post Avatar

Opublikowane 10.04.2020 12:01 przez

Szymon Janczyk

Stowarzyszenie Druga Liga Polska wydało uchwały, z których dowiadujemy się, co sądzi o pomyśle zmiany nazewnictwa lig oraz jakie ma pomysły na zakończenie sezonu. Zaznaczono przy tym, że uchwały przyjęto większością głosów. Problem w tym, że pięć drugoligowych klubów zdążyło już zaprzeczyć, że brało udział w jakimkolwiek głosowaniu. O co w tym wszystkim chodzi? Wygląda na to, że przed nami kolejna odsłona show pod tytułem Stowarzyszenie kontra kluby.

Dlaczego kolejna? Dla niewtajemniczonych warto wspomnieć, że w ostatnim czasie Stowarzyszeniu oraz klubom już dwukrotnie rozjeżdżały się drogi. Po raz pierwszy stało się to, kiedy Stowarzyszenie zadecydowało o zmianach w transmisjach telewizyjnych z meczów ligowych. Część klubów wyrażała wtedy swoje oburzenie faktem, że decyzja nie została z nimi skonsultowana. O sprawie szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Drugie nieporozumienie? Tym razem rozeszło się o to, czy rozegrać 23. kolejkę w obliczu coraz poważniejszej pandemii koronawirusa. Stowarzyszenie wystosowało pismo do PZPN-u, że jak najbardziej, chciałoby grać. Niedługo potem odezwały się kluby, które twierdziły, że mają nieco inne zdanie na ten temat. Przeprowadzono więc ankietę i okazało się, że… większość jednak grać nie chce.

A o co poszło teraz? Stowarzyszenie Druga Liga Piłkarska opublikowało dwie uchwały, które – co zaznaczono – konsultowano z klubami i przyjęto większością głosów. W skrócie chodzi w nich o to, że:

  • W drugiej lidze chcą dograć sezon, ale tylko do 30 czerwca. Jeśli się nie uda, kluby chcą, żeby sezon został zakończony
  • Na zmianę nazewnictwa ligi kluby się nie zgadzają, bo negatywnie wpłynie to na marketing rozgrywek.

Problem w tym, że na klubowych stronach szybko zaczęły pojawiać się oświadczenia i komunikaty, które od tej decyzji się… odcinają. GKS Katowice, Lech II Poznań, Stal Rzeszów, Stal Stalowa Wola i Widzew Łódź – te kluby zdążyły już przekazać światu, że nie uczestniczyły w żadnym głosowaniu. Jak więc wyglądały sprawy od środka, skoro pięć klubów nie miało pojęcia o tym, co ogłoszono w ich imieniu? Zapytaliśmy o to Michała Wlaźlika, dyrektora Stali Rzeszów.

 Była grupa mailowa, gdzie wypowiadały się kluby. Wyszło zapytanie od prezesa Guminiaka, że on się nie zgadza z tymi decyzjami i powinniśmy odpowiedzieć. Nie uczestniczyliśmy w tej dyskusji, nie uznaliśmy tego za stosowne, żeby odnosić się do zapytania, które wystosowano do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a nie do klubów drugiej ligi. Niektóre kluby przy okazji wypowiadały się odnośnie woli i scenariuszy dalszego sezonu. Ogółem nie było jednak żadnego głosowania, czy próby zredagowania tego oświadczenia – tłumaczy nasz rozmówca.

Wlaźlik przyznaje też, że współpraca na linii kluby – Stowarzyszenie nie przebiega zbyt dobrze. – Wygląda to tak, że jest jakaś korespondencja mailowa, niekonkretna i potem mamy takie kwiatki. Koledzy, z tego co słyszałem, są zbulwersowani. Widzieliśmy zresztą reakcję.

No dobrze, a jak wyglądało to od strony Stowarzyszenia? Paweł Guminiak, który jest jego prezesem wyjaśnia nam, że faktycznie, oficjalnego głosowania nie było. Skąd więc taka decyzja? Część klubów wyraziła opinie po zapytaniu, a w przypadku pozostałych wzięto pod uwagę to, jakie stanowisko prezentowały one wcześniej.

 Rozmawialiśmy z klubami, znaliśmy opinię tych, które były przeciwko. Jest 18 klubów, jeśli 6 ma takie zdanie, a 12 ma inne, to przyjmujemy stanowisko większościowe. Te kluby, które nie zgadzają się z tym oświadczeniem i chcą dalej grać, zostały ujęte jako przeciwne. To uchwała czteroosobowego zarządu, który podjął decyzję na podstawie opinii. To była szybka decyzja, bo dowiedzieliśmy się, że jest zdalny zarząd PZPN. Czasami trzeba szybko podjąć konkretną decyzję, bo inaczej czas minie. Po to jest wybierany zarząd, żeby w takich momentach podejmował działanie. Po świętach chcemy zorganizować wideokonferencję z szefami klubów drugiej ligi i przedyskutować tę sprawę. – mówi nam prezes Guminiak.

Czyli każdy klub wyraził opinię na ten temat?

Tak, w różnych rozmowach. Wiemy, że Stal Rzeszów chce grać za wszelką cenę, bo chce awansować. GKS Katowice chce grać, chociaż mówią o zachowaniu bezpieczeństwa. Lech II Poznań chce grać, bo dziwne by było, gdyby nie chcieli grać w drugiej lidze, a chcieliby grać w Ekstraklasie. Błękitni Stargard muszą grać, bo inaczej stracą dotacje. Stal Stalowa Wola chce grać, bo jest na miejscu spadkowym. W ostatnim czasie, po rozmowach, znaliśmy zdanie klubów na dany temat. My sobie to zdanie zapisujemy i rozumiemy, że ono się nie zmienia, bo to byłoby nielogiczne. Jeżeli napisałbym, że Stal zagłosowała przeciwko, to rozumiałbym ich pretensje, ale my tylko wydaliśmy oświadczenie zgodnie z ich opinią.

Nie niepokoi pana to, że to kolejna sytuacja, w której część klubów jest przeciwna Stowarzyszeniu i powstaje chaos, który niezbyt dobrze wygląda na zewnątrz?

Te kluby prowadzą swoją, a nie wspólną politykę, często tak jest. Mnie uczono tak, że pewne rzeczy rozwiązuje się najpierw wewnątrz siebie, że jeśli moje zdanie jest inne niż większości, to muszę się dostosować. Tak działają stowarzyszenia. Czasami trzeba wysłuchać większości klubów, a nie gigantów, którzy mają inne oczekiwania. Ciężko rozmawiać z Lechem, który ma w drugiej lidze rezerwy, czy ze Stalą, GKS-em Katowice, Widzewem, bo ich interesy odbiegają od tego, czego oczekuje większość klubów w lidze. Musimy to wypośrodkować i rozmawiać na poziomie drugiej ligi, a nie na poziomie siły, jaką mamy jako klub.

Dlatego czasami są w naszych relacjach konflikty, dlatego pojawiają się jakieś komunikaty. Nie jest winą mniejszych klubów, że w tej lidze jest Widzew, który powinien być w Ekstraklasie. Czasami musimy więc chronić mniejszych przed narzucaniem im zdania przez większych.

***

Kto w tym sporze ma rację, osądzać nie będziemy. Ale dla dobra drugiej ligi lepiej byłoby jednak, gdyby obydwie strony następnym razem spróbowały się dogadać nie przy pomocy komunikatów wypuszczanych do mediów, a między sobą. Bo jeśli dalej będzie to wyglądało w ten sposób, to ciężko będzie brać te rozgrywki na poważnie, na czym przecież powinno zależeć wszystkim – i mniejszym i większym.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 10.04.2020 12:01 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ruben_diaz
ruben_diaz

2. liga polska to jest tak powazny poziom, ze moze dajmy sobie juz spokoj

Piotr
Piotr

Skoro nikt się na nic nie zgadza i nie chce współpracować, a sezonu nie mozna dograć to…
Trzeba sezon anulować na tym poziomie i po problemie.

ktklwk
ktklwk

kojarze cie, chyba najbardziej aktywny zawsze byłeś broniąc łks pod wypocinami olkiewicza, prawda? 🙂

hmss
hmss

Może problemem jest prezes Stowarzyszenia 2. liga Polska? Różnice zdań są zawsze, może nawet wyjść, że 9 klubów jest za a 9 przeciw, tak się zdarza.

Azbest Men
Azbest Men

Jak zwykle, w 2 lidze nic się nie zmienia. Niedawno był kwas z transmisjami…

ktklwk
ktklwk

Wlaźlik pewnie z Teneryfy to ogarniał, nie ma co się złościć na faceta.

Aidan
Aidan

„Na zmianę nazewnictwa ligi kluby się nie zgadzają, bo negatywnie wpłynie to na marketing rozgrywek”… Jak ma brzmieć ta zmieniona nazwa II ligi?

mat
mat

III liga.

Aidan
Aidan

Tak właśnie obstawiałem.

Zdzisiek Skrecina
Zdzisiek Skrecina

Nie 3 liga tylko Liga Międzywojewódzka…

Eligiusz
Eligiusz

Międzywojewódzką to masz dziurę w mózgu, plan zakłada tak:
stare -> nowe:
Ekstraklasa -> I Liga
I Liga -> II Liga
II Liga -> Liga
III Liga -> Liga Międzywojewódzka
IV Liga -> Liga Wojewódzka
Okręgówka, A i B klasa bez zmian

Świroos
Świroos

Pan Prezes chyba nie ogarnia kuwety.

Tomek
Tomek

Stowarzyszenie to sobie może.Władze ekstraklasy i PZPN, podobnie jak inne krajowe związki z zapartym tchem czekały na odpowiednie decyzje FIFA i UEFA, które miały wydać regulacje dotyczące całej światowej oraz europejskiej piłki. Pojawiły się one w środę. .
Jednym z najważniejszych ustaleń jest, że kontakty zawodników wygasające 30 czerwca 2020 roku nie mają kończyć się tego dnia, tylko dopiero w dniu zakończenia rozgrywek w danym kraju. To miało zapobiec bałaganowi prawnemu, jaki powstałby, gdyby sezon miał trwać w lipcu i sierpniu.. FIFA co prawda nie ustaliła, do kiedy musi zakończyć się sezon, ale nieoficjalnym terminem zakończenia rozgrywek jest koniec sierpnia. To daje wielu federacjom duże możliwości, by rozegrać wszystkie ligowe kolejki.
Tak ze stowarzyszenie może się bujać z tymi swoimi oświadczeniami.

Urbi59
Urbi59

Zalecania od FIFA i UEFA nie mają żadnej mocy prawnej. Umowy które się kończą 30.06 skończą się w tym terminie, chyba, że dojdzie do porozumienia na linii zawodnik – klub.

Tomek
Tomek

No to spróbuj podskoczyć UEFA .

Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020