post
Avatar

Opublikowane 27.10.2020 12:04 przez

redakcja

W niższych ligach pojawia się coraz więcej doniesień świadczących o tym, że kluby wykorzystują sytuację związaną z koronawirusem do przekładania spotkań, gdy akurat kilku zawodników wypada przez pracę czy kontuzje. Niejasne kryteria oceny, kiedy należy odwołać mecz już powodują zamieszanie, a może być jeszcze gorzej. Na dobre skończyła się początkowa sielanka. Teoretycznie nie ma kibiców na stadionie. Z kolejki na kolejkę coraz więcej meczów zostaje przesuniętych na inny termin. Regionalne potyczki zupełnie straciły swój niepowtarzalny klimat. Jeżeli dodamy do tego wiele absurdalnych zdarzeń, to z pełną odpowiedzialnością można postawić tezę – świat lokalnego futbolu wywrócił się do góry nogami. Jaka jest jego przyszłość? 

Przypadki zakażeń to może tylko pretekst?

Gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem coraz bardziej odciska piętno na rozgrywkach organizowanych pod patronatem Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Problem ten dotyka wszystkie wojewódzkie związki, jednak jeszcze do niedawna na Pomorzu Zachodnim w skali całego kraju nie było wielu przypadków zachorowań i tym samym nie zakłócały w funkcjonowaniu tamtejszych niższych lig. W końcu musiał nadejść moment, w którym zaczęto odwoływać niektóre mecze, gdyż część zawodników z danego klubu musiało udać się na przymusową kwarantannę.

Regionalne rozgrywki nie stanowią aż tak ważnej roli społecznej, żeby za wszelką cenę rozgrywać każde spotkanie. Wszyscy zgodnie podkreślają – życie oraz zdrowie ludzkie jest najważniejsze. Bezpieczeństwo zawodników oraz sztabów ponad wszystko. Ze słusznością tego stwierdzenia nie ma co polemizować. Niestety, za kulisami słychać od pewnego czasu, że niektóre zespoły wykorzystują sytuację związaną z pandemią do tego, by móc przełożyć mecz. Powody? Braki kadrowe spowodowane kontuzjami. Kluczowy dla zespołu zawodnik pojechał na wesele albo chrzciny. I tak dalej można byłoby wymieniać.

Szczerze mówiąc, jestem bardzo ciekaw weryfikacji tego typu zgłoszeń z strony związków. Z jednej strony obawa o zdrowie, jest jak najbardziej zrozumiała. Z drugiej strony mam wrażenie, że jest to sytuacja wykorzystywana bardziej w momencie braków kadrowych. Tu potrzebna jest jasna interpretacja. Wiele z tych zespołów posiada rezerwy, więc możliwości gry są. Wszyscy jesteśmy za tym, aby rozgrywki trwały. Niestety, obawiam się, że takie naginanie obecnej sytuacji może się źle skończyć. Terminarze i tak są już napięte do granic możliwości, a rozgrywanie zaległych spotkań w niższych ligach w środku tygodnia, jest bardzo uciążliwe – mówi zaniepokojony Daniel Skok, trener Wybrzeża Rewalskiego Rewal (szczecińska klasa okręgowa).

Nikt nikomu nie udowodnił kombinacji ani celowych machlojek. Temat jest delikatny. Dotyczy przecież zdrowia innych osób. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że coś jest na rzeczy. Urokiem małych miejscowości jest to, że wszelkie informacje szybko się rozchodzą. I patrząc na komentarze kibiców, gołym okiem widać, że sprawa ma drugie dno. Dodajmy, że dotyczy ona m.in. przedostatniej drużyny w tabeli IV ligi zachodniopomorskiej – w minionej kolejce na ich prośbę przesunięto terminy rywalizacji.

Luki w regulaminie

Trenerzy oraz działacze słusznie zwracają uwagę na niejasność procedury weryfikacji przypadków kwarantanny w przypadku drużyn, na których wniosek przełożono mecz. Dokładnych przepisów wskazujących, kiedy należy odwołać spotkanie również próżno szukać w regulaminie rozgrywek ZZPN. W wadliwych regulacjach, a raczej ich braku doszukują się źródła problemu oraz tego, że powstaje coraz więcej insynuacji.

Poprosiliśmy ZZPN o komentarz w tej sprawie.

– Kontrola zgłoszonych przypadków koronowirusa, bądź kwarantanny w danym zespole, a co za tym idzie izolacji, jest przeprowadzana wtórnie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zdajemy sobie sprawę z tego, że dostarczenie dokumentów z sanepidu przed rozpoczęciem spotkania jest zazwyczaj nierealne. Mieliśmy przypadek, gdy w piątek – dzień przed meczem – klub zgłosił nam znaczące braki kadrowe, spowodowane przymusową izolacją kilku graczy. W takim przypadku kontrola pierwotna jest niemożliwa. Czekamy spokojnie na dosłanie odpowiednich zaświadczeń. Do tej pory, żaden klub, na którego prośbę przełożyliśmy mecz, nie uchybił obowiązkom formalnym. Także pogłoski o rzekomym kombinowaniu traktowałbym z dużym dystansem. Zresztą, nie uważam, że sytuacja wymyka się nam spod kontroli. Niewiele meczów zostało przełożonych. Kolejki są rozgrywane normalnie, na bieżąco, a drużyny chcą grać i w mojej opinii poważnie traktują nałożone na nich restrykcję i obostrzenia – stwierdza Jacek Siebert, przewodniczący Wydziału Gier i Ewidencji Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Sytuacja rzeczywiście nie wymknęła się jeszcze spod kontroli. Natomiast nie jest tak optymistycznie, jak przedstawił to jeden z lokalnych działaczy związkowych. Jasne, dziewięć przełożonych meczów w miniony weekend w całym województwie to jeszcze żaden powód do tego, by niepotrzebnie dramatyzować. Z kolei, gdy spojrzymy na to, że liczba komplikacji z kolejki na kolejkę wzrasta, ligowa przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach.

W ostatnim czasie jednym z przesuniętych spotkań było IV-ligowe starcie Sokoła Karlino z Polonią Płoty. W sieci aż kotłuję się od różnych komentarzy. Zresztą nie tylko odnośnie tego meczu. Prezes Sokoła Karlino nie chciał komentować pogłosek. Odniósł się zaś do braku odpowiedniego uregulowania procedury przekładania meczów.

Jeśli chodzi o mecz z Polonią Płoty, który został przełożony, to otrzymaliśmy dzień wcześniej informację od związku, że spotkanie nie odbędzie się w planowanym terminie ze względu na przypadki koronowirusa w drużynie gości. Myślę, że związek powinien pochylić się nad sprawą jakiejś specjalnej uchwały, która regulowałaby kwestie odwoływania spotkań z powodu przypadków koronawirusa i kontroli tego procesu. Obecny system, w którym to związek na podstawie własnych kryteriów podejmuję decyzje – na zasadzie własnego uznania – może spowodować w późniejszym czasie dużo chaosu i zamieszania. Konieczne jest uchwalenie odpowiednich przepisów. Skoro mogła powstać specjalna ustawa Sejmu, czy rozporządzenie Rady Ministrów w kwestii normująca materię związaną z Covidem, to czemu związek nie mógłby podjąć uchwały w omawianej wyżej sprawie – zastanawia się Waldemar Miśko, prezes Sokoła Karlino (IV liga zachodniopomorska).

W ZZPN-ie osoby odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie rozgrywek uważają, że najbardziej racjonalnym podejściem jest analiza konkretnego przypadku. Według nich przepisy zawierające szczegółowe wytyczne w kwestii przekładania spotkań w obecnej sytuacji mogą być dla klubów szkodliwe.

Nie ma żadnych odgórnych przepisów mówiących o tym, kiedy i w jakiej sytuacji można przełożyć spotkanie. W niższych ligach trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i generalne przepisy nie zdałyby egzaminu. Każdy zgłoszony przypadek trzeba rozpatrywać osobno, biorąc pod uwagę, ile jest przypadków zakażeń albo jakie czynniki spowodowały kwarantannę. Wprawdzie część drużyn posiada rezerwy w niższych ligach, lecz – podkreślam jeszcze raz – musimy kierować się zdrowym rozsądkiem, a wystawienie zawodników z B-klasy, dajmy na to do IV ligi, nijak ma się z racjonalnym działaniem. Nie chcemy nikomu zaszkodzić – dodaje Jacek Siebert.

Ewentualne zmuszanie klubów do tego, aby w przypadku braków kadrowych wystawiały zawodników z rezerw, byłoby dla nich krzywdzące. Nie ulega to żadnym wątpliwościom. Jak najbardziej w tym całym zamieszaniu konieczne jest zdrowe myślenie. Niemniej medal ma dwie strony. Gdy rezerwy są wzmocnione zawodnikami z pierwszej drużyny i również jest zaburzony proces normalnej rywalizacji, to wówczas związki nie dostrzegają braku racjonalności. Owszem, z sezonu na sezon ogranicza się możliwość swobodnego przepływu zawodników z pierwszej do drugiej drużyny, ale i tak wciąż mamy do czynienia z sytuacją, gdy wyjściową jedenastkę rezerw tworzy szeroka kadra zespołu grającego nierzadko 3 lub 4 poziomy wyżej. Przykładem wspomniana Sparta Węgorzyno. Pierwszy zespół przełożył mecz, a w rezerwach wystąpiło dwóch graczy z podstawowego składu.

Nie we wszystkich związkach jest podobnej natury problem. PZPN pozostawia wojewódzkim organom piłkarskim dość dużą autonomię w kwestii organizacji, zarządzania i uchwalania przepisów dotyczących gier pod ich zwierzchnictwem. Stąd z zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja np. w MZPN.

Na samym początku sezonu, bodajże już po drugiej kolejce, uchwaliliśmy odpowiednie przepisy regulujące to, kiedy mecz może zostać odwołany. Otóż w przypadku, gdy w danym zespole spośród wszystkich zgłoszonych do zawodników, liczba zdolnych do gry wynosi poniżej piętnastu, wówczas dopiero istnieją podstawy do tego, by odwołać mecz. W obecnej sytuacji epidemiologicznej staramy się być elastyczni. Zostawiamy klubom wolną rękę – jeśli dogadają się w kwestii przełożenia meczu i zaproponują alternatywny termin, to powyższy przepis nie jest stosowany. Kluby są zobligowane do tego, by w ciągu 14 dni przesłać odpowiednie zaświadczenia dotyczące przypadków zachorowań lub odbycia kwarantanny wśród ich graczy. Nie zdarzyło się jeszcze, aby nie dostarczono nam stosownych dokumentów. Nikt nie próbował na siłę kombinować – informuje Witold Bogdański, wiceprezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.

Trybuny „VIP” za płotem

Kolejną kwestią wzbudzającą kontrowersję w rozgrywkach niższych lig jest uczestnictwo kibiców. Błędne jest przekonanie, że widzowie nie uczestniczą w wydarzeniach sportowych. Nie znajdują się na trybunach – to stwierdzenie jest dopiero zgodne z rzeczywistością. Wystarczy pójść na pierwszy lepszy obiekt w jakimś miasteczku. Stadiony w większości są ogrodzone w ten sposób, że wszystko dobrze widać zza płotu. Metalowe pręty tylko nieznacznie przeszkadzają w odbiorze widowiska. Poza tymi drobnymi niedogodnościami mecze niczym się nie różnią od tych rozgrywanych w normalnych warunkach.

autor zdjęcia: Szymon Tomasik (TT: @TomasikSzymon)

Kluby również wpuszczają kibiców na pewnym dobrze znanym patencie. Wydają kamizelkę odblaskową, podsuną do podpisu listę i kibic pełni odpowiedzialną funkcję „Służby Informacyjnej”. Niby nic w tym nadzwyczajnego. Tylko dziwnym trafem, na pustym obiekcie i w dodatku bez kibiców gości liczba osób „służących” jest dwukrotnie wyższa niż w czasie, gdy trybuny były otwarte.

Nie można mieć o to do klubów pretensji. Każdy kombinuje jak może, by choć części fanom umożliwić oglądanie lokalnych ulubieńców. Do związków też nie wypada kierować słów dezaprobaty. To nie one tworzyły ustawy i rozporządzenia zamykające stadiony. Są tylko odpowiedzialne za kontrolę prawidłowego stosowania odgórnych przepisów rządowych. Stosują prawo, lecz nie stanowią. Nie czas i miejsce, by wnikać w aksjologie obostrzeń. W praktyce – biorąc pod uwagi specyfikę niższych lig – wychodzi jednak na to samo, jakby ich nie było. Widzowie zamiast usiąść w na stadionie odpowiedniej odległości od siebie, utrzymać prawidłowy dystans społeczny, są zgrupowani gdzieś na ulicy albo w parku przed stadionem.

Przepisy związkowe, które stosowano do niedawna m.in. w MZPN – tylko 150 osób mogło wejść na stadion – były optymalnym rozwiązaniem. Szkoda, że nie wszystkie kluby traktowały poważnie ten limit. Gdy na mecz wpadl delegat ze związku, to klub się napinał i wzorowo przestrzegał przepisy. Nawet często nadgorliwe. Za absurdalne należy uznać to, gdy podczas jednego z meczów pewnego trzecioligowego klubów ze względu na obecność inspekcji związkowej, dziennikarzy zaczęto wpuszczać na trybunę osobnym wejściem. Mimo że we wcześniejszych spotkaniach wchodzili normalną ścieżką. Byleby przypadkiem nie zeszli do tunelu i nie mieli styczności z żadnym piłkarzem oraz trenerem. Nie można było przeprowadzić wywiadu pomeczowego. Natomiast nikomu z klubu już nie przeszkadzało to, że po meczu zawodnicy robili rundkę honorową i przybijali „piątki” z kibicami, a nawet cykali sobie wspólne fotki. Delegat nie przyjechał, to i limity oraz restrykcje sanitarne nikogo nie obchodziły. Zero odstępów między kibicami. Maseczki u części osób tak, u części nie. Wolna amerykanka.

Trzeba też otwarcie przyznać – niektóre związkowe wymagania były zupełnie chybione. I nie ma co się dziwić, że wielu miłośników futbolu miało je w głębokim poważaniu.

Nałożono obowiązek robienia list obecności przy wejściu na obiekty. Jako że nikt nie ma prawa cię wylegitymować, mogłeś wpisać Grzegorz Brzęczyszczykiewicz albo Łukasz Szumowski – ja również wpisywałem fikcyjne dane i numer telefonu do MZPN-u. Delikatnie mówiąc nie wiadomo, co z tymi zebranymi, danymi potem się działo. Czy od razu szły do niszczarki, czy nadal gdzieś się walają. Tak więc uznałem, że to lepsza opcja. Kluby, które nie były w stanie tego ogarnąć, nie chciały sobie robić problemów i po prostu organizowały mecze bez udziału publiczności. W praktyce kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowe grupy widzów stały pod płotami, albo w dowolnym miejscu, z którego było widać płytę boiska. Taki właśnie to wyglądało i wciąż wygląda. Generalnie wiele osób zdenerwowanych tymi listami i tym, że można było pocałować klamkę przy wejściu na mecz wybierało inne stadionowe destynacje. Miejscowi groundhopperzy jeździli do województwa łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, albo podlaskiego na mecze. W mazowieckich niższych ligach – moim zdaniem bzdurne limity i wymagania formalne. A na Legię w tym samym czasie wchodziło 50% stadionu, czyli – jeśli się nie mylę – około 15 tysięcy osób… – anonimowo wypowiada się jeden w warszawskich groundhopperów.

A tak prezentuje się stoliczek z danymi osobowymi. Nikt nie pilnuje. Hulaj dusza, piekła nie ma.

Wystarczy, że wybierzesz się 15 km za zachodnią granic

Jeśli mieszkasz w województwie lubuskim albo zachodniopomorskim i nie zaklepiesz miejscówki na nowoczesnej trybunie za płotem lub jeśli nie masz znajomego w klubie, co da Ci jakaś „poważną” stadionową funkcję – nie ma szans, byś spokojnie obejrzał trochę futbolu na żywo. Nic straconego. W niektórych niemieckich landach, zwłaszcza tych przygranicznych, wciąż odbywają się rozgrywki z udziałem publiczności w ograniczonym zakresie. Nie ujrzymy tam prowizorycznych trybun nowej (covidowej) generacji. Nikt nie musi tam wchodzić na drzewo, siedzieć jednym pośladkiem na ogrodzeniu okalającym stadion, ani płacić sąsiadowi za korzystanie z balkonu, z którego jako tako widać boisko.

– W niższych ligach, tuż przy polskiej granicy, życie też toczy się zupełnie normalnie. Z reguły kluby po prostu nie mogą wpuścić na stadion więcej niż 1000 widzów, ale niewiele jest takich miejsc, gdzie ta bariera nawet w normalnych czasach jest łamana. W zasadzie w tych najniższych ligach nie widać żadnych różnic w stosunku do lat poprzednich. Maseczki nie są obowiązkowe, piwo dalej leje się hektolitrami, a kolejka po wursta z wody z suchym chlebem tostowym wcale nie zmalała. Czasami na wejściu jest po prostu tzw. lista obecności, gdzie trzeba wpisać swoje imię, numer telefonu i miejsce zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że na wschodzie migracje ludzi są bardzo nieznaczne. To jeden z regionów z najwyższą średnią wieku w Europie, a mecze, szczególnie w najmniejszych wioskach, są jedynymi okazjami w tygodniu, żeby w jakimś konkretnym celu wyjść z domu. Ryzyko załapania wirusa jest więc znikome, o czym świadczą zresztą statystyki. To, co do tej pory było zmorą tego regionu, teraz stało się zaletą – relacjonuje Mateusz Kasprzyk, groundhopper, autor bloga javolimfudbal.wordpress.com

Model stosowany w Niemczech – możliwość wejścia na stadion, w dodatku z pełnym zapleczem gastronomicznym – w naszych realiach jest nierealny. Inne uwarunkowania społeczne, inna mentalność oraz jak wyżej wspomniano duże mniejsze migracje ludności. U nas już raz kluby dostały palec, to wzięły od razu całą rękę. Nie uszanowały możliwości jaką dawały im przepisy. I tak musiały do granic możliwości je naginać, stosując ich luźną i wybiórczą interpretacje. Jeszcze raz należy postawić pytanie – jaka jest różnica w perspektywie ryzyka zakażeń pomiędzy sytuacją, że ktoś usiądzie z piwkiem na trybunach, a tym, że stanie za płotem i z tej perspektywy będzie obserwował mecz?

Widoki na przyszłość

Rzeczywistość pokazuje to, jak wiele przepisów i obostrzeń w praktyce łatwo obejść. Inne kompletnie nie spełniają swojej profilaktycznej roli. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy jak brakuje odpowiednich regulacji, tak jak ma to miejsce w przypadku ZZPN-u. Klasyczny „jakośtobędzizm”. Tendencja przekładania meczów jest wzrostowa i nic nie zapowiada się, aby miało to zmienić. Liczyć też trzeba, że kluby będą podchodzić uczciwie do sprawy, ale polski działacz, nie byłby działaczem, gdyby nie kombinował. Już raz prezesi zgodnie stwierdzili, że w sumie to nie opłaca się grać i skoro wszyscy mają się utrzymać, to nie ma sensu dokończyć ligi. Będzie po kłopocie. Istnieją uzasadnione obawy, że taki scenariusz zimą znów może się powtórzyć. Ale to wizje pesymistyczne. Związki jednym głosem mówią – trzeba wytrzymać do zimy i grać, póki to jest możliwe. Przecież jakoś to będzie…

PIOTR STOLARCZYK

redakcja

Opublikowane 27.10.2020 12:04 przez

redakcja

Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Fuksiarz
27.04.2021

Czy PSG kolejny raz podoła bardzo trudnemu wyzwaniu?

Mogłoby się wydawać, że paryżanie na drodze do triumfu w Ligi Mistrzów pokonali już największą przeszkodę i po wrzuceniu za burtę Bayernu, będzie im zdecydowanie łatwiej. Nic z tych rzeczy. Los to figlarz, który kolejny raz zafundował im ekstremalną przeprawę. Tym razem zmierzą się z rozpędzoną ekipą Pepa Guardioli, która na krajowym podwórku nie pozostawiła […]
27.04.2021
Fuksiarz
26.04.2021

Czy Real znów udowodni, że Liga Mistrzów to jego rozgrywki?

Co to będzie za przedziwny półfinał Ligi Mistrzów. Przez długi czas wydawało się, że to nie może być dobry sezon ani dla Realu, ani dla Chelsea. Że w Madrycie coś już się wypaliło, a w Londynie jeszcze nie zdążyło na dobre stworzyć. Tymczasem teraz te dwa kluby zmierzą się w meczu o awans do wielkiego […]
26.04.2021
Weszło
26.04.2021

Koniec fazy grupowej Pucharu Fuksiarza! Przesądził rzut monetą

Ależ emocje przyniosła końcówka fazy grupowej Pucharu Fuksiarza, w którym cała ekipa Weszło rywalizuje w formacie starych mistrzostw Europy. Rywalizacja Rokiego z Michałem Kołkowskim rozstrzygana rzutem monetą w Lidze Minus. Szalony rajd Kamila Gapińskiego, zakończony awansem do kolejnej rundy. Wojtek Kowalczyk za burtą przez typy na porażki Stali i Podbeskidzie. Spójrzmy jak wyglądały wyniki trzeciej […]
26.04.2021
Weszło
05.05.2021

Najniższy wymiar kary dla Realu. Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Jest takie powiedzonko „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, może kojarzycie – śmiech w nawiasie – ale najwyraźniej dzisiaj wyłożyło nogi na kanapie, grzebało w pępku i nie miało zamiaru ruszać się na Stamford Bridge. A wydawało się – cholera, Chelsea musi zapłacić rachunek za swoją nieskuteczność. Taki jest futbol, tym bardziej na poziomie 1/2 Ligi Mistrzów, […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Raków wygrywa w ostatniej akcji, Stal podała tlen Podbeskidziu

Stal Mielec mogła dziś praktycznie zakończyć emocje w walce o utrzymanie, ale nie wykorzystała faktu, że Raków dopiero co świętował zdobycie Pucharu Polski i nie wystawił najcięższych armat. Nie dość, że beniaminek był bezzębny w ofensywie, to jeszcze w praktycznie ostatniej akcji podarował gościom totalnie absurdalny rzut karny. Stal Mielec – Raków: przesądził karny z […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Łukasz Sierpina: – Nie zwieszamy głowy, nie tracimy wiary

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie mamy dwie kolejki do końca, trzypunktową stratę sześć punktów do zdobycia i zwieszamy głowę. Załamujemy się. Tracimy wiarę. No nie, to tak nie działa. Wiemy w jakim miejscu się znajdujemy, nie lekceważymy sytuacji, ale trzeba patrzeć na te najbliższe kolejki z wiarą, a nie z obawą. Przed nami niezwykle […]
05.05.2021
Weszło
07.04.2021

Milionowe nakłady i słabe efekty. Polonia Warszawa rozczarowuje

Niedługo minie rok od momentu, gdy Grégoire Nitot został właścicielem Polonii Warszawa. Klub znajdował się wówczas w ogromnym kryzysie, zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. Potrzebował gruntownych zmian na wielu płaszczyznach. Latem dokonano rewolucji kadrowej. Sprowadzono zawodników, którzy do niedawna występowali w wyższych ligach. Na papierze kadra wyglądała na naprawdę mocną. Kibice i działacze […]
07.04.2021
Weszło
18.03.2021

Wielka księga korona-absurdów niższych lig. Część trzecia

Jeszcze na dobre nie wystartowały rundy rewanżowe w niższych ligach, a działacze, piłkarze i trenerzy już zastanawiali się, kiedy nastąpi zamrożenie rozgrywek z udziałem klubów amatorskich. Wszystko zmierzało w kierunku takiego rozwiązania i było to kwestią czasu, aż w końcu z góry pójdzie sygnał: stop, chwilowo nie ma grania. W teorii najbliższe trzy kolejki od […]
18.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Weszło
29.01.2021

Wielka księga korona-absurdów niższych lig. Część druga

Kilka miesięcy temu poruszyliśmy sprawę absurdów niższych lig w związku z rzekomym brakiem udziału publiczności oraz przekładaniem meczów. Ostatecznie jakoś udało się w stanie permanentnej prowizorki dograć te ostatnie kolejki. A trzeba przyznać, że w pewnym momencie było już bardzo blisko kolejnego zamrożenia rozgrywek. Jednak nowy rok, to nowe problemy i nowe absurdy. Kluby amatorskie […]
29.01.2021
Weszło
07.01.2021

Chcesz zostać prezesem klubu? Jeśli umiesz negocjować, może dostaniesz więcej niż 350 zł

“Gdzie znajdę takiego, względnie dobrego? Gdzie znajdę taniego?”. Tym razem nie nikt nie poszukuje starego Słowaka, a nowego prezesa klubu. Grająca w klasie okręgowej Pogoń Oleśnica postanowiła znaleźć odpowiedniego sternika klubu, umieszczając ogłoszenie w klubowych social mediach. No i okej. Mamy przecież już trzecią dekadę XXI wieku. Czasy wyłącznego umieszczania ofert pracy w lokalnych gazetach […]
07.01.2021
Weszło
30.11.2020

72 lata na karku i dalej sędziuje. Niezwykły przypadek Czesława Sroki

Pietraszyn. Powiat raciborski. Mecz niższej ligi. Na zdjęciu Czesław Sroka uśmiecha się promiennie. Ubrany jest w sędziowski strój. Czapka, rękawiczki, w końcu listopad, jest zimno. Stoi przy linii, trzyma chorągiewkę. Nic dziwnego? Tak, gdyby nie fakt, że urodził się w 1948 roku i ma 72 lata. I tak, wiemy, że boiska niższych lig to folklorystyczny […]
30.11.2020
Weszło
05.05.2021

Łukasz Sierpina: – Nie zwieszamy głowy, nie tracimy wiary

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie mamy dwie kolejki do końca, trzypunktową stratę sześć punktów do zdobycia i zwieszamy głowę. Załamujemy się. Tracimy wiarę. No nie, to tak nie działa. Wiemy w jakim miejscu się znajdujemy, nie lekceważymy sytuacji, ale trzeba patrzeć na te najbliższe kolejki z wiarą, a nie z obawą. Przed nami niezwykle […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Q&A z Mateuszem Rokuszewskim!

W najnowszym “Roki wyjaśnia” mamy najbardziej obszerne wyjaśnienia spośród wszystkich dotychczasowych. Mateusz Rokuszewski, naczelny portalu Weszło, odpowiada bowiem na cały stos pytań dotyczących jego życia i twórczości. Blisko półtorej godziny wyczerpujących odpowiedzi na pytania nurtujące widzów i czytelników. Pozycja obowiązkowa! 
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Dziennikarskie Zero. Ilona Łepkowska i najgłupszy wywiad roku

W Dziennikarskim Zerze Krzysztofa Stanowskiego dzisiaj aż 35-minutowa analiza wywiadu Ilony Łepkowskiej. Ale zaręczamy – nie ma dłużyzn, to po prostu tak obszerny materiał, że jeszcze tygodniami będą się nim zajmować nie tylko publicyści, ale pewnie również specjaliści z innych dziedzin, nie tylko finansowych. Temat? Najogólniej rzecz ujmując, opodatkowanie smartfonów, ale musicie to wszystko obejrzeć […]
05.05.2021
Liga Mistrzów
05.05.2021

Karim Benzema jak Kobe Bryant. Wygra Ligę Mistrzów na własny rachunek?

Real Madryt jedzie już w tym sezonie na oparach i z podziurawionymi oponami. Podopieczni Zinedine’a Zidane’a są w ostatnich miesiącach dręczeni kontuzjami z taką częstotliwością, że nie uzasadnia tego nawet napięty do granic wytrzymałości terminarz. Na rozliczanie pionu medycznego mistrzów Hiszpanii przyjdzie jednak pora po zakończeniu rozgrywek. Dzisiaj “Królewscy” mają zaś do wykonania piekielnie trudną […]
05.05.2021
Weszło
04.05.2021

26 zawodników w kadrze na Euro – kto może na tym skorzystać?

UEFA postanowiła ułatwić życie selekcjonerom drużyn narodowych. Z racji, że sezon 2020/21 jest szczególnie napięty i obciążający dla zawodników, europejska federacja oficjalnie potwierdziła dopuszczenie powołania aż 26. piłkarzy do kadry na nadchodzące mistrzostwa Europy. Niby to tylko trzy dodatkowe miejsca, ale wielu polskich piłkarzy mogło sobie dziś pomyśleć, że wyjątkowe zasady właśnie dla nich stanowią […]
04.05.2021
Serie A
04.05.2021

Mourinho w Romie. The Special One nie powiedział ostatniego słowa?

Z Chelsea zwolniono go, gdy zespół balansował w okolicach strefy spadkowej. Z Manchesteru United wyleciał, gdy zraził do siebie zespół. W Tottenhamie miał zagwarantować trofea, ale cierpliwość przełożonych wyczerpała się tak szybko, że stracił posadę na krótko przed finałem Pucharu Ligi. Co tu dużo mówić – Jose Mourinho od dawna nie zachwyca. Wydaje się, ze […]
04.05.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radudzik
radudzik (@radudzik)
6 miesięcy temu

Czy serio każdy komentarz mam sobie kopiować do notatnika, bo jest 80% szans, że zniknie?? Pamiętam wpis Stana, że żyjecie z reklam i żeby ich nie blokować. Uważałem, że to rozsądne, że skoro dostarczacie materiał, który chcę czytać to jest to fair i wyłączyłem adblocka. Ale ponieważ od dłuższego czasu reklamy mocno rozbijają tekst (przeładowująca się bez przerwy reklama na górze, reklamy w tekście rozbijające zdjęcie i podpis do niego – no hit!, relację LIVE, gdzie są wklejane twitty, których nie da się obejrzeć ze względu na reklamę na górze po lewej – zwęża twit do nieczytelnych rozmiarów) to od dziś włączam tutaj adblocka do czego zachęcam również innych. Wiem, że w skali portalu to nic, ale skoro wy macie czytelników gdzieś…
3 raz wklejam –

psitas2
psitas2
6 miesięcy temu
Reply to  radudzik

Stano rzucił weszło w kąt jak zużytą starą zabawkę od kiedy wjechał kanał sportowy. Radio tak samo ledwo zipie a kanał YT weszło po chwilowej świetności już jest zjadany właśnie przez sportowy wraz z przeniesieniem weszłopolskich.

tss
tss
6 miesięcy temu

Ja pierdolę, kto to pisze? Zdanie “Problem ten dotyka wszystkie wojewódzkie związki, jednak jeszcze do niedawna na Pomorzu Zachodnim w skali całego kraju nie było wielu przypadków zachorowań i tym samym nie zakłócały w funkcjonowaniu tamtejszych niższych lig” – trzy błędy językowe, co to za bełkot?

Mirek Kowalski
Mirek Kowalski
6 miesięcy temu

Przecież to kabaret A Klasa
GOLENICE mają przypadek coronavirusa w zespole wszyscy ida na kwarantanne a zespol ze Swochowa z którym grali graja mecz i nikt nie idzie na kwarantannę

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
6 miesięcy temu

Szanowni koledzy. Dzieje się tak na każdym szczeblu rozgrywek. Kant popycha kant..
Wprowadzenie walkowera uzdrowiłoby zespoły. Wszak kadry liczą 25 do 31 piłkarzy.
Najbardziej stratni będą ci co przestrzegali zakazów. Potem będą grały mecz za meczem z oszustami.
W czasach pandemii komu potrzebna jest gra na 5 poziomie rozgrywek, przecież to amatorka?

Suche Info
06.05.2021

Trening Bayernu ustawiony pod Roberta Lewandowskiego

Cztery bramki dzielą Roberta Lewandowskiego od pobicia rekordu Gerda Muellera. Do końca Bundesligi jeszcze dwa mecze, więc jest on w zasięgu Polaka. W wyśrubowaniu bariery 40 bramek chce pomóc „Lewemu” Bayern, który dostosował trening specjalnie pod niego. „Trening dla rekordu 40 bramek”, pisze „Bild” o specjalnych zajęciach, jakie zorganizowano w Monachium. Piłkarze trenowali grę w bocznych […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Włosi robią… lokalną Superligę? Nowy Puchar Włoch

Wiele było w ostatnim czasie zamieszania wokół Superligi. Okazuje się, że Włosi przeformatowali krajowy puchar w sposób, który przypomina swoimi założeniami upadły niedawno twór. Otóż okazuje się, że Włosi zamknęli pucharowe koryto dla wszystkich drużyn z niższych lig. Już od następnego sezonu w Pucharze Włoch wezmą udział wyłącznie drużyny ze Serie A i Serie B. […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hyballa odejdzie z Wisły po sezonie? To prawdopodobny scenariusz

Jak donosi Piotr Koźmiński ze „Sportowych Faktów”, Wisła Kraków zamierza rozstać się z Peterem Hyballą. Mimo że niemiecki trener utrzymał się bez większej nerwówki, władze klubu nie są zadowolone z jego pracy. Dla Wisły może to być kosztowna operacja, kontrakt Hyballi wygasa bowiem dopiero pod koniec sezonu 21/22. Ale patrząc na jego pracę całościowo – mocno rozczarował. […]
06.05.2021
Prasówka
06.05.2021

PRASA. Marzec: Być może mogłem dokonać innych zmian

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, jeśli chodzi o dłuższe formy. Najciekawsze teksty to wspomnienie Andrzeja Możejki w “Sporcie” oraz rozmowa z Dariuszem Marcem o finale Pucharu Polski. Szkoleniowiec Arki Gdynia ma duży żal, że nie udało się sięgnąć po trofeum. – Mądry Polak po szkodzie. Wiemy, że na ławce rezerwowych byli inni, może należało dokonać innych […]
06.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Po przegranym półfinale śmiechom nie było końca. Hazard wkurzył kibiców

Eden Hazard w barwach Realu Madryt nie zachwyca. Delikatnie rzecz ujmując. Skrzydłowy, który kosztował Królewskich 115 milionów euro, mnóstwo spotkań opuszcza z powodów zdrowotnych, a gdyż już gra, rzadko na boisku robi różnicę. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące jego pozaboiskowej postawy, a dziś Belg zrobił coś, czym dodatkowo podpadł fanom Królewskich.  Występ przeciwko byłemu klubowi […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Najniższy wymiar kary dla Realu. Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Jest takie powiedzonko „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, może kojarzycie – śmiech w nawiasie – ale najwyraźniej dzisiaj wyłożyło nogi na kanapie, grzebało w pępku i nie miało zamiaru ruszać się na Stamford Bridge. A wydawało się – cholera, Chelsea musi zapłacić rachunek za swoją nieskuteczność. Taki jest futbol, tym bardziej na poziomie 1/2 Ligi Mistrzów, […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Anglicy dogonili Hiszpanów. Trzeci “wewnętrzny” finał

I wszystko jasne. Tegoroczny finał Ligi Mistrzów będzie gratką dla wszystkich fanów Premier League, gdyż Manchester City zmierzy się w nim z Chelsea. Już wiadomo, że po raz czternasty w historii najważniejsze trofeum klubowe na Starym Kontynencie (uwzględniając Puchar Europy) zdobędzie angielski zespół.  W tej klasyfikacji lepiej wypadają tylko Hiszpanie, których drużyny triumfowały łącznie osiemnaście […]
05.05.2021
Weszło FM
05.05.2021

Czwartek z Weszło FM: Olivia Drost w poranku, rewanże w Lidze Europy

Z zawodu partner zarządzająca w agencji influencer marketingu i właścicielka butikowej agencji PR. Z pasji – boxing girl. W radiowym poranku w czwartek odwiedzi nas Olivia Drost. Co jeszcze na antenie? Między innymi Magazyn Ligi Mistrzów oraz półfinały Ligi Europy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o tym, że wpadnie […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Raków wygrywa w ostatniej akcji, Stal podała tlen Podbeskidziu

Stal Mielec mogła dziś praktycznie zakończyć emocje w walce o utrzymanie, ale nie wykorzystała faktu, że Raków dopiero co świętował zdobycie Pucharu Polski i nie wystawił najcięższych armat. Nie dość, że beniaminek był bezzębny w ofensywie, to jeszcze w praktycznie ostatniej akcji podarował gościom totalnie absurdalny rzut karny. Stal Mielec – Raków: przesądził karny z […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Przełamanie Wernera. Tego Niemiec zmarnować nie mógł

Timo Werner był najmocniej krytykowanym piłkarzem Chelsea po pierwszym meczu półfinałowym z Realem Madryt w Lidze Mistrzów. Wszystko przez świetne sytuacje na zdobycie bramki, które marnował, co w jego przypadku było w tym sezonie bardzo często występującą przypadłością.  Na pierwszy rzut oka Niemiec nie notuje w swoim pierwszym sezonie w barwach Chelsea złych liczb. Do […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Sa Pinto rzuca robotę w Turcji

Nie ma nudy z Ricardo Sa Pinto. Jeśli ktokolwiek liczył, że portugalski szkoleniowiec zapuści korzenie w Turcji i dłużej poprowadzi Gazisehir Gaziantep FK, no to nic z tego. Były trener Legii odejdzie po zaledwie kilkunastu spotkaniach.  Powód? Tym razem Sa Pinto sam zrezygnował z pracy. Niby w styczniu podpisał kontrakt, który obowiązuje go do zakończeniu […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Pogoń zaskakuje – weźmie piłkarza Wisły Kraków

Pogoń Szczecin ma zapewniony udział w pucharach, w związku z tym kibice Portowców wypatrują wzmocnień, które pomogą dobrze zaprezentować się w Europie. Z tego względu z pewnym rozczarowaniem można przyjmować informację, że pierwszym letnim transferem Pogoni będzie Jean Carlos Silva.  Podał ją Daniel Trzepacz z portalu pogonsportnet.pl i z tego, co udało nam się ustalić, […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Trzecia wygrana Miedzi w tym roku. Baraże wciąż realne

Pierwszoligowcy nadrabiają zaległości. Spotkanie 25. kolejki pomiędzy GKS-em Jastrzębie a Miedzią Legnica nie odbyło się w pierwotnym terminie z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości.  W nowym lepsza okazała się drużyna, w której obecnie pracuje Jarosław Skrobacz. Szkoleniowiec Miedzi jesienią ze swoim byłym zespołem tylko zremisował, ale dziś znalazł na niego sposób. Na prowadzenie wyszli jednak […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Asysta Janusza Gola. Dinamo bliżej utrzymania (video)

Dinamo Bukareszt zwycięskie w lidze rumuńskiej. Zespół, w którym obecnie występuje Janusz Gol, wygrał z ACSM Politehnica Iasi i jest coraz bliżej utrzymania w ekstraklasie. Polak miał swój udział w wygranej 2-1. Konkretnie – zaliczył asystę przy trafieniu Deiana Sorescu. Nie było to podanie, o którym będzie opowiadał swoim dzieciom przy kominku, gdyż tylko rozrzucił […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Prześlij mi Siplaka. Piłkarz Cracovii z szansami na Euro!

Cracovia poinformowała o tym, że jej piłkarz dostał zaproszenie na zgrupowanie swojej kadry. Michal Siplak pojedzie na obóz reprezentacji Słowacji przed Euro 2020.  Jak czytamy na stronie Pasów, zgrupowanie odbędzie się w Austrii i rozpocznie się 24 maja. Sześć dni wcześniej Słowacy ogłoszą pełną kadrę. W związku z tym spodziewany się, że nie jest to […]
05.05.2021