post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 04.03.2021 17:05 przez

Jakub Olkiewicz

A gdyby tak zebrać w jednym miejscu najzdolniejszych polskich grafików zajaranych piłką nożną i poprosić ich o… rywalizację na najlepszy projekt koszulki meczowej? Polish Kit League, czyli jedyna polska liga projektowania piłkarskich t-shirtów, powoli wychodzi z czeluści Twittera i coraz mocniej przedostaje się do świadomości polskiego środowiska piłkarskiego. “Mecze” grafików, którzy ścierają się w przyjacielskiej walce o tytuł modowego mistrza, sprawiły, że ze zwycięskich projektów skorzystało kilka klubów z niższych lig. Obecnie zaś istnieje spora szansa, że prace od Polish Kit League trafią na daleki Zanzibar. 

Co to jest Polish Kit League?

Najprościej rzecz ujmując – to liga projektantów strojów piłkarskich. Brzmi to może trochę enigmatycznie, ale w praktyce system rozgrywek jest szalenie intuicyjny. Organizatorzy typują klub i przygotowują arenę zmagań – tą jest przede wszystkim Twitter. Reszta należy już do grafików, którzy tworzą własne wizualizacje koszulek wytypowanego klubu. Następnie dzieła trafiają pod ocenę ludu. Jak w każdej porządnej lidze – zwycięzca zgarnia 3 punkty, przegrany 0.

– Jeden ze współzałożycieli, Łukasz Sędziszewski, wystartował w takim konkursie konceptów koszulkowych. Ja to zobaczyłem i pomyślałem, że fajnie byłoby coś podobnego wprowadzić u nas. Uznaliśmy, że najfajniejsza byłaby opcja ligi. Tak powstała nasza liga projektantów. Jako organizator, rzucam uczestnikom zadanie, zazwyczaj koszulkę danego klubu lub reprezentacji. Konkretni graficy rywalizują ze sobą w meczach, a wynik stanowi rezultat ankiety na Twitterze trwającej przez trzy godziny takiego spotkania. Potem jak w piłce – nieważne jakim bilansem głosów ktoś wygrał, są trzy punkty za zwycięstwo. Mamy też widełki remisu, gdy wynik jest pomiędzy 48% a 52% – tłumaczy w rozmowie z nami Michał Mączka, popularny “Futbolholik”.

Zdjęcie

Zasady Polish Kit League? Prawdziwa piłka ligowa!

Remisy zresztą sprawiają, że całość przypomina piłkarskie rozgrywki.

– Jak na ligę z dwunastoma “zespołami”, remisy padają z taką częstotliwością, jak w mocnej lidze piłkarskiej. Czyli nie za często, ale zaburzają tabelę. W pierwszej edycji remis zdarzył się tylko raz, przez to ta tabela średnio wyglądała. Widać było, że są same zwycięstwa i porażki, prezentowała się sztucznie, jednostajnie. A remisy wprowadzają element prawdziwości do tej tabeli, można ją skojarzyć z tym, co widzimy w tabelach piłkarskich na co dzień.

To jednak nie koniec analogii – Polish Kit League wyłuskało z “prawdziwego” futbolu też system awansów i spadków – w obecnej III edycji mamy poziom I ligi, ale i jej bezpośrednie zaplecze.

Kto za tym stoi?

Michał “Futbolholik” Mączka to przede wszystkim groundhopper i fan futbolu. Jego fanpage na Facebooku obserwuje ponad 4,5 tysiąca fanów. Drugi ze współzałożycieli, Łukasz Sędziszewski, zajmuje się grafiką, sam też brał udział w rywalizacji. Ten pierwszy jest pomysłodawcą, drugi ogarnia temat od strony graficznej. Poza tym graficy, którzy biorą udział w turnieju już od pierwszej edycji, to mimo wszystko dość zgrana ekipa. To wszystko tworzy niemalże rodzinny klimat wokół rozgrywek.

– Ja wprawdzie nigdy nie miałem nic wspólnego z grafiką, ale od zawsze fascynują mnie koszulki piłkarskie, w zasadzie od momentu startu fascynacji samą piłką, czyli od mundialu w USA w 1994 roku – mówi nam Mączka. Słysząc 1994 USA, dopytujemy: czyżby Jorge Campos? – Tak jest. Jego koszulki są legendarne. Ale ogółem baza koszulek na amerykańskim mundialu jest bardzo bogata, różnorodna. Było bardzo kolorowo. Tak gdzieś zaczął we mnie powstawać fascynat.

Zdjęcie

Osaka, Nairobi i Kumasi

Graficy w lidze występują anonimowo, by nie korzystać ze swojej bazy fanów. Co ciekawe – wbrew pozorom system pseudonimów nie został zaczerpnięty z popularnego serialu.

Gdy się na to zdecydowaliśmy, wiele osób uznało, że to pomysł zaczerpnięty z “Casa del papel”. Natomiast ja z tym serialem nie mam nic wspólnego. Nie widziałem ani jednego odcinka. Dla mnie kibice piłkarscy są przyzwyczajeni do nazw miast w tabelach i stąd, dla tej spójności to zaproponowałem. Była też koncepcja nicków-piłkarzy, ale doszedłem do wniosku, że dużo ludzi mogłoby głosować sentymentalnie. Lubili Raula, no to zagłosują na Raula, abstrahując od koszulki. Z miastami to ryzyko jest znacznie mniejsze, bo kto ma silny związek z Kumasi w Ghanie albo Osaką w Japonii – uśmiecha się Mączka.

Co ciekawe, żeby uniknąć takich “wypaczeń” wyników, poza magazynem ligowym na Youtube nie publikujemy wyników tabeli. Tego magazynu nie oglądają wszyscy, a wyczuliśmy, że czasem wynik determinowała sama tabela, nie koncept. Tego też bardzo chcieliśmy uniknąć. Bywały takie mecze, gdzie odnosiłem wrażenie, że ten przebieg jest tym sugerowany. Choć oczywiście to mogą być domysły – zdradza Futboholik.

Na koniec ligi nadchodzi oczywiście moment ujawnienia “who is who”. I okazuje się, że nie brak postaci w środowisku rozpoznawalnych. Udział w rozgrywkach brał m.in. projektant i właściciel własnej linii odzieżowej Daniel “Gouda” Tworski, Filip Gawrych, grafik Canal+ czy Tomasz Brzeziński na co dzień projektujący dla FC Midjtylland.

– Ale punktują i profesjonaliści, i amatorzy. W drugiej edycji zwyciężył Łukasz Wędzik, pasjonat, który dobrze porusza się po internecie, zna trendy, szybko się uczy. Tomek Lebkuchen, inny z uczestników, zasłynął projektem koszulki Wisły Kraków z linią życia, Magda Orpych współpracuje z firmą B/R Football. W pamięć zapadały zresztą projekty wszystkich uczestników, choćby koszulka Ajaksu z pierwszej edycji autorstwa Łukasza Sędziszewskiego… – wymienia Mączka.

Polish Kit League – z Twittera na boiska

Trzeba przyznać, że dynamika rozwoju Polish Kit League jest powalająca. Bardzo szybko okazało się, że projekty wpadają w oko kolejnym klubom, które chcą realizować najlepsze z nich i po prostu biegać w tych t-shirtach po ligowych boiskach.

– Mamy koszulki Fairantu Kraków, gdzie pierwszy komplet projektował Szymek Arciszewski, a drugi Magda Orpych. Później Unia Ciechanowiec, którą projektował Łukasz Wędzik, wygrany drugiej edycji. Jego projekt wybrali kibice klubu w głosowaniu. Zgłosił się Raków Częstochowa, ale ostatecznie nie skorzystał z żadnej opcji. To była trudna kolejka, zestawienie kolorów czerwonego i niebieskiego jest dosyć ciężkie. Teraz jest LKS Niedźwiedź, też drużyna z niższej ligi, jest też VIVE Kielce, które będzie w następnej kolejce. Była też kolejka w drugiej edycji, kiedy każdy projektował koszulki swojego miasta. Projekt dotyczący Stavanger trafił przez zaprzyjaźnioną firmę Power Canvas do produkcji. Teraz razem z Power Canvas będziemy ogłaszać kolejkę dotyczącą polskich miast – wylicza Mączka.

Ale to oczywiście nie koniec. Ostatnio Polish Kit League zyskało międzynarodowy rozgłos, bowiem kolejkę poświęcono drużynie Pili Pili DB – zanzibarskiemu klubowi, w którym rolę dyrektora sportowego odgrywa Żelisław Żyżyński. Co prawda jeszcze nie wiadomo, czy Żelek skorzysta z projektów, ale patrząc na ich poziom – jesteśmy tego niemal pewni.

Grafika – Polish Kit League

Co dalej?

– Jesteśmy na Youtube, gdzie podsumowuję kolejki. Moim cichym marzeniem jest to, żeby liga zaistniała w szerszej świadomości. Myślimy o tym, żeby przejść na międzynarodowy język, to bym planował w czwartej edycji. Najbardziej zależy mi, żeby ktoś z ligi został zauważony i dostał naprawdę konkretny klub, któremu mógłby zaprojektować stroje. Co tu kryć, jakby udało się projekt rozwijać także komercyjnie, to byłoby marzenie. Chciałbym na przykład móc uczestnikom wypłacać startowe – kończy pomysłodawca PKL.

Biorąc pod uwagę, że poziom jest z każdą kolejką coraz wyższy – wydaje nam się, że “poważne” zlecenia takie jak to od Rakowa, są kwestią czasu.

Wszystkie grafiki – Polish Kit League

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 04.03.2021 17:05 przez

Jakub Olkiewicz

Weszło
21.04.2021

Dlaczego Michał Probierz stracił w moich oczach? || Roki wyjaśnia #8

Prowadzona przez Michała Probierza Cracovia cały czas może spaść z Ekstraklasy, w dodatku wiemy też już, że nie uratuje sezonu grą w finale Pucharu Polski. Trudno nie dostrzec w tym winy samego szkoleniowca i to właśnie jego postawę w ostatnich latach w najnowszym odcinku swojego vloga przeanalizował Mateusz Rokuszewski. 
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: “Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wyjmujesz Mateusza Szwocha i Wisła Płock spada z ligi?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy warto pochylić się nad liczbami Mateusza Szwocha. Ba, w naszych głowach zakiełkowała nawet myśl, że to piłkarz mogący zapracować na transfer pokroju wyjazdu Dominika Furmana do Turcji. No, może do drugiej ligi. To był początek rundy wiosennej, były wątpliwości, ale z biegiem czasu okazało się, że pomocnik Wisły Płock […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Student, wolontariusz, uczeń Janasa. Jak zaczynał Maciej Skorża

35 lat. Przy obecnej medycynie, suplementacji oraz stylu życia – w piłce nożnej można w tym wieku spokojnie planować kolejne sezony na boiskach, często nawet w topowych europejskich klubach. Maciej Skorża? W wieku 35 lat miał już w dorobku trenerskim dwa trofea, ogromne doświadczenie jako asystent oraz pierwszy naprawdę gwiazdorski kontrakt – podpisany z Wisłą […]
20.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

List ostatniej szansy? O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala, w imieniu wszystkich prezesów wojewódzkich, ale tak naprawdę w imieniu całego środowiska piłkarskiego wysłał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Naszym zdaniem – to list ostatniej szansy. O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej napisaliśmy sporo, najbardziej aktualny jest tekst z weekendu. Weekendu, podczas którego piłka amatorska tak naprawdę […]
14.04.2021
Weszło
12.04.2021

Puchar Fuksiarza 2021, czyli redakcja Weszło ustawia Ekstraklasę!

Puchar Fuksiarza. Fuks-Cup. Copa Fuksiarzorés de Weszło. Pod różnymi nazwami znany jest nasz wielki turniej, różne przydomki zyskał przez te wszystkie lata. “Uszaty Puchar”, “drugi po PNA”, “liga śmierci”. Tak naprawdę to nie. Puchar nie jest jeszcze szczególnie znany, bo to jego pierwsza edycja, ale jesteśmy pewni, że już wkrótce o udział w tym prestiżowym […]
12.04.2021
Weszło
09.04.2021

PowerPlay. Czy to jest TEN sezon Radomiaka?

Hit I ligi z udziałem rozpędzonego Radomiaka, ale i rzut oka na II-ligowe boiska. Wspomnienie chorwackich wakacji, ale i wizyta w mroźnej (no, uchodzącej za mroźną) Danii. W naszym cotygodniowym PowerPlayu jak zwykle szukamy okazji, szukamy ciekawostek oraz przede wszystkim – wysokich kursów na dość egzotyczne mecze. Zapraszamy! Jeśli nie założyliście jeszcze konta w Fuksiarzu, […]
09.04.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maaciekw
maaciekw (@maaciekw)
1 miesiąc temu

a gdzie stroje dla kibiców, kiboli, ultrasów, hoolsów, januszy, pikników, Vipow, zagranicznych turystów itp. itd.

piniu
piniu
1 miesiąc temu

dziecinada

tarnow1
tarnow1
1 miesiąc temu

widać że pomysły już się kończą projekty się powtarzają 😀 denny pomysł

Mr K
Mr K
1 miesiąc temu

Świetna to jest inicjatywa. Warto obserwować i mam nadzieję, że kluby coraz częściej będą korzystały z takich możliwości.

hfdhasgdsgsafgdashfds
hfdhasgdsgsafgdashfds
1 miesiąc temu

https://typykrezusa.blogspot.com/ – Trafia kupony z kursami po 500, 1000 i skany ma na blogu! polecam bo sam gralem jego przedostatni kupon i zarobilem ponad 15 tys.
Juz jest kolejny kupon z poteznym kursem dostepny!

Weszło
21.04.2021

Dlaczego Michał Probierz stracił w moich oczach? || Roki wyjaśnia #8

Prowadzona przez Michała Probierza Cracovia cały czas może spaść z Ekstraklasy, w dodatku wiemy też już, że nie uratuje sezonu grą w finale Pucharu Polski. Trudno nie dostrzec w tym winy samego szkoleniowca i to właśnie jego postawę w ostatnich latach w najnowszym odcinku swojego vloga przeanalizował Mateusz Rokuszewski. 
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: “Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wyjmujesz Mateusza Szwocha i Wisła Płock spada z ligi?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy warto pochylić się nad liczbami Mateusza Szwocha. Ba, w naszych głowach zakiełkowała nawet myśl, że to piłkarz mogący zapracować na transfer pokroju wyjazdu Dominika Furmana do Turcji. No, może do drugiej ligi. To był początek rundy wiosennej, były wątpliwości, ale z biegiem czasu okazało się, że pomocnik Wisły Płock […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Oficjalnie: Kolejne kluby rezygnują z Superligi

Już nie tylko kluby angielskie oficjalnie wycofały się z rozgrywek Superligi. Pierwszym zespołem spoza Premier League, który również podziękował za udział w tym projekcie, jest Atletico Madryt. Po chwili w ślady Hiszpanów poszedł Inter Mediolan.  Hiszpański zespół przed chwilą wydał na swojej stronie komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że zarząd klubu zebrał się […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Media: Alaba dogadał się z Realem Madryt

Nieco w cieniu zamieszania związanego z Superligą zanosi się na koniec innej sagi. David Alaba najprawdopodobniej przeprowadzi się do Hiszpanii i będzie grał w Realu Madryt.  Taką informację podał Max Bielefeld ze “Sky Sports”. Zdaniem dziennikarza Austriak lada moment podpisze pięcioletni kontrakt z Królewskimi. Szczegóły podobno zostały już ustalone, pozostaje oficjalne zamknięcie sprawy. Jednocześnie z […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

I liga podała rozkład jazdy. Maraton Bruk-Betu

Ekstraklasę na szczęście omija masowe przekładanie spotkań, z zaległości do nadrobienia najwyższa klasa rozgrywkowa ma tylko mecz pomiędzy Stalą Mielec a Rakowem Częstochowa. Takiego komfortu może zazdrościć jej pierwsza liga, w której planach koronawirus zamieszał znacznie mocniej. Dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego zakomunikował, jak będzie wyglądać nadrabianie zaległości.  Zaległe mecze rozegrane zostaną w trzech terminach: 5 […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Kto zastąpi Jose Mourinho?

Jose Mourinho był pierwszym trenerem zwolnionym w erze Superligi. Chociaż ostatecznie nowy projekt prawdopodobnie nie wystartuje, nic nie przywróci Portugalczykowi pracy. Pożegnał się z Tottenhamem bez zdobycia choćby jednego trofeum.  Jednak zwolnienie to jedno, wszak później trzeba wykonać kolejny krok i zatrudnić kogoś innego. Wydawało się, że Daniel Levy – prezes Spurs – ma określony […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Guardiola zabrał głos w sprawie… kontuzji Lewandowskiego

Chociaż chyba nie znalazła się jeszcze trafna diagnoza co do tego, co tak naprawdę dolega Robertowi Lewandowskiemu, powoli godzimy się z myślą, że kapitan reprezentacji jeszcze trochę odpocznie. Był jednak czas, gdy na Paulo Sousie wieszano psy za wystawienie napastnika w meczu z Andorą.  W trakcie spotkania eliminacyjnego, Lewandowski doznał kontuzji. Początkowo niegroźny uraz wykluczył […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Właściciel Liverpoolu przeprosił swoich kibiców

Od oświadczenia Liverpoolu i dołączenia do Superligi do oświadczenia Liverpoolu i opuszczenia Superligi, minęło 47 godzin i 34 minuty. The Reds – tak jak inne angielskie kluby – zdecydowali się odstąpić od projektu, który podzielił piłkarski świat. Mimo że zamieszanie nie trwało długo, spotkało się z ostrą reakcją kibiców. Przed stadionem Chelsea fani protestowali tak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Banasik z pretensjami do sędziów: W pierwszej połowie ustawili spotkanie

Wczoraj, w bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu pierwszej ligi GKS Tychy pokonał 1-0 Radomiaka Radom. Dzięki temu zwycięstwu tyszanie przeskoczyli w tabeli ŁKS Łódź i wspomnianego rywala, ale po spotkaniu sporo mówiło się o sędziowskich kontrowersjach. W język przede wszystkim nie gryzł się Dariusz Banasik, trener gości.  – Przegraliśmy mecz, którego nie musieliśmy przegrać. Przed […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021