post Avatar

Opublikowane 10.08.2020 14:21 przez

redakcja

Ekstraklasa aktualnie nie gra, ale to nie znaczy, że nic się w niej nie dzieje. Z jednej strony zmagania z koronawirusem, z drugiej  – transfery, a gdzieś w tle, a w zasadzie zaciszu gabinetów, walka o podział tortu od Ekstraklasy. To, co wymieniliśmy na końcu, wcale nie jest najmniej ważne. Dzisiaj poznaliśmy odpowiedzi na kilka szalenie ważnych pytań. 

Po pierwsze: Ekstraklasa przez kolejne dwa lata (sezon 2021/22 i 2022/23) będzie pokazywana przez Canal+ i TVP. Kilkanaście tygodni temu Marcin Animucki został upoważniony do rozmów z aktualnymi nadawcami, których celem miało być przedłużenie obecnego kontraktu. Chodziło o to, żeby w trudnych, niepewnych czasach utrzymać jego wysokość na tym samym poziomie pomimo tego, że meczów będzie mniej. Łącznie za cztery lata oznaczałoby to kwotę niemal miliarda złotych dla klubów. I z tego, co słyszymy, finalizacja tych rozmów jest już bardzo blisko (kwestia dni).

Dziś sprawą zajmowały się Rada Nadzorcza, a następnie Walne Zgromadzenie i wysoce prawdopodobne jest zielone światło od klubów. Co więcej, zajęto się również podziałem tych środków. W tej chwili zdecydowanie najwięcej pieniędzy trafia do pucharowiczów i wszystko wskazuje na to, że tak będzie wyglądało to nadal. W paru klubach zżymano się i na takie rozwiązanie, i na sposób, w jaki obecnie podejmowana jest decyzja. Na razie opozycji niczego nie udało się jednak wskórać. Przypomnijmy: w tej chwili o podziale środków decyduje Rada Nadzorcza (przedstawiciele czterech najlepszych klubów ligi w poszczególnych sezonach, dwóch członków wybranych „z sali” z reszty drużyn plus człowiek z PZPN-u), stąd głosy niezadowolenia krzyczące, że najlepsi myślą głównie o sobie.

Najgłośniejsza była dziś Wisła Kraków. Biała Gwiazda chciała, by o podziale pieniędzy decydowało Walne Zgromadzenie. Innymi słowy – by dopuścić do głosu wszystkich, a nie tylko największych. Jej wniosek jednak upadł.

Prócz tego prawdopodobnie przyklepane zostanie finansowanie testów na koronawirusa z budżetu Ekstraklasy. Każdy klub ma otrzymać na ten cel po 100 tysięcy złotych.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 10.08.2020 14:21 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 35
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
grande
grande

Wiadomo ze kazdy chce najlepiej dla siebie. Jednak z punktu widzenia rozwoju ligi potrzebne jest wykreowanie stałej czołówki która w końcu zacznie punktować w Europie. Nikt Wiśle nie borni kończyc sezon na czołowych miejscach. W końcy do duży utytułowany klub z wielkiego miasta. Kto jak kto ale Wisła to ostatnia powinna marudzić na wieszą kasę dla dużych klubów.

dawiss
dawiss

Zgadzam się z Tobą, że czołowe kluby powinny być promowane, żeby w końcu mogły odpadać dopiero w fazie grupowej. Z drugiej jednak strony, uważam, że skoro te kluby są promowane dodatkowymi pieniędzmi, to kiedy do takiej grupy się nie dostają, powinny zwracać kwotę, którą otrzymały od reszty drużyn (inaczej tego nazwać nie można) na tą promocję.

Olo
Olo

Właśnie powinno być odwrotnie, najsłabsze kluby muszą być mocniejsze wtedy poziom ligi wzrośnie. Sama czołówka grając cały sezon z coraz to słabszymi (bo okradanymi przez nich z ich pieniędzy) klubami obniży poziom ligi

Boa
Boa

Jakie okradanie? Przecież w każdej lidze, w każdym sporcie i wszędzie jest tak, że im ktoś wyższe miejsce zajmie tym lepszą nagrodę dostaje.

dawiss
dawiss

Na przykład w Premier League w sezonie 18/19 pierwszy zespół dostał 152 mln funtów, ostatni 96 mln funtów. Więc w dużo bardziej szanowanej lidze pierwszy zespół dostał około 158% tego co ostatni zespół.

U nas w tym sezonie pierwszy zespół dostał ok. 29 mln zł, ostatni około 7.8 mln zł, czyli około 370% tego co ostatni zespół.
Są zespoły, które nigdy nie będą w stanie dojść do tego poziomu co Legia, z wielu przyczyn. Np. Raków nadal nie ma stadionu, nie ze swojej winy. Wprowadzając taką dysproporcję na przestrzeni kilku lat nie ma mowy o rywalizacji w lidze, ponieważ kluby nie będą miały za co ścigać czołówki. Powstanie liga dwóch prędkości, niestety…

Legię jestem w stanie jak najbardziej zrozumieć, nawet Lecha, ale nie wiem co kieruje pozostałymi członkami RN.

Kirt
Kirt

Podałeś akurat najbardziej egalitarny przykład. W Hiszpanii topowe kluby dostają znacznie więcej niż ogórki. To naturalne że najlepsze kluby będą dostawać więcej. Inna sprawa, że w Europie nic im to nie da, bo nie przegrywają z bogatszymi a raczej z biedniejszymi klubami, które nie przejadają pieniędzy na wielkie kontrakty dla pseudopiłkarzy.

Paweł
Paweł

Premier League pali pieniędzmi w piecu. Zarobki piłkarzy są tam tak wysrubowane że transferowe wtopy ciężko jest pogonić z klubów. Po prostu kluby z kontynentu chętnie by tych piłkarzy przygarnely ale nie stać ich na kontrakty dla zawodników. I jest cała masa wypożyczeń gdzie klub wypozyczajacy piłkarza i tak opłaca mu lwią część kontraktu.

Jurek
Jurek

To z czyjej winy Raków nie ma stadionu

MarioG
MarioG

Obietnice od Pudla

Paweł
Paweł

Czyli co nie promujemy zaradności i dobrego(jak na Polskie warunki zarządzania), tylko dajemy pierdolwatym klubom jeszcze więcej kasy aby tą pierdolowatosc mogły ciągnąć w nieskończoność. W Warszawie jest taki pierdolowaty klub – Polonia. Nie zrobią u siebie porządku tylko jęczą dajcie bo my biedni jesteśmy a Legia ma wszystko.

Krzysiek
Krzysiek

Kompletna bzdura. Skoro w innych ligach np. w angielskiej spadkowicz dostaje 500 mln, a u nas mistrz 31, to czy u nas czołowy klub „okradnie” kolejne biedniejsze kluby i będzie miał nawet te 10 mln więcej, kompletnie nic nie znaczy w Europie. A będzie grać z coraz biedniejszymi klubami więc żadnej rywalizacji.
Poza tym, problemem Legi w Europie nie jest kasa jak widać, bo przez ostatnie lata odpadała z klubami, które budżet miały wielokrotnie mniejszy, więc co niby ma dać robienie takich dysproporcji między naszymi klubami.
Wiadomo, że to nie ma nic wspólnego z normalną sytuacją, Miodek i inni chcą się nachapić kosztem innych, nie pytają się nikogo o zdanie i robią co chcą, będę dlatego trzymał kciuki by w pucharach odpadli w 1 rundzie, zresztą jak zawsze za te złodziejstwo.

Boa
Boa

Astana, Sherrif, a szczególnie Rangersi mieli wyższe budżety od Legii. Legia w polskiej lidze z tym budżetem jest hegemonem, w skali Europy kopciuszkiem.

15wszechmistrz15!!!
15wszechmistrz15!!!

No niestety, czasy gdy Wisła była jednym z wiodących klubów w ekstraklasie dawno się skończyły.
Trzeba walczyć o swoje, gdy będą na górze, podział nie będzie im przeszkadzał.

Paweł
Paweł

Niby po erze Cupiała trofeów mnogo, ale ten sam Cupiał zostawił Wisłę w gorszej sytuacji nim ja przejmował. Akademią? Po co kupi się piłkarzy, marketing, dzień meczowy itp? Pff jutro przyniosę do Klubu kolejną walizkę kasy więc po co się starać. I wszystko było dobrze dopóki telefonice żarło, jak przestało klub był goły i wesoły.

Jeremiasz
Jeremiasz

Jebnęliście się o 0 przy pucharowiczach amatorzy

kINGA
kINGA

Czyli dalej będą okradane kluby przez cwaniaków z legii i cracovii. ŻENADA, zwykłe złodziejstwo

Boa
Boa

A kto takiej Wiśle broni zostać mistrzem Polski i zgarnąć z tego podziału najwięcej?

Ly Vanna
Ly Vanna

Ja.

Boa
Boa

Wjeżdża polski Bill Gates na białym koniu do polskiego futbolu. Wyskakuje z każdego programu, gazety i lodówki, opowiada jakieś bajki, że kolejki miliarderów się do niego ustawiają, żeby zainwestować w Wisłę. Kibice łykają jak pelikany i piszą coś o LM w ciągu dwóch lat. A przez te dwa lata pan binarny nie sprowadza pół sponsora, nie dokłada złotówki, jedyny pomysł to ciągłe żebrozbiórki od kibiców, a teraz jeszcze chce więcej kasy za walkę o utrzymanie. Dajta, bo mam hory klób. Takiego bajkopisarza i pozera to dawno w polskiej piłce nie było, a przecież konkurencja spora.

Andrzej
Andrzej

jednego zera wam brakuje przy pozycji pucharowicze ( 1 miejsce) – kwota nie sumuje się do 29mln.

Blizbor
Blizbor

Nawet jak podliczysz ostatnią rubrykę jako 12,6M zamiast 1,26M to się nie sumuje do ich wyniku 😀

Janusz
Janusz

Przecież ekstraklasa od sezonu 2021/2022 ma liczyć 18 zespołów, a nie 16. Ten podział zakłada, że dwie ostatnie drużyny nic nie dostaną, czy już nadaje się do tego, aby go spuścić w kiblu?

Blizbor
Blizbor

Oni nawet nie potrafią policzyć dokładnie swoich własnych tabel. Niech ktoś sobie spróbuje policzyć kasę na pierwsze miejsce i nie ma chuja, żeby wyszło ~29,2M.

Amber mozart
Amber mozart

Kalkulator sobie kup bo liczyc nie umiesz

Belser
Belser

Najśmieszniejsze są oburzone głosy ludzi którzy twierdzą że drużyny z topu nie powinny dostawać więcej. Przecież te wasze kluby z dołu grają w ekstraklasie tylko po to aby dostać własnie jak największą gażę z praw telewizyjnych/ekstraklasy i vegetują sobie od 1 do 1. Gdyby tak uciśnić pasa na dole to może zasłużone kluby takie jak Widzew, Wisła, Ruch Chorzów itp. nauczyłyby się zarządzać w sposób racjonalny pieniędzmi.

Blizbor
Blizbor

Coś się wam w grafice popierdoliło, bo numer 1. ma łącznie (według waszej tabeli) dostać 16 milionów 744,5 tysiąca złotych. Podejrzewałem, że w rubryce „Pucharowicze” jebliście się o jedno zero, więc odjąłem 1,26M od mojego wyniku i dodałem 12,6M. Wynik wyszedł 28 084 500.

Także jak zwykle geniusze Weszło w formie. Jak nie dodać to chuj a nie ich wynik wychodzi.

Ja Ja
Ja Ja

Za mała, jest ta, dysproporcja. W czołówce te pieniądze pójdą na jako taki rozwój, transfery itd. Końcówka spłaci częściowo długi pewnie jak wisla i odda jakimś dziwnym pośrednikom jak niedawny spadkowicz.

Ja Ja
Ja Ja

Za, mała dysproporcja! W zeszłym roku jeden ze spadkowiczów pieniądze oddawał jakimś dziwnym pośrednikom za dziesiątki zawodników. Nie chcemy tego!

Por que
Por que

Znam profil tego portalu, ale naprawdę musieliście użyć słowa „hajs” w tytule? Luźna forma niespodzianka oznacza od razu braku poszanowania dla języka polskiego.

Por que
Por que

Rozumiem luźny profil tego portalu, ale naprawdę musieliście użyć słowa „hajs” w tytule?

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa

Ja to czekam na kolejne płaczące wypowiedzi Blaszczykowskiego.
Jak to on sam ratuje wielką Wisłę a ekstraklasa nie chce się sprawiedliwie podzielić… a im tak bardzo potrzeba piniondzów.

pioter
pioter

Trochę Wisła racji ma. Najsprawiedliwiej byłoby gdyby wśród różnych warunków na podstawie których wypłacane są pieniądze pojawiła się oglądalność w telewizji. I to powinien być ważny punkt, do którego zbierano by dane od nc+, i który przynajmniej na czas tego wirusa powinien decydować o podziale co najmniej 30-40% wszystkich pieniędzy. Rzecz w tym, że najpopularniejsze kluby w tym kraju mają obecnie mocno ograniczone możliwości osiągania zysków z dnia meczowego, a jeśli na jesień covid19 się rozkręci i rząd w ogóle zamknie stadiony dla publiki, to nie tylko ograniczone, ale całkiem pozbawione. Skoro zatem ludzie zamiast na stadion siadaliby przed telewizorami, to uczciwie byłoby żeby znalazło to przełożenie na podział pieniędzy. Notabene Legia czy Lech też by na tym stratni nie byli, a Wisła z racji swoich problemów na pewno przyjęłaby takie rozwiązanie z pocałowaniem ręki.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Wisła chętna na kasę ale już na granie to nie za bardzo.
Mitoman Królewski zaraz ściągnie jakiegoś „szejka”, który zainwestuje w klub. Oczywiście będzie to „szejk” z mcdonalds.

Kacper
Kacper

Moim zdaniem pieniądze z praw telewizyjnych powinny być dzielone po pierwsze z aktualnej pozycji w lidze a po drugi według oglądalności spotkań klubu przez cały sezon. Bo przecież telewizja zarabia z oglądalności spotkań, więc drużyny które generują największy zysk powinny więcej z praw telewizyjnych dostać.

gsw
gsw
Weszło
01.10.2020

Inaczej być nie mogło. Lewandowski wybrany Piłkarzem Roku UEFA!

Powiedzmy sobie szczerze – innej możliwości zwyczajnie nie było. Robert Lewandowski z miażdżącą przewagą wygrywa plebiscyt na Piłkarza Roku 2020 według UEFA (to, że został najlepszym napastnikiem poprzedniej edycji Ligi Mistrzów to już w ogóle formalność). Cóż – nie jest to może równie prestiżowa nagroda co Złota Piłka, ale i tak cieszy, biorąc pod uwagę, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Kędziora z Juve i Barceloną, Rybus i Krychowiak z Bayernem i Atletico. Wylosowano grupy LM!

Zanim nastąpiły rozstrzygnięcia co do uczestników fazy grupowej Ligi Europy, w Nyonie rozlosowano już grupy Ligi Mistrzów. Dynamo Kijów Tomasza Kędziory zostało rzucone na bardzo głęboką wodę, na której pływają Juventus Wojciecha Szczęsnego i Barcelona, ale przynajmniej będzie ciekawie. No i jest realna szansa na trzecie miejsce, bo czwartym do brydża został Ferencvaros. Lokomotiw Moskwa […]
01.10.2020
WeszłoTV
01.10.2020

Quiz: SAMBA DI JANEIRO DOS WOKALIZOS HEJ HO

PERE PAŃSTWA, nie mogą się państwo doczekać meczów? To wpadajcie na quiz! Kto będzie? Zacni goście: – Łukasz Stupka, były dyrektor sportowy Bruk-Betu Termaliki Nieciecza – Wojciech Piela (Piela inc.) – Jakub Białek (Białek&Białek) – Daniel Żórawski (Czapo) – Paczul (Paweł) – WOOKAALIZYY 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Koronawirus nie daje za wygraną. Mecz Wisła Kraków – Lechia przełożony

Cóż. Chyba najwyższa pora przyzwyczaić się do tego, że terminarz Ekstraklasy to rzecz dość płynna, bo zmiany mogą zachodzić w nim w każdej chwili. W przypadku szóstej kolejki odwołano już spotkanie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok z powodu wielkiej liczby pozytywnych wyników w ekipie z województwa zachodniopomorskiego. Do wczoraj wydawało się, że na tym koniec, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Sabotaż a’la zarząd Resovii: najpierw podkopano pozycję trenera, potem go zwolniono

Stało się, pierwszy trener na zapleczu Ekstraklasy stracił pracę. Z posadą pożegnał się Szymon Grabowski, opiekun beniaminka rozgrywek, czyli Resovii. I być może nie byłoby w tej sprawie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwolnieniu towarzyszy wiele kontrowersji. Po pierwsze, trenera zwolnił zarząd, który dopiero co został zmieniony. Po drugie, ten sam zarząd najpierw mocno […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Azikiewicz: „Trzeba mieć mocno poukładane w głowie, żeby nie odbiło”

Zdobył brązowy medal ME U-17 w kadrze Marcina Dorny z takimi zawodnikami jak Karol Linetty czy Mariusz Stępiński u boku. W Zagłębiu Lubin debiutował w Ekstraklasie w wieku zaledwie 18 lat. Młody, perspektywiczny lewy obrońca, o którego pytały wielkie marki (jak na przykład Hertha), a później… zaliczył zjazd do drugiej ligi. Czy jego kariera mogła […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

QUIZ. Wszyscy uczestnicy Ligi Mistrzów

Poznaliśmy wczoraj wszystkie ekipy, które zagrają w Champions League. Pojawiły się w stawce nowe drużyny, uznaliśmy więc, że warto odświeżyć nasz quiz. Chodzi w nim o to, żeby wymienić wszystkie zespoły, które choć raz dotarły do fazy grupowej najbardziej elitarnych rozgrywek. Trochę się tego nazbierało – dajcie znać, jak wam poszło. Przy pisowni spróbowaliśmy jak […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

„Charleroi gra w stylu Atletico. Rywale cierpią w meczach z nimi”

– W Belgii mówi się, że Charleroi gra w stylu Atletico – nie dają nic od siebie, jeśli nie muszą. Rywal cierpi, gdy z nimi gra. Ustawiają się defensywnie, czekają na przeciwników, a później bardzo szybko przechodzą do ataku. Mają kreatywnych piłkarzy z przodu, ale sami z siebie w ataku pozycyjnym nie prezentują się dobrze. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Od Dinama Tbilisi po Spartak Moskwa. Polskie boje w play-offach o Ligę Europy

Czasem polskie kluby spadały do fazy grupowej Ligi Europy/Pucharu UEFA po nieudanym boju o Ligę Mistrzów. Jeśli natomiast liczyć tylko play-off o fazę grupową tej europejskiej drugiej ligi, to bilans awansów do odpadnięć wynosi 8 – 15. Są wśród tych meczów wielkie boje, wyeliminowane potęgi, które nakręcały kolejne pucharowe sukcesy, wyważając drzwi do lepszych rankingów. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech nie podpiera ścian i idzie na podryw. Ofensywny futbol pomoże coś wyrwać?

Półtora roku temu Lech Poznań podjął bardzo świadomą decyzję – zechciał wywrócić do góry nogi sposób patrzenia na sukces. Uznał, że sukces przychodzi nie wtedy, gdy obwieści się światu „chcemy coś osiągnąć!”, lecz gdy poweźmie się działania, które do tego sukcesu mają prowadzić. Tym działaniem miała być gra ofensywna, oparta na wysokim pressingu, która przynosi […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Legia weźmie rewanż na Karabachu za Wisłę i Piasta?

Czy Legia Warszawa wróci dziś do Europy? Całkiem możliwe. Atut własnego boiska, osłabienie rywala – to coś, co trzeba wykorzystać. My także możemy to zrobić, typując to spotkanie w eWinner! Ten legalny polski bukmacher oferuje nam atrakcyjne kursy na dzisiejszy mecz eliminacji do Ligi Europy. Legia Warszawa – Karabach Agdam Ostatnie mecze Legii: WPWPR Poprzednie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Czy Lech ogra Charleroi? Tak, jest to możliwe!

Ok, wiemy, że to Belgowie są faworytem starcia z Lechem Poznań. Tyle że w pojedynku z Hammarby także faworytem byli rywale. „Kolejorz” sprawił wówczas niespodziankę, więc dlaczego nie może zrobić jej teraz? A skoro może, to i my możemy z tego skorzystać. Sprawdziliśmy ofertę Totolotka i podpowiadamy, co dziś warto zagrać! Charleroi – Lech Poznań […]
01.10.2020
Kanał Sportowy
01.10.2020

Stanowski omawia biografię Brzęczka – „Mistrz i Małgorzata”, odcinek 1

Krzysztof Stanowski w nowej mini-serii „Mistrz i Małgorzata” omawia biografię selekcjonera reprezentacji Polski „W grze” autorstwa Małgorzaty Domagalik.  Spoiler, którego wszyscy się spodziewacie: to będzie miazga na niekorzyść tej książki. 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Pozostał jeden krok. Legio, Lechu – po prostu go zróbcie!

Nie będziemy się bawić w przydługie wstępy, bo sprawa jest prosta jak budowa cepa. Legio Warszawa, Lechu Poznań – zróbcie to. Pozostał jeden krok. Awansujcie do fazy grupowej Ligi Europy. Polska piłka klubowa upadła w ostatnich latach naprawdę nisko. Najwyższy czas, by rozpocząć proces wygrzebywania się z tego bagna. A nie uda się tego dokonać, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech i Legia w Lidze Europy – zakłady specjalne od TOTALbet!

Czwartkowy wieczór będzie dla naszych zespołów wyjątkowy. Po raz pierwszy od 1979 roku dawna w październiku dwie drużyny w pucharach. A możemy je mieć nawet w listopadzie, jeśli tylko Lech i Legia staną na wysokości zadania. Na dwumecz naszych eksportowych drużyn czeka cała piłkarska Polska, więc warto z tego skorzystać. Chociażby tak, jak robi to […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

W Azerbejdżanie trafiłbym do więzienia

– Jakbym pojechał do Azerbejdżanu, a na granicy zobaczyliby u mnie ormiańską pieczątkę, na pewno spytaliby, czy byłem w Górskim Karabachu. Jeśli przyznałbym się lub by mi to udowodnili – a udałoby im się, choćby poprzez zdjęcia na moim blogu – to trafiłbym do więzienia w Azerbejdżanie. Areszt na początku, to pewne, stamtąd wyciągnąć mnie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Charleroi nie tak silne, jak Genk. Na co trzeba uważać? | ANALIZA

Dwa lata temu Racing Genk wyrzucił Lecha Poznań z Ligi Europy. Belgowie byli wówczas poza zasięgiem Kolejorza. Różnica klas rzucała się w oczy – nawet jeśli wynik dwumeczu tego nie odzwierciedlał. Czy podobnej deklasacji możemy spodziewać się dziś w starciu poznaniaków z Charleroi? Zdecydowanie nie. Ci „nowi Belgowie” nie są tak silni jak Genk i […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

PRASA. Novikovas: Kibicom Legii nic we mnie nie pasowało. Czasami docenia się po czasie

Co słychać w prasie przed meczami Lecha i Legii? Oczywiście sporo przeczytamy o samych spotkaniach. Ale mamy także ciekawy wywiad z Arvydasem Novikovasem, który trochę się z Warszawą rozlicza. – Niekiedy coś lub kogoś docenia się po czasie. Kiedy byłem w Legii, nic im się nie podobało. To źle, to jeszcze gorzej, a tamto już w […]
01.10.2020