post
Avatar

Opublikowane 26.04.2020 22:06 przez

Samuel Szczygielski

Żadna pandemia nie zabierze nam tego, że nawet, gdy nie ma gal, wielkich walk, faktycznych ciosów, to jak o boksie zaczyna mówić Janusz Pindera, to nadstawiamy uszu i słuchamy. Z legendarnym komentatorem tej dyscypliny porozmawialiśmy o ewentualnym powrocie świata boksu, potencjalnej walce Joshua – Kownacki czy zapłaceniu odstępnego Wilderowi, by ten odpuścił na razie trzecią walkę z Tysonem Furym. Zapraszamy do lektury.

Anthony Joshua zabrał głos w sprawie swoich przyszłych rywali. Wymienia: Ołeksander Usyk, Deontay Wilder, Tyson Fury, Luis Ortiz, Jarrell Miller oraz… Adam Kownacki. Jak duże szanse są na taką walkę?

Przede wszystkim to całkiem fajna lista… No, ten Jarrell Miller mi trochę tutaj nie leży, przede wszystkim dlatego, że miał walczyć już raz z Joshuą, ale poszedł po bandzie, jeśli chodzi o doping. Ale dobrze, to lista Anthony’ego Joshuy, może mówić co chce. Właściwie to wszystko często zaczyna i kończy się na gadaniu. Słowa, słowa i jeszcze raz słowa. Ale trudno dziwić się zawodnikom, promotorom, menedżerom, ponieważ tak naprawdę nic się nie dzieje, zastój totalny. I co gorsza mimo tych wszystkich chęci, planów, nie widać światełka w tunelu. Oczywiście mówi się – może czerwiec, lipiec, może sierpień, ale nikt nie da na dziś gwarancji, kiedy jakaś solidna gala się odbędzie. 

Adam Kownacki by mu pasował? Gabarytami przypomina pewnego pięściarza z Meksyku, a Joshua ma z nim średnio miłe wspomnienia, pamiętając o pierwszym pojedynku. Joshua nie powinien się obawiać tego typu zawodnika?

Joshua chyba nie jest aż tak strachliwy (śmiech). Chociaż prawda jest taka, że w drugim pojedynku z Andy Ruizem Juniorem był ostrożny. Ale po prostu realizował taktyczny plan, który był najbezpieczniejszy i gwarantował skuteczność. Wygrał rewanż, a to zawsze trudny pojedynek, gdy przegrało się pierwszą walkę przez nokaut. Zwłaszcza, gdy straciło się tytuł i w rewanżu jest tyle ciśnienia, aby go odzyskać. Czasem takie walki mogą kosztować całą karierę. Patrząc na to teoretycznie, dla Kownackiego taka walka byłaby świetna. Do zdobycia trzy mistrzowskie pasy i zapewne spore pieniądze. To też ciekawe – jakie honoraria za walki będą w tych czasach. Czy to zostanie na podobnym poziomie, jeśli pewnego dnia w tym roku wrócą wielkie gale czy też wszyscy będą szukali oszczędności. Ale w przypadku tych największych mistrzów i tak pieniądze będą duże, także to gratka dla Kownackiego. Przecież Adam miał już propozycję walki z Joshuą, kiedy złapano na dopingu Millera i szukano na prędko jakiegoś zastępstwa. Gdyby Polak był wtedy w treningu, to zawalczyłby z Joshuą 1 czerwca ubiegłego roku. Ostatecznie wiemy, jak to wszystko wyglądało – szansę dostał Andy Ruiz i ją wykorzystał. Miał do siebie trochę pretensji Kownacki, że nie był cały czas na tak zwanym bokserskim „stand by”. On jest tego typu zawodnikiem, że musi być cały czas w treningu. Jest w drugim szeregu jeśli chodzi o czołówkę bokserską, szczególnie teraz po porażce z Robertem Heleniusem. Jeśli nie w trzecim… Musi być na to bardzo uczulony, że kolejna duża propozycja też może okazać się taka nagła. 

Jakie wrażenie pozostało w środowisku po walce Polaka z Heleniusem?

Kownacki prowadził z Finem według mnie, zresztą nie tylko moim zdaniem. Ale błąd dużo go kosztował. Tak naprawdę na razie Adamowi najbardziej zależy na rewanżu z Heleniusem. Wspominał gdzieś co prawda o pojedynku z Ruizem, ale wydają się to tylko słowa. A jak to w boksie, niektóre kwestie wydają się być tylko medialne, a potem różnie wychodzi. Najbardziej pocieszające jest to, że Joshua wymienia nazwisko Kownackiego. On jest przecież lepszym pięściarzem od Heleniusa. To znaczy, że ci wielcy pamiętają, kto to. Wypadł z rankingu, ale pamiętają go, wcześniej miał dobrą serię. 

W sytuacji kiedy Kownacki nie ma jak szybko zrewanżować się Heleniusowi, te słowa Joshuy są niejako punktami do jego rankingu. Oczywiście niewpisanymi, ale nagle w czołowych mediach bokserskich na świecie znowu pada nazwisko Adama. To duża pomoc?

Tak. Po pierwsze – rynek amerykański jest nadal rynkiem numer jeden. Nie brytyjski, mimo że ktoś taki jak Joshua zapełnia największe stadiony na Wyspach. Ale jednak mówiąc o platformie DAZN i tych wielkich historiach, to są Stany Zjednoczone. Chociaż Arabia Saudyjska też pokazała, że jest w stanie dobrze zapłacić zawodnikom. A propos walki Joshua – Ruiz 2 są różne dane. Czytałem o 85 milionach, ale też pojawiła się suma 50 milionów dolarów. To się różnie liczy i podaje – a to przed odliczeniem podatku, a to po, a to po zapłaceniu menadżerowi i całego sztabowi, a to przed. Tak czy tak – to ogromne, horrendalne pieniądze w porównaniu z tym, co zarabiał choćby Mike Tyson czy Holyfield.

Patrząc na Kownackiego… Niewątpliwie, jeśli jest się w tak ścisłym wymienianym gronie, to szanse, że ktoś po ciebie sięgnie są spore. Walka z Heleniusem byłaby przede wszystkim ambicjonalna, to żaden skok na kasę. I Kownacki musiałby ją wygrać, do tego w dobrym stylu. Konsekwencje porażki byłyby bardzo duże. Z kolei Helenius, jeśli rozpoczną się takie negocjacje, zażąda sporych pieniędzy. A kontra na to byłaby prosta – można mu powiedzieć, że nie jest kimś, kto wypełnia hale, na kogo przychodzi widownia. I wtedy taki Helenius się wycofa, jeśli ktoś mu żądanych pieniędzy nie da. Wątpliwości jest sporo.

U Joshuy jest sporo gadania, żeby gadać, ale jednej rzeczy nie powiedział przypadkowo. Pamiętajmy jaka jest sytuacja. Wilder ma prawo do trzeciej walki z Furym. Zaczęto pisać o tym, że być może zaproponuje mu się jakieś odstępne, by szybciej zrealizować walkę Joshuy, do którego należą trzy pasy, z Tysonem Furym, mistrzem WBC. Do tego jest mistrzem linearnym, a amerykanie się w tym bardzo lubują i to cenią.

Wilder na to pójdzie?

No właśnie. Prawdopodobieństwo pewnie nie wchodzi w w rachubę. Nie ktoś taki jak Wilder…Dlatego raczej najpierw dojdzie do dopełnienia trylogii Tyson Fury – Deontay Wilder. Stąd pojawia się pytanie, co z Anthonym Joshuą. Może zostanie wykonany telefon do Adama Kownackiego: „Czy jest pan gotowy za miesiąc stanąć do walki za pięć milionów dolarów?”. Tak sobie rzucam… to oczywiście zabawa. Ale to byłaby oczywiście propozycja nie do odrzucenia. 

Pandemia zatrzymała świat boksu, ale na nieszczęście dla Adama, Helenius okazał się szybszy od koronawirusa i pokonał go tuż przed zastygnięciem wszelkiej rywalizacji.

Ludzie mówili: „Helenius to słabszy zawodnik”. A ja się z tym nie zgadzałem, takie walki są szalenie niebezpieczne. Gdy mamy do czynienia z takimi zawodnikami jak Kownacki – popełnia wiele błędów, bazuje na tych swoich naturalnych walorach, a więc kondycja, presja, ciąg do przodu, niezliczona ilość ciosów, które zadaje. W pojedynku z Chrisem Arreolą padały rekordy, jeśli chodzi o liczbę zadanych ciosów z obu stron, ale było już wtedy za dużo uderzeń, które przyjął Kownacki. Wydaje mi się, że dopiero ta porażka z Heleniusem uświadomiła błędy Polakowi, oby.

Jak rozmawiałem z Adamem przed walką, to miałem wrażenie… nie, że lekceważył Fina, ale miał już w głowie inne, wielkie pojedynki z największymi. Pięściarze często uważają się za nieśmiertelnych i że pokonają każdego, mimo że chłodne oceny ekspertów przywołują ich do rozsądku. Zresztą to nie tylko w boksie. W kick-boxingu pamiętam Marka Piotrowskiego, jak szedł od zwycięstwa do zwycięstwa, nie wyobrażał sobie, że może z kimkolwiek przegrać, a później został znokautowany przez Ricka Roufusa w ich drugiej walce i to był taki pierwszy moment, kiedy zrozumiał, że jest sportowo śmiertelny. Mam nadzieję, że walka z Heleniusem zadziała na Kownackiego pozytywnie. Że będzie to bodziec do zadbania o wszystko, co w sporcie ważne, w tym o dietę. Bo teraz stanie pod ścianą. Dlatego biorąc pod uwagę stronę czysto biznesową, najlepszym rozwiązaniem byłaby walka z zawodnikiem z absolutnego topu o wielkie pieniądze. Bo tak naprawdę o to w tym wszystkim chodzi. 

Coraz więcej mówi się o powrocie gal UFC w studiu telewizyjnym, to samo z polskimi federacjami MMA. A co będzie z boksem?

Wszystko fajnie, mówi się, ale jeszcze nic nie wróciło. I nie wiadomo, kiedy wróci. Za chwilę będziemy znowu przekładać powroty o miesiąc czy dwa… Ale miejmy nadzieję, że ten pozytywny scenariusz się sprawdzi. 

Myśli pan, że przez pandemię wzrośnie częstotliwość hitowych pojedynków?

Zależy, gdzie to będzie organizowane i jakie będą budżety walk. Może Arabia Saudyjska, ona pokazała, że potrafi zorganizować wielką walkę. Ma albo miała wielki budżet na zorganizowanie wielkiego widowiska sportowego. Problemem byłyby też kwestie przelotów. Rozumiem, że w grę weszłyby prywatne odrzutowce, ale ci wszyscy ludzie musieliby mieć specjalne zgody na przemieszczenie się, potem przeszliby z całymi zespołami okresy kwarantanny. Sytuacje jak z filmów science fiction. 

Rozmawiał Samuel Szczygielski

Fot. FotoPyK

Samuel Szczygielski

Opublikowane 26.04.2020 22:06 przez

Samuel Szczygielski

Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga i superhajs. Jak ma wyglądać podział pieniędzy w Superlidze?

3,5 miliarda euro mają mieć do podziału kluby założycielskie Superligi. Za sam udział w fazie grupowej przykładowa Barcelona ma zgarnąć 180 milionów euro. Czyli o około 50 milionów euro więcej niż Bayern Monachium za triumf w zeszłorocznej Lidze Mistrzów. O jakich pieniądzach mówimy w kontekście Superligi? Oczywiście na dziś to dopiero plany Superligi i przecieki, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
28.06.2020

“Rozpłakałem się w szatni. Jak już ma coś do mnie, to niech wyzywa mnie, a nie moją mamę, która walczy z rakiem”

Trash-talk to stały element piłki. Darcie się do ucha przy rzucie rożnym, śmianie się z przyrodzenia, obrażanie od najgorszych jest – jakkolwiek to brzmi – boiskową normą. Ale istnieją granice. Każdy wie, co wydarzyło się w Berlinie w 2006 roku. Co Marco Materazzi powiedział do Zinedine Zidane’a i jaki odwet zastosował Zizou. Bo jest jedna, […]
28.06.2020
Weszło
19.05.2020

Leci z Polski do Bredy, lecę z Bredy do Polski…

Tym razem patrząc w przyszłość udaliśmy się do… Niepołomic. A to dlatego, że w Puszczy występującej na zapleczu Ekstraklasy gra wypożyczony z holenderskiego NAC Breda Karol Niemczycki. Rocznik 1999, a historii do opowiadania już co niemiara, o czym zaraz się przekonacie. Debiut w Eredivisie już odhaczony, ale kolejne ciekawe wyzwania przed bohaterem naszego cyklu. A […]
19.05.2020
Weszło
15.05.2020

“Nie szukamy trenera, GKS Tychy będzie prowadził Ryszard Komornicki”

Leszek Bartnicki jako prezes GKS-u Tychy stanął przed poważnym wyzwaniem w dobie pandemii. Czy w czasie przerwy od rozgrywek jest sens szukać nowego trenera, czy jednak dyrektor sportowy Ryszard Komornicki powinien pociągnąć ten wózek do końca sezonu? Jak wyglądały testy na koronawirusa w pierwszej lidze od kulis? Kiedy wróci granie? O co zawalczą w Tychach […]
15.05.2020
Weszło
10.05.2020

Sport stanął, ale doping nie śpi

Jako redakcja Weszło mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Witoldem Bańką, prezydentem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Temat dopingu jest niszowy, gdy nic się nie dzieje lub gdy… wydaje się, że nic się nie dzieje. A wystarczy jeden przykład piłkarza czy innego sportowca złapanego na dopingu i żyje tym całe środowisko. Chociażby jak było to […]
10.05.2020
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza
11 miesięcy temu

Pindera, Kostyra – zawsze ich mylę, ale wóz załadowany kapusta i keczap to chyba Kostyra. Poza tym obaj to fachowcy, z olbrzymią wiedzą o boksie, po prostu legendy.

Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
11 miesięcy temu

Widać, że nie masz pojęcia o boksie. Kostyra nie ma żadnej wiedzy o boksie, on nie jest w stanie dobrze wytypować faworyta a tym bardziej czytać walki i tego kto wygrywa podczas pojedynku. To zwykły matoł znany ze swoich idiotycznych i żenujących powiedzonek.
Natomiast Pindera na boksie się zna.

Jacek
Jacek
11 miesięcy temu

Trudno ich pomylic. Pindera to pasjonat, chodzaca encyklopedia. Problem jest w tym, ze bez pomocy innego prowadzacego to takiej encyklopedii mozna sluchac max 15 minut. Kostyra odwrotnie, ale jego wywiady sa po prostu czasem bardziej interesujace, bo nie wszystko to suche fakty i statystyki.

Marian
Marian
11 miesięcy temu

Wywiady z Pinderą mógłbym czytać godzinami

Suche Info
19.04.2021

FIFPRO o Superlidze. “Konieczna współpraca”

Kolejne stanowiska różnych istotnych podmiotów pojawiają się w sieci, tym razem głos zabrała FIFPRO, a więc podmiot reprezentujący piłkarzy. W oświadczeniu czytamy: “Ta decyzja zostawia piłkarzy i związki piłkarzy w poszczególnych krajach z wieloma pytaniami o wpływ tego ruchu na futbol, ale także na ich kariery. Futbol jest zbudowany na unikalnym społecznym i kulturowym dziedzictwie, […]
19.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Wymowny wpis Klicha. “Piłka stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych”

Niewielu polskich piłkarzy wypowiada się na temat Superligi, bo też cóż – niewielu ona dotyczy. Ciekawiłoby nas zdanie Roberta Lewandowskiego, ale pewnie go nie usłyszymy. Musi więc na razie wystarczyć wpis Mateusza Klicha. Klichowi Superliga raczej nie grozi, natomiast w Anglii temat Superligi jest dzisiaj naprawdę tematem numer jeden. Sześć zbuntowanych klubów, reakcja Borisa Johnsona, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Shearer: – Kluby Superligi chcą mieć ciastko i zjeść ciastko

Świat piłki bardzo mocno reaguje na decyzję o ogłoszeniu Superligi. Szczególnie w Anglii pojawia się sporo mocnych głosów ze strony byłych piłkarzy. Nie inaczej jest z legendą tamtejszego futbolu, Alanem Shearerem. Shearer, wieloletni reprezentant Anglii, superstrzelec między innymi Blackburn i Newcastle zagrzmiał: – Tych dwanaście klubów zrzuciło bombę na świat piłki nożnej. Premier League powinna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Orban przeciwny Superlidze. “Najbogatsi nie mogą monopolizować piłki nożnej”

Viktor Orban to nie tylko prominentny polityk, ale też wielki fan futbolu. Dlatego nie dziwi, że i on zabrał głos w temacie powstającej Superligi.  Viktor Orban to o tyle istotny przykład, że dla niego węgierska piłka miała być jednym z kół zamachowych promocji Węgier. To odgórny plan, by poprzez piłkę nożną budować część dumy węgierskiej, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Oficjalne stanowisko La Liga w temacie Superligi

La Liga wydała swoje stanowisko w temacie Superligi. Można się spodziewać krytyki pomysłu, pytanie: czy padają jakieś konkretne groźby wobec tych klubów? W oświadczeniu czytamy: “La Liga mocno sprzeciwia się propozycji europejskich rozgrywek dla elity, która atakuje pryncypia otwartej rywalizacji piłkarskiej, która sięga najgłębszych części europejskiego ekosystemu piłkarskiego”. Innymi słowy La Liga pokazuje: no tak, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

List do UEFA i FIFA. Superliga chce paktować

Według informacji, do jakich dotarła angielska prasa, Superliga jednak nie chce iść na zderzenie czołowe z FIFA i UEFA. Chciałby znaleźć sobie miejsce w ramach istniejących rozgrywek. Według informacji The Mirror, SuperLiga chce znaleźć płaszczyznę porozumienia z FIFA i UEFA. Czytamy o: – Koopoeracji i wsparciu dla nowych rozgrywek – Zmieszczeniu go w futbolowym ekosystemie […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów od 2024 roku

Dzień ogłaszania gruntownych zmian. Obok powstania Superligi, Liga Mistrzów ma w środę ogłosić szczegóły tych rozgrywek po reformie. Do informacji dotarł portal Meczyki.pl i ich dziennikarz: Tomasz Włodarczyk. Najważniejsze zmiany: – Liga Mistrzów będzie liczyć sobie 36 zespołów – WSZYSTKIE RYWALIZUJĄ W JEDNEJ GRUPIE – Grają dziesięć meczów w fazie ligowej – Drużyny dzielone na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Groźby UEFA wobec klubów Superligi bezprawne?

Jedną z armat, jakie UEFA wytoczyły w kierunku Superligi, był zakaz gry piłkarzy tych klubów w rozgrywkach UEFA i FIFA (na razie te podmioty mówią jednym głosem). To o tyle istotne, że mówimy przecież o reprezentacjach. Możemy sobie wyobrazić głosy w niektórych krajach, gdy piłkarze z Superligi nie przyjeżdżają na kadrę. To byłaby już konkretna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Borussia Dortmund nie dołączy do Superligi

Hans-Joachim Watzke potwierdził dzisiaj oficjalnie, że Borussia Dortmund dostała zaproszenie do Superligi, ale je odrzuciła. Tak czy siak, pokazuje to konkretne, intensywne rozmowy zakulisowe, które toczą się w tym momencie. Sytuacja jest dynamiczna, bo bardzo różne pogłoski słyszało się już choćby o RB Lipsk. Wcześniej mieli dołączyć, według najnowszych doniesień – niekoniecznie. Borussia natomiast uargumentowała […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Mourinho zwolniony z Tottenhamu!

Jose Mourinho został zwolniony z Tottenhamu. To już kolejna trenerska porażka The Special One. Chyba w tym momencie wypada na dobre z grona trenerów, którzy mogą obejmować kluby marzące o ścisłym europejskim topie. Gdzieś teraz Jose będzie szukał miejsca, gdzie może się odbić. Albo, kto wie, reprezentacja? Mourinho pracował w klubie od 20 listopada 2019 […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Giełda przemówiła. Od ogłoszenia Superligi akcje Juve idą w górę

Nie miejmy złudzeń: w całym zamieszaniu wokół Superligi chodzi tylko o to, by wycisnąć z futbolu jak najwięcej pieniędzy. To pieniądze ostatecznie przeważą szalę w jedną lub drugą stronę. Czego by nie ciskano w ucieczkowiczów, to jeśli oni na tym dobrze zarobią, będą w stanie to znieść. Będą w stanie zapłacić piłkarzom więcej, będą w […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Ed Woodward opuścił UEFA i ECA

Długo myśleliśmy, że to będzie machanie szabelką, przeciąganie liny i tym podobne. Ale kolejne ruchy wokół Superligi pokazują, że jest w tym konsekwencja. Dzisiaj pokazał ją Ed Woodward. Ed Woodward jest wiceprezesem Manchesteru United, a do wczoraj miał też funkcję w UEFA i w ECA. Teraz zrezygnował z tamtych funkcji, ewidentnie chcąc skupić się na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Superliga już z poważnym wsparciem finansowym?

Wiadomo o co chodzi w Superlidze: o finanse. Zarówno jednym, jak i drugim, tak UEFA, jak i klubom. Kto chce, niech wierzy. To jest ostateczny, najważniejszy czynnik, który może przeważyć szalę, od tego się zaczęło, na tym się skończy. W tym kontekście pojawiła się ważna, a trochę przeoczana informacja. Otóż Reuters, źródło, którego nie wypada […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern też w Superlidze?! Kolejne kluby dołączają

Superliga ma sobie liczyć dwadzieścia zespołów, wśród założycieli mamy dwanaście drużyn. Nie było wśród nich drużyn francuskich i niemieckich, ale dziś, według pogłosek, to się zmienia. Pierwszy informację podał dziennikarz Nicolo Shira. Swój akces do rozgrywek zgłosiły Bayern, RB Lipsk oraz Porto. Meanwhile another three european clubs as #BayernMunich, #Leipzig and #Porto could enter into […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Byli piłkarze krytykują Superligę

Komentarze po otwarciu Superligi są bardzo różne. Wiele osób jest ciekawych, ale też jednak wśród byłych piłkarzy przede wszystkim napotykamy słowa krytyki. Do tego dołączył Bacary Sagna. Sagna, były piłkarz Arsenalu i Manchesteru City, znający doskonale futbol na szczytach, napisał na Twitterze: – OK. Myślę, że jeśli to wejdzie w życie, przestanę go oglądać. Wtedy […]
19.04.2021