post
Avatar

Opublikowane 18.03.2021 16:52 przez

Piotr Stolarczyk

Jeszcze na dobre nie wystartowały rundy rewanżowe w niższych ligach, a działacze, piłkarze i trenerzy już zastanawiali się, kiedy nastąpi zamrożenie rozgrywek z udziałem klubów amatorskich. Wszystko zmierzało w kierunku takiego rozwiązania i było to kwestią czasu, aż w końcu z góry pójdzie sygnał: stop, chwilowo nie ma grania. W teorii najbliższe trzy kolejki od IV ligi w dół nie zostaną rozegrane. W praktyce wciąż bowiem istnieje szansa na to, że w niektórych województwach część drużyn zgodnie z planem przystąpi do ligowej rywalizacji. No to grają, czy nie grają? Postanowiliśmy uporządkować kilka kwestii i sprawdzić, jakie kroki podejmują działacze lokalnych związków.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia zakomunikowało, że od soboty na terenie całego kraju zostaną wprowadzone obostrzenia, polegające m.in. na zamknięciu obiektów sportowych dla drużyn amatorskich. Czyli: w najbliższych tygodniach piłkarze-amatorzy muszą trenować w lesie albo po cichaczu, gdzieś na kretowisku. Do 9. kwietnia zaś nie ma mowy o rozgrywaniu oficjalnych meczów. I myślicie, że kluby przyjęły to na miękko, na zasadzie: skoro tak musi być, to zawodnicy grzecznie zostaną w domach?

A w życiu. Bądźmy poważni. Podczas zimowego okresu przygotowawczego działacze znaleźli sposób na rozwiązanie problemu. Tym razem chcą powtórzyć ten sam patent.

Był amator, nie ma amatora, jest profesjonalista

Od początku tygodnia znowu panuje jedno wielkie zamieszanie. Mamy dziś czwartek, a działacze lokalnych drużyn zadają sobie pytania: czy na sobotę mają ogarniać transport? Czy szykować boisko ? Czy postawić ochronę? Wreszcie, czy w ogóle piłkarze-amatorzy przez najbliższe trzy tygodnie będą mogli grać i trenować?

Według rozporządzenia Rady Ministrów z grudnia 2020 r. ws. nakazów, zakazów, ograniczeń w związku z epidemią: z obiektów sportowych mogą korzystać tylko i wyłącznie profesjonaliści. Tak więc w styczniu zaczęły się problemy z treningami oraz rozgrywaniem sparingów przez drużyny z ligowych nizin.

Jednak prezesi – należy docenić ich kreatywność – wpadli na genialny pomysł. Przypominało to scenę z kultowego filmu “Miś” reżyserii Stanisława Barei, kiedy to Ryszard Ochódzki kombinował, jak wybrać pieniądze z londyńskiego banku i “Wujek Dobra Rada” podsunął mu pewien plan: – Pieniądze z banku może podjąć tylko Ryszard Ochódzki lub Irena Ochódzka. Dogadaj się szybko z jakąś Ireną, ożeń się z nią i masz Irenę Ochódzką.

W zdecydowanej większości osoby zarządzające klubami wykorzystały otwartą furtkę, którą zostawiły im przepisy rządowego aktu prawa. Dzięki kontraktom lub umowom stypendialnym piłkarze z czystymi papciami mogli wyjść na boisko i tylko uśmiechnąć się do ścigających ich służb sanitarnych.

*

Rzecz jasna aż tak sielankowo nie było, bo niektóre kluby, mimo spełnienia kryteriów formalnych, dalej nie mogły korzystać z obiektów sportowych. Po prostu zarządcy gminnych lub miejskich boisk nie chcieli ich tam wpuszczać. Finalnie zespoły amatorskie poradziły sobie z trudnościami i – prowizorycznie, bo prowizorycznie – ale zimowe przygotowania do rundy wiosennej odbyły się zgodnie z planem.

Minęło nieco ponad półtora miesiąca i następuje powtórka z rozrywki. W sumie to temat problemów piłki w wydaniu amatorskim cały czas powraca jak bumerang. Obecnie, aby piłkarze uniknęli trzytygodniowego urlopu od ligowych występów, prezesi kolejny raz muszą sprytnie obejść zakazy i podsunąć im stosowne dokumenty. I nie ma co się im dziwić, że będą stosować wszelkiego rodzaju kombinacje alpejskie. Zwłaszcza logiczne jest to w przypadku czwartoligowców. Terminarze w tych rozgrywkach są napięte niczym plandeka na “Żuku”, a opcja rozgrywania na rympał zaległych meczów w środku tygodnia nikomu się nie uśmiecha.

Większość związków wciąż czeka na kolejne decyzje rządowe.  Rozpoczęły konsultacje z klubami występującymi w 4. lidze, czy będą w stanie spełnić kryteria grudniowego rozporządzenia. Natomiast dalej nie ma konkretów. Większość drużyn chce grać, związki nie narzucają im swojej woli, ale nie będą przeszkadzać, jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z prawem.

 Skalę absurdów najbardziej uwidocznia fakt, że trzecia liga i rozgrywki juniorskie grają tak, jak grały, a ligi od czwartej w dół zostały odwołane. Jakby to czymś się szczególnie różniło. No, ale jest szansa – przynajmniej w przypadku IV ligi zachodniopomorskiej – na wznowienie rozgrywek. Na pewno będzie próba legalnego obejścia tego zakazu – umowy stypendialne itd. I do tego pomysłu nie wszyscy są jednak przekonani, pozostaje też kwestia udostępniania boisk przez miasta. Generalnie panuje spore zamieszanie, nikt nic do końca nie wie, a do rozegrania zostało jeszcze wiele kolejek, więc trudno byłoby to gdzieś upchnąć -komentuje sytuację Norbert Skórzewski, lokalny dziennikarz.

Warmińsko-mazurski związek dał zielone światło

Tamtejszy związek musiał nieco szybciej znaleźć rozwiązanie. Na terenie ich województwa już wcześniej rząd wprowadził obostrzenia. Działacze nie czekali, tylko od razu zaczęli szukać optymalnego rozwiązania.  Czwartoligowcy wyrazili chęć kontynuowania rywalizacji i wszyscy, jak jeden mąż, dostosowali się wymogów rozporządzenia. Skoro formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, to władzom związkowym pozostało już tylko wyznaczyć obsadę sędziowską na najbliższy weekend. I tak oto – jeżeli nie nastąpi zmiana stanu prawnego przez rząd – najbliższa kolejka IV ligi warmińsko-mazurskiej odbędzie się bez większych przeszkód.

Jeżeli kluby dogadały się z zawodnikami w sprawie podpisania umów stypendialnych lub kontraktów, to nie ma prawnych przeciwskazań, by IV liga pod naszym patronatem była dalej zawieszona. Wszystkie formalności są spełnione i ruszamy z rozgrywkami. Władze klubowe musiały podjąć uchwałę o przyznaniu stypendiów, jeżeli wcześniej nie miały takich zapisów i następnie podpisać umowy z zawodnikami powyżej 19 roku życia. Potem przesłały nam oświadczenia, że mają podpisane stosowne dokumenty, a według mojej wiedzy sędziowie nie mogą weryfikować ich – Marcin Żyłka, kierownik ds. rozgrywek WZPMN.

No właśnie, czyli teoretycznie zespoły mogą występować w lidze w przypadku, gdy sklepią jedenastkę złożoną z graczy poniżej 19. roku życia. Dzieci i młodzieży nie obowiązują zakazy uprawiania sportu. Oczywiście to tylko rozważania, ale znowu należy zastanowić się nad sensem tego typu obostrzeń w stosunku do dorosłych graczy.  Zastanówmy się jaka, jest różnica między 18 -letnim graczem, a 19-letnin? Ano taka, że jeden może trenować, a drugi już niekoniecznie. A w kwestii ewentualnego zagrożenia epidemiologicznego? Odpowiedzcie sobie sami.

Opieramy się na ekspertyzie prawnej z niezależnej kancelarii, na podstawie której przygotowaliśmy dokumenty dla klubów, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym u nas prawem. Jesteśmy też po konsultacjach z zespołami występującymi w klasie okręgowej i mówiąc kolokwialnie: wszystko wskazuje, że wypali to – dodaje Żyłka.

*

Podlaski Związek Piłki Nożnej ma podobne stanowisko w kwestii organizacji rozgrywek w najbliższych tygodniach. Wydał dziś w tej sprawie oficjalny komunikat.

Inne związki jeszcze szukają rozwiązań

Cały czas są prowadzone rozmowy z działaczami czwartoligowych klubów. Jutro odbędą się specjalne videokonferencje, na których wojewódzkie związki wspólnie z działaczami drużyn podejmą decyzje, jakie działania zostaną podjęte w najbliższym czasie. Na dobra sprawę wszystko teraz zależy od tego, czy rząd zmieni aktualnie obowiązujący stan prawny. Jeżeli nie, to istnieje szansa, że IV ligi nie zostaną zamrożone.

Na przykład ZZPN wydał oficjalny komunikat, że rozgrywki seniorskie pod jego patronatem zostały zawieszone do 9. kwietnia. Ale nic nie jest jeszcze do końca przesądzone.

Jutro w formie zdalnej mamy spotkanie z działaczami zespołów z IV ligi i przedstawimy im, jakie warunki muszą spełnić, aby można było bez prawnych przeszkód przeprowadzić rozgrywki. Oczywiście opieramy się na przepisach rozporządzenia z grudnia 2020 r. Natomiast, jeśli Rada Ministrów zmieni zapisy odnośnie do gry młodzieży i zawodników na umowach stypendialnych, to całe nasze plany i rozważania na nic się zdadzą – Dariusz Królikowski, dyrektor biura ZZPN.

*

Inne związki również podejmują takie działania. Z kolei nawet brak zmian w obowiązującym prawie oraz spełnienie warunków formalnych odnośnie statusu do piłkarza-profesjonalisty może okazać się niewystraczające, by uniknąć zamrożenia lig. Wiele w tej kwestii będzie zależeć od władz samorządowych, a dochodzą sygnały, że część klubów nie będzie mogła korzystać z boisk sportowych. I jak wówczas potraktować te zespoły? Inni będą grali, a one będą pauzować, a potem nadganiać terminarz?

To nie jest takie proste, że kluby dostosują się do wymagań prawnych i już sprawa załatwiona. Jeżeli jakiś samorząd nie udostępni boiska, to nam pozostanie tylko uszanować jego decyzję. A my też nie możemy skrzywdzić drużyn, które nie dostaną od wójtów czy burmistrzów stosownych pozwoleń. Przecież nie powiem im: grajcie w innym mieście. Druga sprawa to, że przekształcanie zespołów w quasi-profesjonalne ekipy, to działanie, do którego, my jako związek, nie możemy nikogo zmusić. Jeżeli jakiś prezes stwierdzi, że nie chce uprawiać fikcji, to jest po temacie. Dlatego uważam, że trzeba na spokojnie czekać do 9. kwietnia – Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Możliwe scenariusze

Działacze związkowi twierdzą, że są przygotowani na wariant, w którym rzeczywiście przerwa potrwa do 9. kwietnia i ewentualnie rozegranie trzech zaległych kolejek w późniejszym terminie nie spowoduje większych komplikacji. Najwyżej rozgrywki potrwają nieco dłużej. Natomiast realny problem pojawi się w momencie przedłużenia obostrzeń. W takim przypadku możliwa jest opcja anulowania rywalizacji w regionalnym Pucharze Polski, a w tych terminach zespoły rozegrają zaległe spotkania ligowe. Jeżeli zawieszenie niższych lig spowoduje odroczenie więcej niż pięciu lub sześciu serii gier, w ten czas związki biorą pod uwagę scenariusz przedwczesnego zakończenia rozgrywek.

Tylko co wtedy? Wówczas końcowe rozstrzygnięcia zapadną na podstawie tabeli po ostatniej rozegranej kolejce. Nie będzie już takie sytuacji, że wszystkie zespoły utrzymały się w lidze. Jeśli, dajmy na to po 23. kolejkach, jakaś drużyna znajduje się w strefie spadkowej i ostatecznie liga zostanie przerwana – sorry Batory, musi pogodzić się z degradacją.

Umożliwiają to zapisy w związkowych regulaminach rozgrywek. Warunkiem definitywnego zakończenia ligowej rywalizacji  jest rozegranie przynajmniej 50 procent wszystkich zaplanowanych spotkań w całym sezonie.

Władze związkowe apelują o spokój, ale ekipy zagrożone spadkiem albo goniące miejsce premiowane awansem są teraz w stanie permanentnego niepokoju. Z tym że nikomu nie jest na rękę zawieszenie rozgrywek, a tym bardziej ich przedwczesne zakończenie. Nawet potencjalnym beneficjentom.

– Już dawno przygotowaliśmy się na to, że ruszymy od 17. kwietnia. Mieliśmy przygotowane alternatywne rozwiązania. Łudziłem się, że zaraz po świętach nas zwolnią i ruszymy ze startem najniższych lig. Wiem, że 9. kwietnia będzie konferencja prasowa ministerstwa, więc przesuwamy go o tydzień. Optymistyczny scenariusz to, że  w połowie lipca uda nam się zakończyć rozgrywki IV ligi i okręgówki. Każde następne przesunięcie powoduje, że dla zespołów amatorskich nie będzie urlopów, bo trzeba będzie grać do końca lipca, a nawet zakończyć rozgrywki. Z kolei mogę powiedzieć, że na pewno nie będziemy teraz kombinowali z podziałem na grupy mistrzowskie i spadkowe. Jest na to za późno – tłumaczy Andrzej Padewski.

*

Tak więc wciąż nic nie wiadomo. Jest tylko wielki chaos i kombinacje. Co ciekawe, jesienią przy podobnej, a nawet większej liczbie zakażeń, związkom udało się przeprowadzić większość zaplanowanych kolejek. Wprawdzie były problemy z tym, że w zespołach pojawiły się osoby zakażone i drużyny musiały udać się na kwarantannę. Zaczęło się również kombinowanie z rzekomymi przypadkami zachorowań, ale mimo wszystko w tej trudnej sytuacji – generalnie –  związki oraz kluby zaliczyły egzamin dojrzałości i z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny rozgrywały mecze.

Sport amatorski kolejny raz otrzymał soczysty cios w wątrobę. Jasne, to tylko rozgrywki amatorskie. Jednak wobec pogłębiających się problemów zdrowotnych ludzi, także psychicznych, aktywność fizyczna stanowi bardzo ważny aspekt w zapobieganiu wszelkich schorzeń.  Z kolei zimowe perypetie klubów amatorskich pokazały, że działacze i tak znajdą sposób na to, by ich gracze legalnie trenowali.

Piotr Stolarczyk

fot. FotoPyk

Piotr Stolarczyk

Opublikowane 18.03.2021 16:52 przez

Piotr Stolarczyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Weszło
07.04.2021

Milionowe nakłady i słabe efekty. Polonia Warszawa rozczarowuje

Niedługo minie rok od momentu, gdy Grégoire Nitot został właścicielem Polonii Warszawa. Klub znajdował się wówczas w ogromnym kryzysie, zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. Potrzebował gruntownych zmian na wielu płaszczyznach. Latem dokonano rewolucji kadrowej. Sprowadzono zawodników, którzy do niedawna występowali w wyższych ligach. Na papierze kadra wyglądała na naprawdę mocną. Kibice i działacze […]
07.04.2021
Weszło
18.03.2021

Wielka księga korona-absurdów niższych lig. Część trzecia

Jeszcze na dobre nie wystartowały rundy rewanżowe w niższych ligach, a działacze, piłkarze i trenerzy już zastanawiali się, kiedy nastąpi zamrożenie rozgrywek z udziałem klubów amatorskich. Wszystko zmierzało w kierunku takiego rozwiązania i było to kwestią czasu, aż w końcu z góry pójdzie sygnał: stop, chwilowo nie ma grania. W teorii najbliższe trzy kolejki od […]
18.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Weszło
29.01.2021

Wielka księga korona-absurdów niższych lig. Część druga

Kilka miesięcy temu poruszyliśmy sprawę absurdów niższych lig w związku z rzekomym brakiem udziału publiczności oraz przekładaniem meczów. Ostatecznie jakoś udało się w stanie permanentnej prowizorki dograć te ostatnie kolejki. A trzeba przyznać, że w pewnym momencie było już bardzo blisko kolejnego zamrożenia rozgrywek. Jednak nowy rok, to nowe problemy i nowe absurdy. Kluby amatorskie […]
29.01.2021
Weszło
07.01.2021

Chcesz zostać prezesem klubu? Jeśli umiesz negocjować, może dostaniesz więcej niż 350 zł

“Gdzie znajdę takiego, względnie dobrego? Gdzie znajdę taniego?”. Tym razem nie nikt nie poszukuje starego Słowaka, a nowego prezesa klubu. Grająca w klasie okręgowej Pogoń Oleśnica postanowiła znaleźć odpowiedniego sternika klubu, umieszczając ogłoszenie w klubowych social mediach. No i okej. Mamy przecież już trzecią dekadę XXI wieku. Czasy wyłącznego umieszczania ofert pracy w lokalnych gazetach […]
07.01.2021
Weszło
30.11.2020

72 lata na karku i dalej sędziuje. Niezwykły przypadek Czesława Sroki

Pietraszyn. Powiat raciborski. Mecz niższej ligi. Na zdjęciu Czesław Sroka uśmiecha się promiennie. Ubrany jest w sędziowski strój. Czapka, rękawiczki, w końcu listopad, jest zimno. Stoi przy linii, trzyma chorągiewkę. Nic dziwnego? Tak, gdyby nie fakt, że urodził się w 1948 roku i ma 72 lata. I tak, wiemy, że boiska niższych lig to folklorystyczny […]
30.11.2020
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Kolejne wyzwanie Kosty Runjaicia

“Portowcy” przez prawie całą rundę nie spadli poniżej drugiego miejsca w tabeli, jednak na samym finiszu zostali zepchnięci z fotelu wicelidera przez Raków Częstochowa. Poprzez brak skuteczności w ostatnich dwóch spotkaniach sami skomplikowali sobie sprawę i praktycznie nie mają już żadnego marginesu błędu w walce o srebrny medal. Po meczu z Wartą Poznań Kosta Runjaić […]
07.05.2021
Anglia
06.05.2021

Edouard Mendy – nieoczywisty bohater Chelsea

Senegalczyk nie był największym bohaterem Chelsea Londyn w dwumeczu z Realem Madryt. Zapewne po latach trzeba będzie wytężyć umysł, by przypomnieć sobie jego parady z wczorajszego spotkania. Nie wyczyniał cudów i nie bronił jak w transie. To zawodnicy z pola dali prawdziwe show. Natomiast Edouard Mendy popisał się dwoma kluczowymi interwencjami przy strzałach Karima Benzemy. […]
06.05.2021
Weszło
04.05.2021

Cios w twarz sędziego i kopanie w plecy – skandal w dolnośląskiej A-klasie

To było zwykłe spotkanie dolnośląskiej A-klasy. Ostatni w tabeli Błękitni Pustków Wilczkowski podejmowali Ślężę Sobótka. Akurat na zakończenie weekendu majowego piłkarze-amatorzy stanęli do rywalizacji. Celem podstawowym była wygrana, ale przede wszystkim chodziło o to, by miło spędzić czas. I rzeczywiście na boisku było spokojnie. Do 88. minuty. Wówczas jeden z zawodników opluł sędziego głównego, a […]
04.05.2021
Hiszpania
02.05.2021

Barcelona wygrywa szalone spotkanie

Skoro Atletico wygrało po męczarniach, Real wyszarpał wygraną, to pokrętna logika futbolu podpowiadała, że i Barcelona może mieć dziś kłopoty ze słabiutką w tym sezonie Valencią. W końcu trzy dni temu koncertowo zmarnowała szansę, by wskoczyć na pozycję lidera. Ale choć Katalończycy istotnie przez moment znaleźli się nad przepaścią, to dzięki połączeniu szczęścia i geniuszu […]
02.05.2021
Weszło
02.05.2021

Najciekawsze finały Pucharu Polski w XXI wieku

Cała otoczka wokół finału Pucharu Polski już od kilku lat jest wreszcie godna wielkiego piłkarskiego święta. Dopóki nie nastały smutne czasy pandemiczne, trybuny Stadionu Narodowego były w większości zapełnione. Końcowe rywalizacje obserwowały różne znane persony, co tylko dodawało rangi tym wydarzeniom. Czasy, gdy spotkania finałowe rozgrywano w środku tygodnia na kameralnym obiekcie w Bełchatowie, na […]
02.05.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dgadggsagsa
dgadggsagsa
1 miesiąc temu

https://typykrezusa.blogspot.com/ – Trafia kupony z kursami po 500, 1000 i skany ma na blogu! polecam bo sam gralem jego ostatni kupon i zarobilem ponad 15 tys.
Juz jest na jutro kolejny kupon z poteznym kursem dostepny!

Father Teddy
Father Teddy
1 miesiąc temu
Reply to  dgadggsagsa

wpadnij na mojego insta, zobaczysz co to znaczy trafiać wysokie kursy, frajerze. 😀

CM711
CM711
1 miesiąc temu

Tępe pisowskie chuje na czele z krzywomordym Vateuszem i Doktorem Niedziele, jedyne co potrafią to kraść. Przebili w tym PO wielokrotnie.

Korek Binarny
Korek Binarny
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Divide et impera, a zjeby nadal się kłócą, że ten ukradł mniej, a tamten więcej. Tego oni chcą, bo zachowują status quo. Dziwne, że mało kto widzi, iż grają w jednej drużynie. Jeden cel.

AmberMozart
AmberMozart
1 miesiąc temu
Reply to  Korek Binarny

przez lata odgrywaja skuteczny teatrzyk w mediach i to w końcu ludzie sami w neigo uwierzyli. do tego robią co mogą by podsycać nastroje wzajemnej nienawiści. a jesli jako wyborca kogoś nienawidzisz to nie przyznasz przed sobę, ze ten, którego wielbisz, to kolega tego pierwszego

dyrygent
dyrygent
1 miesiąc temu
Reply to  Korek Binarny

Tajemnicą do kontrolowania społeczeństwa jest zlikwidowanie dyskusji politycznej z wyjątkiem wąskiego spektrum, wewnątrz którego pozwala się na bardzo żywą dyskusję. Dlatego mamy niby pozostające w totalnej opozycji do siebie PO i PiS, które w wielu kwestiach realizują dokładnie te same założenia.

Korek Binarny
Korek Binarny
1 miesiąc temu

A jak się miewa największy covidovy celebryta?

Jobac
Jobac
1 miesiąc temu

Dac im pielichy tym amatorom kopanej niech nie szczajom po kontach.

Kluka z Wielunia
Kluka z Wielunia
1 miesiąc temu

“komentuje sytuację Norbert Skórzewski, lokalny dziennikarz”
Czy to były weszlak??

Wujek Remo
Wujek Remo (@wujekremo)
1 miesiąc temu

Ten sam.

Kolo
Kolo
1 miesiąc temu

Przepis o zatwierdzeniu tabeli w razie braku możliwości dalszego grania jest kompletnie niesprawiedliwy. Dajmy na to ze runda się już zaczęła, jedna druzyna mogła grac z zespołem duzo słabszym niż np bezposredni rywal w walce o awans. Także tutaj pasowałoby znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie. Ale przede wszystkim miejmy nadzieję że ligi rusza na przekór wladzy.

Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Lisy przegrywają z Newcastle. Liga Mistrzów zagrożona?

Wydawało się, że Liga Mistrzów dla Leicester City będzie czystą formalnością – bliżej im było przez długi czas do walki o wicemistrzostwo z Manchesterem United, niż ściganiem się o miejsce w czwórce. Dziś? Dziś nie jest to już taka oczywista sprawa. “Lisy” przegrały u siebie 2:4 z Newcastle United i z pewnością będą nerwowo obserwować […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa kroki do detronizacji PSG!

Znów to zrobili! Lille pokonało dzisiaj Lens 3:0 i na dwie kolejki przed końcem ligi już na pewno pozostanie liderem Ligue 1. PSG gra swój mecz jutro, ale nawet wygrywając w Rennes – będzie o punkt za rewelacją tego sezonu. Dziś lidera ligi francuskiej do zwycięstwa raz jeszcze poprowadził Burak Yilmaz, który najpierw strzelił karnego […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Augsburg przegrywa, ale Gumny gra i czaruje!

Augsburg nie może być nadal pewny utrzymania – dzisiaj przegrał 1:2 z VfB w Stuttgarcie i mimo 13. miejsca w tabeli, nadal musi spoglądać za plecy. Dla nas oczywiście ważniejsze są jednak dokonania indywidualne dwóch piłkarzy tego klubu – i tu na szczęście mamy dobre informacje. I Robert Gumny, i Rafał Gikiewicz zagrali dzisiaj od […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Guardian: Finał Ligi Mistrzów jednak w Anglii?

Oho! Niewykluczone, że ze względów covidowych finał Ligi Mistrzów zostanie przeniesiony z tureckiego Stambułu na któryś z brytyjskich stadionów. Jak podaje Guardian – UEFA jest już po rozmowach z angielskim związkiem FA. Przyczyną całego zamieszania jest decyzja brytyjskiego rządu, który umieścił Turcję na swojej “czerwonej liście” turystycznej.  Do tej pory wydawało się, że finał odbędzie […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

“To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana przez drużyny mające największe budżety”

– Bardzo dobrze, że my napisaliśmy taką historię dwa lata temu, rok temu był brązowy medal, teraz gramy o europejskie puchary. To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana tylko przez drużyny mające największe budżety, bo rywalizacja byłaby bezsensowna – powiedział na przedmeczowej konferencji prasowej Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice. Wypowiedzi szkoleniowca gliwiczan cytują […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Goal.com: Eintracht chce zatrudnić Raula Gonzaleza!

Ależ to byłby powrót do Bundesligi! Według informacji goal.com, Eintracht Frankfurt przymierza się do zatrudnienia byłego piłkarza Schalke Gelsenkirchen, oczywiście bardziej znanego jako legenda Realu Madryt. Obecnie Raul trenuje rezerwy Realu Madryt, natomiast Eintracht poszukuje nowego szkoleniowca z uwagi na przejście Adiego Huettera do Borussii Moenchengladbach.  43-letni trener miałby przejąć Eintracht od nowego sezonu – […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

1. Liga: Samobój Polczaka, zwycięstwo Radomiaka

Radomiak w walce o awans idzie łeb w łeb z GKS-em Tychy. Dzisiaj ekipa Dariusza Banasika ograła na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec, choć trzeba przyznać – przy wyraźniej pomocy gospodarzy. Bo zwycięski gol dla radomian padł w tej części meczu, w której… nie oddali oni ani jednego celnego strzału. Skoro tak, to jakim cudem Radomiak wygrał? […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Odra Opole zbliża się do baraży?

Puszcza Niepołomice prawdopodobnie skończyła dzisiaj sezon – na sześć kolejek przed końcem do strefy barażowej traci już 12 punktów, a ma jeszcze o mecz więcej niż Arka Gdynia. Natomiast Odra Opole, ogrywając niepołomiczan, może złapać wiatr w żagle na samą końcówkę sezonu – po zdobyciu trzech punktów w piątkowym meczu, przewodzi grupie pościgowej.  Jak to […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa gole Stępińskiego!

Nietypowo, bo już wczesnym popołudniem rozegrano 10 spotkań we włoskiej Serie B. Jak sami wiecie – to liga wręcz najeżona Polakami, a dzisiaj przynajmniej jeden z nich ma naprawdę udany wieczór. To Mariusz Stępiński, która zapakował dwa gole w meczu Lecce z Regginą. Jego klub zapewnił sobie udział w półfinałach baraży o Serie A – […]
07.05.2021