post Damian Smyk

Opublikowane 12.10.2020 17:45 przez

Damian Smyk

Jeszcze chwilę temu nieustannie narzekano na to, że środek pola reprezentacji Polski trzeba lepić ze śliny i zapałek. Nieco ponad pół roku przed Euro sytuacja w drugiej linii jest jednak taka, że auto mieści pięć osób, a siedmiu chce się do niego wpakować. Kandydaci? Krychowiak, Zieliński, Moder, Góralski, Klich, Linetty, Bielik. Przy i tak korzystnym układzie minimum jeden z nich będzie musiał oglądać Euro w telewizji. Każdy ma swoje atuty, ale też u każdego znajdziemy jakieś „ale”. Kto na dziś jest faworytem do tego, by jednak znaleźć się w piątce-szóstce na mistrzostwa?

Najpierw odpowiedzmy sobie w ogóle dlaczego zawężamy liczbę środkowych pomocników do pięciu-sześciu piłkarzy. Cóż, to nauka płynąca z historii i ze statystyki. Selekcjoner będzie musiał powołać 23-osobową kadrę. Trzech bramkarzy – zostaje 20 miejsc. Trzech napastników – zostaje 17 miejsc. Ośmiu obrońców – zostaje już tylko 9 miejsc. Czterech skrzydłowych – no i mamy już tylko piątkę środkowych pomocników do powołania.

Polacy ograją Bośniaków przynajmniej dwoma golami? Kurs na biało-czerwonych z handicapem 0:1 – 3,21 w eWinner

Pole manewru w celu poszerzenia wyboru w drugiej linii jest dość ograniczone, ale o tym zaraz. Natomiast istnieje scenariusz, że na Euro pojedzie każdy z tej siódemki kandydatów do grania. Nie ma sensu jednak spoilerować, zajmijmy się konkretami.

Mateusz Klich

Status: niełatwo sobie wyobrazić, że nie jedzie.

Można się zżymać, że w Leeds prezentuje się znacznie lepiej niż w kadrze, ale właściwie poza Kamilem Grosickim chyba żaden piłkarz w reprezentacji nie grał o trzy klasy efektywniej niż w barwach klubowych. Generalnie trudno oprzeć się wrażeniu, że tzw. starter-pack polskiego środkowego pomocnika zaczyna się od „w kadrze nie prezentuje tego co w klubie”.

Natomiast trudno też sobie wyobrazić, że podstawowy piłkarz klubu Premier League zostałby w domu na Euro. Klich właściwie od początku kadencji Brzęczka jest istotnym elementem tej kadry. I w przeciwieństwie np. do Krychowiaka robi postęp indywidualny. Może nie jakiś spektakularny w notach za występy w biało-czerwonej koszulce, natomiast oglądając go na co dzień w Leeds, widać, że z roku na rok jest coraz lepszym piłkarzem. A to dość istotne również w kontekście tego, że do Euro jeszcze trochę czasu zostało, więc do momentu powołań Klich może wskoczyć na wyższą jakościowo półkę.

W Leeds będzie grał, w kadrze może obskoczyć dwie pozycje – i „ósemki” łączącej defensywę z atakiem, i takiej „dziesiątki” z pewnymi zadaniami obronnymi. Wydaje się, że – jeśli będzie zdrowy – nie ma scenariusza, w którym Klich nie znajdzie się w gronie powołanych na przyszłoroczny turniej.

Piotr Zieliński

Status: pewniak, choć zawsze z niedosytem.

Ech… Czy naprawdę trzeba rozpoczynać tę dyskusję po raz kolejny? Aż nużące jest samo przepracowanie tej debaty w głowie. Bo Zieliński się boi, bo mu nie przeskoczyło w głowie, bo musi grać na pozycji cofniętej carbonary ze wsparciem skrzydłowej capricciosy. Nawet troszkę się cieszymy, że podczas tego zgrupowania nie trzeba maglować po raz setny tematu: „czy Zieliński jest w tej reprezentacji niezbędny?”.

Oczywiście ci, którym wciąż w uszach dźwięczy porównywanie go do Kevina de Bruyne, będą mieli niedosyt po występach zawodnika Napoli w reprezentacji. I do tego trzeba się przyzwyczaić. Ale żaden selekcjoner nie pozwoli sobie na to, by w piątce środkowych pomocników na Euro zabrakło Zielińskiego. Na ten moment to najwszechstronniejszy rozgrywający w tej kadrze. Może zagrać na skrzydle, w środku, za napastnikiem, w Napoli radził sobie też jako cofnięty pomocnik. Ktoś powie – zagra wszędzie, ale nigdzie dobrze. Często niestety tak było. Natomiast nie wyobrażamy sobie, by w kadrze na Euro go zabrakło.

Polska wygra obie połowy w meczu z Bośnią i Hercegowiną? Totolotek kusi kursem – 5,05

Ponadto Zieliński daje też ciekawą opcję do upchnięcia wszystkich z tej siódemki w kadrze na Euro. Albo inaczej – pozwala upchnąć tam jednego gracza więcej. Bo zawsze można potraktować go jako czwartego skrzydłowego. Wtedy oczywiście selekcjoner musiałby zrezygnować z kogoś z grona: Grosicki, Jóźwiak, Szymański, Kądzior, Frankowski, Błaszczykowski (?), zakładając też, że nie dopuści do głosu reprezentacyjnych świeżynek w postaci choćby Jakuba Kamińskiego czy Przemysława Płachety.

Jakub Moder

Status: gdyby Euro było jutro, to były pewniakiem, ale Euro jest za ponad pół roku.

Naprawdę daleko trzeba szukać w historii polskiej piłki, by znaleźć w niej zawodnika, który w pół roku przeszedł drogę od rezerwowego w klubie Ekstraklasy do odkrycia reprezentacji Polski. Życie Modera od lutego przypomina rollercoaster, w którym wagonik pędzi z błyskawiczną prędkością i wyłącznie do góry. To właściwie nawet nie rollercoaster, bo tam zdarzają się też zjazdy. Bardziej ekspresowa winda, która ruszyła z parteru i nie wiadomo, na którym piętrze wyhamuje.

O pozycji Modera w kadrze wiele mówi konferencja prasowa po meczu z Finlandią, gdy selekcjoner mocno gryzł się w język, by nie nazwać lechity spektakularnym talentem, jakiego dawno na oczy nie widział. Mimo tego gryzienia i tak przemycił w swojej wypowiedzi mnóstwo komplementów. I nie ma przypadku, że przy sporym polu manewru i przy wyeksploatowaniu Modera na początku sezonu w Lechu, Brzęczek i tak dwa razy wystawił go w pierwszym składzie.

Jakub Moder, czyli miś koala i lepsza wersja Dembińskiego

Lechita jest bardzo ciekawą opcją do środka pola. I odbierze piłkę, i wyprowadzi kontrę, i huknie z dystansu, i stały fragment mu siedzi. Wciąż ma swoje deficyty, nadal pracuje nad grą głową, siłą w pojedynkach o piłkę, nadal zdarzają mu się momenty odcinki w grze defensywnej. Natomiast widać gołym okiem, że sufit potencjału tego chłopaka wisi wysoko.

Właściwie jedyna wątpliwość przy Moderze polega na tym, że przed nim wymagający czas. Znacie ten truizm, że trudniej wejść na szczyt, niż się na nim utrzymać? Jasne, Moder póki co wszedł tylko na Rysy, piłkarskie K2 ogląda póki co tylko w telewizji. Ale chyba musi przyjść taki moment, gdzie złapie lekką zadyszkę z formą i gdy będzie wyglądał słabiej w czterech czy pięciu meczach z rzędu. Jest też taki scenariusz, że Brighton ściągnie go zimą z Lecha i spróbuje ogrywać u siebie. Wtedy szans na granie będzie miał zdecydowanie mniej niż w Poznaniu.

Natomiast dzisiaj na fali ekscytacji Moderem trudno mówić, by był od Euro daleko. Nie, on robi ostatnio wszystko, by ten bilet dostać.

Grzegorz Krychowiak

Status: za zasługi – pewniak, za obecną formę – niekoniecznie.

Gdybyśmy mieli wybrać najsłabszego zawodnika kadry w dwóch ostatnich meczach, to nie nikt w redakcji nie miałby wątpliwości i bez wahania wskazałby pewnie na Krychowiaka. Dlatego te ocena na świeżo po starciach z Finlandią i Włochami jest mocno determinowana tym, co widzieliśmy na przestrzeni ostatnich dni.

Trudno jednak polemizować z tezą, że Krychowiak piłkarsko się zwija. W głowach wciąż mamy tego Krychowiaka, który jeszcze w barwach Sevilli prezentował się jak cholerna maszyna. Znakomicie przygotowany fizycznie, walący te swoje przerzuty w punkt na 30-40 metrów, naczelny rygiel defensywny kadry przez kilka dobrych lat. Kluczowa postać na Euro 2016. Ale od tego czasu sporo się zmieniło. Nie tylko o samego Krychowiaka, ale i w światowym futbolu.

Rok 2020 nie jest rokiem Grzegorza Krychowiaka

Dziś po prostu coraz wyraźniej odchodzi się od gry z klasyczną szóstką. Futbol się rozwija, ewoluuje. I powoli wyrzuca z poważnego poziomu pomocników, którzy wyłącznie bronią. A Krychowiak w kadrze kimś takim jest.

To oczywiście nie znaczy, że jego czas już przeminął. Nadal może być ważnym ogniwem reprezentacji, ale wydaje się, że naturalnie jego rola będzie marginalizowana. Coraz częściej może być opcją zadaniową na starcia z lepszymi rywalami – np. jak z Hiszpanią na Euro, gdy trzeba będzie przesunąć suwak punktu ciężkości w stronę gry defensywnej.

Czy dziś stać nas na rezygnacje z Krychowiaka? Nie. Również pod względem szatni, gdzie gracz Lokomotiwu jest silnie umocowany. Ale wydaje się, że wraz z upływającym czasem nie selekcjoner, a wymagania światowej piłki po prostu podejmą decyzję za szefa kadry.

Krystian Bielik

Status: a może by tak jako obrońca?

Pisząc o nowej generacji defensywnych pomocników, podświadomie do głowy przychodzi Krystian Bielik. Gość, który nie tylko potrafi zaryglować środek pola, ale ma też niezły balans ciałem, potrafi włączyć się do akcji ofensywnej, wyjść przez linię pomocy rywala dryblingiem. Wydaje się, że za jakiś czas Bielik może naturalnie wskoczyć na miejsce Krychowiaka i poprawić wszechstronność na tej pozycji.

Jest tylko jedno, ale cholernie ważne „ale” – od stycznia Krystian dochodzi do siebie po zerwaniu więzadeł w kolanie. Już trenuje, pewnie lada dzień będzie łapał minuty w Derby, ale tak czy siak – facet od dziesięciu miesięcy nie gra w piłkę. Mówi się, że jeśli piłkarz pauzuje pół roku, to przez kolejne sześć miesięcy będzie wracał do formy sprzed urazu. Jeśli ta teza jest prawdziwa, to formę z 2019 roku Bielik osiągnie jakoś tuż po przyszłorocznym Euro.

Polacy ograją w środę Bośniaków i zachowają czyste konto? Kurs w TotalBet – 2.70

Oczywiście powrót do dobrej dyspozycji może zająć mu mniej czasu. Zwłaszcza w Championship, gdzie natężenie meczów jest spore i do końca roku pewnie kilka razy zobaczymy go w pełnym wymiarze czasowym w koszulce Derby. Natomiast wciąż pozostaje pytanie – czy to wystarczy, by wygryźć z 23-osobowej kadry kogoś z trio Góralski-Linetty-Moder. Bo wydaje się, że pozycja Krychowiaka – naturalne środowisko Bielika – jest jeszcze póki co nieosiągalna.

Ale Bielik ma ważny atut, który może pomóc rozwiązać ten problem. Otóż Brzęczek może potraktować go jako zabezpieczenie pozycji rezerwowego stopera i też jako opcję do gry w środku pola. To ten scenariusz, o którym pisaliśmy na początku – Bielik wskakuje do grona środkowych obrońców (Glik, Bednarek, Walukiewicz i Bielik jako ten czwarty), Zieliński liczony jest też jako rozwiązanie dla skrzydła (dajmy na to – Grosicki, Jóźwiak, Szymański/Kądzior i Zieliński jako czwarty). Wówczas w kadrze na Euro można zmieścić wszystkich z siedmiu środkowych pomocników.

Jacek Góralski

Status: zadaniowiec, którego możemy potrzebować, ale i którego da się zastąpić kimś innym.

Jacek Góralski nigdy nie będzie zbawieniem dla reprezentacji Polski. Ale może być zadaniowcem, który w konkretnym meczu spełni bardzo wąsko sprecyzowane oczekiwania. I w przypadku jego powołania na Euro trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy takiego specjalisty będziemy potrzebowali na tym turnieju?

Dziś mając ogląd na to, z kim będziemy grali w fazie grupowej, wiemy doskonale, że w meczu z Hiszpanami czeka biało-czerwonych bieganie za piłką. Nie ma co się czarować – to będzie starcie zbliżone do tego z Holendrami w Amsterdamie. I być może wtedy taka pirania w środku pola będzie nieoceniona.

Ale druga strona tego medalu jest taka, że w roli defensywnych pomocników w meczu z taką Hiszpanią wystąpić mogą też Krychowiak i Bielik. Po stronie Krychowiaka stoi pozycja w kadrze. Po stronie Bielika większa wszechstronność od Góralskiego. I niewykluczone, że jeśli kogoś z tej siódemki będzie musiał skreślić Brzęczek, to właśnie ta kwestia będzie kluczowa – Góralski może pomóc, ale czy inni poza meczem z Hiszpanią będą cenniejsi dla tej kadry?

Góralski to taki gracz, którego trenerzy lubią. Bo – jak mówił Smuda o Głowackim – rzucisz im cegłę, to zagłówkują. Gracz Kajratu Ałmaty wywalczył też sobie argumenty do grania tym wyjazdowym starciem z Bośnią. Tylko pytanie – czy to wystarczy, by pojechać na Euro?

Karol Linetty

Status: jeśli mecz z Finlandią nie będzie jedną jaskółką, to szanse są.

Casus Zielińskiego, który w przeciwieństwie do gracza Napoli nie dostawał tylu szans w kadrze. Ponad setka meczów w Serie A, przez pewien czas opaska kapitańska w Sampdorii, a w kadrze status gościa, który miał zapewnić komplet w treningowej gierce jedenastu na jedenastu.

U Brzęczka grał niewiele. W eliminacjach niemal nie dostawał szans, w Lidze Narodów był najczęściej rezerwowym. Długo czekał na prawdziwą okazję i jeśli można nazwać ją występem z rezerwami Finlandii, to szansę wykorzystał. Zagrał odważnie, pracował w defensywie, zaliczył kilka niezłych wyjść z obrony do ataku, miał udział przy dwóch golach. To wreszcie nie był ten zahukany Linetty, który bał się wziąć odpowiedzialność za piłkę.

Pozycja gracza Torino jest zbliżona do tej Góralskiego. Nie piłkarsko, nie pod względem CV, ale jeśli chodzi o ich umocowanie w kadrze, to już znajdujemy punkty wspólne. Obaj mogą się bronić niedawno rozegranym meczem w kadrze (Góralski z Bośnią, Linetty z Finlandią). I jeden, i drugi mają przed sobą gościa, którego trudno będzie wygryźć z podstawowego składu (Góralski ma Krychowiaka, Linetty Klicha lub Zielińskiego). Obaj też w niekorzystnym wariancie będą walczyć o miejsce w samolocie w rzędzie dla środkowych pomocników.

Dla Linettego kluczowe będą nie mecze w Serie A – bo w Torino pewnie będzie grał tyle, co w Sampdorii. Najważniejsze będą dla niego szanse w reprezentacji. Jeśli będzie potrafił udowodnić, że stać go na odwagę nie tylko w meczach sparingowych z Finlandią, to bliżej będzie mu pozycji Klicha niż Góralskiego.

***

Możemy pobawić się we wróżki. Do Euro jeszcze sporo czasu, nawet w tym roku czeka nas kolejne zgrupowanie, na które przyjedzie już pewnie Zieliński, być może zdrowy będzie Bielik. Zatem wtedy sytuacja będzie nieco jaśniejsza. Natomiast na dziś wydaje się, że warianty wyglądają tak.

Jeśli Bielik i Zieliński będą traktowani jako opcje na inne pozycje, to pojechać mogą: Klich, Krychowiak, Zieliński, Moder, Linetty, Góralski, Bielik.

Z kolei jeśli ostanie się tylko szóstka, to: Klich, Krychowiak, Zieliński, Moder będą pewniakami, a Linetty, Góralski i Bielik powalczą o dwa miejsca i ktoś z nich zostanie w domu

A jeśli Brzęczek będzie chciał zachować matematyczną równowagę i wybierze tylko piątkę, to: Klich, Krychowiak, Zieliński mogą być spokojni, Moder będzie bliski, Linetty, Bielik i Góralski powalczą o jeden bilet.

fot. FotoPyk

Opublikowane 12.10.2020 17:45 przez

Damian Smyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 41
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
płonąca lanca
płonąca lanca

skreślić? glika krychę i beresia

blablabla
blablabla

Ciekawe jaka kadra komentatorow TVp pojedzie na Euro i czy Szpak sie zalapIe bo ostatnio chyba stracił miejsce . Ale mimo wszytko mysle ze jak Krychowiak pojedzie za zaslugi. Pewny natomiast jest Laskowski, Borek też, którym sie tak w TVP zachycaja. Dalej jest problem bo wieczny talent Iwański który podbnie jak Jońca zostal od kilku lat oddelegowany do innych dyscyplin. Jest tez Borczuch ale on dopiro od niedawna zaczal komentowac mecze. Jasine ktorego od dawien dawna nie bylo slychac. Takaze sytuacja z komentatorami jest bardziej niepokojaca niz z zawodnikami.

qdlaty81
qdlaty81

Dawać Zimocha

baran
baran

Ale że redaktor Smyk wśród skrzydłowych rozpatruje Błaszczykowskiego? Trochę tu posucha ale nie tak duza znowu. Bez przesady.

Kemp
Kemp

Redaktor ma świadomość, że wuja może wziąć chrześniaka na wycieczkę.

baran
baran

W sumie to skoro Lewandowski mógł sobie wziąć Peszke, to tym bardziej trener może siostrzeńca. I nawet zagrać z 15 minut.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice

Czy Ciebie pojebawaszy Pan Jerzy miał prawo do przyjęcia nominacji ale minęły 2 lata i jeśli z Kuba chca razem się krztusic i cmokac w zachwycie nad tak ulepiona drużyna-to lepiej będzie kaszlec na niby zamiast ataku WYBRAC SIE NA GRZYBY

Pazdzioch
Pazdzioch

zebys sie nie zdziwil baranie za kilka miesiecy

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice

Ja już jestem zdziwiony Wasza indolencja umyslowa brakiem argumentów, merytoryki,otwartości w obliczu faktów na zmianę myślenia lub jego korektę.Ja pisze że naj w historii polskiej piłki a Cepy pytają o medale.czy ja pisałem że drużyna naj naj naj.Plebsy pytam ile wykreowanych sytuacji Pan Robert zjebal przez 180 minut meczow? I cisza.Pisze o hierarchii i postrzeganiu przez najlepszych wartości medalu olimpijskiego cisza pytam czemu telewizje nigdy nie chwalą się że to tylko oni mają wyłączność na pokazywanie tych meczy cisza!!! Jaka cisza wszystkie pizdy robia sobie teraz dobrze by odreagowac stres wywolany świadomością swojej maleńkich.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice

malenkosci*

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice

Sprawdził że może się przydać gral kiedyś w Borussi i w kadrze parę lat temu. Ma dobry kontakt z trenerem to będzie mu łatwiej wejść do drużyny!!! Ja tak cisne ale w sumie się zapytam.Panie Damianie czy jest Pan zdrowy na umyśle i ciele jeżeli nie to przepraszam za bezpośredniosc. Choć to sama prawda. Nie rozumie Pan dyscypliny która opisuje więc proszę to rzucić w diabły bo będzie Panu żal gdy zacznie docierać że znający temat maja z Pana naiwnych i powierzchownych,tracacych cepelia tekstów BEKE

Placzul
Placzul

Druga linia to powinni być sami kreatywni pomocnicy, głodni sukcesu. Żadnych Krychowiaków i Błaszczykowskich. Oni juz swój czas mieli. Potrzebujemy ryzyka, młodej wybieganej bez kompleksów kadry. Milik i Piątek też powinni miec jakąś realną konkurencje nie mogą jechać za nazwisko.

Jurek
Jurek

Najlepiej by było gdyby najpierw skreślony został sam Brzęczek.

Pedro
Pedro

Krychowiak juz nie jest pilkarzem z Euro16. To juz ponad 4 lata. Nie da sie na jego „grę” patrzec. Linetty to walczak i nie boi sie pilki. Bielik jest wszechstronny i potrafi grac pilka. Moder z taka dyspozycja to pewniak. Klich potrafi kopac pilke. Goralski to super walczak, ale nie tak dobry pilkarsko jak Linetty. Trudno odniesc sie do Zielinskiego.
Krychowiak i Goralski musza zostac w domu.
Ja chce widziec pilkarzy w srodku, a nie czyscicieli. Oni musza grac w pilke.

Karol
Karol

Nadal nie rozumiem dlaczego Krychowiak ma grać w reprezentacji skoro ostatnie mecze w jego wykonaniu to nie tylko słaba forma ale i umiejętności.
Co Krychowiak wnosi pozytywnego na boisku dla drużyny, nie wiele bo jest wolny, ociężały, rywal zawsze jest od niego szybszy przez co traci piłki w środku pola i ratując się fauluje, jak dobrze popatrzymy to ten piłkarz nawet szybko nie potrafi uruchomić piłki podaniem do kolegi , robi jakiś dziwny zamach i piłka toczy się, często trafia po drodze do rywali.
Co istotne jego spadek formy zauważono w drużynie klubowej i powiedziano,że może bez problemu odejść za porozumieniem.

jan
jan

Niesamowite. Tyle opcji wyboru, a wciąz sytuacji nie ma kto stworzyc .

płonąca lanca
płonąca lanca

czerwiński z PIasta > Krycha zniewieściała

Lol
Lol

Tych skreślonych wysłałbym do Legii na odbudowę, nie h się powolutku ogrywają.

płonąca lanca
płonąca lanca

taak, zupełnie niczym śmieci do śmietnika

wiesz kto
wiesz kto

Skreslic?
Brzecyka. To nie turniej dla trenerów!

Johnny
Johnny

Po jaką cholerę trzymać Krychowiaka teraz kiedy jest kim grać na środku pomocy?

Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski

Najprostszym rozwiązaniem byłoby skreślienie Jerzego Bezęczka i zatrudnienie na jego miejsce trenera z jajami.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice

Lub baby z wąsami wszystkie opcje beda co najmniej tak samo kreatywne jak obecny strateg.

Paweł
Paweł

Artykuł przedwczesny. Do Euro jeszcze daleko. Ktoś tu się za bardzo podnieca.

Paweł
Paweł

Niczym Roman Kołtoń

LewTurysta
LewTurysta

Oj coś czuję, że nawet pomimo delikatnie obiecujących sygnałów z ostatnich meczów, Buzzer jako podręcznikowy przedstawiciel polskiej myśli szkoleniowej znów schowa się za podwójną gardą i nie będzie ryzykował. Innymi słowy: Krychowiak i Góralski pojadą a Linetty zostaje w domu. Byłaby to idiotyczna decyzja, jednakże nie ma co ukrywać że na Euro będzie obrona Częstochowy, a dwaj wyżej wymienieni panowie wydają się być jednymi z ulubieńców i dyżurnych nazwisk do takiej gry. A Linetty? Niestety nikogo nie obchodzi że gość nieźle sobie radzi na Zachodzie i potrafi grać w piłkę. Liczą się dawne zasługi (Krychowiak) i stawianie na ulubieńców (Góralski) nawet jeśli prezentują nieadekwatny poziom sportowy.

Piotr
Piotr

A ja nie rozumiem dlaczego w 70 meczach w kadrze Krychowiak nigdy nie zagral jak w mlodziezowce albo Reims czyli na stoperze…chocby z Gibraltarem…

pep pep
pep pep

23

Szczesny,Dragowski,Fabianski
Kedziora, Bednarek,Walukiewicz, Puchacz,Bereszynski, Glik,Krychowiak, Karbownik
Moder, Zielinski,Kaminski, Milik, Jozwiak, Linetty, Bielik,Kadzior, S.Szymanski,Grosicki
Lewandowski,Piatek

BLISKO (walka, rezerwowi lub jak ktoś wypadnie)

Majecki
Gumny, Reca, Rybus
Blaszczykowski, Klich, Goralski,Bogusz, Marchwinski, Kozlowski

OPCJE BARDZO BARDZO REZERWOWE (gdy kontuzje)

Gikiewicz
Jedrzejczyk, Bochniewicz, Wisniewski, Mosor, Kiwior
Cebula, Wszolek,Slisz
Niezgoda,Przybylko, Aleksander Buksa

jep jep
jep jep

Puchacz… buahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

bartix3
bartix3

W ogóle nie ma nad czym się zastanawiać. Koniec z wyjazdami za zasługi. Mają jechać Ci głodni sukcesów. Chcących walczyć za wszelką cenę. Ani Glik ani Krychowiak, żaden Błaszczykowski, Góralski to nam tylko czerwoną kartke załatwi swoimi wślizgami – wystawianie go to sabotaż.
Jeżeli któryś napastnik będzie w dobrej formie, a Piątek nic nie będzie grał – to bez żalu skreślamy.

Koniec z tym komunistycznym myśleniem oraz towarzystwa wzajemnej adoracji.
Rozbijaliśmy beton w PZPN – trzeba też rozbić beton w myśleniu odnośnie tego kto ma być powołany i grać

Emsi
Emsi

Szczęsny, Fabiański, Drągowski

Kędziora, Bereszyński, Glik, Walukiewicz, Bednarek, Rybus, Karbownik

Bielik, Moder, Linetty, Krychowiak, Klich, Zieliński, Góralski, Grosicki, Szymański, Kądzior

Lewandowski, Piątek, Mili

qdlaty81
qdlaty81

A gdzie synek trenera Arkadiusz R.?

Być albo nie być
Być albo nie być

Linetty: bo i tak nie dostanie szansy na grę.

Kuba
Kuba

Covid wybierze skład reprezentacji

kaczan
kaczan

Ja chciałbym zobaczyć ustawienie z trójką w środku. Zieliński, Moder, Linetty.

Może skończyć z ustawienem 6,8,10. Bo nie mamy wybitnej 6 (Krycha bez formy), ani nie mamy 10.

Zielu i Linetty jako mezzala (dla niewtajemniczonych najprostsza definicja to ten z boku trójki środkowych pomocników – czyli po bokach w trójce Zielu i Karolek). Moder jako media punta. Zielu fajnie dogrywa piłki. Ale robi to gdy jest dalej od bramki przeciwnika. Gdy ma przestrzeń przed sobą. Jeśli gra jako 10, to przed sobą ma tylko Lewego. Ciężko o kreatywność gdy ma się tylko jedną możliwość wyboru.

Zarzuty do Linettego i Ziela są podobne. Często w kadrze grają do najbliższego. W Serie A grają dokładnie tak samo. Tylko po zagraniu do tego najbliższego już są gotowi do otrzymania piłki. Do zgubienia przeciwnika właśnie krótkim podaniem. W kadrze taka piłka trafia do Krychy, który z całym szacunkiem, ale nie odegra z klepy, tylko przyjmie. Potem poprawi. Potem jeszcze poprawi. A na końcu zagra krosa.

Każdy z tej trójki potrafi grać w obronie. Zielu w Napoli nauczył się bronić. Linetty też potrafi odebrać piłkę. A każdy z nich potrafi zagrać i prostopadłą, i krosa, i rozegrać z klepy. Wreszcie by mieli z kim.

pep
pep

Czemu znów zniknął mój wpis!!!! Ogarnijcie się w końcu!

Góralski daje znacznie więcej kadrze niż Zieliński. Ten drugi ewidentnie nie jest stworzony do kadry bo u żadnego selekcjonera nie odpalił.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice

Pan Smyk wspomniał o Kubie Blaszczykowskim”nawet trudno to jakoś komentowac” i pół roku przed euro wysyła wirtualne powołania!!! No kompletny odlot. Żeby o czymś pisać trzeba to rozumieć i czuć Pan tego nie ma i co zrobisz jak nic nie zrobisz.Pomuz Pan JERZEMU wybrać kolor autobusu który zaparkuje przed Polska bramka. I zastanówcie się razem nad zmianą zainteresowan

Rafał
Rafał

Pragnę zauważyć, że redaktor Smyk skreślił się sam osiągając 2 (dwa) punkty w Quzie o starych Słowakach. 😉

qdlaty81
qdlaty81

W końcu może powstanie rywalizacja o miejsce w skladzie, bo powolywanie wiecznie niegrających Milika i Grosickiego to dlugofalowo bezsens

Adrian
Adrian

Bardzo fajnie napisany artykuł. Pozdrawiam autora 🙂

Adam
Adam

+1 byczku

Włochy
29.11.2020

Napoli zagrało dziś dla Diego. Koncert Zielińskiego i spółki

Derby Słońca – tak określa się we Włoszech starcia Napoli z Romą. I chociaż parę dni temu słońce dla Neapolu i Argentyny schowało się za chmurami, to dziś na moment zza nich wyjrzało. Partenopei zagrali dziś dla Diego Maradony. Zagrał dla niego Lorenzo Insigne, który strzelił kapitalnego gola bezpośrednio z rzutu wolnego. Zagrał dla niego Fabian Ruiz, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Co słychać u Grabary? Nic nowego, kolejny babol

Jeśli nie śledzicie kariery Kamila Grabary to mamy dla was newsa. Nadal nie jest bramkarzem Liverpoolu. To znaczy w teorii jest, tyle że w praktyce wylądował na kolejnym wypożyczeniu. Końcówka jego przygody w Huddersfield nie była zbyt udana, więc tym razem padło na powrót do znanych sobie okolic. Aarhus, duńska liga, w dodatku od początku […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Mourinho doskonale wie: nie możesz wygrać, to zremisuj

Gdy realizatorzy transmisji na „moment meczu” wybrali w przerwie niezbyt mocny strzał blisko środka bramki, wiedzieliśmy już doskonale – to widowisko dla koneserów. To było zresztą jedyne celne uderzenie Tottenhamu w całym spotkaniu, bo po przerwie Spurs skupili się na przeszkadzaniu gospodarzom. Ci również nie zagrali wielkiego meczu, więc niedzielny hit Premier League właściwie moglibyśmy […]
29.11.2020
WeszłoTV
29.11.2020

LIGA MINUS. Paczul, Kowal, Białek, Roki

Trochę niespodzianek, kilka sędziowskich kontrowersji, zwolnienie trenera. Działo się w Ekstraklasie, oj działo. Pogadamy sobie o tym w Lidze Minus. Zapraszamy. 
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Tak kradnie się punkty mistrzowi Polski

Legia Warszawa miała tego wieczoru momenty, kiedy wyglądała absolutnie kozacko. W pierwszej połowie był nawet taki wymowny obrazek, kiedy Czesław Michniewicz, upomniany przez sędziego Frankowskiego za zbyt impulsywną reakcję przy jakimś faulu, tylko ciepło się uśmiechnął i puścił zawadiackie oczko do arbitra z Torunia. Doskonale oddawało to klimat meczu Legii z Piastem. Mistrz Polski zaprezentował […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Pierwszy paździerz z udziałem Rakowa w tym sezonie, ale wygrany

W Ekstraklasie mało mamy rzeczy pewnych, ta liga nie znosi podpisywać się pod jakimikolwiek gwarancjami. Ktoś powie, że taki już jej urok i oczywiście sporo w tym racji, ale jednak są sytuacje, w których wolelibyśmy nie być zaskakiwani. Weźmy Raków Częstochowa. Gdy w tym sezonie na murawę wybiegali podopieczni Marka Papszuna, do tej pory w […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Drągowski broni karnego z Milanem. Polak znów najlepszy w Fiorentinie

Bartłomiej Drągowski opuścił ostatnie zgrupowanie reprezentacji – Fiorentina nie puściła piłkarzy ze względu na koronawirusa – ale to nie oznacza, że nie pracuje na poprawienie swojego statusu w kadrze. Łukasz Skorupski dobrze zaprezentował się z Ukrainą, ale jeśli „Drążek” będzie bronił tak, jak dzisiaj, nie da Jerzemu Brzęczkowi wyboru. „Jak dzisiaj”, czyli jak? Zobaczcie sami: […]
29.11.2020
Inne sporty
29.11.2020

GP Bahrajnu: wyścig w cieniu strasznego wypadku. Grosjean wyszedł z płomieni

Świat Formuły 1 czy też całego motosportu walczy z takimi sytuacjami od dawna, ale – niestety – wciąż nie jest w stanie ich wyeliminować. Podczas Grand Prix Bahrajnu doszło do przerażającego wypadku, który zapewne kilkanaście lat temu byłby równoznaczny ze śmiercią. Bolid, którym kierował Romain Grosjean, wpadł z olbrzymią siłą w barierki, w skutek czego […]
29.11.2020
Niemcy
29.11.2020

Słabiutki mecz, słabiutka Hertha, słabiutki Piątek

Bayer Leverkusen zremisował bezbramkowo z Herthą Berlin i tak naprawdę to jest najciekawsza wiadomość, jaką mamy wam do przekazania po tym spotkaniu. Gospodarze chcieli dziś wygrać, ale ewidentnie nie mieli na to sił. Gościom może i sił nie brakowało, ale chęci do odważnej gry już tak. Paździerz Ciężko się oglądało to spotkanie, bezbramkowy remis doskonale […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Klub „Wiek to tylko liczba” poszerzony o doskonałego Cavaniego!

To są naprawdę dobre chwile dla piłkarzy grubo po trzydziestce. Kiedyś postrzegani niemal za emerytów, dziś nadają ton najlepszym drużynom w najsilniejszych ligach. Zlatan Ibrahimović w pojedynkę podniósł Milan, Ronaldo czy Messi utrzymują topową formę, dzisiaj zaś do tego klubu w imponującym stylu dołączył Edinson Cavani. 33-letni Urugwajczyk wszedł na murawę przy stanie 0:2, ale […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Leo Messi oddaje hołd Diego Armando Maradonie

Historia zapisuje się w obrazkach. Wyjętych z ram czasów, włożonych w konteksty i przekształcających się w nieśmiertelne klisze. Tak tworzą się wielkie symbole. Najwyraźniej doskonale wie o tym Leo Messi – geniusz futbolu, mistrz małych gestów. Sposób, w jaki Argentyńczyk złożył hołd Diego Armando Maradonie, zapierał dech w piersiach. Abstrahujemy od całego natężenia przerzutów, podań, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Piast ogra Legię, Mourinho znów triumfuje?

Nawet jeśli poniosła was sobota, niedziela wciąż ma kilka ciekawych opcji jeśli chodzi o futbol. Co więcej – gdyby wypad do sklepu (bo przecież nie do pubu) przyniósł wam zbyt duże i nieplanowane wydatki, jest szansa się odkuć i zgarnąć trochę pieniędzy u naszych kumpli z eWinner. To co, może mecz Legii z Piastem? Mogłoby […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

LIVE: 2:2 w Warszawie! Raków liderem

Korespondencyjny pojedynek najlepszych drużyn w lidze, gdzie Warta spróbuje zatrzymać Raków, a Piast spróbuje sypnąć piachem w tryby Legii. Bednarek, który zmierzy się na tle Manchesteru United, a także hitowe Chelsea – Tottenham. Jest mecz Barcelony, gra Milan, są występy Polaków rozsianych po całej Europie. Będziemy jak zwykle wszędzie tam, gdzie trzeba, i nie tylko. […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Troszkę lepszy rywal i już kłopot – Arka nie daje rady z Widzewem

Arka Gdynia złapała ostatnio trochę zwycięstw, ale jednak zwracało uwagę, że punktowała w starciach ze słabymi ekipami. Resovia, Zagłębie czy Sandecja to żadni herosi futbolu, używając sporego eufemizmu, bo przecież choćby ekipa z Nowego Sącza gnije na dnie tabeli, mimo że po meczu z ekipą Mamrota nieco wzięła się w garść. I teraz tak: wiadomo, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Artur Skowronek i Wisła Kraków. Jaki to był związek?

381 dni wytrwał na stanowisku trenera Wisły Kraków Artur Skowronek. Bardzo intensywnych dni, bo w tym czasie zdążył rozegrać praktycznie pełny sezon ligowy. Wiadomo już, że celu postawionego przed nim na obecne rozgrywki nie spełni. Ale jaki jest jego bilans pracy w Krakowie? Co mu wyszło, a co niekoniecznie? Zrobiliśmy szybkie podsumowanie. Utrzymanie Wisły – […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Raków i problemy z dołem tabeli. Już nieaktualne?

Można stwierdzić pół żartem, że Raków cieszył się w zeszłym sezonie, iż sam jest jednym z beniaminków. Bo to oznaczało, że musiał mierzyć się z tylko jednym ligowym świeżakiem. I miał z nim – tak samo jak z innymi drużynami, które „walczyły o spadek” – niespodziewane ciężary. Bilans z Lechią? Dwa zwycięstwa. Ze Śląskiem? Cztery punkty. […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Kartki, zakłady o kawę i patyczkowate nogi, czyli jaki jest Filip Mladenović?

„Widząc go na co dzień, nigdy nie powiedziałbyś, że będzie tak impulsywny na boisku. Że będzie machał rękoma. Gestykulował. Krzyczał. Wyzywał pod nosem, tak jak on przeważnie „piczkuje”. Nie daje sobie w kaszę dmuchać”. „Nieprzypadkowo na pożegnaniu trener Stokowiec pokazał mu czerwoną kartkę. Szyderka leciała, śmialiśmy się z tego wszystkiego. Zakładaliśmy się nawet o kawę, […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Jak mocny byłby klub London FC?

Londyn – jedno z najbardziej futbolowych miast na Ziemi, a być może nawet zasługujące na pozycję numer jeden w takim zestawieniu. W stolicy Anglii funkcjonują przecież dziesiątki mniejszych i większych klubów piłkarskich, w tym kilka globalnych potęg, cieszących się zainteresowaniem milionów kibiców na całym świecie. Dzisiaj postanowiliśmy zastanowić się, jak mogłaby wyglądać w sezonie 2020/21 […]
29.11.2020