post Damian Smyk

Opublikowane 12.10.2020 17:45 przez

Damian Smyk

Jeszcze chwilę temu nieustannie narzekano na to, że środek pola reprezentacji Polski trzeba lepić ze śliny i zapałek. Nieco ponad pół roku przed Euro sytuacja w drugiej linii jest jednak taka, że auto mieści pięć osób, a siedmiu chce się do niego wpakować. Kandydaci? Krychowiak, Zieliński, Moder, Góralski, Klich, Linetty, Bielik. Przy i tak korzystnym układzie minimum jeden z nich będzie musiał oglądać Euro w telewizji. Każdy ma swoje atuty, ale też u każdego znajdziemy jakieś „ale”. Kto na dziś jest faworytem do tego, by jednak znaleźć się w piątce-szóstce na mistrzostwa?

Najpierw odpowiedzmy sobie w ogóle dlaczego zawężamy liczbę środkowych pomocników do pięciu-sześciu piłkarzy. Cóż, to nauka płynąca z historii i ze statystyki. Selekcjoner będzie musiał powołać 23-osobową kadrę. Trzech bramkarzy – zostaje 20 miejsc. Trzech napastników – zostaje 17 miejsc. Ośmiu obrońców – zostaje już tylko 9 miejsc. Czterech skrzydłowych – no i mamy już tylko piątkę środkowych pomocników do powołania.

Polacy ograją Bośniaków przynajmniej dwoma golami? Kurs na biało-czerwonych z handicapem 0:1 – 3,21 w eWinner

Pole manewru w celu poszerzenia wyboru w drugiej linii jest dość ograniczone, ale o tym zaraz. Natomiast istnieje scenariusz, że na Euro pojedzie każdy z tej siódemki kandydatów do grania. Nie ma sensu jednak spoilerować, zajmijmy się konkretami.

Mateusz Klich

Status: niełatwo sobie wyobrazić, że nie jedzie.

Można się zżymać, że w Leeds prezentuje się znacznie lepiej niż w kadrze, ale właściwie poza Kamilem Grosickim chyba żaden piłkarz w reprezentacji nie grał o trzy klasy efektywniej niż w barwach klubowych. Generalnie trudno oprzeć się wrażeniu, że tzw. starter-pack polskiego środkowego pomocnika zaczyna się od „w kadrze nie prezentuje tego co w klubie”.

Natomiast trudno też sobie wyobrazić, że podstawowy piłkarz klubu Premier League zostałby w domu na Euro. Klich właściwie od początku kadencji Brzęczka jest istotnym elementem tej kadry. I w przeciwieństwie np. do Krychowiaka robi postęp indywidualny. Może nie jakiś spektakularny w notach za występy w biało-czerwonej koszulce, natomiast oglądając go na co dzień w Leeds, widać, że z roku na rok jest coraz lepszym piłkarzem. A to dość istotne również w kontekście tego, że do Euro jeszcze trochę czasu zostało, więc do momentu powołań Klich może wskoczyć na wyższą jakościowo półkę.

W Leeds będzie grał, w kadrze może obskoczyć dwie pozycje – i „ósemki” łączącej defensywę z atakiem, i takiej „dziesiątki” z pewnymi zadaniami obronnymi. Wydaje się, że – jeśli będzie zdrowy – nie ma scenariusza, w którym Klich nie znajdzie się w gronie powołanych na przyszłoroczny turniej.

Piotr Zieliński

Status: pewniak, choć zawsze z niedosytem.

Ech… Czy naprawdę trzeba rozpoczynać tę dyskusję po raz kolejny? Aż nużące jest samo przepracowanie tej debaty w głowie. Bo Zieliński się boi, bo mu nie przeskoczyło w głowie, bo musi grać na pozycji cofniętej carbonary ze wsparciem skrzydłowej capricciosy. Nawet troszkę się cieszymy, że podczas tego zgrupowania nie trzeba maglować po raz setny tematu: „czy Zieliński jest w tej reprezentacji niezbędny?”.

Oczywiście ci, którym wciąż w uszach dźwięczy porównywanie go do Kevina de Bruyne, będą mieli niedosyt po występach zawodnika Napoli w reprezentacji. I do tego trzeba się przyzwyczaić. Ale żaden selekcjoner nie pozwoli sobie na to, by w piątce środkowych pomocników na Euro zabrakło Zielińskiego. Na ten moment to najwszechstronniejszy rozgrywający w tej kadrze. Może zagrać na skrzydle, w środku, za napastnikiem, w Napoli radził sobie też jako cofnięty pomocnik. Ktoś powie – zagra wszędzie, ale nigdzie dobrze. Często niestety tak było. Natomiast nie wyobrażamy sobie, by w kadrze na Euro go zabrakło.

Polska wygra obie połowy w meczu z Bośnią i Hercegowiną? Totolotek kusi kursem – 5,05

Ponadto Zieliński daje też ciekawą opcję do upchnięcia wszystkich z tej siódemki w kadrze na Euro. Albo inaczej – pozwala upchnąć tam jednego gracza więcej. Bo zawsze można potraktować go jako czwartego skrzydłowego. Wtedy oczywiście selekcjoner musiałby zrezygnować z kogoś z grona: Grosicki, Jóźwiak, Szymański, Kądzior, Frankowski, Błaszczykowski (?), zakładając też, że nie dopuści do głosu reprezentacyjnych świeżynek w postaci choćby Jakuba Kamińskiego czy Przemysława Płachety.

Jakub Moder

Status: gdyby Euro było jutro, to były pewniakiem, ale Euro jest za ponad pół roku.

Naprawdę daleko trzeba szukać w historii polskiej piłki, by znaleźć w niej zawodnika, który w pół roku przeszedł drogę od rezerwowego w klubie Ekstraklasy do odkrycia reprezentacji Polski. Życie Modera od lutego przypomina rollercoaster, w którym wagonik pędzi z błyskawiczną prędkością i wyłącznie do góry. To właściwie nawet nie rollercoaster, bo tam zdarzają się też zjazdy. Bardziej ekspresowa winda, która ruszyła z parteru i nie wiadomo, na którym piętrze wyhamuje.

O pozycji Modera w kadrze wiele mówi konferencja prasowa po meczu z Finlandią, gdy selekcjoner mocno gryzł się w język, by nie nazwać lechity spektakularnym talentem, jakiego dawno na oczy nie widział. Mimo tego gryzienia i tak przemycił w swojej wypowiedzi mnóstwo komplementów. I nie ma przypadku, że przy sporym polu manewru i przy wyeksploatowaniu Modera na początku sezonu w Lechu, Brzęczek i tak dwa razy wystawił go w pierwszym składzie.

Jakub Moder, czyli miś koala i lepsza wersja Dembińskiego

Lechita jest bardzo ciekawą opcją do środka pola. I odbierze piłkę, i wyprowadzi kontrę, i huknie z dystansu, i stały fragment mu siedzi. Wciąż ma swoje deficyty, nadal pracuje nad grą głową, siłą w pojedynkach o piłkę, nadal zdarzają mu się momenty odcinki w grze defensywnej. Natomiast widać gołym okiem, że sufit potencjału tego chłopaka wisi wysoko.

Właściwie jedyna wątpliwość przy Moderze polega na tym, że przed nim wymagający czas. Znacie ten truizm, że trudniej wejść na szczyt, niż się na nim utrzymać? Jasne, Moder póki co wszedł tylko na Rysy, piłkarskie K2 ogląda póki co tylko w telewizji. Ale chyba musi przyjść taki moment, gdzie złapie lekką zadyszkę z formą i gdy będzie wyglądał słabiej w czterech czy pięciu meczach z rzędu. Jest też taki scenariusz, że Brighton ściągnie go zimą z Lecha i spróbuje ogrywać u siebie. Wtedy szans na granie będzie miał zdecydowanie mniej niż w Poznaniu.

Natomiast dzisiaj na fali ekscytacji Moderem trudno mówić, by był od Euro daleko. Nie, on robi ostatnio wszystko, by ten bilet dostać.

Grzegorz Krychowiak

Status: za zasługi – pewniak, za obecną formę – niekoniecznie.

Gdybyśmy mieli wybrać najsłabszego zawodnika kadry w dwóch ostatnich meczach, to nie nikt w redakcji nie miałby wątpliwości i bez wahania wskazałby pewnie na Krychowiaka. Dlatego te ocena na świeżo po starciach z Finlandią i Włochami jest mocno determinowana tym, co widzieliśmy na przestrzeni ostatnich dni.

Trudno jednak polemizować z tezą, że Krychowiak piłkarsko się zwija. W głowach wciąż mamy tego Krychowiaka, który jeszcze w barwach Sevilli prezentował się jak cholerna maszyna. Znakomicie przygotowany fizycznie, walący te swoje przerzuty w punkt na 30-40 metrów, naczelny rygiel defensywny kadry przez kilka dobrych lat. Kluczowa postać na Euro 2016. Ale od tego czasu sporo się zmieniło. Nie tylko o samego Krychowiaka, ale i w światowym futbolu.

Rok 2020 nie jest rokiem Grzegorza Krychowiaka

Dziś po prostu coraz wyraźniej odchodzi się od gry z klasyczną szóstką. Futbol się rozwija, ewoluuje. I powoli wyrzuca z poważnego poziomu pomocników, którzy wyłącznie bronią. A Krychowiak w kadrze kimś takim jest.

To oczywiście nie znaczy, że jego czas już przeminął. Nadal może być ważnym ogniwem reprezentacji, ale wydaje się, że naturalnie jego rola będzie marginalizowana. Coraz częściej może być opcją zadaniową na starcia z lepszymi rywalami – np. jak z Hiszpanią na Euro, gdy trzeba będzie przesunąć suwak punktu ciężkości w stronę gry defensywnej.

Czy dziś stać nas na rezygnacje z Krychowiaka? Nie. Również pod względem szatni, gdzie gracz Lokomotiwu jest silnie umocowany. Ale wydaje się, że wraz z upływającym czasem nie selekcjoner, a wymagania światowej piłki po prostu podejmą decyzję za szefa kadry.

Krystian Bielik

Status: a może by tak jako obrońca?

Pisząc o nowej generacji defensywnych pomocników, podświadomie do głowy przychodzi Krystian Bielik. Gość, który nie tylko potrafi zaryglować środek pola, ale ma też niezły balans ciałem, potrafi włączyć się do akcji ofensywnej, wyjść przez linię pomocy rywala dryblingiem. Wydaje się, że za jakiś czas Bielik może naturalnie wskoczyć na miejsce Krychowiaka i poprawić wszechstronność na tej pozycji.

Jest tylko jedno, ale cholernie ważne „ale” – od stycznia Krystian dochodzi do siebie po zerwaniu więzadeł w kolanie. Już trenuje, pewnie lada dzień będzie łapał minuty w Derby, ale tak czy siak – facet od dziesięciu miesięcy nie gra w piłkę. Mówi się, że jeśli piłkarz pauzuje pół roku, to przez kolejne sześć miesięcy będzie wracał do formy sprzed urazu. Jeśli ta teza jest prawdziwa, to formę z 2019 roku Bielik osiągnie jakoś tuż po przyszłorocznym Euro.

Polacy ograją w środę Bośniaków i zachowają czyste konto? Kurs w TotalBet – 2.70

Oczywiście powrót do dobrej dyspozycji może zająć mu mniej czasu. Zwłaszcza w Championship, gdzie natężenie meczów jest spore i do końca roku pewnie kilka razy zobaczymy go w pełnym wymiarze czasowym w koszulce Derby. Natomiast wciąż pozostaje pytanie – czy to wystarczy, by wygryźć z 23-osobowej kadry kogoś z trio Góralski-Linetty-Moder. Bo wydaje się, że pozycja Krychowiaka – naturalne środowisko Bielika – jest jeszcze póki co nieosiągalna.

Ale Bielik ma ważny atut, który może pomóc rozwiązać ten problem. Otóż Brzęczek może potraktować go jako zabezpieczenie pozycji rezerwowego stopera i też jako opcję do gry w środku pola. To ten scenariusz, o którym pisaliśmy na początku – Bielik wskakuje do grona środkowych obrońców (Glik, Bednarek, Walukiewicz i Bielik jako ten czwarty), Zieliński liczony jest też jako rozwiązanie dla skrzydła (dajmy na to – Grosicki, Jóźwiak, Szymański/Kądzior i Zieliński jako czwarty). Wówczas w kadrze na Euro można zmieścić wszystkich z siedmiu środkowych pomocników.

Jacek Góralski

Status: zadaniowiec, którego możemy potrzebować, ale i którego da się zastąpić kimś innym.

Jacek Góralski nigdy nie będzie zbawieniem dla reprezentacji Polski. Ale może być zadaniowcem, który w konkretnym meczu spełni bardzo wąsko sprecyzowane oczekiwania. I w przypadku jego powołania na Euro trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy takiego specjalisty będziemy potrzebowali na tym turnieju?

Dziś mając ogląd na to, z kim będziemy grali w fazie grupowej, wiemy doskonale, że w meczu z Hiszpanami czeka biało-czerwonych bieganie za piłką. Nie ma co się czarować – to będzie starcie zbliżone do tego z Holendrami w Amsterdamie. I być może wtedy taka pirania w środku pola będzie nieoceniona.

Ale druga strona tego medalu jest taka, że w roli defensywnych pomocników w meczu z taką Hiszpanią wystąpić mogą też Krychowiak i Bielik. Po stronie Krychowiaka stoi pozycja w kadrze. Po stronie Bielika większa wszechstronność od Góralskiego. I niewykluczone, że jeśli kogoś z tej siódemki będzie musiał skreślić Brzęczek, to właśnie ta kwestia będzie kluczowa – Góralski może pomóc, ale czy inni poza meczem z Hiszpanią będą cenniejsi dla tej kadry?

Góralski to taki gracz, którego trenerzy lubią. Bo – jak mówił Smuda o Głowackim – rzucisz im cegłę, to zagłówkują. Gracz Kajratu Ałmaty wywalczył też sobie argumenty do grania tym wyjazdowym starciem z Bośnią. Tylko pytanie – czy to wystarczy, by pojechać na Euro?

Karol Linetty

Status: jeśli mecz z Finlandią nie będzie jedną jaskółką, to szanse są.

Casus Zielińskiego, który w przeciwieństwie do gracza Napoli nie dostawał tylu szans w kadrze. Ponad setka meczów w Serie A, przez pewien czas opaska kapitańska w Sampdorii, a w kadrze status gościa, który miał zapewnić komplet w treningowej gierce jedenastu na jedenastu.

U Brzęczka grał niewiele. W eliminacjach niemal nie dostawał szans, w Lidze Narodów był najczęściej rezerwowym. Długo czekał na prawdziwą okazję i jeśli można nazwać ją występem z rezerwami Finlandii, to szansę wykorzystał. Zagrał odważnie, pracował w defensywie, zaliczył kilka niezłych wyjść z obrony do ataku, miał udział przy dwóch golach. To wreszcie nie był ten zahukany Linetty, który bał się wziąć odpowiedzialność za piłkę.

Pozycja gracza Torino jest zbliżona do tej Góralskiego. Nie piłkarsko, nie pod względem CV, ale jeśli chodzi o ich umocowanie w kadrze, to już znajdujemy punkty wspólne. Obaj mogą się bronić niedawno rozegranym meczem w kadrze (Góralski z Bośnią, Linetty z Finlandią). I jeden, i drugi mają przed sobą gościa, którego trudno będzie wygryźć z podstawowego składu (Góralski ma Krychowiaka, Linetty Klicha lub Zielińskiego). Obaj też w niekorzystnym wariancie będą walczyć o miejsce w samolocie w rzędzie dla środkowych pomocników.

Dla Linettego kluczowe będą nie mecze w Serie A – bo w Torino pewnie będzie grał tyle, co w Sampdorii. Najważniejsze będą dla niego szanse w reprezentacji. Jeśli będzie potrafił udowodnić, że stać go na odwagę nie tylko w meczach sparingowych z Finlandią, to bliżej będzie mu pozycji Klicha niż Góralskiego.

***

Możemy pobawić się we wróżki. Do Euro jeszcze sporo czasu, nawet w tym roku czeka nas kolejne zgrupowanie, na które przyjedzie już pewnie Zieliński, być może zdrowy będzie Bielik. Zatem wtedy sytuacja będzie nieco jaśniejsza. Natomiast na dziś wydaje się, że warianty wyglądają tak.

Jeśli Bielik i Zieliński będą traktowani jako opcje na inne pozycje, to pojechać mogą: Klich, Krychowiak, Zieliński, Moder, Linetty, Góralski, Bielik.

Z kolei jeśli ostanie się tylko szóstka, to: Klich, Krychowiak, Zieliński, Moder będą pewniakami, a Linetty, Góralski i Bielik powalczą o dwa miejsca i ktoś z nich zostanie w domu

A jeśli Brzęczek będzie chciał zachować matematyczną równowagę i wybierze tylko piątkę, to: Klich, Krychowiak, Zieliński mogą być spokojni, Moder będzie bliski, Linetty, Bielik i Góralski powalczą o jeden bilet.

fot. FotoPyk

Opublikowane 12.10.2020 17:45 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 41
Subscribe
Powiadom o
guest
41 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
płonąca lanca
płonąca lanca
4 miesięcy temu

skreślić? glika krychę i beresia

blablabla
blablabla
4 miesięcy temu

Ciekawe jaka kadra komentatorow TVp pojedzie na Euro i czy Szpak sie zalapIe bo ostatnio chyba stracił miejsce . Ale mimo wszytko mysle ze jak Krychowiak pojedzie za zaslugi. Pewny natomiast jest Laskowski, Borek też, którym sie tak w TVP zachycaja. Dalej jest problem bo wieczny talent Iwański który podbnie jak Jońca zostal od kilku lat oddelegowany do innych dyscyplin. Jest tez Borczuch ale on dopiro od niedawna zaczal komentowac mecze. Jasine ktorego od dawien dawna nie bylo slychac. Takaze sytuacja z komentatorami jest bardziej niepokojaca niz z zawodnikami.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
4 miesięcy temu
Reply to  blablabla

Dawać Zimocha

baran
baran (@baran)
4 miesięcy temu

Ale że redaktor Smyk wśród skrzydłowych rozpatruje Błaszczykowskiego? Trochę tu posucha ale nie tak duza znowu. Bez przesady.

Kemp
Kemp
4 miesięcy temu
Reply to  baran

Redaktor ma świadomość, że wuja może wziąć chrześniaka na wycieczkę.

baran
baran (@baran)
4 miesięcy temu
Reply to  Kemp

W sumie to skoro Lewandowski mógł sobie wziąć Peszke, to tym bardziej trener może siostrzeńca. I nawet zagrać z 15 minut.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
4 miesięcy temu
Reply to  baran

Czy Ciebie pojebawaszy Pan Jerzy miał prawo do przyjęcia nominacji ale minęły 2 lata i jeśli z Kuba chca razem się krztusic i cmokac w zachwycie nad tak ulepiona drużyna-to lepiej będzie kaszlec na niby zamiast ataku WYBRAC SIE NA GRZYBY

Pazdzioch
Pazdzioch (@veetec)
4 miesięcy temu
Reply to  baran

zebys sie nie zdziwil baranie za kilka miesiecy

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
4 miesięcy temu
Reply to  Pazdzioch

Ja już jestem zdziwiony Wasza indolencja umyslowa brakiem argumentów, merytoryki,otwartości w obliczu faktów na zmianę myślenia lub jego korektę.Ja pisze że naj w historii polskiej piłki a Cepy pytają o medale.czy ja pisałem że drużyna naj naj naj.Plebsy pytam ile wykreowanych sytuacji Pan Robert zjebal przez 180 minut meczow? I cisza.Pisze o hierarchii i postrzeganiu przez najlepszych wartości medalu olimpijskiego cisza pytam czemu telewizje nigdy nie chwalą się że to tylko oni mają wyłączność na pokazywanie tych meczy cisza!!! Jaka cisza wszystkie pizdy robia sobie teraz dobrze by odreagowac stres wywolany świadomością swojej maleńkich.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
4 miesięcy temu
Reply to  KONDZIUbenice

malenkosci*

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
4 miesięcy temu
Reply to  baran

Sprawdził że może się przydać gral kiedyś w Borussi i w kadrze parę lat temu. Ma dobry kontakt z trenerem to będzie mu łatwiej wejść do drużyny!!! Ja tak cisne ale w sumie się zapytam.Panie Damianie czy jest Pan zdrowy na umyśle i ciele jeżeli nie to przepraszam za bezpośredniosc. Choć to sama prawda. Nie rozumie Pan dyscypliny która opisuje więc proszę to rzucić w diabły bo będzie Panu żal gdy zacznie docierać że znający temat maja z Pana naiwnych i powierzchownych,tracacych cepelia tekstów BEKE

Placzul
Placzul (@placzul)
4 miesięcy temu

Druga linia to powinni być sami kreatywni pomocnicy, głodni sukcesu. Żadnych Krychowiaków i Błaszczykowskich. Oni juz swój czas mieli. Potrzebujemy ryzyka, młodej wybieganej bez kompleksów kadry. Milik i Piątek też powinni miec jakąś realną konkurencje nie mogą jechać za nazwisko.

Jurek
Jurek
4 miesięcy temu

Najlepiej by było gdyby najpierw skreślony został sam Brzęczek.

Pedro
Pedro
4 miesięcy temu

Krychowiak juz nie jest pilkarzem z Euro16. To juz ponad 4 lata. Nie da sie na jego „grę” patrzec. Linetty to walczak i nie boi sie pilki. Bielik jest wszechstronny i potrafi grac pilka. Moder z taka dyspozycja to pewniak. Klich potrafi kopac pilke. Goralski to super walczak, ale nie tak dobry pilkarsko jak Linetty. Trudno odniesc sie do Zielinskiego.
Krychowiak i Goralski musza zostac w domu.
Ja chce widziec pilkarzy w srodku, a nie czyscicieli. Oni musza grac w pilke.

Karol
Karol
4 miesięcy temu

Nadal nie rozumiem dlaczego Krychowiak ma grać w reprezentacji skoro ostatnie mecze w jego wykonaniu to nie tylko słaba forma ale i umiejętności.
Co Krychowiak wnosi pozytywnego na boisku dla drużyny, nie wiele bo jest wolny, ociężały, rywal zawsze jest od niego szybszy przez co traci piłki w środku pola i ratując się fauluje, jak dobrze popatrzymy to ten piłkarz nawet szybko nie potrafi uruchomić piłki podaniem do kolegi , robi jakiś dziwny zamach i piłka toczy się, często trafia po drodze do rywali.
Co istotne jego spadek formy zauważono w drużynie klubowej i powiedziano,że może bez problemu odejść za porozumieniem.

jan
jan
4 miesięcy temu

Niesamowite. Tyle opcji wyboru, a wciąz sytuacji nie ma kto stworzyc .

płonąca lanca
płonąca lanca
4 miesięcy temu

czerwiński z PIasta > Krycha zniewieściała

Lol
Lol
4 miesięcy temu

Tych skreślonych wysłałbym do Legii na odbudowę, nie h się powolutku ogrywają.

płonąca lanca
płonąca lanca
4 miesięcy temu
Reply to  Lol

taak, zupełnie niczym śmieci do śmietnika

wiesz kto
wiesz kto
4 miesięcy temu

Skreslic?
Brzecyka. To nie turniej dla trenerów!

Johnny
Johnny
4 miesięcy temu

Po jaką cholerę trzymać Krychowiaka teraz kiedy jest kim grać na środku pomocy?

Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
4 miesięcy temu

Najprostszym rozwiązaniem byłoby skreślienie Jerzego Bezęczka i zatrudnienie na jego miejsce trenera z jajami.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
4 miesięcy temu

Lub baby z wąsami wszystkie opcje beda co najmniej tak samo kreatywne jak obecny strateg.

Paweł
Paweł
4 miesięcy temu

Artykuł przedwczesny. Do Euro jeszcze daleko. Ktoś tu się za bardzo podnieca.

Paweł
Paweł
4 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Niczym Roman Kołtoń

LewTurysta
LewTurysta (@lewturysta)
4 miesięcy temu

Oj coś czuję, że nawet pomimo delikatnie obiecujących sygnałów z ostatnich meczów, Buzzer jako podręcznikowy przedstawiciel polskiej myśli szkoleniowej znów schowa się za podwójną gardą i nie będzie ryzykował. Innymi słowy: Krychowiak i Góralski pojadą a Linetty zostaje w domu. Byłaby to idiotyczna decyzja, jednakże nie ma co ukrywać że na Euro będzie obrona Częstochowy, a dwaj wyżej wymienieni panowie wydają się być jednymi z ulubieńców i dyżurnych nazwisk do takiej gry. A Linetty? Niestety nikogo nie obchodzi że gość nieźle sobie radzi na Zachodzie i potrafi grać w piłkę. Liczą się dawne zasługi (Krychowiak) i stawianie na ulubieńców (Góralski) nawet jeśli prezentują nieadekwatny poziom sportowy.

Piotr
Piotr
4 miesięcy temu

A ja nie rozumiem dlaczego w 70 meczach w kadrze Krychowiak nigdy nie zagral jak w mlodziezowce albo Reims czyli na stoperze…chocby z Gibraltarem…

pep pep
pep pep
4 miesięcy temu

23

Szczesny,Dragowski,Fabianski
Kedziora, Bednarek,Walukiewicz, Puchacz,Bereszynski, Glik,Krychowiak, Karbownik
Moder, Zielinski,Kaminski, Milik, Jozwiak, Linetty, Bielik,Kadzior, S.Szymanski,Grosicki
Lewandowski,Piatek

BLISKO (walka, rezerwowi lub jak ktoś wypadnie)

Majecki
Gumny, Reca, Rybus
Blaszczykowski, Klich, Goralski,Bogusz, Marchwinski, Kozlowski

OPCJE BARDZO BARDZO REZERWOWE (gdy kontuzje)

Gikiewicz
Jedrzejczyk, Bochniewicz, Wisniewski, Mosor, Kiwior
Cebula, Wszolek,Slisz
Niezgoda,Przybylko, Aleksander Buksa

jep jep
jep jep
4 miesięcy temu
Reply to  pep pep

Puchacz… buahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

bartix3
bartix3 (@bartix3)
4 miesięcy temu

W ogóle nie ma nad czym się zastanawiać. Koniec z wyjazdami za zasługi. Mają jechać Ci głodni sukcesów. Chcących walczyć za wszelką cenę. Ani Glik ani Krychowiak, żaden Błaszczykowski, Góralski to nam tylko czerwoną kartke załatwi swoimi wślizgami – wystawianie go to sabotaż.
Jeżeli któryś napastnik będzie w dobrej formie, a Piątek nic nie będzie grał – to bez żalu skreślamy.

Koniec z tym komunistycznym myśleniem oraz towarzystwa wzajemnej adoracji.
Rozbijaliśmy beton w PZPN – trzeba też rozbić beton w myśleniu odnośnie tego kto ma być powołany i grać

Emsi
Emsi
4 miesięcy temu

Szczęsny, Fabiański, Drągowski

Kędziora, Bereszyński, Glik, Walukiewicz, Bednarek, Rybus, Karbownik

Bielik, Moder, Linetty, Krychowiak, Klich, Zieliński, Góralski, Grosicki, Szymański, Kądzior

Lewandowski, Piątek, Mili

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
4 miesięcy temu
Reply to  Emsi

A gdzie synek trenera Arkadiusz R.?

Być albo nie być
Być albo nie być
4 miesięcy temu

Linetty: bo i tak nie dostanie szansy na grę.

Kuba
Kuba
4 miesięcy temu

Covid wybierze skład reprezentacji

kaczan
kaczan (@kaczan)
4 miesięcy temu

Ja chciałbym zobaczyć ustawienie z trójką w środku. Zieliński, Moder, Linetty.

Może skończyć z ustawienem 6,8,10. Bo nie mamy wybitnej 6 (Krycha bez formy), ani nie mamy 10.

Zielu i Linetty jako mezzala (dla niewtajemniczonych najprostsza definicja to ten z boku trójki środkowych pomocników – czyli po bokach w trójce Zielu i Karolek). Moder jako media punta. Zielu fajnie dogrywa piłki. Ale robi to gdy jest dalej od bramki przeciwnika. Gdy ma przestrzeń przed sobą. Jeśli gra jako 10, to przed sobą ma tylko Lewego. Ciężko o kreatywność gdy ma się tylko jedną możliwość wyboru.

Zarzuty do Linettego i Ziela są podobne. Często w kadrze grają do najbliższego. W Serie A grają dokładnie tak samo. Tylko po zagraniu do tego najbliższego już są gotowi do otrzymania piłki. Do zgubienia przeciwnika właśnie krótkim podaniem. W kadrze taka piłka trafia do Krychy, który z całym szacunkiem, ale nie odegra z klepy, tylko przyjmie. Potem poprawi. Potem jeszcze poprawi. A na końcu zagra krosa.

Każdy z tej trójki potrafi grać w obronie. Zielu w Napoli nauczył się bronić. Linetty też potrafi odebrać piłkę. A każdy z nich potrafi zagrać i prostopadłą, i krosa, i rozegrać z klepy. Wreszcie by mieli z kim.

pep
pep (@pep)
4 miesięcy temu

Czemu znów zniknął mój wpis!!!! Ogarnijcie się w końcu!

Góralski daje znacznie więcej kadrze niż Zieliński. Ten drugi ewidentnie nie jest stworzony do kadry bo u żadnego selekcjonera nie odpalił.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
4 miesięcy temu

Pan Smyk wspomniał o Kubie Blaszczykowskim”nawet trudno to jakoś komentowac” i pół roku przed euro wysyła wirtualne powołania!!! No kompletny odlot. Żeby o czymś pisać trzeba to rozumieć i czuć Pan tego nie ma i co zrobisz jak nic nie zrobisz.Pomuz Pan JERZEMU wybrać kolor autobusu który zaparkuje przed Polska bramka. I zastanówcie się razem nad zmianą zainteresowan

Rafał
Rafał
4 miesięcy temu

Pragnę zauważyć, że redaktor Smyk skreślił się sam osiągając 2 (dwa) punkty w Quzie o starych Słowakach. 😉

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
4 miesięcy temu

W końcu może powstanie rywalizacja o miejsce w skladzie, bo powolywanie wiecznie niegrających Milika i Grosickiego to dlugofalowo bezsens

Adrian
Adrian
4 miesięcy temu

Bardzo fajnie napisany artykuł. Pozdrawiam autora 🙂

Adam
Adam
4 miesięcy temu
Reply to  Adrian

+1 byczku

Anglia
09.03.2021

Trochę szczęścia, trochę VAR-u, trochę magii. Liczy się efekt – West Ham znowu wygrał

To nie był najlepszy mecz drużyny dowodzonej przez Davida Moyesa. Jasne, nikt nie spodziewał się spacerku, bo Leeds jest jedną z tych drużyn, które grają na największej intensywności, ale ciężary londyńczyków były dzisiaj aż nadto widoczne. Ale co z tego, że ten mecz mógł się potoczyć w rozmaite strony, skoro ostatecznie skończył się dla nich […]
09.03.2021
Suche Info
09.03.2021

Diego Costa nie ma zamiaru opuszczać Europy

W ostatnich tygodniach wszystko wskazywało na to, że Diego Costa będzie kontynuował swoją karierę w Brazylii. Jednak do gry o pozyskanie byłego reprezentanta Hiszpanii włączyła się Benfica Lizbona i przedstawiła mu ofertę z kategorii nie do odrzucenia. Portal goal.com poinformował, że działacze z Estadio da Luz zaproponowali mu trzy miliony euro za podpis oraz roczne […]
09.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Radosław Majecki zagrał całe spotkanie w Pucharze Francji

Pucharowa rywalizacja z Niceą była dla naszego golkipera pierwszą od niespełna miesiąca szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności. Ostatnie minuty w barwach Monaco zaliczył bowiem 10 lutego, kiedy to jego zespół w poprzedniej rundzie podejmował Grenoble. Polak zachował wówczas czyste konto, a dziś ponownie udała mu się ta sztuka. Ekipa z Monte Carlo w 1/16 finału […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Inter uczy, jak zrobić coś dobrze, ale się nie narobić

Jeden celny strzał w całym meczu, jeden gol, trzy punkty. Kto mógłby zrobić coś takiego, jak nie Inter stworzony na modłę Antonio Conte? Zaznaczmy: Inter pewnie zmierzający po mistrzostwo Włoch, Inter podtrzymujący przewagę sześciu punktów nad Milanem. Może nie był to mecz wybitny, ba, poza męska walką po stronie obu ekip nie było na czym […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Hamburg nie może w wyjść z kryzysu

HSV już trzeci sezon występuje w 2. Bundeslidze. Mimo że w poprzednich kampaniach drużyna z portowego miasta przez długi czas znajdowała się czubie tabeli, ostatecznie nie było jej nawet dane zagrać w barażach. W bieżącej edycji rozgrywek zapowiada się na powtórkę z rozgrywki. Dziś w bardzo ważnym meczu piłkarze z Hamburga podzielili się punktami z […]
08.03.2021
Weszło FM
08.03.2021

Wtorek w Weszło FM: dużo magazynów, a wieczorem Liga Mistrzów

Wtorek w radiu Weszło FM zapowiada się niezwykle ciekawie, a w ramówce nie zabraknie audycji o tenisie, futbolu czy nawet triathlonie! Oto szczegóły: 7:00-10:00 – „Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Adam Kotleszka zapraszają na słowno-muzyczne wprowadzenie w nowy dzień! W programie analiza włoskiej Serie A, greckiej kuchni i niemieckich skoków. Zapraszamy! 10:00-12:00 – […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Chelsea wygrała z Evertonem i obroniła czwarte miejsce w tabeli

Ewentualna przegrana Chelsea w spotkaniu z Evertonem sprawiłaby, że to zespół z Liverpoolu wskoczyłby na miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Jednak londyńczycy pewnie pokonali gości i ich przewaga nad nimi wynosi już cztery punkty. Dla ekipy Thomasa Tuchela był to dwunasty mecz z rzędu bez porażki.  Pod wodzą nowego szkoleniowca Chelsea wróciła na właściwe […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Marek Hamsik oficjalnie został graczem IFK Göteborg

Jeszcze niedawno zagraniczne media donosiły, że Marek Hamsik wróci do ojczyzny i będzie reprezentował barwy Slovana Bratysław, lecz z czasem coraz bardziej realna wydawała się opcja przenosin do Göteborga. Dziś Szwedzi potwierdzili jego transfer po tym, jak Słowacki pomocnik przeszedł testy medyczne. Tym samym po prawie dwóch lat spędzonych w chińskim Dalian Professional wraca na […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Baku-Baku, to jest skład! Warta o krok od utrzymania

Miała Warta problem jesienią z tym, by skrzydłowi przynosili jakieś konkrety. Raz na jakiś czas odpalił Jakóbowski, ale był zbyt chimeryczny. Rybicki kompletnie nie przynosił liczb. Rodriguez coś umiał, problem w tym, że taktycznie wyglądał jak chłopak z orlika. Dobry okres miał Grzesik. Ale wydaje się, że Makana Baku przykryje ich wszystkich. Tydzień temu asysta […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Rumuńscy sędziowie meczu PSG-Basaksehir zostali ukarani

Po trzech miesiącach UEFA podjęła ostateczną decyzję w sprawie kary dla rumuńskich arbitrów, którzy mieli nazwać członka sztabu szkoleniowego tureckiego zespołu „czarnym”. Sędzia techniczny, Sebastian Coltescu, nie będzie mógł do końca sezonu wykonywać swojej funkcji. Z kolei Octavian Sovre został oficjalnie upomniany przez komisję dyscyplinarną oraz wysłany na odpowiednie szkolenie. Do zdarzenia miało dojść w […]
08.03.2021
Kanał Sportowy
08.03.2021

WESZŁOPOLSCY – Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków

Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Jakub Olkiewicz, Jan Mazurek i Adam Sławiński omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Dziś gośćmi Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków, Karolina Biedrzycka.  
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021