post

Opublikowane 07.04.2020 17:03 przez

Szymon Podstufka

Dodrukowanie kilku tysięcy nadprogramowych biletów na mecz. Wystawianie swoich głosów w Komitecie Wykonawczym FIFA na sprzedaż. Przyjmowanie milionowych łapówek. Angażowanie w przekręty całej rodziny. Stworzenie sieci powiązań, jakiej nie powstydziłaby się sycylijska mafia. Witajcie w świecie Jacka Warnera.

W poniedziałek Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych opublikował 69-stronicowy akt oskarżenia dotyczący łapówek związanych z prawami do organizacji, a także do transmisji mistrzostw świata 2018 i 2022.

Jest w nim miejsce między innymi dla byłego prezesa i dyrektora wykonawczego Fox International Channels Hernana Lopeza czy prezesa Fox Networks Group Latin America Carlosa Martineza. Mieli oni łapówkami utorować telewizji Fox drogę do pozyskania praw telewizyjnych do Copa Libertadores i przede wszystkim do mundiali 2018 i 2022.

Pierwszy raz też tak dokładnie opisany jest w nim proceder kupowania głosów, które przesądziły o przyznaniu mistrzostw świata 2018 Rosji, a tych w 2022 roku Katarowi. Czytamy w nim między innymi:

„Kilku członkom komitetu wykonawczego zaoferowano lub przekazano łapówki w zamian za ich głosy. Na przykład oskarżony Ricardo Teixeira, Nicolas Leoz oraz Wspólnik #1 otrzymali oferty łapówek w zamian za ich głosy na rzecz Kataru, by ten mógł zorganizować MŚ 2022. Dodatkowo oskarżony Jack Warner otrzymał obietnicę i przyjął łapówki o łącznej wartości 5 milionów dolarów, a Rafael Salguero otrzymał obietnicę łapówki w wysokości 1 miliona dolarów w zamian za głosy na rzecz Rosji jako gospodarza MŚ 2018.

Dnia lub w okolicach dnia 1 listopada 2010, na kilka dni przed pierwszymi płatnościami na rzecz Jacka Warnera, asystent Warnera otrzymał e-mail od współpracownik Wspólnika #3, w którym czytamy między innymi: <<Uprzejmie informuję, że „co zostało dogadane, będzie wykonane w tym tygodniu”. Proszę również poinformować go, że jestem mniej zmartwiony obietnicami po mojej stronie niż jego zdolnością do dotrzymania obietnicy, gdy nadejdzie czas. Gdyby nie potrafił jej dotrzymać, znalazłbym się w ogromnych tarapatach>>.”

Warner słowa dotrzymał, pieniądze spłynęły na jego konto. I tak już pękające w szwach od wcześniejszych tego typu transakcji.

I choć żadną tajemnicą nie jest, że Warner dekadami łykał łykał jak pelikan, w całym swoim życiu spędził w areszcie zaledwie jedną noc.

Koperta zamiast srebra

Jak pewnym swojej pozycji trzeba być, by w obecności przedstawicieli 25 związków piłkarskich zadać pytanie: „czy są na sali media?”, a wobec odmownej odpowiedzi przekazać tym ludziom informację, że na każdego z nich czeka 40 tysięcy dolarów w brązowej kopercie?

Czujność Jacka Warnera, wiceprezydenta FIFA i prezydenta CONCACAF była jednak już dawno uśpiona. Od ponad dwóch dekad dokonywał wielomilionowych przekrętów i nie spotkały go za to właściwie żadne konsekwencje.

Wtedy jednak posunął się o krok za daleko.

Warner postanowił bowiem w wyborach na prezydenta FIFA poprzeć rywala Seppa Blattera, Mohameda Bin Hammama. Wiceprezydent bardzo mocno nadepnął na odcisk prezydenta, próbując przechylić szalę zwycięstwa na stronę swojego sojusznika poprzez namówienie wszystkich federacji zrzeszonych w CFU (Karaibska Unia Piłkarska), by jednomyślnie głosowały przeciwko Blatterowi.

W wyborach na prezydenta FIFA każda federacja dysponuje jednym głosem. Ten należący do federacji Anglii, Niemiec czy Hiszpanii waży dokładnie tyle samo, co głos federacji z Wysp Dziewiczych, Turks i Caicos czy Kajmanów. Dość łatwo się w takim układzie domyślić, czyja przychylność może być „tańsza”. Warner zaprosił więc przedstawicieli 25 karaibskich federacji do luksusowego hotelu Hyatt Regency na Trynidadzie, gdzie miał ich wraz z Bin Hammamem urobić.

Kluczowym punktem spotkania była „niespodzianka”, jaka czekała na delegatów po obiedzie. Mieli się zjawić przy recepcji w określonych godzinach, gdzie jeden po drugim otrzymali koperty wypełnione banknotami. — 40 tysięcy dolarów. To prezent od CFU — usłyszał wiceprezes związku piłkarskiego Bahamów Fred Lunn od uśmiechniętego od ucha do ucha Jasona Sylvestra, współorganizatora całego wydarzenia z ramienia CFU.

Podczas gdy większość oficjeli brała kasę bez szemrania, Lunn zadzwonił do Antona Sealeya – swojego szefa, prezesa bahamskiej federacji, który stwierdził, że ma nie przyjmować tych pieniędzy pod żadnym pozorem. — Bolało, gdy oddawałem te pieniędze, bo myślałem, co mogliśmy za to kupić. Ale to była dobra decyzja — mówił później Lunn.

— Szczególnie niepokojące było to, że podczas gdy większość delegatów brała te koperty, w tle leciały wiadomości CNN, gdzie po raz pierwszy mówiono o tym, że Katar został organizatorem mundialu w 2022 roku dzięki łapówkom — wspominał Lunn na łamach książki Heidi Blake i Jonathana Calverta „The Ugly Game. The Qatari Plot to Buy the World Cup”.

Może i Bin Hammamowi, Warnerowi i ich świcie uszłoby to na sucho, gdyby Sealey nie chwycił za telefon i nie poinformował o wszystkim włądz CONCACAF i FIFA. Warner nie tracił jednak rezonu. Wyszedł drugiego dnia na scenę i najpierw spytał, czy są na sali obecne media, a później – gdy już upewnił się, że nie – wyraził głęboki żal, że przedstawiciele federacji nie potrafili docenić gestu katarskiego kandydata na prezydenta FIFA i zachować dyskrecji.

— Mohamed Bin Hammam chciał dla was przywieźć srebrne plakiety i drewniane statuetki, ale takie upominki dla trzydziestu osób nie zmieściłyby się w bagażu. Powiedziałem mu, że nie musi nic przywozić, ale jeśli chce wam coś podarować, niech da wam ekwiwalent tych prezentów. Powiedziałem, że może zabrać ze sobą pieniądze – nie musi ich dawać komukolwiek, CFU może przekazać je w jego imieniu swoim członkom. Nie chciał bowiem, byście myśleli, że w zamian oczekuje waszych głosów.

Spalone mosty

Za pośredniczenie pomiędzy Bin Hammamem a federacjami z dowodzonej przez siebie strefy CONCACAF Warner miał wziąć od Katarczyka 1,2 miliona dolarów. Kolejny milion miał trafić do jego dwóch synów i jednego z pracowników.

Może i Warner mimo wszystko i z tej afery wyszedłby suchą stopą, gdyby po spaleniu mostów z Blatterem nie zrobił tego także ze swoim największym sojusznikiem, z którym długo szli ramię w ramię, a więc z ówczesnym sekretarzem generalnym CONCACAF i członkiem Komitetu Wykonawczego FIFA Chuckiem Blazerem.

Warner zamiast jednak porozmawiać o aferze, w sprawie której telefon Blazera rozgrzewał się do czerwoności, postanowił swojego kumpla zignorować. Amerykański działacz stracił cierpliwość i doniósł na Warnera do FIFA za naruszenie zasad etycznych.

Sam co prawda o etyce za wiele nie wiedział, bo był oskarżany o nielegalną sprzedaż biletów, łapówkarstwo, a miesiąc po donosie został zatrzymany przez agentów FBI i IRS, ponieważ – jak się okazało – przez ponad dekadę jakoś tak zapominał płacić podatek dochodowy.

Bin Hammam został wykluczony dożywotnio ze struktur piłkarskich, Blatter był wściekły, Warner przestał być przyjacielem. Warner w 2011, gdy w FIFA toczyło się postępowanie w jego sprawie, zrezygnował więc z posady wiceprezydenta, a także z fotela w Komitecie Wykonawczym. Jako że wewnętrzne śledztwo nie zostało zakończone, zastosowano domniemanie niewinności i sprawę umorzono. Dając jeden z wielu sygnałów, że jeśli FIFA ma być traktowana poważnie, a nie jako organizacja zła do cna, to nie może rozwiązywać takich spraw wewnętrznie.

Skandal wokół jego osoby bynajmniej nie pozbawił Warnera zuchwałości. „Każdy obiektywny arbiter oczyściłby mnie z zarzutów” – pisał w śmiałym oświadczeniu.

Złoto z RPA

Pięć milionów tu, milion dwieście tam. Największe sumy przytulił jednak Warner w 2004 i 2005 roku. Gdy rozstrzygała się kwestia organizacji mistrzostw świata 2010, Maroko zaoferowało mu milion dolarów. Gdy dowiedzieli się o tym oficjele z Republiki Południowej Afryki, szybko przekonali wpływowego działacza, że Marokańczycy wycenili jego usługi zdecydowanie za tanio.

Niedługo później 10 milionów dolarów powędrowało w trzech ratach na konta CFU i CONCACAF w celu „wsparcia afrykańskiej diaspory na Karaibach”. Jak łatwo się domyślić, osobą trzymającą pieczę nad rachunkami bankowymi obu federacji był człowiek nazywany „Trinidad Jack”.

Tutaj potwierdzenie trzech przelewów o łącznej wartości 10 milionów dolarów (źródło: BBC)

A tu rozpisana dystrybucja środków. Jak widać, spora część „wsparcia afrykańskiej diaspory” oznaczała spłatę kart kredytowych Warnera (źródło: BBC)

To nie był jednak koniec zarabiania na południowoafrykańskich mistrzostwach, co to, to nie. Warner żył bowiem wówczas jeszcze w znakomitej komitywie z Seppem Blatterem, którego chciał wystawić w wyborach w 2011 roku. Szwajcar podpisał więc rok po przyznaniu mistrzostw RPA jedną z wielu potwornie niekorzystnych umów, jakie zawarła w jego czasach FIFA. Odsprzedał rządzonej przez Warnera Karaibskiej Unii Piłkarskiej prawa do transmisji MŚ 2010 za 600 tysięcy dolarów. W 2007 zarejestrowana na Kajmanach firma J&D International sprzedała te prawa jamajskiej telewizji SportsMax za kwotę pomiędzy 18 a 20 milionami dolarów.

Pieniądze i perły

Nietrudno się domyślić, że skoro w 2010 roku wybierano dwóch gospodarzy mundiali, to skoro Warner postanowił uszczknąć kilka milionów od Katarczyków, to i Rosjanie nie będą mieli trudu, by przekonać go do swojej kandydatury.

Warner chciał jednak na początku poprzeć Anglików. Wyszedł więc do nich z ofertą głosu za marne 4 miliony dolarów na budowę centrum edukacji na Trynidadzie, a także 800 tysięcy by mógł z dobrego serca wykupić prawa do pokazywania mistrzostw świata 2010 dla zniszczonego przez trzęsienie ziemi Haiti. Jak się później okazało, Warner te prawa miał już w swoich rękach wcześniej, a obie wpłaty miały oczywiście trafić na konta firm, w których widniał jako jeden z dyrektorów.

Ale oferenci próbowali zyskać sobie przychylność Warnera w tamtym czasie również bardziej subtelnymi sztuczkami. Bonita Mersiades pracująca przy ofercie Australijczyków (zrezygnowała właśnie przez takie praktyki) zdradziła, że żona Warnera otrzymała na przykład od australijskiej federacji naszyjnik z pereł o wartości kilku tysięcy dolarów, a to znów jedna z federacji ufundowała zespołowi U-20 z Trynidadu i Tobago udział w turnieju na Cyprze za około 250-300 tysięcy dolarów.

Sardynki w puszce

Swoją karierę krętacza Jack Warner zaczął jednak dużo, dużo, dużo wcześniej. Jeszcze w latach 80. poprzedniego stulecia. Wtedy to piął się po kolejnych szczeblach kariery błyskawicznie, poprzez ruch „Trinidad’s Black Power” wędrując na fotel prezesa federacji piłkarskiej Trynidadu i Tobago. Zasmakował władzy i pieniędzy, o jakich jego uboga rodzina z Rio Claro mogła tylko śnić. Ale dopiero zaczynał swoje imperium.

Po kilku latach prezydentury przytrafił mu się pierwszy skandal na dużą skalę. W 1989 roku Trynidad i Tobago mierzył się w barażu o mundial z reprezentacją USA. Zainteresowanie spotkaniem było ogromne, zjeżdżali na nie ludzie z każdego zakątka Karaibów. Warner wyczuł szansę na duży zarobek. Zlecił dodrukowanie kilku tysięcy biletów. Mimo że FIFA zalecała, by obciąć pulę wejściówek o 5% z racji meczu wysokiego ryzyka, on poszedł w zupełnie inną stronę. — Zdecydowałem się powiększyć pojemność stadionu o 5000 do 43000 — stwierdził.

Tysiące ludzi nie mogło wejść na obiekt, tłoczyło się pod jego bramami. Dochodziło do omdleń, było o krok od większych tragedii. Warner nakazał jednak selekcjonerowi powiedzieć publicznie, że wszystko było w porządku. Gally Cummings nie miał zamiaru grać w tę grę i wypalił: — Ludzie byli stłoczeni jak sardynki w puszce. Gdyby zdarzyło się coś złego, wiele osób by umarło.

Nie wiedział wtedy, z kim zadziera. Został wyrzucony z pracy, Warner zadbał też o to, by nigdzie na Karaibach nie znalazł już zatrudnienia w piłce.

Oficjalnie ustąpił z funkcji prezesa krajowej federacji piłkarskiej. Skumał się jednak ze wspomnianym Blazerem i już rok później został prezydentem federacji kontynentalnej. A także doradcą zarządu federacji Trynidadu i Tobago, co w rzeczywistości dawało mu z cienia pociągać za sznurki w ojczyźnie.

600 dolarów za mundial

Rok 2006 miał być dla piłki nożnej na Trynidadzie i Tobago rokiem niesamowitym. W końcu reprezentacja tego kraju wywalczyła pierwszy raz w swojej historii awans na mistrzostwa świata. Jako doradca TTFF (Federacji Piłkarskiej Trynidadu i Tobago) Warner uznał, że piłkarzom należy się za to odpowiednia gratyfikacja. Bardzo szczodrze zaproponował 50% zysków, jakie federacja wyniesie z uczestnictwa w niemieckim mundialu.

Jakież było więc zdziwienie piłkarzy, gdy po turnieju usłyszeli, że należy im się po 600 dolarów na głowę. Sprawa trafiła do sądu, niektórzy zawodnicy poszli na ugodę w miarę szybko, ale trzynastu walczyło o swoje do końca. I wreszcie pięć lat po mistrzostwach dostali 1,1 miliona dolarów do podziału. Rzecz w tym, że ich zdaniem to i tak było za mało. Domagali się odtajnienia ksiąg i wypłacenia im kolejnych trzech milionów.

— Nigdy nie było żadnej przejrzystości w działaniach federacji. To farsa, że cała ta sprawa ciągnie się tak długo — mówił w 2011 roku Shaka Hislop.

Piętro w Trump Tower

Nie jest jednak tak, że w ojczyźnie Warner budzi jednoznacznie złe emocje. Gdy większość jego skandali wyszła na jaw, wciąż potrafił wygrać w głosowaniu na najbardziej popularnego ministra w rządzie Trynidadu i Tobago.

— Nie ma nic pomiędzy, albo jesteś za, albo przeciw Jackowi Warnerowi. Jego zwolennicy twierdzą, że jest najlepszym członkiem rządu w historii. Jego zdolność do pracy jest legendarna. Wiele razy wspomagał organizacje charytatywne nalegając, by te nie upubliczniały informacji o swoim dobrodziejcu. Zrobił bardzo wiele dla piłki nożnej. Inni powiedzą: „wielcy kryminaliści robią to samo. Jest oszustem i zawsze nim był” — mówił kilka lat temu Brian Lewis, prezes Komitetu Olimpijskiego Trynidadu i Tobago.

Skąd taka popularność Warnera?

— Miał reputację człowieka czynu, pomagał tym, którzy nie mieli w życiu szczęścia. Lądował na pierwszych stronach gazet, dawał pieniądze na odbudowanie ludziom rozpadających się domów, adoptował dzieci — tłumaczyła Rita Pemberton, szef departamentu historii na Uniwersytecie West Indies w St. Augustine na Trynidadzie.

Jest też człowiekiem niezwykle obrotnym. Wiadomo, na jakich fundamentach budował i skąd brał na wiele rzeczy pieniądze, ale nie można mu odmówić, że doprowadził CONCACAF jako organizację do wielkości. Przejmował ją jako federację z rocznym budżetem w wysokości 140 tysięcy dolarów, zostawiał z budżetem 40-milionowym. W pewnym momencie CONCACAF rozrósł się tak bardzo, że jego biura zajmowały całe piętro Trump Tower w Nowym Jorku.

Niedaleko pada jabłko…

Ostatecznie jednak nawet CONCACAF oskarżył swojego wieloletniego prezydenta o oszustwo, defraudację środków, na czele z przejęciem własności wartego ponad 20 milionów dolarów kompleksu sportowego, nazwanego na cześć byłego prezydenta FIFA Dr. João Havelange Centre of Excellence. Rok temu sędzia William Kuntz wydał wyrok nakazujący Warnerowi zapłatę 79 milionów dolarów rekompensaty za szkody wyrządzone kontynentalnej federacji.

Pierwsze wyroki przeciwko rodzinie Warnerów zapadły jednak kilka lat wcześniej. I wcale nie przeciwko Jackowi, a jego synom – Daryllowi i Daryanowi. W 2013 roku Daryll Warner przyznał się do oszustw telekomunikacyjnych i nielegalnych transakcji finansowych w celu uniknięcia podatków w związku z zakupem wartego niemal milion dolarów kondominium w Miami. Kilka miesięcy później do budynku Sądu Federalnego w Brooklynie wszedł zaś jego brat, który przyznał się do uczestnictwa w nielegalnej odsprzedaży biletów na mistrzostwa świata w 2006 i 2010 roku. Wejściówki, które przypadały jego ojcu z racji posady w FIFA, były dystrybuowane po znacznie zawyżonych cenach przez biuro podróży Simpaul Travel – mimo że federacja zastrzegała, że odsprzedaż biletów nie może odbywać się powyżej ich wartości.

Przyznać się musieli, by uniknąć dużych wyroków. W 2011 roku popełnili bowiem amatorski błąd przy wpłacaniu zarobionych nielegalnie pieniędzy do banków od Miami, przez Nowy Jork, aż po Las Vegas. Trzymali się schematu, by nie wpłacać więcej niż dziesięć tysięcy dolarów za jednym razem wiedząc, że w przypadku wyższej kwoty bank musi powiadomić władze federalne. Obaj zdecydowanie wagarowali na matmie, bo najpierw jeden, a potem drugi dokonując depozytu w euro źle policzył kurs wymiany, przez co równowartość wpłaty w dolarach przekroczyła wspomniane dziesięć kawałków.

Swojego aktu oskarżenia doczekał się jednak również i senior rodu. W 2011 roku władze USA rozpoczęły śledztwo w sprawie korupcji we władzach piłkarskich, w 2015 roku Jack Warner został zatrzymany w Szwajcarii wraz z kilkunastoma innymi wpływowymi działaczami. Loretta Lynch, prokurator generalny, porównała wówczas dochodzenie w FIFA do spraw dotyczących członków mafii z Rzymu czy Sycylii.

Fałszywe kontrakty konsultingowe, przesyłanie pieniędzy przez pośredników, którzy zarabiali po 150 tysięcy dolarów rocznie plus 2% od każdej transakcji, tworzenie firm fasadowych w rajach podatkowych, ukrywanie zagranicznych kont, przyjęcie łącznie 150 milionów dolarów w łapówkach – to tylko część ze stawianych wówczas piłkarskim oficjelom zarzutów.

Mimo jednak, że od 2015 roku Stany Zjednoczone ubiegają się o ekstradycję Warnera, nadal nie udaje się do niej doprowadzić. System sądowniczy na Trynidadzie i Tobago działa bowiem bardzo wolno, każda kolejna apelacja kupuje miesiące, a nawet lata wolności dla byłego działacza, ministra w rządzie Trynidadu i Tobago, a przez moment nawet człowieka pełniącego obowiązki premiera.

Choć nie da się mieć jakichkolwiek wątpliwości co do tego, że Warner ma za paznokciami więcej brudu niż niejeden mafiozo, on wciąż nie wylądował za kratkami. Cały czas jego jedyny pobyt w areszcie, to noc w 2015 roku, po której wpłacił kilkaset tysięcy dolarów kaucji i wrócił do domu.

I mimo że trudno było uwierzyć w jego słowa z tamtego okresu, dziś, kiedy wciąż jest wolnym obywatelem Trynidadu i Tobago, można się tylko wykrzywić z goryczą.

— Zobaczycie, to ja będę się śmiał ostatni.

SZYMON PODSTUFKA

fot. główne: Pete Souza, oficjalna galeria Białego Domu (od lewej: były prezydent USA Barrack Obama, były prezydent FIFA Sepp Blatter i Jack Warner)

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
Weszło
30.06.2020

Jakub Kamiński: „Nie miałem łatwo. Musiałem pożyczać od kolegów na buty”

– Nie wywodzę się z bogatej rodziny. Przychodząc do Lecha, musiałem np. pożyczać od starszych kolegów na buty. Wiedziałem, że na te pieniądze muszę sobie zapracować, więc nie wydawałem nigdy na prawo i lewo – mówi w rozmowie z „Super Expressem” objawienie trwającego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, Jakub Kamiński z Lecha Poznań. GAZETA WYBORCZA […]
30.06.2020
Weszło
29.06.2020

Do odważnych świat należy. Wisła nie zaryzykowała, więc Raków zyskał kozaka

David Tijanić nie powinien był zagrać ostatnio w krótkim odstępie czasu dwóch świetnych spotkań przeciwko Wiśle Kraków. Nie, bo on dla tejże Białej Gwiazdy miał przecież występować. W Krakowie jednak z jego transferu zimą 2019 roku ostatecznie się wycofano. Dziś wydaje się to być potężny błąd Wisły i jednocześnie duże zwycięstwo Rakowa. Przeszkoda zdrowotna Jak […]
29.06.2020
Weszło
29.06.2020

Traktujemy dzieci jak króliki doświadczalne

— Wysyłamy do dzieciaków trenerów, którym dajemy czas na pomyłkę, pozwalamy na nią. Kiedy idę do banku, to ufam i wierzę, że bankowiec przedstawi najlepszą ofertę i mnie nie oszuka. Wysyłając dziecko na trening, oczekuję, że będzie pracował z nim fachowiec, a nie ktoś, kto trzy dni temu skończył przyspieszony kurs. Dlaczego ktoś ma się […]
29.06.2020
Weszło
28.06.2020

Widzew idzie na derby bardzo spokojnym krokiem

Jesteś kibicem Widzewa podczas lockdownu. Wiesz, że niedługo wraca liga. Że twoja drużyna ma całkiem przyjemny start. W dwóch z trzech pierwszych kolejek gra u siebie z dwoma zespołami ze strefy spadkowej, które dostały na wyjazdach w papę w 17 z 22 rozegranych spotkań. Sześć oczek przewagi nad trzecim GKS-em Katowice, zajmującym pierwsze z miejsc […]
28.06.2020
Weszło
27.06.2020

Górnik – Wisła. Mecz, który kocha dramatyczne scenariusze

Górnik Zabrze i Wisła Kraków w ostatniej dekadzie miały swoje wielkie wzloty i upadki. Górnicy zdążyli w tym czasie zlecieć z ligi i wrócić po ćwierć wieku do europejskich pucharów. Wisła – zostać mistrzem Polski, zaznać smaku walki o utrzymanie, a także w ogóle o klubowy byt. Różne były w tym czasie miejsca w tabeli, […]
27.06.2020
Weszło
27.06.2020

Na dobre nie weszli, już wyszli. A komu w tym czasie ŁKS najmocniej namieszał?

ŁKS starabanił się z ekstraklasy w stylu, który o każdym, kto z łodzianami stracił punkty, nakazuje myśleć jako o frajerze. Większym, mniejszym, no ale frajerze. Ale, jak to w ekstraklasie, zdarzyły się i takie zespoły, którym ŁKS trochę nabruździł. Coś w końcowym rozrachunku odebrał. Oto lista wstydu. CRACOVIA – 2 porażki z ŁKS-em Wprost nie do […]
27.06.2020
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pejsbuk
pejsbuk (@pejsbuk)
1 rok temu

Miejmy nadzieje, ze zaraza wydusi toto

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu

Czysty nie był, ale kto z tych misiów kolorowych z egzotycznych federacji jest czysty?!
A następnym razem chętnie bym widział rzeczowe podsumowanie pewnego króla strzelców Euro’84 i prywatnie dobrego przyjaciela naszego prezesa związku. Bo ten to dopiero ma za uszami (chociaż pochodzi z cywilizowanego kraju), a do tego zarżnął klubowe rozgrywki w Europie kolejnymi reformami zamykającymi furtkę słabszym i mniej medialnym.

MarioG
MarioG (@mariog)
1 rok temu

Wsadzić do paki. Anulować Mundial w Katarze i przekazać jakiemuś krajowi w Ameryce i
lub Azji (Europa już była).

Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Sassuolo skalpuje Juventus

Już Juventus myślał, że się wycwanił, już Juventus mógł sądzić, że na nowo zyskał tożsamość spod miarki Massimiliano Allegriego, ale hola, hola, nie tak szybko, nie tak prędko. Przegrany w ostatnich sekundach mecz z Sassuolo pokazał, że Starą Damę czeka jeszcze dużo pracy, żeby wrócić na tron Serie A.  Po pierwszej połowie Sassuolo prowadziło po trafieniu […]
27.10.2021