post

Opublikowane 02.02.2021 09:04 przez

Przemysław Michalak

Niemożliwe stało się możliwe! Naprawdę niektórzy już stracili nadzieję, że w Wodzisławiu Śląskim jeszcze może być normalnie i będzie jedna Odra zamiast dwóch klubów, które wzajemnie się ograniczają. Taki układ funkcjonował od wielu lat, a obie strony niekoniecznie robiły wszystko, żeby go zmienić. Wreszcie jednak wydarzył się cud i 18 stycznia oficjalnie ogłoszono, że tym razem się udało: jest jedna Odra Wodzisław. Jak do tego doszło i jaka była geneza wszystkich problemów? Już tłumaczymy. 

Jeżeli ktoś ma dobrą pamięć, pewnie przypomni sobie, że bardzo dokładnie opisywaliśmy ten temat na przełomie marca i kwietnia 2019 roku. Mocniej zainteresowanych odsyłamy do linku, a reszcie pokrótce przedstawimy, o co chodziło.

To, że nawet mniejsze miejscowości mają dwa seniorskie kluby na jakimś szczeblu nie jest aż takim wielkim wydarzeniem. Fenomen wodzisławskiego przypadku polegał na tym, że jedni i drudzy w pewnym sensie wywodzili się z ekstraklasowej Odry i chcieli kontynuować jej tradycje. Jeszcze w rundzie jesiennej trwającego sezonu w grupie drugiej śląskiej IV ligi rywalizowały ze sobą APN Odra Wodzisław Śląski Spółka z o.o. oraz MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski. Obie drużyny używały bardzo podobnego herbu, różniącego się głównie odcieniami barw.

Co sprawiło, że doszło do tak kuriozalnej sytuacji? Odra Centrum wcześniej nazywała się MOSiR Odra Wodzisław. Została założona w 1995 roku m.in. przez obecnego prezesa Odry Centrum, Romana Zielińskiego jako szkółka piłkarska. Niemal od razu rozpoczęła ona współpracę z ekstraklasową Odrą i dostarczała jej najzdolniejszych wychowanków. Układ ten funkcjonował praktycznie bezkolizyjnie prawie do końca pierwszej dekady tego wieku. Dopiero w 2009 roku wszystkie szkółki znajdujące się przy MOSiR-ze zostały zlikwidowane. Roman Zieliński i jego współpracownicy założyli więc klub KS Centrum, który początkowo miał wyłącznie sekcję… koszykarską. Po roku udało się już także wystartować z piłką, śląski ZPN przyznał klubowi osobny numer, umożliwiający rywalizację w rozgrywkach juniorskich.

I na tym by się pewnie skończyło, gdyby nie zawirowania wokół pozostałości po ekstraklasowej Odrze Wodzisław. Zacytujmy Romana Zielińskiego z tamtego materiału: – W 2010 roku Odra spadła z Ekstraklasy, potem nie dokończyła sezonu w I lidze. Stowarzyszenie kibiców założyło nowy klub Odra 1922. Zaczynali od C-klasy. Po wywalczeniu awansu szczebel wyżej połączyli się z trzecioligowym Startem Bogdanowice i grali tutaj na stadionie na tej trzecioligowej licencji. Kibice nie mieli oporów, żeby to zaakceptować. Po tylu latach w Ekstraklasie byli wygłodniali większej piłki, więc skoro mogli momentalnie przeskoczyć z B-klasy do III ligi, nie kręcili nosami. Spadli jednak do IV ligi i tu się zaczyna cały ambaras. Grali na licencji opolskiej, więc śląski ZPN nie mógł ich przyjąć w swoje struktury. Nie znam szczegółów, aż tak bardzo się nie interesowałem. W każdym razie musieli wrócić do punktu wyjścia, do C-klasy. A tymczasem nasze chłopaki dorastały, szkółki się rozrastały i nadszedł moment, gdy najstarsza grupa kończyła wiek juniora. Mieliśmy do wyboru: albo będą mieli gdzie u nas grać, albo wszystkich puszczamy za darmo na prawo i lewo. Nie istniał już naturalny punkt docelowy, jakim była ekstraklasowa Odra. Postanowiliśmy więc założyć drużynę seniorską. W sezonie 2015/16 wystartowaliśmy od A-klasy, choć mogliśmy nawet od IV ligi – byliśmy jakąś tam cząstką tamtej Odry, mieliśmy z nią podpisaną umowę. Uznaliśmy jednak, że wpuszczanie młodych chłopaków bez ogrania w seniorskiej piłce od razu do IV ligi byłoby skazane na niepowodzenie, rywale by ich pozabijali. Pod każdym względem nie byliśmy wtedy gotowi na ten szczebel. Działaliśmy etapami. Po roku wywalczyliśmy awans do okręgówki, a po kolejnym sezonie do IV ligi – opowiadał.

W międzyczasie klub założony przez kibiców, zaczynający przymusowo od C-klasy, po roku pobytu na najniższym możliwym szczeblu otrzymał prawo gry w klasie okręgowej. Wystartował w niej w sezonie 2016/17 i po trzech latach wywalczył awans do IV ligi, w której była już także Odra Centrum. W ostatnich latach mieliśmy kuriozalne derby Wodzisławia Śląskiego. Kuriozalne także dlatego, że zdecydowana większość kibiców utożsamia się z APN-em, więc Odra Centrum nawet teoretycznie grając „u siebie” (obydwa zespoły korzystają ze stadionu miejskiego) nie miała żadnego wsparcia. Roman Zieliński sporo musiał się nasłuchać z trybun pod swoim adresem podczas derbów w okręgówce. Wielu uważało, że to właśnie on torpedował stworzenie jednej Odry, a w swoim klubie więcej pieniędzy wydaje na seniorów niż na szkolenie młodzieży, której rodzice opłacali składki. On sam rzecz jasna zaprzeczał, zapewniając, że nigdy nie wziął z klubu nawet złotówki, a piłkarze w IV lidze grają jedynie za zwrot kosztów.

Dla Odry Centrum zakończenie czwartoligowych derbów to na pewno dobra wiadomość, bo wybitnie jej w nich nie szło. W październiku 2019 przegrała 1:2, a minionej jesieni 0:6 w lidze i 2:8 w Pucharze Polski na szczeblu podokręgu.

Prób stworzenia jednej Odry Wodzisław było już kilka, chociażby w 2013 i 2018 roku. Od początku mocno dążyło do tego miasto, które łożyło na dwa kluby jednocześnie, wiedząc, że perspektywy ich rozwoju są dość marne. Przeszkód było wiele. W APN-ie zarzucano Odrze Centrum, że tak naprawdę nie chciała zakładać ani spółki akcyjnej, ani tworzyć nowego stowarzyszenia, ani tym bardziej zniknąć z piłkarskiej mapy i przenieść się do APN-u. Zamiast tego Odra Centrum podobno liczyła, że APN sam się wycofa z okręgówki (miał problemy finansowe) i zostanie przez nią wchłonięty. Ostatecznie zdołał wystartować wiosną 2018 i zapewnił sobie utrzymanie po ostatniej kolejce. W następnym sezonie wywalczył już awans do IV ligi.

Tekst sprzed dwóch lat podsumowaliśmy następująco: „1 kwietnia lokalny portal opublikował tekst na prima aprilis, że powstanie trzecia Odra Wodzisław, w którą miliony chcieliby włożyć Czesi, a trenerem mógłby zostać znany i lubiany Stanislav Levy. Niby żart, ale na moment można było się nabrać, bo chyba prędzej ziści się taki scenariusz niż MKP i APN staną się jednym klubem, skupiającym na sobie całą uwagę wodzisławskiego środowiska piłkarskiego”. 

Minęły niespełna dwa lata i jednak udało się. Nie doszło do klasycznej fuzji, oba podmioty pozostaną odrębne i będą miały osobne zarządy, ale wreszcie zaczną grać do jednej bramki. Odra Centrum wycofała się z IV ligi. Jej dorobek (16 meczów, 18 punktów) zostanie zachowany, bo sezon znajduje się dokładnie na półmetku. Każdy kolejny rywal, z którym ten zespół miał się zmierzyć wiosną, otrzyma walkowera.

Od teraz Odra Centrum skupi ponownie na szkoleniu młodzieży. W ramach tego zadania przejmie drużynę juniorów młodszych od swojego dotychczasowego konkurenta. Najzdolniejsi zawodnicy będą przechodzili do APN-u na zasadzie wypożyczenia, a cały ekwiwalent za wyszkolenie będzie należny Odrze Centrum. Jeżeli potem uda się kogoś wypromować i sprzedać, kluby podzielą się zyskami po połowie. Odra Centrum zobowiązała się też, że nie będzie czerpała żadnych korzyści ze sprzedaży produktów sygnowanych herbem Odry Wodzisław, ale będzie mogła go używać po uzyskaniu zgody APN-u.

Teraz to wszystko jest już pewne. Podkreślamy ten fakt, bo w marcu 2018 ze strony miasta wypuszczono nawet komunikat, że sprawa jest praktycznie dogadana i pozostały ostatnie szczegóły. A jak się okazało, nie było nawet blisko do porozumienia.

Dlaczego teraz się udało?

Wersje są różne, ale ta najczęściej powtarzana mówi, że decydowały kwestie finansowe i czysty pragmatyzm. Prezydent Wodzisławia, Mirosław Kieca miał postawić klubom ultimatum: albo się porozumieją i zaczną działać wspólnie, albo żaden nie dostanie ani złotówki. Dziennik „SPORT” precyzował, że wypłata pierwszej transzy dla APN-u na 2021 rok – wynosząca 400 tys. zł – była uzależniona od dogadania się z Odrą Centrum do połowy stycznia.

Zadzwoniliśmy do Romana Zielińskiego, które ma tu trochę inną wersję. – Żadnego ultimatum ze strony miasta nie otrzymaliśmy. Po prostu pan prezydent nie mógł dać więcej, bo nie było z czego. Jak ktoś daje na coś pieniądze, to chce mieć spokój. A tak męczyły się obie Odry i pan prezydent też. Wszyscy się znamy, na co dzień rozmawiamy, Wodzisław Śląski to nie Nowy Jork, żeby być anonimowym. Po fakcie wielu ludzi mówiło nam, że bardzo dobrze zrobiliśmy, bo dotychczasowa sytuacja była lekko śmieszna. W tym kontekście pandemia pomogła nam trochę wyczyścić tę naprawdę zagmatwaną sprawę, która męczyła wszystkich. Odetchnąłem z ulgą. Jeżeli teraz wszyscy podejdą do tematu bardzo poważnie, każdej ze stron ten układ wyjdzie na dobre – przyznaje.

Roman Zieliński

Rozmowy trwały od listopada. – Musiało minąć trochę czasu, żeby wypracować wspólne stanowisko. Na początku zachłysnąłem się koncepcją wprowadzoną w Unii Racibórz, gdzie spółka miejska przejęła klub. Prezes Unii bardzo chwalił sobie ten układ. Zaproponowałem przeszczepienie tego pomysłu na nasz grunt – spółka miejska wchłonęłaby oba kluby i powstałby jeden duży klub. Czas pokazał, że nie wszystko wygląda tak pięknie w praktyce. W Raciborzu zaczęli mieć z tym różne problemy i entuzjazm dla tego pomysłu zmalał. Trzeba było obrać inny kierunek. Pieniędzy w mieście zbyt wiele nie ma, sytuacja jest trudna i jakoś udało się porozumieć. Wierzę, że wszystkim wyjdzie to na dobre. A jeśli nie wyjdzie, to ja na pewno nie będę dalej brał w tym udziału. W przeszłości już trzy razy podpisywałem porozumienia, z których nic nie wychodziło. To ostatnie podejście – deklaruje Zieliński.

I dodaje: – Nie było nas stać na utrzymywanie zespołu młodzieżowego. Dostaliśmy na ten rok 85 tys. zł, natomiast lwią część pochłonęłaby piłka seniorska. Nie pozwoliłbym sobie na oszukiwanie dzieci i ich rodziców, żeby mnie przeklinali, że pieniądze ze składek czy innych form dopływu gotówki w większości przeznaczałbym na IV ligę, a młodzież usunął w cień. Nigdy nie wyraziłbym zgody na coś takiego. Nawet po wycofaniu seniorów, wspomniana kwota pozwoli jedynie w miarę lekko oddychać. Mamy 19 drużyn w różnych kategoriach wiekowych, to określone koszty.

Przyznaje natomiast, że druga strona zainicjowała połączenie sił: – APN wyciągnął do nas rękę. To już inni ludzie niż ci, którzy przystępowali do rozmów w poprzednich latach. W moim odczuciu są poważni i myślę, że się nie mylę. Trochę się na ludziach znam. Sam jestem trenerem, który niemalże z przymusu został prezesem klubu.

Roman Zieliński jeszcze ze sceny nie schodzi, ale już mniej więcej wiadomo, kiedy się to stanie. – W piłkę seniorską na pewno już się nie zaangażuję. Wystarczająco się poparzyłem. Wypełnię ostatnią kadencję i ktoś będzie musiał mnie zastąpić. Zostały trzy lata, chciałbym w tym czasie wychować następcę i go przyuczyć. Najlepiej, żeby był to były piłkarz z predyspozycjami do poprowadzenia takiego przedsięwzięcia. Prowadzenie dziewiętnastu zespołów przy tak skromnym budżecie, to naprawdę duże wyzwanie. Ja się w tym trochę wypaliłem, to ciągła walka o przetrwanie – podsumowuje.

W każdym razie, przed APN-em, czyli już tą jedyną seniorską Odrą Wodzisław, rysują się całkiem ciekawe perspektywy. Drużyna po rundzie jesiennej prowadzi w swojej grupie IV ligi z przewagą czterech punktów nad Unią Książenice i cel ma jasno sprecyzowany. – Jest hasło, że idziemy na III ligę. Szanse są, choć łatwo nie będzie. Od mojego kolegi Marka Śledzia wiem, że rywalizujące w pierwszej grupie śląskiej IV ligi rezerwy Rakowa poważnie myślą o awansie. Nawet jeśli zajmiemy pierwsze miejsce, trzeba jeszcze wygrać baraż – analizuje Zieliński.

W klubie zdają sobie sprawę ze skali wyzwania, dlatego już dokonano wzmocnień. Pod koniec stycznia kontrakty podpisali Marcin Wodecki i Szymon Jary. Obaj występowali ostatnio w trzecioligowym ROW-ie Rybnik i obaj po wielu latach wracają do Wodzisławia Śląskiego. Jary swoje jedyne cztery mecze w Ekstraklasie zanotował właśnie w Odrze (sezon 2009/10), natomiast Wodecki na najwyższym szczeblu uzbierał 105 spotkań i zdobył 13 bramek. Najlepszy w jego wykonaniu był chyba czas spędzony w Górniku Zabrze, zwłaszcza w sezonie 2010/11. Strzelił wówczas cztery gole, w tym dwa z robiącym furorę w Lidze Europy Lechem Poznań.

Ponadto przedłużono kontrakt z Adrianem Garcią Tabalem. 28-letni Hiszpan był jesienią najlepszym strzelcem zespołu (14 bramek w lidze, 9 w Pucharze Polski).

Perspektywy są zatem całkiem ciekawe, choć nie ma co przesadzać, że na naszych oczach powstaje jakiś wielki projekt, z którego może narodzić się nowy gigant. – Dzisiejsza Odra raczej nigdy nie dorówna Odrze z czasów Ekstraklasy, ale na pewno może iść do przodu i przyciągać jeszcze więcej widzów na trybuny, jak już wrócimy do normalności – kończy Roman Zieliński.

Najważniejsze, że wreszcie udało się dojść do punktu wyjścia.

Fot. Newspix/Przemysław Michalak

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Zagłębie Lubin – mało kto w formie, a punktów dużo. Trzeba docenić

Zagłębie Lubin to ciekawy przypadek na początku tego sezonu Ekstraklasy. Jego gra w większości meczów nie porywa, wielu liderów zespołu znajduje się pod formą, do pewnego momentu brakowało skutecznego napastnika. A mimo to „Miedziowi” wygrali pięć razy i są dość wysoko w tabeli. Jeśli dziś sięgną po pełną pulę w Mielcu, wskoczą na piąte miejsce […]
18.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Nie ma transferu? Okej, będę grał jeszcze lepiej

Wydaje się, że Lukas Podolski powoli będzie rósł w Górniku Zabrze i przynajmniej zbliżał się do oczekiwanego przez wszystkich poziomu. Symptomem tego był ostatni występ z Wisłą Płock. Nim się to jednak stało, „Poldi” musiał zmagać się z kontuzją i koronawirusem, przez co długo nie dawał drużynie spodziewanej jakości. W tym czasie drużynę, chwilami w […]
16.10.2021
Weszło
14.10.2021

„Byłem sam w domu i zacząłem płakać. To był jeden wielki ryk”

Jacek Kiełb z przytupem rozpoczął ten sezon I ligi, podobnie jak cała Korona Kielce. W 6. kolejce 33-letni kapitan złocisto-krwistych doznał jednak najpoważniejszej kontuzji w całej dotychczasowej karierze. Na boisku zobaczymy go dopiero w przyszłym roku. „Ryba” ze szczegółami opowiada o walce o powrót i licznych emocjach, który nim targały. Jakiej rady nie posłuchał? Kiedy […]
14.10.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hehehe
hehehe
8 miesięcy temu

Nawiązując do starej przyśpiewki, pan Zdzisław znowu stanie się monogamistą;)

Lecę na piwo
Lecę na piwo
8 miesięcy temu

Rozwiązanie mogło być szybciej.. Żadnej dotacji z Miasta i wnet by dwóch klubów nie było..

uncommon man
uncommon man
8 miesięcy temu

Przedstawianie pana Zielińskiego jako osoby, która parła do porozumienia to teza mocno naciągana. W tej historii należy wspomnieć również o nieudanej fuzji Odry Centrum z Unią Turza, z której wycofał się właściciel tej drugiej, co świadczy o tym, że z panem Romanem nie dogadywali się również działacze spoza Wodzisławia. To nie może być przypadek.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
8 miesięcy temu

Kurwa, spółka akcyjna w okręgówce. Strach pomyśleć co będzie jak awansują do 3 ligi. Może im się zamarzy stadion z zasuwanym dachem?

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz
8 miesięcy temu

CD Projekt i Allegro drżą, ponieważ Odra niechybnie może stać się najcenniejszą polską spółką akcyjną notowaną na giełdzie.

Sprzedawczyk
Sprzedawczyk
8 miesięcy temu

SzOK ALE MAJĄ TRADYCJE $ZÓSTA FUZJA”zawsze wierni i odani” jednej odrze.Takich przeżutów to Polska i świat nie widział.
Hańba wam, wszytko byle Kaska się zgadzała i nibykibole i działacze ten sam brak honoru

Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021