post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 24.02.2021 14:31 przez

Jakub Olkiewicz

Chińczycy inwestują w Slavię Praga, odpowiedzialny za bezprecedensowy deal jest ponoć sam prezydent Milos Zeman, którego otwarta polityka zwabiła kapitał z Azji. Hiszpańsko-chińskie konsorcjum rzuca Ligue 1 wędkę, dzięki której liga francuska może nawiązać walkę z La Liga oraz Premier League – to rekordowa sprzedaż praw telewizyjnych. Chiny prowadzą stadionową ekspansję w Afryce, budując obiekty dla kolejnych państw-gospodarzy Pucharu Narodów Afryki. Chiny kupują Inter Mediolan. Chińskie konsorcjum inwestuje w Atletico Madryt. Chiny, Chiny i jeszcze raz Chiny.

Rzucisz kamieniem gdzieś pod dowolnym stadionem świata i na pewno trafisz spacerującego w okolicy chińskiego inwestora. Krzykniesz parę niezwiązanych ze sobą sylab, a okaże się, że to imię i nazwisko potencjalnego wykonawcy inwestycji infrastrukturalnych w twoim lokalnym klubie. Wyjedziesz na koniec świata, wylądujesz na Księżycu, wypuścisz łazik na Marsie, a okaże się, że chińscy biznesmeni już mają tam udziały i zastanawiają się nad kierunkami rozwoju futbolu w tym miejscu.

Ta globalna ekspansja trwała od lat, oczywiście da się pewnie ją zauważyć w każdej branży, ale jako że o sporcie zdarza mi się czytać najczęściej – skupię się na sporcie. Nie ma w tej chwili kontynentu, który by nie przerabiał współpracy z chińskimi mocarzami. Co ważne – na każdym z nich zaangażowanie jest dość mocno sprofilowane. Ameryka Łacińska? System pożyczek. Jak podaje NBC – dopiero pandemia spowodowała zator na tej trasie. W 2020 roku, po raz pierwszy od 15 lat, dwa największe banki Chin nie udzieliły żadnych nowych pożyczek państwom z regionu Ameryki Łacińskiej – a jak się domyślacie, ta kasa spływała na wszystkie branże, ze sportem włącznie. Afryka? Tutaj kluczem była infrastruktura. Jeśli chodzi o gospodarzy Pucharu Narodów Afryki w ostatniej dekadzie, praktycznie każdy otrzymywał pomoc od Chin.

Angola – Chiny kredytują inwestycje, niektóre prowadzą sami, wysyłając jednocześnie i budowlańców, i fundusze. W zamian oczywiście zacieśnia się współpraca na linii Pekin-Luanda. Angola przez pewien czas była jednym z najważniejszych dostarczycieli paliw dla giganta z Azji, w drugą stronę oczywiście otwierano kolejne linie kredytowe, o zaangażowaniu chińskich firm w rozwój całego państwa nie wspominając.

Ale Angola to w sumie osobny rozdział, “tradycyjny” partner. Uwagę przykuwa raczej następny gospodarz turnieju, Gabon, który też mocno skorzystał na chińskim zaangażowaniu. Jeśli chodzi o Stade d’Angondjé, lokalne władze musiały tylko doprowadzić do obiektu media oraz drogi. Resztą zajęła się Shanghai Construction Group, państwowa spółka, którą Chiny wytypowały jako budowniczego nowego świata. SCG ogarnęła finansowanie, materiały, projekty – kamień węgielny zresztą wmurowali wspólnie gaboński minister sportu oraz wiceminister Fu Ziying z Chin. Podobnie korzystne kontrakty zawarto na trzy pozostałe obiekty, na których odbywała się impreza.

Co w zamian? Simon Chadwick, znany sinolog zajmujący się również tematem chińskiej ekspansji w świecie sportu, zaznacza, że prawdopodobnie nieprzypadkowo 15% eksportu z Gabonu trafiało wówczas do Chin. I prawdopodobnie nieprzypadkowo ceny paliw, surowca, którego Chiny łakną najmocniej, Gabon podyktował dość okazyjne. Co ciekawe – Kamerun, który ma pełnić rolę gospodarza podczas najbliższego turnieju, postawił na dywersyfikację – poza Chińczykami obiekty przebudowywały też konsorcja z Turcji czy Portugalii. Chińskie obiekty w Afryce to jednak i tak zupełnie inna półka z działu “soft power”. Na tyle istotna, że ma swoją nazwę.

Dyplomacja stadionowa, stadium diplomacy. Kurczę, naprawdę nie przypuszczałem, że po wpisaniu takiego hasła w Google dostanę solidnie opracowany artykuł encyklopedyczny.

Zaczęło się w 1958 roku od stadionu narodowego w Mongolii. Dziś? W samej Afryce Chiny zainwestowały w stadiony w 37 państwach i warto to podkreślać – Chiny. Do tej listy nie włączają się bowiem obiekty, przy których po prostu Chińczycy obsługiwali kontrakty budowlane, w 37 afrykańskich państwach chiński rząd wysłał chińskie pieniądze, by bezinteresownie obdarować Afrykę. W zamian, równie bezinteresownie, po przyjacielsku, Afryka sprzedawała i sprzedaje Chinom swoje surowce. Czysty biznes, wiadomo, nie ma sensu tutaj skrzeczeć o chińskiej kolonizacji, to gruba przesada. Natomiast robi wrażenie skala, ale też po prostu spryt całego przedsięwzięcia.

Do sprytu jeszcze dojdziemy, na razie sprawdźmy, jakie paciorki dostała od Chin Europa. Tutaj Chiny postawiły na model, który jako pierwsi na szeroką skalę wykorzystali rosyjscy biznesmeni. Wejście w klub jako właściciel, solidne dosypanie gotówki, zbudowanie pozytywnego klimatu do lokalnych inwestycji przy jednoczesnej poprawie własnego wizerunku. To właściwie założenie nieformalnej ambasady – czego doskonałym przykładem jest zwłaszcza Slavia Praga.

Milos Zeman, prezydent Czech, nazwał ten projekt “najbardziej udaną chińską inwestycją w Czechach”. I trzeba przyznać – patrzyliśmy na to wszyscy z zazdrością. Początkowo wprawdzie Czesi nie uniknęli błędów popełnianych przez pozostałych nowobogackich. Pierwsze okienka transferowe z chińskimi funduszami na kontach to przede wszystkim ściąganie przerdzewiałych znanych nazwisk. Miroslav Stoch, Ruslan Rotań i Hamit Altintop w jedno okno? A proszę bardzo, czemu nie? Dopiero później, również za sprawą obecnie doradzającego Podbeskidziu Jana Nezmara, wajcha się przestawiła na młodych, utalentowanych Czechów.

To był strzał w dychę. Czesi zamiast wyjeżdżać w młodym wieku do zachodnich lig, zaczęli być taśmowo skupywani przez Slavię. To przynosiło efekty nie tylko na boisku, gdzie praska ekipa zrobiła trzy tytuły mistrza, dwa Puchary Czech i awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów (remisy z Interem i Barceloną!). Cały klub stał się zdrowszy, bo miał też po prostu towar na dalszy handel – by wspomnieć choćby o duecue Coufal-Soucek, który trafił do West Hamu United za 20 milionów funtów.

W takich okolicznościach coraz rzadsze były głosy o aurze tajemniczości otaczającej firmę-właściciela klubu. Umilkły kontrowersje dotyczące moralnej strony pobierania gigantycznych środków od Chin, które niespecjalnie liczą się z takimi terminami jak choćby “prawa człowieka”. No i wreszcie prezydent określił całość mianem “najbardziej udanej chińskiej inwestycji”. Czyli cel, jakim była budowa korytarza do Europy Centralnej, został osiągnięty z nawiązką – bo przecież równolegle Chiny grubo inwestowały w całym państwie, przede wszystkim w stolicy.

Formalnie? Formalnie Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej jest po prostu wielkim fanem futbolu. Zachęcanie chińskich firm do inwestycji piłkarskich na całym świecie ma mieć na celu rozbudowę własnego imperium piłkarskiego. Właściciele klubów z Europy mają wracać do Chin z szerokim know-how na temat budowy profesjonalnej organizacji sportowej. Dzieciaki wychowane na afrykańskich stadionach i w afrykańskich bazach treningowych mają wzmacniać chińskie, a nie europejskie kluby. Gotówka ma przekonywać łacińskich gwiazdorów do występów w lidze chińskiej.

Soft power? Docieranie do serc mieszkańców odległych państw poprzez zaspokajanie ich piłkarskich potrzeb? A gdzie tam, chodzi o silną reprezentację Chin na organizowanym przez to państwo mundialu – co mogłoby się ziścić już w 2030 roku, o czym przebąkiwali nawet przedstawiciele FIFA.

Ale Slavia jest najbardziej adekwatnym przykładem, jak inwestycja w lokalny klub “spłaca się” w inny sposób. A przecież Chińczycy w szczytowym momencie mieli w portfolio blisko dwadzieścia europejskich klubów – z Interem Mediolan na czele.

No właśnie. W szczytowym momencie.

Chiny bowiem bardzo chętnie dają, ale potrafią też zabierać, albo przynajmniej grozić odebraniem.

Znów chyba najciekawszy jest ten praski przypadek, szczegółowy opisany przez portal Bankier.pl. Przykuwa tutaj uwagę zwłaszcza fakt dość monolitycznej konstrukcji jeśli chodzi o chińskie firmy. Sam zresztą się na tym przyłapałem – to zawsze są chińskie konsorcja, chińskie przedsiębiorstwa, chińscy giganci budowlani, chińscy biznesmeni. Nie mają imion i nazwisk jak Roman Abramowicz i obstawiam, że to nie wynika wyłącznie z lenistwa pismaków, którym nie chce się sprawdzać, kto jest właścicielem danej firmy. Wokół Slavii najczęściej kręcił się Ye Jianming z koncernu CEFC. Jianming swego czasu został nawet honorowym doradcą prezydenta Zemana.

Ale potem tenże Jianming z CEFC popadł w niełaskę u chińskich komunistów, został aresztowany i oczywiście zdjęty z funkcji biznesowego rekina. Co to zmieniło w Slavii Praga? Jak podaje wspomniany Bankier – aktywa koncernu CEFC, w tym Slavię, przejął koncern CITIC. Z perspektywy szarego bywalca knajpy na Żiżkowie – doszło do wymiany kadr gdzieś na szczytach szczytów, która nie miała szansy dotknąć klubu, któremu kibicuje.

Co innego, gdy fikają nie menedżerowie najwyższego szczebla, ba, może nawet na miejscu byłoby określenie “chińska oligarchia”, ale gdy fikać zaczyna druga strona.

Zaczęło się od wyborów samorządowych, po których władzę w Pradze objął Zdenek Hrib z Partii Piratów. Jak się domyślacie, czeska Partia Piratów nie odbiega specjalnie od innych pirackich partii świata, więc w swoim umiłowaniu wolności i sprawiedliwości nie widzi Chin jako godnego partnera do czegokolwiek. Praga przyjęła u siebie premiera rządu Tybetu na uchodźstwie, w rocznicę powstania tybetańskiego wywiesiła na ratuszu odpowiednie flagi, a finalnie zerwała stosunki dotyczące miast partnerskich – i tak Pekin znów oddalił się od stolicy Czech.

Użyłem w tym tekście już dwa razy określenia o “najlepszej chińskiej inwestycji w Czechach”. Kiedy Milos Zeman to powiedział? W telewizji Barrandov (współfinansowanej przez chińskie koncerny naturalnie), gdy omawiał właśnie wątek nieporozumień pomiędzy praskim samorządem a chińskimi partnerami. Nie chcę użyć słowa “straszył”, ale jednak – wykazywał, że część połączeń lotniczych z Pekinu zostanie przekierowanych do Chorwacji, spadnie również liczba turystów z Azji, którzy zostawiają sporo gotówki w praskich lokalach. Wtedy też użył argumentu o ewentualnym zakończeniu pięknego lotu Slavii Praga.

To działo się w 2019 roku, czyli mniej więcej pokrywało się z podobną aferą na linii Chiny-sport w USA. Wówczas chodziło o wypowiedzi dyrektora generalnego Houston Rockets, Daryla Moreya.

I moim zdaniem tutaj dochodzimy właśnie do kluczowych kwestii. Po jaki chuj my organizujemy derby o 12.40, skoro nawet nie będą transmitowane w Azji. Chińczycy ostatecznie nie wycofali się ze Slavii. Chińczycy ostatecznie nie zerwali stosunków z NBA. Ale już Mediapro wydaje się porzuconym projektem. Przypomnijmy – spółka, która kupiła prawa do francuskiej Ligue 1 za taką cenę, że władze Lyonu czy Marsylii już planowały trasę przejazdu odkrytego autokaru po zwycięstwie w Lidze Europy. Mediapro okazało się wydmuszką, która nie jest w stanie ani dostarczyć klientom relacji telewizyjnych z meczów, ani tym bardziej nie jest w stanie dostarczyć klubom gotówki, którą wpisano we wcześniej składanych ofertach.

Kryzys, jaki nastąpił w lidze francuskiej po całym tym kabarecie, może być dla wielu klubów śmiertelny, zwłaszcza, gdy nałożyła się na niego pandemia. Chińsko-hiszpańskie konsorcjum obiecało gruszki na wierzbie, a przecież doświadczenia od Angoli po Pragę były takie same – brać, nie kwitować. Tymczasem okazało się, że to nie zawsze działa.

W 5-letnim planie, który partia ogłosiła w 2020 roku, znalazły się wprost nawoływania, by “pieniądze wróciły do domu”. Chadwick, który analizował sytuację dla Yahoo Sports, zwraca uwagę, że firmy muszą być posłuszne – w końcu część z nich jest wprost państwowa, część od państwa zależna. Przywołany jest choćby przykład Wanga Jianlina, któremu polecono zamienić udziały w Atletico Madryt na fuchę właściciela jednego z klubów ligi chińskiej.

Popłoch w Mediolanie, mimo pozycji lidera Serie A, wydaje się więc uzasadniony. Ale jeszcze bardziej uzasadnione są pytania o to, jak głęboko sięgają te wszystkie wpływy Państwa Środka i jak wiele może zmienić nagły komunikat: panowie, odwrót. Po lidze francuskiej widzimy, jak mocne to może być uderzenie, po NBA – jak wielkie może być parcie na cenzurowanie niektórych wypowiedzi, po Pradze – jak wysoko może docierać klub sportowy jako narzędzie promocji, ale i jako narzędzie nacisku.

Na razie widzimy pewne konsekwencje tych bezpośrednich wpływów, tam, gdzie po prostu lokowano chiński kapitał. Ale przecież futbol stoi obecnie na pieniądzach telewizji. A telewizje na abonentach, w tym tych, którzy mieszkają w Azji. Maciej Łoś, sinolog przepytany przez TVP Sport, pokazał w pewnym sensie przedsmak – gdy Mesut Ozil zabrał głos w obronie Ujgurów w Chinach, chińscy komentatorzy przestali czytać jego nazwisko podczas transmisji Premier League.

Może jednak ta silna kadra Chin na mundial 2030 to nie jest takie science-fiction.

Lewandowski czy Raul, Kroos czy Xavi?
Najlepsza jedenastka w historii Ligi Mistrzów wg Weszło

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 24.02.2021 14:31 przez

Jakub Olkiewicz

Felietony i blogi
16.04.2021

Proponuję rewolucję: zatrudniajmy trenerów na godziny

Mówi się, że w polskiej piłce nie ma pieniędzy, ale to jest najwyraźniej jakaś skrajna bzdura. Skoro Wisłę Płock stać, żeby zatrudnić trenera na sześć kolejek, a Wisła Płock nie jest najbogatsza w lidze, to kasa musi się u nas lać strumieniami. Niedługo dojdziemy do tego, że będziemy brać trenerów na jeden mecz, potem – […]
16.04.2021
Prasówka
16.04.2021

Pekhart: Bez rodziny na miejscu mógłbym nawet zerwać umowę z Legią

Piątkowa prasa jak zawsze dostarcza nam sporo ciekawych materiałów. Jest geneza rozwoju Warty Poznań pod wodzą obecnego właściciela, jest rozmowa z Tomasem Pekhartem i analiza wcześniejszych problemów Macieja Skorży. Mamy tekst o pożegnaniu Rakowa z Bełchatowem, pochwały Kosty Runjaica pod adresem Kacpra Kozłowskiego i sporo innych rzeczy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Roszady na ławkach trenerskich w ekstraklasie […]
16.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Prasówka
15.04.2021

PRASA. Kosowski: “W Stali jest ‘makao’, a za chwilę może być ‘po makale'”

Dzisiejsza prasa nie porywa, ale parę ciekawych rzeczy w niej znajdziemy. Sporo jest dziś o piłce kobiecej czy futsalu. Dowiemy się, jak Weronika Zawistowska trafiła do Bayernu czy przeczytamy relację z meczu futsalistów, którzy awansowali na EURO. A ligowa młócka? W Piaście planują przedłużenia kontraktów, a zwolnienia trenerów komentuje Kamil Kosowski. – Nie ma takiej historii, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Niezły numer
14.04.2021

Keylor Navas idzie na rekord. Będzie kluczem do wygranej PSG w Lidze Mistrzów?

Możesz mieć Neymara i Mbappe w składzie, a o awansie i tak decyduje bramkarz. Keylor Navas to jeden z najlepszych golkiperów w Lidze Mistrzów w ostatnich latach. To gość, który w sezonie 2015/2016 potrafił zachować dziewięć czystych kont i skuteczność interwencji na poziomie 91%. Nic dziwnego, że jego Real wygrał wtedy całe rozgrywki. Czy teraz […]
14.04.2021
Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

PKO Bank Polski zostanie przy Ekstraklasie? Duże zyski marketingowe

– Wartość umowy jest poufna, ale biorąc pod uwagę wypracowane efekty, inwestycja banku w ligę zwróciła się wielokrotnie. Jesteśmy w trakcie negocjacji, chcemy kontynuować współpracę – mówi w „Pulsie Biznesu” Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży Ekstraklasy, o kontrakcie ligi z PKO Bankiem Polskim. Wysoce prawdopodobne jest więc, że mocny partner zostanie z […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

List ostatniej szansy? O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala, w imieniu wszystkich prezesów wojewódzkich, ale tak naprawdę w imieniu całego środowiska piłkarskiego wysłał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Naszym zdaniem – to list ostatniej szansy. O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej napisaliśmy sporo, najbardziej aktualny jest tekst z weekendu. Weekendu, podczas którego piłka amatorska tak naprawdę […]
14.04.2021
Weszło
12.04.2021

Puchar Fuksiarza 2021, czyli redakcja Weszło ustawia Ekstraklasę!

Puchar Fuksiarza. Fuks-Cup. Copa Fuksiarzorés de Weszło. Pod różnymi nazwami znany jest nasz wielki turniej, różne przydomki zyskał przez te wszystkie lata. “Uszaty Puchar”, “drugi po PNA”, “liga śmierci”. Tak naprawdę to nie. Puchar nie jest jeszcze szczególnie znany, bo to jego pierwsza edycja, ale jesteśmy pewni, że już wkrótce o udział w tym prestiżowym […]
12.04.2021
Weszło
09.04.2021

PowerPlay. Czy to jest TEN sezon Radomiaka?

Hit I ligi z udziałem rozpędzonego Radomiaka, ale i rzut oka na II-ligowe boiska. Wspomnienie chorwackich wakacji, ale i wizyta w mroźnej (no, uchodzącej za mroźną) Danii. W naszym cotygodniowym PowerPlayu jak zwykle szukamy okazji, szukamy ciekawostek oraz przede wszystkim – wysokich kursów na dość egzotyczne mecze. Zapraszamy! Jeśli nie założyliście jeszcze konta w Fuksiarzu, […]
09.04.2021
Felietony i blogi
07.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Sport amatorski i dziecięcy zamknięty “tylko na dwa tygodnie” już na pewno nie zostanie wznowiony przed 18 kwietnia. W całej gamie obostrzeń, które rozumiem, albo przynajmniej staram się zrozumieć, ten segment działań rządów nie tylko w Polsce pozostaje dla mnie totalnie niezrozumiały. To jak oddanie walkowera bez jakiejkolwiek próby podjęcia walki. Jak poddanie się bez […]
07.04.2021
Fuksiarz
05.04.2021

West Ham United? Fajny klub do kibicowania!

Moja wielka sympatia do West Hamu United narodziła się jakieś 25 lat temu, gdy zapytałem mojego najlepszego przyjaciela o to, jaki jest jego ulubiony angielski klub. Tata poza zestawem polskich ekip do uwielbiania (ŁKS, Zawisza, GKS Tychy) i nienawidzenia (no w sumie cała reszta) przekazał mi wtedy właśnie West Ham. Dlaczego? Bo tam grał Geoff […]
05.04.2021
Liczba komentarzy: 41
Subscribe
Powiadom o
guest
41 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
1 miesiąc temu

Kto czeka na komentarz FC Bazuki Bolencin, w którym obowiązkowo pojawią się kwestie, że ktoś sprzedał, że teraz tylko kasa się liczy, “kasa, misiu, kasa”, że kiedyś to było i tak dalej? Wpisujcie miasta.

Fan Bazuki
Fan Bazuki
1 miesiąc temu
Reply to  Janek

Bolencin

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
1 miesiąc temu
Reply to  Janek

Twoja Stara.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
1 miesiąc temu
Reply to  Janek

Ale masz chłopie smutne życie że czekasz na komentarz losowego gostka w internecie 🙂

P.S. a co do Ozila to w ostatnich latach grał tak że postronnych kibic nawet by nie zauważył specjalnie że ktoś go pomijał w komentarzu.

Uchu grubo Polic
Uchu grubo Polic
1 miesiąc temu

Chińczycy wchodzą do klubu i kibic się cieszy. Jest kasa, transfery, nadzieja na triumfy. Podobnie Arabowie, Ruscy, czy inni…
Do Lipska wbija się Ref Bull, na dodatek niena gotowe, ale winduje klub w hierarchii, ale jest be bo llubbez tradycji…

Uchu grubo Polic
Uchu grubo Polic
1 miesiąc temu

Sorry za błędy. Piłem a pisałem…

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu

Dobrue pijesz dobrze puszesz kazdemu się może literatka przestawić 🙂

Janson
Janson
1 miesiąc temu

Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy inwestowaniem w klub a kupowaniem klubiku, kupowaniem miejsca w wyższej lidze, zmianie barw, nazwy to czas iść do lekarza. Najlepiej od głowy

Last edited 1 miesiąc temu by Janson
Pietrucha
Pietrucha
1 miesiąc temu
Reply to  Janson

Jeśli widzisz różnicę między kapitałem pochodzącym od szemranych konsorcjów z krajów gdzie prawa człowieka łamane są niemal systemowo, przeżartych korupcją, walką polityczną i wyzyskiem pracujących, gdzie obywatel, jeśli w ogóle można użyć takiego słowa, nie ma prawa pierdnąć, jeśli to nie podoba się władzy; a kapitałem firmy, która osiągnęła sukces biznesowy, i próbuję go po części skonsumować, oraz jeszcze bardziej rozpropagować i ocieplić wizerunek swojej marki; i stawiasz wyżej to pierwsze to gratulacje. To co chcą osiągnąć Arabowie czy Chińczycy, chyba naprawdę odbiega dość daleko od przewagi finansowej, bo tą już dawno mają, i nie ma co porównywać ich zamiarów z zamiarami Redbula, który robi swoje projekty, i to dość ciekawe , głównie dla reklamy i zwiększania przychodów.
Ja tam bym wolał, żeby w mój klub zainwestował Redbull, oczywiście nie zmieniając nazwy i rozwijając na przejrzystych zasadach, niż chińscy komuniści, mafijni Rosjanie czy Arabowie.

fachowiec
fachowiec
1 miesiąc temu

Tymczasem w Polsce: ryje które przyssały się do każdego dużego polskiego klubu, by trzepać pieniądze na sprzedaży koszulek, kiełbasek i za “spokój” (czyt. brak jeszcze większego gnoju niż jest) na trybunach.? No do Ekstraklasy Chińczycy nie chcą zajrzeć, bo po co im użerać się z tym towarzystwem.

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

tak się własnie patriotycznie broni ojczyzny 😀 … to jest ukryty cel w dnie pod dnem dna. za mały jesteś żeby to pojąć 🙂

Rysiu
Rysiu
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

Jeżeli wydaje ci się, że problemem inwestowania w polski futbol są kibice, to radziłbym zgłosić się do specjalisty. Spójrz w jakie kluby na świecie inwestorski, a następnie wyszukaj sobie na yt jakieś chuliganskie kompilacje tych drużyn.

salazar
salazar
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

Nie tylko Chińczycy. Wielu majętnych Polaków trzyma się z daleka od gnoju zwanego Ekstraklasą, bo nie dosyć, że wyłożą dziesiątki milionów zł, to na dodatek będę musieli iść na wojnę z przestępcami działającymi pod przykrywką stowarzyszeń kibicowskich. Wystarczy wpisać w Google frazę “Mafia kiełbasiana” lub “Widzew kwas masłowy”.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu
Reply to  salazar

Ech, koledzy. Możliwe że jesteście jeszcze młodzi, patrzycie na tą naszą polską piłeczkę z dużą dozą romantyzmu, miłości nawet, zaangażowani jesteście. Tymczasem powód, dla którego w polską piłkę nie chce zainwestować poważnych pieniędzy nawet pies z kulawą nogą jest niezwykle prosty.
Otóż polska piłka tak naprawdę kompletnie nikogo nie obchodzi. Ona nie obchodzi nawet Polaków. Przejrzyjcie sobie wyniki frekwencji na stadionach i tajemnica zostanie rozwikłana. To nie jest ten sam sport co w innych krajach, tylko jakaś śmieszna niszowa dyscyplina, po cholerę w to inwestować?

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
1 miesiąc temu

W Czechach zainteresowanie pilką nożną jest dużo mniejsze niż w Polsce, a jednak tam ktoś zainwestował.

kami(L)
kami(L)
1 miesiąc temu
Reply to  salazar

to nie przestępcy, tylko patrioci broniący nas przed miękką siłą chin!
(TVP mogę dla was pisać paski)

Rysiu
Rysiu
1 miesiąc temu

Jeden z lepszych artykułów w tym roku na Weszlo. Brawo Kuba.

Edek
Edek
1 miesiąc temu

Rzeczywiście piękna sprawa, Slavia z czerwoną gwiazdą i chińskimi krzaczkami na koszulce, sławiąca chiński komunizm. To już wolałbym być kibicem Arsenalu Ceska Lipa niż Slavii.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu
Reply to  Edek

w tekście napisano “wszyscy zazdrościliśmy” czy jakoś tak 🙂 A model ściągania wszystkich najlepszych do jednego klubu czeskiego zamiast wyjazdów za granicę sprawdza się w Lidze Mistrzów czy Europy może, ale reprezentacja z tego nie ma żadnych klasowych zawodników. Gdyby Nedved, Poborsky czy Baros nie grali za granicą, nie byliby takimi świetnymi piłkarzami, jakimi się stali. Podobnie było u nas w latach 90., Widzew i Legia miały najlepszych polskich zawodników, więc była Liga Mistrzów, ale reprezentacja to dno.

pepe
pepe
1 miesiąc temu
Reply to  Edek

w Chinach komunizm skończył się w 1989

Kibic
Kibic
1 miesiąc temu
Reply to  pepe

He, he… 😉

Pavel Nedved
Pavel Nedved
1 miesiąc temu
Reply to  pepe

u nas tez na papierze. A ile powiazan i spolek do obsadzenia zostalo. Oszukiwac mozesz 20-latkow. Kazdy wie jak jest, no ale ukladu oficjalnie nie ma:-)

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu
Reply to  pepe

a uczcili to rozstrzelaniem tysięcy studentów na Placu Tienanmen

Edek
Edek
1 miesiąc temu
Reply to  pepe

Dlatego napisałem „chiński komunizm”, komunizmów jest i było wiele. Skoro z Ciebie taki Politolog, to niech będzie ze to oligarchia z elementami socjalizmu na czele której stoi Komunistyczna Partia Chin.Lepiej?

Edek
Edek
1 miesiąc temu
Reply to  pepe

Dlatego napisałem „chiński komunizm”, komunizmów jest i było wiele. Skoro z Ciebie taki Politolog, to niech będzie ze to oligarchia z elementami socjalizmu na której czele stoi Komunistyczna Partia Chin. Lepiej?

Pietrucha
Pietrucha
1 miesiąc temu
Reply to  pepe

W Chinach to jest chyba jakiś komunistyczny ultrakapitalizm, “wolny rynek” dla firm, ale tylko dla przyjaznych władzy, a zwykły człowiek dalej żyje w totalitaryźmie.

krzysio
krzysio (@krzysio)
1 miesiąc temu

Zazwyczaj czytam felietony Pana Jakuba, do momentu, kiedy zaczyna pierdolić o swoim ŁKSie. Dziś przeczytałem do końca, wspaniały tekst Panie Jakubie.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 miesiąc temu

Dzięki Kuba

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu

Liberałowie zawsze się naśmiewają i oburzają jak państwo czy samorząd finansują kluby, ale jak dochodzi do finansowania klubów przez państwo komunistyczne ChRL, to są zachwyceni

skttr
skttr
1 miesiąc temu

Olkiewicz umiesz w pisanie i rozumiesz futbol. Szacun. Tym większy, bo jeszcze z Milewskim Tetryków robicie i też to merytorycznie super ogarniacie. Brawo. Ten tekst oczywiście na bardzo wysokim poziomie.

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  skttr

Olkiewicz Ty umiesz pisać . Tak się pisze. Jak dziewczyna mówi Tobie że dobry jesteś w seksie to zamiast tego mówi : Ty umiesz w seks? Zastanów się jak to brzmi co napisałeś. Bo jak masz powyżej 16 lat to wstyd jak byk.

haec habui dicere
haec habui dicere
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Cześć Adrian. Witamy w Internecie

Janson
Janson
1 miesiąc temu

Sekta Kaczyńskiego i jego przydupasów to może do Polski ściągnąć co najwyżej muchy. Gówno już jest.

Mama Jana Rodo
Mama Jana Rodo (@mama-jana-rodo)
1 miesiąc temu

Do pewnego momentu można wszystko tłumaczyć brutalnością świata biznesu, ale to, jak szybko i łatwo tak zwany Zachód wszedł do kieszeni Chińczyków jest przerażające. Forsa doszczętnie sprała osobom decyzyjnym mózgi i nie byłoby w tym nawet nic dziwnego, gdyby nie fakt, że potem te same osoby, instytucje, korporacje czy kluby pierdzielą o tolerancji czy równości biegając w tęczowych opaskach. To ja już wolę naszych Rutkowskich, Mioduskich i innych dziwaków.

Jackowski, the clairvoyant
Jackowski, the clairvoyant
1 miesiąc temu

Miałem wizję. Rok 35. Piotr Rutkowski obiecuje, że nigdy się nie podda. Mający dosyć kibice żądają oddania klubu Chińczykom. Z ofertą przychodzą jednak inni panowie skośnoocy. Trzymają parasole (podobno wrażliwi na światło). Kibice nagle opamiętują się i proszą właściciela, by pozostał w klubie. Dochodzi do pojednania. Wszyscy świętują 20. rocznicę ostatniego mistrzostwa Polski.

Leszek.Z
Leszek.Z (@leszek-z)
1 miesiąc temu

Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy artykuł i podjąłeś chłopie dość trudny temat. Nie da się ukryć, że Ekspansja gospodarcza Chin dotarła w każdy rejon i przejmuje rynki. Niektórzy próbują się temu przeciwstawiać i zwalczać! Jednakże ja jeśli miałbym wybrać, to wolałbym chiński kapitał, który da naszym klubom awanse w europejskich Pucharach, rozwój finansowy i strukturalny. Będziemy wtedy mogli rywalizować z innymi zespołami w Europie, podnosić poziom rozgrywek, a przecież o to w tym wszystkim chodzi!

Stargardzka zmora Stanowskiego powraca
Stargardzka zmora Stanowskiego powraca
1 miesiąc temu

Nie czytam felietonów dzieciątek bożych, które opierdalają pęto proboszczowi. Olkiewicz jesteś patologią.

Kibic
Kibic
1 miesiąc temu

Alert – troll internetowy!

salata1992
salata1992
1 miesiąc temu

-coz tam Panie w sporcie?Chińczycy trzymają się mocno?

WhiteStarPower
WhiteStarPower
1 miesiąc temu

Myślalem ze red.Olkiewicz ma głównie hejterów bo jest kibicem a tu proszę, zaskoczenie w komentarzach 😉

pepe72
pepe72 (@pepe72)
1 miesiąc temu

Slavia właśnie wykopała Leicester. Jak ktoś narzeka na Chińczyków w Slavii to niech się pi…nie w głowę. Nawet jak taka inwestycja jest czasowa to można ten czas wykorzystać, tak jak to widać po Slavii.

Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Yaya Toure chce przeprosić Guardiolę za oskarżenia o rasizm

Przed laty Yaya Toure i Pep Guardiola nie mieli ze sobą po drodze w Manchesterze City. W końcu rozgoryczony reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej opuścił Etihad Stadium, a później sugerował w wywiadach, że szkoleniowiec “nie przepada za piłkarzami z Afryki”. Dziś na łamach Daily Mail były pomocnik The Citizens przyznał między wierszami, że nie był to […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Kolejna porażka klubu Jóźwiaka i Bielika

Fatalnie spisuje się ekipa Derby County w tym sezonie Championship. Tym razem “Barany” przegrały na wyjeździe 1:2 z Blackburn i są coraz bliżej ponownego osunięcia się do strefy spadkowej. Podopieczni Wayne’a Rooneya zaczęli starcie z Blackburn nieźle, bo prowadzili po 22 minutach gry, ale ostatecznie skończyli na tarczy. Kamil Jóźwiak znalazł się w wyjściowej jedenastce, […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Szczęsny do PSG, Paredes do Juve?

Mnożą się pogłoski o możliwych przenosinach Gianluigiego Donnarummy do Juventusu. A to oznacza, że w dominie transferowych spekulacji poruszone zostało także nazwisko Wojciecha Szczęsnego. Donnarumma miałby otrzymać od władz “Starej Damy” bajońskie wynagrodzenie, długą umowę i – co za tym idzie – niekwestionowany status bramkarza numer jeden w klubie. Szczęsny, który w ostatnim czasie popełnił […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Mamrot po porażce z Arką: – Zawodnicy muszą uwierzyć w siebie

ŁKS Łódź przegrał u siebie 1:2 z Arką Gdynia w meczu na szczycie 1. ligi. Smutku po końcowym gwizdku nie ukrywał Ireneusz Mamrot – obecnie trener łodzian, a do niedawna gdynian. – Na początku drugiej połowy Arka przejęła inicjatywę. Trudno to skomentować, bo wiemy w jakich okolicznościach straciliśmy gole. Przegraliśmy ważne spotkanie – narzekał Mamrot. […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Ramos jednak nie zakończy kariery w Realu?

Coraz więcej wskazuje na to, że sezon 2020/21 będzie ostatnim dla Sergio Ramosa w barwach Realu Madryt. Dziennikarze Cadena SER donoszą, że hiszpański stoper nie podpisze nowej umowy z “Królewskimi”. Ramos nie jest może wychowankiem Realu, ale niewątpliwie zapracował na status legendy madryckiego klubu. Ma obecnie na koncie 670 meczów w ekipie Los Blancos na […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Jorge Felix przełamał się w Turcji [WIDEO]

Jorge Felix w Ekstraklasie wymiatał – w sezonie 2019/20 zdobył aż 16 bramek w Ekstraklasie, dorzucając też do tego kilka asyst. Po przeprowadzce do tureckiego Sivassporu idzie mu odrobinkę gorzej. Dzisiaj Hiszpan zanotował… premierowe trafienie w tureckiej lidze. Trafienie, dodajmy, dość istotne. Sivasspor przegrywał na wyjeździe 0:2 z Genclerbirligi, jednym z najgorszych zespołów w ligowej […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Symulka czy potknięcie piłkarza Pogoni? [WIDEO]

Kamery obserwujące boisko ze wszystkich stron. Do tego sędziowie przyglądający się powtórkom spornych sytuacji na VARze. A jednak niektórym piłkarzom przychodzi jeszcze od czasu do czasu do głowy, by wymuszać jedenastki absurdalnymi, teatralnymi upadkami. Pytanie – czy zachowanie Adriana Benedyczaka można podciągnąć pod kategorię padolino? Zobaczcie sami: źródło: Canal+Sport HD Zawodnik “Portowców” za swoje zachowanie […]
16.04.2021
Uncategorized
16.04.2021

Egzamin Dojrzałości: Szczęście czy fart? Bergier i Łyszczarz podbiją quiz?

Czy dostali już od Jacka Magiery swój egzemplarz książki Szczęście czy Fart? Czy znają życiorys Janusza Wójcik? W kolejnym odcinku Egzaminu Dojrzałości, w którym testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Sebastian Bergier i Adrian Łyszczarz ze Śląska Wrocław. Zapraszamy wraz z PKO Bankiem Polskim.   
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Probierz: – Jestem doświadczony i potrafię zachować spokój

Przed meczem z Legią Warszawa szkoleniowiec Cracovii, Michał Probierz, podkreślał znaczenie swojego doświadczenia w procesie wyprowadzania “Pasów” z kryzysu. – Jesteśmy rozczarowani, bo wszyscy bardzo liczyli na Puchar Polski. Ponoszę pełną odpowiedzialność za to, co robię i za to, gdzie dziś się znajdujemy. Jestem na tyle doświadczony, że potrafię zachować spokój i mimo problemów przetrwać […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

PKO Bank Polski zostanie przy Ekstraklasie? Duże zyski marketingowe

– Wartość umowy jest poufna, ale biorąc pod uwagę wypracowane efekty, inwestycja banku w ligę zwróciła się wielokrotnie. Jesteśmy w trakcie negocjacji, chcemy kontynuować współpracę – mówi w „Pulsie Biznesu” Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży Ekstraklasy, o kontrakcie ligi z PKO Bankiem Polskim. Wysoce prawdopodobne jest więc, że mocny partner zostanie z […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Mandżukić zrzeka się marcowej wypłaty w Milanie

Przygoda Mario Mandżukicia z Milanem jest – bardzo, ale to bardzo delikatnie rzecz ujmując – nieudana. Chorwat trafił do Mediolanu w kiepściutkiej formie, ciągle dręczą go kontuzje mięśniowe i w sumie rozegrał w Serie A niespełna 80 minut. Teraz jednak pokazał klasę. Postanowił zrezygnować z marcowych zarobków. W marcu wicemistrz świata z 2018 roku nie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Polki spadają w rankingu FIFA

W najnowszej odsłonie rankingu FIFA polska drużyna narodowa kobiet spadła na 30. pozycję (ze 167). To dokładnie o jedno miejsce gorszy wynik niż poprzednio. Polki w 2021 roku rozegrały jak dotąd dwa oficjalne mecze i oba przegrały. W lutym z Hiszpankami w ramach eliminacji do mistrzostw Europy (0:3), a przed kilkoma dniami towarzysko z Szwedkami […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Pogba: – Solskjaer i Mourinho? Ole nigdy nie staje przeciwko swoim piłkarzom

Paul Pogba w telewizji Sky Sports po raz pierwszy otwarcie opowiedział o swoich burzliwych relacjach z Jose Mourinho. Trochę się portugalskiemu managerowi oberwało, choć chyba najbardziej zadowolony z przebiegu tej rozmowy będzie… Ole Gunnar Solskjaer. Nie jest tajemniczą, że Pogba i Mourinho za sobą nie przepadają, choć początkowo ich relacje układały się znakomicie, a Portugalczyk […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021