post

Opublikowane 12.03.2021 10:46 przez

Paweł Paczul

– Jeżeli dyrektor fabryki kupuje samochody do firmy i za nie przepłaca, kupując auta za półtora miliona, kiedy są warte pół miliona, to zachowuje się niegospodarnie i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za taką transakcję. Nie widzę więc powodów, dla których prezes klubu piłkarskiego czy inna osoba odpowiedzialna za transfery, nie mogłaby być również pociągnięta do odpowiedzialności – mówi dr. hab. Szymon Tarapata, Katedra Prawa Karnego UJ, adwokat w EDGELAW Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych. Okazuje się, że gdy mówimy o różnych dziwnych transferach w polskiej lidze, jak ściąganie zawodników z trzeciej ligi serbskiej czy innego końca świata, to jednocześnie możemy mówić o przestępstwie niegospodarności. Zapraszamy na rozmowę.

Wszyscy wiemy, że w polskiej piłce wiele pieniędzy jest przejadanych, a zawodnicy są przepłaceni. Ty stawiasz tezę, że niektóre ruchy transferowe mogłyby się kończyć nie tylko na odpowiedzialności zawodowej, ale i karnej. Za niegospodarność.

Tak. Dla mnie to, że taka możliwość istnieje, jest kwestią oczywistą. Kluby piłkarskie są prowadzone w formie spółek akcyjnych, czyli są de facto przedsiębiorstwami. Wydają pieniądze, by osiągnąć zysk. Więc analogicznie – jeżeli dyrektor fabryki kupuje samochody do firmy i za nie przepłaca, kupując auta za półtora miliona, kiedy są warte pół miliona, to zachowuje się niegospodarnie i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za taką transakcję. Nie widzę więc powodów, dla których prezes klubu piłkarskiego czy inna osoba odpowiedzialna za transfery, nie mogłaby być również pociągnięta do odpowiedzialności.

Samochód jest jednak wyceniony dokładnie, a piłkarz nie.

Ja mam świadomość tego, że w przypadku piłkarzy ich wycena jest często problematyczna, ale jednak kluby nie robią transferów funkcjonując w próżni. Poruszają się w realiach rynkowych. Jeżeli dochodzi do transferu, da się ustalić cenę rynkową danego piłkarza. Oczywiście – ona zależy od wielu elementów, ale przecież spokojnie da się znaleźć przypadki, kiedy doszło do przepłacenia. Chyba nie mamy wątpliwości obydwaj co do tego, że gdybyśmy ściągnęli do Ekstraklasy zawodnika z B-klasy bez testów i dłuższego monitoringu, płacąc mu 50 tysięcy złotych miesięcznie, to powiedzielibyśmy, że taki ruch jest co najmniej lekkomyślny. Tak się pieniędzy nie wydaje. Nie płaci się facetowi, którego się nie widziało na oczy, takiej kwoty. To jest niemądre i w przypadku niegospodarności oceniamy, czy ruch, jaki wykonał menadżer, jest zgodny z zasadami zdrowego rozsądku.

To o czym mówisz, jest jednak skrajnym przypadkiem. Co zrobić z wyceną, gdy polskie kluby szukają piłkarzy w drugich ligach choćby na Bałkanach?

Tytułem wstępu: nie słyszałem o postępowaniach karnych, które by polegały na tym, że komuś stawiano zarzut wyrządzenia szkody klubowi piłkarskiemu wskutek przepłaconego transferu. Jedyna historia transferowa z zarzutami, o jakiej słyszałem, to historia Wisły Kraków. Jeśli wierzyć komunikatom prasowym, to poszczególni zawodnicy Wisły nie otrzymywali pieniędzy i uzyskali prawo do rozwiązania kontraktu z winy klubu. To jest dla klubu szkoda, bo mógł na nich zarobić. I w tamtym postępowaniu na pewno pojawi się problem, w jaki sposób ustalić wartość tych zawodników. Normalnie robi się tak, że gdy ustala się wartość jakiejś rzeczy czy usług, to są biegli, którzy to robią.

Niestety tutaj nie ma stałych biegłych, którzy by się specjalizowali w ocenie zawodników. I to jest moim zdaniem nie lada wyzwanie, by zapewnić sobie dostęp do osób, które wycenią danego piłkarza. W takich postępowaniach można powoływać biegłych ad hoc. Wyobrażam sobie sytuację, że takiej wyceny dokonuje działający na rynku menadżer. Zawsze to będą widełki – nie będzie to wycena 200 tysięcy złotych i ani mniej, ani więcej. Najgorsze jednak co będzie można zrobić, a wiem, że takie próby są podejmowane, to wzięcie biegłego, który wcześniej oceniał usługi, a teraz wycenia pikarzy. Wchodzi na Transfermarkt i bierzę cenę za pewnik. Wszedłem na Transfermarkt z ciekawości i zobaczyłem, że David Mawutor jest wyceniany na 650 tysięcy euro. Zgodzimy się, że tak wycenić go nie można. Przy wycenie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – sytuację kontraktową, historię kontuzji, dotychczasową karierę, obecną formę sportową i tak dalej. Wówczas jesteśmy w stanie ustalić sensowną i realną kwotę. I wtedy na pewno pojawią się przypadki, przy których dojdziemy do wniosku, że wydanie jakiejś kwoty było absolutnie nieracjonalne.

Podałeś przykładu samochodów, natomiast one się nie rozwijają. Piłkarze tak. Można więc przepłacić w pewnym momencie, ale później okaże się, że klub wyszedł mocno na plus.

Musimy wiedzieć jaka jest konstrukcja odpowiedzialności za niegospodarne dokonywanie transferów. Nie jest wystarczające stwierdzenie, że menadżer piłkarski podjął decyzję o transferze, opierając się na nieracjonalnych przesłankach. To jest za mało. Żeby odpowiedzieć za przestępstwo, musi wystąpić szkoda majątkowa i ona musi osiągnąć powyżej 200 tysięcy złotych. Jeśli przekroczy milion złotych, to odpowiedzialność jest surowsza – kara pozbawienia wolności, która grozi za to przestępstwo, jest wyższa.

Weźmy za przykład tego piłkarza z B-klasy, bo szczególnie u nas może się zdarzyć wszystko. Wyciągamy go i płacimy 60 tysięcy miesięcznie, jedziemy po bandzie. On gra i okazuje się, że o dziwo jego kariera rozwija się fantastycznie. Zyskuje na wartości, sprzedajemy go za dobre pieniądze. Z punktu widzenia takiej historii, przestępstwa o niegospodarności nie zaistniało. Mimo iż zachowywaliśmy się w sposób nieracjonalny, to nie wystąpiła szkoda, a zysk. Doszło do złamania reguł, bo tak się nie kontraktuje zawodników, ale to zachowanie było bezszkodowe. Dlatego przestępstwa nie popełniliśmy.

A gdy nie ma cudu i zawodnik nie wypali?

Doszło do wystąpienia szkody. Zachowywaliśmy się nieracjonalnie, nie powinniśmy płacić takich pieniędzy. Potrzebny jest ten limit szkody, o której mówiłem, czyli kwota powyżej 200 tysięcy złotych. Tutaj na takim kontrakcie już po czterech miesiącach można mówić o niegospodarności.

Tylko po jakim czasie oceniać tę szkodę? Bo też może być tak, że piłkarz w klubie A się nie sprawdził, a w klubie B już tak. I osoba, która go ściągnęła, mówi: zawinił trener.

Standard racjonalnego postępowania ustala się na moment, w którym podejmujemy decyzję i ryzyko. Jeśli nastąpi z tego szkoda, możemy za nią odpowiedzieć. Tutaj wszelkie znaki na niebie i ziemi mówiły, że ten piłkarz się nie sprawdzi. Ludzie odpowiedzialni mogliby się powoływać na różne powody tego, że zawodnik się nie sprawdził, ale my jesteśmy w stanie ustalić racjonalne, a nie wydumane przesłanki wyceny gracza. Kiedy biorę kogoś z niższej ligi, płacę mu horrendalne pieniądze, to nie mogę się powoływać na to, że może by mu wyszło, ale trener go nie lubił. To nie są powody, które by wykluczały odpowiedzialność za nieracjonalne przeprowadzenie transferu.

Natomiast nie mówmy tylko o transferach z niższych lig, bo przecież nieracjonalne jest też kontraktowanie piłkarzy, którzy źle wypadają na testach medycznych. Jeśli dam takiemu piłkarzowi zbyt wysoki kontrakt w porównaniu z ryzykiem pojawienia się u niego kontuzji i nieprzydatności dla drużyny, to poważnie bym się zastanowił, czy nie doszło tutaj do wyrządzenia szkody w imię klubu. Ewidentnie zmarnowane pieniądze, żadne wzmocnienie, jeśli chodzi o aspekt sportowy. W takiej sytuacji dało się przecież przewidzieć, że wydam środki w sposób nieracjonalny.

A były i takie sytuacje.

Dam jeszcze jeden przykład. Problem przy ocenianiu niegospodarności transferów jest jeszcze taki, że każdy przypadek jest inny. W jednym klubie dany transfer nie będzie stanowić przestępstwa, a w drugim już tak. Mam przeciętną drużynę i chcę wzmocnić ją piłkarzem, który jest zawodnikiem dużo lepszym niż ci, których mam. Potrzebuję komina płacowego. Tworzę go, podpisuję umowę, a jednocześnie nie mam tylu pieniędzy, by spłacać swoje bieżące zobowiązania. Właśnie przez ten nowy kontrakt. Powstaje zator płatniczy, narastają odsetki kontraktowe, powstają kary umowne. Jeśli ta szkoda przekroczy 200 tysięcy złotych, to w takiej sytuacji też możemy mówić o przestępstwie. Mimo że piłkarz był wart takich pieniędzy, to jednak ja nie byłem w stanie ich płacić bez konsekwencji.

Na pewno problem jest inny, gdy ktoś wydaje prywatne pieniądze, a ważniejszy, gdy publiczne.

Oczywiście. Przy klubach, gdzie jest wsparcia ze strony miasta, które przekazuje czasem ciężkie pieniądze, to musimy stawiać oczekiwanie, żeby tymi środkami rozsądnie dysponować. To nie jest wówczas prywatna zabawka właściciela, który przekazuje prywatne pieniądze na realizację konkretnego celu.

Czyli mówimy o luce prawnej, skoro publiczne pieniądze uciekają na dziwnych zawodników?

Nie nazwałbym tego luką. Problem jest w tym, że właściciele czy członkowie rad nadzorczych w klubach nie składają zawiadomień do prokuratury. Modelowo proces postępowania być następujący. Jeżeli mamy klub miejski, z którego dymisjonuje się ekipę rządzącą odpowiedzialną na przykład za transfery i dochodzi się do wniosku, że niektóre czynności były niegospodarne, jak wadliwa polityka transferowa, to moim zdaniem osoby dokonujące audyt powinny składać stosowne zawiadomienie.

Skoro tego nie robią, to też popełniają przestępstwo?

W przypadku pieniędzy publicznych pojawia się prawny obowiązek złożenia zawiadomienia. Funkcjonariusz publiczny, który nie złoży zawiadomienia, a wie o przestępstwie niegospodarności, bo się dowiedział o nim w wyniku audytu przeprowadzonego w klubie, może odpowiedzieć karne za przestępstwo urzędnicze.

Jawi się więc obraz folwarku, gdzie ludzi piłki robią sobie z tymi pieniędzmi, co chcą. I nikt na to nie zwraca uwagi.

Trzeba znać ten mechanizm i chcieć. Gdy wprowadzano do kodeksu karnego przepis o korupcji w sporcie, to każdy się z tego śmiał. W 2003 roku nikt nie brał na poważnie tego, że ten przepis będzie stosowany. Ale do prokuratury z Wrocławia zgłosił się odpowiedni człowiek, który miał wiedzę o procederze korupcyjnym i ten przepis rzeczywiście był stosowany. De facto wystarczy ruszyć machinę. Jestem w stanie się założyć, że gdyby niegospodarne zachowania pojawiły się w innych spółkach miejskich, nie sportowych, gdyby ktoś w spółce ciepłowniczej zapłacił o wiele za dużo za obsługę prawną, to doszłoby do zawiadomienia. W przypadku klubów piłkarskich niekoniecznie do czegoś takiego dochodzi. A powinno.

A może powinno reagować na przykład samo miasto?

To jest kwestia odpowiedzialności osób, które zajmują się kontrolowaniem wydatków publicznych. Zakładam, że samorząd kontroluje sposób wydawania przez siebie pieniędzy. Jeżeli jest akcjonariuszem klubu i przekazuje pieniądze, to powinien zapewnić sobie możliwość prawidłowego kontrolowania tych środków. To leży w gestii samorządu, żeby stworzył sobie strukturę, w której zapewniona będzie możliwość przeprowadzania audytów i rozliczania osób zarządzających klubami.

Na koniec – pokusisz się o strzał, gdyby to rzetelnie sprawdzać, to czy procent niegospodarnych ruchów transferowych byłby wysoki?

Powiem tak, żeby pewnych rzeczy z drugiej strony nie demonizować. Musimy mieć świadomość, że osoby zarządzające w polskiej piłce nie mają łatwego zadania, bo to zawsze jest zarządzanie kryzysem i umiejętne bądź nieumiejętne gospodarowanie długami. Są realia rynkowe. Możemy się oburzać, że piłkarz zarabia 50 tysięcy miesięcznie, ale jeżeli jest to doświadczony piłkarz i tyle mu się płaci, to też nie nazwiemy takich ruchów ruchami niegospodarnymi. Problem jest wtedy, gdy ściągamy szereg słabych piłkarzy, którym płacimy niewyobrażalne kwoty, nie widząc ich wcześniej na oczy, bo jest z trzeciej ligi serbskiej. Wówczas mówimy o nierynkowych stawkach. I gdybym był właścicielem klubu albo zasiadał w radzie nadzorczej, to bardzo uważnie bym się takim transferom przyjrzał.

Rozmawiał PAWEŁ PACZUL

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
21.09.2021

Podpuścić i skasować, który to już odcinek?

Klasyczny Inter Mediolan. Chciałoby się nawet może napisać: klasyczny Antonio Conte, gdyby nie fakt, że Conte już z San Siro się rozstał. Podczas dzisiejszego spotkania z Fiorentiną Inter zaprezentował całą gamę swoich dobrze znanych sztuczek. Handanović wyczyniający cuda w bramce. Pozorny bałagan w pierwszym okresie gry. Przetrzymanie wzmożonego pressingu rywala. I wreszcie ten kluczowy moment: […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Hej, Pogoń. Nie startuj już w Pucharze Polski. Nigdy

Drodzy „Portowcy”, jesteście fajnym klubem, dokonujecie sensownych ruchów, macie na siebie pomysł, macie w mieście klimat do piłki, dobrze szkolicie młodzież, budujecie okazały stadion. Jako że trudno nie pałać do was w ostatnich latach sympatią, chcemy podsunąć wam pewien pomysł. Z czystej życzliwości. Gorąco prosimy o przemyślenie go na najbliższym spotkaniu pionu sportowego. Nasz pomysł […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Ekstraklasa
19.09.2021

Raków wraca na zwycięską ścieżkę

Raków dawno nie wygrał w Ekstraklasie. Trochę obraz zaciemniły europejskie puchary, trochę przerwa reprezentacyjna, ale w połowie września wyszło nam, że ekipa Marka Papszuna ostatnio schodziła z ligowych boisk z trzema punktami grubo ponad miesiąc temu – 8 sierpnia. I jasne, letnie priorytety były nieco inne, to tylko dwa zremisowane ekstraklasowe mecze, ale od wicemistrza […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Obrońca milczący i zdrowy koń. Historia Maika Nawrockiego

W rodzinnym domu ma wszystkie buty, w których grał, odkąd skończył dziesięć lat. Jest tak małomówny, że w juniorach Werderu nie odezwał się przez cały rok i trenerzy martwili się, że nie zna niemieckiego. Ale nie przeszkadza mu to w tym, by być może największym odkryciem tego lata w Ekstraklasie. Oto historia Maika Nawrockiego, który […]
19.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Piast nadal nie lubi stadionu Lechii

Tomasz Kaczmarek w drugim meczu w roli trenera Lechii Gdańsk doczekał się pierwszego zwycięstwa. Trudno jednak powiedzieć, że jego zespół pokonaniem Piasta Gliwice jakoś mocniej przekonał, zwłaszcza że rywal wystąpił mocno osłabiony. Lechia Gdańsk – Piast Gliwice: przesądził gol Zwolińskiego Kibice gości nie mogli być dziś optymistami. Raz, że ich drużyna generalnie nie lubi grać […]
18.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Live
18.09.2021

LIVE: Kaczmarek obiecał, że kibice będa chcieli wracać na stadion. Sprawdzamy!

Witamy w tę piękną sobotę z Ekstraklasą! Będzie się działo dużo, bo gramy aż cztery mecze i mamy nadzieję, że będzie się działo pięknie. Ale czy może być inaczej z Ekstraklasą? Zapraszamy na LIVE! Fot. 400mm.pl
18.09.2021
Weszło
17.09.2021

Legia musi grać o awans z tej grupy

Zawsze gadacie, że jestem pesymistą – a raczej to wy chcielibyście widzieć wszystko w różowych barwach, kiedy polski futbol jest szary – ale dobrze, dzisiaj będzie bardziej optymistycznie. Oczywiście przeczytam, że to pompowanie Michniewicza, ale cóż, dla niektórych osób z komentarzy nie ma ratunku. W każdym razie: trzeba sobie powiedzieć jasno. Legia teraz powinna walczyć […]
17.09.2021
Weszło
16.09.2021

Slavia wygrywa z Unionem, Tottenham remisuje z Rennes. Pierwsza kolejka Ligi Konferencji za nami

Nie musimy się emocjonować Ligą Konferencji, skoro – na razie – nie mamy tam drużyny, a mamy piętro wyżej, ale to nie znaczy, że nie warto do tych nowych rozgrywek zajrzeć. Wiadomo, to ledwie europejska trzecia liga, natomiast jest to ciekawe pomieszanie pewnego folkloru, bo jest zespół z Gibraltaru czy Estonii, z mocniejszym futbolem, reprezentowanym […]
16.09.2021
Weszło
16.09.2021

„To, co robi Michniewicz, jest nie do osiągnięcia dla jakiegokolwiek innego trenera”

– Nie wydawało mi się, że jest aż tak dobrym strategiem. Nie widziałem u niego aż tak dobrego warsztatu. Miał niezłe wyniki, jak z reprezentacją młodzieżową, ale nie widziałem w nim większej jakości i najwyraźniej się pomyliłem. Teraz widzę, że jest bardzo dobrze zorganizowany, dobrze analizuje, wyciąga odpowiednie wnioski i odpowiednio ustawia drużynę. Trzeba powiedzieć, […]
16.09.2021
Weszło
15.09.2021

Cenna umiejętność upychania meczów kolanem

Polskie kluby rzadko są stawiane w roli faworytów, którzy muszą rywalowi wcisnąć dwie-trzy bramki i pojechać do domu. Może gdzieś w pierwszych rundach, kiedy wszyscy poważni są jeszcze na urlopach, ale i to coraz rzadziej. Jesteśmy w takiej pozycji, że kolejne mecze musimy czasem upchnąć kolanem – planem, cwaniactwem, też szczęściem. I Legia to robi, […]
15.09.2021
Liczba komentarzy: 29
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kikk
Kikk
6 miesięcy temu

Co za bzdury. Żeby ktoś odpowiadał karnie, to kwoty musiały by być kosmiczne, rzędu milion miesięcznie, a takich pieniędzy kluby nie mają.

Ekspertinho
Ekspertinho
6 miesięcy temu
Reply to  Kikk

A dlaczego, skoro wsadzają do paki za kradzież bułki przez staruszkę?

Lump
Lump
6 miesięcy temu

Sebastiany na żylecie drżą!

Co jeśli zamkną prezesa tysiąclecia Dariusza Mioduskiego?!

Co z wszechmistrzostwem wtedy?!

Legia Warszawa
Legia Warszawa
6 miesięcy temu
Reply to  Lump

Staruch wymyśla już nową rymowankę, którą bezzębni będą posłusznie śpiewać tak jak o innych imbecylach którzy za niewinność siedzą pod celą (handlowanie mefedronem to nie przestępstwo)

Darek Darek weź się nie łam
pozdrowienia
do więzienia!

lol
lol
6 miesięcy temu

Piłkarz to nie samochód, jego wartość jest wartością niemierzalną, skończ fantazjować Panie Paczul.

TheCelin
TheCelin
6 miesięcy temu
Reply to  lol

Można wycenić piłkarza, tak samo jak można wycenić inne wartości niematerialne takie jak wartość logo, prawa autorskiego czy know-how. Odpowiednie metody są stosowane przed sądami i dr Tarapata ma zupełną racje

MaLk
MaLk (@malk)
6 miesięcy temu
Reply to  TheCelin

No nie za bardzo. To znaczy są metody szacowania praw do rejestracji zawodnika (a nie wartości zawodnika!), ale nie spotkałem się jeszcze z taką, która zyskałaby powszechne uznanie w nauce. A w procesie, przynajmniej teoretycznie, można stosować tylko takie metody, które mają udokumentowane i uznane podłoże naukowe.

To, co rzeczywiście ma sens, to wspomniana przez mec. Tarapatę ocena z perspektywy tego, czy dany klub w danych okolicznościach było stać na podjęcie ryzyka takiego a nie innego transferu, a nie to, czy piłkarz był warty konkretną kwotę.

Ekspertinho
Ekspertinho
6 miesięcy temu
Reply to  MaLk

Zauważ, że mowa jest tu o przekroczeniu wartości rzędu 0,5 mln – 1,5 mln zł. Nie chodzi o to, żeby ustalać wartość co do złotówki. Ale są też takie sytuacje, że taka rozbieżność jest oczywista. I to jest całkowicie normalna sprawa, a piłkarz jest w tym wypadku aktywem jak wszystko inne.

MaLk
MaLk (@malk)
6 miesięcy temu
Reply to  Ekspertinho

Po pierwsze, nie ma takiej metody, która dawałaby uznane z perspektywy praktyki wycen wyniki z taką dokładnością. No po prostu nie ma.

Po wtóre czym innym jest przekroczenie wartości o 0,5-1,5 mln zł przy transferze za 3, 5 czy 10 mln zł. A jeszcze czym innym jest takie przekroczenie z perspektywy budżetu Legii Warszawa czy Stali Mielec.

Po trzecie, jak już pisałem, nie wycenia się zawodnika (a nawet więcej, nie wolno wyceniać zawodnika, bo byłoby to sprzeczne z fundamentalnymi zasadami prawa i dzisiejszej moralności), ale określone prawa związane z możliwością jego zarejestrowania (i wystawienia go w rozgrywkach), które są zbywalne (i to w wysoce ograniczonym stopniu). To rozróżnienie tylko na pierwszy rzut oka nie ma znaczenia. Z perspektywy ustalania tzw. wartości rynkowej znaczenie ma ogromne. Piłkarz nie jest i nie może być aktywem jako takim (z teoretycznego punktu widzenia jest składnikiem pasywów – kapitałem). Tak wygląda współczesna kwalifikacja z perspektywy nauk ekonomicznych.

Rudix
Rudix
6 miesięcy temu
Reply to  MaLk

No nie masz racji, bo pasywa to źródło finansowania, a taki piłkarz, czy też prawa do niego (bez znaczenia wg mnie), które są zbywalne są akurat po drugiej stronie bilansu – jako coś co zostało sfinansowane z kapitału pochodzącego z pasywów.

MaLk
MaLk
6 miesięcy temu
Reply to  Rudix

I dokładnie tak to jest interpretowane przez współczesną teorię ekonomiczną. Źródłem i dysponentem usług pracowniczych jest pracownik, ergo jest on interesariuszem przedsiębiorstwa, dostarczycielem kapitału, podobnie jak dostawcy innego rodzaju kapitału (własnego i obcego), a przedsiębiorstwo ma z tego tytułu zobowiązania.

Stąd od kilkunastu lat mówi się nie o „zarządzaniu zasobami ludzkimi”, tylko o „zarządzaniu kapitałem ludzkim”. A kapitał jest w bilansie po stronie pasywów, nie aktywów.

AmberMozart
AmberMozart
6 miesięcy temu
Reply to  TheCelin

ta, bo kazdy piłkarz ma z góry ustalona jakosc i nigdy nei robi się lepszy, zawsze gra identycznie w każdej drużynie itp

Ekspertinho
Ekspertinho
6 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

Skoro się nie da wycenić, to równie dobrze ja mogę być wart 300 mln zł chociaż wcale nie gram w piłkę. Ale kto wie, może mam potencjał. Warto tyle zapłacić?

Kikk
Kikk
6 miesięcy temu
Reply to  Ekspertinho

No i by nie odpowiadał za to, że nie jestes tyle wart, tylko za niegospodarność, bo klubu nie stać wydać takich pieniędzy.

AmberMozart
AmberMozart
6 miesięcy temu
Reply to  Ekspertinho

otóż, geniuszu, zawodowego piłkarza ktos widział w akcji,. Sami siebie, geniuszu, nie wyceniają. Jak dla mnie, geniuszu, mozesz sie wycenić na miliard jak zdołasz kogoś przekonać by tyle ci zapłacić. Niby, geniuszu, czytać umiesz, a w rzeczywistości chuja potrafisz.

Ziemson Hujev
Ziemson Hujev
6 miesięcy temu

wg tego co ten pan mówi, polska powinna mieć teraz cały rząd, premiera i prezydenta w więzieniu, a jest jak jest , prawo swoje życie swoje jak zawsze, jak Sasin nie beknął za 70milionów na wybory których nie było, jak na elektrownie atomową której nie ma idą kosmiczne pieniądze, które ktoś bierze mimo nie robienia niczego, jak za fregatę typu gawron wydali 1,6miliarda za sam kadłub bez systemów obronnych i uzbrojenia(zakup gotowej ze wszystkimi systemami bojowymi działami i uzbrojeniem ok2,6miliarda) a robili go 13lat(!), jak płacimy za bazy amerykańskie które de facto chronią wschodnią granicę Niemiec a nie nas, jak szumowski handlował z handlarzem broni który zajebał piniondz nie dał wzamian respiratorów to odpowiedział prawnie? a ktoś odpowiada za posadki w orlenie dla rodzinki i kolegów z partii? więc fajnie się pierdoli o pociąganiu działaczy do odpowiedzialności kiedy bezkarni pozostają najwięksi złodzieje i bandyci brawo!

Ekspertinho
Ekspertinho
6 miesięcy temu
Reply to  Ziemson Hujev

Nasze kochane państwo jest obecnie patologiczne, co nie znaczy, że powinniśmy się do tego przyzwyczajać bez zastrzeżeń.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
6 miesięcy temu

Nawet jeśli idea jest dosyć zacna to nie ma opcji by ją wprowadzić z racji niejednoznacznosci oceny (podstawowa linia obrony- „klient się starał ale to tylko sport”). Tak więc agentowe i managierskie eldorado będzie trwało w najlepsze.

Marcin
Marcin
6 miesięcy temu

The bill korpobelkot

Obserwator
Obserwator
6 miesięcy temu

Co jeśli przepłaceni są Polacy a nie obcokrajowcy? 🙂

napalony na kurwiszona
napalony na kurwiszona
6 miesięcy temu

No wlasnie Legia sciagala i w dalszym ciagu sciaga pilkarski szrot Niech weszlo powiadomi prokurature

AmberMozart
AmberMozart
6 miesięcy temu

pierdolenie. samochód ma konkretną specyfikację techniczną, konkretne części, maksymalne możliwości itp. to można wycenić jego wartość. Ale jak koleś chciałby wycenić piłkarza? Tylko niech się na transfermarkt nie powołuje, bo ich wyceny nie maja żadnego znaczenia ani sensu. Nie mówiac o tym, ze dany model powiedzmy Volvo będzie jechał tak samo z każdym kierowca, a dany piłkarz nie zagra tak samo w każdym klubie z każdym partnerem.

Ekspertinho
Ekspertinho
6 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

A kto mówi, żeby wartość ustalać następczo w oparciu o liczbę strzelonych bramek? Nikt. Mechanizm jest świetny, bo muszą być jakieś ramy, poza którymi dany wydatek jest patologią i powoduje szkodę po stronie klubu.
A używany samochód jak wycenisz? On jest wart tyle, ile ktoś za niego zapłaci, tak samo jak w przypadku piłkarza. I na wartości zbywczej opierają się wyceny pojazdów używanych w katalogu Eurotax.

Kikk
Kikk
6 miesięcy temu
Reply to  Ekspertinho

Każda wycena zależy (w gospodarce wolnorynkowej) od popytu i podaży. Dla jednego klubu dany zawodnik jest bardziej potrzebny i drożej go wyceni. Jak ktoś nie ma bramkarza, to zapłaci więcej niż inny klub.

AmberMozart
AmberMozart
6 miesięcy temu
Reply to  Ekspertinho

a gdzie niby ja napisałem coś o strzelonych bramkach?

o amortyzacji słyszał? Jak nie to poczyta. Wartość rzeczy używanej dokładnie tak wyznaczasz.Samochód A, po przejechaniu 1000 km będzie miał silnik w mniej wiecej takim samym stanie jak inny egzemplarz samochodu A po przejechaniu takiej drogi.
A piłkarz? Jeden robi się z wiekiem słabszy bo pije, inny lepszy bo trenuje, jeszcze innemu zmarł dziadek i chwilowo nic mu sie nie chce. I twoim zdaniem da sie to wycenić jak mazynę? Toż kurwa chyba geniuszem jesteś, pisz szybko taki model wyceny, będziesz miliarderem.

ps. jeśli Piątek po pół roku w Sampdorii nagle miał wartośc 20-razy wyższą to kogo chcesz sądzić? Tych z MIlanu ze dali za dużo, czy tych z Cracovii że wzięli za mało? Czy moze Piątek przez pół roku stał się 20-razy lepszym piłkarzem?

Kazik
Kazik
6 miesięcy temu

A jeśli klub ma politykę ryzykowną – kupowania młodych np. z Afryki. Kupił pięciu, czterech okazało się szrotem, a piąty – gwiazdą na miarę Drogby, Eto’o czy innego Mane. Kilkadziesiąt milionów euro na plus, przy czym strata na tych pozostałych czterech to max. milion. Właściciel klubu zapewne skacze pod sufit z radości, ale nadgorliwy audytor mógłby ciągać takiego prezesa po sądach za niegospodarność w odniesieniu do tych czterech.
Działalność gospodarcza to ryzyko.

Rudix
Rudix
6 miesięcy temu
Reply to  Kazik

Nie do końca, bo jeśli taka jest przyjęta strategia to przecież wszystko jest ok i kogo ścigać i za co. Tak samo jeśli zawodnicy byli dobrze sprawdzani, ale nie odpalą.

AmberMozart
AmberMozart
6 miesięcy temu
Reply to  Rudix

ale pan adwokat by chciał ścigac, bo jego zdaniem powinni byli kupić trylko tego jednego, a za pozostałych przepłacili 😉

Rere
Rere
6 miesięcy temu

Co to za glupota hahaha czyli wartosc pilkarza x na transfermarkt powiedzmy jest million euro… ale klub chce 3. Ktos placi. Czyli tak jak sie dokladnie odbywa teraz.
I co dalej Ty debilu?jak sie sprawdzi to nie jest przeplacony a jak nie odpali to Chuj pod sad chlopa co go sprowadzil hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahajahahahahahahahhahahahahahahahahauahshahahahahahahagagahahahaha

Suche Info
22.09.2021

EFL Cup: Klich i Bednarek przechodzą dalej, Everton odpada

We wtorkowy wieczór rozegrało się kilka meczów EFL Cup. Grała połowa Premier League, a więc streścimy wam pokrótce, co działo się na angielskich boiskach. Liverpool gładko opędzlował Norwich 3:0. Czy zagrał Przemysław Płacheta? No cóż, bez zaskoczenia – nie było go w kadrze meczowej. Juergen Klopp dość lajtowo podszedł do tematu, nie zagrał nikt z […]
22.09.2021
Weszło
21.09.2021

Podpuścić i skasować, który to już odcinek?

Klasyczny Inter Mediolan. Chciałoby się nawet może napisać: klasyczny Antonio Conte, gdyby nie fakt, że Conte już z San Siro się rozstał. Podczas dzisiejszego spotkania z Fiorentiną Inter zaprezentował całą gamę swoich dobrze znanych sztuczek. Handanović wyczyniający cuda w bramce. Pozorny bałagan w pierwszym okresie gry. Przetrzymanie wzmożonego pressingu rywala. I wreszcie ten kluczowy moment: […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Bez niespodzianki: Zagłębie opędzlowało rezerwy Śląska

We wtorkowych meczach Pucharu Polski doszło tylko do jednej niespodzianki. Co chcemy przez to powiedzieć? Ano to, że Zagłębie Lubin zgodnie z oczekiwaniami spokojnie poradziło sobie z rezerwami Śląska Wrocław. Był to mecz dla Zagłębia… co najmniej niewygodny. Gdyby lubinianom zdarzyła się wpadka z rezerwami lokalnego rywala – a „Miedziowi” wielokrotnie udowadniali, czy to z […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Ryszard Wieczorek: – Mam nadzieję, że będzie to nawóz pod rozwój klubu

Zakurzony Ryszard Wieczorek góruje dziś nad renomowanym Kostą Runjaiciem. Co miał do powiedzenia po meczu? Cytujemy za oficjalną stroną Pogoni: – Źle zaczęliśmy mecz, myślę, że zjadła nas trochę trema. Zbyt łatwo dopuszczaliśmy Pogoń pod bramkę i straciliśmy gola. To nas odblokowało. Zaczęliśmy grać swoją piłkę. Mieliśmy dwa stałe fragmenty gry, wyrównaliśmy i uwierzyliśmy w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Runjaic: – Puchary rządzą się swoimi prawami

Tak! Mamy to! Czuliśmy, że to słynne hasło padnie już w pierwszej rundzie. I padło. Kosta Runjaic stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że „puchary rządzą się swoimi prawami”. Brawo! To są wypowiedzi, o które nic nie robiliśmy! Natomiast nie chcemy tylko szydzić, bo Runjaic wziął na siebie pełną odpowiedzialność za ten mecz. Na spotkaniu z dziennikarzami […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Hej, Pogoń. Nie startuj już w Pucharze Polski. Nigdy

Drodzy „Portowcy”, jesteście fajnym klubem, dokonujecie sensownych ruchów, macie na siebie pomysł, macie w mieście klimat do piłki, dobrze szkolicie młodzież, budujecie okazały stadion. Jako że trudno nie pałać do was w ostatnich latach sympatią, chcemy podsunąć wam pewien pomysł. Z czystej życzliwości. Gorąco prosimy o przemyślenie go na najbliższym spotkaniu pionu sportowego. Nasz pomysł […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021