post
Michał Kołkowski

Opublikowane 05.03.2021 09:11 przez

Michał Kołkowski

Przed wami ranking 10 najlepszych filmów fabularnych o piłce nożnej. Futbol nie był może nigdy równie wdzięcznym tematem dla scenarzystów i reżyserów jak na przykład boks, więc w zestawieniu nie znajdą się produkcje kalibru “Wściekłego byka” czy “Rocky’ego”, ale i tak bez jakichkolwiek trudności udało nam się zebrać dziesięć niezapomnianych, często wręcz kultowych tytułów. Większość z nich pewnie doskonale znacie, ale być może niektórych jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć. Tym lepiej – mamy nadzieje, że właśnie ten ranking zachęci was do seansu.

Zapraszamy!

RANKING 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW O PIŁCE NOŻNEJ

Na początek słówko o kryteriach. Musimy od razu zaznaczyć, że nie przywiązywaliśmy wielkiej wagi do kolejności zawartych w zestawieniu filmów. Jasne, trochę sobie o tym podyskutowaliśmy, zapytaliśmy też o zdanie ludzi, którzy na kinie znają się lepiej od nas i zajmują się nim zawodowo, ale umówmy się – gdyby przestawić film z pozycji piątej na dziewiątą, a ten z ósmej lokaty przerzucić na szóstą, to nic wielkiego by się nie stało.

Kwestia gustu, nie ma tu za bardzo o co kruszyć kopii. Generalnie braliśmy pod uwagę filmy fabularne (dokumenty ujmiemy w osobnym zestawieniu), które są popularne (w Polsce lub globalnie), udane artystycznie (wiadomo, nie mówimy o jakichś arcydziełach, ale też nie o gniotach), no i które zawierają w sobie tę swoistą magię futbolu. To ostatnie kryterium jest oczywiście trudne do zdefiniowania i wybitnie uznaniowe, dlatego już wcześniej podkreśliliśmy, że kolejność filmów ujętych w rankingu nie jest najistotniejsza. Nie przeczymy też, że z pewną dozą przychylności spoglądaliśmy na filmy polskie. Siłą rzeczy – bliższa koszulka ciału. Co oczywiście nie oznacza, że cały ranking składa się z tylko z rodzimych pozycji.

A zresztą – przekonajcie się sami.

10. GOL!

 • produkcja: USA / Wielka Brytania
 • rok produkcji: 2005
 • obsada: Kuno Becker, Alessandro Nivola, Anna Friel
 • film do obejrzenia na: Amazon Prime

Kto nigdy nie marzył o przeżyciu podobnej przygody co Santiago Munez, główny bohater filmu “Gol!”, ten albo ma serce z kamienia, albo nie lubi futbolu, albo w okolicach 2005 roku był już za stary i zbyt zgorzkniały, by ekscytowały go takie romantyczne, trochę oderwane od rzeczywistości historie. Tak czy owak, dla pewnego pokolenia miłośników piłki nożnej obraz w reżyserii Danny’ego Cannona cieszy się statusem bliskim kultowego.

Przypomnijmy pokrótce fabułę: młody Santiago, ubogi mieszkaniec Los Angeles, niezwykle uzdolniony, ale jednocześnie pozbawiony perspektyw na zrobienie kariery w świecie futbolu, nieoczekiwanie otrzymuje szansę wyjazdu do Europy i spróbowania swoich sił w ekipie Newcastle United. Sprawy się jednak komplikują, gdyż pogoń chłopaka za marzeniami usiłuje storpedować jego ojciec – twardo stąpający po ziemi mężczyzna, który nie wierzy, że jego syn może podbić angielskie boiska. Generalnie historia jest skrojona pod to, by inspirować, emocjonować i wzruszać. Oczywiście głównie młodych widzów, którzy pewnych – przyznajmy, dość tandetnych – zabiegów artystycznych jeszcze nie wyłapują. Albo się nimi nie przejmują.

Nie jest to wielkie kino. Kolejne części, zwłaszcza trzecia, są jeszcze mniej udane. Ale swój urok “Gol!” niewątpliwie posiada i, choć przewidywalny, naprawdę potrafi przykuć do ekranu. Nie bez znaczenia dla sukcesu produkcji był też fakt, iż patronowała jej FIFA. Dlatego na ekranie oglądamy dziesiątki realnych gwiazd futbolu, no i twórcy mogli też sobie pozwolić na wykorzystanie licencjonowanych nazw klubów czy rozgrywek.

9. BOISKO BEZDOMNYCH

 • produkcja: Polska
 • rok produkcji: 2008
 • obsada: Marcin Dorociński, Eryk Lubos, Bartłomiej Topa, Marek Kalita
 • film do obejrzenia na: YouTube

“Boisko bezdomnych” to ciekawy przykład, jak za sprawą historii o ludziach będących na życiowym zakręcie (czy nawet takich, którzy z tego zakrętu wypadli i znajdują się rowie) można zagwarantować widzom potężny zastrzyk optymizmu. Bo dzieło Kasi Adamik rzeczywiście jest bardzo optymistyczne, dające nadzieje. I w sumie taki jest także futbol. Jedyny sport drużynowy, gdzie totalny autsajder może zagrozić potentatowi.

Krótko o fabule. Za magazynem Culture: – Tytuł wskazuje, że tematem filmu jest bezdomność – i to w najbardziej dosłownym sensie. Bohaterowie filmu, ludzie z różnych środowisk: były ksiądz, marynarz, górnik, minister, trener, a nawet były kosmonauta, spotykają się w podziemiach stołecznego Dworca Centralnego. Są ludzkimi strzępami, wegetują w zakamarkach dworca, żywią się w przytułkach i polowych kuchniach. Uciekają od rzeczywistości, a może to rzeczywistość odwróciła się od nich. Wycinek z gazety z informacją o piłkarskich mistrzostwach świata bezdomnych okazuje się nieoczekiwaną inspiracją. Trener, niespełniony piłkarz, którego karierę na samym początku przerwała kontuzja, organizuje spośród nich drużynę piłkarską. Wspólne treningi scalają zespół, pozwalają na nowo uwierzyć w swoją szansę.

Największą zaletą boiska niewątpliwie jest kapitalne aktorstwo. Nie tylko Marcina Dorocińskiego, choć on oczywiście zawłaszcza większość scen, w których uczestniczy, ale i aktorów drugoplanowych. Marka Kality, Eryka Lubosa, Bartłomiej Topy. Poza tym, zdjęcia pozwalają wczuć się w swojski klimat filmu. Nie jest to Polska jak z pocztówki, no ale też scenariusz nie opowiada o reprezentacji narodowej, tylko reprezentacji bezdomnych.

Marcin Dorociński w filmie “Boisko bezdomnych”

Dzieło Adamik nie jest pozbawione wad.

Właściwie to sposób, w jaki twórcy przedstawiają ludzi z marginesu społecznego w “Boisku bezdomnych” bywa momentami drażniąco idealistyczny i oderwany od rzeczywistości. No ale na tym przecież polega magia kina i magia futbolu, by kreślić właśnie takie scenariusze. Całość się zatem jak najbardziej broni. Nawet finał. Świetnie to ujął Łukasz Muszyński w swojej recenzji na portalu Filmweb: – Bezdomni odnajdują tutaj dom w szerszym znaczeniu – Polskę. Reprezentując swój kraj na międzynarodowych zawodach z orłem na piersi, mogą na nowo poczuć się pełnowartościowymi obywatelami. Piękno ekranowej murawy jest fałszywe, ale wzrusza dobrą wolą realizatorów.

8. MECZ OSTATNIEJ SZANSY

 • produkcja: USA / Wielka Brytania
 • rok produkcji: 2001
 • obsada: Jason Statham, Vinnie Jones, David Kelly
 • film do obejrzenia na: HBO GO / Amazon Prime

Chciałoby się rzec: Vinnie Jones i wszystko jasne. Facet za swoich zawodniczych czasów uosabiający futbol słusznie miniony – brutalny, wręcz chamski, daleki od profesjonalizmu. A jednak na swój sposób romantyczny. Ostatecznie można było odnieść wrażenie, że skoro taki gość jak Jones zdołał się wdrapać na najwyższy poziom, to tak naprawdę każdy ma na to szansę. Wystarczy minimum talentu i 200% determinacji. Jones swoim przykładem dowodził, że piłka nożna nie jest grą dla elit, tylko grą dla ludu. Dla każdego. Working class hero, mówiąc górnolotnie.

Film “Mecz ostatniej szansy” w takie tony właśnie uderza.

Obraz w reżyserii Barry’ego Skolnicka – nawiązujący do paru innych filmów tego typu, przede wszystkim amerykańskiego “Najdłuższego jardu” – to jest naprawdę dobra komedia w brytyjskim stylu. Twórcom udało się przemycić na ekran także pewne elementy dramatyczne, co sprawia, że nie mamy do czynienia z filmem infantylnym. Fabuła opowiada o losach byłego piłkarza, Danny’ego Meehana – w tej roli właśnie Jones, co ciekawe ostro zmasakrowany przez krytyków za swój występ – który zostaje skazany na trzy lata więzienia za pobicie policjantów. W pierdlu się jednak nie nudzi, tylko z niemałym trudem organizuje ze współwięźniów drużynę piłkarską, która – a jakże inaczej – rzuca wyzwanie klawiszom.

Nie jest to oczywiście najlepszy film z Vinniem Jonesem w obsadzie, “Porachunki” i “Przekręt” gwarantują rozrywkę na wyższym poziomie, no ale nie ma co ukrywać – jak człowiek trafi na “Mecz ostatniej szansy” w TV, to nigdy nie zmieni kanału.

7. DWIE POŁOWY W PIEKLE

 • produkcja: Węgry
 • rok produkcji: 1961
 • obsada: Dezso Garas, Zoltan Gera, Imre Sinkovits
 • film do obejrzenia na: Eastern European Movies / CDA

Tutaj pozycja poważniejsza i starsza. “Dwie połowy w piekle” (inny tytuł: “Mecz w piekle”), czyli węgierski film z 1961 roku o scenariuszu inspirowanym tak zwanym “meczem śmierci”. Czyli starciem z okresu II Wojny Światowej, w ramach którego ukraińscy piłkarze w Kijowie starli się z żołnierzami Luftwaffe i wyszli z tej potyczki zwycięsko, za co wielu zapłaciło później bardzo wysoką, często najwyższą cenę.  Oczywiście fabuła obrazu w reżyserii Zoltana Fabriego jest trochę inna. Akcja filmu “Dwie połowy w piekle” dzieje się bowiem wiosną 1944 roku i opowiada o starciu piłkarskim organizowanym z okazji urodzin Adolfa Hitlera, gdzie zmierzyć się mają za sobą niemieccy żołnierze i węgierscy jeńcy.

Film w tym roku obchodzi swoje sześćdziesiąte urodziny, ale wciąż ogląda się go z przejęciem, zwłaszcza w dobrej jakości. Wrażenie robią także sceny boiskowe, nakręcone w bardzo pomysłowy i dynamiczny sposób. No i to zakończenie… Cóż, miażdżące.

Ta produkcja stała się inspiracją dla wszystkich późniejszych filmów z pogranicza kina sportowego i więziennego.

6. KIEDY NADEJDZIE SOBOTA

 • produkcja: Japonia / USA / Wielka Brytania
 • rok produkcji: 1996
 • obsada: Sean Bean, Emily Lloyd, Pete Postlethwaite
 • film do obejrzenia na: YouTube

Jest w zasadzie pewną zagadką, jakim cudem film zbudowany na tak wielu kliszach wciąż jest w stanie chwytać za serce i budzić emocje, ale to już chyba temat do analiz dla filmoznawców, a może nawet psychologów. Tak czy owak, “Kiedy nadejdzie sobota” w reżyserii Marii Giese to artystycznie ciekawsza niż “Gol!”, choć w Polsce chyba mniej popularna wersja historii: “od zera do piłkarskiego bohatera”.

Bieg wydarzeń raczej klasyczny. Główny bohater – grany przez Seana Beana – pyka sobie w jakimś maleńkim klubiku i otrzymuje szansę występu Sheffield United. Wiadomo, jak takie filmy się na ogół kończą. Kluczowy mecz, decydująca akcja w końcówce. Zwolnione tempo, zbliżenie na stadionowy zegar, potem na rozemocjonowanych kibiców na stadionie i przed telewizorami, aż wreszcie na twarz głównego bohatera. Pada decydujący strzał.

Niby się człowiek tego wszystkiego spodziewa, jak zejścia Arjena Robbena na lewą nogę, a jednak zawsze daje się nabrać. Choć podczas powtórnego seansu doszliśmy do wniosku, że w tym akurat filmie twórcy przedawkowali slow-motion podczas decydującego rzutu karnego.

Sean Bean w filmie “Kiedy nadejdzie sobota”

Trzeba jednakże przyznać, że “Kiedy nadejdzie sobota” – produkcja wydana w marcu 1996 roku, na kilka miesięcy przed mistrzostwami Europy organizowanymi w Anglii – ma w sobie coś, co odróżnia ten film od innych tego rodzaju. Piłkarz, wokół którego kręci się cała opowieść, wydaje się jak gdyby bardziej ludzki. Nie jest najbardziej utalentowanym zawodnikiem na świecie, trudno go też określić wzorem profesjonalisty. Twórcy w 1996 roku nie mogli oczywiście tego wiedzieć, ale dzisiaj można chyba film “Kiedy nadejdzie sobota” kojarzyć luźno z Jamiem Vardym z Leicester City.

Warto też odnotować, że w tym filmie – tu spoiler – nie ginie postać grana przez Seana Beana. Rzadkość.

5. HOOLIGANS

 • produkcja: USA / Wielka Brytania
 • rok produkcji: 2005
 • obsada: Elijah Wood, Charlie Hunnam, Claire Forlani
 • film do obejrzenia na: YouTube

Nie mogło zabraknąć choć jednego filmu o chuligańskim obliczu futbolu.

Student dziennikarstwa wylatuje z Harvardu, zresztą niezasłużenie. Chce się odciąć od tej paskudnej sytuacji, dlatego wprowadza się na jakiś czas do domu siostry i jej męża. W Londynie ten z pozoru ułożony i inteligentny chłopak zostaje wciągnięty do grona ultrasów West Hamu United i nadspodziewanie dobrze odnajduje się w świecie pełnym przemocy. Odkrywa swoje drugie “ja” – pełne agresji. Tak można najkrócej streścić fabułę filmu “Hooligans”, w Polsce dość powszechnie znanego jako “Green Street Hooligans”.

Nie wszyscy recenzenci odebrali film pozytywnie, ale niewątpliwie wraz z upływem lat zyskał on status kultowego w oczach publiczności. I mowa nie tylko o najzagorzalszych kibicach, o których film opowiada, choć wielu z nich traktuje “Hooligans” jako dzieło święte. Obraz w reżyserii Lexi Alexander ogląda się jednak z przyjemnością, nawet jeśli świat ustawek i bijatyk nie jest dla kogoś codziennością. Sporo w tym filmie scen brutalnych, lecz nie do przesady – przemoc nie wylewa się z ekranu bez przerwy. No i niemiecka reżyser nie gloryfikuje też chuligańskich zachowań. Stara się przedstawić je w sposób jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości – bez unikania w przesadę, bez nadawania im przesadnej głębi.

Znakomita ścieżka dźwiękowa jeszcze dodaje filmowi klimatu. Kto nie widział, niech nadrobi.

4. UNITED

 • produkcja: Wielka Brytania
 • rok produkcji: 2011
 • obsada: Sam Claflin, Jack O’Connell, Dougray Scott
 • film do obejrzenia na: Amazon Prime

Najlepsze scenariusze podobno pisze życie, przynajmniej tak zwykło się mówić. No i film “United” z 2011 roku jest dowodem na słuszność tego powiedzonka, ponieważ tragiczna i radosna zarazem historia “Dzieciaków Busby’ego” to wprost wymarzony materiał na ściskający za gardło film. Dzieło w reżyserii Jamesa Stronga jak najbardziej staje na wysokości zadania, spełnia pokładane w nim nadzieje. Bawi, wzrusza. Bardzo mocno gra na emocjach. Może momentami aż za mocno, ale sama historia niejako zmusza twórców do uderzania w wysokie tony.

Syn Busby’ego był niepocieszony kształtem scenariusza i mocno krytykował film. Uważał, że obraz przedstawia jego ojca w sposób zbyt daleki od rzeczywistości. No ale to niestety dość standardowa sytuacja w przypadku filmów opartych na faktach. Z perspektywy widza – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – nieścisłości i uproszczenia fabularne nie mają pierwszorzędnego znaczenia. Liczy się efekt ogólny, a ten w przypadku “United” jest ze wszech miar znakomity. Wydaje się, że udanie i godnie uhonorowano ofiary tragedii w Monachium.

3. PRZEKLĘTA LIGA

 • produkcja: Wielka Brytania
 • rok produkcji: 2009
 • obsada: Michael Sheen, Timothy Spall, Colm Meaney
 • film do obejrzenia na: Amazon Prime

Brian Clough. Można o nim pisać i opowiadać godzinami.

Jeden z najwybitniejszych, najbardziej błyskotliwych, a jednocześnie najmocniej lubujących się w kontrowersjach szkoleniowców w historii nie tylko angielskiego, ale w ogóle światowego futbolu. Człowiek-anegdota, człowiek-skandal, no i, o czym nigdy nie należy zapominać, także człowiek-triumf. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że film opowiadający akurat o jego losach okazał się wielkim sukcesem artystycznym. Choć olbrzymia w tym również zasługa twórców – reżysera Toma Hoopera, scenarzysty Petera Morgana. No i odtwórcy głównej roli, Martina Sheena, która kapitalnie zagrał Clougha.

“Przeklętą ligę” chłonie się z olbrzymią przyjemnością. Nawet biorąc poprawkę na to, że scenariusz nie do końca odpowiada rzeczywistym wydarzeniom. Zresztą głównie z tego względu obraz został poddany dość brutalnej krytyce ze strony wielu postaci ze świata brytyjskiego futbolu, które w przedstawionych na ekranie wydarzeniach uczestniczyły. Rodzina Clougha także w sposób miażdżący potępiała twórców “Przeklętej ligi”.

No ale, jak mawiał klasyk, prawda nie może przecież przeszkadzać dobrej opowieści.

2. UCIECZKA DO ZWYCIĘSTWA

 • produkcja: USA / Wielka Brytania / Włochy
 • rok produkcji: 1981
 • obsada: Sylvester Stallone, Michael Caine, Max von Sydow, Pele, Kazimierz Deyna
 • film do obejrzenia na: Amazon Prime

Za kamerą John Huston. W obsadzie Sylvester Stallone, Michael Caine, Max von Sydow. Do tego plejada futbolowych legend, na czele z Pele, Bobbym Moorem, no i oczywiście Kazimierzem Deyną. Tematyka? Wojenno-więzienno-sportowa. Co mogło pójść nie tak? Nic. Dlatego “Ucieczka do zwycięstwa” jest filmem wręcz legendarnym. Każdy szanujący się fan piłki musi choć raz tę pozycję obejrzeć. Nie ma innej możliwości.

Film nie został przyjęty z pełną aprobatą. Twórcom zarzucano, że zapomnieli, czym w rzeczywistości było piekło II Wojny Światowej, obozów jenieckich i kim naprawdę byli naziści. Ale wydaje się z perspektywy czasu, że Huston trafił jednak w dziesiątkę, lokując akcję swojego filmu właśnie w takim, a nie innym anturażu. “Ucieczka” niby opowiada o czasach wojennych w sposób niefrasobliwy, fragmentami wręcz humorystyczny, ale nie jest też filmem zupełnie pozbawionym głębi. Sceny w zamierzeniu patetyczne rzeczywiście aż tym patosem ociekają, lecz nie w stopniu odrzucającym. żeby przypomnieć choćby niezapomniane wykonanie “Marsylianki”, no i oczywiście przewrotkę w wykonaniu “Króla Futbolu”.

“Ucieczka do zwycięstwa”

Celnie to podsumował Dariusz Kuźma w swojej recenzji: – “Ucieczka do zwycięstwa” jest z pewnością filmem, który można bez większych wyrzutów sumienia przyporządkować do kina rozrywkowego, ale jest to obraz tak znakomicie nakręcony, zagrany z taką pasją i swadą, że ogląda się go bez zmrużenia oka. Nie zastanawiając się, czy zaistniała w filmie sytuacja mogłaby się wydarzyć naprawdę. John Huston był reżyserem wielkim, który z każdego podejmowanego przez siebie tematu tworzył coś, co w najgorszym wypadku można było określić dobrym filmem. Można twierdzić, że na stare lata, kiedy jego zdrowie było coraz bardziej wątłe, zrobił się miękki i mniej uważny, ale jeśli przyjrzeć się temu bliżej, “Ucieczka…”, pochwała ludzkiego ducha i hołd dla mocy piłki nożnej, jest filmem bardziej niż pamiętnym. 

1. PIŁKARSKI POKER

 • produkcja: Polska
 • rok produkcji: 1988
 • obsada: Janusz Gajos, Marian Opania, Jan Englert, Małgorzata Pieczyńska
 • film do obejrzenia na: CANAL+

Klasyk i jedna z najlepszych komedii w historii polskiego kina. Początkowo miał nosić tytuł „Kocham piłkę”. Poprzez pokazanie syfu panującego w świecie polskiego futbolu miał przedstawić także syf w rozmaitych dziedzinach życia społecznego. Jak mówił sam reżyser, Janusz Zaorski, chodziło o zobrazowanie degrengolady wszystkiego. Upadku obyczajów. Brudne szatnie, sędziowie-alkoholicy i przekupni piłkarze mieli być symbolem.

Świetne role Janusza Gajosa, Mariana Opani, Henryka Bisty czy Jana Englerta. No i genialny scenariusz Jana Purzyckiego. Kultowe kwestie można przytaczać bardzo długo, nigdy się one nie znudzą. “Ja jestem uczciwy. Zapłacili za 3:0 – będzie 3:0” – to chyba najsłynniejszy cytat.

Jeśli ktoś jakimś cudem nie oglądał, to urywkowo przytoczymy fabułę. Jan Laguna jest sędzią piłkarskim. Kiedyś był znakomitym zawodnikiem. Zasłynął ze zdobycia dwóch bramek i złamania poprzeczki w meczu ze Związkiem Radzieckim. Coraz częściej zagląda do kieliszka, ale nie może sobie zarzucić jednej rzeczy: ustawiania meczów. Kiedy odkrywa, że prezes Kmita i jego własna żona nim manipulują, poprzysięga im zemstę. Razem z dawnym kolegą z drużyny, postanawiają „wydrukować” ostatnią kolejkę pierwszej ligi i zgarnąć za to fortunę.

Na czym polega fenomen “Piłkarskiego pokera”? Wszystko w tym filmie kręci się wokół ludzi piłki, ale niekoniecznie wokół futbolu jako takiego. Jasne, sceny typowo meczowe też są, lecz, tak Bogiem a prawdą, to one chyba najgorzej zniosły próbuję czasu. Dzieło Zaorskiego i Purzyckiego stanowi de facto kapitalną opowieść, ujmijmy to, obyczajowo-kryminalną, z dużą dawką humoru sytuacyjnego, dla której sport jest wyłącznie tłem.

DOBRE FILMY, KTÓRE NIE ZAŁAPAŁY SIĘ DO RANKINGU

O jakich filmach warto jeszcze wspomnieć? Znajdzie się wiele takich, które były blisko topowej dziesiątki, lecz ostatecznie – z takich czy innych względów – nie znalazły się w rankingu. Oto przykłady: “Football Factory” (2004), “Do góry nogami” (1982), “Święta wojna” (1965), “Czarodziejskie buty Jimmy’ego” (2000), “Szukając Erica” (2009), “Shaolin Soccer” (2001), “Podkręć jak Beckham” (2002), “Zwycięski gol” (2000), “Cud w Bernie” (2003), “Na spalonym” (2006), “Za metą start” (1976), “Montevideo, smak zwycięstwa” (2010), “The Arsenal Stadium Mystery” (1939), “Droga do San Diego” (2006). I pewnie jeszcze moglibyśmy tę wyliczankę przez jakiś czas przeciągnąć.

Jaki jest wasz ulubiony film fabularny o piłkarskiej tematyce? Dajcie znać w komentarzach.

Michał Kołkowski

Za cel obrał sobie sportretowanie wszystkich kultowych zawodników przełomu XX i XXI wieku i z każdym tygodniem jest coraz bliżej wykonania tej misji. Jego twórczość przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy preferują obszerniejsze lektury. Wiele materiałów poświęconych angielskiemu i włoskiemu futbolowi, kilka gigantycznych rankingów, a okazjonalnie także opowieści ze świata NBA. Poza tym – sporo tekstów, wywiadów i reportaży o pomorskiej piłce. Na antenie Weszło FM regularnie słychać go w audycji #KiedyśToByło.

Opublikowane 05.03.2021 09:11 przez

Michał Kołkowski

Weszło
17.04.2021

Być człowiekiem. Tajniki sukcesu Adiego Hüttera

Adi Huetter twierdzi, że trener w pierwszej kolejności musi być człowiekiem. Jest doskonałym motywatorem. Jego byli pracodawcy i współpracownicy podkreślają, że jego największym atutem jest  „otwarte ucho”. Zdolność do rozumienia szatni. Przy tym to coraz lepszy trener. Z Young Boys Berno zrobił historyczne mistrzostwo. W Salzburgu robił wszystko, żeby zaglądający mu przez ramię Ralf Rangnick […]
17.04.2021
WeszłoTV
17.04.2021

STAN FUTBOLU. Wąsowski, Włodarczyk, Kowalczyk, Rokuszewski

Zapraszamy na kolejny odcinek programu Stan Futbolu. Dzisiaj startujemy o 11:15! Gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą: Wojciech Kowalczyk, Piotr Włodarczyk, Maciej Wąsowski i Mateusz Rokuszewski. 
17.04.2021
Ekstraklasa
17.04.2021

Komu (ewentualnie) puchary? Dwugłos przed Lechia – Piast

Mecz Lechii z Piastem może zdecydować, kto zajmie czwarte miejsce na koniec sezonu i wówczas – ewentualnie, przy triumfie Rakowa w Pucharze Polski – zagra w pucharach. No, w eliminacjach, pewnie jeden-dwa dwumecze, ale zawsze. Jest to jakiś hit tej kolejki. Zapraszamy na dwugłos przed spotkaniem. A konkretnie zapraszają Przemek Michalak i Paweł Paczul. Paczul […]
17.04.2021
Ekstraklasa
17.04.2021

Powrót Brown Forbesa, Warta wciąż z marzeniem o pucharach

Jesienny mecz z Wartą Poznań był dla Wisły jednym z najgorszych, pieczętujących los Skowronka. Dzisiaj Hyballa nie ponosi takiego ryzyka, ale Tworek nie ma przed jego gegenpressingiem żadnych obaw. Przekonuje, że ma na to pomysł. W Wiśle wreszcie zagrają z napastnikiem, nieskutecznym, ale jednak trafiającym cokolwiek, natomiast Warta wciąż ma o co grać, bo jakkolwiek […]
17.04.2021
Prasówka
17.04.2021

PRASA. Gumny: Intensywność w Bundeslidze i Ekstraklasie? Przepaść

Dzisiejsza prasa dostarcza nam sporo wieści z lig zagranicznych oraz Ekstraklasy. Mamy zapowiedzi debiutu Macieja Skorży, wywiad z Maciejem Żurawskim oraz szybki przegląd wiadomości z 1. i 2. ligi. Ciekawie wypada także wywiad z Robertem Gumnym, który opowiada o grze w Niemczech. I nie jest to opinia zbyt dobra dla polskiej ligi. – W Augsburgu […]
17.04.2021
Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło
08.04.2021

Sobolewski odchodzi. Jak zapamiętamy jego Wisłę Płock?

Radosław Sobolewski podczas konferencji prasowej przed meczem z Pogonią poinformował nieoczekiwanie, że wraz z końcem sezonu odejdzie ze stanowiska szkoleniowca Wisły Płock. Z czego tę kadencję zapamiętamy? Stawiamy tak fundamentalne i banalne w gruncie rzeczy pytanie, a jednak odpowiedź wcale nie jest oczywista. Nie chcemy się tutaj wyzłośliwiać i twierdzić, że Sobolewski w Płocku nie […]
08.04.2021
Weszło
07.04.2021

Furiat, terrorysta, cudotwórca. Historia Olivera Kahna

Wydzierał się tak, że napastnicy bali się zbliżać do jego bramki, by przypadkiem nie ogłuchnąć. Obrońców swojego zespołu nie tylko w sposób obelżywy rugał za popełniane błędy, ale niekiedy szedł o krok dalej i sprzedawał im kopniaki w cztery litery albo ostrzegawcze ciosy w potylicę. Nie miał taryfy ulgowej dla rywali, nawet jeśli byli to […]
07.04.2021
Kopalnie talentów
06.04.2021

Rafał Augustyniak – reprezentant Polski za 800 złotych | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy był nastolatkiem, prezes Pogoni Zduńska Wola mocno się wahał, czy warto w niego inwestować 800 złotych. Kiedy przechodził do Widzewa Łódź, to w pakiecie z Mariuszem Stępińskim, jako ten mniej utalentowany. Wreszcie – kiedy w wieku 25 lat występował na poziomie pierwszoligowym, niewielu przypuszczało, że uda mu się jeszcze zrobić dużą karierę. Tymczasem Rafał […]
06.04.2021
Liczba komentarzy: 116
Subscribe
Powiadom o
guest
116 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
1 miesiąc temu

Ja jestem uczciwy. Zapłacili za 3:0, będzie 3:0. Klasyka.

Radi
Radi (@radi)
1 miesiąc temu

Ty mniej gorzołka pij, ty więcej thenuj, ty za granica jedziesz, ciulu ty!

oKo
oKo
1 miesiąc temu

niestety najgorsze ,że to był dokument ,a nie film fabularny… z tego syfu i marazmu “gierek ” działaczy piłka polska to 30 liga Europy.

StoigniewCz
StoigniewCz
1 miesiąc temu

“Podziękuję panu, bo bym Cię chyba zabił, ty kurwo…”

A/m
A/m
1 miesiąc temu

To ile było, muszę wiedzieć! – Przegrali 5 do jaja, patałachy! – Patałach, to ty!
Społeczeństwo w Białtmstoku mamy ofiarne!
Pan to się chyba nie nadaje do piłki!
Ta pani już nigdy na stadion nie wejdzie!

Biedny Janusz
Biedny Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  A/m
 • Co ty, wódą handlujesz?
 • Co ty, co ty? Cukrownik gra o wejście do B-klasy, musi wygrać 5 do zera
slayer
slayer
1 miesiąc temu
Reply to  Biedny Janusz

Protokół dawaj. To ile my przegrali? Musze wiedzieć.

Prawdziwa twarz
Prawdziwa twarz
1 miesiąc temu

Klasyka warsiawy.
Legia cnotka.

Buczacu
Buczacu
1 miesiąc temu

-Ty mosz głowa chopie, ty mosz głowa.
-obrót biletami narodowego banku to mój fach!
– hehehehehehe…

lol
lol
1 miesiąc temu

A gdzie kurła “Pele. Narodziny legendy”?

Dzidek
Dzidek
1 miesiąc temu

A gdzie jest “Best” z Johnem Lynchem w roli tytułowej?

Rafal
Rafal
1 miesiąc temu
Reply to  Dzidek

popieram. dawno nie widzialem, a znalezc ciezko w tej chwili

Wojtek
Wojtek
1 miesiąc temu

Fever Pitch czyli futbolowa gorączka

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtek

Dzięki, że o tym wspomniałeś.
A autor powieści będącej podstawą scenariusza, Nick Hornby, to zagorzały kibic Arsenalu.
Dodajmy, że powstały dwa filmy na jej podstawie z tym, że wersja amerykańska z 2005 roku zamienia piłkę nożną na baseball.

Alco
Alco (@alco)
1 miesiąc temu

Też wrzucałem Fever Pitch, ale gdzieś komentarz zeżarło. Bo dorzucałem “Hillsborough” z 1996 o wiadomej tematyce i “My Summer with Des” z rachel Weisz, jako propozycję do obejrzenia z kobietą.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
1 miesiąc temu

10? To aż tyle ich jest??

Stanislav Levy
Stanislav Levy (@stanislav-levy)
1 miesiąc temu

-Pani… pani… pani.
-A ja?
-Pani nie. I jeszcze długo, długo nie.

Przemku
Przemku
1 miesiąc temu

Znamienne, że Piłkarski Poker jest 1988 a my się nie mogliśmy otrząsnąć z tej wizji jeszcze kolejne 15 lat. Nawet jak już sędziowie alkoholicy odeszli do lamusa, a brudne szatnie i zarwane ławki zaczęły powoli pięknieć, matka wszystkich sukcesów ciągle miała na imię…Korupcja

slayer
slayer
1 miesiąc temu
Reply to  Przemku

Bo matka jest tylko jedna. I siedzi z tyłu.

Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu

Troszkę razi wrzucenie GSH, zamiast utrzymanego w podobnych klimatach Football Factory, ale pewnie sentyment i chyba jednak większą medialnosc przeważyły

Tomasz Jozefowski
Tomasz Jozefowski (@tomasz-jozefowski)
1 miesiąc temu
Reply to  Mateusz

Moim zdaniem też GSH jest gorszy od FF, czy choćby od rosyjskiego “Okolofutbola”.

Radi
Radi (@radi)
1 miesiąc temu
Reply to  Mateusz

Football Factory jest bardzo dobry, tyle, że jedyny moment filmu, gdzie widać grę w piłkę to 5-10 sekund meczu dzieciaków i jest to tylko preludium do bójki – myślę, ze to zaważyło.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...
1 miesiąc temu
Reply to  Radi

Zgadza się, ale w GSH tej piłki nożnej również praktycznie nie ma

Pan Miyagi
Pan Miyagi
1 miesiąc temu
Reply to  Mateusz

autorem artykułu jest niedawny gimnazjalista wychowany na trylogii z Frodo Bagginsem, ot co. O produkcjach typu angielski I.D. z 1995 czy włoskiego Ultra z 1992 nie miał prawa słyszeć

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Pan Miyagi

Ultra powinno być. Ale to film czterdziesto+ latków. Nie wymagaj od stażystów weszło niemożliwego. Myślę że z nowszych produkcji Skrzydlate Świnie też powinny się znaleść. Choćby za pierwszą scenę z Grabowskim w filmie. Przypomina mi się od razu klimat trybuny krytej na Legii lat 90tych.

Raf
Raf
1 miesiąc temu

Nie no panowie…jest green Street Hooligans, a nawet wzmianki nie ma o Football Factory?Nie przyłożyliście się…

Lucjan
Lucjan
1 miesiąc temu

Skrzydlate Świnie

Art
Art
1 miesiąc temu
Reply to  Lucjan

Skrzydlate świnie można wyłączyć po monologu Grabowskiego, czyli gdzieś po minucie filmu. Dramat, a nie film.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Art

Nie przesadzaj. Więcej tam prawdy choć film reżyserowała kobieta i scenariusz też chyba jest kobiety, niż te pseudo profesjonalne artykuły o kibicach takich tuzów jak Pęczak lub Pytlakowski.

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Do przerwy 0:1

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu
Reply to  Marcin

Właśnie o tym filmie pomyślałem. Dla mnie i dla moich kumpli z podwórka ten film i książka(Paragon gola) to kult, bo akcja działa się w naszych kamienicach na Woli. Niesamowity film i wspomienia.

Władek
Władek
1 miesiąc temu

No i zabrakło “Do przerwy 0:1” film dla dzieci ale o prawdziwej piłce nożnej.

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu
Reply to  Władek

Pewnie dlatego, że to jednak serial był. Wersja kinowa nie była w stanie ogarnąć, tak dużego książkowego przygodowego materiału.

SylwekWawa
SylwekWawa
1 miesiąc temu
Reply to  Władek

Serial, ale jakie to ma znaczenie? To najlepszy polski film o piłce, drużynie, młodzieżowych przyjaźniach. Książka też jest świetna.

marcinos_82
marcinos_82
1 miesiąc temu

A “Football Factory”? Moim zdaniem jest lepszy od GSH.

tss
tss
1 miesiąc temu

Wstawienie GSH (to tytuł oryginalny, a nie jak napisaliście “w Polsce znany jako…”) zamiast Football Factory świadczy dobitnie o braku ogarnięcia.

gniewko
gniewko
1 miesiąc temu

Umknal wam jeden naprawde niezly film: My summer with Des.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu

Brakuje filmu o Pele (Pele. Narodziny legendy), za to jest film o chuliganach, którzy z piłką mają niewiele wspólnego. Nie łączmy tego z kibicowaniem. Piorą się po ryjach w ramach rozrywki (ich sprawa póki nie niszczą mienia, nie atakują przypadkowych osób), przy okazji zakładają różnokolorowe szaliki. Jakby szalik nie był pretekstem, to lali by się o coś innego. Mieli lać imigrantów “w ochronie kobiet”. W końcu jednak lali kobiety, podobno w ramach “ochrony życia”.

Ciekawe, ile taki chuligan wyniesie z meczu. Co powie o schematach gry czy nawet samych zawodnikach. Za to pewnie zapamięta swoje odbicie lustrzane – troglodytę w barwach rywalizującego klubu, który pokazał mu fakersa. Tyle tej piłki tu jest.

Pazdzioch
Pazdzioch (@veetec)
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

pele chuja gral i chuj kogo jego granie obchodzi

Milano
Milano
1 miesiąc temu
Reply to  Pazdzioch

No, ale trzy tytuły mistrza świata ma. O ile dobrze pamiętam nikt inny takiego osiągnięcia nie ma.

Ams
Ams
1 miesiąc temu

Nie pamiętam tytułu, coś było o “Golasach”. Szwajcarski film o gościach co nago wybiegali na boisko w meczach szwajcarskiej ligi, komedia. Leciało na c+ że dwa lata temu, dobry film;)

Ams
Ams
1 miesiąc temu
Reply to  Ams

Już wiem: “Nagusy”

Kama
Kama
1 miesiąc temu

Gol! uwielbiałem jak bylem młodym łbem,holigans tez ale tylko jedynka,pilkarski poker klasyka,nie ogladalem kilku tych filmow z listy i z komentarzy albo wyrywkowo ale musze nadrobic bo niektóre to naprawde dobre kino.

Ruud
Ruud
1 miesiąc temu

Przecież “Piłkarski poker” to film dokumentalny!

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu
Reply to  Ruud

Paradokument 😀

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Fajny artykuł, nadrobię jakies klasyki dzieki niemu.
.
ja jestem pokoleniem GSH juz ktorego klimat uwielbiam, ale dziwie sie ze nigdzie nie wspomniano Football Factory ktore wtedy bylo niemal równorzędnym filmem chuligańskim, ktorego tytuł dał nawet nazwę serii BBC „World’s Football Factories” gdzie prowadzący zwiedzał najbardziej hardcorowe miejsca na swiecie, jeden odcinek byl zreszta o derbach Krakowa na nowym juz stadionie miejskim gdzie były zadymy(nawet bylem na tym meczu:)

Placzul
Placzul
1 miesiąc temu

a “Diego’ gdzie?

piłka
piłka
1 miesiąc temu

“Sommeren ’92” – o zwycięskim Euro reprezentacji Danii. Film jest na netflixie. Tak swoją drogą czy ktoś wie gdzie można obejrzeć film Best z 2000 r?

Mario
Mario
1 miesiąc temu

“Id.”
W Polsce “Granice Tożsamośc ”
Jak nie macie tego w zestawieniu to gowno się znacie

Tomasz Jozefowski
Tomasz Jozefowski (@tomasz-jozefowski)
1 miesiąc temu
Reply to  Mario

To spoko film, i rzadko znajduje się w tego typu zestawieniach. Gdyby zrobić zestawienie filmów o subkulturze kibicowskiej, to wtedy na pewno by się załapał.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
1 miesiąc temu

Honorable mention: United Passions (tytuł polski – Wspólna pasja: FIFA). XD
Wspólna pasja: FIFA (2014) – Filmweb

Tomasz Jozefowski
Tomasz Jozefowski (@tomasz-jozefowski)
1 miesiąc temu

Ale teraz to już tak trollujesz…

Moni@
1 miesiąc temu

“Podziękuj panom,bo chyba bym cię zabił ty k..wo”

KrzychuWu
KrzychuWu
1 miesiąc temu

Polecam “Best” z Johnym Lynchem w roli głównej, niezapomniana sekwencja z utworem Roda Stewarta.
A tak ogólnie to kiepska lista. Zresztą filmy o huliganach piłkarskich to osobna kategoria.

Władek
Władek
1 miesiąc temu

no i chyba przede wszystkim “Jan Serce” i słynna drużyna “Nasza (silna, czerwona) Wola, która otarła się o puchar dzielnicy oddając finałowy mecz walkowerem…

Derp
Derp
1 miesiąc temu

Cud w Bernie powinien być w 10

DoctorDoctor Please
DoctorDoctor Please (@doctordoctor-please)
1 miesiąc temu

Protoplastą “Piłkarskiego pokera” była komedia z lat 60ych pt “Święta wojna” z udziałem takich aktorów jak Kopiczyński, Maklakiewicz, Kłosowski czy Czechowicz. Całkiem zabawna.

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu

Ten o tym z porwanym piłkarzem?

DoctorDoctor Please
DoctorDoctor Please (@doctordoctor-please)
1 miesiąc temu
Reply to  Murphy

Tak 🙂

Macmon
Macmon (@macmon)
1 miesiąc temu

Jeden z lepszych filmów, jakie utkwiły mi w pamięci, to nie wielomilionowe produkcję o wielkiej piłce, a 25 minutowa produkcja.

Niedziela Barabasza – polski film telewizyjny z 1971 roku na podstawie opowiadania Leszka Płażewskiego.

Polecam. Do znalezienia w necie. Inna strona futbolu.

Miro Juro
Miro Juro
1 miesiąc temu

-Puk, puk
-Kto tam?
-kibice 🙂

Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu
Reply to  Miro Juro

Otwierasz i spodziewasz się trzech gibkich łanii, a pojawiają się kwadratowi nie mieszczący się w drzwiach faceci w kominiarkach, którzy przyszli na rozmowę motywacyjną 😀

Miro Juro
Miro Juro
1 miesiąc temu
Reply to  Murphy

Taaaa

Alco
Alco (@alco)
1 miesiąc temu

Z poważnych filmów, to na pewno “Hillsborough” z 1996. Temat oczywisty i ciężki do oglądania.
A jeśli chcecie obejrzeć okołofutbolowy romans ze swoimi paniami, to polecam:

 • Fever pitch – Hornby, Arsenal i Colin Firth
 • My Summer with Des z Rachel Weisz. Akcja dookoła Euro 96. Epizody Seamana i Shiltona, jak również udział Desa Lynama.
Michal
Michal
1 miesiąc temu

Jest jeszcze film I.D. (Granice Tożsamości) o infiltracji środowiska kiboli w Anglii gdzie jednemu policjantowi zacierają się granicę

Ssa Pento
Ssa Pento
1 miesiąc temu

Jak byłem dzieckiem to oglądałem jakiś film o juniorach z Man City (fabularyzowany), którzy byli przedstawieni jako ci drudzy, gorsi od United. W jednej scenie pamiętam że był Beckham. Ale czy to był dobry film i jak się nazywał to kompletnie nie pamiętam.

sheva1414
sheva1414
1 miesiąc temu

“Być jak Kazimierz Dejna” – raczej nie na TOP 10, film raczej przeciętny – ale dla kilku cytatów warto obejrzeć 🙂

sheva1414
sheva1414
1 miesiąc temu
Reply to  sheva1414

Deyna*

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Dla mnie brakuje filmu I.D moze dlatego ze nie jest tak znany jak reszta produkcji które umiesciliscie;)

poyuit
poyuit
1 miesiąc temu

Zobaczcie sobie co mówił o “Piłkarskim Pokerze” Paweł Zarzeczny. Ciekawe dlaczego? :>

Plik
Plik
1 miesiąc temu

Największy nurek w lidze dotkniesz go i robi trzy fikołki i się turla po ziemi szuka stałego fragmentu gry najwieksza menda ligi kiedyś taki był Kosecki młody

PiotrS
PiotrS
1 miesiąc temu

Oglądałem w latach 80-tych film Czechosłowacki o tematyce kibicowskiej, konfliktach pomiędzy kibolami praskich drużyn. Dobry, mocny film, tyle, że kompletnie nie pamietam tytułu.

s71
s71
1 miesiąc temu
Reply to  PiotrS

Ten film to Proć(po polsku dlaczego)

PiotrS
PiotrS
1 miesiąc temu
Reply to  s71

Tak! Dzięki

Kniaź Dzierżymorda
Kniaź Dzierżymorda
1 miesiąc temu
Reply to  PiotrS

Pamiętamy. Świetne kino o kibicach Sparty. “Wsadź sobie w dupę dziadku swoją Slavię” Szkoda, że totalnie zapomniane. W TVP poszło chyba pod zmienionym tytułem jakoś w 91, 92 roku?

DoctorDoctor Please
DoctorDoctor Please (@doctordoctor-please)
1 miesiąc temu

Nie, było pod tytułem “Dlaczego” już pod koniec lat 80ych, pokazywane jakoś we wtorek czy środę późnym wieczorem.

Szyman
Szyman
1 miesiąc temu
Reply to  PiotrS

Proč
Swoją drogą oparta na prawdziwych wydarzeniach

Guess who
Guess who
1 miesiąc temu

Jeśli już ma być tematyka chuligańska, to od GSH tak o dwie klasy lepszy jest Rise of the Footsoldier, choć w nim chuligaństwa jest może 1/3. Za to o niebo lepiej pokazane, niż bajki w GSH. Ale i tak najlepszym o tej tematyce moim zdaniem jest The Firm (z Garym Oldmanem, nie ta prawnicza bujda z Tomem Cruisem).

artur więźniarek
artur więźniarek
1 miesiąc temu

pierwsza trójka powinna być taka – Szukając Erica, Cud w Bernie i Zaginiony Mundial. Był jeszcze zajebisty film złożony z kilku albo kilkunastu nowel który chyba na canal plus leciał przed mistrzostwami w niemczech 2006 , nie pamiętam tytułu. Jest też kapitalna komedia włoska o piłce z Lino Banfim w roli głownej

Kapka
Kapka
1 miesiąc temu

Polecam rosyjski film “Trener” z 2018 roku. Mało znany, spokojnie mógłby się znaleźć w top 10.

mac
mac
1 miesiąc temu

Warto obejrzeć rosyjski film “Trener”. Fabuła dość przewidywalna, ale też pokazał różne patologie w rosyjskim futbolu, ale też ciekawie przedstawiono blokadę psychiczną jednego z zawodników, który po kontuzji wraca do składu (o ile dobrze pamiętam) i nie gra ze 100% zaangażowaniem w obawie przed kontuzją. Do tego fajnie zrealizowany – ujęcia z duchem cAsuy – z drona, z wielu kamer, kamera podążająca za piłką. Mocne 7/10.

Miki
Miki
1 miesiąc temu

No i nie zapominajmy o: Będziesz legendą, człowieku. Świetna komedia XD

Beppe
Beppe
1 miesiąc temu

Warto chyba wspomnieć dodatkowo o dwóch filmach
Those Glory Glory Days – o dziewczynach kibicujących Tottenhamowi w latach 60-tych
Cud w Bernie – o MS 1956 z punktu widzenia młodego Niemca

Szyman
Szyman
1 miesiąc temu

I.D.
To jest film, ktory trzeba zobaczyc
Obowiazek kazdego kibica!

Saffron
Saffron
1 miesiąc temu

Artykuł interesujący, lecz razi często spotykana kalka językowa z angielskiego obraz – picture. Pozdrawiam

Halinka
Halinka (@halinka)
1 miesiąc temu

Panie Michale to jeśli nie przywiązujemy wagi do kryteriów ani gustów, to skąd tytuł – 10 najlepszych filmów o…?
Jak rozumiem z dupy, a tym bardziej, że tak subiektywny że oczy bolą, bo kilku filmów ewidentnie brakuje i czytając ten spis 10 PRZYPADKOWYCH filmów – odnoszę wrażenie, ze jest to typowy – na siłę napisane artykuł – coś kazali napisać, no to “napisałem”. Ocena artykułu w skali 1-10 gdzieś między 1 a 2.
Proponuję następny artykuł – 10 najlepszych dowcipów o piłce nożnej – może lepszy nie będzie ale śmieszniejszy, jako zaczyn podrzucam mój ulubiony:
Impreza rodzinna, babcie, wujkowie, ciotki i sporo dzieci. Babcia pyta ukochanego wnuczka:
– Andrzejku, a opowiedz gdzie wczoraj byliście?
– Byłem z dziadkiem i tatusiem na meczu Legii z Barceloną.
– I co tam robiliście?
– Dopingowaliśmy i śpiewaliśmy Babuniu..
– Oooo, to pieknie, a co spiewaliście Andrzejku?
– „Barcelona, Barcelona, stara kurwa pierdolona!”.

lasalu
lasalu (@lasalu)
1 miesiąc temu

Dla mnie najlepszy to “Być jak Zlatan”. Niesamowite jak dobrze może być udokumentowana kariera piłkarza, który dopiero co zaczyna stawiać kroki w seniorskiej piłce. Przydałaby się druga część. Oglądałem ten film już chyba z 3 razy.

loco
loco
1 miesiąc temu

“Trener” cieakwy film produkcji rosyjskiej

Weszło
17.04.2021

Być człowiekiem. Tajniki sukcesu Adiego Hüttera

Adi Huetter twierdzi, że trener w pierwszej kolejności musi być człowiekiem. Jest doskonałym motywatorem. Jego byli pracodawcy i współpracownicy podkreślają, że jego największym atutem jest  „otwarte ucho”. Zdolność do rozumienia szatni. Przy tym to coraz lepszy trener. Z Young Boys Berno zrobił historyczne mistrzostwo. W Salzburgu robił wszystko, żeby zaglądający mu przez ramię Ralf Rangnick […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Barcelona odda hołd Katalonii w finale Pucharu Hiszpanii

Tegoroczny finał Pucharu Hiszpanii sam w sobie jest specyficzny, bo zmierzą się w nim zespoły, które nie ukrywają swojej baskijskiej i katalońskiej tożsamości. Barcelona postanowiła jednak podgrzać atmosferę przed starciem z Athletikiem Bilbao. “Blaugrana” pochwaliła się specjalnymi strojami, w których zagra w meczu o to prestiżowe trofeum. Barwy strojów Barcelony są oczywistym nawiązaniem do flagi […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Ma 41 lat, nadal strzela i nie chce kończyć kariery. Radzewicz prowadzi KKS Kalisz do 1. ligi

Marcin Radzewicz udowadnia, że wiek to tylko liczba. Urodzony w 1980 roku zawodnik nadal regularnie gra na szczeblu centralnym. W tym sezonie drugiej ligi zebrał już blisko 1400 minut w barwach KKS-u Kalisz. Niedawno wpisał się na listę strzelców, co – z racji jego wieku – przykuło uwagę. Hmmmm… Kto był najstarszym zawodnikiem pola, który […]
17.04.2021
WeszłoTV
17.04.2021

STAN FUTBOLU. Wąsowski, Włodarczyk, Kowalczyk, Rokuszewski

Zapraszamy na kolejny odcinek programu Stan Futbolu. Dzisiaj startujemy o 11:15! Gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą: Wojciech Kowalczyk, Piotr Włodarczyk, Maciej Wąsowski i Mateusz Rokuszewski. 
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Piłkarz Genoi wyrwał się z biedy. “Raz nie było wody, innym razem światła”

Gianluca Scamacca ma 22 lata i gra w Genoi. Jest także reprezentantem Włoch do lat 21. W obecnym sezonie zwrócił na siebie uwagę większych klubów, strzelając dziewięć bramek w Serie A oraz Coppa Italia. W wywiadzie ze “Sportweekiem”, weekendowym dodatkiem “La Gazzetty dello Sport”, zawodnik opowiedział o swoim trudnym dzieciństwie. Scamacca dorastał na przedmieściach Rzymu, […]
17.04.2021
Ekstraklasa
17.04.2021

Komu (ewentualnie) puchary? Dwugłos przed Lechia – Piast

Mecz Lechii z Piastem może zdecydować, kto zajmie czwarte miejsce na koniec sezonu i wówczas – ewentualnie, przy triumfie Rakowa w Pucharze Polski – zagra w pucharach. No, w eliminacjach, pewnie jeden-dwa dwumecze, ale zawsze. Jest to jakiś hit tej kolejki. Zapraszamy na dwugłos przed spotkaniem. A konkretnie zapraszają Przemek Michalak i Paweł Paczul. Paczul […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Do 1000 osób na meczach Serie A od maja?

Włosi powoli szykują się na otwarcie stadionów. Niedawno informowaliśmy, że Stadio Olimpico podczas EURO zapełni się w 25%, co daje ok. 18000 widzów na każdym z czterech spotkań (trzy z nich to mecze włoskiej kadry). Teraz okazuje się, że fani piłki z Półwyspu Apenińskiego obejrzą także tamtejsze rozgrywki ligowe i pucharowe. Włoska agencja informacyjna “ANSA” […]
17.04.2021
Ekstraklasa
17.04.2021

Powrót Brown Forbesa, Warta wciąż z marzeniem o pucharach

Jesienny mecz z Wartą Poznań był dla Wisły jednym z najgorszych, pieczętujących los Skowronka. Dzisiaj Hyballa nie ponosi takiego ryzyka, ale Tworek nie ma przed jego gegenpressingiem żadnych obaw. Przekonuje, że ma na to pomysł. W Wiśle wreszcie zagrają z napastnikiem, nieskutecznym, ale jednak trafiającym cokolwiek, natomiast Warta wciąż ma o co grać, bo jakkolwiek […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Magiera: Byliśmy mniej konkretni. Górnik zawiesił wysoko poprzeczkę

Jacek Magiera nie zaznał jeszcze porażki w roli trenera Śląska Wrocław. Jego zespół zdołał odrobić straty i uratować remis z Górnikiem Zabrze. Po tym spotkaniu szkoleniowiec wrocławian chwalił rywala, ale także reakcję swojego zespołu. Przyznał jednak, że Śląsk nie zagrał tak, jak sobie wymarzył i trzeba było dokonać pewnych korekt, żeby wrócić do gry w […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Pogoń chwilowo bez Zecha. “Musimy się szybko zregenerować”

Kosta Runjaić, trener Pogoni Szczecin, zabrał głos po spotkaniu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Szkoleniowiec “Portowców” był zadowolony z postawy swojej drużyny, jednak teraz musi uporać się z kilkoma problemami. Przede wszystkim z brakiem Benedikta Zecha, który z powodu urazu nie zagra w najbliższych spotkaniach. – Będziemy musieli poradzić sobie bez Adriana Benedyczaka, który będzie pauzował za żółte […]
17.04.2021
Prasówka
17.04.2021

PRASA. Gumny: Intensywność w Bundeslidze i Ekstraklasie? Przepaść

Dzisiejsza prasa dostarcza nam sporo wieści z lig zagranicznych oraz Ekstraklasy. Mamy zapowiedzi debiutu Macieja Skorży, wywiad z Maciejem Żurawskim oraz szybki przegląd wiadomości z 1. i 2. ligi. Ciekawie wypada także wywiad z Robertem Gumnym, który opowiada o grze w Niemczech. I nie jest to opinia zbyt dobra dla polskiej ligi. – W Augsburgu […]
17.04.2021
Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Yaya Toure chce przeprosić Guardiolę za oskarżenia o rasizm

Przed laty Yaya Toure i Pep Guardiola nie mieli ze sobą po drodze w Manchesterze City. W końcu rozgoryczony reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej opuścił Etihad Stadium, a później sugerował w wywiadach, że szkoleniowiec “nie przepada za piłkarzami z Afryki”. Dziś na łamach Daily Mail były pomocnik The Citizens przyznał między wierszami, że nie był to […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Kolejna porażka klubu Jóźwiaka i Bielika

Fatalnie spisuje się ekipa Derby County w tym sezonie Championship. Tym razem “Barany” przegrały na wyjeździe 1:2 z Blackburn i są coraz bliżej ponownego osunięcia się do strefy spadkowej. Podopieczni Wayne’a Rooneya zaczęli starcie z Blackburn nieźle, bo prowadzili po 22 minutach gry, ale ostatecznie skończyli na tarczy. Kamil Jóźwiak znalazł się w wyjściowej jedenastce, […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Szczęsny do PSG, Paredes do Juve?

Mnożą się pogłoski o możliwych przenosinach Gianluigiego Donnarummy do Juventusu. A to oznacza, że w dominie transferowych spekulacji poruszone zostało także nazwisko Wojciecha Szczęsnego. Donnarumma miałby otrzymać od władz “Starej Damy” bajońskie wynagrodzenie, długą umowę i – co za tym idzie – niekwestionowany status bramkarza numer jeden w klubie. Szczęsny, który w ostatnim czasie popełnił […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021