post Avatar

Opublikowane 25.07.2020 13:32 przez

redakcja

O przejściu na ESA 30. Pięciu zmianach meczowych w przyszłym sezonie. O trudnościach w układaniu terminarza, o weekendowych terminach Pucharu Polski. Czy obostrzenia na stadionach będą od nowego sezonu zmniejszane. Czy kluby dostaną mniej z tytułu praw medialnych, bo rozegrają mniej meczów. O tym wszystkim Wojciech Piela porozmawiał dla Weszlo.fm z Marcinem Stefańskim, dyrektorem operacyjnym Ekstraklasa S.A.

***

WOJCIECH PIELA: Co wiemy po najnowszej uchwale? Które ustalenia są najważniejsze?

MARCIN STEFAŃSKI: Najważniejszą rzeczą jest trzydzieści kolejek, jakie rozegramy w przyszłym sezonie. Sezon rozpoczniemy 21 sierpnia, zakończymy 16 maja. Nie będzie rundy finałowej. Spada jeden zespół Ekstraklasy, awansują trzy – to jest podyktowane wcześniejszą uchwałą, w ramach której od sezonu 21/22 w ESA zagra osiemnaście drużyn. Jest jeszcze jedna rzecz, przyjęta rzutem na taśmę, o dostępności pięciu zmian meczowych w Ekstraklasie, Pucharze Polski i innych rozgrywkach szczebla centralnego.

Z twojego punktu widzenia, ESA 30 to jedyny słuszny wybór z przyczyn terminarzowych? Czy w ogóle rozważaliście opcję zostania przy ESA 37?

ESA 30 to na pewno najprostszy kalendarz do ułożenia, co nie oznacza, że łatwy. Ten sezon będzie specyficzny. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, kiedy do końca grudnia nie ma ani jednego wolnego terminu środowego dla krajowych rozgrywek. Tymi weekendami trzeba więc też będzie się podzielić z PZPN-em na rundy Pucharu Polski. Sam start ligi jest zbliżony do lig takich jak Bundesliga czy Grecja, koniec tak samo, problem z przerwą ligową, która musi być ze względu na pogodę. Ten klimat się zmienia, ale nie na tyle, żeby można było założyć, że da się spokojnie grać w styczniu.

Wynegocjowaliście też rozwiązanie na ewentualność powrotu pandemii lub innych losowych wypadków. Poniżej 50 % meczów – brak rozstrzygnięć, powyżej 50% – sezon uznany za ważny.

Robimy to z założeniem, że to wszystko może wrócić. Musimy mieć jakąś możliwość manewru, przełożenia jednego czy drugiego meczu, ale wolałbym, żeby do tego nie dochodziło. Mamy jeszcze luzy jeśli chodzi o terminarz, ale wolałbym, żeby zostały luźne. Pamiętajmy, że finał Ligi Europy będzie rozgrywany w Gdańsku. Musimy więc zakładać, że Lechia będzie musiała ostatnią kolejkę rozegrać na wyjeździe, trzeba wcześniej udostępnić stadion na potrzeby UEFA. Gdyby trzeba było przesunąć kolejki o tydzień czy dwa, robiłby się problem.

Przygotowujemy kwestie procedur z dużą dozą ostrożności. Nie luzujemy obostrzeń. Musimy dmuchać na zimne, patrząc choćby na to, co wydarzyło się przed finałem Pucharu Polski, gdzie autokar z rodzinami piłkarzy Lechii Gdańsk trzeba było zawrócić z przyczyn COVID-19. To taka lampka ostrzegawcza. Trzeba pamiętać, że do zwycięstwa z pandemią jest daleko.

Czy przyszły sezon z punktu widzenia dziennikarskiego będzie wyglądał tak samo? Reporterzy z mikrofonami na wysięgnikach, piłkarze w programach tylko na kamerach? Czy będziecie te obostrzenia luzować?

Czas pokaże. Zaczniemy sezon z tymi samymi obostrzeniami, które obowiązują teraz. Te procedury się sprawdziły. Były pewne naruszenia, ale co do zasady wyglądało to całkiem dobrze. Kluby przyzwyczaiły się do organizacji meczów w takim reżimie. Ja bardzo bym chciał, żeby ta normalność wróciła, natomiast wydaje mi się, że do całkowitego wygaśnięcia pandemii jakieś ograniczenia będą. Zastanawiamy się razem z komisją medyczną gdzie coś można poluzować, jak będzie wyglądać kwestia wpuszczania na trybuny prasowe i tak dalej. Będziemy to dostosowywać na bieżąco. Regulamin przyjęty na przyszły rok jest na pewno elastyczny.

Czy liczba kibiców na trybunach będzie zwiększana czy pozostajemy przy 50%?

Jak rozmawiam z klubami, to mówią – dobrze gdyby nie doszło do zmniejszenia do 25%. Pewnego rodzaju procedury są przygotowane, kluby wiedzą jak reagować. To ma znaczenie organizacyjne, ale także biletowe, sprzedaży karnetów. Gdyby ktoś miał sprzedać ich wiele, a potem zmniejszać pojemność – rodzi to szereg problemów.

Natomiast jak rozmawiam z przedstawicielami innych lig, to nam zazdroszczą. Działamy elastycznie, ale we współpracy z organami rządowymi i wszystkimi odpowiedzialnymi służbami. Czerpiemy najlepsze wzorce z zachodnich lig, ale też to budujące, że po spotkaniach nie stwierdzono u nikogo koronawirusa, nie doszło do jakichś negatywnych opinii sanepidu. Będziemy mądrzejsi za jakiś czas, ale może łatwiej zarazić się w kinie, w przestrzeni zamkniętej, niż na stadionie, gdzie jest przepływ powietrza. Natomiast tego dziś nie wiemy, wszyscy uczymy się na żywym organizmie. Do tej pory nie popełniliśmy błędu i mam nadzieję, że ten element szczęścia pozostanie po naszej stronie.

Co z wyjazdami piłkarzy na wakacje? Kluby nie utrzymają wszystkich na smyczy. Wiemy, że niektórzy wyjechali za granicę, a mają być teoretycznie w izolacji.

Jak rozmawiam z przedstawicielami komisji medycznych, to oni pokazują, że wiedza na temat COVID-u jest dziś znacznie większa niż w marcu. Inne możliwości, inne procedury, także procedury UEFA, przygotowane we współpracy z jednym z polskich klubów – Legii Warszawa. Wydaje mi się, że pewnego rodzaju zmiany w procedurze w tym protokole medycznym będą wprowadzone od nowego sezonu. Komisja medyczna zamyka ten projekt, wprowadzi zalecenia i trzeba je będzie stosować. Nie wiem jak na dzień dzisiejszy będzie wyglądać kwestia izolacji sportowej, być może będą inne zalecenia, wynikające z doświadczenia ludzi zajmujących się pandemią bliżej niż my. My podjęliśmy decyzję w ESA: zostawmy to lekarzom, oni niech decydują.

Wyobrażasz sobie, że piłkarz pojawia się znowu w Lidze+Extra w studiu, a nie poprzez nagranie?

Nie. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie luzowania obostrzeń. Dopóki nie będzie zgody i rekomendacji komisji medycznej, nie będzie można wprowadzać zmian w tym kierunku. W tej części rekomendują lekarze.

Dobrze rozumiem, że piłkarz może pojechać na wakacje za granicę, ale nie może przyjść do studia?

To jest trudne pytanie. Ja bym patrzył w ogóle z jeszcze innej perspektywy. Pytanie czy może przyjść do studia? Na jego miejsce bym nie przyszedł. Nie mając gwarancji, że osoby, z którymi spędzi czas w zamkniętym pomieszczeniu, są zdrowe. Gdyby miał pewność – nie miałbym z tym problemu. Ale to są moje dywagacje, zostawiam to osobom, które lepiej znają się na medycynie niż ja.

Wróćmy do ESA 30. Czy kluby finansowo, z tytułu praw telewizyjnych, odczują to, że rozegrają mniej meczów?

Na pewno odczują z tej przyczyny, natomiast wydaje mi się, że jeśli chodzi o prawa mediowe wszystko idzie w dobrą stronę, aby dojść z głównymi nadawcami do porozumienia. Mam nadzieję, że niebawem to się skończy. Pamiętajmy, że przyszły sezon będzie bardzo trudny, kluby nie będą mogły sprzedać stu procent biletów, mają mniej spotkań, a są też problemy ze sponsorami. Sygnał ze Szczecina, gdzie wycofała się Grupa Azoty, jest niepokojący. Hurraoptymizmu więc nie ma.

Wszyscy mają natomiast świadomość, że to olbrzymi sukces całego środowiska piłkarskiego, że te rozgrywki bieżące zostały dokończone. To kolosalny wysiłek intelektualny kilkudziesięciu osób zazwyczaj anonimowych, a które dołożyły cegiełkę do tego, żeby te mecze się odbyły. Jest strach finansowy, istotne jakie będą wyniki ekonomiczne Polski. To wszystko będzie miało wpływ na naszą sytuację. Jednym plusem widzenia klubów jest to, że nie doszło do takiego czarnego scenariusza z punktu widzenia Ekstraklasy – wydaje się, że mają ustabilizowaną sytuację. Jeśli nie dojdzie do drugiej, znacznie cięższej fali COVID-owej, to myślę, że nauczymy się żyć z tym kryzysem.

Do tej pory kontrakt opiewał na 225 milionów. Teraz będzie mniej?

Ja się kwestiami praw mediowych nie zajmuję, to jest pytanie do prezesa, natomiast podejmowane są działania, żeby kluby nie były w przyszłym sezonie w gorszej sytuacji, nie otrzymały mniej środków z ESA niż do tej pory. Mam nadzieję, że to się uda.

Strefy na stadionach będą – stadiony beniaminków będą wizytowane.

Na pewno, ale te procedury w pierwszej lidze są bardzo zbliżone, czy to w kwestii organizacji, wpuszczania widzów, wystrefowania. Razem ze związkiem w sumie pisaliśmy dokumenty. LivePark musi dokonać wizyty pod kątem swojej produkcji meczowej, mamy spotkanie z beniaminkami, wszystko będzie wyjaśniane. Ale nie widzę zagrożenia. Podbeskidzie grało w ESA, odbywały się tam mecze mundialu U20. W Mielcu też grała Ekstraklasa. Z perspektywy drużyn pewnych barażu, Radomiak grałby na Legii, Warta w Grodzisku… Myślę, że bywały większe problemy jeśli chodzi o kwestie beniaminków i ich infrastrukturę. Bez względu na to, kto awansuje, myślę, że nie będzie problemów.

Tylko te kwestie izolacyjne trzeba uściślić. Przykład – Jarek Fojut. Chciałem go zaprosić do programu o lidze angielskiej, ale nie mógł przyjść, miał zakaz, choć nie grał w klubie. Natomiast Łukasz Trałka wiemy, że normalnie występuje w studiu.

Póki wszyscy nie będziemy znali odpowiedzi, to te kontakty międzyludzkie w życiu codziennym niestety musimy ograniczać do minimum. Zobaczymy jakie będą rekomendacje komisji medycznej PZPN. Jak wskaże, że nie ma większego zagrożenia, to jestem za rozwiązaniami zdroworozsądkowymi, ale zostawiam te rekomendacje tym, którzy na medycynie znają się lepiej ode mnie.

Te pięć zmian, jak rozumiem, też wynika to z tego, że w przerwie między rozgrywkami prezes Boniek chciał to wprowadzić i dlatego dopiero się pojawia?

Ono było wprowadzone troszkę ad hoc w Europie. To wynikało też z tego, że ludzie obawiali się tego restartu, miliona kontuzji. To się mam wrażenie nie potwierdziło. Kilka spostrzeżeń z mojej perspektywy: rozstawienie 24 piłek mam wrażenie przyspieszyło grę. Okazało się, że ograniczenie kwestii noszowych do minimum też nie doprowadziło do opóźniania zawodów. Widać na płycie nie potrzeba wcale miliona ludzi, żeby wszystko się sprawnie odbywało. Byliśmy ciekawi kilku rozwiązań i pozytywnie się sprawdzimy. Natomiast będziemy stale na bieżąco działać, jeśli będzie możliwość poluzowania czegoś lub wprowadzenia nowych rozwiązań, to zadziałamy bardzo szybko. Takim przykładem jest te pięć zmian – szybko podjęta decyzja na nowy sezon, umówiona ze związkiem, nie budzi większych kontrowersji.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 25.07.2020 13:32 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy (@pewnieitakwszyscyzginiemy)
7 miesięcy temu

Żeby doszło do drugiej fali zachorowań to pierwsza musiałaby się skończyć, taki mały szczegół.

magia
magia
7 miesięcy temu

ta sraka sie nigdy nie skonczy

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy (@pewnieitakwszyscyzginiemy)
7 miesięcy temu
Reply to  magia

Na to wygląda.
To najnowszy i najbardziej prostacki sposób na pełne kontrolowanie obywateli.

Nic lepszego niż „nieznana choroba, atakująca zewsząd, przenosząca się nie wiadomo jak, zagrażająca wszystkim bez względu na wiek, pozostawiająca nieznane trwałe zniszczenia w organizmie albo powodująca śmierć” nie działa na ludzką wyobraźnię. Niewidzialny wróg, który cię zabije jak nas nie będziesz słuchał – w starożytności korzystano z innych technik np. zaćmienie słońca.

Śmieszny jest jeszcze ten fragment: „Jak rozmawiam z przedstawicielami komisji medycznych, to oni pokazują, że wiedza na temat COVID-u jest dziś znacznie większa niż w marcu.”
Jakoś tego nie widzę – wiedza jest taka sama jak w marcu – nic nie wiadomo. Dowiedzieliśmy się za to że 30 jest większe od 300, a to z kolei większe od 500 i wkrótce pewnie większe od 1000. Krzywa opadająca Szumowskiego – Nobel z matematyki gwarantowany.

magia
magia
7 miesięcy temu

szkoda gadac. Nalezy tez zwrocic uwage na nagly wzrost pseudo zachorowan po wyborach … ktore do tej pory malaly. Gratuluje obywatelom, ktorzy maski asymiluja w skladowa organu ludzkiego.

” … a pies dumny ze kaganiec pana nosi …”

z daleka
z daleka
7 miesięcy temu
Reply to  magia

‚Polak madry po szkodzie…’ inaczej bys myslal gdyby wirus dotknal Twoich bliskich…

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy (@pewnieitakwszyscyzginiemy)
7 miesięcy temu
Reply to  z daleka

Tu już nie chodzi o to czy kogoś to dotknęło czy nie – chodzi o dziwną niemoc w pokonaniu jakiejś śmiesznej choroby przez cywilizację XXI wieku. Bezpośrednio czy pośrednio dotknęło to wszystkich – w najgorszej sytuacji są oczywiście ci, którzy kogoś stracili.

To wygląda tak jakby nikomu nie zależało by sytuacja zagrożenia minęła, bo to pozwala na sterowanie społeczeństwem na niespotykaną dotąd skalę.

Sam fakt, że przez ponad 4 miesiące odkąd „bawimy” się w to w Polsce i ponad pół roku odkąd „bawi” się w to świat dalej nic nie wiadomo jest wyjątkowo podejrzany.

To, że w naszym Bantustanie musiało dojść do wyborów, w której dżuma wygrała z cholerą uzasadnia wzrost zachorowań po wyborach. Po prostu przed wyborami ograniczono liczbę badań.

whooyemooye
whooyemooye (@whooyemooye)
7 miesięcy temu

Kłamstwo żeby zniewolić całe społeczeństwa, niech każdy zada sobie sam pytanie ilu zna ludzi którzy na to zmarli, bo ja mieszkam w Anglii i nie znam nikogo i nikt z moich znajomych nie zna, taka to pandemia.
Trzeba zacząć otwarcie się sprzeciwiać tym durnotom które narzucają nam rządy

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
7 miesięcy temu
Reply to  whooyemooye

Przecież sami się z tego wycofują, tylko stopniowo, żeby ludzie myśleli, że oni naprawdę nad tym panują.

Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Tomasz Kędziora z asystą w lidze ukraińskiej

W dzisiejszym meczu ukraińskiej Premier League Tomasz Kędziora zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Dynama Kijów. Lider ligi ukraińskiej pewnie pokonał 3:0 broniący się przed spadkiem Minaj i utrzymał swoją przewagę nad Szachtarem Donieck.  Dynamo pod wodzą trenerskiej legendy Donbasu, Mircei Lucescu, dość pewnym krokiem idzie po tytuł mistrza Ukrainy. Na ten moment stołeczny klub […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

SPARING: Raków wygrywa z Garbarnią

Dzisiaj Raków Częstochowa rozegrał mecz towarzyski z II-ligową Garbarnią Kraków. W meczu wzięli udział przede wszystkim ci zawodnicy, którzy ostatnio rozgrywali mniej minut w ekstraklasowych meczach obchodzącego właśnie setne urodziny klubu. Częstochowianie wygrali 2:1 po golach Schwarza oraz Długosza. Portal 90minut.pl podał składy obu drużyn. Raków Częstochowa: Pindroch – Mikołajewski (55 Budnicki), Niewulis, Schwarz – […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Derby w Madrycie i Manchesterze. Będą niespodzianki?

Niedziela pod znakiem derbów na Starym Kontynencie. W Anglii o dominację w mieście powalczą Manchester City oraz Manchester United. Natomiast na Półwyspie Iberyjskim o berło w Madrycie będą rywalizować Atletico oraz Real. Co przewidujemy w tych spotkaniach? Na co warto postawić? Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi, które mogą uczynić waszą niedzielę nieco przyjemniejszą. Manchester City […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Lagator powołany do reprezentacji Czarnogóry!

Dusan Lagator z Wisły Płock to kolejny z długiej listy ekstraklasowych piłkarzy z powołaniem na najbliższe mecze reprezentacyjne. Co prawda wielu z nich na razie załapało się zaledwie do tzw. szerokiej kadry, ale to nie zmienia faktu – zawodnicy z krajowej elity są rozpatrywani w kontekście marcowych meczów kadr narodowych. Lagator ze swoją Czarnogórą ma […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia najczęściej krzywdzoną przez sędziów drużyną w tym sezonie

Mecz z Górnika Zabrze z Legią Warszawa przyniósł nam tematów na cały tydzień. Dyskurs publiczny zdominowała dyskusja na temat tego, czy sędziowie odpowiednio chronią dryblerów takich jak Luquinhas. My też przyjrzeliśmy się temu tematowi. Natomiast ciekawe jest też to, że Legia generalnie w tym sezonie nie ma po drodze z sędziami. I tak jak w […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIVE: Pogoń – Lech. Jak spiszą się powołani?

Witamy was serdecznie w naszej relacji LIVE. Szykuje się dziś bardzo ciekawa niedziela z Ekstraklasą i mówimy to zupełnie poważnie. Na rozgrzewkę dostajemy starcie Piasta ze Stalą Mielec. Później mecz Pogoni z Lechem, a na koniec starcie Śląska z Legią. Na papierze wygląda to obiecująco, co? Zapraszamy więc do śledzenia naszej relacji. W międzyczasie podeślemy […]
07.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wojciech Stawowy zwolniony z ŁKS-u

Wojciech Stawowy nie jest już trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego. Pomimo wyciągnięcia we wczorajszym meczu derbowym remisu, włodarze trzeciej siły I ligi zdecydowali się zakończyć współpracę z byłym szkoleniowcem m.in. Cracovii i Arki Gdynia. Wczoraj w trochę bardziej obszernym tekście opowiadaliśmy o kulisach decyzji, dzisiaj oficjalnie zakomunikował ją klub.  Stawowy zastąpił w ŁKS-ie Kazimierza Moskala na […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Reus: Bayernowi by to gwizdnął!

Może nam się czasem wydawać, że tylko w Polsce każdy kolejny szlagierowy mecz kończy się tygodniową dyskusją o poziomie sędziowania, ale – jak pokazują Niemcy – nie jesteśmy wcale wyjątkiem na mapie Europy. Po wczorajszym klasyku u naszych zachodnich sąsiadów, głos w sprawie sędziowania zabrał Marco Reus, piłkarz Borussii Dortmund. – Gdyby taka sytuacja miała […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czas pokazać cojones. Czy Pogoń przełamie się w meczu z Lechem?

Trzy mecze z rzędu w lidze bez zwycięstwa. Odpadnięcie z Pucharu Polski. Co tu dużo mówić – nie wyglądają najlepiej ostatnie wyniki Pogoni Szczecin przed dzisiejszym starciem z Lechem Poznań. To tylko lekki dołek formy, a może jakaś poważniejsza zapaść, tak typowa dla „Portowców”, gdy stają oni przed szansą na sukces? Oczywiście można mówić, że […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czy czas na większą szansę dla Tiago Alvesa?

Licząc Ekstraklasę i Puchar Polski, Tiago Alves rozegrał w tym sezonie 405 minut, w których strzelił pięć bramek. Piłkarz Piasta jest jednym z najefektywniejszych piłkarzy bieżącego sezonu. Pytanie czy Waldemar Fornalik wciąż  będzie widział w nim tylko dżokera, czy poszuka mu większej roli? Portugalczyk tylko w ciągu ostatniego tygodnia przesądził o dwóch ważnych zwycięstwach gliwiczan. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Dzisiaj wybory w Barcelonie. Laporta, Font czy Freixa?

W jednym z najbardziej demokratycznych klubów na świecie, gdzie ową demokrację bardzo mocno się pielęgnuje: nadszedł czas elekcji. Dzisiaj socios FC Barcelony zadecydują, komu powierzyć dalsze rządy w jednej z największych organizacji w całej Katalonii. Skompromitowanego Josepa Marię Bartomeu zastąpi ktoś z tercetu: Joan Laporta, Victor Font, Toni Freixa.  Faworytem pozostaje ten pierwszy, który rządził […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Dziś w nocy Błachowicz napisał jedną z najpiękniejszych kart polskiego sportu

To nie była „po prostu pierwsza obrona pasa”. Jan Błachowicz walczył na gali, w której na szali leżały trzy pasy mistrzowskie. Był w walce wieczoru. I ostatecznie skradł show Israelowi Adesanyi. Pokrzyżował wszystkie plany Dany White’a, prezydenta organizacji, na stworzenie nowej ikony prącej przez drugą kategorię wagową. Zagrał na nosie bukmacherom, ekspertom, ale i samemu […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Czy Dana White wierzy w Błachowicza? „Co ja mu zrobiłem!?”

Nie jest wielką tajemnicą, że dla budowy „historii” w wadze półciężkiej federacji UFC, lepszym rozwiązaniem dzisiejszej walki byłby triumf Israela Adesanyi – dotąd niepokonanego fightera, który jako dopiero piąty zawodnik federacji mógłby się legitymować mistrzowskim pasem jednocześnie w dwóch różnych kategoriach wagowych. Stąd też dość zabawna wymiana opinii między szefem całej organizacji, Daną Whitem, a […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Ciężkie życie technika. Dlaczego Luquinhas i inni cierpią na boisku?

Luquinhas to najczęściej faulowany piłkarz w naszej lidze. W dwóch ostatnich sezonach był powalany 170 razy – a to tylko przewinienia, które zostały odgwizdane. Brazylijczyk jest na dobrej drodze do przebicia wyniku Javiego Hernandeza, który w dwa lata zebrał ponad 200 fauli. Z czego wynika to, że pomocnik Legii jest tak poniewierany na boisku? Dlaczego […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

10 najlepszych filmów o piłce nożnej

Przed wami ranking 10 najlepszych filmów fabularnych o piłce nożnej. Futbol nie był może nigdy równie wdzięcznym tematem dla scenarzystów i reżyserów jak na przykład boks, więc w zestawieniu nie znajdą się produkcje kalibru „Wściekłego byka” czy „Rocky’ego”, ale i tak bez jakichkolwiek trudności udało nam się zebrać dziesięć niezapomnianych, często wręcz kultowych tytułów. Większość […]
07.03.2021