post Avatar

Opublikowane 28.11.2020 19:36 przez

Sebastian Warzecha

Ruka to nie jest przesadnie ukochane przez polskich skoczków miejsce. Nikt z naszych reprezentantów nie zdołał tam jeszcze wygrać, tylko sześć razy widzieliśmy Polaków na podium. Do dziś. Tej pierwszej statystyki co prawda zmienić się nie udało – bo poza zasięgiem był Markus Eisenbichler – ale do listy podiów dopisali się i Piotr Żyła, i Dawid Kubacki. Reszta naszych zawodników? Też polatała na poziomie. 

Jest dobrze!

Pierwsze skojarzenia z Ruką są zwykle takie same: Finlandia, śnieg, renifery i wiatr. Przede wszystkim wiatr. Trudno przypomnieć sobie konkurs, w którym podmuchy nie rozdawałaby kart. Ale ten dzisiejszy w sumie taki był. Owszem, wciąż nieco kręciło, raz wiało mocniej, raz słabiej, ale w żaden sposób nie wypaczało to wyników zawodów. A o to przede wszystkim chodzi. Z naszych zawodników pecha miał jedynie w pierwszej serii Kamil Stoch, ale do tego już się przyzwyczailiśmy. Czasem mamy wrażenie, że ten gość obraził jakieś bóstwo odpowiedzialne właśnie za podmuchy wiatru. Bo to wręcz niesamowite, że można mieć aż takiego pecha.

Ale Kamil i tak skok wyciągnął, choć sam popełnił w nim nieco błędów. Po pierwszej serii był ostatnim z naszych zawodników. Jednak, co ważne, wszedł do najlepszej trzydziestki. To oznaczało ni mniej, ni więcej, że cała szóstka Polaków zameldowała się w drugiej serii. A w poprzednim sezonie zdarzało się to mniej więcej z taką częstotliwością, z jaką wygrywa w tym sezonie Ekstraklasy Podbeskidzie. Innymi słowy: trudno było tego oczekiwać, a jak już się zdarzyło – była to mała sensacja.

Dziś było już naprawdę znakomicie. Kamil w drugiej serii poprawił się, oddał dobry skok i awansował o 10 pozycji – na 12. miejsce. Na 22. lokatę spadł za to Paweł Wąsek, ale to wciąż oznacza, że wykręcił najlepszy wynik w swojej karierze. Andrzej Stękała i Klemens Murańka? Potwierdzili doniesienia sprzed sezonu o tym, że obaj się odbudowali. Wylądowali tuż przed Stochem – odpowiednio na 11. i 9. miejscu (Klimek był sklasyfikowany ex aequo z Karlem Geigerem). Jeszcze rok temu obaj o takich rezultatach mogli co najwyżej marzyć. A patrząc na styl ich skoków, wydaje się, że to może być dopiero początek.

To, co dla nas najważniejsze, działo się jednak jeszcze kilka pozycji wyżej. Tam na podium wskoczyli Piotr Żyła (drugi) i Dawid Kubacki (trzeci). Obaj dziś latali daleko, ładnie stylowo i bez najmniejszych problemów w którejkolwiek fazie skoku. Widać to, co pokazywali już w Wiśle – że przygotowali dobrą formę na start tej zimy. Kubacki zresztą udowodnił to też we wczorajszych kwalifikacjach, które wygrał. Dziś nie było już w nogach aż takiej petardy, ale wciąż potrafił zaimponować. Zwłaszcza pierwszym skokiem, na 139 metrów.

Ogółem mieliśmy więc dziś pięciu Polaków w najlepszej dwunastce konkursu. A to wprost znakomity wynik. Co więc możemy dodać? Chyba tylko: oby tak dalej.

Markus dominuje

Na razie nie ma mocnych na Markusa Eisenbichlera. Początek sezonu należy właśnie do Niemca. Po wygranej w Wiśle dołożył drugi triumf – dziś, w Ruce. I zrobił to, dodajmy, w sposób bezdyskusyjny. W obu seriach skakał ponad 140 metrów. W pierwszej 146 (najdalszy skok w konkursie), w drugiej 141. Co prawda sędziowie łagodnie potraktowali jego lądowanie przy pierwszej z tych prób (zresztą ogółem byli dziś aż nadto wyrozumiali), ale ostatecznie nie pozostawił żadnych wątpliwości co do tego, że jest najlepszy na starcie sezonu.

Co to oznacza? Tak naprawdę… nic. No, może poza tym, że Niemiec staje się faworytem jutrzejszego konkursu i kilku kolejnych. Pewnie będzie też jednym z głównych kandydatów do medali na zbliżających się szybko mistrzostwach świata w lotach, bo że na mamutach dobrze się zaprezentować potrafi – to wiemy. W 2019 roku to właśnie w Planicy odniósł przecież pierwsze – i do tego sezonu jedyne – zwycięstwo w Pucharze Świata.

Ale w dłuższej perspektywie nic nie wiemy. Jasne, przewaga Markusa nad drugim w klasyfikacji generalnej Piotrem Żyłą to już 75 punktów, ale większość sezonów z ostatnich lat pokazuje nam, że tak naprawdę nawet gdyby Niemiec za chwilę miał o 300 punktów więcej od reszty stawki, to dopiero w okolicach Raw Air, gdzieś w marcu, okaże się, czy swoją przewagę obroni.

No chyba, że powtórzy wyczyn Ryoyu Kobayashiego.

Ofiary sezonu

Wiemy, że trudna to będzie zima. Przekonali się o tym już między innymi Austriacy. Kilka dni temu informowano o trzech zakażeniach w ich kadrze – między innymi Gregora Schlierenzauera – a dziś potwierdzono kolejne dwa. Pozytywny wynik ma między innymi Stefan Kraft, który mógłby być jednym z faworytów mistrzostw świata w lotach. A tymczasem dziś nie wiadomo, czy w ogóle tam wystartuje. A jeśli nawet zdąży – to na ostatnią chwilę, bez odpowiedniego przygotowania.

Istniało ryzyko, że ofiarą sezonu zostanie też bardzo szybko Daniel Andre Tande. Norweg, który po nieudanym skoku w Wiśle nie chciał nawet z nikim rozmawiać, dziś zaliczył upadek i do karetki dotarł na noszach. Obawiano się nawet zerwania więzadeł – w ostatnich latach prawdziwej plagi wśród skoczków. Badania wykazały jednak, że poważnego urazu nie ma. – Czuję ból, dostałem solidny cios od nart. Nie jest to jednak nic poważnego, jedynie siniaki. W karetce testowano mi więzadła i kolano. Myślę, że jutro wystartuję, jestem przyzwyczajony do bólu – mówił Norweg w telewizji NRK.

Konsekwencją jego upadku był za to fakt, że Alexander Stoeckl, trener Norwegów się zagapił i popełnił błąd – Johanna Andre Forfanga puścił po prostu… zbyt wcześnie. Jeszcze przed zapaleniem zielonego światła. I skoczek został za to zdyskwalifikowany, a oddał całkiem dobry skok. Ot, bywa i tak. Trener po prostu musi postawić mu piwo. I jutro puścić już w dobrym momencie.

Na szczęście podobne historie nie przydarzyły się Polakom. I oby jutro było podobnie. Choć tu może pojawić się problem – wiatr ma bowiem o sobie przypomnieć. Ale to Ruka. Jeden dzień bez mocnych podmuchów to najwidoczniej wszystko, co możemy dostać.

Fot. Newspix

Opublikowane 28.11.2020 19:36 przez

Sebastian Warzecha

Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Murphy
Murphy (@murphy)
1 miesiąc temu

Świetnie się naszych oglądało. Choć Eisenbichler poza konkurencją póki co. Pewnie byłoby trochę gorzej gdyby byli Austriacy.

Weszło
25.01.2021

„Trener powiedział: jak nie pójdziecie na kroplówki, możecie wypier…”

– Naprawdę, zrozumiałbym, gdyby to była nasza wina, gdybyśmy sami poszli, sami zaplanowali, ale nam to zlecili lekarz i trener. Od trenera usłyszeliśmy wprost, przy całej drużynie: „Jak nie pójdziecie na kroplówki, możecie wypierdalać”. Przepraszam za słownictwo, ale takie po prostu słowa padły – mówi nam Marcin Kozłowski, jeden z ukaranych bezwzględną czteroletnią dyskwalifikacją za […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Kolejny polski stoper w Serie A? Raków rozmawia z Milanem w sprawie Piątkowskiego

To byłby hit okienka transferowego w Ekstraklasie. Niestety, nie chodzi o transfer do naszej ligi, ale o możliwe odejście jednego z najlepszych stoperów jesieni. Kamil Piątkowski z Rakowa Częstochowa znalazł się w orbicie zainteresowań AC Milan. Lider Serie A prowadzi intensywne rozmowy z wiceliderem Ekstraklasy – jak podaje na Twitterze Krzysztof Stanowski, sytuacja powinna się […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Bez taryfy ulgowej dla legendy. Lampard wylatuje z Chelsea

Na nic zdał się status klubowej legendy. Nie obronił go nawet nadspodziewanie udany poprzedni sezon. Ciężar letnich inwestycji i miejsce w środku tabeli Premier League przesądziło o losie Franka Lamparda. Ludzie Abramowicza uznali, że to moment, by za odbudowę Wernera, Havertza i spółki wziął się ktoś, to – jak to mówią – coś już wygrał, […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Totalizator Sportowy powstał 65 lat temu. 25 stycznia Dniem Gracza LOTTO!

Od kilku tygodni trwają jubileuszowe obchody z okazji 65-lecia istnienia jednej  z najbardziej rozpoznawalnych spółek w Polsce, jaką jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO. Dziś, 25 stycznia, mija dokładnie 65 lat od oficjalnego rozpoczęcia jego działalności. Na pamiątkę tego dnia, z inicjatywy Totalizatora Sportowego, został ustanowiony Dzień Gracza LOTTO.  Zgodnie z Zarządzeniem nr 7 przewodniczącego […]
25.01.2021
Niemcy
25.01.2021

Wielkie tradycje i jeszcze większe problemy historycznych potęg niemieckiego futbolu

Mają mnóstwo kibiców, rozsianych po wielu zakątkach kraju, albo i całej Europy. Stoi za nimi wielka historia. Często także wielkie pieniądze, choć niekoniecznie rozporządzają nimi rozsądni ludzie. A jednak słynne niemieckie kluby w ostatnich latach notują mnóstwo bolesnych wpadek. Z najwyższym poziomem rozgrywek pożegnał się Hamburger SV, przez niekończące się zawirowania przechodzi FC Koeln, w […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Perełki w wagonach z piłkarzami. XI dekady Lechii

O ile w pierwszej dekadzie XXI wieku Lechia Gdańsk walczyła o odbudowanie się i powrót na najwyższy poziom, o tyle w minionym dziesięcioleciu ugruntowała swoją pozycję w Ekstraklasie. Raz była o gola od mistrzostwa Polski, lecz skończyła na czwartym miejscu. Innym razem zimowała na czele tabeli, lecz roztrwoniła przewagę i zgarnęła brązowy medal. Zdobyła za […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

STRANIERI. Asysta Listkowskiego, wywalczony karny Michalaka, poprzeczka Płachety

O kolejnym golu Roberta Lewandowskiego, obronionym rzucie karnym Rafała Gikiewicza, debiucie Arkadiusza Milika w Marsylii, popisach Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Skorupskiego czy wygranej Jana Bednarka i spółki z Arsenalem pisaliśmy w osobnych tekstach. Co jeszcze godnego uwagi wydarzyło się w miniony weekend z udziałem naszych rodaków? Nie po raz pierwszy w tym sezonie tureckiej ekstraklasy […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Czy jakikolwiek polski trener może w tej chwili dotrzeć do reprezentantów i zdobyć u nich autorytet?

W poniedziałkowej prasie dalsze echa zmiany selekcjonera. Komentują ją m.in. Dariusz Dziekanowski i Marek Jóźwiak, są kulisy medialnej gry Zbigniewa Bońka, a Łukasz Olkowicz zastanawia się, czy dziś jakikolwiek polski trener mógłby zyskać autorytet u największych gwiazd reprezentacji.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski komentuje zmianę selekcjonera. (…) Wracając do kwestii dymisji Jerzego Brzęczka. Prezes Boniek starał […]
25.01.2021
Niemcy
25.01.2021

Kozacy, ale tylko na niemieckim podwórku

Nie ma jednego złotego środka na prawidłową adaptację piłkarza w nowym środowisku. Z kolei istnieje dość popularna teoria, że jeśli zawodnik jest w dobrej formie, to nie będzie potrzebował zbyt wiele czasu, by w pełni zaprezentować swoje umiejętności. Przecież sporo było takich przypadków, że dany gracz praktycznie prosto z lotniska wskakiwał do grania i nie […]
25.01.2021
Hiszpania
24.01.2021

Atletico spełniło obowiązek lidera. Suarez i spółka nie zwalniają tempa

Wczoraj Real rozszarpał Deportivo Alaves. Z kolei dziś Barcelona spokojnie pokonała Elche. W takim razie, znając pokrętną logikę futbolu, istniało duże prawdopodobieństwo, że Atletico Madryt drugi raz w tym sezonie straci u siebie punkty. Na dodatek podejmowało Valencię, która mimo iż znajduje się w ogromnym kryzysie, potrafi spiąć się na najsilniejszych rywali. Ostatecznie ekipa Diego […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Czyli mecze Manchesteru United z Liverpoolem jednak mogą być ciekawe

Ten mecz był niczym film „Źle się dzieje w El Royale”. Nie był filmem Quentina Tarantino, ale stanowił nawiązanie do jego najlepszych czasów. Dzisiaj też po boisku nie biegali Paul Scholes i Steven Gerrard, lecz zdecydowanie nie mamy na co narzekać. Były fajerwerki, były wybuchy, jakbyśmy chcieli jechać do muzeum lotnictwa, to byśmy pewnie pojechali.  […]
24.01.2021
Weszło FM
24.01.2021

Poniedziałek w Weszło FM: Polska vs Niemcy na MŚ szczypiornistów, handballowy Hejt Park

Jutro na antenie radia Weszło FM dominować będzie piłka ręczna, wszak biało-czerwoni zagrają z Niemcami, ale kibice innych sportów nie będą zawiedzeni – bo pojawią się także premierowe wydania „Super Serii”, „Run Forest” czy „Football, Bloody Hell”. Szczegóły poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – w porannej audycji będziemy chcieli uczcić Dzień Gracza […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

QUIZ LIVE: ŁÓDŹ KONTRA RESZTA ŚWIATA


24.01.2021
Hiszpania
24.01.2021

Elche było bardzo wyrozumiałe dla zmęczonej i osłabionej Barcelony

Dość wymowne było ujęcie kamery, które telewizja pokazała widzom około 50. minuty starcia Elche z Barceloną. Ronald Koeman stał zasępiony przy ławce rezerwowych i ze znużeniem zerkał na swój zegarek. Z jednej strony – nie dziwimy się, że oglądanie tego spotkania wizualnie dyskusyjnego przyprawiało o senność. Ale z drugiej – Holender być może wtedy odliczał […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nuda na robocie – kolejny rekord Lewandowskiego

Być może dla wielu z was będzie to swego rodzaju science-fiction, ale są rekordy – poza tym Gerda Müllera rzecz jasna – których jeszcze nie pobił Robert Lewandowski. To znaczy… jest ich coraz mniej. Dziś złamał kolejną barierę. Został pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który strzelił gola w ośmiu meczach wyjazdowych z rzędu. Arminia Bielefeld. […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Napoli pomyliło maraton ze sprintem. 10 sekund i po drużynie!

Dokładnie 8 sekund zajęło Napoli zdobycie bramki podczas wyjazdowego meczu z Hellas Verona. Jak obliczy każdy wytrawny matematyk – utrzymując tempo strzelania jednej bramki co 10 sekund, mecz powinien się zakończyć zwycięstwem gości w rozmiarze około 540 do zera. O dziwo – tak się nie stało. Co dziwi jeszcze mocniej – neapolitańczycy tak naprawdę po […]
24.01.2021
Włochy
24.01.2021

Hołd dla polskiej szkoły bramkarzy na włoskiej ziemi

Wojciech Szczęsny plasuje się w ścisłej czołówce bramkarzy świata. Może w trójce, może w piątce, trudno to zmierzyć. Na pewno to top topów i jest to jasne jak słońce na niebie podczas bezchmurnego dnia. I w sumie za rzadko to doceniamy. A wpływ jaki ma na Juventus jest serio olbrzymi. Kilka interwencji w meczu z […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Piątek będzie miał nowego trenera. Dziesiątego od czasu wyjazdu za granicę

Gdy Krzysztof Piątek wyjeżdżał z polskiej ligi, pewnie miał świadomość, że pozna wiele nowych osób. To normalne przy zmianie środowiska, a dla niektórych ludzi pewnie i ekscytujące. Natomiast Piątek chyba wolałby te nowe znajomości… ograniczyć. Niedługo bowiem będzie problem, by jego wszystkich zagranicznych trenerów zmieścić do jednego autobusu. Piszemy o tym, bo Hertha Berlin poinformowała, […]
24.01.2021