post Avatar

Opublikowane 04.08.2020 15:38 przez

redakcja

– Jeśli chodzi o wcześniejsze, a więc obecnie obowiązujące regulacje – tam od początku dużo wytycznych wskazywało na odpowiedzialność lekarzy klubowych. Wprost było powiedziane, że najlepsze procedury nie zwolnią klubu z opracowania własnych. Zadaniem komisji jest przygotowanie wersji – tak, ale to nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za własne postępowanie. Tak samo w przypadku Wisły Płock. Powinna stosować się do wcześniejszych rekomendacji. Stosowaliśmy to choćby w przypadku zgłaszania zawodników z drugich drużyn – nikt nikogo nie uprawnił, dopóki nie dostał błogosławieństwa komisji medycznej. Najpierw testy były wysyłane do zespołu medycznego, jak tam było zielone światło, mógł dołączyć, mógł grać. Procedura więc była wypracowana – mówi Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasa SA.

***

Chcielibyśmy pana skonfrontować z fragmentem dzisiejszego artykułu „Przeglądu Sportowego”: „Przyszykowano listę wytycznych dotyczących m.in. tego, jak spędzać urlopy mają zawodnicy. Nigdy nie trafiła ona jednak do klubów„. To frapujące, bo nawet jeśli kluby same powinny dbać o odpowiedzialność za sytuację, tak powstaje lista i nie zostaje wysłana.

Od kilku miesięcy pracowaliśmy wszyscy razem, z PZPN, klubami i ekspertami, nad kwestiami restartu ligi. Ta współpraca układa się bardzo dobrze, dzięki niej mogliśmy dokończyć sezon, co jest ogromnym sukcesem całego środowiska piłkarskiego. Protokół medyczny przygotowano pod auspicjami komisji medycznej PZPN. Te dokumenty są na stronie internetowej PZPN i obowiązują. Formalnie za merytoryczne przygotowanie projektu odpowiada zespół medyczny – lekarze, profesorowie medycyny, oni mają największą wiedzę. Ten powstały regulamin obowiązuje dalej. Natomiast przygotowywana jest wciąż część dotycząca procedur, badań, raportowania w trakcie najbliższego sezonu, która będzie obejmować rozgrywki nie tylko Ekstraklasy, ale też 1 i 2 ligi. Wytyczne te zostaną zatwierdzone przez związek, a kluby będą zobowiązane do ich respektowania. Nie wiem nic o jakiejś innej liście, która miała być wysyłana.

Ale piłkarze już wrócili na boiska, na razie treningowe. To może być za późno, na przykład planowane procedury co do bezpieczeństwa treningów mogą być teraz nieprzestrzegane.

Kwestie te znajdują się kompetencji zespołu medycznego PZPN, który ma największą wiedzę w tym zakresie i wszystkie zalecenia powinny wychodzić stamtąd. Natomiast podkreślam: ten powrót do treningów ma obowiązujące do tej pory reguły, takie same jak powrotu do treningów po przerwie. Jest potrzeba nowych regulacji, bo w praktyce okazało się, że nie wszystko było tymi wytycznymi regulowane. Ale to nie tak, że nie ma żadnych zaleceń. One są i cały czas obowiązują.

I pewnie jeszcze trochę będą obowiązywać. 

Cała kwestia się rozwija, o czym mówią sami doktorzy. W marcu mieliśmy zupełne inne możliwości, również jeśli chodzi o same badania, wiedzę. Jest to proces, stale zmieniający się. Przykładem tego dzisiejsza decyzja UEFA, która wprowadza uaktualnienie zasad medycznych obowiązujących na sezon 20/21. Przypuszczam, że te procedury będą się więc zmieniać także w ciągu całego roku, sezonu. Stąd też kluby, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, powinny się kontaktować z komisją medyczną. Do tej pory tak to w funkcjonowało i tak musi funkcjonować nadal.

Oczywiście, problemem ogólnym, nie tylko naszym, ale również innych lig, jest bardzo krótka przerwa między sezonami. Przygotowanie tych procedur medycznych to znacznie trudniejszy i bardziej złożony problem niż napisanie regulaminu rozgrywek. Trzeba pamiętać, że członkowie komisji medycznej PZPN w czasie pandemii mają mnóstwo obowiązków, bo to nie tylko ESA, ale też 1 liga, 2 liga, swoje kluby, swoje szpitale. Gdybyśmy mieli dłuższą przerwę, nie byłoby jakiegokolwiek problemu. A tak czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Ten dokument według naszej wiedzy będzie gotowy w tym tygodniu, kluby będą się musiały dostosować.

Jeśli chodzi o wcześniejsze, a więc obecnie obowiązujące regulacje – tam od początku dużo wytycznych wskazywało na odpowiedzialność lekarzy klubowych. Wprost było powiedziane, że najlepsze procedury nie zwolnią klubu z opracowania własnych. Zadaniem komisji jest przygotowanie wersji – tak, ale to nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za własne postępowanie.

Tak samo w przypadku Wisły Płock. Powinna stosować się do wcześniejszych rekomendacji. Stosowaliśmy to choćby w przypadku zgłaszania zawodników z drugich drużyn – nikt nikogo nie uprawnił, dopóki nie dostał błogosławieństwa komisji medycznej. Najpierw testy były wysyłane do zespołu medycznego, jak tam było zielone światło, mógł dołączyć, mógł grać. Procedura więc była wypracowana. Jeśli chodzi o częstotliwość testów – taki dokument zostanie teraz opublikowany. Natomiast to proces stale się zmieniający, dlatego zawsze mówiliśmy – w razie wątpliwości pomoże wam komisja medyczna. Dlaczego? Bo oni się na tym znają. Nie będzie takich spraw rozstrzygał ani prezes PZPN czy prezes Ekstraklasy lub ludzie od logistyki rozgrywek. To muszą być zawsze rekomendacje medyczne, choćby lekarza klubowego. I większość klubów poszła w tym kierunku.

Odpowiedzialność klubów swoją drogą, ale wy, jako czuwający nad całą ligą, nad tym by grała, czy nie powinniście takich kwestii też dokładniej dopilnować?

To jest podział kompetencji. Ja na przykład od strony formalnej mam przygotować terminarz i regulamin rozgrywek. To jest moja część merytoryczna. Ekstraklasa przygotowała szczegółowe wytyczne i regulaminy odnośnie organizacji zawodów, strefowania stadionów, czy kwestii produkcyjnych, za które bierzemy odpowiedzialność. Kluby dostały komplet materiałów od nas jeszcze w lipcu. Natomiast to komisja medyczna PZPN jako jedyna może zrobić rekomendacje medyczne. Zaraz to nastąpi.

Kolejny fragment artykułu Przeglądu Sportowego, do którego chciałbym, żeby pan się odniósł. „Dopiero wczoraj Ekstraklasa SA wysłała do klubów wiadomość ze wstępną informacją na temat tego, że każdy zespół musi przejść przed pierwszym treningiem obowiązkowe badania. Szkoda tylko, że do poniedziałku osiem zespołów trenowało już od kilku dni, a sześć drużyn wznowiło zajęcia wczoraj”.

Wysłaliśmy ogół informacji, jako formę przypomnienia o istniejących regulacjach. Przypomnienia, że należy mieć pewność przed wznowieniem treningów grupowych, że że piłkarze nie mają wirusa. Kluby robiły te badania. Większość klubów, co ciekawe, robiło więcej badań niż te obowiązkowe. To było tylko przypomnienie praktyki. Jak się popyta w klubach, nikt nie powinien puścić na boisko zawodnika niezbadanego, zwłaszcza teraz, gdy piłkarze wracają z urlopów albo dołączają zawodnicy z innych klubów. To kwestia zdroworozsądkowa, jeżeli ktoś naruszy tę zasadę, ryzykuje, że zaszkodzi sam sobie. Tu żaden regulamin czy pismo w tej sprawie nie pomogą.

Ale to już się zdarzyło.

Problem polega na tym, że nie zaczekano na wynik badań. Gdyby nie to, nie byłoby żadnej sprawy.. Kluby wiedziały co mają zrobić. Procedury obowiązywały, zalecenia medyczne przy restarcie też. Ta sytuacja jest nauczką, że nie wolno tracić czujności i nie można pozwalać sobie na rozprężenie.

Od razu mówię, że nasza współpraca ze związkiem układa się bardzo dobrze. Jak przeczytałem, że jest jakiś konflikt – nie ma czegoś takiego. Co więcej, w komisji medycznej są przedstawiciele klubów Ekstraklasy czy przedstawiciele autorów uefowskich dyspozycji. Jest się do kogo zwracać. Ciekawe, że przedstawiciel Wisły Płock też był w tej grupie roboczej. Kontakt był bezpośredni. Nie wiem na czym polega ten błąd Wisły.

Dalsza kwestia. „Czemu zrezygnowano całkowicie z ankiet medycznych w okresie wakacji, skoro wcześniej każdy gracz musiał je wysyłać codziennie”.

Wszystkie pytania o to, jak to powinno wyglądać od strony medycznej, powinny być kierowane do zespołu medycznego.

Co musiałoby się stać, żeby liga znów została przerwana?

Musi być taka decyzja organów państwowych. Duża moc sprawczą może mieć też sanepid. Jeśli decyzja dotyczy dwóch, trzech graczy, to mecze będą się odbywać. UEFA przyjmuje, że jeśli jest co najmniej dwunastu piłkarzy uprawnionych do gry, to mecz ma się odbyć, nie ma mowy o przekładaniu spotkania. Ligi generalnie przyjmują podobne rozwiązania.

Jak pan patrzy na licznik zachorowań w Polsce, rosnący, to jest pełen obaw czy raczej podchodzi do tego spokojnie?

Najważniejsza kwestia, o co apelujemy, a która została ustalona miesiące temu przy powrocie, to konieczność zachowania maksymalnej ostrożności i odpowiedzialności. Profesjonalizm piłkarzy w tym momencie oznacza, żeby nie pojawiać się w miejscach, gdzie zagrożenie jest większe. Przykład wesel, gdzie można się zarazić łatwo i potem przyciągnąć to do klubu, a w konsekwencji uruchomić kostki domina i sparaliżować rozgrywki. Czyli też, niektórych, pozostawić bez środków do życia.

Ale piłkarze wyjeżdżali, było mnóstwo dowodów na mediach społecznościowych. To były zdjęcia z plaż i innych takich.

Po tylu miesiącach w zamknięciu jest zrozumiałe, że niektórzy chcieli wyjechać. Obcokrajowcy w niektórych przypadkach od miesięcy nie widzieli się z rodziną. Po powrocie powinni być zbadani, a dopiero potem dopuszczeni do zajęć, czyli: przeszli obowiązującą procedurę. Jestem delegatem UEFA, jak jadę na mecz, to mam obowiązek się przebadać. Wszyscy mają obowiązek dać gwarancję, że inni są bezpieczni. Tu się nic nie zmieniło. Dopóki pandemia nie wygaśnie, w tych ogólnych założeniach to się nie zmieni.

Puchar Polski to nie wasza jurysdykcja, ale kluby ESA niebawem zagrają w pierwszej rundzie również z klubami z niższych lig, gdzie nie było obowiązkowych testów.

Na prośbę klubów poprosiliśmy komisję medyczną PZPN o uregulowanie tej kwestii, żeby kluby miały jasność. Pytania, które dostaliśmy, przekazaliśmy natychmiast do związku.

Jeszcze jeden fragment artykułu do skonfrontowania „ani PZPN, ani Ekstraklasa SA nie przekazały klubom, że od sezonu 2020/21 to na nie spada odpowiedzialność za przeprowadzanie badań oraz ich koszty”.

Istnieje ze strony Ekstraklasy możliwość współfinansowania badan, nie stanowi to żadnego zagadnienia, nie ma tu żadnego pola zwarcia. Jak do tej pory cała współpraca odnośnie procedur powrotu, dokumentacji, te kwestie medyczne, współpraca z delegatami, sędziami, klubami – układa się to nieźle, nie mogę narzekać. Jedyny problem, to że sytuacja COVID-19 ewoluuje. Stąd mogą wynikać pewne opóźnienia, ja te najnowsze aktualizacje wytycznych medycznych. Ale każdy, kto ma wątpliwości, w razie potrzeby wie z kim się kontaktować w PZPN-ie.

Mówił pan wcześniej o dzisiejszej aktualizacji procedur ze strony UEFA.

Wraz z publikacją listy klubów, które zagrają w europejskich pucharach, dostały również one informacje o procedurach medycznych co do gry pucharowej. Przykładowo, w przypadku sporu o to, który organ rozstrzygnie kwestie medyczne: jakie testy będą uznawane? Mamy pięćdziesiąt federacji, w różnych krajach są różne standardy. To pokazuje skomplikowanie procesu. Musimy patrzeć na to z większą wyrozumiałością, pokorą. Może się zdarzyć, że pomimo najlepszych standardów, zdarzą się zakażenia. Trzeba się na to maksymalnie przygotować od strony logistycznej. Słysząc głosy z różnych środowisk, zakładam, że ta jesień może być bardzo ciężka. Jestem więc choćby ostrożny w kwestii przekładania spotkań.

Niebawem Łotwa może zamknąć z nami granicę ze względu na wzrost liczby zachorowań. Załóżmy, że polski klub losuje tamtejszy klub – co się dzieje?

UEFA może wtedy zdecydować gdzie ten mecz się odbędzie. Nie może być tak, że klub odpadnie z pucharów z takiej przyczyny. Może wyznaczyć neutralny teren gry. Natomiast to faktycznie interesująca kwestia, choćby w kontekście Wielkiej Brytanii, gdzie te przepisy są bardzo restrykcyjne. Problemy tej natury mogą być w najbliższej edycji pucharów, są one wyzwaniem. Kwestie przejazdów, badań po powrotach… Natomiast jak mówiłem, kluby dostały te procedury od UEFA. Tak samo jeśli chodzi o kwestie powrotu piłkarzy ze zgrupowań reprezentacji.

Czarny scenariusz: liga przerwana jesienią. Jak wielki to problem?

Zależy na jak długo i jaka będzie skala problemu. Kalendarz paradoksalnie jest taki sam jak w zeszłym roku – Euro, finał Ligi Europy w Gdańsku. Ale w przypadku czarnego scenariusza niewykluczone, że będziemy mieli już więcej narzędzi, wiedzy, może już do tamtego czasu powstanie szczepionka. Ten scenariusz, nawet jakby wystąpił, nie musi być taki  czarny.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 04.08.2020 15:38 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 10
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Placzul
Placzul

W Ekstraklasa S.A. juz posrani.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Przeczytałem, że „Nikt nie powinien puścić na boisko zawodnika niezadbanego” .
Czas na nowe okulary.

a6t3ewsad
a6t3ewsad

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Trafili ostatnio kurs 196 kuponu i skan tego kuponu na blogu! polecam ich bo sam zarobilem na ich ostatnim kuponie 15 tys! uczciwi są i kupony wchodzą

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Ile razy w jednym wywiadzie można powtórzyć to samo?

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski

Kolejny debil wierzy w szczepionkę 😀

Rookie
Rookie

Ja myślę że ze sraczką też nie będą dopuszczać, bo to może grozić skażeniem środowiska :d

Wróżbita Maciej
Wróżbita Maciej

Gdy piłkarze wrócili po przerwie spowodowanej pandemią, sami w wywiadach mówili, że mało który stosował się do wytycznych i je sumiennie przestrzegał.
Wszyscy mieli wywalone, przykłady Płocka i Lechii utwuerdziły nas w przekonaniu, że dokładnie tak było.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Niestety wszystko na to wskazuje że zacznie się kombinowanie pod przykrywką covid19.
W maju i czerwcu było parcie żeby skończyć sezon to był spokój.
Zresztą podobnie gdzie indziej. Wierzycie że przy tym całym pajacowaniu od lutego do maja w Premier League, Serie A albo La Liga nikt nie był chory i w miesiąc z okładem zagrali zaległości z poprzednich miesięcy?! Ja nie wierzę, ale to im pasowało do teorii i celu – dokończenia sezonów. LM i LE teraz w sierpniu pewnie też dokończą, a przepraszam „nie stwierdzą przypadków zarażeń”, a potem zacznie się pewnie bajzel od nowa.
Szkoda że tyle ludzi przy okazji tego przesadzonego wirusa robi różne szwindle i niezdrowe interesy, przypisując swoje działania i tłumacząc je tą epidemią (głównie) paniki.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

W Premier League wystarczyło klęczenie przed każdym meczem – podobno przeciwdziała zakażeniom.

JC
JC

Trzeba uważać, bo już zbyt dużo zawodników w naszej lidze zmarło na zarazę covidową.

Anglia
21.01.2021

Znowu to zrobili! Manchester United uciekł spod topora siódmy raz w sezonie!

Dzisiejszego wieczoru los pchnął nas w taki układ gwiazd, że o fotel lidera walczyły dwie ekipy z Manchesteru. Emocjom daleko było do korespondencyjnego starcia, które decydowało o mistrzostwie Premier League w 2012 roku, ale i tak nie mogliśmy narzekać. Manchester United tylko sobie znanym sposobem najpierw odrobił starty z Fulham, a później obronił prowadzenie i […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Niech pan zapyta Łunina, niech pan zapyta Diaza… Real odpada z trzecioligowcem!

Vincente Parras, trener Alcoyano, co prawda mówił, że marzy o magicznej pucharowej przygodzie. Ale wtedy jeszcze zdawało się, że chodzi mu o jakiś inny puchar. Albo raczej o Puchar Quidditcha. Bo marzenia marzeniami, ale jednak po drugiej stronie Real Madryt. Może słaby Real, może w mocno eksperymentalnym składzie, ale jednak Real Madryt w zderzeniu z […]
21.01.2021
Weszło
20.01.2021

Juventus z Superpucharem, Szczęsny w głównej i pozytywnej roli

Wiadomo, że Superpuchar – właściwie każdy – to nie jest najcenniejsze trofeum w futbolu. Fajnie, jak jest w gablocie, ale żeby się o niego zabijać? Raczej nie. Tyle że dla i Napoli, i dla Juventusu, to mogła być dość istotna szansa na wygranie czegokolwiek w tym sezonie, bo forma obu zespołów nie wskazuje specjalnie na […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Fortuna Bayernu kołem się toczy

W tym sezonie Bayern wszedł w dziwaczny taniec z losem. Żaden to wyćwiczony foxtrot, żaden walc wiedeński, żadne pasodoble. To zwykłe igranie z losem. Bo tak jak podopieczni Hansiego Flicka mieli szczęście remisując z Lipskiem, tak jak sprzyjała im fortuna, kiedy Robert Lewandowski w ostatniej sekundzie meczu odwracał historię spotkania z Bayerem Leverkusen, tak wszystko […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zieliński z superpucharem, United obronią fotel lidera?

Ligi Mistrzów nie ma, ale też jest… fajnie. Parafrazując słynny cytat. W środę kibice będą zadowoleni, bo czekają nas hitowe spotkania we Włoszech i w Anglii. Na południu Europy o Superpuchar Włoch powalczą Juventus oraz Napoli. Natomiast na drugim końcu Starego Kontynentu Manchester United spróbuje utrzymać się na szczycie Premier League. Na jakie typy warto […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Polak bramkarzem wszech czasów szwedzkiego klubu. Szacuneczek

Polacy doceniani za granicą? Coraz częściej spotykany przypadek. Ale ilu z nich zapisało się na kartach danego klubu do tego stopnia, by trafić do jedenastki wszech czasów? No właśnie, to już trudniejsza sprawa. Ale tak wyróżniony został Ryszard Jankowski, były bramkarz Lecha Poznań, który spędził pół dekady lat dziewięćdziesiątych w Trelleborgu, a gdzie pomógł zezłomować […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zagraniczny inwestor w Radomiaku? Trwają rozmowy

W najbliższym czasie może dojść do niespodziewanej współpracy na zapleczu Ekstraklasy. Z naszych ustaleń wynika, że Radomiak Radom prowadzi rozmowy z zagranicznym inwestorem. Dzięki temu wsparciu klub chciałby odważniej włączyć się w walkę o awans z pierwszej ligi. Na czym ta współpraca miałaby polegać? Tu robi się ciekawie, bo niekoniecznie chodzi o przejęcie części akcji […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zmierzch ery Juventusu? Pirlo przytłoczony problemami

– Lata lecą. Staramy się, jak możemy, ale podtrzymanie naszej passy i zdobycie 10. mistrzostwa z rzędu byłoby czymś nieprawdopodobnym. Nie jest łatwo, dajemy z siebie wszystko, ale mamy za sobą dwa ‚black-outy’, za które zapłaciliśmy bolesnymi porażkami z Fiorentiną i Interem – te słowa Giorgio Chielliniego, jednego z symboli Juventusu, wstrząsnęły włoskimi mediami. Dlaczego? Bo dopatrzono […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Jon Flanagan jednak nie dla Jagiellonii. I całe szczęście

Od kilku dni media belgijskie oraz polskie grzały temat transferu Jona Flanagana do Jagiellonii. Angielski lewy obrońca miał trafić do Białegostoku po kompletnie nieudanej przygodzie w Charleroi. Ostatecznie jednak nie wyszło, 28-latek nie przeszedł testów medycznych i z transakcji nici. Wbrew obiecującym początkom kariery tego piłkarza, możemy śmiało powiedzieć: całe szczęście.  W 2014 roku był […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Klauzula „anty-Włochy” wstrzymuje Milika

Arkadiusz Milik wciąż czeka na finalizację przejścia do Olympique Marsylia. Z klubem już się porozumiał, ale cały transfer wstrzymuje oczywiście Napoli. Kwota transferu nie jest problemem, więc co nim jest? Napoli chciałoby skonstruować transakcję w ten sposób, że Milik miałby zostać wypożyczony z Napoli do Olympique na pół roku z przymusowym wykupem przez francuski klub […]
20.01.2021
Blogi i felietony
20.01.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Wszystko było już zaplanowane, w maju Aleksander Łukaszenko uświetnia swoją obecnością imprezę otwarcia, potem lansuje się wśród błysków fleszy aż do finałowego meczu. Zapalony fan hokeja, który nawet w szczycie pandemii chętnie udzielał wywiadów prosto z lodowiska, tegoroczne Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie będzie musiał jednak obejrzeć w telewizji. Białoruś, a konkretnie Mińsk, a jeszcze […]
20.01.2021
Francja
20.01.2021

Powrót na tron w najmniej spodziewanym momencie, czyli ostatni tytuł Marsylii

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Marsylia była jedną z największych piłkarskich potęg Starego Kontynentu. Na Stade Velodrome wręcz roiło się od czołowych postaci światowego futbolu, takich jak choćby Jean-Pierre Papin, Abedi Pele, Rudi Voeller czy Chris Waddle. Zespół regularnie sięgał po mistrzowskie tytuły we Francji, dokładając też do tego znaczące sukcesy na kontynentalnej arenie. […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Problemy w klubie Polaków. Derby nie płaci, a szejk czeka na zielone światło

Derby od miesiąca nie płaci swoim piłkarzom pensji. Nad klubem wisi wizja bankructwa, a w tle trwają przeciągające się rozmowy z szejkiem, który ma przejąć klub. Kibiców próbuje uspokajać Wayne Rooney, który ma być gwarantem lepszej przyszłości Derby. Tymczasem ligowe władze sprawdzają, czy Derby trafi we właściwie ręce.  Widać było po graczach Derby dużą ulgę […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

GKS Bełchatów wybrał nowego prezesa

Pierwszoligowy GKS Bełchatów niedawno ogłosił konkurs na stanowisko nowego prezesa klubu. Nowy sternik przejmie stanowisko po Wiktorze Rydzu, który zrezygnował w grudniu ubiegłego roku. Jak udało nam się ustalić, zostanie nim Wojciech Zając, w przeszłości związany m.in. z Resovią Rzeszów. Zając to osoba, która jest współtwórcą sukcesu rzeszowian. To on był prezesem klubu kiedy Resovia […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Dali kilka powodów, by walnąć whisky. XI dekady Jagiellonii

Dwa srebrne medale. Jeden brązowy. Finał Pucharu Polski. Kilka grubych transferów. I miano ligowej czołówki przez kilka lat. Bez dwóch zdań to najlepsza dekada w historii Jagiellonii Białystok, która w 2020 roku obchodziła stulecie swojego istnienia. Wybraliśmy najlepszą XI minionego dziesięciolecia. Z góry uprzedzamy – może pojawić się element kontrowersji. Na kilku pozycjach mieliśmy sporą […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Niezły Numer – Jak Brzęczek marnował najlepszego napastnika świata?

W zasadzie mamy pewne wątpliwości, czy aby na pewno liczba bramek Roberta Lewandowskiego za kadencji Jerzego Brzęczka to „Niezły Numer”. Bo przecież mówimy o najlepszym piłkarzu na świecie. Drugim najlepszym strzelcu w pięciu topowych ligach w Europie. Pięciokrotnym królu strzelców Bundesligi. Gościu, który coraz bardziej zagraża rekordowi Gerda Müllera. I ten oto gość przez dwa […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Podmianka selekcjonera niedługo przed wielkim turniejem? To się już zdarzało

Jak nietrudno się domyślić – historia futbolu, również ta najnowsza, zna takie przypadki, gdy działacze krajowej federacji decydowali się na zmianę selekcjonera na kilka miesięcy przed startem wielkiego turnieju. Nie zdarza się to może zbyt często, no ale od czasu do czasu ktoś postanawia wykonać ten ryzykowny, nieco zalatujący desperacją ruch. W związku z niespodziewanym […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Najlepszy napastnik Manchesteru City? Phil Foden

Nie Sergio Aguero. Nie Gabriel Jesus, a tym bardziej Liam Delap. To może Riyad Mahrez albo Kevin de Bruyne? Znowu błędna odpowiedź. Najlepszym strzelcem Manchesteru City w tym sezonie są Raheem Sterling i Phil Foden, kolejny genialny piłkarz w układance Pepa Guardioli. Swoją karierę na The Etihad rozpoczął już trzy sezony temu, ale nigdy tak […]
20.01.2021