40 mgnień Diego Maradony. „Ludzie zabijają się, by pocałować moje buty”

Opublikowane 26.11.2020 06:01 przez

redakcja

Był postacią wielką. Barwną. Niejednoznaczną. Upadłą. 40 mgnień z życia Diego Maradony.

W reprezentacji zadebiutował w wieku szesnastu lat. Czy jest lepszy dowód na skalę talentu, jakim został obdarzony? Prawdopodobnie nie. Powołanie dostał po czterech miesiącach w dorosłej piłce. Debiutować przyszło mu na słynnej La Bombonerze w meczu z Węgrami. Gładko wygranym – skończyło się 5:1, a Diego wszedł w 62. minucie.

*

Największy moment chwały w reprezentacji? Oczywiście 1986 rok, gdy sięgnął wraz z Albicelestes po złoto na mistrzostwach świata. To wciąż jeden z głównych argumentów tych, którzy boskość Diego przedkładają nad boskość Messiego. Strzelił dwa gole w półfinale, strzelił też dwa w ćwierćfinale. Oba z trafień w 1/4 z Anglią zapisały się w historii. Jedno z nich ze względu na niecodzienną urodę. Rajd przez pół boiska w meczu o taką stawkę? Ogromna sprawa.

*

Ten fantastyczny rajd miał miejsce trzy minuty po bramce, która jeszcze mocniej wpisała się w annały jako słynna „ręka Boga”. Peter Shilton został pokonany w nieprzepisowy sposób, dość bezczelnie, czego nie wyłapał sędzia. Sam Maradona tłumaczył się w uroczym stylu: – Trochę to była głowa, trochę ręka Boga.

Do oszustwa, mimo że widział je cały świat, przyznał się po niespełna dwóch dekadach. Kontekstu całej historii dodawał fakt, że cztery lata przed meczem z Anglią zakończyła się wojna o Falklandy.

*

Sukcesu nie udało mu się powtórzyć cztery lata później. Argentyna dotarła do finału, w którym przegrała z RFN. Maradona nie zdobył na tym mundialu żadnej bramki. Nawet w serii rzutów karnych – zmarnował swoją próbę w ćwierćfinale z Jugosławią.

*

Zanim wyjechał na swój pierwszy dorosły mundial, wygrał młodzieżowe mistrzostwa świata. Po drodze, w fazie grupowej, opędzlował Polaków, będących wtedy postrzeganych jako znacząca, europejska reprezentacja. Wynik? 1:4. Na froncie znaleźli się tacy piłkarze jak Chojnacki, Buda, Pałasz, Skrobowski, Buncol czy Kazimierski. Argentyna wygrała turniej w cuglach – komplet zwycięstw (6/6), dwadzieścia goli do przodu, dwa w plecy.

Kolejny z sukcesów „Boskiego Diego” – wygranie Pucharu UEFA z Napoli w 1989 roku. Giampiero Galeazzi, włoski komentator, mówił i tym meczu: – Neapolitańczycy zabierali piłkę przeciwnikowi, patrzyli, gdzie jest Diego i natychmiast podawali do niego.

*

Ale do historii nie przeszedł finał z VfB Stuttgart, a mecz 1/2 przeciwko Bayernowi. A w zasadzie – to, co działo się przed jednym ze starć. Konkretnie – na rozgrzewce. Gdy DJ zapuścił ówczesny hit „Live is life”, Maradona zaprezentował publiczności taniec z piłką w rytm muzyki. Kręcenie biodrami, oklaskiwanie, podbijanie piłki. Jego kariera klubowa nie obfitowała w trofea. Dorzucił jeszcze Puchar Hiszpanii i Puchar Ligi Hiszpańskiej z Barceloną oraz dwa mistrzostwa Włoch z Napoli (jedyne w historii tego klubu).

*

To właśnie dlatego jest tak uwielbiany w Neapolu. W jednej z knajp można znaleźć… jego ołtarz. Dosłownie.

*

Najsłynniejszy mural w mieście także jest poświęcony „Boskiemu Diego”.

*

Związany z Neapolem reżyser Luciano de Crescenzo powiedział o nim wiele mówiące słowa: – Maradona jest neapolitańczykiem. Fakt, że urodził się w Argentynie, nic nie znaczy. Każdy, kto zna Maradonę, wie, że urodził się w Neapolu.

*

Nie było w Neapolu rzeczy, będących poza zasięgiem Diego. Fragment jednego z tekstów na Weszło:

W Neapolu pozwalano mu na wszystko – to musiało się prędzej czy później zemścić. Co pół roku dostawał Mercedesa w prezencie od jednego ze dilerów marki. Najlepszy z neapolitańskich szewców szył mu co miesiąc za darmo nowe buty. Był ulubieńcem klanu Giuliano, jednej z rodzin trzęsących mafijnym półświatkiem Neapolu. Hotel Paradiso, gdzie Maradona zażywał uroków życia, strzegł jego tajemnic i znał wszystkie zwyczaje. Diego potrafił mieć rozmach jak nikt – raz przewiózł kumpli z Argentyny wynajętym jumbo jetem.

*

Ale czy mogło być inaczej, skoro już samo zawitanie Maradony do Neapolu odbyło się w glorii chwały? Na jego prezentacji pojawiło się 75 tysięcy kibiców. Na lotnisku czekało na niego trzystu dziennikarzy. Stu reporterów. I Bóg wie ilu kibiców. Dość powiedzieć, że dopiero prezentacja Cristiano Ronaldo przebiła tę Diego, jeśli chodzi o liczbę widzów. A Argentyńczyk przybył do Neapolu w 1984 roku.

*

Potrafił się bawić jak mało kto. A przez to opuszczał treningi, a czasem strzelał fochy nawet wtedy, gdy musiał pojawić się na meczu. Właściciel klubu, Corrado Ferlaino, rozważał w pewnym momencie zerwanie kontraktu z Diego, za czym miałyby pójść ogromne odszkodowania dla Napoli.

*

Lata melanży musiały skończyć się skandalem. W 1991 roku wykryto w jego próbce moczu kokainę. Został zdyskwalifikowany na 15 miesięcy. Miesiąc później dał się przyłapać na posiadaniu… pół kilograma tego narkotyku. Skoro i tak miał odpoczywać od futbolu, to dlaczego się nie zabawić? Diego mógł mówić o szczęściu, bo na banicji od piłki się skończyło.

*

Tej w oficjalnym wydaniu. Bo nieoficjalnie grał w rozgrywkach futsalowych. A także w „La Catedral”, słynnej posiadłości Pablo Escobara, w której kolumbijski zbrodniarz „odbywał karę” pozbawienia wolności. Nie dość, że dostał za ten przyjazd – i kilka meczyków z Escobarem – dziesięć milionów dolarów, to jeszcze żył w sposób, jaki uwielbiał. – W życiu nie widziałem piękniejszych kobiet. I to niby było więzienie! Escobar powiedział, że podziwia mój styl gry, a także identyfikuje się ze mną, bo również wyrósł z biedy, by później osiągnąć sukces – wspominał Maradona.

*

Mówiło się, że już w Barcelonie zaczął napędzać się białym proszkiem. Niejednoznaczne jest wideo z meczu All Star w 1986, gdy przed wykonaniem rzutu karnego Maradona w dziwny sposób przystawia rękę do nosa.

*

Szerokim echem odbiła się także druga dyskwalifikacja Maradony – w 1994 roku, podczas mundialu, wykryto w jego organizmie efedrynę. Już sama cieszynka po bramce z Grecją sugerowała, że Diego wcale nie musiał wybiec na boisko w stanie trzeźwości…

Ale kontekst samego powołania jest jeszcze ciekawszy. Maradona znajdował się już po drugiej stronie rzeki i sportowo nie łapał się do kadry. Choć sam miał wciąż ambicje, by coś w swojej reprezentacji znaczyć. Z podobnego założenia wyszła FIFA, która chciała, by turniej w USA – kraju, w którym futbol dopiero raczkował – uświetniły największe nazwiska. Maradona miał przyciągnąć ludzi na trybuny.

*

Gdy selekcjoner Basile skreślił go w kontekście kadry i nie zabrał na Copa America 1993, mówił wprost, że u tego trenera nie zagra nigdy, choćby go błagał na kolanach. Po ogłoszeniu rezygnacji z kadry, dziennikarze warowali pod jego domem. Argentyńczyk nie zamierzał opowiadać o swojej decyzji ze szczegółami. Po dwóch dniach okupacji jego willi, wyszedł z giwerą i zaczął strzelać. Czterech dziennikarzy zostało rannych, a sam Maradona został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Znowu mu się upiekło.

*

Mauricio Pochettino, był trener między innymi Tottenhamu, o Maradonie: Kiedyś miałem jego plakaty nad łóżkiem, a nagle byłem z nim w jednym zespole. Spaliśmy razem w pokoju. Rano się budzę – nie ma go w łóżku. Zeszliśmy na lunch, odpalamy wiadomości w TV – Diego strzela do dziennikarzy 400 kilometrów od hotelu.

*

A na mundial i tak pojechał, choć w 1994 roku weto stawiały nawet władze Stanów Zjednoczonych, które nie chciały wpuścić Maradony do siebie, postrzegając go jako człowieka uwikłanego w biznes narkotykowy. A wiadomo, na jaką skalę przemycano wówczas dragi z Ameryki Południowej. Mówiło się, że pomogła interwencja FIFA.

To oczywiste, że Maradona znacznie częściej grał na podwójnym gazie, lecz miał swój sposób na to, by nie zostać złapanym przez kontrolę antydopingową. Sposób miał dość kreatywny – posługiwał się sztucznym penisem, w którym magazynował mocz oddany przez swoich kolegów. Gdy przyszło do pobierania próbki, wyciągał go z galotów i nalewał ciecz do próbki. Sztuczny penis znalazł się nawet w muzeum Diego mieszczącym się w Buenos Aires. Ale nie na długo, bo został skradziony. Dlaczego akurat ten eksponat? To już pozostanie słodką tajemnicą złodzieja.

*

Po karierze Diego mógł już zażywać ulubione substancje bez strachu przed kontrolą antydopingową. No i cóż – lubił z tej sposobności korzystać. Nawet przy świetle kamer. Jego reakcje na meczu Argentyny podczas mundialu w Rosji były co najmniej zastanawiające.

Najpierw dzika euforia…

A potem niespodziewany odpoczynek.

*

Jak na króla życia przystało, wiedział, jak odnaleźć się na scenie.

*

Gdy w Sevilli odmówiono mu wejścia na dyskotekę, instruował bramkarzy: – Myślicie, że do kogo mówicie? Ludzie zabijają się, by pocałować moje buty.

*

W Sevilli, do której trafił bezpośrednio po 15-miesięcznej dyskwalifikacji w Napoli, długo nie zabawił. Skończył na siódmym miejscu w lidze, wystarczył mu jeden sezon, by skonfliktować się z władzami klubu. To wtedy tak naprawdę zakończył poważną karierę, chyba że za taką uznajemy też grę w Newell’s Old Boys, drużynie, która z Diego na pokładzie zajęła ostatnie miejsce w lidze argentyńskiej.

*

Od swoich demonów nie odpędził się prawdopodobnie nigdy, nawet mimo odwyków, na których leczył się z alkoholizmu i uzależnienia od kokainy. Dodajmy do tego operację zmniejszenia żołądka, problemy z układem pokarmowym, zasłabnięcie podczas mundialu w Rosji i – ostatnio – usunięcie krwiaka z mózgu. Nawet podczas ostatniej operacji widzieliśmy dowody na ogromny status Diego w Argentynie. Gdy trwał zabieg, pod szpitalem zebrała się wielka rzesza kibiców, dopingujących swojego idola.

*

Jednym z wielu dowodów na fenomen Maradony jest Iglesia Maradoniana – parodia religii, stworzona przez osoby wielbiące Diego. Należy do niej podobno 40 tysięcy członków.

*

Po karierze Diego nie odnalazł się zawodowo. Trenował argentyńskie kluby (bez sukcesów), dostał fuchę w Emiratach (na krótko), aż do swoich ostatnich dni był trenerem Gimnasia y Esgrima La Plata. Piłkarskiego szczytu po zawieszeniu butów na kołku dostał tylko raz – prowadząc Argentynę na mistrzostwach świata w RPA, wcześniej na ten turniej awansując. Kwalifikacji trenerskich nie miał, ale domagał się go lud. Zawiódł, ale być może piłkarze przestraszyli się jego obietnicy – otwarcie deklarował, że jeśli jego zespół zdobędzie złoto, zamierza paradować na golasa.

*

Argentyńscy dziennikarze krytykowali go, gdy jego reprezentacja była bliska, by nie zakwalifikować się na mundial w 2010 roku. Ostatecznie na mistrzostwa się dostała, a Diego odpowiedział krytykom słowami: – Możecie mi obciągnąć.

*

Maradona zaliczył też epizod w Brześciu. To znaczy… podano tak do oficjalnej informacji, ale w rzeczywistości na Białorusi „Boski Diego” zabawił fizycznie tylko na 24 godziny. Mianowano go prezesem zarządu i powierzono mu zadanie ściągania piłkarzy. Zanim Maradona pojawił się w Brześciu, już chwalił się przyklepaniem Cristiana Campestriniego. O transferze nie miał pojęcia trener, a sam zawodnik powiedział w mediach, że temat faktycznie był, ale upadł, gdy legenda piłki go zwymyślała przez WhatsApp. Kilka miesięcy po szopce w Brześciu podpisał kontrakt z meksykańskim Dorados de Sinaloa, gdzie otrzymał funkcję dyrektora.

*

Maradona i wątki polskie? Kilkukrotnie sędziował mu Michał Listkiewicz, odwiedzał Polaków z Napoli, ale tym najbardziej imponującym, a jednocześnie nieznanym, jest chyba uznanie dla Janusza Chomontka, rekordzisty Guinnessa w podbijaniu piłki.

Chomontek opowiadał na Weszło: – Największą sławę zyskałem, gdy pobiłem rekord Diego Maradony. Diego podbijał piłkę siedem tysięcy razy. Ja przed meczem drużyny siatkarskiej Czarnych Słupsk zrobiłem czternaście tysięcy pięćset podbić, a wkrótce jeszcze więcej. Znalazł się człowiek, który zajął się mną jeśli chodzi o media, dzięki czemu nawet włoska telewizja dowiedziała się, że jest taki Chomontek, który pobił rekord Maradony. Szum się zrobił niesłychany! Rai Uno zaprosiło mnie do siebie. W studio Boniek. Maradona. Paulo Rossi. I ja.

(…) Pamiętam jak dziś: odcinek powiązany z moją osobą, moim rekordem. Maradona troszeczkę pożonglował, potem ja, a następnie żonglowaliśmy razem. Główeczkami przebijaliśmy piłkę. Diego Maradona powiedział, że taki talent jak ja, rodzi raz na kilka miliardów. Ci wielcy piłkarze, Diego, Boniek, Paulo Rossi, potraktowali mnie wspaniale.

*

Maradona miał dwóch braci. Nie odziedziczyli tyle talentu, co sam Diego, ale swoje pokopali. Więcej osiągnął młodszy Hugo:

Raul może poszczycić się epizodem w derbach Buenos Aires i kilkoma mało prestiżowymi destynacjami.

*

W piłkę grał także jego nieślubny syn, Diego Sinagra, ale nie przebił się ponad poziom Serie D. Swoją drogą, smutna historia – leży właśnie na intensywnej terapii zarażony COVID-19, a o śmierci ojca dowiedział się od dziennikarzy, którzy zadzwonili po komentarz

*

Przez cztery lata Maradona był teściem Kuna Aguero. Małżeństwo piłkarza Manchesteru City i córki Diego, Gianniny, nie przetrwało próby czasu. Pozostał z niego jednak syn, który został obdarzony wybuchową mieszanką piłkarskich genów. Maradona raczej nie cieszył się, gdy do siatki reprezentacji trafiał Aguero. Nazwał go zresztą ofermą.

*

Mam go zawsze przy sobie, na ramieniu, na tatuażu, który jest dziełem sztuki, ale mógłbym lepiej powiedzieć, że go noszę w sercu – mówił o Che Guevarze, którego był fanatykiem. Podobnie jak Hugo Chaveza i Fidela Castro. Wielokrotnie wspierał ich politykę, podczas mundialu obdarzył dobrym słowem także Władymira Putina. Odpalał wrotki, gdy przyszło mu mówić o amerykańskiej polityce.

*

Cytat o Janie Pawle II: – Nie rozumiem, jak można mieszkać w pałacu ze złota, podczas gdy tylu ludzi umiera z głodu, a następnie jechać i całować ziemię krajów biednych.

*

Maradona został kiedyś uśmiercony za życia. Gdy w 2003 roku trafił do szpitala, świat obiegła informacja o jego śmierci. Argentyna została postawiona na głowie, ministrowie szybko zweryfikowali, że to fake news.

*

Diego Maradona został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku.

*

30 października świętował 60. urodziny.

Fot. newspix.pl / własne

Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

PRASA. Kręcina: Przydałby się „młodszy Gmoch”. Myślę tu o Engelu lub Janasie

W piątkowej prasie mamy przede wszystkim tematy związane z nowym selekcjonerem. Część wydaje się już nieaktualna.  PRZEGLĄD SPORTOWY „PS” prezentuje materiały o Szewczence, traktując go jako głównego kandydata do posady selekcjonera, ale my już wiemy, że nic z tego nie będzie i Cezary Kulesza wraca do opcji polskich. Nowy pomocnik Rakowa Częstochowa Szymon Czyż opowiada […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Brama dnia
27.01.2022

Nicolas Gillet kontra Pedro Obiang | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”, jak zawsze współtworzony z partnerami z Gatigo. NICOLAS GILLET VS O. LYON (27.01.2001) Dzisiaj proponujemy efektowne trafienie z rzutu wolnego autorstwa Nicolasa Gilleta…  PEDRO OBIANG VS PESCARA (27.01.2013) … i ładny strzał Pedro Obianga zza pola karnego.  Głosujcie! *** CYKL “BRAMA DNIA” WSPÓŁTWORZYMY Z FIRMĄ GATIGO – […]
27.01.2022
Prasówka
27.01.2022

PRASA. Piechniczek: Nawałka został potraktowany niepoważnie

Antoni Piechniczek o sprawach selekcjonerskich, Karol Świderski o swoim odejściu do USA, ciekawy tekst o piłce w Auschwitz. Czwartkowa prasa jest dziś całkiem interesująca. PRZEGLĄD SPORTOWY Rozmowa z Karolem Świderskim po podpisaniu kontraktu z Charlotte FC. Trudno było się rozstać z PAOK? Oj, bardzo. Nie ukrywam, że polały się łzy, gdy żegnałem się z trenerem […]
27.01.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antimadridista
Antimadridista
1 rok temu

W 90 strzelil Wlochom w serii karnych

don stanislao
don stanislao
1 rok temu

Maradona sztachnął się podczas cieszynki po karnym, a nie przed jego wykonaniem. Ktoś nie odrobił lekcji i nie obejrzał nawet filmiku, który wrzucił…

Antoni
Antoni
1 rok temu

Trochę niedociągnięc ale ogólnie spoko się czytało więcej takich historii proszę

Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Ishak nadrabia zaległości i walczy z czasem

Od tego, czy Mikael Ishak będzie w stanie szybko wrócić do gry może wiele zależeć w kontekście losów Lecha Poznań w drugiej części sezonu. Na razie szwedzki napastnik próbuje nadrobić stracony czas. Ishak miał ostatnio problemy zdrowotne, dlatego na obóz w Belek dotarł z opóźnieniem, a potem i tak trenował indywidualnie. W Turcji nie wystąpił […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Były piłkarz Schalke i FC Koeln na celowniku Lechii

Zdaniem Transfermarkt.ch Lechia Gdańsk może sprowadzić do siebie Christiana Clemensa. 30-letni skrzydłowy w pierwszej części sezonu pozostawał bezrobotny po wygaśnięciu umowy z SV Darmstadt. Wiosną ubiegłego roku piłkarz ten rozegrał 14 meczów w 2. Bundeslidze (1 gol, 4 asysty). Za ostatnie dwa i pół roku była to jedyna runda, w której Niemiec w miarę regularnie […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Jagiellonia szuka stopera, jest dwóch kandydatów

Sytuacja kadrowa Jagiellonii jeśli chodzi o środkowych obrońców wygląda fatalnie, dlatego klub chce w tym okienku sprowadzić nowego piłkarza na tę pozycję. Być może będzie to ktoś z dwójki Dani Suarez-Krystian Nowak. O zainteresowaniu Hiszpanem znanym z Górnika Zabrze informują Sportowe Fakty. Dani Suarez dał się zapamiętać jako zawodnik dość przeciętny w samej defensywie, ale […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Fenomenalne trafienie Angela di Marii [WIDEO]

Reprezentacja Argentyny (bez Leo Messiego) wygrała na wyjeździe z Chile w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Angel di Maria kolejne raz przypomniał, że ma smykałkę do spektakularnych bramek. Spójrzcie tylko:  To 22 trafienie piłkarza PSG dla Albicelestes. Jak dotąd rozegrał on w kadrze 118 spotkań. Argentyńczycy plasują się na drugim miejscu w […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Zatrudnienie selekcjonera jest jak życie – nie udaje się | Dwaj zgryźliwi tetrycy #58

Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O SZARŻY JANA TOMASZEWSKIEGO Z RĘCZNIKIEM 2:56 U KUBY STABILNIE – ZAPALENIE SPOJÓWEK 4:25 NIEZWYKŁY TANDEM – JOANNA LICHOCKA I WOJCIECH KOWALCZYK 4:55 O PRZEMARSZACH WSZELAKICH ROSYJSKICH WOJSK 7:01 POLSKA MIĘDZY NIEMCAMI I ROSJĄ NAWET NA GONDWANIE 8:02 NAWAŁKA HEIST MOVIE – COŚ POSZŁO […]
28.01.2022