Dominik Dziąbek: – Gdybym nie wylądował w domu dziecka, raczej nie zostałbym piłkarzem

Opublikowane 02.02.2021 15:39 przez

Piotr Stolarczyk

Gdy trzy lata temu rozmawialiśmy z Dominikiem Dziąbkiem, dopiero wkraczał w świat dorosłego futbolu. Wówczas 16-latek opowiedział nam o swoim trudnym dzieciństwie oraz przeżyciach związanych z występami w reprezentacji Polski domów dziecka. Przed kilkoma dniami został zawodnikiem pierwszoligowego Chrobrego Głogów. Tym samym napisał kolejny piękny rozdział swojej przygody z piłką nożną. Spełnił marzenie – został profesjonalnym piłkarzem. Sam przyznaje, że gdyby nie trafił do domu dziecka, to najprawdopodobniej nigdy nie udałaby mu się ta sztuka.

Dowiedzieliśmy się, jakie są jego cele na przyszłość. Wróciliśmy jeszcze raz do najpiękniejszych wspomnień Dominika. Nowy gracz „Pomarańczowo-Czarnych” opowiedział również o tym, co działo się z nim od czasu naszej ostatniej rozmowy. Udało nam się także skontaktować z prezesem Hutnika Szczecin.

A może za jakiś czas, wzorem Dominika, Hutnik wypuści w świat kolejne swoje talenty?

***

Co się stało w twoim życiu, gdy miałeś dziewięć lat?

Moi rodzice pili. Tego dnia atmosfera była napięta, kłócili się, nie chciałem być przy tym i wyszedłem. Był październik czy listopad, lekko już śnieg nawet padał. Siedziałem na murku, było już chyba po dwudziestej, czyli o tej porze roku zupełnie ciemno. Wtedy przyjechała policja wraz z panią pedagog ode mnie ze szkoły. Zabrano mnie na komisariat. Powiedziano, że mama i ojczym są pod wpływem alkoholu, stan mojej rodziny jest patologiczny i wnioskują, żeby przenieść mnie do domu dziecka – fragment rozmowy Leszka Milewskiego z Dominikiem Dziąbkiem.

*

Dominik w tym roku skończy 20 lat. Ostatnio przez ponad dwa sezony grał na poziomie IV ligi w Hutniku Szczecin. Był on wyróżniającym się graczem swojej drużyny. Fani jego ekipy docenili go i wybrali najlepszym zawodnikiem 2020 r. Znakomite występy na czwartoligowych boiskach nie przeszły bez echa. Skauci oraz inni trenerzy od razu wyrazili zainteresowanie jego osobą. Chrobry Głogów postanowił zaprosić go na testy. Dominik bardzo dobrze zaprezentował się w meczach kontrolnych i finalnie trener Ivan Djurdjević wyraził chęć, aby młody pomocnik z Pomorza Zachodniego został w jego zespole.

Mieliśmy za niego oferty z kilku klubów. Jednak bardzo zależało nam, aby Dominik poszedł gdzieś wyżej niż do trzeciej ligi. Niedawno przyjechałem do Głogowa i wręczyłem mu statuetkę piłkarza roku Hutnika Szczecin. Była to dla mnie niezwykle wzruszająca chwila. Poczułem się tak, jakby to moje własne dziecko opuściło gniazdo i wyfrunęło w świat. Jestem cholernie dumny z tego chłopaka – opowiada prezes Hutnika Szczecin, Jacek Rudzik.

***
Jak zaczęła się twoja przygoda z piłką?

Gdy przez rok przebywałem placówce opiekuńczo-wychowawczej, kiedy to zabrano mnie z domu i moja sytuacja nie była jeszcze do końca wyjaśniona – czy wrócę do mamy, czy pójdę do domu dziecka – zacząłem trenować w naszym klubie UKS Sternik. Trenerem był wychowawca – Sławek Kremer. Ta drużyna łączy wszystkie placówki i w niej większość chłopaków biegało za piłką, w tym ja. A jeśli ktoś się wyróżniał, to wędrował do Hutnika. Na każdym kroku podkreślam, że gdyby nie trener Kremer, nie grałbym w piłkę. Śmiejemy się wszyscy, że jest moim tak jakby drugim ojcem. Po latach, już na chłodno, uważam, że paradoksalnie dobrze, iż tak się stało. Gdybym nie wylądował w domu dziecka, raczej nie zostałbym piłkarzem.

Od zawsze chciałeś zostać piłkarzem?

Od najmłodszych lat zabierałem jakieś karty z piłkarzami, plakaty, breloczki. Miałem marzenia, ale one były nierealne przez dłuższy czas. U mnie w domu była fatalna sytuacja finansowa. Ogólnie nie było za fajnie. To nawet nie to, że wstydziłem się iść na trening. Tylko nie miał, kto mnie zawieźć na zajęcia i odebrać z nich. Dopiero w domu dziecka otrzymałem taką możliwość. Przez pierwsze treningi była to dla mnie tylko i wyłącznie zabawa. Po jakimś czasie, gdy zobaczyłem, że podoba mi się to i chcę to robić, to zacząłem poświęcać piłce bardzo dużo czasu.

Potem poszedłeś do Hutnika. To był twój najważniejszy piłkarski krok w dzieciństwie?

Bardzo wiele zawdzięczam Hutnikowi, ale tak czysto piłkarsko, przełomowym momentem było rozpoczęcie nauki w Gimnazjum Sportowym na ul. Hożej. Miałem tam nawet trzy jednostki treningowe dziennie, więc wówczas poczyniłem największy progres. Z początku czułem się tam nieswojo, bo inni koledzy ze szkoły znali się już dobrze, grali w wyższej lidze juniorskiej, także nieco odstawałem od nich. Musiałem szybko nadrobić zaległości. Bardzo mocno trenowałem. Było trudno, ale wiedziałem, że nie mogę odpuścić i to jedyna słuszna droga.

Gra z orzełkiem na piersi w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata domów dziecka wciąż jest twoim największym piłkarskim przeżyciem?

Byłem kapitanem tej reprezentacji. To były wspaniałe dwa lata niesamowitych przeżyć. Mazurek Dąbrowskiego, występy na stadionie Legii. Kapitalne wspomnienia. Gdy zakładałem koszulkę w barwach narodowych, dawałem z siebie wszystko. To był dla mnie zaszczyt móc reprezentować swój kraj. Mogłem też poznać innych ludzi, porozmawiać z nimi. Dla mnie – chłopaka z domu dziecka, było to ogromne przeżycie. Podczas dwudniowego turnieju byłem odłączony od całego świata. Liczyła się tylko piłka i to, co dzieje się tu i teraz.

W jaki sposób otrzymałeś taką szansę?

Co roku są organizowane mistrzostwa Polski drużyn z domów dziecka. Zjeżdżają się zespoły z całego kraju, a na koniec zawsze jest organizowana gala, na której są rozdawane puchary, statuetki oraz wyróżnienia indywidualne. Podczas tej gali selekcjoner naszej kadry odczytywał powołania i udało mi się znaleźć w gronie piętnastu osób, które dostały zaproszenie na zgrupowanie. Na tygodniowym obozie wybierana jest już ścisła dziesiątka kadrowiczów. Mnie trener nie podziękował i mogłem szykować się na turniej. Nigdy nie patrzyłem na to przez pryzmat domu dziecka. Dla mnie to była duma i spełnienie marzeń zagrać dla Polski. Na dodatek dwukrotnie zdobyliśmy brązowy medal. Wiadomo, można było zajść wyżej na tym czempionacie, ale to i tak stanowiło dla nas duże osiągnięcie. Z kolei ja zostałem wybrany najlepszym piłkarzem tych mistrzostw.

Pewnie też trochę świata zwiedziłeś z reprezentacją?

Tak. Byliśmy we Włoszech. Zwiedziliśmy cały Rzym. Natomiast, gdy z UKS Sternik zdobyłem mistrzostwo Polski, od firmy „Continental” otrzymaliśmy zaproszenie do Francji. Ogólnie te mistrzostwa to mega inicjatywa. Podopieczni z domów dziecka boją się marzyć. Ich charaktery są w pewien sposób zaburzone, a dzięki tym turniejom mogliśmy realizować się, otrzymać coś od życia, poczuć, że w życiu można wiele osiągnąć.

I  występ w „Turbokozaku” zaliczyłeś.

Tak, spełniłem kolejne marzenie. Oglądałem każdy odcinek, a nagle to ja miałem okazję spotkać się z Bartkiem Ignacikiem i wystąpić przed kamerą. Nawet fajną liczbę punktów wykręciłem.

Po mistrzostwach pojawiły się pierwsze poważne propozycje z zewnątrz?

Niby były jakieś tam rozmowy z innymi klubami. Miałem gdzieś tam pojechać na testy, ale wtedy byłem bardzo skupiony na tym, aby reprezentować Świt Szczecin. Udało mi się w wieku 16 lat zadebiutować w trzeciej lidze, walczyliśmy o awans. Mogłem szybciej wyjechać ze Szczecina, ale doceniam bardzo, to co udało mi się osiągnąć. Nie rozpamiętuję tego. W końcu spełniłem marzenia, gram w piłkę i to jest mój sposób na życie.

Długo nie zagrzałeś miejsca w Świcie. Nie byłeś jeszcze gotowy na ten poziom rozgrywkowy?

Ostatecznie nie udało nam się wygrać ligi. Odszedłem stamtąd na własną prośbę. Świt nie zrezygnował ze mnie. Powód był taki, że szukałem minut. Zmienił się wówczas trener, a nowy szkoleniowiec nie widział mnie w składzie. Wróciłem do klubu, którego jestem wychowankiem – Hutnika Szczecin. Tam miałem pełen kredyt zaufania. Grałem praktycznie od deski do deski. Nie żałuję, że zrobiłem krok w tył. W tej lidze gra wielu zawodników z niezłą przeszłością. Zresztą, jestem przykładem, że nawet z tego poziomu rozgrywkowego można się wybić. Choć nie popadam w jakieś wielkie samozadowolenie.

A teraz z kolei nawet trzy kroki do przodu. Tak z ręką na sercu – masz jakieś obawy w związku z wyjazdem do Głogowa?

Na początku było we mnie trochę strachu, bo wiadomo – nowi ludzi, nowe środowisko. Jednak pomyślałem sobie: jeśli chcę coś osiągnąć i spełnić marzenia, czy nawet grać w piłkę i żyć z tego, to musiałem iść naprzód. Po prostu muszę spróbować, a czas zweryfikuje wszystko.

Postawiłeś przed sobą jakieś konkretne cele?

Zawsze staram się podchodzić do wszystkiego realnie. Nigdy nie myślałem w kategorii, że będę grał w Barcelonie lub Realu. Chciałem powoli wspinać się po drabince ligowej. Czwarta, trzecia, druga liga. Udało się przeskoczyć od razu o trzy poziomy. Gdybym miał występować w trzeciej lidze lub czwartej lidze, nie byłbym mocno rozczarowany. Wciąż spełniałbym swoje marzenia i robił to, co kocham. Wiem, czym jest ciężka praca.

Dorabiałeś sobie gdzieś na boku?

Tak. Wielokrotnie szedłem na jakieś fuchy. Widziałem też, jak moja mama pracowała swego czasu na całą rodzinę.

Nie każdy z twoich kolegów miał takie podejście jak ty?

Dużo moich kumpli zmarnowało potencjał. Dobrze się zapowiadali, ale używki i inne tego typu sprawy pochłonęły ich. Jeden nawet bardzo dobrze się zapowiadał. Grał w Pogoni. Był wzorem dla mnie i innych, ale tylko wówczas. Teraz chłop przepadł. Szkoda.

Miałeś okres buntu?

W drugiej klasie gimnazjum moja frekwencja szkolna była bardzo zła. Dużo czynników się na to nałożyło. Tylko to nie były wagary dla wagarów. Zgubiłem wówczas torbę treningową, a że bałem się przyznać trenerowi, co stało się ze sprzętem piłkarskim, to ściemniałem, że niby noga mnie bolała. Nie miałem pieniążków na nowe rzeczy. Musiałem samemu zarobić na to.

Teraz już sam się utrzymujesz?

Pomagają mi jeszcze starsi bracia, ale mam ogromny szacunek do pieniędzy. W moim życiu nigdy nie było ich za wiele. Z tym że one nie są dla mnie najważniejsze. Liczy się pasja i to kto, jakim jest człowiekiem.

Akademia, która daje nadzieję na lepszą przyszłość i walczy z wykluczeniem społecznym młodzieży

Hutnik Szczecin to klub z północnej części miasta. Aktualnie jest trzecią piłkarską siłą w Grodzie Gryfa. Drużyna seniorska oraz grupy młodzieżowe mają zapewnione bardzo dobre warunki do pracy. Do ich dyspozycji są dwa pełnowymiarowe boiska trawiaste, w tym jedno oświetlone. Przede wszystkim w skład obiektów sportowych przy ul. Nehringa wchodzi tzw. boisko pod balonem. Od kilku lat de facto działają dwa osobne stowarzyszenia: Osiedlowy Klub Sportowy Hutnik oraz Akademia Piłkarska Hutnik. Oprócz osobnego bytu prawnego, można powiedzieć, że tworzą one spójną całość, gdyż trenerzy i włodarze działają zarówno w jednym, jak i w drugim klubie.

Klubowa akademia w skali innych szczecińskich ekip młodzieżowych zdecydowanie wyróżnia się w jednym aspekcie – współpracuje z klubem UKS Sternik, który zrzesza podopiecznych z domów dziecka. Osobą będącą spoiwem tego przedsięwzięcia jest wspomniany przez Dominika trener Sławomir Kremer – obecnie wiceprezes Hutnika. To on był pomysłodawcą tego, by dziecięce oraz juniorskie ekipy z Nehringa były w większości oparte na wychowankach Sternika.

– Niestety, mój przyjaciel Sławek Kremer przebywa obecnie w szpitalu. Ale z racji, że wspólnie tworzyliśmy ten projekt, to myślę, że ja też będę w stanie przedstawić, jak to się zaczęło. W 2014 r.  założyliśmy akademię, bo wcześniej ta praca z młodzieżą układała się u nas różnie. Powstała ona na bazie tych chłopców Sławka z domu dziecka. Kilkudziesięciu młodych graczy weszło w struktury klubowe i zaczęliśmy pracować z nimi. Mieliśmy też kilka takich diamencików jak Dominik, ale nie podołali. Mieli talent, ale z różnych przyczyn opuścili nas.

Dzieci z domów dziecka nie są może trudne, ale specyficzne i to nawet w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To są bardzo charakterni ludzie. Bardzo pracowici. Powiem szczerze: super nam się współpracuje z tymi dzieciakami. Oczywiście zdarzają się dzieci krnąbrne, które nie chcą z nami współpracować. Obierają za wzorzec złe środowisko. Nie wszystkich chłopaków jesteśmy w stanie zatrzymać przy sobie. Traktujemy wszystkich normalnie. Dzieci z placówek nie są premiowane kosztem podopiecznych, których rodzice zdecydowali się do nas przysłać – relacjonuje Jacek Rudzik, prezes Hutnika Szczecin.

*

Praktycznie większość chłopaków ze szczecińskich placówek oświatowo-wychowawczych, którzy zdecydowali się rozpocząć przygodę z futbolem, uczęszcza na zajęcia do akademii Hutnika. Ponadto klub, co roku współorganizuje mistrzostwa województwa domów dziecka oraz inne imprezy okolicznościowe z udziałem młodzieży.

  Otrzymujemy od miasta dotację celową w wysokości 50 tysięcy złotych rocznie, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Mamy również grono sponsorów oraz darczyńców, którzy wspierają nas. Aby w klubie pracowali specjaliści, muszą oni mieć godne wynagrodzenie za swoją pracę. Ponadto zapewniamy dzieciakom dobry sprzęt, bezpieczny transport. To wszystko sporo nas kosztuje, ale nawet mimo trudnych czasów, radzimy sobie jakoś – dodaje Rudzik.

Dominik jest wzorem dla młodszych kolegów

W szerokiej kadrze czwartoligowego Hutnika jest pięciu chłopaków, którzy wychowują się w domu dziecka. Powoli otrzymują coraz więcej minut. Trenerzy liczą, że za sprawą transferu ich podopiecznego do Chrobrego Głogów, reszta młodych zawodników będzie jeszcze bardziej zmotywowana do dalszej pracy. W klubie zdają sobie sprawę, że nie każdy będzie żył z futbolu, ale dzięki treningom i sportowej rywalizacji, młodzieży wpaja się pewne zasady. Dzięki temu w dorosłym życiu może być im łatwiej funkcjonować w społeczeństwie.

– Dominik był wyróżniającym się zawodnikiem w swoim roczniku. Dość szybko wprowadziliśmy go do grupy seniorskiej, aby miał jak najwięcej kontaktu z piłkarzami doświadczonymi. Bardzo dobrze wyglądał pod względem motorycznym, a z czasem zaczął się wyróżniać w grze jeden na jeden. Ma chłopak to odejście. Przewagą takich chłopców jak Dominik jest to, że oni łupią w piłę codziennie po pięć lub sześć godzin. Oni nie mają ciekawszych zajęć od spędzania czasu na boisku. Z kolei inne dzieci przyjdą raz lub dwa razy w tygodniu na trening i tyle. Mam nadzieję, że mój były podopieczny, okaże się dźwignią dla reszty.  – Wojciech Horba, szkoleniowiec Hutnika Szczecin.

Niezależnie od tego, czy Dominik poradzi sobie na poziomie centralnym, już jest zwycięzcą. Przede wszystkim daje nadzieję innym pokrzywdzonym przez los dzieciom, że mimo przeciwności, marzenia mogą się spełnić.

ROZMAWIAŁ PIOTR STOLARCZYK

fot. FotoPyk/400mm.pl , Facebook-Hutnik Szczecin, Facebook-Chrobry Głogów 

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Weszło
17.12.2021

„Tuchel powiedział mi, że najważniejsza jest wiara w swoje DNA”

Był asystentem selekcjonera reprezentacji Afganistanu. Zbierał szlify u topowych trenerów za zachodnią granicą, poznał niemiecki system szkolenia od środka. Mógł pracować jako asystent pierwszego trenera w Hamburgerze SV, ale powiedziano mu, że ma za mocną osobowość. Prowadził klub w juniorskiej Bundeslidze, a potem był członkiem sztabu Zbigniewa Smółki w Widzewie. Ogląda 100 meczów miesięcznie, jest […]
17.12.2021
Weszło
29.10.2021

Świt Skolwin sprostał wyzwaniu. Kulisy święta północnych rubieży Szczecina

Mecz Pucharu Polski między Świtem Skolwin i Legią Warszawa bez wątpienia był największym sportowym wydarzeniem w powojennej historii północnego Szczecina. To spotkanie od blisko miesiąca elektryzowało wielu kibiców lokalnego futbolu, pobudzało wyobraźnię. Wprawdzie w poprzedniej edycji rozgrywek na kameralny obiekt przy ul. Stołczyńskiej 100 zawitała Cracovia, ale święto zwyczajnie popsuła pandemia. Tym razem wszystko odbyło […]
29.10.2021
Ekstraklasa
28.08.2021

Czy Górnik Zabrze potwierdzi, że wyszedł z zakrętu?

Po pierwszych dwóch kolejkach nastroje w Zabrzu były minorowe. Na dobrą sprawę euforia kibiców w związku z przyjściem Lukasa Podolskiego mocno zmalała, bo słaba dyspozycja reszty zawodników wysunęła się na pierwszy plan. Górnik prezentował się tak samo fatalnie, jak w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu. Karygodna postawa defensywy, zupełny brak pomysłu w konstruowaniu akcji. Jednak w […]
28.08.2021
Weszło
27.08.2021

CR7. W dalszym ciągu kozak czy już wyblakła gwiazda?

Cristiano Ronaldo został nowym piłkarzem Manchesteru United. Jego związek z Juventusem Turyn dobiegł końca. Obie strony – już abstrahując od okoliczności rozstania – nie będą z wielkim sentymentem wspominać tej trzyletniej relacji. Portugalczyk miał poprowadzić Starą Damę do upragnionego triumfu w Lidze Mistrzów, a ostatecznie europejskie kampanie kończyły się spektakularnymi klęskami. Choć w rozgrywkach ligowych […]
27.08.2021
Weszło
24.08.2021

Łobodziński: Awans albo śmierć? Nie, ale musimy być w szóstce

Miedź Legnica ma za sobą udaną inaugurację sezonu. Po pięciu kolejkach legniczanie mają na koncie 13 punktów i jeszcze nie zaznali smaku porażki. Klub z Dolnego Śląska od początku rozgrywek prowadzi Wojciech Łobodziński, który jeszcze do niedawna grał w rezerwach legnickiego zespołu. Jak radzi sobie jako debiutant w 1. lidze? Co jest kluczem do dobrych […]
24.08.2021
Bundesliga
22.08.2021

Bayern wygrywa szalony mecz z „Koziołkami”. Lewandowski z kolejnym golem

W sumie było to bardzo dziwne spotkanie. Pierwsza połowa toczyła się w ślamazarnym tempie, idealnym na drzemkę po niedzielnym rosole. A jeśli ktoś wytrzymał – zapewnił sobie niemałe katusze. Jasne, to dopiero początek projektu pod przewodnictwem Juliana Nagelsamanna, ale liczba niedokładnych zagrań przekroczyła dopuszczalną skalę. Po przerwie zaś obserwowaliśmy doskonałe widowisko. Bawarczycy wbili wyższy bieg […]
22.08.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
11 miesięcy temu

Dominik
Nie zmarnuj tego.
Tylko od Ciebie,Twojej pracy, zaangażowania zależy Twoja przyszłość.
Nie zmarnuj tego.
Pokaż innym dzieciom ,że można i warto mieć marzenia.
I one mogą się spełnić,gdy będziemy tego chcieli.
Trzymaj się.
A za kilka lat?
Wbijaj do Arki Gdynia-klubu z miasta marzeń i morza.

Gmoch
Gmoch
11 miesięcy temu

Dominik. Nie jesteś jeszcze znany, a to oznacza, że mało wywiadów przeprowadziłeś, przynajmniej jeśli chodzi o znane sportowe portale. A to z kolei oznacza, że na pewno tu zajrzysz:)

Życzę więc dużo dobrego. Sporą drogę już przeszedłeś jako człowiek. Teraz czas na piłkarskie dokonania. Za rok, może dwa…widzę cię w ekstraklasie:) Na boisku, gdzie będziesz robił, to co kochasz.

Mathias Vilhjalsson
Mathias Vilhjalsson
11 miesięcy temu

Super wywiad, dający nadzieję. Powodzenia w piłce, panie Dominiku – będę trzymał kciuki!

CM711
CM711
11 miesięcy temu

Fajna historia, powodzenia młody!

Bimberboi
Bimberboi
11 miesięcy temu

Powodzenia! Zdrowia, a resztę, jak czytam masz Bardzo dobry i potrzebny artykuł. Pamiętam rozmowę z moim byłym Trenerem i słowa, że największym osiągnięciem jest to, jak zawodnik wyrośnie na mądrego człowieka. I ja się pod tym podpisuje.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
11 miesięcy temu

Pamiętam że jak pojawił się pierwszy wywiad z nim na weszło jakieś kilka lat temu, kiedy jeszcze grał Świcie Szczecin, to zacząłem kibicować temu chłopakowi i co jakiś czas sprawdzałem na transfermarkcie, czy to później stronie Hutnika, jak mu idzie. Fajnie wiedzieć że przynajmniej na chwilę obecną udało mu się nie przepaść

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Algieria przegrała po raz pierwszy od 2018 roku [WIDEO]

Sensacja stała się faktem – reprezentacja Algierii przegrała 0:1 z Gwineą Równikową. Obrońcy Pucharu Narodów Afryki byli niepokonani od 16 października 2018 roku. W sumie zanotowali passę 35 oficjalnych meczów bez porażki. Algierczyków pogrążył w 70. minucie Esteban Obiang.  Co to oznacza dla układu tabeli w grupie E? Ano obrońcy tytułu mają poważny problem. […]
16.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Piechniczek: „po co nam cieć za dwa miliony euro rocznie?”

Antoni Piechniczek od lat prowadzi krucjatę przeciwko zagranicznym trenerom pracującym w reprezentacji Polski. Tym razem w rozmowie z TVP Sport były selekcjoner biało-czerwonych przejechał się po obcokrajowcach wyjątkowo mocno. – Gdyby to ode mnie zależało, gdyby prezes Cezary Kulesza liczył się z moim zdaniem, zasugerowałbym mu, aby oświadczył, że dopóki on będzie prezesem, selekcjonerem będzie […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

„Sportowe Fakty”: Kulesza zdecydował, ma już selekcjonera

Jak poinformował Piotr Koźmiński z portalu „WP Sportowe Fakty”, klamka zapadła. Cezary Kulesza zdecydował, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Adama Nawałkę. Były trener kadry od początku uchodził za faworyta do objęcia zespołu w kryzysowym momencie. Tym bardziej że nawet od samych zawodników wypływał przekaz, jakoby oczekiwali oni nominacji dla […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Sensacja w Pucharze Narodów Afryki! Kuriozalny gol dla Sierra Leone [WIDEO]

Wielka sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze Sierra Leone zremisowali 2:2 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Iworyjczycy prowadzili 1:0, potem 2:1, lecz pogrążył ich gol stracony w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Gol, dodajmy, kuriozalny: 🚨⚽️ | Another angle of the Sierra Leone equalising goal by Kamara! What’s the goalie doing! pic.twitter.com/riC1q3zKKi — Football For You […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Everton polował na Jose Mourinho

Jak informują angielskie media, działacze Evertonu już podjęli pierwszą próbę zatrudnienia następcy Rafy Beniteza. Miał nim zostać… Jose Mourinho, obecnie prowadzący AS Romę. Portugalczyk stanowczo odrzucił propozycję The Toffees. Benitez został dziś zwolniony po serii fatalnych wyników w ostatnich miesiącach. Wcześniej szkoleniowcem Evertonu był zaś Carlo Ancelotti, ale Włoch latem zdecydował się na powrót do […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Prezes Stadionu Śląskiego: „A gdybyśmy znów tu awansowali na mundial?”

– Na Stadionie Śląskim trzykrotnie przypieczętowaliśmy awans do mistrzostw świata. W 1977, 1985 i 2001. A czternaście lat temu do mistrzostw Europy. Na razie to tylko marzenie, bo najpierw trzeba ograć Rosję, ale czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy ponownie wywalczyli tu awans? – pyta Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, w rozmowie z TVP Sport. Po […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rangnick zaczyna się niecierpliwić?

Jak donoszą brytyjskie media, Ralf Rangnick zaczyna odczuwać zniecierpliwienie postawą władz Manchesteru United. Klubowi działacze nie chcą realizować transferowych zachcianek Niemca, ponieważ jest on tylko szkoleniowcem tymczasowym. Kością niezgody zdaniem dziennikarzy „The Mirror” jest przede wszystkim Amadou Haidary – 23-letni pomocnik RB Lipsk, którego Rangnick chciałby ściągnąć na Old Trafford już w zimowym oknie transferowym. […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Kehl: „Haaland nie może przeciągać tematu w nieskończoność”

Erling Haaland wywołał spore medialne poruszenie – norweski napastnik stwierdził ostatnio, iż władze Borussii Dortmund wywierają na niego presję, aby jak najszybciej podjął decyzję odnośnie swojej przyszłości. Do sprawy odniósł się Sebastian Kehl, obecnie działacz BVB. – Byłem trochę zaskoczony komentarzami Haalanda. Niebawem z nim o tym porozmawiam. Chcę wiedzieć, co chodzi mu po głowie, […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Klich górą nad Fabiańskim, Leeds lepsze od West Hamu

Mateusz Klich lepszy od Łukasza Fabiańskiego, Leeds United lepsze od West Hamu United. Podopieczni Marcelo Bielsy zwyciężyli w Londynie 3:2. Bohaterem przyjezdnych został Jack Harrison – 25-letni Anglik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, otwierając hat-trickiem drogę do zwycięstwa dla swojego zespołu. Po stronie „Młotów” bramkami odpowiedzieli Jarrod Bowen i Pablo Fornals. Łukasza Fabiańskiego zdołał […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Joan Jordan opuścił szpital

Jak poinformowała oficjalnymi kanałami Sevilla, jej zawodnik Joan Jordan – ugodzony rzuconym z trybun przedmiotem podczas wczorajszych derbów Andaluzji – opuścił już szpital i obecnie znajduje się pod domową obserwacją lekarzy. – Joan opuścił stadion Benito Villamarin w stanie oszołomienia. Przewieziono go do szpitala, w którym przeszedł serię badań kontrolnych. Finałowa diagnoza lekarzy to urazowe […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rafa Benitez zwolniony z Evertonu

To po prostu musiało się tak skończyć. Po 22 rozegranych spotkaniach Rafa Benitez został zwolniony z funkcji trenera Evertonu. Drużna pod wodzą Hiszpana popadła w olbrzymi kryzys i obecnie plasuje się na 16. miejscu w tabeli Premier League. Nie trzeba chyba dodawać, że oczekiwania były znacznie większe. Everton to – wbrew pozorom – jeden z […]
16.01.2022