ja byłem zawodnikiem juniorów. Grałem też w międzyczasie w Szwajcarii, gdzie poziom był wyższy, ale musiałem zdać maturę, więc wróciłem do Francji. Skupiłem się wtedy bardziej na nauce. Zdałem maturę i pomyślałem: może spróbuję w Polsce?

Wisłę Kraków załatwiła ci… mama.

Tak, miała swoje kontakty i umówiła mnie na testy w Wiśle. Spędziłem w Krakowie dwa tygodnie z rezerwami. Chcieli, żebym został, mi też się spodobało.

Z juniorów słabego francuskiego klubu do rezerw ekstraklasowego zespołu – to duży przeskok?

Może nie taki duży, ale na pewno był. We Francji trenowaliśmy trzy albo cztery razy w tygodniu. A w rezerwach treningi były codziennie, wiadomo, że było inaczej. Cieszyłem się, że mogłem codziennie trenować, bo dzięki temu stawałem się lepszy.

Twoja mama działała w piłce, skoro miała kontakty?

Nie. Od małego jeździła ze mną na mecze, zna się na piłce. A kontakty? Po prostu zna sporo ludzi w Polsce. Zawsze udawało jej się zorganizować dla mnie w różnych klubach. Na początku przyjechałem z tatą, ale potem zostałem sam. Mieszkałem w akademiku. Potem rodzice wynajęli dla mnie mieszkanie, bo nie miałem w Wiśle kontraktu.

Nie miałeś kontraktu?

No tak.

Jak to możliwe?

Po prostu – nie miałem. Nie wiem, czy chodziło o kwestie finansowe, proceduralne, czy był jakiś inny powód, ale przez dwa lata nie otrzymywałem wynagrodzenia, nie miałem żadnej umowy. Sporządzono dokument, dzięki któremu mogłem dla nich grać. Ale grałem za darmo.

To jak ty sobie radziłeś finansowo?

Rodzice musieli mi pomagać. Nie było łatwo. Wiedziałem, że wszyscy inni w drużynie zarabiają, a ja nie mam nic. Nie wiem czy jako jedyny, ale na pewno jeden z nielicznych. Dziękuję rodzicom, dzięki nim mogłem grać w piłkę.

Napędzało cię to, by jak najszybciej zarabiać w innym klubie?

Niekoniecznie. Celowałem bardziej w pierwszą drużynę Wisły. Myślałem, że jak będę dobrze grać w rezerwach, to wkrótce mi zaproponują kontrakt. Raczej nie myślałem o tym, żeby odejść.

Kto był wtedy największym talentem w rezerwach Wisły?

Dobre pytanie. Niewielu chłopaków gra teraz w Ekstraklasie spośród tych, z którymi grałem. Wtedy chyba Jakub Bartosz, boczny obrońca. Silny, szybki. Najbardziej się wyróżniał.

A ty jak wyglądałeś wtedy na ich tle?

Wydaje mi się, że dobrze.

Widziałeś dla siebie w którymś momencie szansę w pierwszej drużynie?

Może raz albo dwa razy trenowałem z pierwszą drużyną. Większej szansy dla siebie raczej nie widziałem.

W międzyczasie studiowałeś?

Zacząłem ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym, ale było za ciężko, żeby studiować i trenować. Treningi mieliśmy w Myślenicach, a studia w Krakowie. Myślenice są prawie godzinę od Krakowa. Próbowałem, ale nie dałem rady tego pogodzić. Prawie nie bywałem na uczelni, więc szybko zrezygnowałem.

Wisła w końcu rozwiązała rezerwy.

Więc szukałem klubu na siebie. Początkowo miałem wrócić do Szwajcarii. Rozmawiałem z drużyną U-21 Servette Geneva, ale był problem z dokumentami, wszystko za długo trwało i kazali mi czekać do następnego okna transferowego. A ja chciałem grać. Zdecydowałem, że pójdę do Beskidu Andrychów. Moja mama pochodzi z tamtych okolic i załatwiła mi klub. Chciałem tam grać, żeby nie stracić formy.

Mama to trochę twój menedżer.

W tamtym okresie – można tak powiedzieć.

Ale w Beskidzie długo nie pograłeś.

Bo od razu wiedziałem, że jestem tam tylko na trzy-cztery miesiące i będę szukał innego klubu. IV liga, poziom super nie był, lecz cieszyłem się z tego, że mam gdzie w ogóle grać.

Generalnie w wielu klubach byłeś na testach.

Ale to już w momencie, kiedy byłem zawodnikiem Śląska Wrocław. Chciałem iść grać trochę wyżej niż III liga. Byłem w Garbarni Kraków, Pogoni Siedlce, Siarce Tarnobrzeg i GKS-ie Tychy. Wolałbym przyjść gdzieś bez testów, ale tak musiało być. A będąc już testach, nigdy nie miałem przekonania, więc wracałem do Śląska.

W Śląsku już dostałeś kontrakt?

Tak. Od początku miałem kontrakt.

Nie bałeś się, że pakujesz się w podobną historię, co Wisła Kraków?

Nie było wiadomo. Gdy przychodziłem, miałem dobre poczucie. Grałem wtedy jako środkowy pomocnik. Plan był taki, że gram w rezerwach i jestem blisko pierwszej drużyny. Nie mówili, że na pewno będę z pierwszą drużyną, ale taki miałem cel. Gdy dołączałem do Śląska, rezerwy były jeszcze w czwartej lidze. Zrobiliśmy dwa awanse. Gra jest teraz szybsza, mamy konkretniejszą grę, lepszą technicznie. Kilku chłopaków gra dalej w klubie, dochodzi do tego wielu młodych.

Była presja, by rezerwy awansowały? Niektóre kluby nie przejmują się drugą drużyną, inne – jak Śląsk – dbają o to, by poziom ogrywania młodych był jak najwyższy.

Presji nie czuliśmy. Grając w rezerwach każdy chce się pokazać, żeby potem trafić do pierwszej drużyny. Tak samo ci z pierwszej drużyny, gdy schodzą do rezerw, też chcą coś udowodnić. Mentalnie wszyscy byliśmy dobrze nastawieni. Wiedzieliśmy, że możemy awansować najpierw do trzeciej, potem do drugiej. Ze Śląskiem, wszyscy chcieli wygrać. Inne zespoły dawały z nami od siebie trochę więcej niż w innych meczach.

Twoim zdaniem rezerwy mają realne szansę na awans do pierwszej ligi?

Szczerze? Myślę, że tak. Dobrze grają. Mają dobry skład, młodzi dobrze się pokazują. Jak mówiłem – gra wygląda konkretnie. Każdy wie, co ma robić na boisku. Myślę, że mają szansę dostać się do barażów, a potem zobaczymy. Fajnie by było.


Dlaczego tak długo nie dostawałeś szansy w pierwszym zespole Śląska? Sam czułeś, że jesteś jeszcze za słaby?

Nie wiem. Ja się zawsze czułem gotowy. Po prostu czekałem. A czemu tak długo? Trudno mi powiedzieć.

Miałeś momenty zwątpienia? Chciałeś wracać do Francji?

Raczej nie.

W tym sezonie zagrałeś na obu skrzydłach, na dziesiątce, na szpicy i na ósemce. Trochę cię rzucano po pozycjach.

Najlepiej czuję się w środku pola na ósemce. Więc najlepiej czuję się na pozycji, na której gram teraz. Na skrzydle na pewno nie. Wiadomo, że to nie była moja optymalna pozycja, ale grałem też w rezerwach często jako napastnik. Dla mnie nie było problemu. Wiedziałem, jak się zachować na innych pozycjach. Cieszyłem się, że grałem. Może nie było to moje miejsce, ale grałem. To było najważniejsze.

Czego się możesz nauczyć od tak doświadczonych piłkarzy jak Mączyński czy Sobota?

Naprawdę wiele. Zawsze próbuję słuchać ich podpowiedzi na treningach. To na pewno duży plus. ‘’Mąka’’ pojechał na Euro, wiadomo, że jest doświadczony, ma dużo do powiedzenia, dużo doradza. Zawsze będę ich słuchał.

Wiążesz przyszłość z Polską?

Na razie tak. Mam swoje marzenia i ambitne cele. W przyszłości chciałbym spróbować swoich sił mocniejszej lidze, ale na razie skupiam się na tym, co tu i teraz. Co będzie za rok, dwa, zależy ode mnie. Na pewno mam duże marzenia. Chciałbym zagrać kiedyś w Premier League czy w innych równie silnych ligach.

Polubiłeś Polskę jako kraj?

Tak. Bardzo dobrze się tutaj czuję. Wolę mieszkać w Polsce niż we Francji. Ludzie są ogólnie trochę bardziej mili, jest tu spokojniej, jest dobre jedzenie. Mieszkałem w Krakowie i Wrocławiu, więc trafiłem do ładnych miast, które łatwo było od razu polubić. Teraz, po tych sześciu latach, czuję się bardziej Polakiem niż Francuzem. Mówię normalnie po polsku, mam polską dziewczynę, moje podejście do życia też jest już bardziej polskie.

Z językiem radzisz sobie naprawdę świetnie.

Jest już dla mnie normalnym językiem. Nie mam problemu, żeby rozmawiać po polsku. Gdy przyjeżdżałem, znałem tylko podstawowe zwroty. Nauczyłem się języka w Krakowie. Chodziłem pół roku na kurs polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, do tego codziennie rozmawiałem po polsku z chłopakami, słuchałem. Naturalnie się go nauczyłem.

Co było najtrudniejsze w naszym języku?

Chyba gramatyka. Tak samo we francuskim gramatyka jest najcięższa.

A w domu byłeś wychowywany po polsku czy francusku?

Mówiliśmy po francusku, święta z kolei były spędzane w polskim stylu, czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc. Pół na pół. Przyjeżdżaliśmy do Polski do babci na święta. Mieliśmy też kuzynów w Niemczech, gdzie zawsze mówiliśmy po polsku. Jak byłem młodszy, dla mnie to był po prostu inny kraj, inny język. Ale czułem się jak u siebie, bo byłem z rodziną. Nie czułem wielkiej różnicy.

Po sezonie zostajesz w Śląsku czy odchodzisz?

Na pewno jestem otwarty i chciałbym zostać. Teraz będziemy o tym rozmawiać, więc zobaczymy.

Fot. FotoPyK

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 16.04.2021 08:29 przez

Jakub Białek

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Piłka nożna
06.05.2021

Kto skorzysta na braku Pekharta? W Legii rozstrzyga się przyszłość napastników

Jakie są plusy wywalczenia mistrzostwa w cuglach? Ano takie, że w ostatnich kolejkach sezonu możesz rozesłać najlepszych piłkarzy na urlopy i odpoczynek. Tomas Pekhart to kolejny po Luquinhasie lider Legii, który końcówkę ligi obejrzy z perspektywy kanapy. Z tego rozwiązania cieszy się jednak nie tylko Czech, który wypocznie i wyleczy się przed EURO, ale także […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

“Dla Warty niemożliwe nie istnieje. Administracja musi nadążać za poziomem sportowym”

– Ładnie to określił trener Tworek na jednej z odpraw – dla Warty niemożliwie nie istnieje. I w naszym przypadku poprzedni oraz obecny sezon to pokazuje. Rolą zaplecza administracyjnego – czyli właściciela, rady nadzorczej czy zarządu – jest nadążenie za poziomem sportowym drużyny. Ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, gdy klub zajmuje miejsce premiowane awansem do […]
06.05.2021
Weszło
03.05.2021

Pięciu piłkarzy Cracovii, którzy nie zawiedli

Cracovia jest jaka jest – wszyscy widzą. Niby ma względny komfort w tabeli, lecz nie zdziwimy się, jeśli zostałby on jeszcze zburzony. Zwycięstwo Podbeskidzia w Gliwicach i porażka „Pasów” z Górnikiem sprawiłaby, że jednozespołowa czerwona strefa zbliżyłaby się do Krakowa na jeden punkt. Zanim ekipa Probierza wyjdzie na boisko, zastanawiamy się – czy są w […]
03.05.2021
Suche Info
01.05.2021

Skorża: Jak można tak stracić dwa gole? Nie mieści mi się to w głowie

Trener Lecha Poznań, Maciej Skorża siłą rzeczy był w fatalnym nastroju po meczu ze Stalą Mielec. Jego zespół w samej końcówce stracił dwa gole po wyrzutach z autu i przegrał z beniaminkiem 1:2. – Trudno jest zachować chłodną głowę i ocenić ten mecz po tym, co wydarzyło się w ostatnich minutach. W pierwszej połowie nie […]
01.05.2021
Ekstraklasa
01.05.2021

Typowa Pogoń, typowa Warta

75% posiadania piłki Pogoni Szczecin, 25% posiadania piłki Warty Poznań. 604 podania Pogoni Szczecin, 216 podań Warty Poznań. 16 strzałów Pogoni Szczecin, 6 strzałów Warty Poznań. Gdyby chodziło o totalnie przypadkowe ekstraklasowe kluby, powiedzielibyśmy, że wynik 1:1 krzywdzi jedną ze stroną. Ale to był mecz Pogoni Szczecin z Wartą Poznań i takie proporcje doskonale oddają […]
01.05.2021
Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Dobrze zapamiętałem Placha. Przez niego miałem kontuzję kostki!

Słowacja opanowała defensywę Piasta Gliwice. A skoro tak, postanowiliśmy porozmawiać z Frantiskiem Plachem, Jakubem Holubkiem i Tomasem Hukiem. Czy ktoś z nich pojedzie na Euro? Dlaczego PKO Bank Polski Ekstraklasa to atrakcyjna liga dla Słowaka? I… dlaczego Holubek nie mógł miło wspominać Placha ze słowackich boisk? Dlaczego słowaccy piłkarze tak chętnie wybierają naszą ligę? Frantisek […]
07.05.2021
Weszło
03.05.2021

Pięciu piłkarzy Cracovii, którzy nie zawiedli

Cracovia jest jaka jest – wszyscy widzą. Niby ma względny komfort w tabeli, lecz nie zdziwimy się, jeśli zostałby on jeszcze zburzony. Zwycięstwo Podbeskidzia w Gliwicach i porażka „Pasów” z Górnikiem sprawiłaby, że jednozespołowa czerwona strefa zbliżyłaby się do Krakowa na jeden punkt. Zanim ekipa Probierza wyjdzie na boisko, zastanawiamy się – czy są w […]
03.05.2021
1 liga
30.04.2021

Widzew i Miedź w grillowej formie

– Kurde, to już chyba bez szans na Ekstraklasę, co? – No, my bez szans, wy bez szans. – To chyba nie będziemy się przemęczać przed majóweczką? – No chyba nie. Widzew – Miedź? Nuuuuda Nie wiemy, czy w ten sposób rozmawiali ze sobą przed meczem piłkarze Widzewa i Miedzi, ale… ich dzisiejszy mecz wyglądał […]
30.04.2021
Ekstraklasa
30.04.2021

Męki Boakye. Biedaczek jeszcze się nie zaaklimatyzował

Ekstraklasa jest siłowa, w Ekstraklasie bywa brutalnie. Wiemy to od dawna. Nowe światło na polską ligę rzuca Richmond Boakye, piłkarz z wielkiego świata, który na polskich boiskach cierpi. To liga, w której obrońcy stawiają MASYWNE MURY, obrońcy NIE MAJĄ LITOŚCI, sędziowie RZADKO ODGWIZDUJĄ STARCIA, chyba że BARDZO OSTRE, a każdą piłkę toczy się CIĘŻKI BÓJ. […]
30.04.2021
1 liga
27.04.2021

Widzew w Bełchatowie: piękny gol, kuriozalny gol, nerwówka

Wielokrotnie narzekaliśmy, że Widzew – nawet, jeśli wygrywa – to gra nudne mecze. O spotkaniu z GKS-em Bełchatów nie da się tego powiedzieć. Łodzianie zapewnili i piękną bramkę, i absurdalne sytuacje, i musieli drżeć o wynik do samego końca – zresztą na własne życzenie. Ostatecznie dopisują do swojego konta trzy punkty, choć i tak niewiele […]
27.04.2021
Weszło
25.04.2021

Piękna historia Warty, odcinek 27

Gdzie jest limit Warty Poznań? Na początku sezonu myśleliśmy, że jest nim utrzymanie. Po jakichś dziesięciu kolejkach doszliśmy do wniosku, że to spokojne utrzymanie. Potem, że środek tabeli. A teraz – tak, tak – trzeba postrzegać podopiecznych Tworka jako POWAŻNEGO kandydata do europejskich pucharów. O ile oczywiście Raków nie wywinie im psikusa w finale Pucharu Polski. […]
25.04.2021
Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
skttr
skttr
21 dni temu

No i powodzenia Panie, z tą Premier League to może przesadziłeś, ale w sumie kto zabroni marzyć 🙂

fhdasgsasaggdassa
fhdasgsasaggdassa
21 dni temu
Reply to  skttr

https://typowanieako.blogspot.com/ – Znowu trafili ! wczoraj 92 kurs kuponu i skan maja na blogu! polecam bo zarobilem z nimi 10 tys na tym kuponie wczoraj . Na dzis maja kolejny!

Patryk MIKITAryan
Patryk MIKITAryan
21 dni temu

załosny poziom dyskusji wręcz amatorski. Mój ojciec zna się lepiej na piłce. cytując ,,Twoim zdaniem rezerwy mają realne szansę na awans do pierwszej ligi?” ale REZERWY nie mogą awansować do 1 ligi bo jest taki przepis. zenujący poziom na Weszlo

andy
andy
21 dni temu

Otóż mogą “znafco”.

lelumpolelum
lelumpolelum
21 dni temu

Niczego nie dostał na tacy, żadnych ułatwień, szansy ze względu na wiek, wszystko sobie wywalczył konsekwentną pracą i cierpliwością. Godne podziwu, oby pograł kilka lat na solidnym poziomie sportowym i finansowym.

Majster yooda
Majster yooda
21 dni temu
Reply to  lelumpolelum

“Wisłę Kraków załatwiła ci… mama.

Tak, miała swoje kontakty i umówiła mnie na testy w Wiśle.”

Nie, że mu to wiele pomogło, ale znam wiele przypadków, gdy przez brak znajomości nie było szans na takie testy.

Bartoni
Bartoni
21 dni temu
Reply to  Majster yooda

Już bez przesady. Na poziomie Ekstraklasy załatwiłem kuzynowi testy samemu będąc gówniarzem, wystarczyło zadzwonić do klubu, zdobyć numer do któregoś z trenerów i się umówić.

Patryk MIKITAryan
Patryk MIKITAryan
21 dni temu

tyle ze rezerwy slaska nie moga awansowac do 1 ligi

Malibu
Malibu
21 dni temu

Mogą. Niedawno zmieniono zasady.

badziewiak
badziewiak (@badziewiak)
21 dni temu

Niezła ta mama, wszystko załatwi. Może ją na dyrektora sportowego do jakiegoś klubu, bo jak czytam, w PL nie ma żadnego dobrego.

fdjsfsagasgsagdsgsa
fdjsfsagasgsagdsgsa
21 dni temu

https://typowanieako.blogspot.com/ – Znowu trafili ! wczoraj 92 kurs kuponu i skan maja na blogu! polecam bo zarobilem z nimi 10 tys na tym kuponie wczoraj . Na dzis maja kolejny!

fdjsfsagasgsagsgdsa
fdjsfsagasgsagsgdsa
21 dni temu

https://typowanieako.blogspot.com/ – Znowu trafili ! wczoraj 92 kurs kuponu i skan maja na blogu! polecam bo zarobilem z nimi 10 tys na tym kuponie wczoraj . Na dzis maja kolejny!

Turbo_Lover
Turbo_Lover
21 dni temu

To jest sympatyczny chlopak i widac, ze na boisku sie stara, no ale… chlopakowi, ktory ledwie sie lapie do pierwszego skladu w Ekstraklasie wydaje sie, ze moze grac w Premier League?! Co ci pilkarze maja w glowach? Moze by najpierw rozegral chociaz jeden dobry sezon w Ekstraklasie, a nie ciagle tylko lawka rezerwowych? 🙂

Majster yooda
Majster yooda
21 dni temu
Reply to  Turbo_Lover

“W głowie piłkarza jest tylko jedno. Niewiele.”
Niestety

Kapitan Pazur
Kapitan Pazur
21 dni temu
Reply to  Majster yooda

On nie mówi, że jest gotowy, tylko że chciałby w przyszłości. Ehh… Powiedzieć w tym kraju głośno o swoich marzeniach, to tylko narazić się na drwiny i nic więcej.

Turbo_Lover
Turbo_Lover
21 dni temu
Reply to  Kapitan Pazur

Ale dziwisz sie temu? Przeciez zamiast tylko marzyc czy o tym opowiadac to moglby sie wziac za siebie i rozegrac chociaz jeden dobry sezon w Ekstraklasie. Czy nie lepiej cos zrobic niz tylko tak bujac w oblokach?

Thiago
Thiago
21 dni temu
Reply to  Turbo_Lover

ambicji mu odmówic nie mozna i bardzo odbrze, że ma takie marzenia i cele. Czy mu się je uda zrealizowac to inna sprawa, ale jesli ktoś nie mierzy wysoko to w ogóle nigdzie nie dojdzie.

Tak wam powiem
Tak wam powiem
21 dni temu
Reply to  Thiago

Tez racja. Powodzenia dla chlopaka.

Konrad
Konrad
21 dni temu
Reply to  Turbo_Lover

Bez przesady. Facet mówi że chciałby zagrać w Premiership, a nie że ma w najbliższych planach 😉

Booo
Booo
21 dni temu

Ej, ale jak to koleś grał za darmo? To jest legalne?

Pazdzioch
Pazdzioch (@veetec)
21 dni temu
Reply to  Booo

gral za wikt i opierunek 🙂

Andrej
Andrej
21 dni temu

To chyba rowerem do tych Myslenic dojezdzales że Ci godzinę wychodziło

tymek
tymek
21 dni temu
dawid
dawid
21 dni temu

przyszedl ogór dzieki kontatom mamy, dostal szanse i jeszcze zdziwienie ze nie ma kontraktu 😀 dalej nie czytam, hit

Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Lisy przegrywają z Newcastle. Liga Mistrzów zagrożona?

Wydawało się, że Liga Mistrzów dla Leicester City będzie czystą formalnością – bliżej im było przez długi czas do walki o wicemistrzostwo z Manchesterem United, niż ściganiem się o miejsce w czwórce. Dziś? Dziś nie jest to już taka oczywista sprawa. “Lisy” przegrały u siebie 2:4 z Newcastle United i z pewnością będą nerwowo obserwować […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa kroki do detronizacji PSG!

Znów to zrobili! Lille pokonało dzisiaj Lens 3:0 i na dwie kolejki przed końcem ligi już na pewno pozostanie liderem Ligue 1. PSG gra swój mecz jutro, ale nawet wygrywając w Rennes – będzie o punkt za rewelacją tego sezonu. Dziś lidera ligi francuskiej do zwycięstwa raz jeszcze poprowadził Burak Yilmaz, który najpierw strzelił karnego […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Augsburg przegrywa, ale Gumny gra i czaruje!

Augsburg nie może być nadal pewny utrzymania – dzisiaj przegrał 1:2 z VfB w Stuttgarcie i mimo 13. miejsca w tabeli, nadal musi spoglądać za plecy. Dla nas oczywiście ważniejsze są jednak dokonania indywidualne dwóch piłkarzy tego klubu – i tu na szczęście mamy dobre informacje. I Robert Gumny, i Rafał Gikiewicz zagrali dzisiaj od […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Guardian: Finał Ligi Mistrzów jednak w Anglii?

Oho! Niewykluczone, że ze względów covidowych finał Ligi Mistrzów zostanie przeniesiony z tureckiego Stambułu na któryś z brytyjskich stadionów. Jak podaje Guardian – UEFA jest już po rozmowach z angielskim związkiem FA. Przyczyną całego zamieszania jest decyzja brytyjskiego rządu, który umieścił Turcję na swojej “czerwonej liście” turystycznej.  Do tej pory wydawało się, że finał odbędzie […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

“To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana przez drużyny mające największe budżety”

– Bardzo dobrze, że my napisaliśmy taką historię dwa lata temu, rok temu był brązowy medal, teraz gramy o europejskie puchary. To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana tylko przez drużyny mające największe budżety, bo rywalizacja byłaby bezsensowna – powiedział na przedmeczowej konferencji prasowej Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice. Wypowiedzi szkoleniowca gliwiczan cytują […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Goal.com: Eintracht chce zatrudnić Raula Gonzaleza!

Ależ to byłby powrót do Bundesligi! Według informacji goal.com, Eintracht Frankfurt przymierza się do zatrudnienia byłego piłkarza Schalke Gelsenkirchen, oczywiście bardziej znanego jako legenda Realu Madryt. Obecnie Raul trenuje rezerwy Realu Madryt, natomiast Eintracht poszukuje nowego szkoleniowca z uwagi na przejście Adiego Huettera do Borussii Moenchengladbach.  43-letni trener miałby przejąć Eintracht od nowego sezonu – […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

1. Liga: Samobój Polczaka, zwycięstwo Radomiaka

Radomiak w walce o awans idzie łeb w łeb z GKS-em Tychy. Dzisiaj ekipa Dariusza Banasika ograła na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec, choć trzeba przyznać – przy wyraźniej pomocy gospodarzy. Bo zwycięski gol dla radomian padł w tej części meczu, w której… nie oddali oni ani jednego celnego strzału. Skoro tak, to jakim cudem Radomiak wygrał? […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Odra Opole zbliża się do baraży?

Puszcza Niepołomice prawdopodobnie skończyła dzisiaj sezon – na sześć kolejek przed końcem do strefy barażowej traci już 12 punktów, a ma jeszcze o mecz więcej niż Arka Gdynia. Natomiast Odra Opole, ogrywając niepołomiczan, może złapać wiatr w żagle na samą końcówkę sezonu – po zdobyciu trzech punktów w piątkowym meczu, przewodzi grupie pościgowej.  Jak to […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa gole Stępińskiego!

Nietypowo, bo już wczesnym popołudniem rozegrano 10 spotkań we włoskiej Serie B. Jak sami wiecie – to liga wręcz najeżona Polakami, a dzisiaj przynajmniej jeden z nich ma naprawdę udany wieczór. To Mariusz Stępiński, która zapakował dwa gole w meczu Lecce z Regginą. Jego klub zapewnił sobie udział w półfinałach baraży o Serie A – […]
07.05.2021