post

Opublikowane 30.03.2021 18:59 przez

Jan Mazurek

Gareth Southgate w latach 90. przestrzelił karnego w półfinale Euro i został pośmiewiskiem całego piłkarskiego świata. Prości Anglicy uczynili z niego wroga publicznego numer jeden. Długo nie mógł odczepić od siebie łatki tego, który zaprzepaścił szanse Synów Albionu na awans do finału mistrzostw Europy. Z porażką i z klęską kojarzył się nawet buddyjskim mnichom. Został symbolem niepowodzenia. Uważano, że jest za grzeczny, za miły, za kulturalny, za ułożony. Jako trener w poszukiwaniach pracy przeszkadzało mu nawet to, że wita się z innymi rodzicami przy zostawianiu dzieci w szkole. Ale każde jego niepowodzenie było po coś. Gareth Southgate zbudował na tym swoją tożsamość. Aktualnie jest uznanym trenerem angielskiej reprezentacji i jednym z najlepiej rozumiejących współczesną szatnię fachowców na całym świecie. 

Scena I. Gareth Southgate i jego największa porażka

75 tysięcy osób na Wembley śledziło każdy ruch garstki piłkarzy przygotowujących się do serii rzutów karnych. Stawką finał Euro. Sędzia Sandor Puhl z Węgier gwiżdże przebijając się przez zgiełk trybun. To znak, że zaczyna się czas rozstrzygnięć. Za pięć minut wszystko będzie jasne, ale jedenastki mają to do siebie, że każda sekunda, każda chwila, każdy krok, każde spojrzenie, każdy strzał ma swoją historię.

Pierwsi strzelać będą Anglicy. Drudzy Niemcy.

Cisza. Shearer. Wrzawa.

Gwizdy. Icke. Cisza.

Cisza. Platt. Wrzawa.

Gwizdy. Strunz. Cisza.

Cisza. Pearce. Wrzawa.

Gwizdy. Reuter. Cisza.

Cisza. Gascoigne. Wrzawa.

Gwizdy. Ziege. Cisza.

Cisza. Sheringham. Wrzawa.

Gwizdy. Kuntz. Cisza.

Pierwszych dziesięciu strzelców uderzało bezbłędnie. Jako szósty po angielskiej stronie futbolówkę wziął do rąk Gareth Southgate. Spacer z okolic linii środkowej w pole karne dłużył mu się niemiłosiernie. W głowie kotłowały się myśli. Nie mógł się pomylić. Wszyscy patrzyli. Nie tylko siedemdziesiąt pięć tysięcy osób z trybun, nie tylko David Seaman liczący na zostanie bohaterem, nie tylko koledzy zza pleców, nie tylko przygryzający wargi Terry Venables z ławki, ale cały naród i pół świata.

Cisza. Southgate. Cisza.

Uderzył fatalnie.

Zrozpaczeni byli wszyscy. Tym bardziej, że za chwilę z jedenastego metra nie pomylił się Andreas Moller i Niemcy świętowali awans do finału Euro.

Anglikom pozostało tylko zapijanie smutków.

I kac.

Scena II. Kac

Southagte pamięta, że Andreas Kopke urósł do nieludzkich rozmiarów. Zasłaniał całą bramkę. Stresował się. W głowie szumiał mu głos całej Anglii. Wszystkie wątpliwości. Dlaczego akurat szóstego karnego strzela on, a nie kto inny, przecież kandydatów nie brakowało –  Darren Anderton, Steve McManaman, Paul Ince, Tony Adams. Mogli wziąć to na siebie. Ale nie wzięli. Strzelał Southgate. Trzęsły mu się nogi, trzęsły mu się ręce. Nawet ten jego rozbieg był jakiś taki niemrawy.

Po powrocie do hotelu zszedł do baru.

Nie myślał o towarzystwie. Właściwie nie myślał o niczym.

Sączył piwo. Głowę trzymał nisko, przy samym blacie, nie wyglądał jak ktoś, kto właśnie doszedł do półfinału mistrzostw Europy. Wyglądał jak ktoś kto właśnie zaprzepaścił historyczną szansę Anglików na to, żeby awansować do finału Euro rozgrywanego we własnej ojczyźnie.

Po jakimś czasie do baru zszedł też Tony Adams. Kapitan Anglików. Kolega ze środka obrony. Zamówił piwo. Szybko wypił. Domówił kolejne. To samo. Jeszcze jedno. Powtórka z rozrywki. Cały czas patrzył się przy tym na Southgate’a, który nie zwracał na niego uwagi. Chciał dać mu chwilę, żeby ten zauważył jego obecność i zaprosił go do stolika, ale na próżno, więc Adams postanowił z buciorami wpierniczyć się w świat smutku Southgate’a.

Zjebałeś, stary, sam to wiesz – zaśmiał się.

Southgate się uśmiechnął. O to chodziło. Adams przełamał lody. Żadne „będzie dobrze”, „nie martw się”, „nie załamuj się” nie trafiłoby do niego tak, jak zwykła kumpelska gadka-szmatka. Całą noc spędzili na popijaniu piwa i brandy.

Scena III. Ucieczka

Po Euro w kraju nad Tamizą stał się popkulturowym wrogiem publicznym numer jeden. Sam mówił, że o przestrzelonym karnym zapomnieć nie pozwalali mu przede wszystkim tzw. white van man, czyli sfrustrowani, drobnomieszczańscy, agresywni, pełni zawiści i goryczy, słabo wykształceni faceci w średnim wieku, dla których jedyną rozrywką jest pastwienie się nad tymi, którym życie ułożyło się lepiej. To właśnie oni kupowali tabloidy, to właśnie oni oglądali telewizję, to właśnie oni słuchali radia, to właśnie oni rechotali w swoich stereotypowych białych samochodach dostawczych i to właśnie oni kształtowali negatywną opinię publiczną.

Southgate powiedział jednak, że za bardzo nie przejmuje się krytyką, bo nigdy nie spotkały go z tej racji żadne nieprzyjemności na ulicach Anglii. Ponoć wtedy w jednej z angielskich gazet pojawił się pełen brytyjskiego humoru list od czytelnika, który napisał, że akurat jest sobowtórem piłkarza i gówno prawda, bo już kilkukrotnie zwyzywano go w barze, a raz to nawet dostał w pysk, kiedy szedł do sklepu. Dykteryjka opowiedziana niegdyś przez Pawła Zarzecznego w Stanie Futbolu doskonale opisuje skalę szyderstwa i niechęci, z jaką zmierzyć musiał się Southgate w całej Anglii.

Nieprzypadkowo szukał ucieczki.

Z żoną wyjechał na Bali. Czas zwolnił. Muzyka. Taniec. Architektura. Zieleń. Jeziora. Wulkany. Pewnego razu odwiedzili buddyjską świątynię. Miejsce, które z założenia powinno być oazą spokoju i przestrzenią wyciszenia. Nic bardziej mylnego. Kiedy Southgate przechadzał się po świątyni, nagle zaczepił go jeden z mnichów.

– O, ty, Gareth Southgate, dramatyczny ten twój karny z Niemcami!

Futbol kosmopolityczny nie pozwalał uciec.

Gareth Southgate

Scena IV. Jak do tego doszło? 

ITV Sport’s wyemitowało audycję „Euro 96 Relived”, w której Tony Adams i Stuart Pearce opowiadali o feralnej serii rzutów karnych.

Adams: – Oddałbym mu piłkę jeszcze raz. Nawet ze świadomością tego, co zdarzyło się później. Tego, że nie trafił. Nadal stawiam na niego i nadal podejmuję tę decyzję. Jestem pewien, że Terry Venables też by to zrobił.

Pearce: – Gareth był taki pewny siebie. Pamiętam to do dziś, może nie dokładnie, ale tak to pamiętam. Wiedział, że chce strzelać. Powiedział, że to bierze, że to jego kolej. Wziął piłkę. Był taki pewny siebie.

Adams: – Nie mieliśmy planu. Wybraliśmy piątkę strzelców, tę samą, która strzelała z Hiszpanią w ćwierćfinale. Kiedy wszyscy strzelili i trzeba było wybierać dalej, tylko spojrzeliśmy na siebie z wielką niepewnością.

Pearce: – Potrzeba wielkiej siły mentalnej, żeby wziąć takiego karnego.

Adams: – Wziął karnego na siebie. Nie trafił. Kiedy tak się dzieje, kiedy ktoś wykazuje się taką odwagą, trzeba pozwolić mu nie trafić i przegrać. To jego historia. Nie można mieć pretensji.

Gareth Southgate wspominał po latach, że większą odwagą byłaby odmowa.

Scena V. Grzeczny piłkarz 

Gareth Southgate zawsze był grzeczny. Wywodził się z klasy średniej. Ładnie się wysławiał. Był elokwentny, dostojny, operował szerokim zasobem słownictwa. Kumple w szkółce Crystal Palace nadali mu ksywkę „Nord”, bo przypominał im Denisa Nordena, brytyjskiego komika, który prowadził show „It’ll Be Alright On The Night”. Trochę nie pasował do szatni pełnej potu, błota, niekiedy nawet krwi, bo w jego piłkarskim pokoleniu angielskich piłkarzy ważne było, żeby zapieprzać, nie odstawiać własnych nóg i często wjeżdżać w nogi rywali.

A on zawsze szedł trochę swoją drogą.

Nie obraził się, kiedy nie przyjęto go do akademii Southampton. Kiedy musiał rozegrać setki meczów w młodzieżowych drużynach Crystal Palace i dziesiątki w rezerwach tego klubu, zanim w ogóle mógł zasiąść na ławce pierwszej drużyny. Nie denerwował się, kiedy zbierał bury od starszych kolegów z drużyny, którym nie podobało się to, że jest miękki. W doskonałym tekście sprzed dwóch lat opisywaliśmy nawet pewną historię z tamtych czasów, która idealnie charakteryzuje Southgate’a.

Lata 80. Juniorzy Crystal Palace rozgrywają mecz towarzyski z reprezentacją brytyjskiej armii. Wygrywają 3:0. Po meczu 18-letni Gareth Southgate podchodzi do każdego z rywali, podając rękę i niemal przepraszając za ich pokonanie.

Zdarzenie to następująco wspominał Alan Smith, który prowadził wówczas pierwszą drużynę Crystal Palace.

– Byłem cholernie wściekły i powiedziałem, że ci faceci są z SAS. Zabijają ludzi. Myślisz, że mówią przepraszam?

Bał się, że Southgate w swojej grzeczności stanie się za grzeczny na karierę.

Scena VI. Wierny

Reprezentował pokolenie piłkarzy, którzy nie gonili za zyskiem i sukcesem. Choć Premier League coraz bardziej stawała się ligą globalną, to najbardziej cenieni byli ci, którzy najbardziej utożsamiali się ze swoimi pracodawcami. Tak rodziły się klubowe legendy. W Londynie, w Liverpoolu, w Manchesterze, wszędzie.

Gareth Southgate grał w trzech klubach. W każdym z nich został kapitanem, w każdym z nich zagrał ponad sto pięćdziesiąt razy.

Crystal Palace – 152 mecze
Aston Villa – 192 mecze
Middlesbrough – 160 

Uczynny, pomocny, elegancki. Tak zawsze opisywali go koledzy z szatni. David Wheater wspominał, że kiedy nieprawidłowo wykonywał jakieś ćwiczenia na siłowni, czym sam tworzył przestrzeń na burę i szyderkę ze strony starszyzny, co jest absolutnie klasyczne dla piłkarskiej szatni, Gareth Southgate wziął go na bok i zanim ktokolwiek zdążył zauważyć błąd Wheatera, szeptem wytłumaczył mu, co robi nie tak i co powinien zmienić. Podziałało sto razy lepiej niż głupie żarty.

– Nikt nie powiedziałby o nim złego słowa. Od samego początku objawiał cechy przywódcze. Nigdy nie bał się mówić, jeśli coś nie grało, coś było nie tak – niezależnie od tego, czy rozmawiał ze starszymi, czy z młodszymi od siebie. Zawsze wyprzedzał swoje lata, swój wiek. Brał na siebie odpowiedzialność do tego stopnia, że zaryzykuję twierdzenie, że trzymał nas wszystkich w ryzach – twierdził Geoff Thomas, kapitan Crystal Palace w czasie, kiedy Southgate wchodził do szatni pierwszej drużyny Crystal Palace.

Scena VII. Grzeczny trener

Wierność pracodawcy i zdolności przywódcze pozwoliły mu też naturalnie przeskoczyć z boiska na ławkę trenerską. Kiedy Steve McClaren ogłosił koniec wieloletniej współpracy z Middlesbrough i zaczął prowadzić reprezentację Anglii, The Boro zaczęli szukać nowego szkoleniowca. Pracę zaproponowali doświadczonej dwójce – Martinowi O’Neillemu i Terry’emu Venablesowi. Obaj swoje oferty odrzucili. Mówiło się o Tonym Mowbrayu, ale ostatecznie padło na Southgate’a.

Jak mu poszło? Poprowadził Middlesbrough w stu pięćdziesięciu jeden meczach. Punktował ze średnią 1.21. W pierwszym sezonie w roli pierwszego trenera zajął dwunaste miejsce, w drugim trzynaste miejsce, w trzecim zaliczył spadek.

– Piłkarze go lubili, ale wiedzieli, że nie poradzi sobie z tą pracą. Że pierwsza robota w takim klubie go przerośnie. Serio, piłkarze są sprytni, bystrzy, potrafią wyczuć takie rzeczy. Czasami wpadał w panikę podczas meczów. Nie wiedział, jak zarządzać zespołem, nie dawał rady – twierdził Mido, jego egipski podopieczny, w rozmowie z Four Four Two.

O tym, że Southgate się miotał najlepiej świadczy sytuacja, kiedy Ray Parlour, jego wieloletni kolega z drużyny, zażartował sobie z niego przy wszystkich i spytał, czy może wołać na swojego nowego trenera – „Big Nose”. Southgate nie zaśmiał się, nawet się nie uśmiechnął. Nie zareagował w żaden sposób, a krótko później Parloura nie było już w Middlesbrough.

Gareth Southgate

Scena VIII. Ból głowy

W Middlesbrough nieprzerwanie musiał borykać się z problemem odchodzenia najlepszych piłkarzy. Z każdym rokiem skład The Boro był coraz słabszy. Gareth Southgate sam opowiadał, że cierpiał na brak zdolnych graczy. Najczęściej w tym kontekście wspomina mecz z Tottenhamem. Middlesbrough prowadziło 2:1. W przerwie Harry Redkanpp, trenujący wówczas Spurs, wprowadził Robbiego Keane’a i Dimitara Berbatova. Southgate chciał zareagować. Spojrzał na swoją ławkę i przeżył szok. Bramkarz i pięciu młodych zawodników świeżo wyciągniętych z akademii.

Nie było z czego wybierać.

Southgate zazdrościł Redkanppowi komfortu.

Middlesbrough nie wygrało tego meczu.

Scena IX. Bolesne zwolnienie

Była trzecia rano. Gareth Southgate siedział w salonie przy zapalonym świetle. Powinien już dawno spać. Patrzył się tępo w ścianę i robił w głowie listę rzeczy, które zrobił źle. Trochę się tego nazbierało. W pewnym momencie rozmyślania przerwała mu żona.

Czemu nie śpisz? – spytała.

Nie odpowiedział.

No chyba nie zostałeś zwolniony? – zażartowała.

Właśnie tak, zostałem zwolniony – odpowiedział.

A jeszcze kilka godzin wcześniej kompletnie nie przypuszczał, że to się może kiedykolwiek stać. Czuł się silny. Właśnie wygrał mecz ligowy z Derby. Budował zespół, który miał wrócić do Premier League. Chciał poprosić władze klubu o nowego napastnika, ale zamiast tego usłyszał, że może się pakować.

Scena X. Czy mógłby dać w twarz?

Kiedy usłyszał o zwolnieniu z Middlesbrough, ponoć początkowo był tak wściekły, że chciał komuś dać w twarz. Przynajmniej on tak uważał. Bo nikt mu w to nie wierzył. Przecież zawsze to tak grzeczny, ułożony, kulturalny człowiek. Miły. Tak sądzili wszyscy. Tylko, że na jego szkodę: zbyt grzeczny, zbyt ułożony, zbyt kulturalny. Zbyt miły.

Kiedy walczył o pracę w Sheffield United, kiedy świetnie wypadł na przesłuchaniu, kiedy już był pewny, że dostanie jeszcze jedną szansę w trenerce, usłyszał, że nie ma szans, że jego kandydatura została skreślona, bo jest za miły. Serio. Jego dzieci chodziły do szkoły z dziećmi włodarzy Sheffield United, których tknęło, że Southgate wita się z każdym z rodziców. Że jest przesadnie przymilny, przesadnie układany i że nie poradzi sobie w piłkarskiej szatni.

– A jaki mam być? Mam powiedzieć dzieciakom, żeby wypierdalały z samochodu, założyć czarne okulary i odjechać bez skinięcia głową komukolwiek – pytał retorycznie Southgate.

Scena XI. Klasa

Jest uosobieniem klasy.

Ma klasę.

Kiedy odchodził z Middlesbrough, napisał spersonalizowane listy do swoich zawodników.

Kiedy odchodził z kadry U-21, napisał do każdego podopiecznego długiego sms-a z podziękowaniami za współpracę. Nic dziwnego. Chłopcy wcześniej sami mówili, że stworzył w zespole taki team spirit, że nie chcieli wychodzić z szatni, choć przecież najważniejszy turniej, Euro U-21 w Czechach, z nimi przegrał.

Scena XII. Stworzony do bycia lwem

Właściwie cała historia Garetha Southgate’a zatrzymuje się w miejscu, w którym został mianowany selekcjonerem reprezentacji Anglii. Nikt nie wiązał z nim wielkich nadziei. Mówiło się, że będzie przeprowadzał rewolucję, że będzie wprowadzał młodzież, że jego kadra zacznie grać nowocześnie, ale miał on budować podwaliny pod ewentualne sukcesy na Euro 2020 i MŚ 2022. Mundial w Rosji miał być tylko etapem, poligonem doświadczalnym.

Southgate szybko do siebie przekonywał. Zmiany, które wprowadził do gry reprezentacji Anglii, niemal od razu zaczęły przynosić dobre efekty. Selekcjoner Synów Albionu wymyślił sobie chociażby grę w systemie z trzema środkowymi obrońcami, co pozwoliło mocno zatrzeć ewidentne braki angielskich defensorów, w sposób znaczący odmłodził kadrę, a z najbardziej kreatywnych zawodników zdołał wydobyć skrywany wcześniej potencjał ofensywny.

Nie miał wielkiego składu, nie dysponował największymi gwiazdami, a poprowadził Anglię do czwartego miejsca na mistrzostwach świata i miana jednej z najsilniejszych reprezentacji całego globu. Wszyscy nagle zaczęli zachwycać się jego stylem, jego klasą, jego wyrachowaniem, jego pomysłami. Od dwóch lat ma duży kredyt zaufania. Harry Kane, wielki snajper, cofa się u niego bardzo głęboko po piłkę. Raheem Sterling, wielki skrzydłowy i wielki gwiazdor, często pełni zadaniową rolę, tworząc przestrzeń dla kolegów w ofensywie. Kyle Walker, kiedy za bardzo odwalał, został potępiony i wyrzucany z kadry przez Southgate’a.

50-letni szkoleniowiec znalazł swoje miejsce na Ziemi.

Scena XIII. Zrozumieć szatnię

Olbrzymią siłą Garetha Southgate’a jest doskonałe rozumienie współczesnej szatni.

– Myślę, że ważne jest, aby zrozumieć, jak wygląda świat ludzi, którzy z tobą pracują. Moim celem jest dowiedzieć, co jest ważne w codzienności tych młodych ludzi. Chcę zrozumieć, co wyróżnia każdego z nich, docenić ich różnorodność pochodzenia, wychowania, poglądów. Za dawanych czasów w piłce nożnej wszyscy myśleli, że każdego trzeba traktować tak samo, bo to sprawiedliwe. Ale teraz jest inaczej. Żeby wyciągnąć z ludzi to, co w nich najlepsze, każdego trzeba traktować inaczej. Wszyscy jesteśmy indywidualistami. Nie jesteśmy masą.

Kiedyś futbol odbijał społeczeństwo, w którym szef wydawał rozkazy. W którym zawsze miał rację, nigdy nie był kwestionowany i prawdopodobnie był agresywny. I było tak, że nikt nie chciał przeciw niemu wystąpić, bo z góry ustalone było, kto tu rządzi. Dzisiejsi gracze mają inny pogląd na świat. Chcą mieć coś do powiedzenia, brać udział w procesie decyzyjnym i byłbym głupi, gdybym tego nie rozumiał. Każdy z nas musi być zmuszany do uzasadniania swojego rozumowania i ciągłem ewolucji rozwoju własnych pomysłów w zarządzaniu grupą. Oczywiście, że każdy lubi być klepany po plecach, ale najlepsi chcą być krytykowani. Jeśli poczują samozadowolenie lub brak ambicji u góry, bardzo szybko sami będą niezadowoleni – opowiadał.

Scena XIV. Dbać o człowieka

Southgate wie, co oznacza przegrać, co oznacza cierpieć, co oznacza mieć dół emocjonalny. A współczesna szatnia, szczególnie reprezentacyjna, to umiejętność zarządzania ego własnych gwiazd. Kiedy więc przykładowo w angielskojęzycznych krajach wybuchła akcja Black Lives Matter i szybko stała się ważna dla czarnoskórych gwiazd kadry, on stronił od jakiejkolwiek oceny.

– Nie jestem autorytetem w tej sprawie. Jestem białym facetem w średnim wieku, który mówi o rasizmie, co już samo w sobie wyklucza mnie z tej dyskusji – skomentował.

Kiedy wybuchała pandemia, od razu zgodził się na porządną obniżkę pensji jako jedna z pierwszych osób w angielskiej piłce. Żadnego komentarza, żadnej dyskusji. Akcja. Reakcja.

Ostatnio zachęcał też piłkarz, żeby ci brali przykład z Thierry’ego Henry’ego i rezygnowali z mediów społecznościowych, gdzie stykają się z niemałym hejtem.

– Firmy, które są właścicielami poszczególnych portali, nie kontrolują tego, co się na nich dzieje. Całkowicie więc rozumiem osoby, które na dobre rezygnują z mediów społecznościowych. Świat jest zdecydowanie szczęśliwszym miejscem, kiedy nie otrzymujesz negatywnych bodźców z sieci.

Sam doskonale wie, czym jest krytyka, sam już dawno przekuł ją w sukces.

Scena XV. Być sobą

Kiedy coś idzie nie po twojej myśli w twoim życie, kiedy coś zawalasz, kiedy coś ci nie wyszło, powinieneś wiedzieć, że to cię nie wykończy. Że to dopiero początek. Powinieneś stać się odważniejszy, wiedząc, że zawsze może ci nie wyjść i nic się nie dzieje, bo dalej jesteś sobą i to jest najważniejsze. 

Gareth Southgate

JAN MAZUREK

Fot. Newspix

Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Związek Charatina z peleryną niewidką

Nasuwa nam się pytanie wagi państwowej: czy Igor Charatin jest zadeklarowanym fanem książek o przygodach Harry’ego Pottera? Albo chociaż filmowej sagi o czarodzieju z blizną na czole? Bo mamy podejrzenie, że ukraiński piłkarz zbyt poważnie wziął sobie do serca ideę peleryny niewidki. Ba, co więcej, obawiamy się, że od dobrych kilku tygodni oglądamy jedną wielką […]
22.11.2021
Weszło
17.11.2021

„Zwolnienie po ośmiu treningach i pięciu meczach? To chyba rekord!”

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża […]
17.11.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leopold stafik
Leopold stafik
7 miesięcy temu

ważny tekst.. Gareth to dobry człowiek

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza
7 miesięcy temu

Cieszę się, że mu się udało na mundialu. To porządny człowiek.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
7 miesięcy temu

Belgia-Bialorus 7-0 poki co (10 minut do konca) – jutro na wembley podobny wynik.

tkx
tkx
7 miesięcy temu

„usposobieniem klasy”? Raczej „uosobieniem”.
„Personalne listy” też zresztą źle brzmi po polsku.

Wit Szelasko
Wit Szelasko
7 miesięcy temu

antyteza wuja, empatyczny profesjonalista z charyzmą

Annn
Annn
7 miesięcy temu

I bardzo przystojny facet z niego. Z wiekiem prezentuje się coraz lepiej:)

Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 180 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021