post
Damian Smyk

Opublikowane 02.09.2020 12:40 przez

Damian Smyk

Rocznik 1998 dostał w Ekstraklasie przedłużoną młodość dzięki zmianom w przepisach o młodzieżowcu w regulaminie rozgrywek. Początkowo PZPN i Ekstraklasa chciały, by młodzieżowcem w sezonie 2019/20 określano tylko zawodników z rocznika 1999 i młodszych, ale ostatecznie pod ten przepis wciągnięto zawodników o rok młodszych. Po sezonie jednak ten status dzisiejsi 22-latkowie stracili. Czy kluby z nich zrezygnowały, bo w kadrze liczą się tak samo, jak 33-letni Słowak? A może wybronili się przez ten poprzedni sezon i dalej grają w Ekstraklasie? Sprawdzamy to na konkretach.

“Młodzi będą grać tylko za odpowiedni PESEL” – grzmieli przeciwnicy przepisu o obowiązku gry przynajmniej jednego młodzieżowca. Trudno było się z krytykami nie zgodzić, bo nowy zapis w regulaminie budził obawy, że niektóre klubu będą nieprzygotowane do takiego rozwiązania. I że wachlarz pozycji w Ekstraklasie powiększy się o “pozycję młodzieżowca”, gdzie będzie wystawiany piłkarz słaby, ale przynajmniej spełniające nowe wytyczne.

Szukanie młodzieżowców niekoniecznie tych najstarszych

Niektóre zespoły faktycznie ruszyły w nerwowe poszukiwanie zawodników z rocznika 1998 i młodszych. Arka pospiesznie wzięła Kamila Antonika z Resovii, w Kielcach ściągnięto Pawła Sokoła na bramkę, Śląsk stanął w wyścigu po Przemysława Płachetę. Jak pokazał sezon – wychodziło to z różnym skutkiem. Dla niektórych ekip młodzieżowiec faktycznie był złem koniecznym – tak było w Arce, gdy trenerzy z braku laku wystawiali Antonika, Młyńskiego czy Wawszczyka. Młyński i Wawszczyk mieli swoje momenty, natomiast przypuszczamy, że wielokrotnie byli wystawiani tylko dlatego, że zgadzał im się rocznik w dowodzie osobistym. Podobnie było w Cracovii, gdzie z czasem Pestka wskoczył na odpowiedni poziom, ale często Michał Probierz wystawiał w środku pola Sylwestra Lusiusza, który niejednokrotnie nie domagał.

Kluby – co akurat dość zaskakujące – nie parły na to, by wystawiać zawodników możliwie jak najstarszych. Spodziewaliśmy się, że te zespoły, które na przepis nie były gotowe, będą parły jednak w piłkarzy z rocznika 1998. Bo najstarsi, najbardziej dojrzali, już w wielu przypadkach trochę ograni przynajmniej w niższych ligach. Tymczasem można było być przyjemnie zaskoczonym, gdy w kolejnych drużynach szanse dostawali zawodnicy jeszcze młodsi. Tacy jak Bartosz Białek, Bartosz Bida, Aleksander Buksa, Maciej Żurawski, Jakub Kamiński, Michał Karbownik czy Kamil Piątkowski.

Ale pewne obawy dotyczyły piłkarzy z rocznika 1998. Właściwie nie tyle obawy w kontekście ich samych – bo jak będą dobrzy, to się obronią. Bardziej był to brak wiary w kluby, które potraktują tych zawodników przedmiotowo. Trochę jak w tym kawałku Kasi Klich – wystawią chłopaków urodzonych w roku 1998, potraktują instrumentalnie do spełnienia zapisu w regulaminie, a później wymienią na nowszy model. Czy tak się stało?

Cóż, niekoniecznie.

Rocznik 1998 się obronił

Fakty pokazują, że jeśli któryś 22-latek regularnie grał w poprzednim sezonie, to został w zespole i gra dalej. Albo – co nawet korzystniejsze – został sprzedany z zyskiem. Tak przedstawia się zestawienie zawodników z rocznika 1998, którzy w zeszłym sezonie zaliczyli przynajmniej dwa występy w Ekstraklasie:

Robert Gumny, Kamil Jóźwiak, Paweł Tomczyk, Juliusz Letniowski (wszyscy Lech Poznań), Przemysław Mystkowski (Jagiellonia Białystok), Karol Fila (Lechia Gdańsk), Sebastian Milewski (Piast Gliwice), Marcin Listkowski, Sebastian Kowalczyk (obaj Pogoń Szczecin), Przemysław Wiśniewski (Górnik Zabrze), Kamil Pestka (Cracovia), Dawid Pakulski, Patryk Szysz (obaj Zagłębie Lubin), Kamil Wojtkowski (Wisła Kraków), Bartłomiej Żynel, Hubert Adamczyk, Damian Michalski, Maciej Ambrosiewicz (wszyscy Wisła Płock), Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław).

Już sam rzut oka na te nazwiska pozwala stwierdzić, że więcej zawodników wrzucilibyśmy do kategorii “duży transfer teraz lub za moment” niż “Ekstraklasa to dla nich zdecydowanie za wysokie progi – dzisiaj nie i jeszcze długo, długo nie”. Oczywiście największą grupę w tym zestawieniu stanowią ci, którzy pewnie na dłuższy czas zostaną po prostu solidnymi ligowcami. Ale już dzisiaj wiemy, że Przemysław Płacheta i Marcin Listkowski grali na tyle dobrze, że skusiły się na nich zachodnie kluby. Lada moment pewnie podobną drogą pójdzie Kamil Jóźwiak, transfer czeka też Roberta Gumnego, na dobrej drodze do wyjazdu jest również Kamil Pestka.

A ilu jest piłkarzy, którym po poprzednim sezonie podziękowano za współpracę i z zespołem pożegnali się na dobre? Tak naprawdę jedynie Kamil Wojtkowski z Wisły odszedł i nadal szuka klubu. Poza tym na wypożyczenie do I ligi trafił Juliusz Letniowski z Lecha Poznań, a Paweł Tomczyk przeszedł na wypożyczenie do Stali Mielec. Reszta wyżej wymienionych zawodników nadal jest w Ekstraklasie.

Oczywiście niektórzy bez statusu młodzieżowca na początku sezonu grają zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku. Przemysław Mystkowski w Jagiellonii w dwóch kolejkach rozegrał dziewiętnaście minut, Sebastian Milewski 45 minut, Patryk Szysz w Zagłębiu też jest rezerwowym (ale i był rok temu, gdy eksplodował talent Białka), Bartłomiej Żynel i Maciej Ambrosiewicz nie mają w tym sezonie jeszcze rozegranej minuty (Żynel i tak grał bardzo mało), Olaf Nowak zszedł do I ligi.

Kluby nie zachowały się cynicznie

Najlepsi wyjechali lub nadal są ważnymi ogniwami swoich zespołów. Średni wtopili się w zespół i będą rezerwowymi lub prędzej czy później wskoczą do składu. A najsłabsi po prostu odpadają. Prawo wolnego rynku. Natomiast cieszyć może fakt, że ta ostatnia grupa jest relatywnie wąska. Trudno wskazać kilku zawodników, których status spełniłby zeszłoroczne zapowiedzi spod znaku “będą grali tylko za PESEL, a później zostaną ostentacyjnie pogonieni”. Oczywiście próba statystyczna wciąż jest mała – np. w przypadku Milewskiego czy Mystkowskiego lub Pestki, który doznał urazu – ale widać gołym okiem pewną tendencję.

A ta jest taka, że kluby nie są cyniczne. Po pierwszym roku można odtrąbić skromny sukces przepisu o młodzieżowcu. Jóźwiak, Szczepański, Fila czy Gumny grali już wcześniej, ale po części beneficjentami zmian w regulaminie byli m.in. Radosław Majecki, Michał Karbownik, Przemysław Płacheta, Bartosz Białek, Bartosz Bida, Damian Michalski czy Kamil Piątkowski. Być może ten bat ze strony władz ligi był potrzebny, by przymusić trenerów do wystawiania choćby tego jednego młodziaka?

Póki co widzimy więcej plusów niż minusów. A jeden z potencjalnych minusów – czyli cyniczne wycięcie rocznika już-nie-młodzieżowego – zdaje się być obawą nieuzasadnioną.

fot. FotoPyk

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupuntkowiec.

Opublikowane 02.09.2020 12:40 przez

Damian Smyk

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
Weszło
14.04.2021

Mental siadał. Nie chcieliśmy doprowadzić do nerwowej sytuacji

– Nie chcieliśmy dopuścić do momentu, w którym w ostatniej kolejce będziemy walczyć o utrzymanie. Już takie sezony przeżywaliśmy – przykładem ten z Leszkiem Ojrzyńskim. Stwierdziliśmy, że to odpowiedni moment, by do takiej sytuacji nie doprowadzić. Postawa zawodników w ostatnich meczach pokazywała, że to idzie niestety troszkę w dół. Mental siadał – mówi Tomasz Marzec, […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

“To dla Cracovii mecz o uratowanie sezonu. Czujemy się winni tej sytuacji”

Cracovia niczego już w tym sezonie ligowym nie wskóra, pozostaje po prostu spokojnie się utrzymać, a to niekoniecznie będzie takie oczywiste. Kibicom ekstraklasowe niepowodzenia może osłodzić Puchar Polski. Dziś “Pasy” po raz drugi z rzędu mogą wejść do finału, ale muszą pokonać Raków Częstochowa. Z obrońcą krakowian Dawidem Szymonowiczem rozmawiamy o wadze tego spotkania, obecnym […]
14.04.2021
Weszło
13.04.2021

Skorża: Miałem trudną rozmowę z Puchaczem. To nie powinno mieć miejsca

– Z ogromną radością wracam do polskiej piłki, do wielkiego klubu. Lech to klub klasy premium. To duże wyróżnienie. Ponadto wracam w znane mi rejony, wiele wspólnie tu przeżyliśmy. Cieszę się na myśl współpracy z wieloma osobami, które tu zastałem. Dzisiaj pierwszy raz mogłem spotkać się z drużyną. I pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Widzę […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

„Wydawało mi się, że cały świat leży u moich stóp”

Czy świętował premierową bramkę Tomasza Makowskiego? Jak objawiała się jego sodówka i dlaczego dobrze, że jest już za nim? Na co wydał pierwsze zarobione pieniądze? Czy został kiedyś przyłapany w McDonaldzie? Jakie ma przedmeczowe rytuały? Kogo wysłałby do Quizu o Starych Słowakach? Na te i na inne pytania w ankiecie Weszło z Butami odpowiedział pomocnik […]
13.04.2021
Ekstraklasa
13.04.2021

“Szukamy trenera, który da Stali szczęście”

– Bezpośredni wpływ na drużynę ma tylko trener. Bo trener ją prowadzi, trener był na obozie w Turcji. I trener dokonał transferów, które sobie w zimie zażyczył i myśmy je zaakceptowali. Mówienie, że nie było szczęścia… Bardzo szybko odpowiem na to pytanie – dlatego zareagowaliśmy i musimy dać nowy impuls drużynie, bo szukamy trenera, który […]
13.04.2021
Weszło
12.04.2021

Dziesięciu rzemieślników i artysta Świerczok. Pewna wygrana Piasta z Górnikiem

Tym razem derby nie rządziły się swoimi prawami, tylko prawami zwyczajnymi. Piast Gliwice jest w ostatnim czasie znacznie lepiej dysponowany niż Górnik Zabrze i znalazło to potwierdzenie na boisku w poniedziałkowym starciu tych drużyn. Faworyt wygrał pewnie i zasłużenie.  Gospodarze pewne problemy mieli jedynie na początku. Zabrzanie zaczęli ze sporym animuszem i entuzjazmem, mimo że […]
12.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

HADAJ #11: Strach Skorży? Charakterny Sobolewski. Emeryci do pracy

15.04.2021
Prasówka
14.04.2021

PRASA. Skorża nie poprowadził Lecha z Legią, bo przeciągały się rozmowy

– To nie tak, że nie chciałem poprowadzić drużyny w meczu z Legią. Rozmowy rozpoczęliśmy po odejściu Darka Żurawia i one długo trwały. Nie pamiętam, kiedy tak długo rozmawiałem z klubem. Nie chodziło o finanse, bo tutaj porozumienie osiągnęliśmy natychmiast. Ale chcieliśmy ustalić, jakich błędów nie popełnić. A w meczu z Legią drużyna zagrała bardzo […]
14.04.2021
Weszło
13.04.2021

Najmniej kontrowersyjna kolejka w tym sezonie – aż trudno było się pomylić

Bywają takie kolejki, gdy wrzucamy sobie w folder ze stop-klatkami dziesięć sytuacji i orientujemy się, że nawet nie jesteśmy w połowie przeanalizowanych meczów. Ale 24. seria gier była bodaj najspokojniejsza pod tym względem w całym sezonie. Być może nawet w kilku ostatnich latach. Gdybyśmy się uparli, to nie przyglądalibyśmy się szerzej żadnej sytuacji. Niemniej coś […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Skorża: Miałem trudną rozmowę z Puchaczem. To nie powinno mieć miejsca

– Z ogromną radością wracam do polskiej piłki, do wielkiego klubu. Lech to klub klasy premium. To duże wyróżnienie. Ponadto wracam w znane mi rejony, wiele wspólnie tu przeżyliśmy. Cieszę się na myśl współpracy z wieloma osobami, które tu zastałem. Dzisiaj pierwszy raz mogłem spotkać się z drużyną. I pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Widzę […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Teraz Wisłę Płock przejmie Bartoszek, a po sezonie Brzęczek

– Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, o ekstraklasowy byt powalczy z Wisłą Bartoszek, ostatnio pracujący w I-ligowej Koronie. Gdyby Nafciarzom udałoby się zostać w elicie na kolejny sezon, drużynę ma przejąć Brzęczek. (…)Według naszych informacji obie strony są już po pierwszych rozmowach i były selekcjoner podejmie się wyzwania pod dwoma warunkami – Nafciarze muszą […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patry
Patry
7 miesięcy temu
Pelle Amersfoort- najlepszy napastnik
Pelle Amersfoort- najlepszy napastnik
7 miesięcy temu

A ja bym poszedł o krok dalej i od sezonu 21/22 nakazał grać co najmniej dwoma młodzieżowcami. Za kilka lat było by tyle względnie młodych (Polskich) piłkarzy że nikt o zdrowym rozsądku nie sprowadzał by wagonów szrotu z Hiszpanii, Bałkanów czy innych Słowacji. A być może siłą rzeczy poziom ligi też by coś drgnął.

He(J)ter
He(J)ter
7 miesięcy temu

a dlaczego tylko dwóch?
może od razu trzech, albo czterech, a może nawet pięciu…
po co jakiś szrot zagraniczny ma grać w polskiej lidze?
najlepiej zrobić obowiązek grania samymi juniorami…
i trzeba zrezygnować z traktowania 22-latków jako juniorów
grajmy max. 18-latkami
w ten sposób poziom ligi w ciągu kilku lat na pewno wzrośnie…

sailor
sailor
7 miesięcy temu
Reply to  He(J)ter

Trzech czy czterech też mogłoby być, ale za kilka lat. Zwiększajmy tę liczbę stopniowo, żeby dać się klubom przystosować.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
7 miesięcy temu
Reply to  sailor

Parytety jak w marksizmie. Dobrze też, żeby była co najmniej jedna osoba niebinarna i z 2 gejów wśród tych juniorów. Na klub oczywiście.

Damian
Damian
7 miesięcy temu

O dziwo gospodarczo jestem liberałem, ale przepis o młodzieżowcu od początku mi się podobał. Jak to się mówi w psychologi jak nie marchewką ( system junior pro) to batem (przepis o młodzieżowcu). Trzeba się pogodzić z tym, że nasza liga zamiast walczyć o ligę mistrzów powinna skupić się na ogrywaniu i transferowaniu młodych piłkarzy za granicę.
Pomysł z 2 młodzieżowcami też mi się podoba, bo pomimo faktu, że za jednego utalentowanego młodego piłkarza można wziąć spokojnie tyle ile wynosi rokroczny budżet niektórych klubów a i tak nie mogę zrozumieć czemu przed wprowadzeniem przepisu nie pchali tych młodych za uszy.

Viva la Libertad
Viva la Libertad (@viva-la-libertad)
7 miesięcy temu
Reply to  Damian

Damian nie jesteś liberałem, skoro popierasz parytety i taką ingerencję centralną.

Co to jest
Co to jest
7 miesięcy temu

Antonik był wzięty z Resovii…

Garsija
Garsija
7 miesięcy temu

Gumny i Jóźwiak, największy zawód, największy zjazd formy. Miał Lech na nich zarobić miliony, nie ma chętnych.

Frank Underwood
Frank Underwood
7 miesięcy temu
Reply to  Garsija

Guma na testach w Augsburgu, 3mln ojro 🙂

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

A od 2 lat liczyli ze pojdzie za 5-8 🙂

Puchatek
Puchatek
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Za ile pójdzie Jóźwiak jestem ciekaw. Forma mu siadła odkąd jest tak intensywnie obserwowany. Też jest za stary, by Europejskie drużyny płaciły z 5-8 mln EUR.

A co do Gumnego – miał dwie długie kontuzje. Gdyby nie pobiłby rekord transferowy 1,5 roku temu. Jak na kogoś kto dopiero wraca z kontuzji i jest wyraźnie starszy 3 mln EUR to i tak dobra suma.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
7 miesięcy temu
Reply to  Puchatek

3,5 do 4. W porywach.

sailor
sailor
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Poszedłby za 5-8, ale kontuzje przyhamowały jego karierę.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Musiałeś te dwa lata przeleżeć pod lodem. Gratuluję!

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
7 miesięcy temu
Reply to  Garsija

Obaj po prostu dostosowali się z czasem poziomem do ligi w której grają, stając się niejako na własne życzenie ligowym dzemikiem.
Niekorzystne aczkolwiek dość rozpowszechnione wśród naszych piłkarzy zjawisko.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
7 miesięcy temu

Też nie oglądasz E-klapy? Jóźwiak po najlepszym sezonie w karierze.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
7 miesięcy temu
Reply to  Garsija

Jóźwiak zagrał najlepszy sezon fanko zjazdów.

Bat na trolli
Bat na trolli
7 miesięcy temu

Ostatnie 5 meczów w sezonie, to nie cały sezon.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny (@czcibor-czcigodny)
7 miesięcy temu

Ja pierdolę. Naprawdę podajecie Jóźwiaka jako przykład sukcesu przepisu o młodzieżowcu? Jesteście niedorozwojami. Uprawiacie żałosną propagandę.

gsw
gsw
7 miesięcy temu

Jak się chce plusa zobaczyć to się zobaczy te plusy. Ten przepis zakłóca normalną twardą selekcję młodych zawodników sztucznie zawyża cenę tych piłkarzy. Jak już musimy lub chcemy promować młodzież i motywować kluby do wprowadzanie młodych chłopaków na boisko to , dużo lepszym rozwiązaniem było by obligowanie klubów, by młodzi zawodnicy musieli w danym klubie rozegrać w danym sezonie określona liczbę minut a nie przepis przymuszający kluby by musiały w każdym meczu mieć tego młodzieżowca. Obligatoryjnie w ciągu całego sezonu zawodnik lub zawodnicy mający mniej niż określony poziom wieku powinni zagrać np. 3000 minut. Przepis był by elastyczny. Co więcej za każde np. 100/500 minut granych powyżej limitu przez młodych zawodników w sezonie dany klub powinien dostawać określona sumę pieniędzy na koniec sezonu. Był by to w takim wydaniu przepis elastycznie stosowany. Co więcej dawał by korzyść z rozszerzania ilości minut granych przez młodych, którzy nie byli by zarazem demotywowani bo ktoś zagrać musi w każdym meczu. Nie nie musi jak jest bez formy to niech ją zdobywa. Zawodnicy muszą trenować i grać o skład a nie mieć coś bo taki jest przymus. Trenerzy muszą na siłę stawiać na takich niedoj… ch grajków bo taki jest przepis. Niech będzie rywalizacja między młodymi a starymi o skład i konkurencja na przestrzeni całego sezonu a nie obligatoryjnie bieganie takiego zapchaj dziury, gdzieś na pozycji, na której jak najmniej może zepsuć. Jak klub będzie mógł za granie młodymi zawodnikami zarobić np. 10 baniek za sezon to będzie ich szukał i nimi grał, bo to w naszych warunkach roczny budżet przeciętnego ligowca.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny (@czcibor-czcigodny)
7 miesięcy temu
Reply to  gsw

Jest jeszcze inny aspekt tego przepisu. Wszyscy widzą tylko tych, którzy grają dzięki temu przepisowi (ktorych tak naprawdę jest ich mało), a nie widzą tych, którzy mają zablokowany rozwój, bo muszą gnić w pierwszej drużynie bez szans na występ.

Futbol na peryferiach
Futbol na peryferiach
7 miesięcy temu

Gumny to już dziesięć lat czeka na ten transfer…

Estragon
Estragon
7 miesięcy temu

Młodzi z Lecha to zasłona dymna dla Rutkowskiego do robienia wałków u buka.
Raz mecz zawali Jóźwiak (karny z Lechią)
Raz mecz zawali Gumny (karny z Zagłebiem)
Powie sie do kamery ze: to młodzi niedoświadczeni ze “tak bywa”
Nikt nikomu nic nie udowodni, mlodzi sa zesrani i robia co im każe Piotruś Pan
Ciekawe kto kolejny w kolejce, młodych jest cale grono.

tasibo3642
tasibo3642 (@tasibo3642)
7 miesięcy temu

Google ahora paga entre 19544 y 27485 dólares al mes por trabajar en línea desde casa. Me incorporé a este trabajo hace 2 meses y he ganado $ 23870 en mi primer mes de este trabajo. Puedo decir que mi vida ha cambiado, ¡completamente para mejor! Mira lo que hago

http://www.Comercio22.com

Aram Khachatryan
Aram Khachatryan
7 miesięcy temu
Reply to  tasibo3642

Una schnela spierdalando forte

shav0
shav0 (@shav0)
7 miesięcy temu

Sprzedać ich wszystkich do Turcji. Zarobią. Będzie spokój.

Chris
Chris
7 miesięcy temu

Jest jeszcze jeden aspekt czy młody się nadaję w porównaniu do szrotu słowackiego. Karbownik zarabiał koło 20 tysięcy co było prawie co nic do reszty drużyny. Wtedy grał ze aż miło było patrzeć potem niestety dostał podwyżkę.

YungSlovak
YungSlovak (@yungslovak)
7 miesięcy temu

W zestawieniu brakuje chociażby Mateusza Spychały (w zeszłym sezonie Korona, w tym Warta)

Viva la Libertad
Viva la Libertad (@viva-la-libertad)
7 miesięcy temu

“A jeden z potencjalnych minusów – czyli cyniczne wycięcie rocznika już-nie-młodzieżowego – zdaje się być obawą nieuzasadnioną.” Chyba za wcześnie na takie tezy.

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Manchester United przyklepał awans

Manchester United w pierwszym meczu pokonał 2-0 Granadę i był pewny swego przed spotkaniem rewanżowym o półfinał Ligi Europy. Ole Gunnar Solskjaer wymienił połowę składu w porównaniu do ligowej potyczki z Tottenhamem Hotspur, ale Czerwone Diabły nie zlekceważyły rywala z Hiszpanii.  Udało się im się powtórzyć rezultat z pierwszego meczu. Wynik spotkania już w szóstej […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gerard Moreno się nie zatrzymuje

Kapitalny czas w swojej karierze przeżywa właśnie Gerard Moreno. Hiszpański napastnik strzela bramki jak na zawołanie i właśnie poprowadził Villarreal do półfinału Ligi Europy.  Hiszpanie mierzyli się dziś z Dinamem Zagrzeb. Do meczu przystępowali z zaliczką 1-0, ale lekceważenie Chorwatów byłoby złym pomysłem. Wszak mówimy o ekipie, która w poprzedniej rundzie w rewanżu odrobiła dwie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Marco Paixao w drodze po kolejną koronę

Flavio Paixao został jakiś czas temu najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy, ale jego brak Marco również nie może narzekać na nudę. Wiele wskazuje na to, że niedługo zgarnie koronę króla strzelców zaplecza tureckiej ekstraklasy. Po raz trzeci z rzędu.  W dzisiejszym meczu jego Altay zremisował 2-2 Ankarasporem i zajmuje czwarte, dające grę w barażach miejsce w […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejny klops Grabary w półfinale Pucharu Danii

W Danii doszło do rewanżowych starć w krajowym pucharze. Ekipa Sonderjyske wygrała 3-1 z Midtjylland i awansowała do finału, choć przegrała pierwsze spotkanie (0-1). Taka sztuka nie udała się z kolei Aarhus GF, czyli drużynie, w której między słupkami stoi Kamil Grabara.  Zespół Polaka w pierwszym meczu przegrał z Randers FC 0-2. Grabara był zresztą […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Raków z Lechem bez Tijanicia. Przyczyną koronawirus

Raków Częstochowa wyeliminował wczoraj Cracovię w półfinale Pucharu Polski, ale przed ekipą Marka Papszuna lada moment kolejne wyzwania. Pierwszym z nich będzie ligowa potyczka z Lechem Poznań. Jak informuje portal TVP Sport, trzecia drużyna ligi przystąpi do niej osłabiona przez brak Davida Tijanicia.  Słoweniec był jednym z bohaterów ligowego meczu z Wisłą Kraków w ostatniej […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Pogba bohaterem serialu. “Jest ikoną pokolenia”

Paul Pogba podpisał nowy kontrakt. Tym razem umowa nie dotyczy jednak gry w piłkę. Platforma Amazon Prime wyprodukuje serial dokumentalny o życiu francuskiego pomocnika.  Tytuł? “Pogmentary”. Rok premiery? 2022. Serial ma pokazywać unikatowe sceny z życia prywatnego piłkarza oraz zahaczać o boisko. Amazon coraz częściej w swoich produkcjach porusza tematy futbolowe. Swoich seriali doczekały się […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Przyszłość Suareza? Atletico, klub Beckhama lub… powrót do Anglii

Luis Suarez może zostać mistrzem Hiszpanii wraz z Atletico Madryt, ale hiszpańskie media już zastanawiają się nad tym, jaka będzie jego przyszłość. Kontrakt Urugwajczyka z Los Colchoneros obowiązuje do końca przyszłego sezonu, ale zdaniem Deportes Cuatro mógłby on bez większych przeszkód opuścić stolicę Hiszpanii również w najbliższym okienku transferowym.  34-latek strzelił dla Atletico 19 bramek […]
15.04.2021
Uncategorized
15.04.2021

Piątek w Weszło FM: Kozak, który przebiegł ponad 100 maratonów + ekstraklasa

Piątkowe mecze ekstraklasy. Wizyta w słonecznej Portugalii. Gość, który przebiegł ponad 100 maratonów. Wioślarka, która została biegaczką. Jutro na naszej antenie nie zabraknie ciekawych programów, szczegóły:  7-10, Dwójka bez sternika. Gościem Moniki Wądołowskiej i Kamila Gapińskiego będzie Marcin Soszka, który przebiegł… ponad 100 maratonów. Ukończył też projekt 61 maratonów w 61 stolicach europejskich państw. 10-11, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Myć w Krakowie, Sylwestrzak w stolicy (obsada sędziowska)

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak będzie wyglądała obsada sędziowska 25. kolejki Ekstraklasy. Przed ciekawym testem stanie Damian Sylwetrzak. 29-latek, który zadebiutował w Ekstraklasie w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, zbiera dobre recenzje, więc Kolegium Sędziów coraz śmielej korzysta z jego usług. W tej kolejce arbiter z Wrocławia poprowadzi mecz pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią.  Kolejną […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Torreira znów nalega na transfer do Argentyny

– Nie chcę już grać w Europie. Chcę grać dla Boca Juniors. To nie żadna gwałtowna decyzja – mówił kilkanaście dni temu Lucas Torreira, którego matka zmarła na koronawirusa. To właśnie to traumatyczne wydarzenie sprawiło, że Urugwajczyk chce kontynuować karierę bliżej rodzinnych stron. Jeśli komuś wydawało się, że z czasem zmieni swą decyzję, to wiele […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Nowy trener w sztabie Lecha

W sobotę oficjalnie ogłoszono, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Maciej Skorża. Nie należało jednak traktować tej informacji jako ostatniej w kontekście sztabu Kolejorza. Kilka dni później poznaliśmy nazwisko asystenta szkoleniowca. Został nim Rafał Janas.  Nie jest to żadna niespodzianka. Mówimy o trenerze, który Skorży pomagał również w Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Al-Ettifaq, Pogoni Szczecin i […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Rafael van der Vaart przejechał się po Timo Wernerze

Bez wątpienia nie jest to udany sezon pod względem statystyk strzeleckich dla niemieckiego piłkarza. Ba, jego postawa w premierowym sezonie gry dla Chelsea Londyn jest rozczarowująca. Cały czas znajduje się pod ostrzałem mediów. Słów krytyki w jego stronę nie szczędził były zawodnik Realu Madryt czy HSV Hamburg. Przyznał, że dla niego Werner jest jak “ślepy […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021