post Avatar

Opublikowane 23.03.2020 16:53 przez

redakcja

– To najpoważniejsze wyzwanie gospodarczo-społeczne od czasów drugiej wojny światowej i myślę, że wszystko inne powinno zejść na drugi plan. Kilka krajów już podjęło decyzję o nie wzięciu udziału w igrzyskach i jest to mnie według mnie całkowicie zrozumiałe. To co zrobiła Kanada, to będzie rozwiązanie uniwersalne dla reszty krajów, tak mi się przynajmniej wydaje. Włosi, Hiszpanie zmagają się z wielkim problem epidemii, Amerykanie są dopiero na jego starcie, tam kulminacja dopiero przyjdzie, więc nie sądzę, żeby to startu igrzysk udało się to wszystko wygasić – mówił na antenie WeszłoFM, w rozmowie z Kamilem Kanią, doktor Wojciech Feleszko, specjalista chorób płuc, immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zapraszamy.

*** 

Pojawiają się prognozy, że w okolicach maja rozpowszechnianie się koronawirusa zostanie zatrzymane i zaczniemy wracać do normalności. Czy powrót sportu na początku maja będzie możliwy?

Boże, kto to może wiedzieć? Widzimy spowolnienie narastania tempa epidemii, ale czy do tego czasu uda się rozluźnić rozwój zagrożenia epidemiologicznego. Nie znam osoby, która byłaby w stanie z całkowitą pewnością to określić i przewidzieć.

Jednym z forsowanych scenariuszy jest organizowanie spotkań bez udziału publiczności. 

Wydaje mi się, że jest to pomysł z zakresu magii. Byliśmy świadkami meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Atalantą i Valencią, na stadionie w Bergamo, po którym pięciu zawodników wróciło zakażonych wirusem. Spotkania w grupach większych niż dwuosobowych, trzyosobowych, czteroosobowych, jeśli to nie są rodziny, to nie jest to wskazane.

Ale w Polsce nie ma żadnego większego ogniska. Może trzeba odizolować piłkarzy i nie byłoby to wcale takie niebezpieczne?

Słyszałem naciski, które formułował Karl-Heinz Rummenigge, że i tak, koniec końców, w piłce nożnej chodzi o pieniądze. I tak to już chyba jest w zawodowym sporcie. W moim przekonaniu szkoda narażać zdrowia zawodników. Tym bardziej, że widzimy osoby młode, które też mają poważne powikłania zdrowotne. Nie ryzykowałbym. Na dzień dzisiejszy zdanie epidemiologów jest takie, że mimo tego, że w Polsce odnosimy na razie jako taki sukces, a może to za duże słowo, bo to bardziej spowolnienie rozpowszechniania się wirusa, co zawdzięczamy temu, że dwa tygodnie wprowadziliśmy bardzo restrykcyjne środki związane z izolacją. Wydaje się to przynosić skutki. Na razie byłbym jednak przeciwny temu, żeby większa grupa zawodników jakiekolwiek sportu spotykała się i trenowała razem, na niewielkiej przestrzeni.

Piłkarze chorzy na koronawirusa wspominają czasami, że nigdy nie czuli się tak źle, nigdy nie czuli się tak słabi, jak podczas przechodzenia tej choroby. Okazuje się więc, że młodzi ludzie z silnymi organizmami wcale nie są wolni od niebezpieczeństwa.

Z pełną siłą trzeba to podkreślić. Pamiętamy przykład Rudy’ego Goberta, koszykarza NBA, który drwił z koronawirusa, dotykał mikrofonów, stołu, a dzień później okazało się, że potrzebuje pomocy lekarskiej. Trzeba pamiętać, że zwiększona ekspozycja na wirusa, tu mam na myśli przykładowo szatnie, może skończyć się dla sportowca ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi.

Niektóre rozgrywki piłkarskie chcą być na maj gotowe, niektóre kluby niedługo wznawiają treningi, na razie w małych grupach. To zmniejsza ryzyko, ale też nie gwarantuje bezpieczeństwa, prawda?

Na dzień dzisiejszy władze wielu krajów, w tym na przykład Niemiec, wprowadziły zakaz gromadzenia się w grupach większych niż dwuosobowych. W jakimkolwiek celu. Dlatego też, jeśli trening byłby prowadzony przez dwie ze sobą spokrewnione osoby, to w jakimś stopniu byłoby to uzasadnione, natomiast, jeśli miałyby w tym treningu uczestniczyć też inne osoby – trenerzy, fizjoterapeuci – to jest to sytuacja, która przekracza dzisiejsze standardy bezpieczeństwa. Nie znam żadnego poważnego epidemiologa, który podważałby takie zalecenia.

Czyli jeśli w Neapolu zamierzają rozpocząć treningi, to znaczy, że igrają z własnym losem i życiem?

Być może, jeśli zostaliby odizolowani od swoich rodzin i wykazano by, że każdy z nich jest wolny od koronawirusa, tworząc coś na rodzaj rodziny w czasach izolacji, to może miałoby to ręce i nogi. Natomiast, jeśli w trakcie tego zgrupowania, tych treningów, tych ćwiczeń, mieliby spotykać się normalnie ze swoimi rodzinami, to byłaby to tylko kolejna szansa dla wirusa na rozprzestrzenianie się.

MKOL nie przełożył igrzysk olimpijskich. Jest realna szansa, że się odbędą?

Myślę, że wyzwanie, z którym się stykamy jest bardzo ważne. To najpoważniejsze wyzwanie gospodarczo-społeczne od czasów drugiej wojny światowej i myślę, że wszystko inne powinno zejść na drugi plan. Kilka krajów już podjęło decyzję o nie wzięciu udziału w igrzyskach i jest to mnie według mnie całkowicie zrozumiałe. To co zrobiła Kanada, to będzie rozwiązanie uniwersalne dla reszty krajów, tak mi się przynajmniej wydaje. Włosi, Hiszpanie zmagają się z wielkim problem epidemii, Amerykanie są dopiero na jego starcie, tam kulminacja dopiero przyjdzie, więc nie sądzę, żeby to startu igrzysk udało się to wszystko wygasić.

W tym kontekście trzeba bardzo mądrze rozważyć kwestie zdrowotne. Kwestie finansowe powinny zejść na drugi plan. Trzeba być bardzo rozsądnym w nakłanianiu kogokolwiek do wzięcia udziału w igrzyskach.

Jeśli słyszymy, że szczepionka to kwestia roku czy dwóch, to chyba prędzej czy później będziemy musieli nauczyć się egzystować z koronawirusem?

Zupełnie się z tym zgadzam. Troska o kondycję gospodarczą świata jest jak najbardziej uzasadniona. Nie wiem, czy ktokolwiek ma pomysł, jak wychodzić z tego kryzysu, kiedy epidemia zostanie opanowana. Miejmy nadzieję, że w Europie to zacznie powoli wygasać, może w ciągu zbliżającego się miesiąca, i powolutku zaczniemy wracać do porządku, monitując sytuację i podejmując rozważne decyzje. Kiedy będziemy jednak w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania, tego sprzed wybuchu epidemii? Tego nie wiadomo, może być to kwestia wielu lat.

Dlaczego ten współczynnik zgonów u Włochów jest tak wysoki?

Jednym z wytłumaczeń jest to, że mają tam starzejące się społeczeństwo, mają specyficzny styl funkcjonowania, wiadomo, a drugie jest takie, że dla rozwoju wirusa konieczne jest narażenia na dużą liczbę kopii wirusa. Tym też tłumaczy się poważne konsekwencje zdrowotne, jakie ponieśli tam lekarze, którzy opiekowali się pacjentami. W momencie, kiedy epidemia nie była ograniczana, ludzie spotykali się w normalnym trybie i wirus mógł swobodnie się rozprzestrzeniać, mogło to spowodować tak dużą liczbę zachorowań i zgonów na koronawirusa. Należy do wiązać z ilością wirusa w środowisku w tamtym obszarze.

***


Fot. Newspix

Opublikowane 23.03.2020 16:53 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 1
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wislak93
Wislak93

Nie powinny. Przez tę epidemię mój klub może zbankrutować mimo wychodzenia na prostą w ostatnim roku. Dla mnie to byłaby tragedia, bo ten klub jest częścią mojego życia od prawie 20 lat. Oby nasza liga jak najszybciej wróciła, bo tylko to umożliwi nam doprowadzanie klubu do normalności finansowej.

Kanał Sportowy
07.07.2020

Hejt Park w Dobrym Składzie live od 22:00 – Olaf Lubaszenko i Tomasz Smokowski

Hejt Park w Dobrym Składzie – Olaf Lubaszenko i Tomasz Smokowski odpowiadają na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim.
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Kto w Ekstraklasie odchodzi od archaicznej „szóstki”?

Na całym świecie od kilku dobrych lat trwa zwrot w budowaniu środka pola. Coraz mocniej odchodzi się od gry z klasycznym defensywnym pomocnikiem. Pod tym pojęciem rozumiemy typowego walczaka – ma doskoczyć do rywala, odebrać piłkę, oddać ją do najbliższego. I najlepiej, gdyby nie zapędzał się do przodu. Jak to wygląda w Ekstraklasie? Zasadniczo w […]
07.07.2020
Inne sporty
07.07.2020

Pół miliarda dla Pata. Fenomen gwiazdy NFL

Wyobraź sobie, że masz 24 lata na karku, niedawno opuściłeś uczelnię, a już jesteś ustawiony na całe życie. To może powiedzieć o sobie Patrick Mahomes, choć „ustawiony” nie oddaje w pełni fortuny, jaka wpadnie w jego ręce. W ciągu najbliższych dziesięciu lat ten chłopak może zarobić… ponad pół miliarda dolarów. Serio. I co najlepsze, w […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Trzy (!) weryfikacje wyników. Pokrzywdzeni piłkarze Legii, Jagiellonii i Śląska

O panie, takiej kolejki nie mieliśmy już dawno. Przez błędy sędziów musimy zweryfikować wyniki aż trzech meczów. I to nie starć o pietruszkę, a o puchary czy medale. W miniony weekend arbitrzy skrzywdzili piłkarzy Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław. Do tego jeszcze pod górkę miała Cracovia, ale mimo pomyłki sędziego i tak ograła […]
07.07.2020
Weszło Extra
07.07.2020

„Pitbull” na Camp Nou. Jak Edgar Davids podźwignął Barcelonę z kolan

Charakterystyczne okulary, ekscentryczne stroje, nietypowa fryzura. Edgar Davids na przełomie wieków był jednym z najbardziej rozchwytywanych piłkarzy wśród wszelkiej maści marketingowców. Przede wszystkim jednak cieszył się reputacją doskonałego środkowego pomocnika. Louis van Gaal nazywał go „Pitbullem”, z kolei Marcello Lippi określił go „jednoosobowym silnikiem drużyny”. Davids faktycznie zasłynął przede wszystkim jako zawodnik Ajaksu oraz Juventusu. […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

„To wy, Polacy, robicie tu gnój!”. Jak zarządzana jest Olimpia Grudziądz?

23 czerwca. Krzysztof Stanowski podaje informację, że Jacek Trzeciak nie jest już trenerem Olimpii Grudziądz. Olimpia szybciutko zaprzecza i prosi o niepowielanie nieprawdziwych informacji. Zapewnia, że Trzeciak nigdzie się nie wybiera. 29 czerwca. Olimpia przekazuje informację, że kontrakt z trenerem został rozwiązany za porozumieniem stron. Czyżby kolejny przykład, że gdy klub zapewnia o zaufaniu do […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Arka mówi „do widzenia”, ale nie mówi „żegnajcie”

Jeszcze dwa miesiące temu nie byliśmy pewni, czy Arka Gdynia w ogóle będzie miała kim grać we wznowionych, post-pandemicznych rozgrywkach. 6 maja Michał Nalepa podzielił się z nami swoimi obawami dotyczącymi dalszego istnienia klubu. Pensji nie ma. Właściciele wycofani. Miasto wstrzymało środki. Kibice ruszyli na wojnę z zarządem. Wydawało się, że pod znakiem zapytania stoi […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Kozacy i badziewiacy. Boguski szuka gola. Od dwudziestu miesięcy…

Wisła Kraków zastanawia się nad przedłużeniem o kolejny rok kontraktu z Rafałem Boguskim (przynajmniej według TVP Sport). Z jednej strony trochę tego nie rozumiemy, bo naszym zdaniem 36-latek daje coś tej drużynie już naprawdę od wielkiego dzwonu – przykładem mecz z Górnikiem w przedostatniej kolejce, ale no właśnie, ostatni raz na podobnym poziomie chłop zagrał […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Dariusz Sztylka: Namawiam Waldka Sobotę na powrót do Śląska

Prawdopodobne odejście Przemysława Płachety, transfery Mateusza Praszelika i Rafała Makowskiego, zainteresowanie Waldemarem Sobotą, ocena Erika Exposito, trener Lavicka, budowanie zespołu, a nie zbioru indywidualności. Mniej więcej te tematy poruszyliśmy w rozmowie z Dariuszem Sztylką, dyrektorem sportowym Śląska Wrocław we wczorajszych Weszłopolskich. Zachęcamy do wysłuchania całej audycji i przeczytania zapisu rozmowy z człowiekiem, który odpowiada za […]
07.07.2020
Weszło Extra
07.07.2020

Mój wąs to panegiryk dla dziadka i lat siedemdziesiątych

Chińskie bajki. Muzeum Albertina w Wiedniu. Dziennikarstwo w erze Tony’ego Blaire’a. Podcast o Złotej Piłce w odniesieniu do Oscarów. Śpiew mew. Mickiewicz. Noszenie lamp na planie filmowym. Wyobrażenie Lubina po grze w Gorky 17. Wąs jako panegiryk. Numerologia. Efekt motyla. Sztuka. Poezja. Dziennikarstwo. Muzyka. Film. Jewgienij Baszkirow zdecydowanie nie jest banalnym rozmówcą. Prawdopodobnie żaden piłkarz […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Jóźwiak znów zrobił różnicę. Sobociński też, ale w drugą stronę

Runda wiosenna w Ekstraklasie miała należeć do Kamila Jóźwiaka. Żadną tajemnicą było to, że dla skrzydłowego Lecha będą to ostatnie miesiące w naszej lidze, więc pozostawało mu potwierdzić, że na wyjazd jego gotowy i oczywiście przekonać do swoich umiejętności jak najlepszy klub. Czy to się udało? Okoliczności rozgrywania tej rundy są tak wyjątkowe, że odpowiedź […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

Czy Legii odbije się czkawką wystawienie podstawowego składu na Lecha?

Trzeba przyznać, że Aleksandar Vuković zaskoczył nas przy okazji starcia z Lechem, bo właściwie w ogóle nie rotował składem i kogo miał najlepszego pod ręką, rzucił do walki. I teraz, skoro wiemy, że poniósł porażkę, mecz z Cracovią w półfinale Pucharu Polski ma jeszcze większą wagę. Jeśli bowiem Legia nie wejdzie do finału, będzie się […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

„Można wziąć dobrych zawodników, z których nie złoży się dobrej drużyny”

Raków Częstochowa wzmacniał się w kończącym się sezonie mądrze. Byli gracze tacy jak Tudor, którzy z miejsca stawali się czołowymi postaciami ligi, było zaufanie do młodych graczy, jak Piątkowskiego czy Mikołajewskiego. Paweł Tomczyk w grudniu minionego roku objął stanowisko szefa skautów Rakowa, a przed nim pierwsze „autorskie” okienko. Jakie wyzwania stawia praca skauta? Na czym […]
07.07.2020
Weszło
07.07.2020

„To były trudne tygodnie. Ale nie pękałem”

– To były trudne tygodnie. Wiedziałem, że może być ciężko o miejsce w składzie, ale nie wyobrażałem sobie, żebym się nie załapał do dwudziestki. Jednak trener Slaven Bilić w obu przypadkach, gdy nie zabrał mnie na mecz, rozmawiał ze mną i powiedział, że ma ciężki wybór i za jego decyzjami nie kryje się nic innego, […]
07.07.2020
Niemcy
06.07.2020

Walczysz cały sezon, a w kluczowym momencie obrońca wykonuje samobójczy strzał życia

Heidenheim to klub bez większych tradycji czy aspiracji. Ot, gra sobie w tej 2. Bundeslidze, pewnego poziomu raczej nie przeskakuje, ma stałą grupę lokalnych fanów, nie pcha się na afisz. Dlatego też ich awans byłby taką wielką historią, zwłaszcza, że odbyłby się kosztem HSV. Pierwsza część tej historii była kapitalna – wyprzedzenie na ostatniej prostej […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła Płock pieczętuje spadek Arki, Górnik zbytnio nie protestował

W ciągu jednej doby dobitnie przekonaliśmy się, że mecze zakończone wynikiem 1:0 można odbierać w skrajnie różny sposób. W niedzielę Piast stworzył świetne widowisko ze Śląskiem i choć padła tylko jedna bramka, ani przez moment nie mogliśmy narzekać na poziom i emocje. Niestety dzień później w Płocku mogliśmy już narzekać na wszystko. Nagrodą za te […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

A dlaczego nie na podium Złotej Piłki?

Choć wiele lig jeszcze gra, choć nie znamy jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć choćby w Hiszpanii czy we Włoszech, trzeba pamiętać – weszliśmy tydzień temu w drugie półrocze, a więc za nami półmetek rywalizacji w wyścigu po Złotą Piłkę. Tak, przez dwa miesiące cały światowy futbol stanął w miejscu. Tak, powrót do występów reprezentacyjnych to na razie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Od obsikania radiowozu do 648 meczów w Serie A. Buffon bije kolejny rekord

– 648 to nie tylko numer. To całe życie – napisał Gianluigi Buffon po meczu z Torino. Meczu wyjątkowym, bo golkiper Juventusu został dzięki niemu zawodnikiem z największą liczbą występów w Serie A. Paolo Maldiniego wyprzedził o „oczko”. Jedni powiedzą, że na siłę, bo przecież Gigi miał już w Juventusie nie zagrać, jednak wrócił właśnie po to, […]
06.07.2020