post Jakub Białek

Opublikowane 29.07.2020 12:21 przez

Jakub Białek

Czy Korona Kielce zostanie uratowana? Rodzina Hundsdörferów nie zamierza już dalej utrzymywać niechcianego dziecka i chętnie odda je Kielcom, ale… po spełnieniu kilku warunków. Przedstawiamy szczegóły oferty niemieckiego właściciela i kontrofertę miasta, która została ustalona wczoraj.

Jak duże są rozbieżności? Na nasze oko – stosunkowo niewielkie. A na pewno nie są na tyle duże, by sprawa nie mogła być doprowadzona do końca.

Dwa kluczowe i najważniejsze fakty: 

  • Niemcy zgodzili się na dokapitalizowanie spółki w kwocie około 3,6 miliona złotych (wówczas miasto Kielce dokłada 1,4 miliona jako mniejszościowy akcjonariusz),
  • Niemcy zaproponowali oddanie klubu za złotówkę.

Nie stanie się to jednak tak po prostu. W ofercie Hundsdörferów znalazło się kilka warunków. Omówmy je krok po kroku.

Pierwszy, najważniejszy warunek – całe dokapitalizowanie zostaje od razu wypłacone przez Niemców jako spłata pożyczki długoterminowej.

Hundsdorferowie włożyli w Koronę około 12 milionów złotych żywej gotówki w formie pożyczek długoterminowych. Czyli klasyczny manewr – właściciel niby daje pieniądze, klub nimi obraca, ale później właściciel odbiera wszystko, co wpłacił, często z odsetkami (jeśli nie zdecyduje się na umorzenie pożyczki). Niemcy „oddali sobie” już sześć milionów, do zabrania pozostało kolejne sześć.

Poza tym…
  • zakupili akcje za 3 miliony złotych (kwota ta, co oczywiste, nie trafiła do Korony),
  • przeprowadzili dokapitalizowanie (razem z miastem!), za które spłacili połowę długu właścicielskiego.

A więc: tak, będzie wyczekiwane dokapitalizowanie. Ale klub zarazem nie obejrzy z tego dokapitalizowania ani złotówki.

Bieżące problemy Korony w tym wariancie nijak nie zostają rozwiązane. Po prostu Korona ma w tej sytuacji mniejszy dług, ale to nie jest pokrycie bieżących zobowiązań, które mogą stanowić przeszkodę w w przyznaniu licencji na przyszły sezon. Trzeba uregulować w pierwszej kolejności palące zaległości (kontrakty zawodników, trenerów, opłatę za stadion itd.). Takim sposobem dochodzimy do drugiego warunku…

Miasto zobowiązuje się posprzątać po Niemcach

Poprzedni sezon Korony przyniósł stratę w wysokości około 4,5 milionów złotych. Pierwotnym celem dokapitalizowania klubu miało być pokrycie właśnie tej kwoty. Powody zadłużenia są oczywiste – absurdalna polityka kadrowa, przypadkowi piłkarze, kosmiczna pensja zarządu i Gino Lettieriego. Hulaj dusza, piekła nie ma – mniej więcej takie hasło przyświecało Krzysztofowi Zającowi.

Niemcy oczekują, że miasto zabezpieczy w swoim budżecie środki na wyczyszczenie bałaganu, jaki zrobili. Miasto jest w stanie przystać na tę propozycję.

Hundsdörferowie wymagają też innej deklaracji – że Kielce zabezpieczą w budżecie środki na funkcjonowanie klubu w przyszłym sezonie pierwszej ligi. Na to także jest zgoda Kielc. Ale to akurat oczywiste rozwiązanie – skoro za chwilę miasto ma stać się stuprocentowym właścicielem Korony, musi ją finansować. 

Co jest kością niezgody?

Wszystkie powyższe ustalenia weszłyby w życie w zasadzie od razu po podpisaniu papierów. Niemcy oczekują, że Kielce zobowiążą się jeszcze do trzech warunków w dłuższej perspektywie…

  • do końca roku spłacą resztę zadłużenia właścicielskiego (około 700-800 tysięcy złotych),
  • gdy znajdą nowego inwestora, na konto Niemców trafi dodatkowy milion złotych,
  • gdy Korona wróci do Ekstraklasy, Hundsdörferowie chcą skasować pół miliona złotych „premii”.

I na żaden z tych zapisów NIE GODZI się miasto, co zostało przedstawione w kontrofercie. Jak szybko można policzyć – rozbieżność to około 2,3 miliona złotych. Biorąc pod uwagę skalę zakrętu, na którym znalazła się Korona – pojawia się światło w tunelu.

Jak zachowają się Niemcy?

Kluczowe jest to, jak zachowają się w tej sytuacji Niemcy. Jeśli zaakceptują kontrofertę Kielc, do 4 sierpnia ma dojść do dokapitalizowania klubu, 5 sierpnia zostanie złożony wniosek licencyjny, a później sfinalizowane zostanie oddanie udziałów w ręce miasta. W Kielcach spodziewają się jednak wszystkiego. Może być tak, że Niemcy nawet nie odniosą się do kontroferty? Jak najbardziej. Może być tak, że ją zaakceptują, a jak przyjdzie co do czego nie pojawią się w Kielcach? Zaraz, zaraz, czy my już nie przerabialiśmy podobnego scenariusza?

Nieufność jest duża. Gdzieniegdzie można usłyszeć o obawach, że dla Niemców atrakcyjniejsze może stać się doprowadzenie spółki do upadłości. Dla miasta obecna sytuacja negocjacyjna jest wysoce niekomfortowa. Po pierwsze – goni czas. Druga sprawa – przyszłość klubu jest zagrożona, więc Kielce niejako muszą grać w karty rozdawane przez Hundsdörferów. Po trzecie – intencje Niemców wciąż są niejasne. I czwarte – są nieobliczalni. Po piąte – negocjacje toczą się za pośrednictwem pism, które muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Warto dodać, że w debatach na sesji Rady Miasta brał udział także… Maciej Bartoszek.

Miasto docelowo chce przejąć sto procent akcji Korony i jak najszybciej oddać ją w ręce innego, znacznie bardziej wiarygodnego inwestora. Zagraniczny kapitał miał być dla Kielc wybawieniem, tymczasem wyszło tak, że przez trzy lata niemieckich rządów z miejskiej kasy wpompowano w klub 18 milionów złotych. Na stałe, nie w formie pożyczki właścicielskiej. Przypomnijmy – mowa o mniejszościowym właścicielu, który posiada w rękach tylko 28% akcji.

Trudno o inny wniosek niż ten, że dla Niemców Kielce były atrakcyjną dojną krową. I skoro już miasto nadal łoży pieniądze na Koronę, optymalnie byłoby, gdyby przynajmniej płaciło na klub, nad którym ma kontrolę.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 29.07.2020 12:21 przez

Jakub Białek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 32
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Er.
Er.

18 baniek przez 3 lata, gdzie miasto ma raptem 28% udziałów w spółce. Gdzie tu sens i logika? Gdzie jest prokuratura, przecież to skrajna niegospodarność.

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

Po co dzwonić do płokułatuły skoro właściwi ludzie kręcą lody i piorą pieniążki.
Podobnie jest przecież w Wiśle Kraków czy Lechii.

Wisła
Wisła

w jakiej Wiśle ,synu?Nas miasto nie utrzymuje….

MarioG
MarioG

Wisła i miasto ma kosę. Myśl zanim. Coś nasmarkasz

sto(L)ec
sto(L)ec

W wielu miastach bida aż piszczy, bród, smród i ubóstwo wszędzie tam gdzie zarządza miasto, ale zawsze się znajdą miliony jak nie dziesiątki milionów zł na piłkarskie klubiki. Nie miałbym nic przeciwko gdyby klubiki dbały o tę kasę, rozsądnie nią gospodarując, jednak w naszej polskiej cebulandii nikt się nie liczy z kasą podatnika. Spadła z nieba, więc szastamy na lewo i prawo, dając zarobić kumplom, pociotom, zaprzyjaźnionym szemranym typkom itp.

Biały Kaktus
Biały Kaktus

Prawda, to że miasto daje pieniądze na klub to jeszcze nie jest jakiś wielki problem. Te pieniądze można spożytkować na szkolenie młodzieży (dzieci podatników), poprawę infrastruktury czy na odpowiedni poziom sportowy (rozrywka dla części mieszkańców). Problemem jest to jak one są wydawane bo często idą jakieś absurdalne wypłaty co najwyżej średnich piłkarzy. Pieniądze z miasta też powinny jednak być w odpowiednich kwotach bo jak czytam gdzieś o kilkunastu/kilkudziesięciu milionów na sezon to są jakieś jaja.

Stach Levy
Stach Levy

Generalnie miasto powinno dać pieniądze na sport amatorski i to też tylko na transport, utrzymanie boiska, szokelnie młodzieży itp. Dawanie takiej kasy zawodowym klubom piłkarskim to jakaś patologia! 20 kilku gości zarabia po minimum 20 tys zł na miesiąc? I popatrzmy ile ludi chodzi na te mecze np w Kielcach? 8 tys?? 18 baniek dla 8 tys kielczan? naprawdę nie można wydać tej kasy z lepszym pożytkiem???? Nie mam nic do Korony i innych klubów ale sama nazwa sport zawodowy coś mówi.

rob
rob

Miasto powinno dac na wedke, czyli infrastrukture, a nie na ryby, czyli pensje dla marnych kopaczy.

dex_pl
dex_pl

Przecież ta oferta niemców jest korzystna tylko dla nich. Jeżeli Korona upadnie to nikt nawet złotówki za nią nie da – więc wielce chwalone oddawanie za złotówkę … daje zysk minimum 6 mln pln dla niemców.

Wydawało się, że dzięki koronawirusowi chociaż odpadnie jeden problem – miasta przestaną utrzymywać prywatne, zawodowe kluby piłkarskie. Wygląda jednak na to, że jest wręcz odwrotnie – obciążenia miast się zwiększą, bo miasta przejmą wszystkich bankrutów (a w zyskownych klubach – nic się nie zmieni).

rob
rob

Jak maja odsprzedac za 1 PLN, to po co kolejne warunki. O co tu chodzi?

Piotr
Piotr

Śmiesznesą działania władz Kielc.
Tną wydatki na absolutnie wszystko. Sprzątanie miasta, koszenie traw, wywóz śmieci, dbanie o zieleń, są plany redukcji wydatków na komunkację miejską. Płaczą o dziurę w budżecie przez działania rządu i straty przez Covid19. Ale kilkanaście mln zł wydać na klub piłkarski to mogą lekką ręką.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Niestety nie tylko władze Kielc są śmieszne.
Jest unikalna szansa pozbycia się pijawki przyssanej do miejskiego cyca, ale nie… będą ratować miejsca pracy dla gwiazdeczek piłki nożnej.
Z drugiej strony wiadomo jak to jest z urzędasami, może to zagranie tylko pod publiczkę w stylu „patrzcie – próbowaliśmy, ale ci wredni Niemcy nie zgodzili się”. Tego życzę wszystkim mieszkańcom Kielc, którzy mają „wielką piłkę” w głębokim… poważaniu.

rob
rob

Te 12mln to jak nie zobacze to nie uwierze. Nim przejeli klub to na kontrakty bylo 11.5 mln. i twierdza, ze wydali o 50% wiecej na kopaczy, ktorzy nie potrafia pilki kopnac. Nie przedluzali z nikim wartosciowym umow, bo nie bylo pieniedzy, po czym twierdza, ze dali 12mln. w 2 lata. Papier wszystko przyjmie i kreatywna ksiegowa od przelewania z pustego w prozne.

srorona
srorona

Pragnę poinformować, że cała Polska będzie składać się na utrzymanie Korony. W związku, że Kielce należą do tej uboższej części kraju, dostają oni subwencje wyrównawczą, która ma na celu niwelowanie różnic w zamożności regionów. Kielce wolą przeznaczyć tą kasę na trupa Koronę, niż stymulować lokalną gospodarkę. Nie łudźcie się, że to sytuacja jednorazowa, bo będzie się ona powtarzać . Typowy ciąg życia Korony:
1) Miasto dokapitalizuje Koronę aby można było ją opchnąć jakiemuś inwestorowi,
2) Negocjacje z dżentelmenami z Kamerunu lub innym Celvinem Clainem, które kończą się fiaskiem.
3) Miasto dokapitalizuje Koronę aby można było ją opchnąć jakiemuś inwestorowi,

Fred Johnson
Fred Johnson

A to tylko Korona jest na garnuszku miasta?

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Brzmi jak Slask Wrocław od 7 lat. Jakos wszyscy teraz w miare zadowoleni a i finanse wychodzą tam na prosta

Arek
Arek

Dlaczego władze miasta tak łatwo chcą wydawać pieniądze podatników? Już wiele milionów wpompowali w ten klubik który powinien sobie grać na poziomie 3 ligi skoro bez utrzymywania go przez miasto nie jest wstanie wypracować żadnych przychodów a kibiców ma garstkę?

Donald ma Tolę
Donald ma Tolę

Powiedzcie mi teraz, czym tak naprawdę różni się sztuczne pompowanie pieniędzy w klub przez samorządy od sztucznego pompowania np. takiego Manchesteru City przez szejków? I w jednym, i w drugim wypadku mamy dokapitalizowanie nieadekwatne do wartości świadczeń i warunków rynkowych. Jakoś nie słyszę, by kibole klubów na garnuszkach miast krzyczeli, że to wbrew finansowemu fair play.

Zdzislaw Dyrman
Zdzislaw Dyrman

Roznica jest kolosalna – tam sa pieniadze prowatne a w Kielcach polskich podatnikow

tolep
tolep

Tak to wygląda, gdy urzednicy panstwowi/komunalni bawią się w coś co udaje biznes. Co polecam uwadze sympatyków obu partii na przemian rządzących.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Finansowanie profesjonalnych klubów sportowych powinno być ustawowo zakazane, ale nie ma komu przygotować i przegłosować takiej ustawy w naszym Grajdole.

tolep
tolep

Finansowanie stadnin koni też, ale co zrobisz?

Jan Serce
Jan Serce

Niech ktos wytlumaczy w jaki sposob dla Niemcow atrakcyjniejsze byloby doprowadzenie do upadlosci Korony.

Asd
Asd

W takim, że jako główny udziałowiec spółki muszą zasypać ten dołek z 5 bankami proporcjonalnie do ich udziałów.

PeteX
PeteX

Jedyny pozytyw z jakim kojarzę Koronę, to Piechna. Ale czy ten klub kojarzy się z piłką nożną? To już gorzej. Jakie zasługi dla miasta on przynisół? Dariusza W i zrzutkowicze o awans. Jakie tradycje? Spoko Tv klubowa? Siepacze Ojrzynskiego -Słabo gramy, ale was przynajmniej pokropiemy? Żadnej wartości sportowej czy społecznej na przestrzeni ostatnich 2dekad. Już lepiej zaorać ten klub i stworzyć nowy. Barw nikt, nikomu używać nie zabroni, tak samo koronę można narysować na milion różnych sposobów. Samo fakt z istnienia nie jest tradycją wartą spłacania jakiś cwaniaków za publiczne pieniądze.

haha
haha

Ale was piecze w komentarzach Korona oj piecze. Mam nadzieje, że pewne plotki się potwierdzą to trzask pękających d*psk w Ostrowcach i innych Krakowach będzie słyszalny w całej Polsce.

Ttt
Ttt

O, fajnie, miasto nie ma na kulture ale kupuje sobie klub.
O takie samorzady nic nie robilem!

Mixer
Mixer

Takich miast w Polsce jest wiele a sport to również rozrywka i kultura..

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Sport to tylko rozrywka, z kulturą nie ma nic wspólnego – wystarczy posłuchać dopingu kibiców.

klousek
klousek

„Gdzieniegdzie można usłyszeć o obawach, że dla Niemców atrakcyjniejsze może stać się doprowadzenie spółki do upadłości. ”

To są chyba okolice agencji PR wynajętej przez Niemców i miasto byłoby głupie, gdyby dało się na to nabrać. Spółka Korona ma tylko jeden istotny walor. Jej drużyna ma prawo do gry w 1 lidze. W zamian za to prawo Niemcy już dostali ca. 2 miliony z miejskiej kasy , dostaną jeszcze 1,4 miliona i pozbędą się problemu. A liczą jeszcze na kolejne 2,3 miliona. Cena nawet z tymi 2,3 miliona nie jest zbyt wygórowana, ale w razie upadłości nie dostaną nic, jedyny istotny walor czyli prawo do gry przestanie istnieć, bo jest niezbywalne. Biorąc pod uwagę fakt, że cena nie jest wygórowana to po stronie miasta – jeśli nie pozorują – dojdzie do pewnych ustępstw i pewnie dorzucą te 700-800k. W przeciwnym wypadku spólka upadnie – Niemcy stracą najwięcej to jasne, ale i miasto straci 1 ligę a stadion miejski głównego korzystającego , Wenta będzie współgrabarzem Korony. Plusem upadłości po stronie miasta będą oszczędności, bo nie trzeba będzie wydawać na Koronę a tylko na pusty stadion. Dla Niemców plusów z upadłości brak, nie odzyskają już swoich pożyczek.

Olala
Olala

Jawne jebanieb budżetu publicznego

Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada

Powinien być ustawowy zakaz finansowania sportu przez państwo, samorządy, spółki z większością akcji państwa itp Obecnie zadłużone samorządy, pośrednio, finansują gigantyczne zarobki kopaczy.

Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020