Wróciły wąsy, wróciła tiki-taka, musiały wrócić też złote usta!

Opublikowane 19.06.2020 09:40 przez

redakcja

Wojciech Stawowy na pięć długich lat zniknął z ligowych radarów. Wspomnienia o jego pracy coraz mocniej się zacierały, ale nawet po tak długiej przerwie żywa była pamięć o jego katalońskim podejściu do futbolu, legendarnym wąsie oraz… złotych ustach, umieszczonych bezpośrednio pod tym wąsem. Zarost oczywiście zagościł w Łodzi już przy pierwszej sesji zdjęciowej. Katalonia w momencie, gdy ŁKS zaczął wymieniać ponad pół tysiąca podań na mecz. Najdłużej czekaliśmy na popisy konferencyjne, ale po meczu ze Śląskiem już wszystko wróciło do normy.

Najlepsze 240 sekund w historii futbolu. Taktyczna dominacja. Blitzkrieg. Dziś historia różnie osądza pamiętne cztery minuty w meczu Śląska Wrocław z ŁKS-em Łódź. Najbardziej liczy się jednak nie odbiór widzów czy dziennikarzy, ale opinia jednego z generałów. A ten na pomeczowej konferencji wypalił bez ogródek: do straty bramki realizowaliśmy założenia taktyczne. Gdyby tylko bramka padła nieco później, niż w 4. minucie – pewnie ŁKS byłby dziś w innym miejscu, inaczej by sobie to swoje życie poukładał. No ale padła w czwartej, więc plan gry nieco się posypał, mimo mistrzowskiej realizacji w tej pierwszej fazie meczu.

Pośmialiśmy się z trenera Stawowego, ale przede wszystkim – przypomnieliśmy sobie, że zawsze byliśmy fanami jego wywiadów, rozmów i konferencji. Młodsi kibice mogą już tego nie pamiętać, ale Wojciech Stawowy swego czasu podobne strzały zaliczał właściwie co dwa tygodnie. Wybraliśmy dziesięć wypowiedzi, które potwierdzają, że trener jest jak prawdziwa sztaba złota – lata mijają, a jej blask nie przemija.

WYMARZONY CABAJ

Zaczynamy lajtowo. Ot, trener ma zawodnika, którego bardzo lubi, stworzył go właściwie od zera, dobrze mu życzy. Z perspektywy czasu ta wypowiedź nie jest aż tak absurdalna, ale pamiętając, jakim bramkarzem był wówczas Marcin Cabaj… Cóż, posłuchajmy.

Marcin to mój „wynalazek” na spółkę ze świętej pamięci Krzyśkiem Piszczkiem. To on mi podpowiedział Marcina, pamiętając go ze wspólnej gry w Górniku Łęczna. Cieszę się, że dane mi było być jego trenerem, bo to świetny chłopak, świetny bramkarz, wielkiej klasy profesjonalista. W Cracovii miał swój najlepszy okres. Trafił do reprezentacji Polski, to ważna postać. Także prywatnie jest wspaniałym mężem, ojcem. Wiem o tym, bo znam go od tej strony. Bardzo chciałbym z nim jeszcze pracować, to jedno z moich marzeń. A jak się ma marzenia, to często się one spełniają… – zachwalał Cabaja Stawowy w opublikowanym w Gazecie Krakowskiej „alfabecie”, pod literką C.

Gdy komentowaliśmy to na bieżąco, pokusiliśmy się o puentę, która może się okazać aktualna również dzisiaj: jaki trener, takie marzenia. No dobra, Stawowy twierdził, że przez lata nabrał pokory, więc ujmijmy to tak: wówczas niektórzy marzyli o pracy z reprezentacją, albo gdzieś w ligach zagranicznych, a Stawowy marzył o Cabaju.

NA PODBÓJ ATEN

Ale też nie było tak, że Stawowy nie miał zagranicznych ofert.

– Z Atenami było tak, jak niektóre media podawały. Dostałem telefon od jednego z agentów z szybkim pytaniem i szybką odpowiedzią, czy bym się podjął pracy w AEK Ateny. Jeślibym się zgodził, zostałbym skontaktowany z władzami tego klubu, uzgodnił pewnie warunki i rozpoczął pracę. Ale tematu nie było, bo urwałem go przy pierwszej rozmowie. Mam zobowiązania wobec Cracovii, które chcę wypełnić. Było jednak wielu złośliwców, którzy twierdzili, że jest to wymysł, kłamstwo, że „gdzie Stawowy do AEK Ateny” – tłumaczył kulisy swojej „prawie-że-pracy” w Grecji Wojciech Stawowy.

Czy możemy mu wierzyć? Znów postaramy się być delikatni – niektórzy agenci proponowali Gennaro Gattuso do Jagiellonii Białystok, prawdopodobnie bez wiedzy samego Gattuso. To działa w dwie strony i jeśli polski agent mówi, że może załatwić trenerowi pracę w AEK-u Ateny, to mówi. Do czynów jest troszkę dalej, niż dwa telefony.

SZKOLENIE MŁODZIEŻY, KURS 4-TYGODNIOWY

Ech, tutaj mamy pewien zgryz. Z tym słynnym 10-letnim kontraktem w Cracovii jest trochę tak, że wyszło prześmiesznie, ale sam Stawowy zawinił tu w niewielkim stopniu. Pamiętajmy, że to był wówczas zupełnie inny Janusz Filipiak, to była wówczas zupełnie inna Cracovia i inna piłka nożna. Trener, który z „Pasami” odniósł swoje największe sukcesy, po prostu nie mógł pozwolić na niektóre zagrywki profesora. Efekt był jednak taki, że w pierwszych dniach stycznia obaj panowie świętowali podpisanie 10-letniej umowy, a wiosną Cracovię prowadził już nowy szkoleniowiec.

W chwili, gdy Stawowy wypowiadał te słowa, brzmiały naprawdę efektownie.

– Nie znam trenera, który pracował w Cracovii i nie chciałby takiej umowy podpisać. To duży zaszczyt. Ten kontrakt ma swój cel. Chcemy postawić na szkolenie młodzieży. Nie da się oczywiście z szesnastoletnich zawodników stworzyć takich graczy, którzy od razy wejdą do zespołu i będą walczyć o najwyższe cele, ale w połączeniu z tą drużyną, którą mamy na chwilę obecną uważam, że ich wprowadzanie jest realne i możliwe. W niedługiej perspektywie pozwoli to na to, żeby młodzi zawodnicy przejmowali ciężar odpowiedzialności za grę na swoje barki.

Jak się domyślacie, Stawowy przez ten miesiąc żadnego 16-latka do składu nie wprowadził. Tu jednak przyznajemy – to raczej on był ofiarą.

AMBITNE CELE, POZIOM: ZAWODOWIEC

– Zrobimy wszystko, aby szybko awansować na zaplecze ekstraklasy. Docelowe miejsce klubu to właśnie ekstraklasa i do tego trzeba dążyć – to wypowiedź Wojciecha Stawowego z połowy czerwca 2015 roku. Sympatyczny trener właśnie spadł z Widzewem z I ligi, ale to w sumie nie byłaby żadna katastrofa. Sęk w tym, że w tamtych dniach w klubie powoli wynoszono kartony z ostatnimi cenniejszymi pamiątkami, bo łajba Sylwestra Cacka szła na dno w tempie nieosiągalnym dla ataków pozycyjnych ówczesnej drużyny trener Stawowego.

Widzew nie wiedział, czy przystąpi do rozgrywek II ligi. Nie wiedział, czy za sprawą determinacji Sylwestra Cacka będzie zmuszony wegetować w III lidze (po nieotrzymaniu licencji na szczebel centralny), czy może zacznie od nowa, od IV ligi. Widzew nie wiedział właściwie nic, kto będzie grał, kto będzie trenował, czy w ogóle to wszystko da się jakoś poskładać do kupy.

Ale Wojciech Stawowy nie tracił rezonu. Jemu marzył się szybki awans do I ligi, a potem walka o Ekstraklasę. Trochę tak, jakby orkiestra na Titanicu stwierdziła, że jej celem jest nagranie albumu długogrającego.

No nie nagrałaby.

AMBITNE CELE, POZIOM: KLASA ŚWIATOWA

– Puchar Polski to bardzo fajna przepustka do gry w europejskich pucharach. To, że jesteśmy klubem pierwszoligowym nie oznacza, że mamy o ten Puchar nie powalczyć – powiedział trener I-ligowej Cracovii.

Na drodze „Pasów” do Europy stanęła Flota Świnoujście w 1/8 finału. Zabrakło dosłownie paru małych kroczków.

AMBITNE CELE, POZIOM: LEGENDARNY

– W trzecim roku w Ekstraklasie powalczymy o mistrzostwo. Jeżeli tego nie zrobię…
Nie ma znaczenia. Nie dotrwa pan.
– Źle mi pan życzy.

Zagadka: w jakim klubie Wojciech Stawowy snuł wizję walki o mistrzostwo w trzecim sezonie?

a) w Galatasaray Stambuł
b) w Legii Warszawa
c) w Juventusie Tuszyn
d) w Widzewie Łódź

Brawo, był to oczywiście Widzew, na drodze do II ligi i bankructwa. Co więcej, to i tak była delikatna korekta kursu, bo przecież chwilę wcześniej…

AMBITNE CELE, POZIOM: WOJCIECH STAWOWY

– Mogę powiedzieć, że jeśli utrzymamy Widzew w I lidze, to celem w następnym sezonie będzie bezwzględna walka o awans do ekstraklasy. A jak do niej wrócimy i dane mi będzie dalej w Łodzi pracować, to ja w Widzewie postawię taki cel! Trzy lata daję na to, by zagrać o eliminację Ligi Mistrzów. Ktoś, kto teraz to przeczyta, powie, że Stawowy zwariował. Wyrzucili go po trzech miesiącach z Miedzi Legnica, a on opowiada, że będzie grał z Widzewem w Champions League – tak powiedział Wojciech Stawowy, naprawdę.

Plan udało się zrealizować mniej więcej w pięćdziesięciu procentach – faktycznie z roku na rok zmieniały się ligi, ale zamiast drogi I liga -> Ekstraklasa -> Liga Mistrzów, Widzew przebył drogę Ekstraklasa -> I liga -> II liga i bankructwo. Jasne, Stawowego tutaj można obwiniać co najwyżej o naiwną wiarę, grabarzem klubu był Cacek, ale czy to coś właściwie zmienia?

AMBITNE CELE, DOGRYWKA

– Powiedziałem kiedyś chłopakom w szatni, że czuję, że pierwszą polską drużyną, która po przerwie zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzów, będzie Cracovia.

Nie była.

OCENA RZECZYWISTOŚCI: GKS KATOWICE

W sezonie 2010/11, Wojciech Stawowy, jego tiki-taka oraz jego zestaw wypowiedzi trafiły do Katowic. Z jednej strony trener zagościł tam w roli strażaka, który miał ogarnąć zespół pozostający w strefie spadkowej, z drugiej – było jasne, że GKS punktuje poniżej potencjału i główną misją jest szybki rajd w górę tabeli, a nie utknięcie gdzieś w środku. Wojciech Stawowy więc plan minimum wykonał – i z ligi nie spadł, ale na nowy kontrakt też nie zasłużył – jedenaste miejsce połączone z fatalnym finiszem sprawiło, że kibice zaparkowali na jednej z konferencji taczki dla sztabu szkoleniowego.

Czy to mogło załamać Stawowego? A gdzie tam, nie z takich opresji wychodził. Zwłaszcza, że ówczesna 11. drużyna I ligi mogłaby śmiało bić się nawet o europejskie puchary. Nie wierzycie?

– Mamy naprawdę bardzo silną drużynę, która w Ekstraklasie mogłaby bić się o czołowe miejsca. To, że nam ten sezon nie wyszedł nie znaczy, że jesteśmy słabi. Zresztą naszej postawy bym nie demonizował. Przejmowaliśmy zespół w strefie spadkowej, a jednak nie spadliśmy, więc cel wykonaliśmy – to naprawdę Wojciech Stawowy. podsumowując sezon 2010/11.

Powinna być walka o czołowe miejsca w Ekstraklasie, ale niestety, na bezrybiu i utrzymanie w I lidze można uznać za sukces.

OCENA RZECZYWISTOŚCI: ŁKS ŁÓDŹ

Co się będziemy powtarzać, tutaj cała nasza analiza słynnej już wypowiedzi, niżej kluczowy fragment.

Dziś trener ŁKS-u po porażce ze Śląskiem oznajmił światu: – Mieliśmy plan i go realizowaliśmy do straty pierwszej bramki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby łodzianie dostali bramkę w plecy jakoś po godzinie grania, a do tego momentu faktycznie byłoby widać jakąś myśl przewodnią w grze ekipy Stawowego. Sęk w tym, że realizacja planu taktycznego nakreślonego przez Sacchiego z Krakowa trwała trzy minuty z małym hakiem.

Tak, ŁKS dostał klapsa w czwartej minucie, a Stawowy jakby nigdy nic z dumą zauważył, że przez te trzy minuty jego taktyczny plan był realizowany przez zespół.

To trochę tak, jakby Robert Mateja po wylądowaniu na buli bez cienia żenady opowiadał dziennikarzom, że może i zaliczył żenujący skok, ale jakie miał wyprostowane plecy siedząc na belce.

Mniej więcej z podobnym zażenowaniem odebralibyśmy wypowiedź Roberta Kubicy, który po rozwaleniu się na pierwszym zakręcie oznajmiłby, że może i wypadł z toru, ale przynajmniej ruszył na zielonym świetle.

Porównywalne wrażenie wywarłby na nas Tomasz Adamek, który po porażce w pierwszej rundzie pozwoliłby sobie zauważyć, że zmieścił się między linami na wejściu do ringu.

***

Panie Wojciechu, naprawdę tęskniliśmy. Czasem szydzimy z tysiąca podań wszerz boiska, czasem żartujemy z tego przesadnego optymizmu, ale z panem liga jest barwniejsza, i na boiskach, i w salach konferencyjnych. To oczywiście dobrze dla ligi. Jednak nie jesteśmy jeszcze w stu procentach pewni, czy dobrze dla ŁKS-u.

Fot.Newspix

Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
qdlaty81
qdlaty81
1 rok temu

Fajnie że przyszedł, jest szansa na derby w przyszlym sezonie

Wielki Szu
Wielki Szu
1 rok temu

Wojciech Stawowy czapki z głowy najlepszy trener ligowy!

Gniotek
Gniotek
1 rok temu
Reply to  Wielki Szu

Wojciech Stawowy
Najlepszy trener ligowy
Wojciech Stawooowyyyy…

Jurek
Jurek
1 rok temu

Teraz szydera,ale jak szedł do ŁKS peany na temat warsztatu Stawowego .Całe Weszlo…

Ziemson hujev
Ziemson hujev
1 rok temu
Reply to  Jurek

to już wtedy była szydera ;d

Mike
Mike
1 rok temu
Reply to  Ziemson hujev

Jurek nie zauważyłby szydery nawet gdyby kopnęła go w jaja

Jurek
Jurek
1 rok temu
Reply to  Mike

Ale błyskotliwa wypowiedź.Gratuluję.Kilka osób nad nią pewnie pracowało…

Jurek
Jurek
1 rok temu
Reply to  Ziemson hujev

Nie była.Proszę sprawdzić .Niesamowita praca z młodzieżą,taktyka itp…

ncvnaxz
ncvnaxz
1 rok temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Trafili kurs 129 wczoraj. Realne zrodlo, ktore trafia
Na Dzis maja juz kolejny kupon dostepny!

Criticball
Criticball(@criticball)
1 rok temu

Na chuj mu było rezygnować z posady w Escoli Varsovii, czy jak im tam? Wzbudzał tam powszechny podziw i szacunek podległej dziatwy oraz jej rodziców. Wrócił na ligowe boiska i wrócił hejt, poniżanie, szydera z kontraktu na lata z Cracovią… Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało…

wejsunek
wejsunek(@wejsunek)
1 rok temu

FC URAL – RUBIN KAZAN
powyżej 2.5 bramki w SPOTKANIU
STAWKA 25000zł w linku zapodaj.net/3ee2258053b5e.jpg.html
Kolejny Typ 100% Od Tego Typera?
Kontakt : [email protected]

Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Pięciu piłkarzy odchodzi z Jagiellonii Białystok

Białostocki klub poinformował, że nie przedłuży wygasających umów z pięcioma swoimi zawodnikami. Nowego miejsca pracy będą musieli poszukać sobie Błażej Augustyn, Przemysław Mystkowski, Filip Piszczek, Pavel Steinbors oraz Michał Żyro.  Decyzja w klubie zapadła już jakiś czas temu, dlatego całej piątki nie oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy w ostatnich kolejkach. Teraz jest to już oficjalna informacja. […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Jewhen Konoplanka zostaje w Cracovii

Jewhen Konoplanka przedłużył kontrakt z Cracovią. Dotychczasowa krótkoterminowa umowa obowiązywała tylko do końca czerwca tego roku. Ukrainiec podpisał z „Pasami” umowę wiążącą go z klubem do końca przyszłego sezonu. To dość zaskakujące, bo wydawało się, że Konoplanka przyjdzie do Cracovii tylko na rundę wiosenną, a później spróbuje jeszcze sił w silniejszej lidze. Skrzydłowy rozegrał w […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą Płock

Kontrakt Jakuba Rzeźniczaka z Wisłą Płock wygasa wraz z końcem sezonu. Ale wygląda na to, że defensor „Nafciarzy” zostanie w zespole na kolejny sezon. Informację o tym, że Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą jako pierwszy podał Piotr Koźmiński ze Sportowych Faktów. Udało nam się potwierdzić te doniesienia – wkrótce Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą. Nowa […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Podolski: Moje serce jest tutaj. Dopóki ciało pozwola, to chce grać w piłkę

– Każdy wie skąd pochodzę, gdzie się wychowałem. Moje serce jest tutaj. Cieszę się, że mogę grać w piłkę, robić to co kocham, grać w piłkę co weekend – mówi Lukas Podolski po przedłużeniu umowy z Górnikiem Zabrze. Wczoraj Górnik ogłosił, że Podolski przedłużył kontrakt z zabrzańskim klubem i jeszcze przez przynajmniej rok będzie reprezentował […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Oświadczenie Wisły Kraków. Klub zapowiada konferencję o sytuacji po spadku

Wisła Kraków wydała oświadczenie o planie zorganizowania konferencji prasowej, na której zostanie omówiona sytuacja klubu po spadku z Ekstraklasy. „Biała Gwiazda” zapowiada, że władze klubu pracują nad planem szybkiego awansu z 1. ligi. Wiślacy dość oszczędnie komunikują się z kibicami po tym, jak Wisła straciła już szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Właściwie tylko Jarosław Królewski […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Sprawdźmy, postawmy: pewny Lech, Milan i over w meczu Realu

Jest piątek, więc wypada rzucić okiem na listę spotkań, które warto obejrzeć w ten weekend. Większość europejskich lig,  kończy sezon, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by podzielić się z wami kilkoma typami na najbliższe dni. Zerknijcie na wybrane zdarzenia i kursy, które znajdziecie w ofercie naszych kumpli z Fuksiarza. SPRAWDŹMY, POSTAWMY Real Madryt – […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Grobelny: Moim wzorem bramkarskim był Artur Boruc

– Czy porównuję siebie z innymi młodymi bramkarzami w Ekstraklasie? Muszę najpierw wyrobić sobie markę, żeby zestawiać się z innymi. Przyszłość pokaże, czy to się uda, ale wierzę w to. Jestem w stanie być najlepszy wśród młodych bramkarzy w lidze – powiedział nam Jędrzej Grobelny, 20-letni bramkarz Warty Poznań. To wychowanek poznańskiego klubu, z którym porozmawialiśmy […]
20.05.2022
Ekstraklasa
20.05.2022

Ile zarobią kluby w Ekstraklasie za sezon 2021/2022?

230 milionów złotych — to pula nagród dla klubów Ekstraklasy za sezon 2021/2022. Choć najważniejsze rozstrzygnięcia w lidze już znamy, nie można powiedzieć, że w Multilidze ligowcy zagrają o pietruszkę. Niektóre kluby wciąż mogą powalczyć o spore pieniądze. Ponad 600 tysięcy złotych — tyle do podniesienia z murawy mają Radomiak, Cracovia i Wisła Płock. Blisko […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

OFICJALNIE: Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose

Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć niemieckie media pisały, że w czwartek dojdzie do spotkania władz klubu z trenerem, to przewidywały, że szkoleniowiec poprowadzi BVB w przyszłym sezonie. Ale klamka zapadła – Rose żegna się z Dortmundem. – Borussia Dortmund i Marco Rose kończą współpracę. To efekt intensywnej analizy tego sezonu, […]
20.05.2022