post

Opublikowane 12.06.2020 17:46 przez

Szymon Podstufka

Chcąc przystąpić do rozgrywek pod egidą FA, trzeba spełnić kilka warunków. Zgłosić obiekty meczowe, treningowe, rozpisać sposób finansowania klubu. A oprócz tego – przygotować prezentację z celami i założeniami klubu. Założony przez Polaków w Newmarket klub The Eagle FC spełnił wszystkie te wymagania. Angielska federacja zaakceptowała wniosek, ale stwierdziła jednocześnie, że wielkiej przyszłości to klubowi nie wróży. — Argumentowali, że było mnóstwo takich „wynalazków”, klubów założonych w Anglii przez imigrantów. Prędzej czy później większość upadała — mówi Arek Jargieło. Zawodnik i działacz The Eagle. Klubu, który mimo sceptycyzmu FA za rok będzie świętował dekadę istnienia.

— Najtrudniejszy moment? Jakieś trzy-cztery lata temu. Zainteresowanie słabło, kadra była tak skąpa, że byliśmy blisko rozwiązania klubu. Ale uruchomił się jego kręgosłup, ludzie, którzy są od początku. Stwierdzili: dobra, jeszcze jedna mobilizacja, a jak się nie uda – trudno. Zwijamy interes. To pospolite ruszenie zaowocowało zebraniem kilkunastu osób. Jeszcze w zeszłym roku bywały przed pojedynczymi meczami problemy z zebraniem wymaganej szesnastki. Jednak dzięki temu, że o klubie jest nieco głośniej od zeszłego lata, to mamy aż 30 zarejestrowanych zawodników, którzy grają i trenują regularnie — mówi Jargieło.

Zrobić jeszcze coś fajnego

On pośrednio za ten szum wokół The Eagle FC odpowiada. Sam informację o klubie znalazł na Facebooku, teraz jest głównym odpowiedzialnym za social media TEFC. Facebook pełni rolę informacyjną, Twitter służy zaczepkom rywali czy ludzi ze środowiska piłkarskiego, z którymi interakcja może klub jeszcze nieco podpromować.

Do Anglii wyjechał w 2010 roku. Nie zawsze było lekko. Zaczynał, jak wielu naszych rodaków, na zmywaku.

— Praca, spać, praca, spać. Pierwszy rok był totalnie wyjęty z życia, nie zliczę, ile razy myślałem o powrocie do Polski. Emigracja? To nie dla mnie – myślałem. Ale miałem w sobie dużo chęci, z czasem rosła też moja pewność siebie, nawiązywałem nowe znajomości. Jak tylko była szansa na jakiś kurs, na doszkolenie angielskiego – brałem wszystko, jak leci. Ukończyłem kilka kursów na kucharza, dziś jestem już na kierowniczym stanowisku w studenckiej stołówce. Odpowiadam za zamówienia, za kontakty z innymi podmiotami.

W pewnym momencie sama praca przestała Arkowi wystarczać, stąd pomysł, by dołączyć do The Eagle FC. Coś tam bowiem w piłkę kopał, gdy jeszcze mieszkał w Polsce.

— Od małego ojciec zabierał mnie na mecze. Jestem z Lubelszczyzny, gdzie nigdy wielkiego zagłębia piłkarskiego nie było. Zatrzymałem się na poziomie okręgówki, w klubie Olender Sól. Przestałem grać, gdy zacząłem studia. A kiedy po ich ukończeniu nie miałem na siebie pomysłu, wyjechałem na wyspy — mówi. I dodaje: — Gdy skończyłem 30 lat, pomyślałem, że coś jeszcze fajnego mogę w piłce zrobić. Że brak mi klimatu szatni, rywalizacji, adrenaliny. Wsiadłem w samochód, pojechałem na trening, zapisałem się.

Arek skontaktował nas też z kilkoma innymi piłkarzami The Eagle, by ci również opowiedzieli swoje historie.

Mateusz Gretkowski

— Przygoda z piłką zaczęła się, jak u wielu, „na trzepaku”. W szóstej klasie trafiłem do Rodła Kwidzyn, dostałem powołania do kadry wojewódzkiej w roczniku 1996, zainteresowała się mną Arka Gdynia. Nie zdecydowałem się na przenosiny, potem nie udało się też trafić do Olimpii Grudziądz i Bałtyku Gdynia. Na testy do Grudziądza wziął mnie Dariusz Kubicki, chcieli mnie, ale pracowałem wtedy z jednym menedżerem i po rozmowie z nim nie skorzystałem. Czego dziś trochę żałuję. Z kolei z Bałtykiem sprawa miała się tak, że w styczniu 2016 miałem trafić tam na półroczne wypożyczenie. Interesy „pseudo działaczy” z naszego piekiełka wzięły jednak górę. Rodło zażądało horrendalnej sumy odstępnego i nie wypaliło.

W seniorach Rodła zadebiutowałem mając 17 lat. Wygrałem w seniorach Wojewódzki Puchar Polski, odpadliśmy w PP dopiero w 1/32 z Olimpią Grudziądz. Po sezonie 15/16 skończyłem przygodę z Rodłem, zmieniłem klub na IV-ligowe Centrum Pelplin. Niestety, wycofał się sponsor, drużyna się rozpadła, raz jeszcze się więc przeniosłem, do Wisły Nowe. Po 1,5 roku zdecydowałem się wyjechać do Anglii, gdzie wcześniej pojechała moja dziewczyna.

O The Eagle dowiedziałem się dzięki niej. Zobaczyła ogłoszenie o naborze. Tak naprawdę jeszcze zanim znalazłem w Anglii pracę, już pojechałem na pierwszy trening. Atmosfera bardzo mi się spodobała, uznałem, że warto by było spróbować zrobić tu jakiś fajny wynik.

Artur Zajączkowski

— W piłkę gram jakoś od ósmego-dziewiątego roku życia. Mama zapisała mnie do Lechii Dzierżoniów. Przeskakiwałem do kolejnych kategorii wiekowych, gdzieś tam się mijałem z Jarkiem Jachem, z Krzyśkiem Piątkiem. Chłopaki zawsze mieli w sobie to coś, w dodatku dążyli po swoje z wielkim uporem. Dla mnie wreszcie nadszedł wiek, gdy można było grać w seniorach. Łapało się minuty w sparingach jako 16-, 17-latek. Punktem kulminacyjnym u mnie był moment, kiedy nie dostałem się do kadry seniorskiej. Trenowałem jeszcze trochę w juniorze starszym w Lechii, po czym zdecydowałem się zmienić klub na Piławiankę. Tam pograłem sezon, potem podjąłem pracę, w której spotkałem chłopaka, Przemka, z LKS-u Roztocznik. Spędziłem tam kilka lat w A-klasie, walczyliśmy o okręgówkę.

Wreszcie przyszło dorosłe życie – syn, trzeba było zadbać mocniej o pracę. Jeździłem do Niemiec, do Austrii. Wreszcie koleżka spytał mnie, czy nie miałbym ochoty pojechać do Anglii. Jest praca, jest mieszkanie. Mówię: dlaczego nie? Polecieliśmy, tak się to zaczęło. Ale było nudno, praca-dom i tyle. Na Spotted rzuciło mi się ogłoszenie, że klub poszukuje piłkarzy do drużyny polonijnej. Dużo nie myślałem, napisałem wiadomość, poszedłem na trening. I tak zaczęła się moja przygoda z The Eagle. 

Marcin Byszewski

— Zaczynałem w Dąbrowie Tarnowskiej, w Dąbrowii, ale tak naprawdę rozkręciło się wszystko, gdy na Turnieju Nike zauważył mnie trener Mieczysław Będkowski z Hutnika Kraków. Przez pięć lat tata dowoził mnie tam na treningi cztery razy w tygodniu, bez jego pomocy nie byłoby szans. W pewnym momencie zainteresowała się mną nawet Wisła Kraków, ale zostałem w Hutniku.

Dostawałem też powołania do reprezentacji młodzieżowych, od U-17 do U-21. W U-17 mam z dwadzieścia meczów, w U-21 udało się zagrać raz. Na meczu z Białorusią zauważył mnie skaut Lecha, zainteresował się mną. Po pół roku przeniosłem się do Poznania, mieszkałem we Wronkach. Trenowałem z Młodą Ekstraklasą, raz na jakiś czas z pierwszym zespołem. Ale po dwóch latach rozwiązałem kontrakt, przeniosłem się do II ligi, do Radomiaka. Byłem tam przez dwa lata, później trafiłem do Avii Świdnik, a ostatnim moim klubem w Polsce był Hetman Zamość. Potem postanowiłem pojechać do Wielkiej Brytanii do pracy, a moi znajomi wiedząc, że trochę grałem w piłkę, wyciągnęli mnie na trening do The Eagle. Jesteśmy w tym klubie jak wielka rodzina, pomagamy sobie w zasadzie we wszystkim.

Pod skrzydłami Orła

W Cambridge i okolicach jest spora polska społeczność, co ułatwiło założenie takiego klubu jak The Eagle.

— Zaczęło się od gry w lidze szóstek, gdzie występuje sporo ekip polonijnych. Gry, która z czasem przestała chłopakom wystarczać. Ambicje zrobiły się nieco większe, ludzie odpowiedzialni za tę ekipę stwierdzili: czemu by nie spróbować na pełnowymiarowym boisku? Zarejestrowali klub w FA i zaczęło się granie. Celem od początku, poza samą grą, była integracja środowiska polonijnego — opowiada Jargieło.

Swoją nazwę klub wziął od… restauracji, która stała się równocześnie jego pierwszym sponsorem.

— Paweł Drożdż, właściciel restauracji „Under The Eagle”, był jednocześnie naszym sponsorem i zawodnikiem. Ludzie, którzy założyli klub chcieli nawiązania do Polski, a trudno o bardziej klarowne, niż orzeł. Współpraca trwała aż do zeszłego roku, gdy sponsorem został inny Polak – Andrzej Militowski, właściciel firmy budowlanej. Oczywiście gdyby ktoś chciał nas jeszcze wesprzeć, to zapraszamy, jesteśmy otwarci na wszystkie modele współpracy — mówi Jargieło.

Sponsora angielskiego w Anglii znaleźć jest polonijnemu klubowi trudno. Ludzie niechętnie wspierają zagraniczne inicjatywy, trzeba więc liczyć na wsparcie „swoich”. Ale póki co na jego brak w The Eagle FC nie mogą narzekać.

Sponsoring jest o tyle istotny, że rokrocznie prowadzenie klubu na piętnastym poziomie rozgrywkowym pochłania kilkadziesiąt tysięcy złotych. W rozbiciu na poszczególne wydatki wygląda to następująco:

Koszty stałe:

Boisko meczowe na cały sezon – 880 funtów
Boisko treningowe na cały sezon – 1362 funty
Zgłoszenia do ligi i pucharów – 240 funtów
Oficjalne piłki meczowe FA – 80 funtów
Ubezpieczenie – 200 funtów

Koszty zmienne:

Opłaty za kary, kartki – 375 funtów (sezon 19/20)
Sprzęt sportowy – średnio 700 funtów na sezon
Sprzęt medyczny – średnio 100 funtów na sezon
Opłaty na sędziów – 560 funtów na sezon

Koszty dodatkowe:

Odżywki, przekąski meczowe, woda, reklamy, plakaty, gadżety, nagrody – około 500 funtów

Razem wychodzi tego około 5 tysięcy funtów na sezon. Czyli, przyjmując prosty przelicznik 1 funt = 5 złotych, to około 25 tysięcy złotych za sezon grania. Pokrywa to sponsoring, a także składki członkowskie.

Uciekające awanse

Pytanie więc, gdzie jest organizacyjny sufit takiego projektu, powyżej którego trudno by się było na dziś wzbić. Okazuje się, że do jego osiągnięcia potrzeba by było jeszcze kilku lat.

— Moim zdaniem moglibyśmy z powodzeniem rywalizować na poziomie dwunastej ligi, a więc trzy poziomy wyżej. Zarówno sportowo, jak i organizacyjnie. Mieliśmy trochę pecha po drodze, bo liczba zespołów awansujących ligę wyżej jest uzależniona od tego, kto i skąd awansuje na jeszcze wyższe poziomy. I tak gdy zajęliśmy czwarte miejsce, awansowały trzy ekipy. A gdy byliśmy trzeci, promocję uzyskiwały dwie drużyny.

Zakończenie rozgrywek przed czasem z powodu koronawirusa również nie było dla The Eagle FC najlepszym rozwiązaniem. Przyjęto bowiem za wiążące w kwestii kolejności średnią punktów na mecz. W momencie zawieszenia ligi TEFC zajmowało 3. pozycję, po podliczeniu według rzeczonego ratio – spadło na 5. miejsce. A więc raz jeszcze z awansu nici.

— Aż do obecnego sezonu nie zawsze było kolorowo z kadrą meczową. Czasami trudno było wystawić optymalny zespół, gubiliśmy punkty w kuriozalnych okolicznościach… — mówi Jargieło.

Sędziowanie? Gospodarskie, a jak!

Pod kuriozalne okoliczności trzeba też podciągnąć sędziowanie. Jak świat długi i szeroki, tak gdy pojawia się w jakimś kraju drużyna imigrantów, raczej nie może liczyć na przychylne oko krajowych arbitrów. Kilka lat temu opowiadali o tym w naszym reportażu piłkarze Dynamo Wrocław. Klubu założonego przez ukraińską społeczność w stolicy Dolnego Śląska.

Mówili nam wtedy: — W całym sezonie dyktowano przeciwko nam bodaj siedem rzutów karnych, podczas gdy my nie dostaliśmy ani jednego. Sędziowie tutaj są bardzo słabi, a dodatkowo boją się gwizdnąć na naszą korzyść. Jak ktoś coś do sędziego mówi: „mów po polsku”. Ja dobrze się w tym języku komunikuję, więc idę porozmawiać, a on: „a ty nie dyskutuj” (…). Była nawet taka sytuacja w meczu z Pogonią, że sędzia, który rok wcześniej nam sędziował, w tym roku grał dla tej drużyny.

No więc z tymi samymi problemami zmagają się chłopaki z The Eagle FC.

— Jak gramy typowy mecz walki, taki, w którym trzeszczą kości, zwykle rywale kończą go z dwiema żółtymi, my z dwunastoma. Czasami dostajemy kartki za to, że komunikujemy się po polsku — mówi Jargieło.

— W poprzednim sezonie gramy z liderem. Piękna pogoda, idealne boisko, nic, tylko cieszyć się grą. Prowadzimy 1:0 i zaczyna się kabaret. Sanki na wysokości kolan, nasz chłopak schodzi połamany, ma trzy miesiące z głowy. Arbiter z wielką łaską, po naszych protestach, wyjmuje żółtą kartkę. Jedziemy na kolejne spotkanie, 1/8 finału pucharu. Wchodzimy do szatni, a tam ten sam sędzia. Przeprasza nas, przyznaje się do błędu, po czym znów zaczynają się dziać dziwne rzeczy na placu gry. Karny z kapelusza, nawet rywale nie wiedzą, za co. Czerwona za walkę bark w bark. Wyciągnęliśmy mimo tego z 0:2 na 3:2. 90. minuta, sędzia dolicza dwie. Nasz człowiek z zegarkiem w ręku patrzy i nie wierzy. Trzy minuty, pięć, siedem – dalej gramy. Dostajemy drugą czerwoną w międzyczasie, mecz kończy się po 10 doliczonych minutach…

Ochraniacze z papieru toaletowego

Niższe ligi to także folklor nie do podrobienia. I nie ma tu różnicy, czy mówimy o Polsce, czy o zagranicy. — Jednym z wymogów sędziowskich w ligach angielskich jest konieczność gry w ochraniaczach. Nie jest to sprawdzane dokładnie, ale arbiter musi widzieć, że coś pod getrami jest. No więc jeden z naszych chłopaków pakował tam rolki po papierze toaletowym — mówi Jargieło.

Z samymi sędziami też czasami jest taki problem, że nie przywożą ze sobą rezerwowych czy asystentów. I tak gdy jeden z zawodników The Eagle przypadkowo wpadł na sędziego i ten niefortunnie złamał rękę, spotkanie musiał w roli rozjemcy dokończyć… jeden z trenerów.

Boiska? Cóż, raz gra się na równiutkich jak stół do snookera, raz na totalnych klepiskach. Na potwierdzenie dostałem od Arka kilka zdjęć. Łatwo stwierdzić, który plac należy do pierwszej grupy, a który do drugiej.

Ale to właśnie ten klimat w niższych ligach tak bardzo przyciąga. Z jednej strony można rywalizować w oficjalnych rozgrywkach, co napędza adrenalinę, z drugiej – zawsze jest się z czego pośmiać i co powspominać. I choćby dlatego The Eagle przetrwało już prawie dekadę. Choćby dlatego w tym polonijnym klubie grało już wielu naszych emigrantów i zagra pewnie ich jeszcze więcej. Wypada tylko kibicować, by „Orły” mogły sprawdzić, jak wysoko faktycznie – a nie tylko w teorii – zawieszony jest ich sufit.

SZYMON PODSTUFKA

fot. The Eagle FC

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Anglia
04.12.2021

Chelsea przyjęła trzy gole. Z Młotami nie ma żartów

Kibic piłkarski nie mógł wymarzyć sobie lepszego otwarcia soboty. Weekend dopiero co się zaczął, siadasz na kanapie jeszcze przed 14, a dostajesz spektakl na miarę środowego wieczoru z Ligą Mistrzów. Poza tym, kto wie, może już w przyszłym sezonie przed meczem West Hamu z Chelsea wybrzmi hymn Champions League. Młoty pokonały dzisiaj lidera tabeli i […]
04.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Najbardziej absurdalne gole w historii Premier League

Za nieco ponad pół roku Premier League będzie obchodzić swoje trzydziestolecie, a na jej boiskach padły w tym czasie dokładnie 30302 bramki. Spośród takiego zbioru wcale nie jest łatwo wybrać tylko kilka tych najładniejszych lub najważniejszych. My, zmotywowani wczorajszymi wydarzeniami na Old Trafford, postaraliśmy się wybrać pięć tych najbardziej absurdalnych, które zostały zdobyte w niecodziennych […]
03.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Jak Arsenal wreszcie odkrył swoją tożsamość

Wyniki meczów Arsenalu zadowoliłyby największych fanów porządku i równowagi. Trudno wskazać spotkanie, w którym podopieczni Mikela Artety wygraliby niezasłużenie, a jednocześnie trudno znaleźć starcie, gdzie odnieśliby przypadkową porażkę. Arsenal w ostatnich miesiącach zaczął grać na całego. Albo jego kibice skaczą z rękoma zaciśniętymi w geście triumfu, albo rzeczone ręce przykładają do twarzy. Trudno jednak odbierać […]
02.12.2021
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
30.06.2020

Jakub Kamiński: „Nie miałem łatwo. Musiałem pożyczać od kolegów na buty”

– Nie wywodzę się z bogatej rodziny. Przychodząc do Lecha, musiałem np. pożyczać od starszych kolegów na buty. Wiedziałem, że na te pieniądze muszę sobie zapracować, więc nie wydawałem nigdy na prawo i lewo – mówi w rozmowie z „Super Expressem” objawienie trwającego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, Jakub Kamiński z Lecha Poznań. GAZETA WYBORCZA […]
30.06.2020
Weszło
29.06.2020

Do odważnych świat należy. Wisła nie zaryzykowała, więc Raków zyskał kozaka

David Tijanić nie powinien był zagrać ostatnio w krótkim odstępie czasu dwóch świetnych spotkań przeciwko Wiśle Kraków. Nie, bo on dla tejże Białej Gwiazdy miał przecież występować. W Krakowie jednak z jego transferu zimą 2019 roku ostatecznie się wycofano. Dziś wydaje się to być potężny błąd Wisły i jednocześnie duże zwycięstwo Rakowa. Przeszkoda zdrowotna Jak […]
29.06.2020
Weszło
29.06.2020

Traktujemy dzieci jak króliki doświadczalne

— Wysyłamy do dzieciaków trenerów, którym dajemy czas na pomyłkę, pozwalamy na nią. Kiedy idę do banku, to ufam i wierzę, że bankowiec przedstawi najlepszą ofertę i mnie nie oszuka. Wysyłając dziecko na trening, oczekuję, że będzie pracował z nim fachowiec, a nie ktoś, kto trzy dni temu skończył przyspieszony kurs. Dlaczego ktoś ma się […]
29.06.2020
Weszło
28.06.2020

Widzew idzie na derby bardzo spokojnym krokiem

Jesteś kibicem Widzewa podczas lockdownu. Wiesz, że niedługo wraca liga. Że twoja drużyna ma całkiem przyjemny start. W dwóch z trzech pierwszych kolejek gra u siebie z dwoma zespołami ze strefy spadkowej, które dostały na wyjazdach w papę w 17 z 22 rozegranych spotkań. Sześć oczek przewagi nad trzecim GKS-em Katowice, zajmującym pierwsze z miejsc […]
28.06.2020
Weszło
27.06.2020

Górnik – Wisła. Mecz, który kocha dramatyczne scenariusze

Górnik Zabrze i Wisła Kraków w ostatniej dekadzie miały swoje wielkie wzloty i upadki. Górnicy zdążyli w tym czasie zlecieć z ligi i wrócić po ćwierć wieku do europejskich pucharów. Wisła – zostać mistrzem Polski, zaznać smaku walki o utrzymanie, a także w ogóle o klubowy byt. Różne były w tym czasie miejsca w tabeli, […]
27.06.2020
Weszło
27.06.2020

Na dobre nie weszli, już wyszli. A komu w tym czasie ŁKS najmocniej namieszał?

ŁKS starabanił się z ekstraklasy w stylu, który o każdym, kto z łodzianami stracił punkty, nakazuje myśleć jako o frajerze. Większym, mniejszym, no ale frajerze. Ale, jak to w ekstraklasie, zdarzyły się i takie zespoły, którym ŁKS trochę nabruździł. Coś w końcowym rozrachunku odebrał. Oto lista wstydu. CRACOVIA – 2 porażki z ŁKS-em Wprost nie do […]
27.06.2020
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PiS to zdrajcy narodu
PiS to zdrajcy narodu
1 rok temu

anglia dla anglików. niech spierdalają do swojego kraju, cholerni uchodźcy ekonomiczni.

Bosak2020
Bosak2020
1 rok temu

15. Liga, a poziom pewnie i tak wyższy niż w ekstraklasie.

Czlek
Czlek
1 rok temu

Super.Ja sam jestem emigrant stary.W tym pierdolniku U.k.15 lat.Panowie nie dajcie się tym angielskim bucom (żeby nie napisać mocniej )aż mnie palec swędzi. A kto nie przeżył takiej prawdziwej emigraci (nie chodzi o rok czy dwa gdzieś tam)To Głowno wie i w szafie śpi.

Czlek
Czlek
1 rok temu

Jedno się zgadza PiS to zdrajcy i Targowica w czystej postaci.Tacy jak oni poszli po kasę do Rosji bo bronili tradycji i przeszłości bo ją kochali.

Norbert
Norbert
1 rok temu

Zapraszamy do Manchesteru tez jest polska druzyna

Piotr
Piotr
1 rok temu

Jaka bzdura. Restauracja powstala duzo puzniej niz klub. I ten niby sponsor od poczatku robil duzo problemu w srodku klubu. Dlatego klub mial pierwszy rozlam na samym jego poczatku. I ludzie, ktorzy go zalozyli odeszli honorowo nie chciec miec nic wspolnego z tymi ludzmi.

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Żubry Oxford klub istniał 10 lat mieliśmy zawodnika z Odry opole jednego też z aluminium Konin swego czasu b mocny skład ale tak jak piszą wszystko się rozpadło mało nowych ludzi już przyjeżdża do angli a starzy sie zestarzeli

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021