post Avatar

Opublikowane 26.04.2020 22:06 przez

Samuel Szczygielski

Żadna pandemia nie zabierze nam tego, że nawet, gdy nie ma gal, wielkich walk, faktycznych ciosów, to jak o boksie zaczyna mówić Janusz Pindera, to nadstawiamy uszu i słuchamy. Z legendarnym komentatorem tej dyscypliny porozmawialiśmy o ewentualnym powrocie świata boksu, potencjalnej walce Joshua – Kownacki czy zapłaceniu odstępnego Wilderowi, by ten odpuścił na razie trzecią walkę z Tysonem Furym. Zapraszamy do lektury.

Anthony Joshua zabrał głos w sprawie swoich przyszłych rywali. Wymienia: Ołeksander Usyk, Deontay Wilder, Tyson Fury, Luis Ortiz, Jarrell Miller oraz… Adam Kownacki. Jak duże szanse są na taką walkę?

Przede wszystkim to całkiem fajna lista… No, ten Jarrell Miller mi trochę tutaj nie leży, przede wszystkim dlatego, że miał walczyć już raz z Joshuą, ale poszedł po bandzie, jeśli chodzi o doping. Ale dobrze, to lista Anthony’ego Joshuy, może mówić co chce. Właściwie to wszystko często zaczyna i kończy się na gadaniu. Słowa, słowa i jeszcze raz słowa. Ale trudno dziwić się zawodnikom, promotorom, menedżerom, ponieważ tak naprawdę nic się nie dzieje, zastój totalny. I co gorsza mimo tych wszystkich chęci, planów, nie widać światełka w tunelu. Oczywiście mówi się – może czerwiec, lipiec, może sierpień, ale nikt nie da na dziś gwarancji, kiedy jakaś solidna gala się odbędzie. 

Adam Kownacki by mu pasował? Gabarytami przypomina pewnego pięściarza z Meksyku, a Joshua ma z nim średnio miłe wspomnienia, pamiętając o pierwszym pojedynku. Joshua nie powinien się obawiać tego typu zawodnika?

Joshua chyba nie jest aż tak strachliwy (śmiech). Chociaż prawda jest taka, że w drugim pojedynku z Andy Ruizem Juniorem był ostrożny. Ale po prostu realizował taktyczny plan, który był najbezpieczniejszy i gwarantował skuteczność. Wygrał rewanż, a to zawsze trudny pojedynek, gdy przegrało się pierwszą walkę przez nokaut. Zwłaszcza, gdy straciło się tytuł i w rewanżu jest tyle ciśnienia, aby go odzyskać. Czasem takie walki mogą kosztować całą karierę. Patrząc na to teoretycznie, dla Kownackiego taka walka byłaby świetna. Do zdobycia trzy mistrzowskie pasy i zapewne spore pieniądze. To też ciekawe – jakie honoraria za walki będą w tych czasach. Czy to zostanie na podobnym poziomie, jeśli pewnego dnia w tym roku wrócą wielkie gale czy też wszyscy będą szukali oszczędności. Ale w przypadku tych największych mistrzów i tak pieniądze będą duże, także to gratka dla Kownackiego. Przecież Adam miał już propozycję walki z Joshuą, kiedy złapano na dopingu Millera i szukano na prędko jakiegoś zastępstwa. Gdyby Polak był wtedy w treningu, to zawalczyłby z Joshuą 1 czerwca ubiegłego roku. Ostatecznie wiemy, jak to wszystko wyglądało – szansę dostał Andy Ruiz i ją wykorzystał. Miał do siebie trochę pretensji Kownacki, że nie był cały czas na tak zwanym bokserskim „stand by”. On jest tego typu zawodnikiem, że musi być cały czas w treningu. Jest w drugim szeregu jeśli chodzi o czołówkę bokserską, szczególnie teraz po porażce z Robertem Heleniusem. Jeśli nie w trzecim… Musi być na to bardzo uczulony, że kolejna duża propozycja też może okazać się taka nagła. 

Jakie wrażenie pozostało w środowisku po walce Polaka z Heleniusem?

Kownacki prowadził z Finem według mnie, zresztą nie tylko moim zdaniem. Ale błąd dużo go kosztował. Tak naprawdę na razie Adamowi najbardziej zależy na rewanżu z Heleniusem. Wspominał gdzieś co prawda o pojedynku z Ruizem, ale wydają się to tylko słowa. A jak to w boksie, niektóre kwestie wydają się być tylko medialne, a potem różnie wychodzi. Najbardziej pocieszające jest to, że Joshua wymienia nazwisko Kownackiego. On jest przecież lepszym pięściarzem od Heleniusa. To znaczy, że ci wielcy pamiętają, kto to. Wypadł z rankingu, ale pamiętają go, wcześniej miał dobrą serię. 

W sytuacji kiedy Kownacki nie ma jak szybko zrewanżować się Heleniusowi, te słowa Joshuy są niejako punktami do jego rankingu. Oczywiście niewpisanymi, ale nagle w czołowych mediach bokserskich na świecie znowu pada nazwisko Adama. To duża pomoc?

Tak. Po pierwsze – rynek amerykański jest nadal rynkiem numer jeden. Nie brytyjski, mimo że ktoś taki jak Joshua zapełnia największe stadiony na Wyspach. Ale jednak mówiąc o platformie DAZN i tych wielkich historiach, to są Stany Zjednoczone. Chociaż Arabia Saudyjska też pokazała, że jest w stanie dobrze zapłacić zawodnikom. A propos walki Joshua – Ruiz 2 są różne dane. Czytałem o 85 milionach, ale też pojawiła się suma 50 milionów dolarów. To się różnie liczy i podaje – a to przed odliczeniem podatku, a to po, a to po zapłaceniu menadżerowi i całego sztabowi, a to przed. Tak czy tak – to ogromne, horrendalne pieniądze w porównaniu z tym, co zarabiał choćby Mike Tyson czy Holyfield.

Patrząc na Kownackiego… Niewątpliwie, jeśli jest się w tak ścisłym wymienianym gronie, to szanse, że ktoś po ciebie sięgnie są spore. Walka z Heleniusem byłaby przede wszystkim ambicjonalna, to żaden skok na kasę. I Kownacki musiałby ją wygrać, do tego w dobrym stylu. Konsekwencje porażki byłyby bardzo duże. Z kolei Helenius, jeśli rozpoczną się takie negocjacje, zażąda sporych pieniędzy. A kontra na to byłaby prosta – można mu powiedzieć, że nie jest kimś, kto wypełnia hale, na kogo przychodzi widownia. I wtedy taki Helenius się wycofa, jeśli ktoś mu żądanych pieniędzy nie da. Wątpliwości jest sporo.

U Joshuy jest sporo gadania, żeby gadać, ale jednej rzeczy nie powiedział przypadkowo. Pamiętajmy jaka jest sytuacja. Wilder ma prawo do trzeciej walki z Furym. Zaczęto pisać o tym, że być może zaproponuje mu się jakieś odstępne, by szybciej zrealizować walkę Joshuy, do którego należą trzy pasy, z Tysonem Furym, mistrzem WBC. Do tego jest mistrzem linearnym, a amerykanie się w tym bardzo lubują i to cenią.

Wilder na to pójdzie?

No właśnie. Prawdopodobieństwo pewnie nie wchodzi w w rachubę. Nie ktoś taki jak Wilder…Dlatego raczej najpierw dojdzie do dopełnienia trylogii Tyson Fury – Deontay Wilder. Stąd pojawia się pytanie, co z Anthonym Joshuą. Może zostanie wykonany telefon do Adama Kownackiego: „Czy jest pan gotowy za miesiąc stanąć do walki za pięć milionów dolarów?”. Tak sobie rzucam… to oczywiście zabawa. Ale to byłaby oczywiście propozycja nie do odrzucenia. 

Pandemia zatrzymała świat boksu, ale na nieszczęście dla Adama, Helenius okazał się szybszy od koronawirusa i pokonał go tuż przed zastygnięciem wszelkiej rywalizacji.

Ludzie mówili: „Helenius to słabszy zawodnik”. A ja się z tym nie zgadzałem, takie walki są szalenie niebezpieczne. Gdy mamy do czynienia z takimi zawodnikami jak Kownacki – popełnia wiele błędów, bazuje na tych swoich naturalnych walorach, a więc kondycja, presja, ciąg do przodu, niezliczona ilość ciosów, które zadaje. W pojedynku z Chrisem Arreolą padały rekordy, jeśli chodzi o liczbę zadanych ciosów z obu stron, ale było już wtedy za dużo uderzeń, które przyjął Kownacki. Wydaje mi się, że dopiero ta porażka z Heleniusem uświadomiła błędy Polakowi, oby.

Jak rozmawiałem z Adamem przed walką, to miałem wrażenie… nie, że lekceważył Fina, ale miał już w głowie inne, wielkie pojedynki z największymi. Pięściarze często uważają się za nieśmiertelnych i że pokonają każdego, mimo że chłodne oceny ekspertów przywołują ich do rozsądku. Zresztą to nie tylko w boksie. W kick-boxingu pamiętam Marka Piotrowskiego, jak szedł od zwycięstwa do zwycięstwa, nie wyobrażał sobie, że może z kimkolwiek przegrać, a później został znokautowany przez Ricka Roufusa w ich drugiej walce i to był taki pierwszy moment, kiedy zrozumiał, że jest sportowo śmiertelny. Mam nadzieję, że walka z Heleniusem zadziała na Kownackiego pozytywnie. Że będzie to bodziec do zadbania o wszystko, co w sporcie ważne, w tym o dietę. Bo teraz stanie pod ścianą. Dlatego biorąc pod uwagę stronę czysto biznesową, najlepszym rozwiązaniem byłaby walka z zawodnikiem z absolutnego topu o wielkie pieniądze. Bo tak naprawdę o to w tym wszystkim chodzi. 

Coraz więcej mówi się o powrocie gal UFC w studiu telewizyjnym, to samo z polskimi federacjami MMA. A co będzie z boksem?

Wszystko fajnie, mówi się, ale jeszcze nic nie wróciło. I nie wiadomo, kiedy wróci. Za chwilę będziemy znowu przekładać powroty o miesiąc czy dwa… Ale miejmy nadzieję, że ten pozytywny scenariusz się sprawdzi. 

Myśli pan, że przez pandemię wzrośnie częstotliwość hitowych pojedynków?

Zależy, gdzie to będzie organizowane i jakie będą budżety walk. Może Arabia Saudyjska, ona pokazała, że potrafi zorganizować wielką walkę. Ma albo miała wielki budżet na zorganizowanie wielkiego widowiska sportowego. Problemem byłyby też kwestie przelotów. Rozumiem, że w grę weszłyby prywatne odrzutowce, ale ci wszyscy ludzie musieliby mieć specjalne zgody na przemieszczenie się, potem przeszliby z całymi zespołami okresy kwarantanny. Sytuacje jak z filmów science fiction. 

Rozmawiał Samuel Szczygielski

Fot. FotoPyK

Opublikowane 26.04.2020 22:06 przez

Samuel Szczygielski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

Pindera, Kostyra – zawsze ich mylę, ale wóz załadowany kapusta i keczap to chyba Kostyra. Poza tym obaj to fachowcy, z olbrzymią wiedzą o boksie, po prostu legendy.

Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum

Widać, że nie masz pojęcia o boksie. Kostyra nie ma żadnej wiedzy o boksie, on nie jest w stanie dobrze wytypować faworyta a tym bardziej czytać walki i tego kto wygrywa podczas pojedynku. To zwykły matoł znany ze swoich idiotycznych i żenujących powiedzonek.
Natomiast Pindera na boksie się zna.

Jacek
Jacek

Trudno ich pomylic. Pindera to pasjonat, chodzaca encyklopedia. Problem jest w tym, ze bez pomocy innego prowadzacego to takiej encyklopedii mozna sluchac max 15 minut. Kostyra odwrotnie, ale jego wywiady sa po prostu czasem bardziej interesujace, bo nie wszystko to suche fakty i statystyki.

Marian
Marian

Wywiady z Pinderą mógłbym czytać godzinami

Weszło
25.05.2020

„Zieliński to najlepszy rozgrywający w Europie. Milik? Ważniejsze pozostanie Mertensa”

W poniedziałkowej prasie m.in. Robert Lewandowski zbliżający się do rekordu, rozmowa z Ivicą Vrdoljakiem o Legii i rynku transferowym, Łukasz Załuska wspomina czasy w Warszawie, Bożydar Iwanow o powrocie I ligi w kontekście transmisji w Polsacie Sport i Diego Maradona junior oceniający Polaków z Napoli.  PRZEGLĄD SPORTOWY Robert Lewandowski jest coraz bliżej wyrównania własnego rekordu […]
25.05.2020
Bukmacherka
25.05.2020

Oskubaliśmy bukmacherów w niedzielę – kolejne trafione typy!

Niedziele mogą być przyjemne. Zwłaszcza jeśli obstawiacie spotkania ligi niemieckiej razem z naszymi typerami z działu bukmacherskiego. We wczorajszych meczach udało nam się przedłużyć dobrą passę i zakończyć weekend na dużym plusie. Takie weekendy to my lubimy! W sobotę trafiliśmy cztery typy, z których każdy kręcił się – lub przekraczał – wokół kursu 2.00. A […]
25.05.2020
Weszło Extra
25.05.2020

Wrogów nie przekonam, a przyjaciół przekonywać nie muszę

Czy jest arogantem? Skąd decyzja o rozpoczęciu pisania książki i czy będzie to literatura piękna? Dlaczego od decyzji o odebraniu kapitańskiej opaski Januszowi Golowi trudniejsze dla niego były zwolnienia pracowników w Cracovii? Czego spodziewać się po zbliżającym się oknie transferowym? Czy zmienił pogląd na toporny styl Cracovii? Jak wygląda jego plan na budowanie silnej drużyny […]
25.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020