post Avatar

Opublikowane 10.04.2020 12:01 przez

Szymon Janczyk

Stowarzyszenie Druga Liga Polska wydało uchwały, z których dowiadujemy się, co sądzi o pomyśle zmiany nazewnictwa lig oraz jakie ma pomysły na zakończenie sezonu. Zaznaczono przy tym, że uchwały przyjęto większością głosów. Problem w tym, że pięć drugoligowych klubów zdążyło już zaprzeczyć, że brało udział w jakimkolwiek głosowaniu. O co w tym wszystkim chodzi? Wygląda na to, że przed nami kolejna odsłona show pod tytułem Stowarzyszenie kontra kluby.

Dlaczego kolejna? Dla niewtajemniczonych warto wspomnieć, że w ostatnim czasie Stowarzyszeniu oraz klubom już dwukrotnie rozjeżdżały się drogi. Po raz pierwszy stało się to, kiedy Stowarzyszenie zadecydowało o zmianach w transmisjach telewizyjnych z meczów ligowych. Część klubów wyrażała wtedy swoje oburzenie faktem, że decyzja nie została z nimi skonsultowana. O sprawie szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Drugie nieporozumienie? Tym razem rozeszło się o to, czy rozegrać 23. kolejkę w obliczu coraz poważniejszej pandemii koronawirusa. Stowarzyszenie wystosowało pismo do PZPN-u, że jak najbardziej, chciałoby grać. Niedługo potem odezwały się kluby, które twierdziły, że mają nieco inne zdanie na ten temat. Przeprowadzono więc ankietę i okazało się, że… większość jednak grać nie chce.

A o co poszło teraz? Stowarzyszenie Druga Liga Piłkarska opublikowało dwie uchwały, które – co zaznaczono – konsultowano z klubami i przyjęto większością głosów. W skrócie chodzi w nich o to, że:

  • W drugiej lidze chcą dograć sezon, ale tylko do 30 czerwca. Jeśli się nie uda, kluby chcą, żeby sezon został zakończony
  • Na zmianę nazewnictwa ligi kluby się nie zgadzają, bo negatywnie wpłynie to na marketing rozgrywek.

Problem w tym, że na klubowych stronach szybko zaczęły pojawiać się oświadczenia i komunikaty, które od tej decyzji się… odcinają. GKS Katowice, Lech II Poznań, Stal Rzeszów, Stal Stalowa Wola i Widzew Łódź – te kluby zdążyły już przekazać światu, że nie uczestniczyły w żadnym głosowaniu. Jak więc wyglądały sprawy od środka, skoro pięć klubów nie miało pojęcia o tym, co ogłoszono w ich imieniu? Zapytaliśmy o to Michała Wlaźlika, dyrektora Stali Rzeszów.

 Była grupa mailowa, gdzie wypowiadały się kluby. Wyszło zapytanie od prezesa Guminiaka, że on się nie zgadza z tymi decyzjami i powinniśmy odpowiedzieć. Nie uczestniczyliśmy w tej dyskusji, nie uznaliśmy tego za stosowne, żeby odnosić się do zapytania, które wystosowano do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a nie do klubów drugiej ligi. Niektóre kluby przy okazji wypowiadały się odnośnie woli i scenariuszy dalszego sezonu. Ogółem nie było jednak żadnego głosowania, czy próby zredagowania tego oświadczenia – tłumaczy nasz rozmówca.

Wlaźlik przyznaje też, że współpraca na linii kluby – Stowarzyszenie nie przebiega zbyt dobrze. – Wygląda to tak, że jest jakaś korespondencja mailowa, niekonkretna i potem mamy takie kwiatki. Koledzy, z tego co słyszałem, są zbulwersowani. Widzieliśmy zresztą reakcję.

No dobrze, a jak wyglądało to od strony Stowarzyszenia? Paweł Guminiak, który jest jego prezesem wyjaśnia nam, że faktycznie, oficjalnego głosowania nie było. Skąd więc taka decyzja? Część klubów wyraziła opinie po zapytaniu, a w przypadku pozostałych wzięto pod uwagę to, jakie stanowisko prezentowały one wcześniej.

 Rozmawialiśmy z klubami, znaliśmy opinię tych, które były przeciwko. Jest 18 klubów, jeśli 6 ma takie zdanie, a 12 ma inne, to przyjmujemy stanowisko większościowe. Te kluby, które nie zgadzają się z tym oświadczeniem i chcą dalej grać, zostały ujęte jako przeciwne. To uchwała czteroosobowego zarządu, który podjął decyzję na podstawie opinii. To była szybka decyzja, bo dowiedzieliśmy się, że jest zdalny zarząd PZPN. Czasami trzeba szybko podjąć konkretną decyzję, bo inaczej czas minie. Po to jest wybierany zarząd, żeby w takich momentach podejmował działanie. Po świętach chcemy zorganizować wideokonferencję z szefami klubów drugiej ligi i przedyskutować tę sprawę. – mówi nam prezes Guminiak.

Czyli każdy klub wyraził opinię na ten temat?

Tak, w różnych rozmowach. Wiemy, że Stal Rzeszów chce grać za wszelką cenę, bo chce awansować. GKS Katowice chce grać, chociaż mówią o zachowaniu bezpieczeństwa. Lech II Poznań chce grać, bo dziwne by było, gdyby nie chcieli grać w drugiej lidze, a chcieliby grać w Ekstraklasie. Błękitni Stargard muszą grać, bo inaczej stracą dotacje. Stal Stalowa Wola chce grać, bo jest na miejscu spadkowym. W ostatnim czasie, po rozmowach, znaliśmy zdanie klubów na dany temat. My sobie to zdanie zapisujemy i rozumiemy, że ono się nie zmienia, bo to byłoby nielogiczne. Jeżeli napisałbym, że Stal zagłosowała przeciwko, to rozumiałbym ich pretensje, ale my tylko wydaliśmy oświadczenie zgodnie z ich opinią.

Nie niepokoi pana to, że to kolejna sytuacja, w której część klubów jest przeciwna Stowarzyszeniu i powstaje chaos, który niezbyt dobrze wygląda na zewnątrz?

Te kluby prowadzą swoją, a nie wspólną politykę, często tak jest. Mnie uczono tak, że pewne rzeczy rozwiązuje się najpierw wewnątrz siebie, że jeśli moje zdanie jest inne niż większości, to muszę się dostosować. Tak działają stowarzyszenia. Czasami trzeba wysłuchać większości klubów, a nie gigantów, którzy mają inne oczekiwania. Ciężko rozmawiać z Lechem, który ma w drugiej lidze rezerwy, czy ze Stalą, GKS-em Katowice, Widzewem, bo ich interesy odbiegają od tego, czego oczekuje większość klubów w lidze. Musimy to wypośrodkować i rozmawiać na poziomie drugiej ligi, a nie na poziomie siły, jaką mamy jako klub.

Dlatego czasami są w naszych relacjach konflikty, dlatego pojawiają się jakieś komunikaty. Nie jest winą mniejszych klubów, że w tej lidze jest Widzew, który powinien być w Ekstraklasie. Czasami musimy więc chronić mniejszych przed narzucaniem im zdania przez większych.

***

Kto w tym sporze ma rację, osądzać nie będziemy. Ale dla dobra drugiej ligi lepiej byłoby jednak, gdyby obydwie strony następnym razem spróbowały się dogadać nie przy pomocy komunikatów wypuszczanych do mediów, a między sobą. Bo jeśli dalej będzie to wyglądało w ten sposób, to ciężko będzie brać te rozgrywki na poważnie, na czym przecież powinno zależeć wszystkim – i mniejszym i większym.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 10.04.2020 12:01 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ruben_diaz
ruben_diaz

2. liga polska to jest tak powazny poziom, ze moze dajmy sobie juz spokoj

Piotr
Piotr

Skoro nikt się na nic nie zgadza i nie chce współpracować, a sezonu nie mozna dograć to…
Trzeba sezon anulować na tym poziomie i po problemie.

ktklwk
ktklwk

kojarze cie, chyba najbardziej aktywny zawsze byłeś broniąc łks pod wypocinami olkiewicza, prawda? 🙂

hmss
hmss

Może problemem jest prezes Stowarzyszenia 2. liga Polska? Różnice zdań są zawsze, może nawet wyjść, że 9 klubów jest za a 9 przeciw, tak się zdarza.

Azbest Men
Azbest Men

Jak zwykle, w 2 lidze nic się nie zmienia. Niedawno był kwas z transmisjami…

ktklwk
ktklwk

Wlaźlik pewnie z Teneryfy to ogarniał, nie ma co się złościć na faceta.

Aidan
Aidan

„Na zmianę nazewnictwa ligi kluby się nie zgadzają, bo negatywnie wpłynie to na marketing rozgrywek”… Jak ma brzmieć ta zmieniona nazwa II ligi?

mat
mat

III liga.

Aidan
Aidan

Tak właśnie obstawiałem.

Zdzisiek Skrecina
Zdzisiek Skrecina

Nie 3 liga tylko Liga Międzywojewódzka…

Eligiusz
Eligiusz

Międzywojewódzką to masz dziurę w mózgu, plan zakłada tak:
stare -> nowe:
Ekstraklasa -> I Liga
I Liga -> II Liga
II Liga -> Liga
III Liga -> Liga Międzywojewódzka
IV Liga -> Liga Wojewódzka
Okręgówka, A i B klasa bez zmian

Świroos
Świroos

Pan Prezes chyba nie ogarnia kuwety.

Tomek
Tomek

Stowarzyszenie to sobie może.Władze ekstraklasy i PZPN, podobnie jak inne krajowe związki z zapartym tchem czekały na odpowiednie decyzje FIFA i UEFA, które miały wydać regulacje dotyczące całej światowej oraz europejskiej piłki. Pojawiły się one w środę. .
Jednym z najważniejszych ustaleń jest, że kontakty zawodników wygasające 30 czerwca 2020 roku nie mają kończyć się tego dnia, tylko dopiero w dniu zakończenia rozgrywek w danym kraju. To miało zapobiec bałaganowi prawnemu, jaki powstałby, gdyby sezon miał trwać w lipcu i sierpniu.. FIFA co prawda nie ustaliła, do kiedy musi zakończyć się sezon, ale nieoficjalnym terminem zakończenia rozgrywek jest koniec sierpnia. To daje wielu federacjom duże możliwości, by rozegrać wszystkie ligowe kolejki.
Tak ze stowarzyszenie może się bujać z tymi swoimi oświadczeniami.

Urbi59
Urbi59

Zalecania od FIFA i UEFA nie mają żadnej mocy prawnej. Umowy które się kończą 30.06 skończą się w tym terminie, chyba, że dojdzie do porozumienia na linii zawodnik – klub.

Tomek
Tomek

No to spróbuj podskoczyć UEFA .

Weszło
27.05.2020

Proszę państwa, wysoki sądzie – to jest profesor-drybler Kamil Jóźwiak

Może i nie oglądaliśmy meczów przez ponad dwa miesiące, natomiast pewne rzeczy pozostały niezmienne. Na Lecha w ofensywie aż przyjemnie popatrzeć, Karlo Muhar nadal wygląda, jakby wygrał miejsce w składzie Kolejorza w festynowej loterii, a Kamil Jóźwiak przerasta już ligowy futbol. Nie zmienia się też to, że jeśli Lech w tym sezonie jedzie na Podkarpacie, […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Apel do Lecha i całej Ekstraklasy: więcej Jóźwiaków, mniej Muharów

Polskie szkolenie w ostatnich kilku (kilkunastu?) latach nie rozpieszczało nas w kwestii skrzydłowych, bo raczej skupiano się na promowaniu szybkich graczy, potem tych z najlepszą wydolnością, a o graniu w piłkę zapominano. Byle dobiec do linii końcowej i wrzucić, a że 95 na 100 dośrodkowań kończy się na pierwszym obrońcy? Oj tam, oj tam, przecież […]
27.05.2020
Niemcy
27.05.2020

Dali sobie po dwa razy i wystarczyło. Piątek przełamuje się z karnego

Wyobraźcie sobie, że dwóch mocnych chłopaków na osiedlu wychodzi na ustawkę dla sportu – klasyczne jeden na jednego. Nie ma publiczności. Nie mają nic do siebie. Są dobrze przygotowani, dopiero co pokonali słabszych przeciwników w podobnych warunkach i teraz chcą udowodnić swoją wyższość. Przebieg starcia? Jeden huknął, drugi oddał. Jeden huknął, drugi oddał. Poza tym […]
27.05.2020
Inne sporty
27.05.2020

Bjoergen znów pobiegnie – śladami Kowalczyk

Jeśli chodzi o sporty zimowe, jest jedną z największych postaci w historii. Na podium olimpijskim stała 15 razy. Ośmiokrotnie jako mistrzyni. Medali z mistrzostw świata ma za to 26. Do tego cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w Pucharze Świata. Nic dziwnego, że wiadomość o powrocie Marit Bjoergen do sportu zelektryzowała świat biegów. Norweżka nie wróci […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Hejt Park w Dobrym Składzie – live od 22:00 – Probierz i Stanowski

Odliczanie do startu PKO Bank Polski Ekstraklasy z Hejt Parkami trwa! Dziś w Kanale Sportowym i Weszło FM gościmy Michała Probierza, trenera i wiceprezesa Cracovii. Zasady są takie same jak zawsze – dzwońcie, piszcie, pytajcie i… hejtujcie! Numer telefonu do studia: (22) 219 50 31. Zaczynamy o godz. 22!
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Wirtualne bilety – kibice pomagają polskim klubom

Czy zjadłbyś kiełbasę, której nie da się dotknąć? Wypiłbyś piwo, które nie istnieje? Czy kupiłbyś bilet na mecz, na który nie da się wejść? Czy zamiast siebie wysłałbyś na trybuny swoją tekturową podobiznę? Oczywiście, że tak – choć na pozór brzmi to jak czarny koszmar każdego kibica – jeśli chcesz wesprzeć klub, który wpadł na […]
27.05.2020
Blogi i felietony
27.05.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Miejsce na ledowym ekranie, jakieś dwa metry na dwa metry, żeby można było rozpoznać swoją twarz podczas transmisji telewizyjnej. W tym kwadraciku powiększony obraz ze Skype’a czy innego Zooma, na nim kibic w szaliku, który głośno krzyczy do swojej domowej kamery. W pojedynkę nie robi wrażenia, ale ledowy ekran rozciąga się przez całą szerokość boiska. […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Hi, I’m Mazowiecki ZPN, welcome to Jackass!

Kto czyta komunikaty na stronie Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, ten się w cyrku nie śmieje. Jak wiecie, uważaliśmy za totalnie bzdurne decyzje, by kończyć definitywnie sezon, choć niemal równolegle rząd zapewniał, że w czerwcu odmrożenie sportu pozwoli na dość swobodną grę nawet amatorom. Oczywiście intuicja nas nie zawiodła, obecnie można już zupełnie legalnie grać po […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Kibice znów na stadionach? Premier Morawiecki zapowiada dobre wiadomości

Dopiero co cieszyliśmy się, że piłkę będziemy mogli w ogóle oglądać na żywo. W telewizji, bo w telewizji, ale zawsze coś. Tymczasem w ostatnim czasie sprawy toczą się zaskakująco szybko. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawił plan powrotu kibiców na stadiony. Teraz natomiast premier między słowami potwierdza, że […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

QUIZ. Kto był na ostatniej prostej przed finałem Pucharu Polski?

Znamy już trzech z czterech półfinalistów tegorocznej edycji Pucharu Polski, a dziś dowiemy się, kto z dwójki Stal-Lech uzupełni to grono. Już samo dojście do tego poziomu w przypadku wielu klubów musi uchodzić za sukces, czasami nawet jest to wydarzenie wspominane latami, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy pamiętacie, komu się udało. Skupiliśmy się na XXI wieku, […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Paluchowski: Puchar Polski? Jak gram, to strzelam. Z Lechem też tak będzie!

Adrian Paluchowski to weteran polskich boisk, zwłaszcza pierwszoligowych. 33-latek w obecnym sezonie strzelał bramkę w każdym meczu Totolotek Pucharu Polski. Nam zapowiada, że jeśli zagra z Lechem, znów wpisze się na listę strzelców. Napastnik zdradza też, co było powodem spadku Pogoni Siedlce z pierwszej ligi, kto jest najlepszym piłkarzem na zapleczu Ekstraklasy, które kluby interesowały […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Krótko-długa kołdra Lecha. Czym martwić się będzie Żuraw?

Przerwa w rozgrywkach dla niektórych klubów była kupionym czasem na wykurowanie się kontuzjowanych piłkarzy. Dla innych – hamulcem wciśniętym głęboko w podłogę, bo przed pandemią były w gazie. Lech Poznań znajduje się jedną nogą w obu tych kręgach. Kolejorza rozpatrujemy nadal jako jednego z głównych kandydatów do gry w pucharach, być może przy sprzyjających okolicznościach […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Przestraszyliśmy się, graliśmy zbyt bojaźliwie. Legia zasłużyła na awans

– Legia zasłużyła, by przejść dalej, nie ma się co czarować. Nie powiem, że brakło nam umiejętności, ale przestraszyliśmy się. Nie graliśmy tego, na co się umówiliśmy. Wiadomo, też Legia nam nie pozwalała grać w piłkę i utrzymywać się przy niej, lecz podeszliśmy do tematu zbyt bojaźliwie i ze zbyt dużym respektem – mówi Paweł […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Bartosz Nowak: Zimą mogłem odejść do Ekstraklasy. Stal przekonała mnie, żebym został

Bartosz Nowak to lider Stali Mielec, która zagra dziś z Lechem Poznań w ćwierćfinale Pucharu Polski i jeden z najlepszych piłkarzy pierwszej ligi. Od dłuższego czasu, więc siłą rzeczy co chwilę przymierzany jest do klubów Ekstraklasy. Dlaczego wciąż w żadnym z nich nie wylądował? Między innymi na to pytanie odpowiadamy w dłuższym wywiadzie. Ale rzecz […]
27.05.2020
Bukmacherka
27.05.2020

Czy Piątek w końcu dostanie szansę? Lipsk – Hertha w BETFAN!

Chcielibyśmy napisać, że będzie to pojedynek Krzysztofa Piątka z Timo Wernerem, ale… Wiadomo, jaka jest sytuacja Polaka w Berlinie. Niemniej myślimy, że Vedadowi Ibisevicowi zaczęło strzykać tu i tam, co skończy się konieczną rotacją. A stąd już tylko trzy kroki do zatrzymania RB Lipsk… W każdym razie, tak czy siak mecz Herthy z RB zapowiada […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

„Dzisiaj to Lech musi wygrać, my chcemy się sprawdzić”

– Mecz z Lechem nam się przyda, pomoże nam. Posłuży jako przetarcie przed kolejnym spotkaniem ligowym, bo przed nami bardzo ważne starcie z Miedzią w Legnicy. Dzisiaj to Lech musi wygrać, my tylko możemy. Chcemy się sprawdzić. Oczywiście nie mówię, że traktujemy mecz z Lechem jak sparing. Chcemy awansować do następnej rundy i to jest […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Wytrzymają najsilniejsi. Trzecia poważna kontuzja po trzech tygodniach…

Odmrażanie sportu oficjalnie rozpoczęło się dopiero po majówce, jako pierwsze wystartowały kluby z dwóch najwyższych szczebli, które w specjalnym reżimie i niewielkich grupach zajęciowych ruszyły do przygotowań ligowych. Przedwczoraj minęły równe 3 tygodnie od wznowienia jakichkolwiek treningów, bo oczywiście zakładamy, że przed 4 maja nikt żadnych potajemnych zajęć nie prowadził, tylko Arka wpadła na delikatnym […]
27.05.2020
Bukmacherka
27.05.2020

Kto uzupełni grono półfinalistów Totolotek Pucharu Polski?

Trzech pierwszoligowców w ćwierćfinałach Totolotek Pucharu Polski miało być jak trzech muszkieterów. Cóż, ten plan nie do końca wypalił. GKS Tychy odpadł, co prawda po dogrywce, ale jednak. Miedź Legnica odpadła, co prawda po nerwowej końcówce, ale jednak. Na placu boju została więc Stal Mielec, która zmierzy się z Lechem Poznań. Co warto obstawić w […]
27.05.2020