post Jakub Białek

Opublikowane 28.03.2020 17:21 przez

Jakub Białek

Wczorajsza uchwała Rady Nadzorczej Ekstraklasy umożliwiająca ścięcie zarobków piłkarzy została przyjęta z dość powszechnym zrozumieniem. I słusznie, bo – choć wciąż nie wiemy, czy to realna furtka prawna, czy tylko pomocna „rekomendacja góry” – może uratować ona któryś z nie najlepiej zarządzanych klubów.

W idealnym świecie widzimy to tak: dzięki tej uchwale kluby MOGĄ, ale nie MUSZĄ obniżać kontrakty zawodników. Jeśli jakiegoś klubu nie pogrąża brak zysków z dnia meczowego, sponsorzy się nie wycofali, generalnie budżet znacząco nie ucierpi, a z czasem wpłynie jeszcze choćby zapomoga od PZPN-u – z jakiego powodu piłkarze mieliby zarabiać mniej? Zwłaszcza, że są na miejscu, trenują, wykonują analizy, są w stanie ciągłej gotowości.

To oczywiste, że zawodnicy powinni godzić się na obniżki w sytuacji, gdy kondycja klubów może wydatnie ucierpieć lub w gorszym wypadku – kluby mogą stanąć na skraju przepaści. Nie twierdzimy, że taka sytuacja jest w Jagiellonii, której piłkarze w pierwszym momencie nie zgodzili się na obniżkę pensji. Oczywiście nie zostało to dobrze przyjęte, wylało się na nich sporo internetowej krytyki. 

W pierwszej chwili sami zareagowaliśmy podobnie, zdążyliśmy nawet zauważyć, że „Jaga” sama ukręciła na siebie ten bat, zatracając się w ściąganiu obcokrajowców. Uważamy jednak, że trzeba na sprawę spojrzeć nieco szerzej.

Opowiedzmy może, jak było. Jeszcze zanim przeczytaliśmy oficjalny komunikat Ekstraklasy, piłkarze Jagiellonii otrzymali informację od Agnieszki Syczewskiej o tym, że ich kontrakty ścinane są o połowę (pamiętając o kwocie minimalnej na poziomie 10 tysięcy), a na podpisanie z góry narzuconych ugód można stawić się w poniedziałek. Rządzący klubem wyraźnie zaznaczyli zawodnikom, że ci, którzy nie zgodzą się na narzuconą obniżkę… nie dostaną absolutnie nic, bo nie będzie im z czego zapłacić. Łaskawie dodano za to, że zawsze można ubiegać się o rozwiązanie kontraktu – w myśl nowych zapisów z pakietu pomocowego PZPN-u w terminie czterech miesięcy od pierwszej zaległości, a nie dwóch.

I to sytuacja, w której piłkarzom dziwimy się znacznie mniej. Pójdźmy dalej – to sytuacja, w której piłkarzy wręcz rozumiemy. Nie zostali potraktowani jako partnerzy do rozmów, nikt z nimi nie usiadł, nie przedstawił sytuacji. Odgórny komunikat – albo pensja o połowę mniejsza, albo nic. Podpisuj. W poniedziałek. 

Naszym zdaniem schemat postępowania powinien wyglądać następująco:

a) klub robi wstępne wyliczenia, ile będzie kosztowała „przygoda” z wirusem,

b) klub gra z piłkarzami w otwarte karty, pokazując w jaki sposób ucierpi budżet, 

c) piłkarze – mając pełny ogląd sytuacji – siadają z władzami do rozmów o rozsądnej i satysfakcjonującej obie strony ugodzie. Maksymalnie pięćdziesięcioprocentowej. 

Gracze Jagiellonii doskonale zdają sobie sprawę choćby z faktu, że chwilę temu został sprzedany za grube pieniądze Patryk Klimala, czego nikt w Białymstoku nie mógł wcześniej zakładać. Wystrzelił z formą dopiero jesienią, jego sprzedaż można traktować w kategorii niespodziewanego zastrzyku gotówki. Co więcej, Jagiellonia nie należy do klubów, które przepłacają piłkarzy – w raporcie Deloitte za 2018 czytamy, że pensje zawodników pochłaniają tylko 58% całego budżetu. Wiadomo, czas płynie, obecnie cyferki wyglądają nieco inaczej, ale to jasny sygnał – jeszcze chwilę temu tylko trzy kluby przeznaczały na pensje zawodników mniej (procentowo). Oznacza to, że największy problem z kontraktami mają inni, niekoniecznie Jagiellonia.

Chcemy, by uchwała Rady Nadzorczej Ekstraklasy (do której należy także Cezary Kulesza) była ratunkiem dla klubów zagrożonych sporymi tarapatami. Nie chcemy jednak, by każdy klub – nawet ten niezagrożony – wykorzystywał sytuację i ścinał pensje Bogu ducha winnych piłkarzy, skoro ma otworzoną taką furtkę. Chodzi o uczciwość i obustronne zaufanie. Piłkarze Jagiellonii mają co do tych dwóch wartości pewne wątpliwości (zwłaszcza, że wiedzą, że nie wszyscy zawodnicy byli traktowani w przeszłości w uczciwy sposób), dlatego zaprotestowali, gdy władze chciały narzucić im z góry maksymalny wymiar „kary”. Czy słusznie? Nie wiadomo. Rozmowy trwają i obie strony wciąż mogą spotkać się gdzieś w połowie drogi. 

Fot. FotoPyK

Opublikowane 28.03.2020 17:21 przez

Jakub Białek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 20
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski

Kampania wyborcza w pełni…

warka2
warka2

Nie żebym bronił Kuleszy bo różnie się zdarzało mu i Pani Agnieszce zachowywać, ale trzeba pamiętać, że wg tego raportu Deloitte różnice między klubami są nie aż takie kosmiczne, a zatem jeśli Jaga nie dogada się ze swoimi, a konkurencja już tak (i to nie zawsze musi ścinać na poziomie 50%), Jaga może za chwilę wydawać na kontrakty największy udział procentowy budżetu w lidze. Moim zdaniem kluczowe jest tutaj to, że trudne czasy wymagają poświęcenia każdego, by dać szansę na powrót do normalności po epidemii (szczególnie, że piłkarze w tym czasie de facto nie świadczą usługi pracodawcy). Jest to tym bardziej istotne, że wszystkie kluby będą kombinować jak się pozbyć balastu kontraktowego. Raków już liczy jakie to pieniądze stracił na braku transferów (nie licząc tych, które zaoszczędził na braku spotkań), a czuję że to nie koniec wymówek. Nawet pewien właściciel portalu sportowego pogonił już dwóch dziennikarzy (nie twierdzę, że niesłusznie) i zapowiada restrukturyzację spowodowaną trudnymi czasami. Każdy orze tak jak może…

N.
N.

Tylko piłkarze mieli płacone kontrakty za usługi, których w tej chwili nie oferują – dostają pieniądze za siedzenie w domach. Zwykły pracownik – albo urlop, albo tzw. postojowe. Pomijam fakt, że często ci piłkarze w miesiąc zarabiają tyle, co przeciętny kibic ze stadionu/przed TV w rok.
Nie chce by zabrzmiało to jak zwykły populizm, ale domaganie się wypłaty za pracę, której się nie wykonuje (a przed rządowym rozporządzeniem odmawiało się z „obaw” ) jest …bezczelne?
Jest masa ludzi, którzy dzień w dzień pracują – oni też maja zdrowie, rodziny…
Tu mamy grupę zawodową ( zgoda, teraz nie mogą z racji rozporządzenia, ale jeszcze 2 tyg. temu nie chcieli) nie wykonującą kontraktowych zobowiązań, a wymagająca wynagrodzeń…

pejsbuk
pejsbuk

I tu Kulesza sie dowiedzial komu zalezy a komu nie.
Tym co nie zalezy, wspolne treningi calodniowe, niech sie uswietniaja na chwle nowwego klubu.
===
Kazdy klub ma takich.

semp99
semp99

Acha, czyli Jaga mieć podwójne straty za dobre zarządzenie, bo nie wydawali kroci na pensje i coś tam w kasie może zostało? Przecież zawodnicy nie grają, nie ma wpływów z biletów, z reklam z telewizji, tak samo jak w innych klubach. Czyli ci co się ograniczali z płacami, według Weszło mają płacić 100%, a te cwaniaczki co się zapożyczały lub żyły ponad stan na miejskich cycach mogą sobie płacić 50 % kontraktu. Do wafla, chyba ktoś upadł na głowę w tej redakcji!!!

p.s. Oczywiście metoda postępowania Jagi wobec zawodników jest żenująca. Można kulturalniej rozwiązać te sprawy.

pejsbuk
pejsbuk

Nalezy tych niezadowolonych wyekspediowac jak najszybciej do macierzystych krajow bo tu matrix maja ze soba w zamknieciu, wszyscy wokol sa nie dobrzy.
W to miejsce miejscowych mlodych, tanszych, z ambicja, odporniejszych, z prespektywami.

hajsen
hajsen

Dołącz do dyskusji…No chyba ,ze zaczniemy od czwartej ligi.To wtedy z młodymi. Tyle mówicie o tych młodych, to gdzie oni są? Trenerzy ,Probierz, Mamrot, Petew jakos ich nie zauważali.Twierdzicie ,ze byli złymi trenerami? Otóż prawda jest taka ,ze z setki młodych do eksraklasy przebije się kilku.A kilkoma nie utrzymasz się w ekstraklasie Przykład Mystkowskiego. Co to był za talent. I przepadl

Lluc93
Lluc93

Nie wykonują zawodu, dostają okrojone pieniądze. Co za pierdolenie, że ci co dobrze zarządzali kasą i mają coś odłożone to powinni płacić 100 procent, a ci co bimbali na krawędzi mogą obcinać do 50 procent. Bezsens. Mam nadzieje, że ta pandemia w piłce zmieni też tyle, żeby nie tylko byli chronieni piłkarze i ich wypłaty, ale też kluby od leserów, którzy podpisują kontrakt i potem mają wszystko w dupie, a coś zaczynają pokazywać jak im się kończy. Coś takiego jak wprowadzili w Norwegii, że z 2 tygodniowym wypowiedzeniem można rozwiązać kontrakt motywowałoby tych półgłówków do pracy.

pejsbuk
pejsbuk

Bogate kraje wysylaja do domow pracownikow na bezrobocie wzglednie oferuja czesc pensji. Jasnie panstwo po szkolach podstawowych nie lapie sytuacji w jakiej sie znajuje.
Nagle nie mozna poruchac, popierdolic glupoty w gronie polglowkow, pobawic sie, pojezdzic gdzie popadnie drogim samochodem. Goraca linia pomiedzy pilkarzykami rozgrzana do czerwonosci?
Eliminowac takich.

hds
hds

„W Norwegii z 2 tygodniowym wypowiedzeniem można rozwiązać kontrakt”.

Rozwiazanie kontraktu to nie jest przepis uderzajacy w pilkarzy. Pilkarz jak kazdy pracownik powinien miec wyjscie. Jezeli chce moze zostac w pracy, ale za 50% obecnej pensji, albo moze rozwiazc kontrakt i odejsc z roboty.

W obecnej formie to wyglada jak niewolnictwo. Utniemy ci pensje o polowe i nie masz tu nic do gadania.

kijek
kijek

Lluc93 pejsbuk Ale ich ktoś zatrudnił. ktoś dał im takie kontrakty. Więc może zwolnić odpowiedzialnych za ich zatrudnienie? To będzie większa oszczędność, bo na przyszłość nie będą zatrudniali balastów.
A co do Norwegii (abstrahując od tego, że nie bardzo chce mi się w to wierzyć, ale przyjmijmy, że tak jest) – przecież nikt nie broni umieszczania takich zapisów w kontrakcie, prawda? Ale wtedy kto by to podpisał, nie? Ma być miesiąc w miesiąc tyle i tyle i finito. I kluby się zgadzają, zamiast delikwenta pogonić. I kto jest głupi?

Kram
Kram

Rozumiem że tutaj wpisy mają trzymać linię partii,bo inaczej kasujecie?

pejsbuk
pejsbuk

Kasacja? Wykastrowali cie, kotku.
UE ze swoja „zwrotnoscia” jest do samo kasacji.

Kram
Kram

Jak się źle czujesz to nie siadaj do klawiatury,tylko szukaj leku.
Potem napisz tak żeby było wiadomo o co Ci chodzi.

pejsbuk
pejsbuk

Nie pierdol mi tutaj za kolnierz i sam nie siadaj do klawiatury, kotku bury bo NIKT, zapewniam cie nie rozumie o co ci poszlo.
Skieruj sie w strone biurokracji UE i napisz moze list do pijanych chlopakow i dziewczat w Brukseli bo oni jescze sie rozgladaja zamiast cokolwiek robic a mieli cxzasu od chuja, bo to juz bite 4 miechy od poczatkow zarazy w Chinach.

Czernobog
Czernobog

Piłkarzyki z tej ligi powinni liazać rów pana prezesa jeśli dostają więcej niż 5k netto miesięcznie. Beztalencia bez żadnej umiejętności kopania piłki, sprzedawczyki i lanserzy z galerii mokotów.

AmberMozart
AmberMozart

„W idealnym świecie widzimy to tak: dzięki tej uchwale kluby MOGĄ, ale nie MUSZĄ obniżać kontrakty zawodników.” – tak jak inne firmy w Polsce po najnowszej ustawie rządowej mogą, ale nie muszą. Ale, z ręką na sercu – jesli znajdziecie mi firmę, która nie skorzysta i nie obnizy (chuj z tym czy firma stratna czy nie) to do końca życia będę kupował ich produkty. Nawet gdyby produkowali wyłącznie buty na 30-centymetrowym obcesie.

AKS
AKS

no tak, tylko ze pilkarze sa gotowi to gry. to nie oni odmowili grania, tylko ktos zabronil im grac. wiec powinni byc placone w 100%. czy to wina pilkarzy ze kluby jada rok w rok po bandzie, i wydaja prawie wszystko na pensje pilkarzy? kluby jako przedsiebiorstwa nie maja oszczednosci nawet na 3 miesieczne pensje?

pejsbuk
pejsbuk

treningi im wspolne urzadzac. jak w slonecznej italii…
i ciebie tam wyslac jako water boy

warka2
warka2

no tak, tylko że kluby są gotowe to gry. To nie one odmówiły grania, tylko ktoś zabronił im grac, więc nie powinny płacić graczom w 100%. Czy to wina klubów że piłkarze jadą rok w rok po bandzie, i wydaja prawie wszystko na instagramerki i drogie fury? Piłkarze jako ludzie zarabiający po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie nie maja oszczędności nawet na 3 miesiące?

Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

QUIZ: Czy wiesz kto grał w Bundeslidze?

Generalnie, choć liga niemiecka może cieszyć się w Polsce mniejszym zainteresowaniem niż angielska, hiszpańska, a może nawet włoska, tak nazwy tutejszych klubów są dość znane. Nie tylko te czołowe, ale również średniaki i garść słabeuszy, a wszystko dlatego, że Bundesliga chętnie stawiała na Polaków. Zadanie stojące przed wami jest więc umiarkowanie trudne, ale są i […]
24.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Czy Schalke w końcu się przełamie? Postaw na to w BETFAN!

To nie są łatwe miesiące dla kibiców Schalke 04 Gelsenkirchen. Żeby nie wyrazić się zbyt dosadnie – lanie goni lanie. 0:4 w derbach, 0:5 z Lipskiem, 0:5 z Bayernem… Fani ekipy z Zagłębia Ruhry mogli już zapomnieć, jak smakuje ligowe zwycięstwo. Na ich szczęście podobne rozterki mają kibice Augsburga, więc w najbliższej kolejce można pokusić […]
23.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Gol Wernera, demolka Mainz? Postaw na RB Lipsk w Totolotku!

RB Lipsk – podobno na dźwięk tych słów na rynku w Mainz płoszą się nie tylko gołębie. Nic dziwnego, bo koncernowy klub jest autorem jednego z największych upokorzeń w historii Mainz. Porażka 0:8 zawsze boli, a rany są przecież świeże. Ósemka zapakowana do siatki rywala miała miejsce 2 listopada. Symbolicznie można więc było zapalić znicz […]
23.05.2020