post
Jan Mazurek

Opublikowane 23.04.2020 14:45 przez

Jan Mazurek

Jestem pełen obaw. Tylko bezrefleksyjni ludzie nie mają obaw. Każdy powinien mieć wątpliwości. Nie jestem specjalistą od zakażeń. Od pewnego czasu czytam o tym dużo więcej, ale to jest taki cały czas – trzeba zdobywać wiedzę na temat rzeczy, które wcześniej były gdzieś na dalekim planie. Obawy? Wiadomo, a co jeśli przykładowo, któryś z zawodników zaraziłby się i przeniósł wirusa na całą drużynę? Zdrowie sztabu, zespołu, ludzi jest najważniejsze. Absolutnie najważniejsze. Chcemy dokończyć rozgrywki, ale z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim. Jeśli władze państwowe powiedzą, że to niemożliwe, to nie będziemy przecież grali na wyłączonych, eksterytorialnych stadionach w konspiracji, żeby władze i sanepid się nie dowiedziały. Będzie zgoda? Zagramy. Nie będzie zgody? Będziemy zmuszeni odpuścić – mówi w rozmowie z nami prezes Rakowa Częstochowa, Wojciech Cygan, który opowiada nam o tym, jak klub spod Jasnej Góry dostosowuje się do nowych warunków projektu powrotu do gry w Ekstraklasie. Zapraszamy. 

***

Dzwoni się do pana i dzwoni, a linia ciągle zajęta.

Od czasu rozpoczęcia stanu zagrożenia epidemicznego liczba telefonów wzrosła. Można to liczyć w grubych dziesiątkach. Co chwilę ktoś dzwoni. Nic dziwnego. Taka sytuacja. Albo się połączyć zdalnie, albo przez telefon, innej opcji nie ma. Wcześniej załatwiało się więcej tematów w klubie, bezpośrednimi spotkaniami…

Utrudniony tryb pracy.

Dajemy radę, choć zawsze ceniłem sobie bezpośredni kontakt i rozmowę z żywym człowiekiem. Niezależnie, czy to były rozmowy przyjemne, czy rozmowy trudne, to jednak zawsze wolałem przeprowadzać je bezpośrednio, powiedzieć komuś coś w twarz, zobaczyć jego reakcję, wysłuchać argumentów, to naturalne. Te wszystkie zdalne konwersacje to zastępowanie normalności, ale nie mamy wyboru – jesteśmy zmuszeni do podejmowania mniej standardowych środków działania. Klub wdrożył wszystkie rozwiązania związane z komunikacją zdalną. Spotkania z pracownikami odbywają się w miarę regularnie. Tak samo z właścicielem, trenerem czy dyrektorem akademii. Spotkań jest dość dużo, ale taka jest sytuacja, trzeba się do tego przyzwyczaić. 

Klub klubem, ale podzwoniłem po innych prezesach i słyszałem, że z przedstawicielami Ekstraklasy nie macie za bardzo kontaktu. 

Kontakt to zachowanie dwustronne. Nie zapominajmy o tym. Jeżeli Ekstraklasa nie dzwoni, to można do Ekstraklasy zadzwonić. Tak też to działa. Funkcjonują grupy robocze, do których kluby oddelegowały swoich przedstawicieli – działają co tydzień po dwie w środę i po dwie w czwartek. Kontakt z Ekstraklasą jest. Faktycznie pojawił się też taki pomysł, żeby zorganizować połączenie zdalne wszystkich prezesów z Marcinem Animuckim, na razie do takiego spotkania nie doszło, ale na dniach się pewnie odbędzie. Czekamy na pewne rozstrzygnięcia w kwestii kalendarza, decyzje UEFA i po tych decyzjach, jak najbardziej, takie spotkanie z szefostwem ligi zapewne będzie miało miejsce. 

Natomiast podkreślam, że jeśli ktoś ma jakiś problem, kłopot, temat do wyjaśnienia, to zawsze jest to kwestia telefonu. Przykładowo ja nie mam problemów, żeby zadzwonić do prezesa Animuckiego. Zazwyczaj odbiera. A jeśli nie odbiera, to oddzwania. 

Jeśli przyszłoby wam wznowić rozgrywki, 29 maja czy 6 czerwca, to na stadionie Rakowa czy dalej w Bełchatowie?

Jeżeli kończylibyśmy obecny sezon, to rozgrywalibyśmy go w Bełchatowie. 

Ma to sens?

Wierzymy, że przed wznowieniem rozgrywek wykonawca będzie prowadził już pierwsze prace na stadionie w Częstochowie. I to takie związane z płytą, więc nie ma możliwości grania pod Jasną Górą. Rozumiem sens pytania, puste trybuny w Częstochowie a puste trybuny w Bełchatowie, to żadna większa różnica, ale głęboko wierzę w to, że rozpoczęcie na poważnie procesów renowacji stadionu to kwestia trzech-czterech, a nie kilkunastu tygodni. W tym czasie, kiedy będziemy grali w Bełchatowie, mam nadzieję, że prace dostosowawcze będą już trwały. 

Był problem z wybraniem 50 osób, które zostały oddelegowane do izolowanego zespołu?

Nie, na 50 osób – ponad 40 to zawodnicy, sztab trenersko-organizacyjno-medyczny, i parę dodatkowych nazwisk związanych z marketingiem, organizacją meczu i moja skromna osoba. Nie było wielkiego wyboru. Wydaje mi się, że idea 50 to 50 osób, która może mieć bezpośredni kontakt z piłkarzami czy trenerami. To nie jest cała grupa, która potem pojawi się na stadionie przy organizacji meczu.

Cały czas siedzi pan w domu?

Wychodzę sobie czasami na świeże powietrze, ale to dlatego, że mam takie możliwości w miejscu zamieszkania. Natomiast odróżniam izolację od kwarantanny. Jeżeli jest coś niezbędnego do wykonania, co ja mam zrobić, i nie jest to związane z pobytem w szpitalu czy innym miejscem potencjalnie niebezpiecznym, to przy zachowaniu wszystkich procedur bezpieczeństwa, ja mogę to zrobić. Jeżeli takich sytuacji nie ma, to przebywam dużo w domu, obok niego usytuowany jest ogródek, więc też korzystam z jego uroków. Staram się, jeśli nie ma konieczności, nie opuszczać domu. 

„Przegląd Sportowy” informuje o konieczności wydzielenia na terenach treningowych stref wyłącznie dla członków zespołów, obowiązku noszenia masek i rękawiczek przez wszystkich trenerów oraz pracowników klubów, zachowywania dystansu minimum dwóch metrów podczas ćwiczeń grupowych, częstej dezynfekcji i myciu rąk, czyszczenia wszystkich użytkowanych pomieszczeń po każdym użyciu, otwarciu wszystkich drzwi na obiektach treningowych, aby ograniczyć dotykanie klamek, noszenia maseczek i rękawiczek przez wszystkie osoby przebywające w szatni, więc także piłkarzy. Jest to trudne do przeprowadzania?

Wszystko leży w gestii klubów, bo każda organizacja ma inną specyfikę i inne możliwości infrastrukturalne. Ciężko, żeby było to narzucone przez Ekstraklasę. Sami powinniśmy o to zadbać. Po lekturze dokumentu z zaleceniami wdrożyliśmy pierwsze rozwiązania. Pewne rozwiązania techniczne wprowadzone będą w przyszłym tygodniu. Wedle ustaleń wydzielamy strefę zamkniętą, która będzie dostępna tylko dla wspomnianych 50 osób. Pozostali pracownicy, którzy pojawiają się w klubie, nie będą już wchodzić do budynku klubowego, tylko będą wykonywali swoje czynności w drugim budynku, niezależnym od budynku głównego.

Szykujemy się na moment, kiedy piłkarze wrócą do treningów i cały system będzie funkcjonował. Wydaje mi się, że do końca przyszłego tygodnia powinniśmy mieć wszystko dostosowane do tych zaleceń. Chcemy od 4 maja być w stanie zapewnić warunki pełnej izolacji na stadionie i najwyższe możliwe warunki standardowe, jeśli chodzi o zabezpieczenie sanitarne i epidemiologiczne. 

W czasie meczów sędziowie mają zarządzać dwie pięciominutowe przerwy na dezynfekcję – w 25 i 75 minucie. Dopytywał pan może, jak miałoby to wyglądać?

Nie dopytywałem. Czekam na stanowisko kompetentnych osób. Natomiast mam bardziej generalną uwagę. W całej krytyce tego projektu, która się pojawiła, zauważam jeden wielki problem – brakowało w niej trochę usadowienia w czasie. Niektórzy koncentrowali się już na tym jak będą wyglądać same mecze. Na razie jesteśmy w czasie izolacji. Jest czas, żeby pewne rzeczy doprecyzować, ustalić – czy dodatkowe zmiany są absolutnie konieczne, czy taka przerwa jest absolutnie konieczna.

Nie boi się pan, że nie będzie tego dialogu?

Między kim a kim?

Osobami tworzącymi dokument a klubami Ekstraklasy. 

Naprawdę, słucham różnych argumentów, niektóre trafiają do mnie bardziej, niektóre mniej, ale te, które mówią, że nie było możliwości zgłaszania swoich uwag są mocno przesadzone. Kluby, które chciały zgłaszać pomysły czy wątpliwości, wysłały maila, i na te pytania padały odpowiedzi.

Jeśli ktoś wychodzi z inicjatywą, to nie ma problemu z brakiem dialogu.

Tak, dokładnie! To podobna sprawa, jak z padającym argumentem, że w zespole Ekstraklasy nie ma specjalisty od zakażeń. Jeżeli ktoś zna jakiegoś specjalistę od zakażeń i chce dołączyć go do zespołu, to ten specjalista zapewne będzie włączony do prac. Naprawdę, to jest takie szukanie luk, dziur, ale już nie myślenie o tym, że można te luki spróbować zacerować, dopracować, naprawić. Naprawdę zachęcam do działania. Bo co mamy jako alternatywę? Nic nie robić? Czekać teraz dwa tygodnie i dopiero potem się izolować? A może w ogóle wstrzymać się do czasu, kiedy ktoś inny przypomni sobie o piłce nożnej i rozwiąże nasze problemy? To nie miałoby sensu.

Podchodzi pan do tego projektu bardzo pozytywnie. Ma pan jakieś obawy?

Jestem pełen obaw. Tylko bezrefleksyjni ludzie nie mają obaw. Każdy powinien mieć wątpliwości. Nie jestem specjalistą od zakażeń. Od pewnego czasu czytam o tym dużo więcej, ale to jest taki cały czas – trzeba zdobywać wiedzę na temat rzeczy, które wcześniej były gdzieś na dalekim planie. Obawy? Wiadomo, a co jeśli przykładowo, któryś z zawodników zaraziłby się i przeniósł wirusa na całą drużynę? Zdrowie sztabu, zespołu, ludzi jest najważniejsze. Absolutnie najważniejsze. Chcemy dokończyć rozgrywki, ale z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim. Jeśli władze państwowe powiedzą, że to niemożliwe, to nie będziemy przecież grali na wyłączonych, eksterytorialnych stadionach w konspiracji, żeby władze i sanepid się nie dowiedziały. Będzie zgoda? Zagramy. Nie będzie zgody? Będziemy zmuszeni odpuścić.

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 23.04.2020 14:45 przez

Jan Mazurek

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Piłka nożna
10.04.2021

Błędy Liverpoolu nauką dla Barcelony. Czego Duma Katalonii musi uniknąć w El Clasico?

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Barcelona zagrała tak złe spotkanie jak Liverpool w pierwszej połowie, kibice Realu Madryt patrzą na El Clasico z nieco większym optymizmem. Swój test w środku tygodnia zdali celująco, znowu okazało się, że mocnego rywala potrafią ograć bez większych przeszkód. Czy na to samo będzie ich stać w najbliższym klasyku? Wyciąganie […]
10.04.2021
Weszło
09.04.2021

Czy Lille stać na mistrzostwo Francji?

Historia ostatniej dekady Lille obrazuje, jak obfite w szaleństwa i zmienności potrafią być futbolowe opowieści. 2011. Lille po pięćdziesięciu siedmiu latach posuchy sięga po mistrzostwo Francji. 2018. Lille kończy sezon z punktem przewagi nad strefą spadkową. 2020. Trwa pandemia. Kluby Ligue 1 walczą o pieniądze z praw telewizyjnych. W grudniu poważny kryzys finansowy i widmo bankructwa doprowadzają do […]
09.04.2021
Weszło
08.04.2021

Kopciuszki czy giganci? Kto znajdzie się bliżej finału Ligi Europy w Gdańsku?

Coraz bliżej do 26 maja, więc i coraz bliżej do finału Ligi Europy w Gdańsku. Właściwie to walka o drugie najbardziej prestiżowe europejskie trofeum wchodzi na etap, na którym poważnie można myśleć o bukowaniu sobie biletów na piłkarską wycieczkę do Polski. Komu dane będzie zbliżyć się do finału? Rozczarowującemu Arsenalowi czy rewelacyjnej Slavii? Wielkiemu Dusanowi […]
08.04.2021
Weszło Extra
08.04.2021

Piłkarze w walce z rakiem. Bądź jak Robben, nie bądź jak Hartson

Mohamed Abarhoun umarł dwa miesiące po tym, jak ogłosił, że wyzdrowiał. Stilian Petrow życie zawdzięcza żonie. Jonas Gutierrez musiał pożegnać się ze swoimi bujnymi czarnymi włosami. Sola Bambę najbardziej rozśmieszyła peruka żony Neila Warnocka. Eric Abidal wyglądał już jak trup. Francesco Acerbi uznał raka za karę i szansę na odkupienie. Germana Burgosa rak uczynił piłkarsko […]
08.04.2021
Weszło
05.04.2021

Zagłębie? Dziadostwo. I brawo dla Lechii

4:2, 3:0, 0:2, 0:4, 1:3. Popatrzcie uważnie na te wyniki. Dajmy na to, że w ostatnich kolejkach osiągał je nieokreślony zespół X z Ekstraklasy. Mamy dla was prostą zagadkę. Jaki może być to klub? Coś nam się wydaje, że nie zastanawialiście się nad odpowiedzią dłużej niż trwa mrugnięcie oka. Tak, tak, to oczywiście Zagłębie Lubin. […]
05.04.2021
Anglia
04.04.2021

Czerwone Diabły upiekły Mewy. Moder przyzwoity na Old Trafford

Trwała pierwsza połowa. Brighton prowadziło na Old Trafford. Leandro Trossard urwał się Fredowi w środku pola i już chciał napędzać kolejną dynamiczną akcję popularnych Mew, ale Brazylijczyk w porę złapał go za szyję i sędzia odgwizdał faul. Po całej szamotaninie w komicznie sposób postawił się kołnierzyk na koszulce Trossarda. Wyglądało to chałowo, więc Belg, groźnie […]
04.04.2021
Weszło
04.04.2021

Są tylko dobrzy i źli trenerzy. Narodowość nie ma znaczenia

Czy jego reprezentację Polski stać na rywalizację z silniejszymi od siebie? Jaka jest optymalna pozycja dla Michała Karbownika? Dlaczego kadra powinna być elastyczna taktycznie? Czy podpowiedział Paulo Sousie powołanie Kacpra Kozłowskiego i Sebastiana Kowalczyka? Jakie wrażenie zrobił na nim Portugalczyk i czy polscy trenerzy powinni mieć kompleksy wobec zagranicznych szkoleniowców? Dlaczego kluczowym elementem przy wybieraniu […]
04.04.2021
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu

Niech pan prezes zajmie sie stadionem i przystosowaniem go do wymogow ekstraklasy. Nie wiem, czemu takie kluby sa dopuszczane do rozgrywek. To po pierwsze.

Po drugie, od podejmowania decyzji jest Ekstraklasa SA i PZPN. Publicznie glos moglyby zabierac jeszcze ministerstwa zdrowia, sportu, telewizje i sponsorzy glowni. Jezeli kazdy prezes, trener, czlonkowie zarzadow a moze jeszcze pilkarze dadza glos, to chaos bedzie nie do ogarniecia. To tylko osmiesza polska pilke klubowa.

Ekstraklasa SA ma calkiem dobra otoczke marketingowa i powinna przykazac tym nierozgarniety ludziom pilki, zeby publicznie nie przedstawiali swoich pomyslow. Decyzyjnosc nie jest po ich stronie, wiec glos powinni zabierac na forum wewnetrznym.

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

Chyba kibice Rakowa mnie minusuja…
Fajnie ze ladnie graliscie w 1 lidze, ale juz w eklapie takiej rewelacji nie ma. A moje zdanie o waszym stadionie podziela pewnie wiekszosc postronnych.
Powinno byc tak ze kluby z aspiracjami na ekstraklase stadiony maja zabezpieczone przed awansem, a jak nie maja to trudno, brak licencji.

Ela
Ela
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

zamknij już pizdę…

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  Ela

Boli, co? Jak poznam twoje ip, to zobaczymy czy bedziesz taki wyszczekany.

Alan Shearer
Alan Shearer
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

A od którego miejsca w tabeli byś uznał że beniaminek gra rewelacyjnie?
Musiała by być pierwsza trójka ?
Wolisz Arkę, Wisłę czy Koronę z pięknymi stadionami i pustkami w kasie w najwyższej lidze ?
Chyba nie tędy droga.
Jak dla mnie to jesteś miłośnikiem stadionowej infrastruktury a nie piłki nożnej.
Wysil się trochę i poczytaj czemu Raków ma takie schody z budową stadionu.
Dam Ci jedno nazwisko do sprawdzenia : Marek Balt.

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  Alan Shearer

Mi nawet nie chodzilo szczegolnie o Rakow, tylko o generalna zasade spelniania wymogow do gry w ekstraklasie. Wolalbym, zeby byla to mniejsza liga ale duzo silniejsza. Stadion to podstawa, bez tego klub nie moze funkcjonowac. Akurat Rakow nie spelnia tego kryterium, wiec nie powinien grac w ekstraklasie.

Bez twardych, calosciowych zasad licencyjnych bedziemy nadal tylko przejadac kase. Nie ma rozwoju, jest tylko jego fikcja. Nie ma znaczenia czy to Arka, Korona, Legia czy Rakow. Od lat trwa przejadanie kasy z canal plus, samorzadow i przez przypadkowych wlascicieli. Liga max 12 zespolowa na pewno bylaby bardziej profesjonalna. Tylko trzeba w koncu chciec to zmienic.

Alan Shearer
Alan Shearer
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

No to źle trafiłeś z atakiem w Raków bo ten klub jest właśnie zarządzany z głową i budowany od podstaw z silną strukturą akademii. Tu się kasy nie przejada bo klub jest w prywatnych rękach a nie w rękach włodarzy miasta dotowany z pieniedzy publicznych. Jedyny problem to niechęć czerwonej władzy do klubu wspieranego przez kibiców antykomunistów. Urząd miasta przyparty do muru robi minimum jakie można zrobić bo na stadion przeznaczyło tyle ile w 2 sezony daje na wypłaty ich ulubionego klubu żużlowego w mieście zarządzanego przez ich kolegę dawnego członka SLD. Niedawno klub żużlowy rozpoczął dialog z miastem o rozbudowę stadionu żużlowego i gdyby nie covid19 to już pewnie byłyby bardzo zaawansawone rozmowy w tym temacie.

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  Alan Shearer

Tylko ze to nie jest zaden atak z mojej strony. Wyrazilem swoja opinie. Nadal podtrzymuje, ze kluby bez stadionu nie powinny grac w ekstraklasie.

Jezeli Rakow jest tak dobrze zarzadzany, to juz kilka lat temu powinien zabiegac o przystosowanie stadionu. Poza tym gdyby byl popularny w Czestochowie, to zadna wladza by sie nie przeciwstawiala. Kazdy chce sie przypodobac wyborcom. Widocznie wyborcow w Czestochowie Rakow az tak bardzo nie interesuje. Byc moze potrzebowaliscie jeszcze kilku lat dobrej gry i organizacji, zeby przekonac do siebie ludzi.

Alan Shearer
Alan Shearer
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

Wypowiadasz się nie znając kompletnie tematu…. Raków będąc jeszcze w 2 lidze gdy został przejęty przez Xkom zaczął zabiegać o budowę stadionu, to było z 10 lat temu. Poszukaj w necie jakie były batalie z urzędem żeby zainstalować oświetlenie po awansie na drugi poziom. To był cyrk żeby wydać marne 2.5 mln przez miasto. Teraz wielce zrobili łaskę bo zabezpieczyli 7mln rozłożone na 2 lata! Ministerstwo dorzuca 10 mln podczas gdy podobne miasta dają ponad 100 mln budżety na stadiony.Raków musi czekać na zmiane władz miasta a przecież nie będzie czekał własciciel klubu wstrzymując rozwój i czekając bądź to na zmianę władz bądź na zmianę nastawienia rządzących? Jeśli chcesz rozwoju piłki w Polsce to takie kluby jak Raków powinny dostawać wsparcie bo walczą na przekór urzędnikom, a zamiast wsparcia dostają hejt ze wszystkich stron.

zenek
zenek
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

widzisz wawrzon gdybyś cokolwiek wiedział, powtarzam cokolwiek, to wiedziałbyś że właścicielem stadionu jest miasto Częstochowa rządzone od lat przez sld-kgb … gdyby stadion należał do właściciela klubu to już dawno byłby wybudowany nowy obiekt … swoje stęki kieruj więc do towarzyszy z sld – kgb netowy szczurku

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  zenek

A kto broni klubowi zbudowac stadion? Szczurek to cie wiesz co.

Pietrek
Pietrek
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

Heheh, ile znasz stadionow w Polsce ktore powstaly za pieniadze klubu? W Niecieczy, a poza tym? Wybudowanie w innym miejscu? Przeciez Rakow to nazwa klubu jakmi nazwa dzielnicy gdzie on sie miesci. Miasto po zlosci nie odda tego terenu, mimo ze poza dzialalnoscia Rakowa nie odbywa sie tam nic innego. Rakow nie siedzi na garnuszku miasta, nie plyna pieniadze na utrzymanie druzyny bo to dopiero jest patologia. A to ze ponad 80% obiektow w Europie jest wybudowane za publiczne pieniadze to fakt. Tylko najbogatszych stac na takie dzialanie a i tak zazwyczaj to partnerstwo publiczno-prywatne. Piszesz ze Rakow gra popeline. Tak? Polowka tabeli to az taka kiszka dla beniaminka? Tak ci zalezy na stadionach a i tak pilke ogladasz w telewizorze. Wolisz lichy stadion i klub utrzymywany z prywatnej kasiory, inwestujacy w akademie, na solidnych podstawach czy stala kroplowke miejska, wszystko robione na tu i teraz bez wizji z jotorycznymi problemami finansowymi? Jestes zwyczajnie glupi. Wez sobie moje ip i wsadz w dwunastnice

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  Pietrek

Cos cie swedzi chyba.

Pietrek
Pietrek
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

Zachowa swoje fantazje analne czerepie dla stryjka

Wawrzyn
Wawrzyn
11 miesięcy temu
Reply to  Pietrek

Pierdol sie cwoku 🙂

Pietrek
Pietrek
11 miesięcy temu
Reply to  Wawrzyn

Bardzo chetnie, jak twoja znow do mnie wpadnie. Nie lubie sam, nie jestem toba.

Marian
Marian
11 miesięcy temu

Dzień na Weszło bez Cygana, dniem straconym

Marcin
Marcin
11 miesięcy temu

Zamknijmy sklepy. No nie kobiety na kasach mogą się zarażać. Piłkarze nie, zostańcie w domach. Oj biedni piłkarze.

Suche Info
10.04.2021

Stokowiec: – Dziś żadna z drużyn nie zasłużyła na porażkę

Mecz Śląska z Lechią należał do takich, po których jedni i drudzy mogli mieć niedosyt. Bo przecież Śląsk mógł zamknąć mecz w pierwszej połowie. No, ale tego nie zrobił, a w drugiej połowie lepsze szanse miała Lechia. Do tego też odniósł się na konferencji pomeczowej Piotr Stokowiec. Trener gdańszczan podkreślał jak dziwny był przebieg tego […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Skandal w III lidze. Bójka piłkarza z dyrektorem

Dzisiejszy mecz Radunii Stężyca ze Świtem Skolwin miał wielką dla obu klubów stawkę. Radunia, która pewnie zmierza po awans, mogła na wiceliderze się wywrócić, a ten włączyłby się do walki o zwycięstwo w III lidze. Radunia wygrała 3:0, ale to nie był koniec emocji w tym meczu. Trzeba powiedzieć: niestety. Niestety, ponieważ po meczu doszło […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Tylko remis Bayernu w Bundeslidze (video)

Nie był to najbardziej wyjściowy skład Bayernu w historii. Niemniej i tak Bayern był faworytem meczu z Unionem Berlin. Ale stołeczny klub postawił twarde warunki i wywozi z Monachium remis. – Bouna Sarr, 424 minuty w tym sezonie BuLi – Tiago Dantas, 69 minut – Josip Stanisić, który debiutował w tym sezonie Bundesligi W eksperymentalnym […]
10.04.2021