post Avatar

Opublikowane 22.04.2020 13:18 przez

Szymon Janczyk

PZPN zadecydował, że rozgrywki I i II ligi wrócą na przełomie maja i czerwca. Kluby występujące w tych ligach mają przejść podobne procedury, co zespoły grające w Ekstraklasie. Będzie izolowanie piłkarzy, będą też testy przed meczami. Plan został opracowany, jednak o czymś zapomniano.

W drugiej lidze są bowiem kluby, w których zawodnicy łączą grę z normalną pracą.

Tak jest choćby w Górniku Polkowice, gdzie grają osoby pracujące na co dzień w kopalni. Mariusz Szuszkiewicz mówi nam wprost: plan powrotu wprowadzi ogromne zamieszanie w jego codziennym życiu.

Główne procedury i założenia są bardzo zbliżone. Najpierw dwutygodniowa izolacja zawodników. Później piłkarze przejdą testy na obecność koronawirusa i zaczną treningi. Najpierw w mniejszych grupach, a po następnych dwóch tygodniach już wspólnie w grupie. Na koniec znów testy i gramy mówił w rozmowie z nami Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek PZPN.

Pomysł przedstawiony przez federację jest dobry dla klubów z Ekstraklasy, ale już drugoligowcy mogą mieć z tym problem. Na Twitterze uwagę na to zwrócili prezes dolnośląskiego ZPN, Andrzej Padewski oraz dziennikarz portalu „WidzewToMy”, Kamil Pycio. Pierwszy zauważył, że w Górniku Polkowice są pracownicy kopalni, którzy mogą nie wytrzymać ligowego maratonu. Drugi, że ciężko odizolować piłkarzy, dla których futbol nie jest jedynym źródłem utrzymania.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak do tych planów podchodzą w Polkowicach. – Osoby, które pracują w kopalni, od 40 dni chodzą do pracy. Taka jest rzeczywistość w naszym regionie. Plan izolacji? Może przez dwa tygodnie będzie się to dało jakoś kontrolować, ale prędzej czy później chłopaki będą musieli wrócić do pracy – mówi nam Enkeleid Dobi, trener Górnika.

Szkoleniowiec ekipy z Polkowic zaznacza, że on cieszy się z planowanego powrotu do gry. Jego zdaniem to cień nadziei na powrót do normalnego życia. Ale już kwestia ograniczenie kontaktu zawodników ze światem zewnętrznym… Tu może być problem. Nie tylko w Górniku. – Diabeł tkwi w szczegółach, musimy ustalić czy to ma być izolacja w hotelu, czy domowa. Nas nie stać na to, żeby zamknąć drużynę w jednym miejscu. Zresztą nie jesteśmy jedyną drużyną w lidze, w której chłopaki pracują. Zarobki w drugiej lidze nie zawsze są na takim poziomie, żeby się z tego utrzymać – uważa Dobi.

O tym, że w drugiej lidze faktycznie na piłce się nie zarabia, a dorabia, mówił nam ostatnio Jarosław Kotas. – Byłem w Wejherowie, w drugiej lidze chłopak wieczorami na CPN jeździł i paliwo lał. Z czegoś się musiał utrzymać, a tam nie płacono po dwa-trzy miesiące. 

Jednym z piłkarzy, którzy łączą pracę z grą dla Górnika jest Mariusz Szuszkiewicz, czołowy strzelec drugiej ligi. Zapytaliśmy go o to, jak zapatruje się na plan wznowienia sezonu. – Czytałem o jakiejś izolacji, ale nie wiem na jakiej zasadzie ma to wyglądać. Od kiedy przerwano rozgrywki, koledzy siedzą w domu, ale w mojej sytuacji niczego takiego nie było, cały czas pracuję na pełnych obrotach. Nie wiem, ile drużyn posiada takich zawodników jak ja. Podejrzewam, że w drugiej lidze nie ma pełnego profesjonalizmu. 

Szuszkiewicz zwraca też uwagę na problem poruszony przez Padewskiego. Dla kogoś łączącego sport z pracą, maraton gry co trzy dni może być wyczerpujący pod wieloma względami. – Zdarzają się w zwykłym sezonie mecze w środę i jakoś sobie z tym radzimy, ale tu jest mowa o całym miesiącu, albo i dłużej. Nie wiem, czy w pracy będzie możliwe dostać tyle wolnych dni. Musiałbym wziąć urlop, ale na to też pracodawca musi się zgodzić. Na pewno będzie to duże wyzwanie i zamieszanie w moim życiu prywatnym. Poza tym nie wiem, jak organizm wytrzyma takie tempo po dwóch miesiącach przerwy.

Górnik Polkowice był jednym z klubów, które poparły uchwałę Stowarzyszenia Druga Liga Polska. Ligowcy wyrażają w niej sprzeciw dotyczący gry po 30 czerwca. – Jeśli nie uda się dograć sezonu do 30 czerwca, to powinniśmy go zakończyć. Chcemy grać dalej, ale lepiej zacząć normalnie nowe rozgrywki niż grać do sierpnia po dwóch miesiącach przerwy. Nie ma w tym chyba logiki, tylko chęć zarobienia pieniędzy. Szokuje mnie, że rozgrywki przerwano przy kilku zarażonych, a teraz zarażonych jest codziennie kilkuset i chcemy wznawiać grę. Już lepiej było grać, jak tych przypadków było mniej. Przerwaliśmy rundę żeby dbać o zdrowie. Teraz chyba nie patrzy się już na zdrowie zawodników tak, jak na początku.

Cóż, wygląda na to, że PZPN mimo dobrych chęci ma kolejny problem do rozwiązania. Co prawda Hubert Matynia z Pogoni Szczecin mówił nam, że nawet w Ekstraklasie jeśli chodzi o izolację niewiele się zmieniło, jednak w tym przypadku oznacza to siedzenie w domu z rodziną. Czyli jakaś kwarantanna i tak była. Szuszkiewicz wyraźnie zaznacza, że w jego przypadku o izolacji nie było mowy. Co z tym fantem zrobić? O zadaniu tego pytania zapomnieli chyba w centrali, traktując drugoligowców podobnie, co piłkarzy Ekstraklasy.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 22.04.2020 13:18 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 10
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
NiueXYZ
NiueXYZ

Kolejny przykład na to, że Polski nie stać na 3 ligi centralne. Trzeba powrócić do 4 grup na 3 poziomie ligowym oraz 16 grup na 4 poziomie ligowym.

1. Ekstraklasa
2. 2 Ekstraklasa (wzorem 2 Bundesliga)
3. 3 Liga – 4 grupy
4. Liga Wojewódzka – 16 grup
5. Liga Okręgowa
6. Klasa A
7. Klasa B
8. Klasa C

Kowal
Kowal

Otóż to,widać po Polkowicach,Wejherowie,Stargardzie że nie każdy robi z siebie pana piłkarza i normalnie chodzą do pracy.2 Liga w obecnej sytuacji nie jest w ogóle potrzebna,gdyż wiele drużyn i tak równa się poziomem z 3-ligowymi drużynami,a i 3 Liga będzie ciekawsza,bez żadnych klubów żyjących na kredyt,na garnuszku miasta,gminy,czy jakiegoś sponsora,co ma tartak,czy tam sieć kebabów i mu się wymarzyła 2 Liga dla prestiżu.

romcie
romcie

Zamiast 3 Ligi proponuję 3 Ekstraklasa.

NiueXYZ
NiueXYZ

Jak już wszystko klasa to klasa.

1. Ekstraklasa
2. 2 Ekstraklasa (wzorem 2 Bundesliga)
3. 3 Ekstraklasa– 4 grupy
4. Klasa Wojewódzka – 16 grup
5. Klasa Okręgowa
6. Klasa A
7. Klasa B
8. Klasa C

Mordeczka
Mordeczka

Red. Stanowski słusznie w swoim tekście zauważył, że nie ma przymusu gry w piłkę nożną.

Rafał
Rafał

Redaktor Stankowski jest za wziętym pisowcem , dla nich zawsze jest wymówka nie patrząc na ludzi

Bartosz
Bartosz

Przede wszystkim redaktor Stanowski będzie parł na grę, bo się nie zgadza pieniążek z bukmacherki 🙂

Grisza
Grisza

Ja pier… kabaret. Klękajcie narody, bo panowie piłkarze z 2 ligi w profesjonalnych klubach mają kłopot, muszą robić na dwie roboty. Albo gracie albo wypie…. na postojowe bo w dupach juz całkiem wam się poprzestawiało

Szymon
Szymon

To jest patologia polskiej pilki. Facet grajacy na centralnym ogólnopolskim poziomie musi dodatkowo pracować.
Jesli jest poziom centralny to powinni być tam sami zawodowcy.

fnfOzvSR
fnfOzvSR

1

Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mioduski: „Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Daliśmy z siebie maksimum”

– Artur Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Od początku było wiadomo, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Ale zdawaliśmy sobie sprawę, że nie przyjdzie u nas grać za nic, za frytki, za grosze – że musi zarabiać przyzwoite pieniądze. Daliśmy z siebie maksimum, a Boruc też podszedł do tego tematu bardzo racjonalnie. Z […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Pątnicze drogi nowicjuszy do Ekstraklasy. Który beniaminek jest najmocniejszy?

Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Mielec, Warta Poznań. Co łączy te kluby? Ano chyba to, że wszyscy beniaminkowie przyszłego sezonu Ekstraklasy ciągną za sobą historie przypominające pięty gorliwego pątnika. Już nawet mniejsza o czas oczekiwania na powrót do elity, bo choć Stal i Warta czekały ćwierć wieku i mogą tą pokaźną liczbą grać, to Podbeskidzie wróciło na […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Gorgon w Pogoni, czyli czas na stabilizację w ofensywie

Pogoń Szczecin obiecała, że utrata sponsora strategicznego nie wpłynie na negocjacje transferowe i słowa dotrzymała. Bo tak należy rozumieć sięgnięcie po Alexandra Gorgonia, kapitana HNK Rijeki. Nie gościa z rezerw, nie takiego po przejściach, nie byłego reprezentanta i nadziei kraju XYZ. W Ekstraklasie ląduje człowiek, który przez ostatnie lata zgarniał trofea i był kluczowym zawodnikiem […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Gole Klimali i Niezgody, asysta Jagiełło. Jak grali stranieri?

Doszliśmy do tego momentu sezonu, w którym po szalonym maratonie zostało tylko konfetti na finiszu i parę butelek do posprzątania. Większość lig zakończyła już granie, choć… Może lepiej powiedzieć – zawiesiła? W końcu za moment wszyscy wrócą na boiska i rozpoczną nowy sezon. W każdym razie grania jest niewiele, co nie znaczy, że nasi stranieri wleźli […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mecz z Lechem nie jest dla mnie priorytetem. Póki co cieszymy się z awansu

– Spotkanie z Lechem nie jest dla mnie priorytetem, ale wiem, że będzie ono już w czwartej kolejce. Życie natomiast pokaże, co się wydarzy za tydzień albo dwa. Na razie cieszymy się z tego, co jest i już niedługo wracamy do pracy, aby godnie reprezentować Wartę w ekstraklasie. Zobaczymy, jakie będą ruchy transferowe. Myślę, że […]
03.08.2020
Weszło
02.08.2020

Odcinek specjalny quizu – Cezary Stefańczyk kontra rekord Damiana Smyka!

Czy rekordowy wynik Damiana Smyka zostanie pobity? Z tym pamiętnym występem zmierzy się dziś Cezary Stefańczyk, który polską ligę zna na wylot. Jak doświadczony ligowiec wypadnie w naszym quizie? Oglądajcie specjalny odcinek, w którym obok byłego obrońcy Wisły Płock zobaczymy Jakuba Białka, Kubę Olkiewicza i Jana Mazurka. Prowadzenie – niezawodny Paweł Paczul. Startujemy o 20!
02.08.2020
Inne sporty
02.08.2020

F1. Pięćdziesiąt okrążeń nudy, dwa okrążenia szaleństwa

Jeśli wyłączyliście Grand Prix Wielkiej Brytanii na kilka okrążeń przed końcem – nie będziemy zdziwieni. Właściwie wszystko zdawało się wówczas rozstrzygnięte. Niemal przez cały wyścig pierwsza czwórka jechała po swoje. Działo się co najwyżej za ich plecami. Jeśli jednak wytrwaliście do końca – otrzymaliście nagrodę. Bo ostatnich kilka okrążeń to była istna jazda bez trzymanki. […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Komu z I ligi dać szansę w Ekstraklasie? 7 nazwisk do notesów skautów

W pierwszej lidze znamy już wszystkie rozstrzygnięcia, więc zabieramy się za kolejne podsumowania. Wybraliśmy już najlepszych piłkarzy zaplecza po restarcie, a teraz czas na zawodników, którym można dać szansę w Ekstraklasie. Od razu zaznaczymy – odrzuciliśmy tych, którzy do niej awansowali oraz młodzieżowców, którym poświęcimy osobny tekst. Grono zostało dość mocno okrojone, ale… daliśmy radę […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Casus Davida Kopacza. Niemiecka szkoła nie szkoli nam gwiazd

David Kopacz to typ zawodnika, który rozbudzał nadzieje. Trenował z Mario Goetze, Pierre-Emerickiem Aubameyangiem, Gonzalo Castro, Mario Gomezem, Marco Reusem, Erikiem Thommym i jeszcze paroma innymi uznanymi nazwiskami, które błyszczą lub błyszczały w Bundeslidze. Rósł z Jadonem Sancho, dzisiaj wartym pewnie ponad sto milionów. Co więcej, w juniorach Borussii Dortmund miewał mecze, w których grał […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Abramowicz: Karny z Wartą? Jak się walczy w powietrzu, to nieuniknione, że ręce lądują na rywalu

Dawid Abramowicz kontrowersyjny rzut karny w meczu Warty Poznań z Radomiakiem widział z bliska. Nawet z bardzo bliska, bo to on go sprokurował. Jak sytuacja wyglądała z jego perspektywy? Czy ma pretensje do Łukasza Spławskiego, albo sędziego Bartosza Frankowskiego? Co sądzi o finałowym spotkaniu? Jak zareagował, gdy zobaczył kibiców z Radomia pod stadionem w Grodzisku? […]
02.08.2020