post
Damian Smyk

Opublikowane 18.11.2020 16:15 przez

Damian Smyk

Dla Niemców klęska na ostatnim mundialu jest jak ta wiadomość na Messengerze, na którą nie chciało ci się odpisywać na bieżąco, więc została ci na sumieniu. Jak ta wymiana sprzętu AGD w chacie, z którą zwlekasz zbyt długo. Albo ta rozmowa z szefem, którą odkładasz możliwie na jak najbardziej odległy termin. Wciąż siedzi w głowie. Niemcom ten przegrany turniej odbija się czkawką, a czknięcia potęgują jeszcze kolejne wpadki z silnymi europejskimi drużynami. Porażka 0:6 z Hiszpanią nie jest jednak czknięciem. Jest potężnym objawem tego, że w tym zespołem coś jest nie tak. Najwyższa porażka Niemców od prawie 90 lat podaje w wątpliwość, czy Joachim Loew dalej powinien być selekcjonerem Die Mannschaft?

To nie była po prostu klęska. Nawet biorąc pod uwagę, że to “tylko” Liga Narodów, to porażka z Hiszpania była czymś więcej niż kompromitującym występem naszych sąsiadów. Można przegrać z Hiszpanami – wszak to drużyna z europejskiego z topu. Ale przegrać 0:6 i to w takim stylu? Dla niemieckich kibiców to był jak cios w serce poprawiony kopem w miejsce, w które żaden facet nie chce zostać kopnięty.

Trudno w ogóle ten mecz w wykonaniu Niemców porównać do ich jakiegokolwiek występu. Jeśli pamiętacie to żenujące 0:6 biało-czerwonych za Smudy, to macie mniej więcej wyobrażenie tego, jak wygląda starcie drużyny poważnej z niepoważną. Ale my takie traumy mamy w pamięci. Niemcy – niekoniecznie.

Niemcy zagrali jeszcze gorzej niż my

Corriere dello Sport pisze o tym, że Hiszpanie zakpili sobie z zespołu Loewa. L’Equpie – o “tonięciu Niemiec”. France Football nazywa Loewa wrakiem i pyta “jak można go nie winić za to upokorzenie, gdy jego drużyna miała 30% posiadania piłki?”. Kolejne nagłówki – “niewygodne dni przed DFB, ta porażka nie może przejść bez konsekwencji”, “6:0, 6:0. Napiszemy jeszcze raz, bo możecie nie uwierzyć: 6:0”, “Jogi – katastrofa”, “Loew jest zagubiony”, “od 2014 roku oglądamy wyłącznie regres tej kadry”.

Słowem – posada Loewa się chwieje. Ale ma to związek nie tylko z tym, że Niemcy przegrali jeden mecz. Wysoko. Dotkliwie. Ośmieszająco. Ale to tylko jeden mecz. Podstawy powątpiewania w Loewa są jednak znacznie szersze.

Po mundialu miał nadejść reset

Mistrzostwa Świata w Rosji skończyły się dla Niemców wtopą. I to z gatunku tych, z których śmieje się cały świat. Nie wyjść z grupy z Meksykiem, Koreą Południową i Szwecją? To duże wyzwanie dla mistrzów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Szwedzi na mundial pojechali bez napastników, a Meksykanie byli zajęci obracaniem panienek w hotelowych basenach. Loew nie mógł po prostu posypać głowy popiołem, pokajać się za mundial i obiecać poprawę. Musiał zaproponować plan.

I Niemcy taki plan restartu nie tylko kadry, ale i podstaw piłki krajowej, zaproponowali w obszernym raporcie sporządzonym po mistrzostwach. Na zwołanej konferencji przez blisko dwie godziny Loew prezentował swój pogląd na to, dlaczego na mistrzostwach jego drużynie nie poszło. Ale ograniczanie tego raportu do wykładni wtopy w Rosji byłoby bardzo dużym uproszczeniem. Selekcjoner wraz z Olivierem Bierhoffem wyłożyli na tacy kierunek, w którym idzie futbol i przedstawili pomysły na to, jak Niemcy – jako kraj, federacja, liga – powinni się do tych trendów dostosować.

– Futbol oparty na posiadaniu piłki ginie. Mistrzami Niemiec, Hiszpanii czy Anglii zostały zespoły bazujące na utrzymywaniu się przy piłce, natomiast Liga Mistrzów należy do Realu Madryt, czyli zespołu elastycznego. System pucharowy premiuje elastyczność gry i moim błędem było przeświadczenie, że w fazie grupowej posiadanie piłki wystarczy, a dopiero w fazie pucharowej będziemy zmuszeni do elastyczności. To było niemal aroganckie myślenie – przyznawał Loew.

Jak Loew definiował problemy Niemców w 2018 roku – nasz tekst po raporcie DFB

– Mieliśmy wysokie posiadanie piłki, ale nie poświęcaliśmy zbyt wiele sił na sprinty i szybkie biegi. Owszem, biegaliśmy dużo, ale brakowało nam w tych biegach intensywności. Zbyt powolnie tworzyliśmy grę. Częściej graliśmy wszerz niż do przodu. Podejmowaliśmy decyzje zbyt wolno. W ten sposób trudno zaskoczyć rywala, który broni się bardzo głęboko. To był nasz mankament – mówił selekcjoner, a za jego plecami przewijały się slajdy z prezentacji multimedialnej. A tam stało czarno na białym to, o czym mówił – na mundialu Niemcy wykonywali o 22% mniej sprintów niż w meczach eliminacyjnych. Na mistrzostwach w Brazylii decyzję o podaniu podejmowali średnio w ciągu 1,19 sekundy, z kolei w Rosji potrzebowali na to 1,5 sekundy. Piłkarze Die Mannschaft o 13% rzadziej wykonywali zagrania do przodu.

Niemcy w eliminacjach do Euro i w Lidze Narodów grali inaczej niż na rosyjskim mundialu. Styl gry został przedefiniowany. Sterylne wręcz posiadanie piłki, z którego niewiele wynikało, zastąpiło błyskawiczne przechodzenie do ataku. Nowa kadra miała mieć twarz Leroya Sane czy Timo Wernera – zawodników piekielnie szybkich, którzy są w stanie w kilka sekund przenieść piłkę pod pole karne przeciwników.

Ale mądre głowy w Niemczech zapomniały o jednym, bardzo ważnym detalu.

Gdy przychodzi grać z mocnymi, to Niemcy nie wygrywają

Żaden europejski średniak nie chce z Niemcami prowadzić gry. Wyobrażacie sobie Polskę, która w starciu z kadrą zachodnich sąsiadów rozgrywa atak pozycyjny, a rywale czekają na kontrę? Przecież to nawet w sferze imaginacji wygląda absurdalnie. Próbujemy sobie zwizualizować Krychowiaka z Zielińskim klepiącego piłeczkę w kole środkowym i Goretzkę czekającego na moment przechwytu. No nie. Każdy odda Niemcom piłkę i sam będzie chciał kontrować.

Ale europejskich słabeuszy Niemcy punktowali – Estonię czy Irlandię Północną rozbijali w pył. Gorzej, gdy trzeba było zmierzyć się z drużynami ze średniej lub wysokiej półki.

Od 2018 roku Niemcy wygrywali tylko nieliczne starcia z zespołami, które miały w składzie kilku poważnych piłkarzy. Po kolei – 2018 rok, porażki z Holandią (0:3) i Francją w Lidze Narodów. Generalnie w tych rozgrywkach Niemcy zdobyli raptem dwa punkty i gdyby nie reorganizacja LN, to wypadliby do dywizji B. Porażki z Brazylią i Austrią w sparingach. Skromne zwycięstwa z Peru i Arabią Saudyjską. 2019 rok – porażka z Holandią w eliminacjach do Euro. Później remisy z Serbią i Argentyną w meczach towarzyskich. 2020 rok – remisy z Hiszpanią, Szwajcarią (dwukrotnie) w kolejnej Lidze Narodów.

Zespół Die Mannschaft punktował zatem leszczy, a z solidnymi markami dostawał w cymbał. Gdy ekipa Loewa rozbijała 8:0 Estonię, nie potrzebowała nawet taktyki. Gdy na Holandię trzeba było mieć strategię, to plan Loewa był brutalnie obnażany. Eliminacje do Euro 2020 były nazywane przez niemiecką prasę “czasochłonnym obowiązkiem do odbębnienia”, a każda wtopa – z Holandią, Francją, Austrią, Serbią, Hiszpanią, Szwajcarią była powodem do bicia na alarm.

“Jogi, co z tą starszyzną?”

Mundial w 2014 roku był datą graniczną dla części tamtego zespołu. Kariery reprezentacyjne zakończyło dwóch liderów drużyny – Bastian Schweinsteiger i Philipp Lahm. Loew jednak znalazł naturalnych następców, którzy wskoczyli w buty przywódców szatni i czołowych postaci na boisku. Neuer, Hummels, Boateng, Mueller czy Kroos już wówczas byli kluczowymi piłkarzami układanki mistrzów świata.

Ale cztery lata później – co naturalne – każdy z nich był już straszy. Klęska w Rosji sprawiła, że Loew chciał pójść z duchem czasu i odmłodzić kadrę. Ci, którzy zawiedli, zostali wskazani jako kozły ofiarne całej porażki. Zwłaszcza, że prasa powtarzała – przegraliśmy ten mundial, bo część tej drużyny była zbyt syta. Najedzone koty trzeba zostawić za piecem. I w ten sposób Loew wykreślił z drużyny Jerome Boatenga, Thomasa Muellera oraz Matsa Hummelsa. Do pewnego momentu ta decyzja broniła się sportowo. Boateng był wkręcany zarówno w Bundeslidze, jak i w Lidze Mistrzów. Hummels wydawał się już być po drugiej stronie rzeki. Mueller nie był tak produktywny, jak wcześniej.

Ale sytuacja się zmieniła. Boateng odnalazł formę, Hummels w BVB odżył, a Mueller – czy się komuś podoba jego estetyka ruchów, czy nie – był w zeszłym sezonie jednym z najlepszych piłkarzy na świecie.

Nie dziwi więc, że właściwie co zgrupowanie do Loewa pada pytanie o to, czy wspomniana trójka jednak wróci do kadry. A Jogi odpowiada ciągle tak samo: – Zdecydowaliśmy się, by nie powoływać tych piłkarzy i nic w tym względzie się nie zmienia. Nie możemy się z tego wycofać. 

Rewolucja po niemiecku. Loew skreśla trzech mistrzów świata

Presja na selekcjonera jednak wzrasta. Zwłaszcza w obliczu kompletnego bałaganu w defensywie. Na ostatnie spotkania kadry Loew żongluje stoperami, ale ci ciągle popełniają błędy. Na Hiszpanów wyszedł z Kochem i Sule. Z kolei na Ukrainę z Kochem, Sule i Rudigerem. A na Szwajcarię z Ginterem, Rudigerem i Klostermannem. Efekty? Dwanaście (!) bramek straconych w trzech meczach.

Loew próbuje dopuszczać do kadry trochę świeżej krwi. Natomiast niewielu z nowych piłkarzy faktycznie stanowi o silę tej reprezentacji. Po 2018 roku w reprezentacji debiutowało piętnastu piłkarzy: Kai Havertz, Thilo Kehrer, Nico Schulz, Lukas Klostermann, Mark Uth, Nils Petersen, Niklas Stark, Suat Serdar, Luca Waldschmidt, Rabin Koch, Nadiem Amiri, Mahmoud Dahoud, Jonas Hofmann, Florian Neuhaus, Robin Gosens.

Ilu z nich faktycznie jest piłkarzami, którzy są ważnymi ogniwami Die Mannschaft? Na pewno Havertz.. Ale co z resztą? Koch ostatnio dostaje szanse, ale nie przekonuje. Schulz ma problemy ze zdrowiem. Kehrer też nie zachwyca. Powołania dla Utha czy Petersena należy traktować wyłącznie w kategoriach “cholera, może oni chociaż będą strzelać?”. Poza tym mamy cały zastęp zawodników, o których można powiedzieć “może kiedyś, ale jeszcze nie teraz”.

Opinia publiczna w Niemczech tkwi nieco w szpagacie między dwiema tezami. Z jednej strony chcieliby odmłodzenia składu i zaszczepienia w tej drużynie głodu zwyciężenia. Ale z drugiej strony chcą powrotu Hummelsa (najwyższa nota w “Kickerze” wśród stoperów”), Boatenga i Muellera. Sam Loew otworzył też sobie ostatnio furtkę do powrotu trójki banitów i wspomniał, że jeśli przed Euro sytuacja kadrowa go do tego zmusi, to rozważy powrót niektórych piłkarzy. Można się tylko domyślać, że w dwóch bawarskich domach i jednym dortmundzkim rozpoczęło się nerwowe odświeżanie WhatsAppa…

Loew i Flick w trakcie wspólnej pracy w sztabie reprezentacji Niemiec

A co, jeśli kluczem do sukcesu był Flick?

W 2004 roku Jurgen Klinsmann, ówczesny selekcjoner reprezentacji Niemiec, wizytował obiekty Hoffenheim. Klub wówczas przecierał sobie szlaki w krajowym futbolu, budował nowoczesny ośrodek i był pewnego rodzaju technologiczną ciekawostką. Dietmar Hopp, właściciel klubu, zaprosił do swojego biura trzech trenerów – Klinsmanna, jego asystenta Loewa i ówczesnego szkoleniowca Hoffenheim. Podczas tamtego spotkania przy kawie Hopp miał powiedzieć “w tym biurze siedzi teraz obecny i przyszły selekcjoner”. I tym przyszłym wcale – według Hoppa – nie miał być Loew. A wlaśnie trener Hoffenheim. Hansi Flick.

Dziś nazwisko Flicka zna każdy fan futbolu – nawet ten, który tylko raz w miesiącu odpali sobie środową Ligę Mistrzów. Ale w 2014 roku Flick był znany tylko kibicom niemieckiej kadry. Był asystentem Loewa, który odpowiadał za kwestie taktyczne. Miał swoją robotę do wykonania przy kadrze, ale też odpowiadał za prace badawcze w DFB. Śledził trendy, obserwował najlepszych trenerów świata. Miał trzymać rękę na pulsie, że świat nie odjeżdża Niemcom, a jeśli ktoś wprowadzi jakąś nowinkę taktyczną, to Flick doniesie o tym w raporcie dla DFB. Być może był jeszcze ważniejszy dla związku piłkarskiego niż dla kadry. Bo prowadził wszelakie analizy statyczyne dla niemieckich piłkarzy, skanował potencjał zaplecza, oglądał w akcji zawodników młodzieżówek. Był jednoosobowym bankiem informacji.

Jak Hansi Flick odmienił Bayern?

W 2014 odszedł jednak z kadry. Dostał posadkę dyrektorską w DFB, później wrócił do Hoffenheim, wreszcie trafił do Bayernu i zachwycił świat.

I od 2014 roku odpadli w półfinale Euro, nie wyszli z grupy na mundialu 2018, zajęli ostatnie miejsce w Lidze Narodów. Albo to przypadek, albo nastąpiła tu pewna korelacja.

Wiele osób wskazuje też na różnicę w cechach osobowościowych Flicka i Loewa. Ten pierwszy jest raczej pomocnikiem dla piłkarzy. Szuka możliwości rozwoju (w przeszłości odwiedził m.in. Dolinę Krzemową w poszukiwaniu inspiracji), metodycznie udoskonala zespół, nie jest apodyktyczny. Loew z kolei to klasyczny szef. Twarda ręka, duże ego, dominująca osobowość w szatni. Nie brakuje głosów o tym, że Loew po prostu zatracił się we własnych tezach, nie jest elastyczny i nie przyjmuje innych teorii niż te, które wychodzą z jego własnej głowy. I przykładem może być właśnie upór w uporczywym trzymaniu na aucie Boatenga, Hummelsa i Muellera.

“Loew albo się poprawi, albo niech odejdzie”

Magazyn “11freunde” pisze po wczorajszej porażce: Wielkie drużyny upadają po zdobyciu tytułów. Wielki cel został osiągnięty, brakuje zawziętości, nadmierna pewność siebie rozchodzi się po szatni. Tylko wielki sznyt zarządców pozwala ponownie przekształcić takie zespoły. Reprezentacja Niemiec, a zwłaszcza władze – DFB i sztab – skąpali się jednak w samozadowoleniu po mundialu 2014. Zmiana, reorganizacja? Po co, przecież jesteśmy najlepsi na świecie, jesteśmy Die Mannschaft! Dzisiaj nic – NIC! – nie daje nadziei na poprawę. To nie tylko wniosek po żałosnym i śmiesznym występie z Hipszanią. Ale to teza, która wynika z obserwacji. Nie widać dwóch podstawowych atutów drużyny piłkarskiej – pasji i inspiracji. Nie ma przypadku w tym, gdy kamera pokazała Loewa po kolejnej traconej bramce. Stał stoicko przy ławce. Loew twardniał na krytykę, nie słuchał głosów z zewnątrz i nie chciał nowych wpływów w kadrze.

Potencjalny skład Niemców na Euro 2020

Presja na DFB jest olbrzymia. Właściwie trudno dziś znaleźć tekst w prasie niemieckiej – nawet tej sprzyjającej do tej pory Loewowi – który broniłby selekcjonera. Najpoważniejszym argumentem za Loewem jest dzisiaj… czas. A właściwie jego brak. Nowy selekcjoner miałbym tak naprawdę jedno zgrupowanie przed Euro na przygotowanie drużyny do turnieju. Ta na dziś nie rokuje, ale czy nowy trener w przeciągu pół roku doprowadziłby ją do stanu, w którym będzie w stanie rywalizować z Hiszpanią, Holandią czy Francją?

Ponadto Niemcom brakuje dzisiaj realnych kandydatur za Loewa. To znaczy – tak, są kandydaci, ale pracują już w klubach. Oczywiście numerem jeden na listach życzeń dziennikarzy jest Hansi Flick, ale Bayern przecież go nie puści.

I tak dochodzimy do paradoksu. Jeszcze kilka lat temu podśmiechiwano się, że Flick – jako asystent – próbuje dorównać Loewowi charakterystyczną stylówką. Dzisiaj to Loew chciałby mieć taki styl jak Flick. A raczej chciałby, żeby jego Niemcy miały styl Bayernu.

fot. NewsPix

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 18.11.2020 16:15 przez

Damian Smyk

Weszło
22.04.2021

Jak wyglądać będzie logistyka kadry na Euro?

4500 kilometrów. Tyle dzieli Sankt Petersburg i Sevillę, gdzie – według informacji TVP Sport – reprezentacja Polski rozegra swoje mecze grupowe podczas Euro 2020. To rewolucyjna wręcz zmiana wobec tego, że Biało-Czerwoni początkowo mieli kursować między Dublinem i Bilbao, pokonując o połowie mniejszą odległość. Czy to komplikuje sytuację kadry Paulo Sousy? Co to oznacza? Jak […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Quiz: PIĘĆ ZDAŃ, KTÓRE MÓGŁBY POWIEDZIEĆ KOWAL

NOWY QUIZ Z NOWĄ KATEGORIĄ. ZOBACZYCIE, ŻE FAJNA. Goście: JAN GLAZUREK MATEUSZ SOKOLUK (AWANGARDA PIŁKARSKA) JAKUB BIAŁEK WOJTEK PIELA Start od 18:30. 
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Klimala za wielką wodą. Kolejny Polak w Red Bullu

No to już oficjalnie – Patryk Klimala został nowym piłkarzem New York Red Bulls. Kwota transferu – sześć milionów euro. Szanse na grę – spore. Perspektywa przywrócenia swojej kariery na właściwe tory – obiecująca. Miejsce do życia – kapitalne. Nie widzimy minusów w tym transferze. Klimala zamieni Celtic Glasgow na New York Red Bulls W […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Czy Twardek to piłkarz? Bulwersująca sprawa

Wielu zagranicznych piłkarzy widziała ta liga. Głównie słabych, prawda, ale przeważnie jak się okazywali już naprawdę słabi, to byli jednak odstrzeliwani. A na pewno (okej, “prawie”) nie przedłużano z nimi kontraktów. Tymczasem – Kris Twardek gra już u drugiego trenera, co więcej, dostał nową umowę (do 2023 roku). Jest to wielka zagadka. Taka, że powinien […]
22.04.2021
Serie A
22.04.2021

Mistrza znamy, ale finisz Serie A nie zanudzi. Pięć klubów w walce o Ligę Mistrzów

Inter Mediolan nie wypuści już z rąk Scudetto. Nie oszukujmy się, zespół Antonio Conte musiałby chyba grać w siódemkę w każdym spotkaniu i ładować sobie samobóje, żeby tę przewagę roztrwonić. Ale to, że walka o tytuł we Włoszech nie jest tak ciekawa, jak choćby we Francji, wcale nie sprawia, że finisz sezonu będzie nudny. Wciąż trwa bowiem […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Sędziowie znów w dobrej formie

Musimy to napisać – sędziowie Ekstraklasy są ostatnio w wysokiej formie. Nie współgra to z krytyką Zbigniewa Przesmyckiego oraz informacji o tym, że żaden polski sędzia nie pojedzie na Euro. Natomiast fakty są takie, że w ostatnich kolejkach błędy arbitrów możemy wyliczyć na palcach jednej ręki. I jeszcze zostanie nam tyle wolnych palców, że spokojnie […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Klimala za wielką wodą. Kolejny Polak w Red Bullu

No to już oficjalnie – Patryk Klimala został nowym piłkarzem New York Red Bulls. Kwota transferu – sześć milionów euro. Szanse na grę – spore. Perspektywa przywrócenia swojej kariery na właściwe tory – obiecująca. Miejsce do życia – kapitalne. Nie widzimy minusów w tym transferze. Klimala zamieni Celtic Glasgow na New York Red Bulls W […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Sędziowie znów w dobrej formie

Musimy to napisać – sędziowie Ekstraklasy są ostatnio w wysokiej formie. Nie współgra to z krytyką Zbigniewa Przesmyckiego oraz informacji o tym, że żaden polski sędzia nie pojedzie na Euro. Natomiast fakty są takie, że w ostatnich kolejkach błędy arbitrów możemy wyliczyć na palcach jednej ręki. I jeszcze zostanie nam tyle wolnych palców, że spokojnie […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

PRASA. Kacper Kozłowski na celowniku Red Bulla Salzburg

– Prawdziwą furorę robi pomocnik Pogoni Kacper Kozłowski! Rewelacyjny 17-latek imponuje wyszkoleniem technicznym i siłą fizyczną, ale przede wszystkim wrażenie robi jego boiskowa dojrzałość. W niedawnym wyjazdowym meczu z Podbeskidziem Kozłowski zaliczył swoją premierową bramkę w PKO BP Ekstraklasie. Młodzian twardo stąpa jednak po ziemi ima świadomość, że jest dopiero w przedsionku wielkiej kariery. – […]
22.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Robert Ivanov i sztuka przysposobienia się do Ekstraklasy

Pierwsze występy Roberta Ivanova w Warcie Poznań sprawiały, że pomyśleliśmy sobie “po co psuć coś, co działało?”. Warta miała przecież niemal w pełni polski skład, aż nagle wyciągnęła jakiegoś stopera z przeciętnego klubu fińskiego. I ten stoper wyglądał tak, jakby bał się wejść w starcie z rywalem. Ale Ivanov przeszedł kompletną odmianę i dzisiaj jest […]
20.04.2021
Weszło
20.04.2021

Weryfikujemy wynik meczu Jagiellonii z Wisłą Płock

Ostatnie tygodnie są stosunkowo spokojne jeśli chodzi o kontrowersje sędziowskie. I oby tak dalej. W tej kolejce musimy jednak skorygować wynik meczu Wisły Płock z Jagiellonią Białystok, bo naszym zdaniem gola na 1:0 dla gości być nie powinno. W meczu Warty z Wisłą Kraków sędzia Myć dość ostrożnie podchodził do pokazywania żółtych kartek. Ot, chociażby […]
20.04.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kotek
Kotek
5 miesięcy temu

“Dla Niemców klęska na ostatnim mundialu jest jak ta wiadomość na Messengerze, na którą nie chciało ci się odpisywać na bieżąco, więc została ci na sumieniu. Jak ta wymiana sprzętu AGD w chacie, z którą zwlekasz zbyt długo. Albo ta rozmowa z szefem, którą odkładasz możliwie na jak najbardziej odległy termin. Wciąż siedzi w głowie.”

nie no świetne porównania mistrzu, artykuł na pewno przeciekawy

Kotek
Kotek
5 miesięcy temu
Reply to  Kotek

a może dla Niemców ta porazka jest jak ta dycha która porzyczyłeś od kolegi na harnasie i palisz jana że nie pamietasz?

Misquamacus
Misquamacus
5 miesięcy temu
Reply to  Kotek

Analfabeta.

Doktor_z_Leiden
Doktor_z_Leiden
5 miesięcy temu
Reply to  Kotek

Poziom upada. Nie wiem, skąd tacy fachowcy się biorą.

Lelumpolelum
Lelumpolelum
5 miesięcy temu

Podobno historia nauczycielką życia, ale jeszcze chyba nikogo niczego nie nauczyła. Jak cztery lata po mistrzostwie świata wyglądały Włochy, jak Hiszpania, Francja? Po zdobytym mistrzostwie świata selekcjoner jeszcze może zostać do Euro, potem trzeba zmian, wietrzenia szatni, nowego trenera, nowych pomysłów, bo kończy się tak, że mamy kompromitacje i płacz.

fanpilki.pl
fanpilki.pl
5 miesięcy temu

po prostu kiedys jadl boby z dupska a od ME2016 jest na cenzurowanym i sie pilnuje, a to byly boby mocy ktore dawaly mu nadludzką percepcję, tyle w temacie

alberciak
alberciak
5 miesięcy temu

Ojtam ojtam, najwyzej UEFA zrobi szachu-machu gdy znowu szwabkom będzie grozić spadek z dywizji A i tyle 😉 po co od razu zwalniać 😉

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
5 miesięcy temu

Problemy pierwszego świata – 6 ostatnich imprez: złoto, srebro, brąz, dwa pół-finały. W Polsce orgazm jak Lewy podrybluje, czy strzeli brameczkę z wolnego. W eliminacjach XDXDXDXDXD

Tomek
Tomek
5 miesięcy temu

Według mnie Loew niepotrzebnie kombinuje, cytując klasyka ” wystarczy papatrzec na Bayern “, a w zasadzie skopiować, to co najlepsze. Przeprosić się z banitami i oprzeć reprezentację o zawodników z Monachium. Podstawowy skład Niemców powinien wyglądać nastepujaco: Neuer, obrona to Boateng, Sulel, (ewentualnie Hummels), w pomocy od lewej Sane, Kiminich, Goretzka, Mueller, Gnabry, w ataku Werner, w zasadzie do obsadzenia zostały boki obrony, tym sposobem w 11 mamy osimiu piłkarzy Bayernu, którzy są zgrani, i obecnie grają najlepszą pilke na świecie. Myślę że taki zespół, a poziomie reprezentacji nie miał by sobie równych. Panie Loew czy to takie skompilowane? Czy potrzeba do tego wielkiej filozofi? Drogi Panie Loew za tą radę, w prywatnej wiadomości wysyłam Ci numer konta, proszę o pilny przelew:) 🙂 🙂

Porter
Porter (@porter)
5 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Otóż to. Pamiętam, kiedy w reprezentacji RFN grał blok obronny Bayernu: Mayer, Vogst, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner, mimo że Schwarzenbeck nie był nawet w ścisłej czołówce niemieckich stoperów. Po prostu dobrze rozumiał się z Beckenbauerem, na boisku i poza nim. I to zupełnie wystarczyło. Schoen kazał wszystkim krytykom spadać na drzewo krokiem defiladowym, a ustawienie się obroniło..

Michał
Michał
5 miesięcy temu

Dlaczego piszecie , ze drużyna jest w dywizji A lub B ? W języku polskim dywizja oznacza dużą jednostkę wojskową np. 1 Dywizję Pancerną. W języku angielskim division oznacza także w przedsiębiorstwie oddział lub wydział, podobnie w szpitalach, w rozgrywkach sportowych division oznacza grupę. W jezykoznawstwie mówi się o tzw. słowach zdradliwych. Więc Niemcy grają w grupie, a nie w dywizji.

Ten_typ
Ten_typ
5 miesięcy temu
Reply to  Michał

Po szpitalach zapomniałeś dostawić kropkę i zacząć nowe zdanie.

Suche Info
22.04.2021

LeBron James do policjanta: “Ty będziesz następny”

Policjant Derek Chauvin został uznany za winnego w procesie o zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda. Ale opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych wstrząsają kolejne tragedie z udziałem stróżów prawa. Nicholas Readorn, inny biały policjant, śmiertelnie postrzelił 16-letnią Ma’Khię Bryant. Gwiazdor NBA, LeBron James, bardzo mocno zaangażowany politycznie w ostatnich miesiącach, umieścił na swoim twitterowym koncie zdjęcie Readorna. […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Jak wyglądać będzie logistyka kadry na Euro?

4500 kilometrów. Tyle dzieli Sankt Petersburg i Sevillę, gdzie – według informacji TVP Sport – reprezentacja Polski rozegra swoje mecze grupowe podczas Euro 2020. To rewolucyjna wręcz zmiana wobec tego, że Biało-Czerwoni początkowo mieli kursować między Dublinem i Bilbao, pokonując o połowie mniejszą odległość. Czy to komplikuje sytuację kadry Paulo Sousy? Co to oznacza? Jak […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Szwedzi apelują do FIFA: “Walczcie o prawa człowieka w Katarze!”

Narastają – aż szkoda, że tak późno! – protesty przeciwko organizacji piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Szwedzka federacja wysłała list otwarty do FIFA, w którym domaga się walki o przestrzeganie praw człowieka w Katarze. – Ponieważ turniej się zbliża, musimy jeszcze mocniej zwrócić naszą uwagę nas los tysięcy imigrantów, którzy pracują w katarze w sektorze […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Kwekweskiri na dłużej w Lechu, a może trafi do Legii?

Nika Kwekweskiri nieoczekiwanie wyrósł na gorące nazwisko na transferowym rynku w Polsce. Lech Poznań chce zatrzymać 29-letniego pomocnika, ale pojawiają się pogłoski, że chrapkę ma też na niego Legia Warszawa. – Pracujemy nad tym, żeby Nika został z nami w przyszłym sezonie. Pokazuje, że jest wartościowym zawodnikiem i może być dla nas ważnym elementem. Dlatego […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Quiz: PIĘĆ ZDAŃ, KTÓRE MÓGŁBY POWIEDZIEĆ KOWAL

NOWY QUIZ Z NOWĄ KATEGORIĄ. ZOBACZYCIE, ŻE FAJNA. Goście: JAN GLAZUREK MATEUSZ SOKOLUK (AWANGARDA PIŁKARSKA) JAKUB BIAŁEK WOJTEK PIELA Start od 18:30. 
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Jesse Lingard: – Rozważałem przerwę od futbolu

Jesse Lingard – piłkarz Manchesteru United, który robi furorę na wypożyczeniu w West Hamie – wyjawił, że rozważał zrobienie sobie przerwy od piłki. – Nie chciałem zrezygnować z futbolu, ale potrzebowałem przerwy – powiedział w programie “Presenting”. Co skłoniło 29-letniego dziś piłkarza do takich myśli? – Moja mama zmaga się z depresją przez większość życia […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

“Barcelona ma inne problemy niż Superliga. Niech myśli o długach”

Javier Tebas, szef hiszpańskich rozgrywek ligowych, nie pozostawił suchej nitki na buntownikach z Superligi. Podczas konferencji prasowej stwierdził: – Niemcy i Francuzi z góry zrezygnowali z udziału w Superlidze. Anglicy już tam nie wrócą. Zostają Włosi no i Hiszpanie. Liga między przedstawicielami dwóch krajów? Niezbyt ekskluzywne. Bądźmy poważni: Superliga jest martwa bez wielkich klubów z […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Ibrahimović przedłuży kontrakt z Milanem

Jak poinformował Fabrizio Romano, Zlatan Ibrahimović przedłuży kontrakt z AC Milanem. Szwed zwiąże się z mediolańską ekipą na kolejny rok. Najwyraźniej Szwed nie ma najmniejszego zamiaru zawijać się z piłkarskiego topu, choć w czerwcu 2022 roku będzie już zawodnikiem blisko 41-letnim. Ale z drugiej strony – czy można mu zarzucić brak formy? W tym sezonie […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Prezydent Barcelony się wygadał i położył Superligę?

Arcyciekawe kulisy powstania i upadku Superligi zostały przedstawione na łamach “New York Timesa”. Tariq Panja i Rory Smith rozłożyli sytuację na czynniki pierwsze, przedstawiając mnóstwo smaczków. Okazuje się, że dla niepowodzenia projektu kluczowy mógł być za długi jęzor prezydenta FC Barcelony, Joana Laporty. A może to nie była tylko naiwność Laporty, ale nóż wbity w […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Obsada sędziowska 27. kolejki Ekstraklasy

Znamy już nazwiska sędziów, którzy poprowadzą mecze 27. kolejki Ekstraklasy. Szymon Marciniak tym razem ma wolne, za to po przerwie w minionej kolejce znów gwizdać będzie Bartosz Frankowski. OBSADA SĘDZIOWSKA 27. KOLEJKI: Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa) Podbeskidzie Bielsko-Biała – Lech Poznań sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce) Górnik Zabrze – Wisła Płock […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Klimala za wielką wodą. Kolejny Polak w Red Bullu

No to już oficjalnie – Patryk Klimala został nowym piłkarzem New York Red Bulls. Kwota transferu – sześć milionów euro. Szanse na grę – spore. Perspektywa przywrócenia swojej kariery na właściwe tory – obiecująca. Miejsce do życia – kapitalne. Nie widzimy minusów w tym transferze. Klimala zamieni Celtic Glasgow na New York Red Bulls W […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Czy Twardek to piłkarz? Bulwersująca sprawa

Wielu zagranicznych piłkarzy widziała ta liga. Głównie słabych, prawda, ale przeważnie jak się okazywali już naprawdę słabi, to byli jednak odstrzeliwani. A na pewno (okej, “prawie”) nie przedłużano z nimi kontraktów. Tymczasem – Kris Twardek gra już u drugiego trenera, co więcej, dostał nową umowę (do 2023 roku). Jest to wielka zagadka. Taka, że powinien […]
22.04.2021
Serie A
22.04.2021

Mistrza znamy, ale finisz Serie A nie zanudzi. Pięć klubów w walce o Ligę Mistrzów

Inter Mediolan nie wypuści już z rąk Scudetto. Nie oszukujmy się, zespół Antonio Conte musiałby chyba grać w siódemkę w każdym spotkaniu i ładować sobie samobóje, żeby tę przewagę roztrwonić. Ale to, że walka o tytuł we Włoszech nie jest tak ciekawa, jak choćby we Francji, wcale nie sprawia, że finisz sezonu będzie nudny. Wciąż trwa bowiem […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Skorża: Kraweć za Puchacza z Podbeskidziem

Lech Poznań w minionej kolejce Ekstraklasy rozbił 3:0 Lechię Gdańsk, odnosząc pierwsze zwycięstwo pod wodzą Macieja Skorży. Na świętowanie jednak nie ma czasu, bo już zaraz wyjazdowe starcie z Podbeskidziem Bielsko-Biała.  – Wyciągnęliśmy wnioski po pierwszym spotkaniu z Rakowem i chcemy robić to dalej. Moja praca jest wielopłaszczyznowa, bo widzimy, co się dzieje w tabeli, […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Sędziowie znów w dobrej formie

Musimy to napisać – sędziowie Ekstraklasy są ostatnio w wysokiej formie. Nie współgra to z krytyką Zbigniewa Przesmyckiego oraz informacji o tym, że żaden polski sędzia nie pojedzie na Euro. Natomiast fakty są takie, że w ostatnich kolejkach błędy arbitrów możemy wyliczyć na palcach jednej ręki. I jeszcze zostanie nam tyle wolnych palców, że spokojnie […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Kibice Manchesteru United chcą zasady 50+1 w ich klubie

Joel Glazer, współwłaściciel Manchesteru United, przeprosił kibiców za zaangażowanie w Superligę, ale niczego to nie zmieniło. Fani mają nadzieję, że on i jego rodzina wkrótce wyniosą się z klubu. W czwartek rano zorganizowali protest przed ośrodkiem treningowym drużyny w Carrington. Na transparentach widniały hasła dotyczące odejścia Glazerów, zasady 50+1 oraz tego, że to kibice będą […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Jak wychodzić z wieku młodzieżowca, to w stylu Szysza

Kiedy na koniec minionego sezonu kleciliśmy ranking ligowych młodzieżowców, Patryk Szysz nie znalazł się w topowej dwudziestce. Umieściliśmy go za to w grupie „brani pod uwagę”. Marne to pocieszenie, bo to coś na zasadzie – kichy nie było, ale nic więcej, potencjał niewykorzystywany. I mógł się ofensywny piłkarz Zagłębia Lubin martwić, bo w końcu to […]
22.04.2021