Dimitri Payet – gbur i geniusz z pustą gablotą

Opublikowane 03.11.2020 15:59 przez

redakcja

10 czerwca 2016 roku. Stade de France w podparyskim Saint-Denis. Francja rozpoczyna udział w organizowanym przez siebie EURO 2016. Celem jest oczywiście zdobycie mistrzostwa Europy na własnej ziemi, ale mecz otwarcia przeciwko Rumunom nie układa się po myśli „Trójkolorowych”. Za moment sędzia zagwiżdże po raz ostatni, a na tablicy wyników wciąż utrzymuje się 1:1. Wtedy sprawę załatwia pewien 29–latek, który bardzo długo musiał czekać na swój wielki moment w reprezentacji, ale tego wyjątkowego dnia w końcu został nagrodzony za nieustępliwość.

Dimitri Payet, bo o nim mowa, kropnął zza pola karnego tak, że lepiej się nie dało i dzięki niemu Francja wygrała. Tym cudownym strzałem dał wiele radości wszystkim Francuzom, także tym ludziom, którzy w niego nie wierzyli. Nie wiemy, jakie myśli kołatały się w głowie Payeta, ale całkiem możliwe, że kiedy piłka wpadła w okienko bramki Rumunów, obecny piłkarz Marsylii pomyślał sobie: „Nadal uważacie, że jestem za wątły na piłkarza? Gdzie teraz jesteście? Bo ja jestem na pieprzonym EURO i właśnie zapewniłem nam zwycięstwo”.

Francuz w swoim piłkarskim życiu otrzymał sporo ciosów i między Bogiem a prawdą, trudno w jego przypadku powiedzieć, że suma szczęścia i pecha jest równa zero. Payet jednak mimo wszystko trochę więcej przegrał niż wygrał w trakcie swojej kariery.

Skradzione marzenia

Dimitri Payet nie miał w sobie zbyt dużo determinacji, żeby stawiać czoła niepowodzeniom. Jako 14-latek bardzo mocno przeżył odrzucenie jakiego doświadczył w Le Havre. Trenerzy grup młodzieżowych tegoż klubu stwierdzili, że jest zbyt wątły i w ogóle nie ma odpowiedniej siły fizycznej, żeby grać w piłkę na poważnym poziomie w związku z czym najzwyczajniej w świecie go odpalili.

Żeby zrozumieć jak duży to był dla niego cios należy pochylić się nad tym, skąd on pochodzi. Payet wychował się na niewielkiej wyspie na Oceanie Indyjskim o nazwie Reunion. Formalnie ten teren należy do Francji, jednakże jest to wyspa położona 700 km na wschód od Madagaskaru, a od Francji dzieli ją ponad 9 tysięcy kilometrów. Dzieciaki grające w piłkę na Reunionie marzą o tym, żeby w ogóle kiedykolwiek trafić do Francji nie wspominając o grze w Ligue 1. Z całym szacunkiem dla tej wysepki, ale nie czarujmy się – to nie jest zbyt perspektywiczne miejsce.

Payet został dostrzeżony, wyłowiony, ale kiedy już mu się wydawało, że wygrał szansę na lepsze życie, został brutalnie sprowadzony na ziemię. Wilczy bilet, który otrzymał w Le Havre to dla Payeta nie była kwestia typu: „Ehh… szkoda, że tu nie wyszło. Trudno, za miesiąc spróbuję w sąsiedniej miejscowości”. Musiał opuścić Francję, o której marzył i wracać na wyspę.

Inna sprawa, że decyzja o odrzuceniu Payeta nie wynikała wyłącznie z kwestii sportowych.

Uroki upragnionej Francji trochę wciągnęły młodego zawodnika. Nowe twarze, nowe miasto, nowy kraj – to było dla niego za dużo. Payet lubił dobrze się zabawić i skorzystać z uroków życia, o którym wcześniej tak wiele marzył. Nie miał zbyt dobrego wpływu na swoich kolegów z drużyny, niejednokrotnie namawiając ich na to, żeby do niego dołączyli. Dostrzegli to też przedstawiciele akademii Le Havre i postanowili ukrócić ten proceder pozbywając się niesfornego piłkarza.

Payet wrócił na wyspę zdruzgotany. Rodzice go pocieszali i powtarzali, że to nie musi być koniec, ale on zarzekał się, że ani myśli wracać do Francji. Nic mu się nie chciało, stwierdził, że rzuca piłkę i najchętniej założyłby pewnie słuchawki na uszy i puścił w zapętleniu „Jak zapomnieć” gdyby tylko znał tę piosenkę.

MARSYLIA WYGRA DZISIAJ Z FC PORTO – KURS 4.03 W TOTOLOTKU

Jednak po odbyciu wielu męskich rozmów z ojcem i wujkiem, Dimitri Payet zdecydował w końcu, że spróbuje ponownie znaleźć szczęście we Francji i skorzystać z oferty, którą złożyło za niego FC Nantes.

Payet aktorem? Chyba w Trudnych Sprawach

FC Nantes to zasłużony dla francuskiego futbolu klub, ośmiokrotny mistrz Francji. Nie jest to oczywiście tak medialny klub jak Lyon, Marsylia czy PSG, ale jest to zupełnie inny świat niż Le Havre. Mimo to Payet liczył na spokojny piłkarski rozwój, bez zbędnego szumu. Mając w pamięci wydarzenia z Le Havre nie chciał wzbudzać wokół siebie zbyt wiele uwagi czymkolwiek innym niż dobrą postawą na boisku.

Miał jednak pecha. Akurat wtedy kiedy dołączył do Nantes, klub znad Loary zaangażował się w kręcenie dokumentu o swoich młodych talentach. Nazywał się on „L’academie du Foot”, a za jego kręcenie zabrał się Vincent Manniez. To była nie byle jaka produkcja. Jej premiera odbyła się w przeddzień rozpoczęcia mistrzostw świata 2006 i miała pokazać, że Francja ma ciekawe pokolenie piłkarzy.

PAYET STRZELI DZISIAJ GOLA W MECZU Z FC PORTO – KURS 4.03 W TOTOLOTKU

Dokument ukazywał codzienne życie czwórki młodych zawodników Nantes –  Francisco Donzelota, Vincenta Brianta, Frejusa Tchetgny i oczywiście Payeta. Można było zobaczyć jak cała czwórka trenuje i co robi po treningach. Na przykład Payet, będący daleko od domu, za czasów gry w młodzieżowych drużynach Nantes dorabiał jako sprzedawca ubrań w supermarkecie. Tak zarabiał na życie w swoich pierwszych chwilach po ponownym przyjeździe do Francji, gdy nie był w stanie jeszcze wyżyć z piłki.

I choć Payet ma krnąbrny charakter to wówczas przed kamerą był nieśmiały i skryty. Jego wypowiedzi były tak bełkotliwe, że producenci myśleli, że jest jakiś problem z jego mikrofonem. Jednak to bez znaczenia, Payet nie przyleciał do Nantes popisywać się swoimi umiejętnościami aktorskimi tylko piłkarskimi. A te już wkrótce miały dać o sobie znać.

Wszyscy nienawidzą Payeta

Nie brak opinii, że Payet mógł zrobić większą karierę, gdyby nie ciągnąca się za nim łatka bad boya i nieco gburowatego gościa, który może sprawiać problemy w szatni. Czy to sprawiedliwa ocena? No co tu kryć – nie wzięła się ona znikąd. Jego trudny charakter, o którym sporo mówiło się we Francji, zdecydowanie nie pomagał. Przykłady? Proszę bardzo!

Nantes. Środek sezonu. Trening strzelecki. Uderzenia kolegów z zespołu broni legendarny Fabian Barthez. Nikt specjalnie się nie napina. Kilka kolejek, aż w końcu przychodzi kolej na strzał pewnego chłopaka o ciemnej karnacji, który dopiero stawia pierwsze kroki w seniorskim futbolu. Barthez może nawet za bardzo nie wiedzieć, kto to i jakie ma umiejętności. Nieważne. Nie takich piłkarzy huknięcia już bronił.  Traf chciał, że tym razem piłka po uderzeniu chłopaka uderzyła w poprzeczkę, odbiła się od łysej glacy Bartheza i wpadła do bramki.

Wyglądało to zabawnie. Właściwie to naturalną reakcją byłby śmiech całego zespołu, ale to jednak inna sytuacja – ośmieszony został wielki bramkarz, a ośmieszył go jakiś junior.

Albo dobra, nie jakiś junior, tylko konkretnie Payet.

Payet, który zamiast przeprosić za to niefortunne zdarzenie albo chociaż powstrzymać się od jakiejkolwiek reakcji, zaczął się śmiać. Głośno śmiać. Cholerny bezczelny dzieciak śmieje się z legendy. No może nie z samej legendy, bo śmiałby się niezależnie od tego, kto stoi w bramce, tylko z w sumie zabawnej sytuacji, ale to wystarczyło do tego, żeby Barthez stracił nad sobą panowanie. Rozwścieczony były reprezentant Francji podbiegł do Payeta. zaczął się z nim szarpać, wyzywać, strofować.

Rozdzielili ich dopiero koledzy z zespołu.

Payet nie znał świętości.

Innym razem, już w barwach Saint-Etienne, Payet miał parszywy humor. Coś go ewidentnie drażniło. Cały tydzień, chodził struty, był opryskliwy, na pytania kolegów, zainteresowanych o co mu chodzi, odpowiadał tylko, że wszystko jest okej i żeby dali mu spokój. Na treningach Payet, adekwatnie do swojego humoru, poruszał się bez ładu i składu. Niby normalna rzecz, każdy ma prawo do kilku chwil słabości, ale sytuacja się przedłużała.

W końcu przełożyło się to na mecz ligowy z Toulouse. Payet grał beznadziejnie. Jeden z jego kolegów z zespołu nie wytrzymał i postanowił mu wygarnąć. Youhan Benalouane zaczął krzyczeć do kolegi, żeby ruszył dupę, ten oczywiście musiał odpowiedzieć i bynajmniej nie była to odpowiedź w stylu: „Masz rację, przyjacielu, powinienem dać z siebie więcej. Dziękuję za cenną radę”. Panowie zaczęli się szarpać, w to wszystko wmieszał się jeszcze dodatkowo Blaise Matuidi, który stanął po stronie Benalouane’a. To już kompletnie rozsierdziło i tak podminowanego Payeta, więc potraktował Matuidiego z Zidane’a, czyli po prostu uderzył go głową.

Głową, która buzowała pod wpływem emocji i niespokojnej krwi.

To, że ta cała awantura skończyła się bez czerwonych kartek to naprawdę cud. Co prawda mowa tu o konfrontacji kolegów z zespołu, a nie przeciwników, ale już był taki przypadek w Premier League kiedy dwóch piłkarzy Newcastle pobiło się na boisku i arbiter pokazał im obu czerwone kartki, więc historia zna takie przypadki.

Oczywiście w tych wszystkich sytuacjach koledzy z zespołu Payeta też nie byli święci, ale jakoś zawsze tak wychodziło, że to właśnie jemu dostawało się najwięcej w mediach. Każda scysja była ukazywana w ten sposób, że to Payet prowokował swoich kolegów. Nawet dyrektor sportowy Saint-Etienne, Damien Comolli wyznał na łamach prasy, że momentami ma dość zachowania tego piłkarza.

„Chcę takiego Payeta!”

Chcąc załapać się do kadry na mundial w 2014 roku, Payet przeszedł do Olympique Marsylia. Francuz trafił do miejsca, które wydaje się być idealne dla niego. Pisarz Henry Swinburne opisywał to miasto jako miejsce, gdzie w każdym domu jest nadmiar pasji i nadmiar wszystkiego innego. Pełno tam ludzi o różnym kolorze skóry, Marsylia jest domem dla Włochów czy Katalończyków. To miasto wręcz kipi możliwościami, jest złośliwe i łagodne jak sam Payet.

W Olympique Marsylia trafił na Marcelo Bielsę. Ależ to było spotkanie dwóch pięknych umysłów, z dwóch różnych światów. Starzejący się, spokojny, ale owładnięty manią wygrywania argentyński ideolog taktyczny oraz krnąbrny zawodnik z krótkim lontem i skłonnością do starć z kolegami.

Bielsa przybył do Marsylii z całym zestawem swoich taktycznych przekonań. Opowiadał Payetowi o tym, że w piłce nożnej są 24 systemy gry, 16 sposobów na rozegranie rzutu wolnego i tak dalej, i tak dalej… No, typowy Bielsa. Wielu piłkarzom pękał łeb od tych wszystkich wyliczeń, ale Payetowi to się podobało.

Bielsa mocno w niego wierzył i pracował nad jego pewnością siebie.

Nie, żeby Payet miał z tym jakiś problem, ale Argentyńczyk stwierdził, że warto go jeszcze dodatkowo podbudować. Po jednej z odpraw przedmeczowych kazał mu zostać z nim sam na sam, następnie puścił mu film z jednego z jego meczów i powiedział: „Chcę takiego Payeta! Ale nie chcę go za dwa czy trzy tygodnie. Nie chcę go za dwa miesiące. Chcę go cały czas, w każdym meczu”.

Natomiast argentyński trener lubił też wcielać się w rolę wymagającego ojca. Na jednym z treningów, asystent Bielsy pochwalił Payeta za ładne zagranie. Kiedy „El Loco” to usłyszał, aż podskoczył. Od razu krzyknął w kierunku swojego asystenta, ale na tyle głośno, żeby Payet to usłyszał: „Dlaczego mu gratulujesz? Przecież to, co on dziś pokazuje na tym treningu to jeden wielki bałagan. Od początku do końca”. Ależ ten Payet musiał mieć mętlik w głowie – jednego dnia Bielsa wychwalał go pod niebiosa, drugiego jechał z nim po całości. Ale Argentyńczykowi o ten mętlik właśnie chodziło.

Ta współpraca trwała jedynie rok. Po tym czasie Payet odszedł do West Hamu, a Bielsa zrezygnował z funkcji trenera Marsylii. Jednak ilekroć Francuz jest pytany o obecnego menedżera Leeds United, zawsze wypowiada się o nim z wielkim uznaniem. Podkreśla, że pomysł Bielsy, aby zrobić z niego rozgrywającego, zamiast skrzydłowego był momentem zwrotnym w jego karierze.

Ucieczka z Anglii

Krótki romans jaki Dimitri Payet miał z angielskim futbolem pokazał jak niejednoznaczna jest to postać. Zdążyliśmy już go powiem poznać jako świra czy imprezowicza, ale Payet to także niezwykle rodzinny człowiek. Najważniejsze jest dla niego szczęście jego najbliższych – żony i trójki dzieci (aktualnie jego żona spodziewa się ich czwartego wspólnego dziecka).

W ciągu osiemnastu miesięcy stał się jedną z gwiazd Premier League, w sezonie 2015/2016 poprowadził West Ham do europejskich pucharów (czy, jak kto woli, eliminacji do europejskich pucharów). To jak dobrze wprowadził się do ligi angielskiej w ogóle nie może dziwić, ponieważ jest świetnym piłkarzem.

Aczkolwiek priorytetem pozostaje dla niego rodzina.

Skoro więc żona nie potrafiła odnaleźć się w Londynie, jego dzieci były niezadowolone, gdyż nie znały języka i nie miały w stolicy Anglii żadnych znajomych, nie było to dla niego bez znaczenia.

Dimitri Payet swoją przyszłą żonę poznał na samym początku przygody w Nantes w 2004 roku. Nie miał wtedy nic, nawet pieniędzy. Dorabiał w supermarkecie i nie znał nikogo. Był bliski rzucenia tego wszystkiego w cholerę. Wielkie oparcie miał wówczas w nowo poznanej Ludivine, która później została jego żoną. Dlatego poprzysiągł sobie, że już zawsze będzie dla niej takim oparciem, jakim ona była dla niego wtedy.

W związku z tym kiedy spostrzegł, że jego ukochana nie jest szczęśliwa w Londynie to stwierdził, że nie ma innego wyboru – trzeba wymusić transfer. Najpierw zaczęło się niewinnie, od wywiadów, w których wspominał życie w Marsylii i twierdził, że tęskni za nim.

Później wytoczył najmocniejsze działa. Odmówił trenowania i przyznał wprost Slavenowi Biliciowi, że nie chce już grać w West Hamie. Do tego wykręcał się rzekomą kontuzją, a na łamach francuskiej prasy jechał już całkowicie po bandzie mówiąc: „Wiem, jak być dupkiem. To jedna z moich specjalności. To moja gra. Kiedy chcę wszystkich wkurzyć, robię to”.

MARSYLIA ZREMISUJE Z FC PORTO – KURS 3.55 W TOTOLOTKU

Payet oczywiście dopiął swego, ale niesmak pozostał. Rozumiemy motywy jego działania – wracał do miasta i kraju, które kocha, wracał do zespołu, który ma spore ambicje, do tego sprawił tym wszystkim radość najbliższym. Jednak brzydko to wszystko rozegrał.

On jeszcze żyje

Gdyby Payet naprawdę miał ciśnienie na zrobienie poważniejszej kariery zagranicznej, to na pewno by ją zrobił, bo miał ku temu wszelkie predyspozycje. On tego ciśnienia jednak nie miał i mimo faktu, iż jego kariera będzie po latach kojarzyć się z pewnym niespełnieniem, to jesteśmy więcej niż pewni, że Payet niczego nie żałuje. Jasne, koniec końców za kilka lat spojrzy na półkę z trofeami i pewnie trochę zrobi mu się przykro, że znajduje się na niej jedynie kurz.

Pewnie nie będzie długo z tego powodu rozpaczała, ale fakt faktem, konkretów w CV mu brakuje. Oczywiście bierzemy poprawkę na to, że jeszcze do końca kariery spokojnie może sięgnąć po jakiś Puchar Francji czy inny Puchar Ligi, ale póki co najważniejsze momenty jego kariery kojarzą mu się z porażką. Finał Euro 2016, na którym był w życiowej formie? Porażka z Portugalią. Finał Ligi Europy 2018? Porażka z Atletico Madryt, a on sam schodzi z boiska w pierwszej połowie z kontuzją. Mundial 2018, który Francja wygrała? Nie było go na nim, bo wyeliminowała go kontuzja odniesiona we wspomnianym finale Ligi Europy.

Jednak Dimitri Payet nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Francuz nawet nie chce słyszeć o zmęczeniu, odejściu czy starości. Dopóki wszystko w jego głowie jest w porządku, a on sam jest szczęśliwy na boisku i poza nim, wciąż może wiele pokazać. Również dziś w meczu Ligi Mistrzów z FC Porto.

MICHAŁ NIKLAS

Fot. Newspix

Prasówka
25.01.2022

Kosowski: Jan Urban? Warto się przyjrzeć tej kandydaturze

Wtorkowa prasa to kolejne wątki dotyczące wyboru selekcjonera, a także kilka niezłych rozmów.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Kamila Kosowskiego, na zatrudnieniu przez PZPN może zyskać przede wszystkim sam Szewczenko. Czytałem, że Ukrainiec miałby zarabiać u nas 2,5 miliona euro rocznie. To ponad 10 milionów złotych, a jeśli podpisze kontrakt na dwa lata, to siłą rzeczy Szewczenko […]
25.01.2022
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Prasówka
25.01.2022

Kosowski: Jan Urban? Warto się przyjrzeć tej kandydaturze

Wtorkowa prasa to kolejne wątki dotyczące wyboru selekcjonera, a także kilka niezłych rozmów.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Kamila Kosowskiego, na zatrudnieniu przez PZPN może zyskać przede wszystkim sam Szewczenko. Czytałem, że Ukrainiec miałby zarabiać u nas 2,5 miliona euro rocznie. To ponad 10 milionów złotych, a jeśli podpisze kontrakt na dwa lata, to siłą rzeczy Szewczenko […]
25.01.2022
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Prasówka
25.01.2022

Kosowski: Jan Urban? Warto się przyjrzeć tej kandydaturze

Wtorkowa prasa to kolejne wątki dotyczące wyboru selekcjonera, a także kilka niezłych rozmów.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Kamila Kosowskiego, na zatrudnieniu przez PZPN może zyskać przede wszystkim sam Szewczenko. Czytałem, że Ukrainiec miałby zarabiać u nas 2,5 miliona euro rocznie. To ponad 10 milionów złotych, a jeśli podpisze kontrakt na dwa lata, to siłą rzeczy Szewczenko […]
25.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Brama dnia
24.01.2022

Danny Murphy kontra Ronaldo | BRAMA DNIA

Poniedziałkowa „Brama dnia” – częstujcie się! Jak zawsze zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. DANNY MURPHY VS C. PALACE (24.01.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool rozegrał jedno z najpiękniejszych spotkań za kadencji Gerarda Houlliera. The Reds w półfinale Pucharu Ligi pokonali ekipę Crystal Palace aż 5:0, a efektownym trafieniem z […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Kobylański: Trzecia liga niemiecka jest naprawdę dobra. Można się fajnie wypromować

– W 3. Bundeslidze jest coraz więcej Polaków, ta liga naprawdę jest dobra, można się fajnie wypromować, szczególnie jak jest się młodym zawodnikiem. To też liga trudna, ale jak się tu obronisz, jak coś udowodnisz, strzelisz parę bramek, to idziesz szybko w górę – opowiada nam Martin Kobylański, piłkarz walczącego o awans do 2. Bundesligi […]
24.01.2022
Weszło
23.01.2022

Jedna akcja wiosny w Barcelonie nie czyni…

Wyobraź sobie, że jesteś propagandzistą na usługach Barcelony. Klub prosi cię, żebyś na szybko skręcił sprawny materiał, ukazujący mecz z Deportivo Alaves w najjaśniejszych możliwych barwach. W świat ma pójść przekaz, że Barca, z problemami, bo z problemami, ale powoli odzyskuje boiskową godność. Wiesz, że to karkołomne zadanie, no hej, obejrzałeś właśnie straszny paździerz, ale […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Derby Londynu? Prawie na pewno wygra Chelsea!

Nie jesteśmy zakładnikami liczb, historii i prawidłowości, bo „football is football, you know”, jak mawiał złotousty filozof Takesure Chinyama, ale to naprawdę nie mogło skończyć się inaczej. Dziewięć derbów Londynu z udziałem Chelsea z tego sezonu, to osiem zwycięstw piłkarzy ze Stamford Bridge. Pięć meczów między Chelsea a Tottenhamem za angielskiej przygody Thomasa Tuchela, to komplet […]
23.01.2022
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fred Jones
Fred Jones(@fred-jones)
1 rok temu

„między Bogiem a prawdą” a cóż to takiego

PanZygmunt
PanZygmunt
1 rok temu
Reply to  Fred Jones

ze miedzy Bogiem, a prawda ktos stoi, po tych dzisiejszych wysrywach to pewnie Smyk lub Paczul, oni sa oaza intelektu i sprawiedliwoscia, niedlugo dojdzie do ich wielkiego pojedynku w quizie na najwiekszego klauna

Adrian
Adrian
1 rok temu

Widziałem go kilka razy na żywo w barwach West Hamu. Kozak , geniusz .

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu

Najlepszym grajkiem był za czasów St Etienne.
Nie raz i nie dwa w pojedynkę ciągnął ten wózek.

dejta spokoj
dejta spokoj
1 rok temu

prawie tak dobry jak Michałek Karbownik

Edek z krainy kredek
Edek z krainy kredek
1 rok temu

Przeca z Saragossą wygroł synek finał PZP!

Edek z krainy kredek
Edek z krainy kredek
1 rok temu

Przeca wygroł synek PZP z Saragossom

Papka
Papka
1 rok temu

Trójkolorowi hehehe

Suche Info
25.01.2022

Widzew ściągnął austriackiego obrońcę

Martin Kreuzriegler został nowym piłkarzem Widzewa Łódź. 28-letni Austriak ostatnio występował w norweskim Sandefjord. Do pierwszoligowca trafił jako wolny zawodnik po tym, jak wraz z końcem grudnia wygasł jego wcześniejszy kontrakt. Martin Kreuzriegler w przeszłości występował w FC Blau Weiss Linz, SV Horn, Austrii Lustenau i Floridsdorfer AC. Następnie wyjechał z ojczyzny i grał na […]
25.01.2022
Prasówka
25.01.2022

Kosowski: Jan Urban? Warto się przyjrzeć tej kandydaturze

Wtorkowa prasa to kolejne wątki dotyczące wyboru selekcjonera, a także kilka niezłych rozmów.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Kamila Kosowskiego, na zatrudnieniu przez PZPN może zyskać przede wszystkim sam Szewczenko. Czytałem, że Ukrainiec miałby zarabiać u nas 2,5 miliona euro rocznie. To ponad 10 milionów złotych, a jeśli podpisze kontrakt na dwa lata, to siłą rzeczy Szewczenko […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Szykuje się powrót Roya Hodgsona do Premier League

Wygląda na to, że szykuje nam się niespodziewany powrót na ławkę trenerską. 74-letni Roy Hodgson ma zostać nowym trenerem Watfordu po tym, jak klub rozstał się z Claudio Ranierim.  Fatalna kadencja Ranieriego w Watfordzie dobiegła wczoraj końca. Zespół spadł do strefy spadkowej,   z czternastu meczów wygrał tylko dwa – 5:2 z Evertonem i 4:1 z… […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Vlahović żegnany transparentami – groźby, obelgi, wyzwiska

Wszystko wskazuje na to, że Dusan Vlahović pożegna się z Fiorentiną i za około 60-70 milionów euro przeniesie się do Juventusu. Niektórzy fani z Florencji mają problem z tym, że Serb odchodzi z zespołu w takim momencie. Przed stadionem Fiorentiny zawisły obraźliwe transparenty, które są powiązane z odejściem Vlahovicia. Transfer do Juventusu ma zostać dopięty […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Ansu Fati wypadnie albo na dwa miesiące, albo do końca sezonu

Ansu Fati w mecz z Athletikiem Bilbao doznał kolejnego urazu mięśnia dwugłowego. Dziś lub jutro – według hiszpańskich mediów – ma zapaść decyzja co do sposobu leczenia tej kontuzji. Sam piłkarz wolałby uniknąć operacji i leczyć się zachowawczo.  W ten sposób młody zawodnik Blaugrany wróciłby do gry za około dwa miesiące. Jednak ryzyko odnowienia urazu […]
25.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Wisła Kraków sięga po norweskiego pomocnika

Jak poinformował Janekx89, Kevin Martin Krygard z FK Haugesund zostanie zawodnikiem Wisły Kraków. Krygard to 21-letni pomocnik z doświadczeniem wyniesionym z występów w reprezentacji Norwegii U-19. W sezonie 2021 rozegrał aż 29 (z 30) meczów w norweskiej ekstraklasie. Podstawowym zawodnikiem FK Haugesund był również w sezonie 2020. Na ogół występuje jako defensywny pomocnik, dlatego nie […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Fenomenalny gol dla reprezentacji Komorów [WIDEO]

Reprezentacja Komorów nie byłaby faworytem w starciu z Kamerunem nawet w pełnym w składzie, a co dopiero z obrońcą na bramce i w dziesiątkę od siódmej minuty. Mimo szalonych osłabień piłkarze Komorów zrobili jednak naprawdę wiele, by skraść dzisiaj serca neutralnych kibiców. Spójrzcie tylko na tego gola: Great goal 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻♥️♥️#CAMCOM pic.twitter.com/hPXAkTVChj — ً (@90t95) January […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Engel: „W Polsce jest wielu trenerów, którzy mogą objąć kadrę”

Coraz więcej wskazuje na to, że reprezentację Polski może objąć Andrij Szewczenko. Nie wszystkim to odpowiada. Jerzy Engel w rozmowie ze „Sportowymi Faktami” podkreślił, że jego zdaniem w Polsce są odpowiedni kandydaci na to stanowisko. – W Polsce jest wielu bardzo dobrych trenerów klubowych, z których każdy może objąć reprezentację narodową. Każdy jest na tyle […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Wisła Płock dogrywa wypożyczenie Iwo Kaczmarskiego

Według naszych informacji, Iwo Kaczmarski, młodzieżowiec Rakowa, trafi do Wisły Płock. Piłkarz byłby wypożyczony do Nafciarzy do końca sezonu. Kaczmarski – rocznik 2004 – uchodzi za wielki talent. Ze świetnej strony pokazał się jeszcze w barwach Korony w sezonie 19/20. Strzelił też wtedy bramkę. Obecnie jednak w Rakowie dość daleko mu do choćby łapania sporadycznych […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Anthony Martial trafi do Sevilli?

Wszystko wskazuje na to, że Anthony Martial już wkrótce odejdzie z Manchesteru United. Działacze Sevilli są coraz bliżej porozumienia z Francuzem. Nie jest tajemnicą, że Martial jest niezadowolony ze swojej obecnej pozycji w ekipie „Czerwonych Diabłów” i stara się wręcz wymusić transfer. Już teraz, w zimowym okienku transferowym. Doszło nawet do publicznego mini-sporu między zawodnikiem […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Erling Haaland znów kontuzjowany

Nie ma szczęścia Erling Haaland w ostatnich miesiącach. Norweski napastnik Borussii Dortmund ponownie będzie pauzował z powodu kontuzji. Klub wydał w tej sprawie dość enigmatycznie brzmiący komunikat. – Haaland ma problemy mięśniowe, które wymagają leczenia i dalszych badań w najbliższym czasie – poinformowała Borussia. Haaland przedwcześnie zakończył udział w ostatnim meczu ligowym z Hoffenheim, murawę […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Atletico Madryt poluje na zawodnika Lille

Atletico Madryt planuje kolejne wzmocnienie. Działacze hiszpańskiego klubu skontaktowali się z Reinildo. Wiele wskazuje na to, że zawodnik Lille jeszcze w tym okienku zostanie piłkarzem Los Colchoneros. Atletico w bieżących rozgrywkach hiszpańskiej ekstraklasy spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Obrońcy tytułu mistrzowskiego plasują się obecnie na czwartym miejscu w ligowej tabeli. Nie brzmi to tragicznie, ale […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Claudio Ranieri zwolniony z Watfordu

Nieźle się bawią działacze Watfordu. Claudio Ranieri pracował w klubie zaledwie od października, a dzisiaj brytyjskie media informują, że doświadczony włoski szkoleniowiec został zwolniony. W sumie poprowadził zespół w czternastu meczach. Ranieri na stanowisku szkoleniowca Watfordu zastąpił Xisco i już ten fakt był dość kontrowersyjny – ostatecznie Hiszpan w 2021 roku wywalczył z klubem awans […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Paweł Wszołek wróci do Legii Warszawa?

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl, Paweł Wszołek może wrócić do Legii Warszawa. Zdaniem dziennikarza trwają zaawansowane negocjacje, by zawodnik został wypożyczony do ekipy „Wojskowych” do końca sezonu. Wszołek do Legii trafił jesienią 2019 roku i szybko wyrósł na wyróżniającą się postać zespołu, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski zarówno w 2020, jak i […]
24.01.2022