post
Avatar

Opublikowane 16.01.2021 17:02 przez

Kacper Marciniak

– Bez wątpienia tlen niesamowicie pomaga. Szczególnie że Nepalczycy używali go już na niższych wysokościach i w związku z tym bardzo sprawnie poręczowali drogę i zakładali obozy. Na pewno znajdą się ludzie, którzy spróbują poprawić ich osiągnięcie oraz styl i wejść na K2 bez tlenu – mówi nam Janusz Majer, były szef Polskiego Himalaizmu Zimowego. Z człowiekiem, który w przeszłości samemu kierował wyprawą na K2, rozmawialiśmy o wyczynie Nepalczyków, którzy jako pierwsi zdobyli ten szczyt zimą.

Co to osiągnięcie oznacza dla świata himalaizmu?

Na pewno jakiś rozdział w historii zdobywania ośmiotysięczników się zakończył. K2 było w końcu tym najtrudniejszym szczytem, do tej pory niezdobytym. Połączone wyprawy Szerpów tego dokonały. Fakt, że używali tlenu, moim zdaniem, obniża trochę styl tego wejścia. Ale niemniej – szczyt został zdobyty zimą.

Adam Bielecki pogratulował na Twitterze Nepalczykom, ale zaznaczył, że “gra trwa dalej”. Bo – według niego – wiadome było, że z tlenem da się wejść na K2 również zimą. Użył nawet słowa “doping”.

Bez wątpienia tlen pomaga niesamowicie. Szczególnie że Nepalczycy używali go już na niższych wysokościach i w związku z tym bardzo sprawnie poręczowali tę drogę i zakładali obozy. Na pewno znajdą się ludzie, którzy spróbują poprawić ich osiągnięcie oraz styl i wejść na K2 bez tlenu. Może też w niedużym zespole. Poczekamy, zobaczymy.

Jeden ze zdobywców – Mingma Gyalje Sherpa – podobno nie korzystał z tlenu.

Jeżeli jednak ten zespół, który go wspomagał, to robił, stanowiło to spore ułatwienie. Badania pokazują, że korzystanie z butli z tlenem, sprawia, że góra – tak jakby – obniża się o tysiąc metrów. Człowiek po prostu o wiele sprawniej działa.

Czy innym himalaistom będzie teraz łatwiej? Popatrzymy na ten szczyt z innej perspektywy?

Cały czas główne życie wspinaczkowe toczy się gdzieś wokół tych zimowych, dużych wypraw. Mamy wspinanie na niższych, trudnych technicznie szczytach w stylu alpejskim. Te drogi nagradzane są Złotym Czekanem, wyróżnieniem za najlepsze przejście roku. Natomiast, jeżeli chodzi o K2 – trochę ubolewam nad tym, że z tą piękną, wymagającą górą dzieje się to, co od dłuższego czasu ma miejsce na Evereście. Mówię o komercyjnych wyprawach, organizowanych przez agencje turystyczne. Droga jest poręczowana przez Szerpów czy wysokościowych tragarzy od podstawy do szczytu. I ludzie wtedy masowo wchodzą.

Jak Nepalczykom udało się tego dokonać? Co im sprzyjało?

Pierwszy czynnik jest taki, że oni są jednak bardzo sprawni. Poprzez to, że cały czas przebywają w górach i prowadzą wyprawy komercyjne. Zaprezentowali więc dzisiaj to przygotowanie fizyczne. Druga rzecz – była wyjątkowo dobra pogoda. Te okna, szczególnie w grudniu i na początku stycznia, były wyjątkowo długie. Nie zdarzało się to wcześniej na K2. To pozwoliło im podciągnąć poręczówki w dolnych partiach góry bardzo szybko. Warto zwrócić też uwagę na świetną współpracę. Trzy różne zespoły połączyły siły i dzięki temu cała dziesiątka stanęła na szczycie.

A skąd mogło pojawić się opóźnienie? Około czternastej – czasu pakistańskiego – słyszeliśmy, że wejście na szczyt jest kwestią minut. Doszło do niego jednak dopiero o siedemnastej.

Wydaje się, że ta końcówka była trudna. Mogło pojawić się sporo śniegu, który należało torować. W każdym razie mieli te spóźnienie, ale postanowili wchodzić. Starałem się być na bieżąco, śledziłem tę wyprawę w internecie i powiem szczerze – sądziłem, że jak są tak blisko, to jednak w końcu wejdą na szczyt. Teraz tylko trzymam kciuki, żeby bezpiecznie zeszli.

Jak bardzo pomogło im to, że szli w dziesiątkę?

Z jednej strony: liczebny zespół – jeśli chodzi o torowanie czy przecieranie szlaku – ma oczywiście większą siłę, niż zespół mały. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej grupie może pojawić się poczucie bezpieczeństwa, które nie w każdej sytuacji jest dobre. Trzeba zawsze zachować czujność. Kiedy wspina się kilka osób, jest o nią bez wątpienia łatwiej. Fakt jest jednak taki, że weszli w dziesiątkę i bądźmy dobrej myśli, jeśli chodzi o drogę powrotną.

Dostrzega pan symboliczność w tym, że to właśnie Nepalczycy zdobyli K2 zimą?

Tak, cieszę się z ich sukcesu. Jeśli ktokolwiek miał to zrobić – poza Polakami – to chyba Nepalczykom się faktycznie należało. Czy można powiedzieć, że wyszli z cienia? Poniekąd, choć ich nazwiska były już rozpoznawalne, a teraz będą jeszcze bardziej. To są bardzo dobrzy wspinacze, każdy ma trochę ośmiotysięczników zdobytych latem. Było widać, jak pewnie przeprowadzili tę akcję.

Czekamy zatem na dobre informacje, co do zejścia ze szczytu [aktualizacja: Nepalczycy dotarli do najwyższego obozu, z którego przeprowadzili atak przyp-red]. Z jak dużym wyzwaniem mierzą się Nepalczycy?

Ten odcinek, do ostatnich poręczówek, które zostawili, należy do dość trudnych. Jest trawers pod serakiem, potem słynna “szyjka u butelki” i stromy żleb. Jednak myślę, że dadzą sobie radę. Ta cała euforia, po zdobyciu szczytu, potrafi być zgubna, ale oni są na tyle doświadczeni, że wiedzą, że ekspedycja kończy się zejściem do bazy. Będą na pewno uważać, nie mamy się co martwić.

Fot. Newspix.pl

Kacper Marciniak

Opublikowane 16.01.2021 17:02 przez

Kacper Marciniak

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Weszło
06.05.2021

Weszło Sport Tour – Kajakarstwo || Odcinek 5

Cykl #WeszłoSportTour​​​​ realizowany wraz z Totalizatorem Sportowym z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki przedstawia sylwetki sportowców i tajniki ich dyscyplin sportowych. Zabierzemy Was także w podróż po obiektach sportowych, które są dofinansowane m. in. przez Totalizator Sportowy​​​​ ze środków przekazanych na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
06.05.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
16.01.2021

Drużynówka rządzi się własnymi prawami. Polacy drudzy w Zakopanem

Już witaliśmy się z gąską, a tu klapa. Polacy prowadzili w sobotnim konkursie drużynowym w Zakopanem ze sporą przewagą, ale w przedostatniej serii Andrzej Stękała… został poniekąd puszczony na stracenie. W niezwykle trudnych warunkach nie mógł polecieć daleko i osiągnął zaledwie 115,5 metrów. To sprawiło, że polski zespół wyprzedziła Austria, która ostatecznie sięgnęła po zwycięstwo […]
16.01.2021
Inne sporty
16.01.2021

Janusz Majer: – Fakt, że Nepalczycy używali tlenu, obniża styl tego wejścia

– Bez wątpienia tlen niesamowicie pomaga. Szczególnie że Nepalczycy używali go już na niższych wysokościach i w związku z tym bardzo sprawnie poręczowali drogę i zakładali obozy. Na pewno znajdą się ludzie, którzy spróbują poprawić ich osiągnięcie oraz styl i wejść na K2 bez tlenu – mówi nam Janusz Majer, były szef Polskiego Himalaizmu Zimowego. […]
16.01.2021
Liczba komentarzy: 67
Subscribe
Powiadom o
guest
67 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dzień jak Kukuczka zleciał Joka K44
Dzień jak Kukuczka zleciał Joka K44
3 miesięcy temu

Ale im żal dupy ściska, buahahaha. Wy nawet z tlenem nie daliście rady, więc na jaki wuj, aż tak się ciskacie o ten wyczyn?

Kastor
Kastor
3 miesięcy temu

Typowo polskie gratulacje czyli “Gratuluję, ale….” i po jednym słowie gratulacji, setki słów deprecjonujących czyiś sukces. Tak samo ten oszołom Bielecki ból dupy. Całe to towarzycho to ma najebane we łbie.

Sztefen Telefen
Sztefen Telefen
3 miesięcy temu
Reply to  Kastor

Myślę, że nie chodzi o kiełbie we łbie, tylko o grubą kasę z rządowych dotacji na wyprawy zimowe, które nagle straciły rację bytu.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
3 miesięcy temu

Chyba ze obiecaja Orlenowi,ze zdobeda K2 zima “BEZ ODDYCHANIA” a ostatni haust powietrza wykonaja przed wejsciem do samolotu!!!

Booo
Booo
3 miesięcy temu

Zamiast pogratulować, to Majer próbuje obniżyć rangę tego osiągnięcia. Typowe dla pewnego rodzaju ludzi.
Żenująca postawa i żenujący człowieczek.

Booo
Booo
3 miesięcy temu
Reply to  Booo

Przepraszam, Majer życzył im sukcesu. Niemniej warto Szerpom pogratulować w takim momencie, bo nikt przed nimi tego nie dokonał.

Zakola na dupie
Zakola na dupie
3 miesięcy temu

Sponsor się wycofał i dupy popekaly?

Booo
Booo
3 miesięcy temu

Dupy i portfele.

MICHAŁ
MICHAŁ
3 miesięcy temu

proponuję zanim wstawiacie tekst sprawdzić stylistykę i ortografię 🙂
te opoźnienie ? chyba to opóźnienie
te spóźnienie? niezłe wieśniaczenie 🙂

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Kurde bele, Nepalczycy zrobili to, co nie udało się wcześniej komu – z tlenem czy bez tlenu weszli na K2 zimą! I to się liczy.

Jajon
Jajon
3 miesięcy temu

Wyście ile razy weszli? Zero! Nawet z tlenem. Zero! Oni chyba myślą, że mają monopol na rekordy. Zramolałe staruchy i narcyzy. Żal patrzeć. Jakby sami weszli to biliby konie, aż do zajechania. A tfu na podwójne standardy.

qwerty
qwerty
3 miesięcy temu
Reply to  Jajon

A kiedy wchodzili z tlenem?

Gratki dla Szerpów
Gratki dla Szerpów
3 miesięcy temu

A ta cała lekkoatletka już weszła czy dalej czeka na okno pogodowe?

Piotrus
Piotrus
3 miesięcy temu

Nepalczycy weszli w zespole to była ich siła. Polskie drużyny w ostatnim czasie, które próbowały to były zbieraniny indywidualistów i egoistów. Tak jak ktoś pod drugim artykułem napisał, że oni nie chcieli zdobyć szczytu razem, tylko samotnie. To jest patologia himalaizmu….

Samir
Samir
3 miesięcy temu

Co, Polaczkom Doopy popękały?

reksul
reksul
3 miesięcy temu
Reply to  Samir

A Ty po polsku się nauczyłaś pisać? Pisz w rodzimym…

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
3 miesięcy temu

Fakt, że Nepalczycy używali tlenu może i obniżać styl wejścia, ale nie zmienia faktu, że to właśnie oni JAKO PIERWSI ZDOBYLI ZIMĄ K2. Przeszli do historii, amen.
Dupki mogą sobie teraz pękać ile chcą, nic to nie zmieni.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
3 miesięcy temu

Fakt, że Nepalczycy używali tlenu może i obniżać styl wejścia, styl to w tym przypadku kwestia wtórna. Nie zmienia faktu, że to właśnie oni JAKO PIERWSI ZDOBYLI ZIMĄ K2. To zamyka temat. Przeszli do historii, amen.
Dupy mogą sobie teraz pękać w ilościach hurtowych, niczego to nie zmieni.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
3 miesięcy temu

Fakt, że Nepalczycy używali tlenu może i obniżać styl wejścia, to kwestia wtórna. Nie zmienia faktu, że to właśnie oni JAKO PIERWSI ZDOBYLI ZIMĄ K2. Przeszli do historii, tyle, amen.
Dupy sobie mogą teraz pękać w ilościach hurtowym, niczego to nie zmieni.

Zdzichu
Zdzichu
3 miesięcy temu

Koniec wyciągania kasy od sponsorów, koniec siedzenia dwa miesiące i czekania na okno pogodowe bo w zimie jest zimno i wieje…Koniec pisania książek i wycieczek. Jak poszliśmy na Broad Peak w czterech to dwóch nie wróciło. Jak poszliśmy posiedzieć pod K2 to się pokłócili, powyzywali i poobrażali nawzajem, a tu pyk i (nomen omen) WESZŁO 10 osób. Skoro jednak nasi uznają “że gra się nie skończyła” to pozostaje naszym asom wejść w stylu morsowym, czyli w kąpielówkach i koniecznie z napisami na plecach jak no poważnych galach bokserskich typu P.H. U. Złombud albo Stolbud trans itp… wtedy to będzie wyczyn…

Iwo
Iwo
3 miesięcy temu
Reply to  Zdzichu

samodzielne wejście marszowe z Krakowa

Deportivo A'la Wieś
Deportivo A'la Wieś
3 miesięcy temu
Reply to  Zdzichu

Zbychu zaorałeś, no-name’y wyjaśniły “polski himalaizm zimowy” podpięty pod grubą kasę od sponsorów. Teraz “nasi” będą się spuszczać, ale jak to tak z tlenem? To tak można? Oddychać aparatem tlenowym na 8tys metrów? Drzewiej tego nie bywało…

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
3 miesięcy temu

a ja wlazłem na łysą góre ez tlenu i co hehe

Człowiek z wyżyn
Człowiek z wyżyn
3 miesięcy temu

Co za frajer. Niemal w każdej odpowiedzi ból dupska. A to, że są wyprawy komercyjne, a to, że tlen, a gdzie indziej, że pogoda za dobra. O to właśnie chodzi, że nic nie znaczycie ze swoimi urojeniami wielkości i mitologią, bo technika idzie do przodu i teraz byle Ziutek czy tragarz może sobie wejść na górę i pokazuje wam prawdę o was.

Gratki dla Szerpów
Gratki dla Szerpów
3 miesięcy temu

A ta cała lekkoatletka już wchodzi czy dalej czeka na lepsze okno pogodowe?

asdasd
asdasd
3 miesięcy temu

środowisko egoistów, boców, bóldupców i ludzi skrajnie nieodpowiedzialnych co niejednokrotnie ich nieudane wyprawy nierzadko przypłacane życiem nam pokazywały. Rozumiem, że wszystko znajdzie swoją niszę, ale kogo oprócz ich samych interesuje na co dzień zapierdalanie po górach? Totalnie niezrozumiały dla mnie sport(?) czy jak całą tę szopkę nazwać.

Greg
Greg
3 miesięcy temu

Nieziemski ból dupy, że PHZ właściwie traci rację bytu. Teraz pieniędzy na wyprawy już nie będzie, bo K2 zdobyte. Celebryta Bielecki też nie może tego znieść. Za 20 lat będzie ględzenie, że wejście w czapce i rękawiczkach też się nie liczą bo słaby styl?

Robert
Robert
3 miesięcy temu

Do tej pory nikt tego nie dokonał zimą, ale to nie ważne bo Szerpowie używali tlenu i dlatego ich osiągnięcie jest słabe.

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu

Szacunek i chwała nepalskim wspinaczom! To wydarzenie na miarę lądowania na Księżycu. Daleko, wysoko i dostępne dla bardzo nielicznych. Pytanie, czy również dla Polaków?

emjot
emjot
3 miesięcy temu

wolactwo w pełnej krasie…

Łukasz
Łukasz
3 miesięcy temu

Ja czekam aż jakaś “zachodnia” wyprawa w Himalaje spróbuje zdobyć szczyt bez dopingu w postaci miejscowych tragarzy taszczących doping w postaci sprzętu i zakładających obozy na dużych wysokościach dla wspinających się himalajistów. Ciekawa byłaby również próba zdobycia szczytu bez raków i herbaty. Bez wątpienia raki i herbata niesamowicie pomagają, a to obniża styl wejścia na szczyt.

Bielicki
Bielicki
3 miesięcy temu

Jakoś Kukuczka czy Wielicki też wchodzili z tlenem. Czyli żaden nie zdobył korony Himalajów i Karakorum.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
3 miesięcy temu
Reply to  Bielicki

Zaraz tamte dwie mendy powiedza ze owszem Kukuczka i Wielcki mieli tlen ale sie nim nie zaciagali ha ha ha.
Natomiast Nepalczycy sie zaciagali i to bez umiaru ha ha ha.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
3 miesięcy temu

KUR.WA MA,C jakie to typowo Polskie!!!!
Zawsze sie mowi ze himalaisci to jedna wielka rodzina i ze traktuja sie z ogromnym szacunkiem oraz zawsze trzymaja kciuki za tych ktorzy porywaja sie na zdobycie niezdobytego.A tu prosze bardzo Nepalczycy jako pierwsi w historii zdobyli K2 w zimie(ile juz prob bylo,wiele z nich skonczylo sie tragicznie). A panowie Janusz Majer oraz Adam Bielecki zamiast podziwiac tych herosow i docenic sukces juz probuja umniejszyc ich wyjatkowe dokonanie!
Ten pierwszy wspomina o dopingu ten drugi idzie jeszcze dalej i bez kozery stwierdza ze z tlenem to kazdy by wszedl!!!!

Do obu panow jestescie zakompleksionymi malymi karlami ,ktorzy po swoich wypowiedziach powinni byc przez prawdziwych himalaistow zmarginalizowani a panowie Nepalczycy powinni Wam kiedys spojrzec w oczy ze wspolczuciem bo na nic wiecej nie zaslugujecie.WIELKI WSTYD I BRAK SLOW JAK MALI JESTESCIE.

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
Gino Lettieri vel. Wunderwaffe
3 miesięcy temu
Reply to  KONDZIUbenice

Sprawa jest prosta, a wyjaśnią to słowa himalaisty Ryszarda Gajewskiego, który zapytany czy teraz są szanse na kolejną polską wyprawę na K2, powiedział tak:
“W tej sytuacji polska wyprawa na pewno się nie odbędzie. Ja nie siedzę wśród tych ludzi, ale widzę efekty. A efekty są takie, jak ta ostatnia wyprawa na K2, gdzie siedzieli w bazie, a wychodzili niedaleko.”
Dlaczego się nie odbędzie? Bo Szerpowie właśnie zakręcili kolejnym chętnym sponsorskie źródełko. Sponsor pionierską wyprawę chętnie wesprze, ale kolejne pionierskie już byt nie były. Stąd próby dyskredytacji dzisiejszego sukcesu. Usiłują ratować, co się da. Bielecki w sieci, Mejer lata po mediach i opowiada, że z tlenem, to by każdy wszedł na tą górę. Himalaje, ale żenady.

Depresja zza Kolan
Depresja zza Kolan
3 miesięcy temu

“Natomiast, jeżeli chodzi o K2 – trochę ubolewam nad tym, że z tą piękną, wymagającą górą dzieje się to, co od dłuższego czasu ma miejsce na Evereście. Mówię o komercyjnych wyprawach, organizowanych przez agencje turystyczne. Droga jest poręczowana przez Szerpów czy wysokościowych tragarzy od podstawy do szczytu. I ludzie wtedy masowo wchodzą”. So What?? Czemu ten megaloman i buc zawłaszcza szczyty górskie dla pseudo zawodowych wspinaczy?? Serio to jest żenujące chłopie. ” Nie no co oni robią z naszymi górami…każdy frajer może sobie od tak tutaj wejsc?”. A no może bo to nie jest niczyja własność. No i oczywiście ból pizdziska bo weszli z tlenem. Nie no lepiej pół roku siedzieć w namiocie za pieniądze z orlenu i powiedzieć że za mocno wiało i daliśmy se spokój. Wstyd.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
3 miesięcy temu

Tutaj to zapewne chodzi o ogromne ilości śmieci, których nikt nie sprząta.

Greg
Greg
3 miesięcy temu

…i zaczęło się typowe polskie cebulaste pier….nie setek ekspertów przed monitorami, którzy nawet nigdy w życiu nie weszli na 10 piętro wieżowca, a całe życie jeżdzili windą…
Już czytałem bełkot innych, że Bielecki nie pogratulował, że ma ból dupy, tyle tylko, że pogratulował w pierwszych słowach jakie wypowiedział, ale wy nędzni polacy śmierdzący cebulą wszędzie knujecie i widzicie spisek, tryskacie żółcią żeby komuś dowalić, chociaż o himalaizmie macie takie pojęcie, co kaczyński o trudach życia w tym zasranym grajdole.
Setki demagogów, których jedynym argumentem jest codzienne używanie oklepanego i nudnego slogany “ból dupy”, bo tylko w ten sposób jesteście w stanie prowadzić dyskusję…
Jakie wy macie doświadczenie że pouczacie Bieleckiego czy Majera?
Co w swoim zasranym życiu osiągnęliście, że wchodzicie w buty polskim himalaistom?
O czym wy chcecie polemizować z ludżmi, którzy mają na rozkładzie dziesiątki wypraw i naście zdobytych ośmiotysięczników i z ich wiedzą, skoro waszym jedynym sukcesem jest wspięcie się po trzech schodkach do Żabki, żeby kupić codzienną dawkę ćwiartki i 5 taterek?

lelumpolelum
lelumpolelum
3 miesięcy temu

Nie wiem czyj ból dupy jest większy, polskiego środowiska himalaistycznego czy może komentujących na Weszło? Chyba jednak tych drugich. Ciekawe co tam Denis? Może dla niego zima się kończy w Trzech Króli albo coś w tym stylu.

Denis Rozmawiaka
Denis Rozmawiaka
3 miesięcy temu
Reply to  lelumpolelum

Zdecydowanie zima kończy się 15 stycznia.

Jajon
Jajon
3 miesięcy temu
Reply to  lelumpolelum

Dziadki zesrały się w gacie i bóldupią, a ludzie tutaj realnie odnieśli się do zaistniałej sytuacji.

lelumpolelum
lelumpolelum
3 miesięcy temu
Reply to  Jajon

Pewnie gul im skoczył, bo sami chcieli, a ktoś ich ubiegł. Normalne. Ale pogratulowali? Pogratulowali. A to co mówią o tlenie, to się w tym środowisku mówiło zawsze. U jaśnie komentujących oczywiście schadenfreude, bo polskim himalaistom ubędzie sponsorów.

Grego
Grego
3 miesięcy temu
Reply to  lelumpolelum

Zaraz i Twój komentarz poleci tak jak mój sprzed godziny, bo nie wpisujesz się w myśl przewodnią pozostałych weszłocebularskich wszystkowiedzących wybitnych ekspertów od himalaizmu, którym zapewne Bielecki i Majer mogą buty czyścić, a których jedynym osiągnięciem było wdrapanie się na 7 piętro wieżowca…

Saskłacz
Saskłacz
3 miesięcy temu

Polska Beztlenowa Narodowa Zimowa na K2 sie szykuje.

Kałespe
Kałespe
3 miesięcy temu

Z tlenem to ch… Nie wejściu, zdobyli 7 tysiecznik i tyle,

jacekpp
jacekpp (@jacekpp)
3 miesięcy temu

Te gwiazdeczki himalaizmu, zawsze traktowały Szerpów jak niewolników. To Szerpowie nosili na swoich plecach cały sprzęt, zakładali obozy i latali między obozami, żeby wielcy panowie himalaiści mogli realizować swoje cele. Teraz pokazali, że można zdobyć K2 zimą i nie potrzebują do tego światowych gwiazdeczek, którym teraz “gule skaczą” i umniejszają sukces Nepalczyków. A, że z tlenem. A, że mieli szczęście z oknem pogodowym. Na szczęście też trzeba zapracować. I Oni zapracowali wieloletnią, katorżniczą pracą dla wszystkich ekip wspinających się w Himalajach i Karakorum. Gwiazdeczki używają określenia “tlenowy doping”, i że takie wejście nie takim wielkim sukcesem. Jednak wiele źródeł podaje, że Mingma Gyalje Sherpa wchodził bez tlenu, a pozostała dziewiątka wspomagała się tlenem. Ale mam pomysł na kolejne umniejszanie sukcesu. Szerpowie od urodzenia żyją na ok. 5000 mnpm. i dla nich wejście na 8611 m. jest jak dla nas wejście Rysy z dużym (kilometrowym) podskokiem. Mam jeszcze jeden “durny” pomysł. Skoro Szerpowie nie potrzebowali do wejścia gwiazdeczek, to niech teraz wielcy panowie himalaiści spróbują wejść na jakikolwiek ośmiotysięcznik bez pomocy Szerpów. Z tlenem czy bez, to byłoby wielkie osiągnięcie.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
3 miesięcy temu
Reply to  jacekpp

Dokładnie..

Ziomal Stary
Ziomal Stary
3 miesięcy temu

Wy teraz wejdzcie ze skrzynka Red Bulla ponoc dodaje skrzydel powinno byc latwiej a wynik to wynik. Zlej baletnicy to wiadomo co przeszkadza… wszystko.

Nurek bez tlenu
Nurek bez tlenu
3 miesięcy temu

Teraz zaczna ci “sportowcy” wytykac zazdrosnie i niezyczliwie pierdoly na temat tej gimnastyki z tlenem.
Tak zwani alpinisci to smiech na sali. Porownam to z polity Kieran I w polsce.
Kogo to obchodzi! Lejcie sie.

ashdgkakyadgja
ashdgkakyadgja
3 miesięcy temu

A KOGO TO INTERESUJE !!! Głupszy od alpinizmu jest chyba tylko zużel

olo
olo
3 miesięcy temu
Reply to  ashdgkakyadgja

i twoja stara, która jest tak głupia, że służy Najmanowi za wycieraczkę pod drzwiami…

Grzegorz
Grzegorz
3 miesięcy temu

Gosciu ma po prostu racje – tlen to wg wspinaczy zawodowych zwykly doping, spore ułatwienie. Mówił o tym kukuczka w swoich książkach, pisal bielecki – oni podchodzą do tematu i sportowo, i ideologicznie.

Sporo tu wypowiadających się zwykłych ignorantów, ktoś tu nawet pisał ze kukuczka zdobywał z tlenem, więc się nie liczy… wystarczyłoby spojrzeć w Wikipedie zamiast bzdury wypisywać 😉

Brawo dla nepalczykow, szczerze się cieszę z tego osiągnięcia- teraz czekam na poprawę stylu i wejście bez tlenu, czyli w stylu polskim 😉

Stofokles
Stofokles
3 miesięcy temu

Zapomnieliscie o jednym. Ku zaskoczeniu naszemu teamowi, szerpowie zrobili pierwsze zimowe wejscie zima. My chcielismy to zrobic wiosna…

RRRR
RRRR
3 miesięcy temu

Chciałem zaproponować, na poprawę nastroju, wyprawę po Koronę Warszawy, ale to też już ktoś zrobił – bez tlenu!! XD Top 10 pęknięć: numer 1 – dupy polskich himalaistów XD

Jurek Kukułka
Jurek Kukułka
3 miesięcy temu

wiesniaki wy tu wszyscy jestescie! nie znacie sie nic a nic. I BIELECKI I MAJER M A J Ą R A C J Ę ! to nie bylo sportowe wejscie jak chocby na Gaszerbrum czy Broad Peak!!! oszaleliscie bo telewizje podały wiadomosc 🙂

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
3 miesięcy temu
Reply to  Jurek Kukułka

Wez spierdalaj.

Jurek Kukułka
Jurek Kukułka
3 miesięcy temu
Reply to  KONDZIUbenice

sam spierdalaj frajerze

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
3 miesięcy temu
Reply to  Jurek Kukułka

Za krótki jestes cepie!!

Jurek Kukułka
Jurek Kukułka
3 miesięcy temu
Reply to  KONDZIUbenice

cep to cie zrobil.ogladaj sie dzis za siebie

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
3 miesięcy temu
Reply to  Jurek Kukułka

Jestes za krotki CI.PECZKO.

Borsuk
Borsuk
3 miesięcy temu
Reply to  Jurek Kukułka

Widać, że w ich wyprawach chodziło tylko o wyciąganie kasy od sponsorów, a nie bicie rekordów. Inni pobili rekord, kranik z dotacjami zostanie zakręcony, więc zostaną na lodzie i to dziadów boli. Buahaha. Ani kasy, ani rekordów. Szach i mat.

pkvern
pkvern (@pkvern)
3 miesięcy temu

Przyznam szczerze, że od czasu afery z tym himalaistą, który mówił coś o połączeniu z górą i już z niej nie wrócił, zostawiając rodzinę z dziećmi, uważam ten sport za najdurniejszy na świecie.

fakty po faktach
fakty po faktach
3 miesięcy temu

powiedziałbym PZPNizm, ale w innym wydaniu. tam mamy samobiczowanie i opowieści o tym, że Polska kadra jest śmieciem Europy i jak na takich zawodników to mamy kozak wyniki. tu natomiast mamy bóldupizm w postaci umniejszania światowych sukcesów w celu pozostawienia państwowym spółkom sponsorskiej furtki. po prostu inny gatunek leśnych dziadków.

vival
vival (@vival)
3 miesięcy temu

Ten wywiad i wysrywy tego kuca Bieleckiego to kwintesencja polskości. Wymarzona pogoda, na tlenie, fart, Bóg wie co jeszcze… Mogli jeszcze w ramach lekceważenia osiągnięcia Nepalczyków użyć jakiegoś porównania, że Caradhras zimą to i nawet Hobbici na bosaka zdobyli. Te dzbany byłyby w stanie to powiedzieć.

m80
m80 (@m80)
3 miesięcy temu

Teraz zima sie wchodzi w sportowym staniku i szortach, jak na Babiej Gorze. Co to za wyczyn z tlenem phi ;]
Bielecki do dzieła :]

Pytadokolan
Pytadokolan (@pytadokolan)
3 miesięcy temu

Ich tlen przy tym jak ktoś nosi za Tobą, plecaki, namioty i serwuje usługi all inclusive to mały chuj panie himalaisto

Lecę na piwo
Lecę na piwo
3 miesięcy temu

No nie mam pytań.. A jak by wieczorkiem na stację paliw po piwko miał iść to by pewnie nie dał rady. Ale innych krytykować to ok.. Bo jak nie oni to Polacy.. No yeblem.. A ta lekkoatletka szła z nimi czy na solarce sobie czeka.. Bo nie wiem.. No przecież Polka..

1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Mikel Arteta: Wojciech Szczęsny nie wróci do Arsenalu

We włoskiej prasie nie brakowało informacji na temat możliwego transferu Wojciecha Szczęsnego. Obecny bramkarz Juventusu miałby opuścić Turyn i wrócić do Anglii. Spekulowano, że jego nowym-starym klubem zostanie Arsenal. Głos w sprawie takiego ruchu zabrał aktualny szkoleniowiec londyńskiej ekipy – Mikel Arteta – który zaprzeczył medialnym doniesieniom. Hiszpan podkreślił, że nie może rozmawiać o indywidualnościach […]
12.05.2021