post Avatar

Opublikowane 10.04.2020 12:01 przez

Szymon Janczyk

Stowarzyszenie Druga Liga Polska wydało uchwały, z których dowiadujemy się, co sądzi o pomyśle zmiany nazewnictwa lig oraz jakie ma pomysły na zakończenie sezonu. Zaznaczono przy tym, że uchwały przyjęto większością głosów. Problem w tym, że pięć drugoligowych klubów zdążyło już zaprzeczyć, że brało udział w jakimkolwiek głosowaniu. O co w tym wszystkim chodzi? Wygląda na to, że przed nami kolejna odsłona show pod tytułem Stowarzyszenie kontra kluby.

Dlaczego kolejna? Dla niewtajemniczonych warto wspomnieć, że w ostatnim czasie Stowarzyszeniu oraz klubom już dwukrotnie rozjeżdżały się drogi. Po raz pierwszy stało się to, kiedy Stowarzyszenie zadecydowało o zmianach w transmisjach telewizyjnych z meczów ligowych. Część klubów wyrażała wtedy swoje oburzenie faktem, że decyzja nie została z nimi skonsultowana. O sprawie szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Drugie nieporozumienie? Tym razem rozeszło się o to, czy rozegrać 23. kolejkę w obliczu coraz poważniejszej pandemii koronawirusa. Stowarzyszenie wystosowało pismo do PZPN-u, że jak najbardziej, chciałoby grać. Niedługo potem odezwały się kluby, które twierdziły, że mają nieco inne zdanie na ten temat. Przeprowadzono więc ankietę i okazało się, że… większość jednak grać nie chce.

A o co poszło teraz? Stowarzyszenie Druga Liga Piłkarska opublikowało dwie uchwały, które – co zaznaczono – konsultowano z klubami i przyjęto większością głosów. W skrócie chodzi w nich o to, że:

  • W drugiej lidze chcą dograć sezon, ale tylko do 30 czerwca. Jeśli się nie uda, kluby chcą, żeby sezon został zakończony
  • Na zmianę nazewnictwa ligi kluby się nie zgadzają, bo negatywnie wpłynie to na marketing rozgrywek.

Problem w tym, że na klubowych stronach szybko zaczęły pojawiać się oświadczenia i komunikaty, które od tej decyzji się… odcinają. GKS Katowice, Lech II Poznań, Stal Rzeszów, Stal Stalowa Wola i Widzew Łódź – te kluby zdążyły już przekazać światu, że nie uczestniczyły w żadnym głosowaniu. Jak więc wyglądały sprawy od środka, skoro pięć klubów nie miało pojęcia o tym, co ogłoszono w ich imieniu? Zapytaliśmy o to Michała Wlaźlika, dyrektora Stali Rzeszów.

 Była grupa mailowa, gdzie wypowiadały się kluby. Wyszło zapytanie od prezesa Guminiaka, że on się nie zgadza z tymi decyzjami i powinniśmy odpowiedzieć. Nie uczestniczyliśmy w tej dyskusji, nie uznaliśmy tego za stosowne, żeby odnosić się do zapytania, które wystosowano do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a nie do klubów drugiej ligi. Niektóre kluby przy okazji wypowiadały się odnośnie woli i scenariuszy dalszego sezonu. Ogółem nie było jednak żadnego głosowania, czy próby zredagowania tego oświadczenia – tłumaczy nasz rozmówca.

Wlaźlik przyznaje też, że współpraca na linii kluby – Stowarzyszenie nie przebiega zbyt dobrze. – Wygląda to tak, że jest jakaś korespondencja mailowa, niekonkretna i potem mamy takie kwiatki. Koledzy, z tego co słyszałem, są zbulwersowani. Widzieliśmy zresztą reakcję.

No dobrze, a jak wyglądało to od strony Stowarzyszenia? Paweł Guminiak, który jest jego prezesem wyjaśnia nam, że faktycznie, oficjalnego głosowania nie było. Skąd więc taka decyzja? Część klubów wyraziła opinie po zapytaniu, a w przypadku pozostałych wzięto pod uwagę to, jakie stanowisko prezentowały one wcześniej.

 Rozmawialiśmy z klubami, znaliśmy opinię tych, które były przeciwko. Jest 18 klubów, jeśli 6 ma takie zdanie, a 12 ma inne, to przyjmujemy stanowisko większościowe. Te kluby, które nie zgadzają się z tym oświadczeniem i chcą dalej grać, zostały ujęte jako przeciwne. To uchwała czteroosobowego zarządu, który podjął decyzję na podstawie opinii. To była szybka decyzja, bo dowiedzieliśmy się, że jest zdalny zarząd PZPN. Czasami trzeba szybko podjąć konkretną decyzję, bo inaczej czas minie. Po to jest wybierany zarząd, żeby w takich momentach podejmował działanie. Po świętach chcemy zorganizować wideokonferencję z szefami klubów drugiej ligi i przedyskutować tę sprawę. – mówi nam prezes Guminiak.

Czyli każdy klub wyraził opinię na ten temat?

Tak, w różnych rozmowach. Wiemy, że Stal Rzeszów chce grać za wszelką cenę, bo chce awansować. GKS Katowice chce grać, chociaż mówią o zachowaniu bezpieczeństwa. Lech II Poznań chce grać, bo dziwne by było, gdyby nie chcieli grać w drugiej lidze, a chcieliby grać w Ekstraklasie. Błękitni Stargard muszą grać, bo inaczej stracą dotacje. Stal Stalowa Wola chce grać, bo jest na miejscu spadkowym. W ostatnim czasie, po rozmowach, znaliśmy zdanie klubów na dany temat. My sobie to zdanie zapisujemy i rozumiemy, że ono się nie zmienia, bo to byłoby nielogiczne. Jeżeli napisałbym, że Stal zagłosowała przeciwko, to rozumiałbym ich pretensje, ale my tylko wydaliśmy oświadczenie zgodnie z ich opinią.

Nie niepokoi pana to, że to kolejna sytuacja, w której część klubów jest przeciwna Stowarzyszeniu i powstaje chaos, który niezbyt dobrze wygląda na zewnątrz?

Te kluby prowadzą swoją, a nie wspólną politykę, często tak jest. Mnie uczono tak, że pewne rzeczy rozwiązuje się najpierw wewnątrz siebie, że jeśli moje zdanie jest inne niż większości, to muszę się dostosować. Tak działają stowarzyszenia. Czasami trzeba wysłuchać większości klubów, a nie gigantów, którzy mają inne oczekiwania. Ciężko rozmawiać z Lechem, który ma w drugiej lidze rezerwy, czy ze Stalą, GKS-em Katowice, Widzewem, bo ich interesy odbiegają od tego, czego oczekuje większość klubów w lidze. Musimy to wypośrodkować i rozmawiać na poziomie drugiej ligi, a nie na poziomie siły, jaką mamy jako klub.

Dlatego czasami są w naszych relacjach konflikty, dlatego pojawiają się jakieś komunikaty. Nie jest winą mniejszych klubów, że w tej lidze jest Widzew, który powinien być w Ekstraklasie. Czasami musimy więc chronić mniejszych przed narzucaniem im zdania przez większych.

***

Kto w tym sporze ma rację, osądzać nie będziemy. Ale dla dobra drugiej ligi lepiej byłoby jednak, gdyby obydwie strony następnym razem spróbowały się dogadać nie przy pomocy komunikatów wypuszczanych do mediów, a między sobą. Bo jeśli dalej będzie to wyglądało w ten sposób, to ciężko będzie brać te rozgrywki na poważnie, na czym przecież powinno zależeć wszystkim – i mniejszym i większym.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 10.04.2020 12:01 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ruben_diaz
ruben_diaz

2. liga polska to jest tak powazny poziom, ze moze dajmy sobie juz spokoj

Piotr
Piotr

Skoro nikt się na nic nie zgadza i nie chce współpracować, a sezonu nie mozna dograć to…
Trzeba sezon anulować na tym poziomie i po problemie.

ktklwk
ktklwk

kojarze cie, chyba najbardziej aktywny zawsze byłeś broniąc łks pod wypocinami olkiewicza, prawda? 🙂

hmss
hmss

Może problemem jest prezes Stowarzyszenia 2. liga Polska? Różnice zdań są zawsze, może nawet wyjść, że 9 klubów jest za a 9 przeciw, tak się zdarza.

Azbest Men
Azbest Men

Jak zwykle, w 2 lidze nic się nie zmienia. Niedawno był kwas z transmisjami…

ktklwk
ktklwk

Wlaźlik pewnie z Teneryfy to ogarniał, nie ma co się złościć na faceta.

Aidan
Aidan

„Na zmianę nazewnictwa ligi kluby się nie zgadzają, bo negatywnie wpłynie to na marketing rozgrywek”… Jak ma brzmieć ta zmieniona nazwa II ligi?

mat
mat

III liga.

Aidan
Aidan

Tak właśnie obstawiałem.

Zdzisiek Skrecina
Zdzisiek Skrecina

Nie 3 liga tylko Liga Międzywojewódzka…

Eligiusz
Eligiusz

Międzywojewódzką to masz dziurę w mózgu, plan zakłada tak:
stare -> nowe:
Ekstraklasa -> I Liga
I Liga -> II Liga
II Liga -> Liga
III Liga -> Liga Międzywojewódzka
IV Liga -> Liga Wojewódzka
Okręgówka, A i B klasa bez zmian

Świroos
Świroos

Pan Prezes chyba nie ogarnia kuwety.

Tomek
Tomek

Stowarzyszenie to sobie może.Władze ekstraklasy i PZPN, podobnie jak inne krajowe związki z zapartym tchem czekały na odpowiednie decyzje FIFA i UEFA, które miały wydać regulacje dotyczące całej światowej oraz europejskiej piłki. Pojawiły się one w środę. .
Jednym z najważniejszych ustaleń jest, że kontakty zawodników wygasające 30 czerwca 2020 roku nie mają kończyć się tego dnia, tylko dopiero w dniu zakończenia rozgrywek w danym kraju. To miało zapobiec bałaganowi prawnemu, jaki powstałby, gdyby sezon miał trwać w lipcu i sierpniu.. FIFA co prawda nie ustaliła, do kiedy musi zakończyć się sezon, ale nieoficjalnym terminem zakończenia rozgrywek jest koniec sierpnia. To daje wielu federacjom duże możliwości, by rozegrać wszystkie ligowe kolejki.
Tak ze stowarzyszenie może się bujać z tymi swoimi oświadczeniami.

Urbi59
Urbi59

Zalecania od FIFA i UEFA nie mają żadnej mocy prawnej. Umowy które się kończą 30.06 skończą się w tym terminie, chyba, że dojdzie do porozumienia na linii zawodnik – klub.

Tomek
Tomek

No to spróbuj podskoczyć UEFA .

Niemcy
16.01.2021

Piątek potwierdził regułę. Podstawowy skład oznacza dla niego dyskretny występ

W sobotnie popołudnie jest dużo ciekawszych zajęć niż oglądanie rywalizacji FC Koeln z Herthą Berlin. Meczu pomiędzy szesnastą a dwunastą ekipa w tabeli Bundesligi. Natomiast obecność w pierwszym składzie Krzysztofa Piątka sprawiła, że podjęliśmy to wyzwanie. Zmierzyliśmy się z tym spotkaniem. Czy rozczarowało nas? Skądże. Wiedzieliśmy, że nie zobaczymy żadnych fajerwerków. Choć zupełnie szczerze – […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

32% czasu gry, duże pudła, ale i ładne bramki, hattrick w LM. Jaki był Milik w Napoli?

Coraz więcej wskazuje na to, że serial z Arkadiuszem Milikiem dobiegnie końca i Polak wreszcie zmieni klub, a jego nowym pracodawcą będzie Olympique Marsylia. Ulga. Z jednej strony, bo nie tracimy piłkarza przed Euro, z drugiej, ponieważ Milika łączono już chyba z każdym klubem świata i brakowało tam tylko Islandii. Natomiast zanim napastnik  ostatecznie zmieni […]
16.01.2021
Anglia
16.01.2021

Leeds przegrywa z Brighton – mecz tak brzydki jak dworzec w Kutnie nocą

Leeds United nie bez powodu jest uznawane za jedną z najciekawszych ekip tego sezonu Premier League. Zawsze agresywni, głodni gry, stwarzający sobie masę sytuacji, no i przeciętnie broniący. Tylko, że dzisiaj przeciwko Brighton nie pokazali nic ze swoich znaków szczególnych. No może poza tym ostatnim elementem.  Drużyna Grahama Pottera zupełnie zdominowała pierwszą część spotkania. Mewy […]
16.01.2021
Francja
16.01.2021

Dziewiątka potrzebna od zaraz. Co może czekać Milika w Marsylii?

Francuscy i włoscy dziennikarze z coraz większą pewnością powielają doniesienia o przenosinach Arkadiusza Milika do Olympique’u Marsylia. Sami z niecierpliwością czekamy na zakończenie tej transferowej telenoweli, lecz bierzemy też poprawkę na to, ile było już w niej zwrotów akcji. Wiele się tu pewnie jeszcze może pozmieniać, dopóki nie zostaną złożone podpisy pod umowami. Tak czy […]
16.01.2021
Inne sporty
16.01.2021

Janusz Majer: – Fakt, że Nepalczycy używali tlenu, obniża styl tego wejścia

– Bez wątpienia tlen niesamowicie pomaga. Szczególnie że Nepalczycy używali go już na niższych wysokościach i w związku z tym bardzo sprawnie poręczowali drogę i zakładali obozy. Na pewno znajdą się ludzie, którzy spróbują poprawić ich osiągnięcie oraz styl i wejść na K2 bez tlenu – mówi nam Janusz Majer, były szef Polskiego Himalaizmu Zimowego. […]
16.01.2021
Anglia
16.01.2021

Grosicki dostał szansę w pierwszym składzie WBA i plamy nie dał

Tego się nie spodziewaliśmy! Byliśmy już nastawieni, że trzeba poczekać do ostatniego dnia zimowego okna transferowego, aby dowiedzieć się, jaka będzie najbliższa przyszłość Kamila Grosickiego. Polski skrzydłowy w siedemnastu dotychczasowych kolejkach Premier League rozegrał dla West Bromwich Albion raptem 10 minut i raczej nic nie zapowiadało nagłego odwrócenia karty. A tu niespodzianka: „Grosik” wyszedł w […]
16.01.2021
Francja
16.01.2021

Jeleń i galeria porażek. Polscy napastnicy w Ligue 1 w XXI wieku

Liga francuska nie jest w XXI wieku ziemią obiecaną dla polskich piłkarzy, a już na pewno nie jest marzeniem polskich napastników. Ireneusz Jeleń zapisał w Auxerre taką kartę, że będą tam o nim pamiętać i za kilkadziesiąt lat, ale poza tym? W gablotach spadki oraz kompletne fiaska. Miejmy nadzieję, że jeśli Arek Milik rzeczywiście trafi […]
16.01.2021
Inne sporty
16.01.2021

K2 uległo! Nepalczycy zdobyli szczyt zimą!

Kojarzycie tę sytuację, gdy przeszliście już niemal całą grę, ale został wam finałowy boss, który okazuje się nie do pokonania? Mniej więcej tak to wyglądało w światowym himalaizmie. Najpierw udało się zaliczyć wszystkie ośmiotysięczniki na „łatwym” poziomie – latem. Potem przyszedł poziom trudny – zima. Bywało, że niektóre szły opornie, ale ostatecznie się udawało. Zostało […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Jak Raków wykorzystał słabość Korony

Wyciągnięcie za darmo Marcina Cebuli, który okazał się ligową gwiazdą. Pozyskanie za 250 tysięcy euro Daniela Szelągowskiego, który potrafi przedryblować pół Lecha Poznań. I transfer Iwo Kaczmarskiego, topowego talentu w skali kraju z rocznika 2004, który ma zostać przyklepany w przyszłym tygodniu. A do tego umowa partnerska ze szkółką DAP Kielce, której przez lata nie […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Problemy Furmana w Turcji. Wróci do Polski?

W dzisiejszym Stanie Futbolu Krzysztof Stanowski stwierdził, że Dominik Furman myśli o powrocie do Polski. Powód? Można powiedzieć, że typowo turecki, otóż jego klub nie najlepiej stoi z kasą i zalega z płatnościami. Nie jest to dla tamtej ligi rzecz nowa, nie tak dawno kontrakt z Denizlisporem rozwiązał Adam Stachowiak, któremu też płacono w czekach. […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Bednarek kontra Vardy, derby Londynu. Sobota z Premier League!

Sobota w futbolu stoi pod znakiem Premier League. Czekają nas hitowe spotkania, kilka polskich akcentów, czy nawet derby Londynu. Sporo meczów przed nami, więc warto rzucić okiem na oferty naszych kumpli i znaleźć swoje typy na ligę angielską. Sprawdźcie nasze podpowiedzi, rzućcie też okiem na promocje oferowane przez naszych partnerów! Leicester City – Southampton Ostatnie […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Triumf Chapecoense. Wracają do elity

Lecieli na swój historyczny mecz. Mecz o Copa Sudamericana. Chapecoense nigdy nie grało o tak wielką stawkę. W samolocie lecącym do Medellin rozmowy, śpiewy, gra w karty. A potem nagle zgasło światło. Tak samo jak cztery silniki. Samolot boliwijskich linii LaMia runął w przepaść. Co mogli czuć ci, którzy wtedy siedzieli w samolocie, spadającym 240 […]
16.01.2021
WeszłoTV
16.01.2021

STAN FUTBOLU. Sokołowski, Włodarczyk, Rokuszewski, Kowalczyk

Zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Futbolu. Dzisiaj gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą: Tomasz Włodarczyk, Tomasz Sokołowski, Mateusz Rokuszewski i Wojciech Kowalczyk. Ruszamy o 11:40. 
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Futbol Totalny w eWinner – 60 PLN na Premier League!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Tym razem bierzemy na tapet, w której czeka nas wielki hit – mecz Manchesteru United z Liverpoolem. O co chodzi w tej promocji? Już wyjaśniamy. ZAREJESTRUJ SIĘ W EWINNER […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

25 PLN zakładu bez ryzyka na Premier League w Totolotku!

Półmetek sezonu Premier League już za nami! W Anglii zaczynamy dziś rundę rewanżową, choć z wiadomych względów część zespołów ma jeszcze zaległości do nadrobienia. Ale dziś skupiamy się na tym, co czeka nas w ten weekend. A że czeka nas sporo, to legalny polski bukmacher Totolotek przygotował specjalną promocję. Dzięki „Lucky Loser” mecze najlepszej ligi […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Happy Hours na Premier League w TOTALbet!

Przed nami kolejny weekend z najlepszą ligą świata, więc warto spojrzeć na aktualne promocje. W TOTALbet obstawianie Premier League się opłaca, bo za każdy kupon na te rozgrywki zgarniemy podwójną liczbę losów w loterii Kasomania! A w niej na zwycięzców czekają Porsche 718 Cayman oraz liczne nagrody pieniężne. Sprawdźcie szczegóły promocji. ZAREJESTRUJ SIĘ Z NASZEGO […]
16.01.2021
Anglia
16.01.2021

Lot nad drugoligowym gniazdem. Jakie gwiazdy mogą wkrótce opuścić Championship?

Championship przez wielu postrzegana jest jako jedna z najsilniejszych lig Europy. Nic zatem dziwnego, że kto zdoła przebić się w angielskiej drugiej lidze i zapracować tam na status gwiazdy, ten zazwyczaj prędko wypływa na znacznie szersze wody. Rzecz jasna najczęściej statek dobija w takich przypadkach do portu nazywanego Premier League.  Tylko w minionym letnim okienku […]
16.01.2021