post Jan Mazurek

Opublikowane 23.05.2020 16:08 przez

Jan Mazurek

W piątek PZPN wystosował prośbę do polskiego rządu o możliwość stopniowego przywracania kibiców na stadiony w wstępnie ograniczonej formie. – Decyzja rządu zapewne będzie podjęta w najbliższym czasie. Nie wytwarzamy żadnej presji, bo doskonale rozumiemy, że sytuacja pandemii jest sytuacją specjalną. Wydaje nam się, że nasz plan jest dobry, bezpieczny, przemyślany i pozwoli przywrócić odrobinę więcej normalności, natomiast mamy z tyłu głowy, że bezpieczeństwo ludzi i bezpieczeństwo ogólne jest tutaj najważniejsze – mówi nam sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej, Maciej Sawicki, którego pytamy o szczegóły tego projektu. Zapraszamy. 

***

Skąd pomysł na stopniowe przywracanie kibiców na trybuny już teraz? Prezes Boniek napisał list do premier Morawieckiego, w którym zaproponował wstępnie rozwiązanie, które czyniłoby Polskę pionierem w skali Europy.

Widzimy, co dzieje się wkoło nas, co dzieje się w Polsce. Mamy kolejny etap powolnego odmrażania naszej gospodarki i naszego życia publicznego. Możemy korzystać z galerii handlowych, chodzić do kościołów, spacerować po parkach, korzystać z usług fryzjerów czy chodzić do restauracji. Wszystko to jest w miarę uregulowane. Naprzeciwko siedziby PZPN jest poczta – codziennie widzę, jak ludzie czekają w kolejce, zachowując pewien odstęp i mając założone maseczki. Więc, tak naprawdę, w sposób bezpieczny i przepisowy mogą korzystać z usług poczty. Tak samo jest w sklepach. Możemy robić zakupy, obowiązują tam restrykcje, ale też bezpiecznie możemy kupić, co nam trzeba. Myślimy, żeby w podobny sposób przeprowadzić to na stadionach, na których odbywają się spotkania lig centralnych i  Pucharu Polski. Zaproponowaliśmy, żeby na początku ten etap wyglądał następująco: można zapełnić stadiony do 20% całkowitej pojemności, ale nie przekraczając liczby 999 kibiców na trybunach, co oznacza, że będzie to impreza niemasowa. Wydaje mi się, że bezpiecznie i skoordynowanie można tych kibiców wpuścić na odpowiednie sektory tak, żeby oni byli tam bezpieczni i tak, żeby mogli w dobrych warunkach obejrzeć mecz.

Oznaczałoby to, że na niektórych stadionach I czy II ligi gromadziłoby się nawet mniej niż pięćset osób. 

Oczywiście. Zależy to od wielkości stadionu. Mamy duże i nowoczesne obiekty, jak te Lecha czy Legii, ale również mniejsze stadiony, jak te chociażby Radomiaka, Skry Częstochowa czy Znicza Pruszków, i tam byłby zachowany limit 20% pojemności. Natomiast kwestie sposobu, w jaki ci kibice wchodziliby na stadion i jak byliby rozplanowani na poszczególnych sektorach, leżałyby w gestii klubów, które musiałyby ustalić to z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, czyli organem, który zatwierdzałby takie rozmieszczenie. Samą implementacją zajmowałby się klub, który dostałby pozwolenie na wspomnianą liczbę kibiców na każdym swoim domowym meczu, jeśli spełniałby nasze kryteria. W kontraście, jeśli któryś klub nie spełniałby wymogów, to oczywiście taka tymczasowa zgoda mogłaby zostać cofnięta.

Oprócz listu prezesa Bońka do premier Morawieckiego, zamieściliście tam jeszcze jakiś plan i jakieś wytyczne, jak miałoby to wszystko przebiegać?

Po pierwsze, jesteśmy bardzo wdzięczni panu premierowi i polskiemu rządowi, że bardzo przychylnie patrzą na piłkę nożną i w sposób bardzo odpowiedzialny, z wielkim rozumieniem, zdają sobie sprawę, jak wielką rolę ma futbol w naszym społeczeństwie. Możliwość rozgrywania meczów jest wielka zasługa również naszego rządu, bo trzeba pamiętać, że w tych czasach wznowienie rozgrywek nie jest sprawą łatwą i nie wszystkie rządy w krajach europejskich na to przystały. W naszym planie zaznaczone są wszystkie rzeczy, które trzeba spełnić, aby taki mecz, przy liczbie 999 kibiców albo 20% pojemności obiektu, mógł się rozegrać. Określamy tam wszystkie restrykcje, które powinny obowiązywać na stadionie – kontrole, dezynfekcje, nie może być serwowanego cateringu, nie może być też na początku kibiców gości, aby ograniczyć podróżowanie pomiędzy miastami, bilety mają być sprzedawane online, trzeba nosić maski i zachowywać dystans społeczny, co przekłada się również na wchodzenie i wychodzenie ze stadionów. Wszystkie służby, które pracują na obiekcie, czyli wolontariusze czy inne osoby, muszą trzymać się wszelkich przepisów, które służą bezpieczeństwu – rękawiczki, osłona ust i twarzy, dezynfekcja kamizelek, to wszystko jest tutaj przewidziane. Zadbaliśmy, aby nasz plan był spójny z wszelkimi zasadami zachowania bezpieczeństwa.

Wraz z kibicami musiałyby pojawić się na stadionie również służby porządkowe?

Wiadomo, że jeżeli jest impreza niemasowa, to nie potrzeba aż tak dużej liczby służb, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas organizacji meczu piłkarskiego. Uważam, że otwarcie stadionu dla kibiców mogłoby być dobrym sygnałem i kolejnym krokiem do normalności, ale również oznaką, że choć musimy pandemię zaakceptować, to nie rezygnujemy ze swojego życia codziennego, natomiast wszystko robimy bezpiecznie i z głową. PZPN ma gotowy plan, ma gotowe szczegółowe instrukcje, ale pamiętajmy, że później realizacja jest w klubach, a przede wszystkich wśród kibiców. Wszyscy musimy spełniać normy. Jeśli plan zostanie zaakceptowany, uda się go przeprowadzić bezpiecznie i będziemy się do wszystkiego stosowali, to mamy dużą szansę, że w przyszłości będziemy wracali na stadiony już na normalnych warunkach i w pełnej liczbie kibiców.

Nie boicie się, że część kibiców, często karnetowiczów, będzie czuła się poszkodowana, a ceny biletów znacznie wzrosną, bo zwyczajnie będzie ich dużo, dużo mniej? 

Zawsze ktoś będzie niezadowolony. Chcemy poczynić pierwszy krok w trudnej sytuacji. W tej chwili nikt nie może wchodzić na stadiony, a my zamierzamy doprowadzić do sytuacji, w której w ogóle kibice będą mogli wrócić na trybuny, na razie w tak niewielkiej liczbie. Chodzi o pokazanie, że można zrobić to w sposób bezpieczny, w sposób normalny – miejmy nadzieję, że sytuacja wokół nas powoli będzie się normowała, pandemia nie będzie się zaostrzała, a wtedy też będziemy mogli myśleć o tym, żeby to wszystko rozszerzać i przywracać pełniejszą normalność. Jako ludzie, żyjący w tych czasach, musimy rozumieć tę sytuację i restrykcje, które się z nią wiążą.

Na razie czekacie. 

Decyzja rządu zapewne będzie podjęta w najbliższym czasie. Nie wytwarzamy żadnej presji, bo doskonale rozumiemy, że sytuacja pandemii jest sytuacją specjalną. Wydaje nam się, że nasz plan jest dobry, bezpieczny, przemyślany i pozwoli przywrócić odrobinę więcej normalności, natomiast mamy z tyłu głowy, że bezpieczeństwo ludzi i bezpieczeństwo ogólne jest tutaj najważniejsze.

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Fot. Newspix

Opublikowane 23.05.2020 16:08 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 14
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa

Normalna kolej rzeczy, wiadomo, że czym wcześniej wyjdzie się z taką inicjatywą, tym szybciej dostaną pozwolenie.

bogumił
bogumił

Prezesie z Bitwy Warszawskiej weź wrzuć na luz, wszystkie twe ostatnie publiczne występy to nic innego jak zwykły obciach. Człowieku totalnie się pogubiłeś co dobre, co złe a co jedynie za tandetny PR robi. Już Donald T. się wnerwia że mu chleb w temacie PR odbierasz 🙂

Polski Zwiazek Popularnych Niekompetentow.
Polski Zwiazek Popularnych Niekompetentow.

W ogole rzad sie nie powiniem zajmowac przymuszaniem nikogo do noszenia mask i separacji. To jest faszyzm to co mamy teraz. Wszystko powinno byc dobrowolne. Chcesz idziesz, nie chcesz, nie idziesz – chcesz nosic maske prosze bardzo, nie chcesz twoja sprawa. Na tej samej zasadzie jak idziesz w gory to tez mozesz spasc. Wchodzisz na dach bloku, tez mozesz spasc i sie zabic, a nikt tego nie zabrania. Tak jest w normalnym kraju. W krajach niewolniczych i faszystowskich jak nasz, ludzie sa traktowani jak bydlo, ktore moze sobie zrobic krzywde, wiec trzeba zbudowac bydlu zagrode i zalozyc kaganiec na morde.

FASZYSCI MAJA RAJ TERAZ. MOGA NAM ZAKAZYWAC I NAKAZYWAC – JESTESMY JAK W WIEZIENIU ALBO JAK BYDLO W ZAGRODZIE. NAJGORSZE JEST TO ZE WIEKSZOSCI LUDZI BYCIE BYDLAKIEM ODPOWIADA I LUBIA JAK WIELKI BRAT IM MOWI CO MAJA ROBIC.

Dan
Dan

Właśnie przez takich Baranów, jak ty co nie potrafią myśleć i mają w d…e innych, wprowadzili zakazy. I Dobrze:)

Wierzący
Wierzący

Ale pierdo.lisz idź zamknij się w domu na zawsze

Wierzący
Wierzący

BRAWO!

Polski Zwiazek Popularnych Niekompetentow.
Polski Zwiazek Popularnych Niekompetentow.

idealny przyklad bydlakow powyzej.

Dan
Dan

ty masz to w dupie, ale ja mam Rodziców w podeszłym wieku z cukrzycą i po przejściach onkologicznych, dlatego wolę dmuchać na zimne. A ty? Idź do szpitala, gdzie leżą zarażeni i „wyściskaj” ich ode mnie.

Wierzący
Wierzący

„Możliwość rozgrywania meczów jest wielka zasługa również naszego rządu” Sawicki chyba zwariowałeś.
Kto zamknął i zamroził gospodarkę z powodu wirusa który jest groźny tylko dla starszych ludzi????
Izolować starszych i chętnych !! Reszta ma żyć normalnie.
Brakuje jeszcze stwierdzenia „NOWA NORMALNOŚC”
WŁĄCZCIE MYŚLENIE WYŁĄCZCIE STRACH !!!!

robrep
robrep

Władzunie pracuje sobie na mordobicie. Ludzie wesela odwołują z powodu ograniczeń, a ci otworzą stadiony. Ślub jest tak jakby trochę ważniejszy, niż nieobejrzenie 4 meczów na żywo. Albo traktujmy wszystkich równo, albo jak komuniści.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Dlaczego ludzie odwołują śluby? Kapłani nie chcą ich udzielać?

ViteQ
ViteQ

Czy strata w wyniku organizacji meczu dla 999 osób nie będzie gorsza niż wynik finansowy meczu bez kibiców? Po co wpędzać kluby w długi na siłę kiedy nadal mamy ograniczenia?

Andrzej Pośladki
Andrzej Pośladki

Sawicki, wysmaruj dupę wazeliną. Bo masz morawieckiego z tyłu. Potem wysmaruj głowę. Bo teraz masz morawieckiego z przodu…

Polski Zwiazek Popularnych Niekompetentow.
Polski Zwiazek Popularnych Niekompetentow.

Ja tez jestem wdzieczny towarzyszowi premierowi ze mi pozwala oddychac i cos zjesc i ze nie ma mrozu w maju – wykonuje swietna robote.

Weszło
20.09.2020

Derby Poznania są unikalne na skalę europejską

Jaka ma wspomnienia z derbów Poznania? Dlaczego jego marzeniem były bramki na wszystkich poznańskim stadionach i czy udało mu się to zrealizować? Kto kibicuje Warcie, a kto Lechowi i jakie są relacje między fanami obu tych klubów? Dlaczego jako legenda Lecha mógł zagrać w Warcie? Jaką rzeczywistość zastał w Warcie? Jakie jest jego jedno najpiękniejsze […]
20.09.2020
Weszło
19.09.2020

Trio Sobczyk-Jimenez-Nowak bezlitośnie rozjeżdża Legię

Można przecierać oczy ze zdumienia. Ależ to ekscytujący tercet. Klepeczka, jeden kontakt, wymienność pozycji, powtarzalność, efektowność, efektywność. I wszystko to przy skołowaniu defensorów rywali. Górnik Zabrze dysponuje atakiem, którego autentycznie przeciwnicy mogą się bać. Jimenez, Nowak i Sobczyk wyglądają, jakby grali ze sobą nie od miesiąca, a od dobrych kilku lat. Dzisiaj roznieśli Legię. Mistrzowską […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Tottenham. Gra w piłkę nożną. Golf. Czy to będzie właśnie ta kolejność?

To już oficjalna informacja, Gareth Bale żegna się z Madrytem, na razie w ramach rocznego wypożyczenia, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że to koniec. Walijczyk w Realu zaczynał z ciężarem oczekiwań ważącym przeszło 100 milionów euro. Potem odbył jeden z najpiękniejszych lotów w historii klubu, gdy Królewscy rokrocznie wygrywali Ligę Mistrzów. Ale już pożegnanie […]
19.09.2020
Weszło FM
19.09.2020

Jan Mela, meczyki i Liga Minus. Niedziela w WeszłoFM

Niedzielę w Weszło FM rozpoczniemy programem „W ciemno”, który prowadzi Marcin Ryszka. Jego gościem będzie Jasiek Mela – chodząca inspiracja dla każdego z nas, gość, który mimo niepełnosprawności potrafił zdobyć dwa bieguny. A przy tym to chodząca dawka życiowego luzu, co w połączeniu z podejściem do życia Marcina da mieszankę wybuchową. O godz. 10.00 na antenie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Pogoń znów wygrywa po borowaniu bez znieczulenia

Pogoń Szczecin jest na początku tego sezonu w ścisłej czołówce najbrzydziej grających drużyn Ekstraklasy, ale punktowo jest nieźle: cztery mecze, siedem punktów. W Gliwicach „Portowcy” mogli wysoko przegrać, a wygrali. Dziś przez większość spotkania również prezentowali mniej jakości niż zdziesiątkowany Śląsk Wrocław i mimo to ponownie sięgnęli po pełną pulę. Dla nas najlepszą wiadomością jest […]
19.09.2020
Anglia
19.09.2020

Pan piłkarz Mateusz Klich bierze Premier League przebojem!

Bloody hell, co to jest za historia, aż chciałoby się wykrzyknąć. Mateusz Klich wszedł do Premier League nie tylko z drzwiami, ale też z futryną i od razu podporządkował sobie pokój. Znaczy, dobra, brzmi to trochę zbyt podniośle, ale kurczę, kto zabroni nam się cieszyć, że w końcu jakiś polski piłkarz z pola radzi sobie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Płacheta z golem, Jóźwiak z asystą, Helik z czerwoną kartką. Działo się w Championship!

Kariera Przemysława Płachety pędzi ostatnio w co najmniej takim tempie, jak on sam po boisku. Pół roku w Pogoni Siedlce, sezon w Podbeskidziu, tyle samo w Śląsku, rekord transferowy wrocławian i przenosiny do Norwich. Nie ma co zapeszać, ale wydaje się, że skrzydłowy nie chce się zatrzymywać. Gdy tylko dostał trochę więcej czasu na boisku, […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Sukces: Lechię w końcu chciało się oglądać

Widzieliśmy mocniejsze wejścia w sezon niż to w wykonaniu Lechii, bo owszem, punktowo tragedii nie ma, trzy oczka wpadły, ale jeśli chodzi o grę? Nawet nie dramacik, a jeden wielki regularny dramat. Warta mogła spokojnie wygrać, natomiast zapłaciła frycowe, ale już Raków z Górnikiem nie zostawili nawet reszty, ładując gdańszczanom po trzy gole. I cóż, […]
19.09.2020
Niemcy
19.09.2020

Wszystkie problemy Krzysztofa Piątka

Spokojnie. Krzysztof Piątek nie jest w czarnej dziurze. Może już nie grzeje nikogo tak, jak za swoich złotych czasów w Genui i Milanie, ale to dalej bardzo przyzwoity snajper przyzwoitego klubu w bardzo silnej lidze. I na razie nie grozi mu zmiana tego statusu. Polak to żadna efemeryda. Swoje umie i będzie umiał. Problem w […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

FREEBETY w eWinner! 60 PLN na powrót Bundesligi

Tęskniliście za ligowym graniem? Bo my tak i z tego co widzimy eWinner także. Ten legalny polski bukmacher przygotował bowiem atrakcyjną promocję na powrót Bundesligi. Czekają na nas freebety za sam fakt obstawiania meczów piłki nożnej. W ten sposób w sobotę i niedzielę możemy zarobić łącznie 60 PLN! Jak? Sprawdźcie szczegóły promocji „Futbol Totalny”. Gracze […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Aubameyang czy Fabiański – kto będzie górą w tym pojedynku?

Łukasz Fabiański kontra była drużyna. Co prawda dla „Fabiana” spotkania z Arsenalem nie są już zapewne niczym szczególnym, ale bądź co bądź to jednak potyczka dwóch ekip z Londynu. „Kanonierzy” zwykle niemiłosiernie lali West Ham, więc szykuje się trudne spotkanie dla polskiego bramkarza. Jakie są nasze przewidywania na ten mecz? Tym razem sprawdzamy, jak wygrać […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Fundambu ładuje przewrotką, Widzew odbija się od dna

Czekaliśmy, czekaliśmy i stało się. Merveille Fundambu zdobył swojego premierowego gola w pierwszej lidze. A że dodatkowo Widzew wygrał i zgarnął pierwsze trzy punkty w nowym sezonie, to zakładamy, że w Łodzi humor gituwa. Zupełnie odmienne nastroje panują za to w Olsztynie. Zero bramek i zero pomysłu na to, jak ten stan rzeczy zmienić. Tak […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

LIVE: Górnik demoluje Legię przy Łazienkowskiej. 3:1!

Stal Mielec w Gdańsku, czyli beniaminkowie wciąż szukający jakiegokolwiek zwycięstwa – czy Lechia okaże się tak przeciętna, by umożliwić? Śląsk Wrocław w Szczecinie, próbujący podkreślić swoją dobrą grę i wysokie aspiracje na tle zespołu, który ma tylko aspiracje, a nie ma gry. Na deser spotkanie przy Łazienkowskiej, gdzie Legia podejmie Górnik – często przy takich […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Wraca Serie A! Nowy klub Milika zgarnie trzy punkty na inaugurację?

Serie A najpóźniej wraca do gry, ale też najpóźniej rozgrywki zakończyła. Za nami kilka tygodni transferowego zamieszania, m.in. z udziałem Arkadiusza Milika. Dziś jego – prawdopodobnie – nowy klub może zgarnąć pierwsze punkty w starciu z Hellas Werona. Na jakie typy warto zwrócić uwagę w meczu AS Romy? Sprawdzamy to razem z Totolotkiem! Hellas Werona […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Dwa lub trzy gole w hicie kolejki w Warszawie? Czemu nie!

Przed nami polski klasyk, czyli starcie Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Klasyk, ale też mecz, który od lat nie zapowiadał się tak ciekawie, jak dziś. Zabrzanie na początku sezonu zaskoczyli świetną formą i pomysłem na grę. W opozycji do nich jest Legia, która niemiłosiernie łączy bułę. Czy to pozwoli Górnikowi odnieść pierwsze od ponad 20 […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Zagłębie zgarnia młodzieżowców. Ratajczyk krok od Lubina, będzie transfer z Legii

Zagłębie Lubin jest bardzo aktywne na rynku transferowym w kwestii młodzieżowców. Na Dolny Śląsk trafili już Jakub Bednarczyk i Kamil Bielikow, a teraz „Miedziowi” dopinają dwa kolejne transfery. Nazwisko Adama Ratajczyka na tej liście nikogo już nie zaskoczy, natomiast jak udało nam się ustalić, Zagłębie dokona także ciekawego ruchu, osłabiając ligowego rywala.  Łukasz Łakomy, 19-letni […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Czy Legia powinna zazdrościć Górnikowi Manneha?

Pomyśleć, że rok temu byliśmy przekonani, iż Alasana Manneh okaże się kolejnym transferowym nieporozumieniem, tak typowym dla obrazu tej ligi. Całkiem obiecujący facet z Barcelony B, który otarł się o trzecią ligę hiszpańską, zdobył doświadczenie w lidze bułgarskiej i sygnalizował, że w Polsce wcale nie będzie czuł się specjalnie zagubiony. Ale zaczął fatalnie. Jesienią nie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Czy w Lechii Gdańsk coś się wypaliło?

Funkcjonowanie każdej drużyny to pewien cykl. Najpierw się ją buduje, metodą prób i błędów szuka stanu optymalnego, aż wreszcie – prędzej czy później – osiąga ona swój szczyt. Później już bardzo trudno się na nim utrzymać, zwłaszcza przy niewielkich zmianach kadrowych. W takiej sytuacji najczęściej następuje jazda w dół – czasem wolniejsza, czasem szybsza. Coraz […]
19.09.2020