post
Jan Mazurek

Opublikowane 31.01.2020 16:59 przez

Jan Mazurek

Czy czekają nas zarwane nocki przy MLS? Czy w najbliższej przyszłości zobaczymy jeszcze większą liczbę polskich piłkarzy za wielką wodą? Dlaczego Przemysław Frankowski odrzucił ofertę z jednej z najlepszych europejskich lig i wybrał przynajmniej kolejne pół roku w Stanach? Czego spodziewać się po przyszłym sezonie w świecie soccera? Co czeka Adama Buksę i Jarosława Niezgodę?

Na te i na inne pytania odpowiada były zawodnik, a dziś agent piłkarski, Mariusz Mowlik. Zapraszamy. 

***

W najbliższej przyszłości będziemy zarywać nocki na MLS?

Kibice już dawno powinni bardziej zainteresować się MLS. Ta liga wciąż się rozwija, jest bardzo ciekawa, przychodzi do niej coraz większa liczba dobrych i młodych zawodników, więc nie mam wątpliwości, że warto ją oglądać. Na pewno nie są to rozgrywki porównywalne do poziomu topowej piątki rozgrywek europejskich, bo tam ciągle są większe pieniądze, ale nie można przejść obojętnie obok dynamiki rozwoju MLS. Tym bardziej, że w ostatnim czasie trafiło tam kilku niezłych polskich piłkarzy, a jestem przekonany, że to nie koniec, bo zimowe okienko transferowe w Stanach Zjednoczonych zamyka się dopiero w maju, a letnie trwa  w lipcu i sierpniu. Także jest szansa, że nasza polonijna kolonia jeszcze się powiększy. Zresztą już teraz dostaję sygnały, że kluby MLS interesują się kilkoma Polakami, nie tylko z Ekstraklasy, ale też takimi z innych europejskich lig.

Jestem przekonany, że ten trend doprowadzi do tego, że coraz więcej Polaków zacznie oglądać MLS, a kiedy to już się stanie, myślę, że nie zawiodą się i wszyscy zrozumieją, że jest to dobry kierunek wyjazdu z Ekstraklasy.

Ostatnio informowaliśmy, że do MLS mogli i dalej mogą trafić też Karol Fila, Przemysław Płacheta, Jan Sobociński, Kamil Jóźwiak, Konrad Szymański. Takich przypadków faktycznie będzie więcej?

Trzeba sobie zadać jedno pytanie: czy Ekstraklasa w jakiejkolwiek kategorii jest ligą znaczącą?

Jej europejskie znaczenie spada z roku na rok.

No właśnie, silniejsze ligi z Europy, i teraz MLS tak samo, kupują od nas raczej potencjał, a nie sam w sobie gotowy produkt. To myślenie, które jest dla nich opłacalne. Jestem przekonany, że teraz coraz młodsi zawodnicy będą wyjeżdżać z Polski. Skauci z całego świata, z Europy i ze Stanów Zjednoczonych, uważnie monitorują nas rynek. Wiem, że przyjeżdżają nad Wisłę na mecze naszych reprezentacji U-15, U-16, U-17, U-18, sondują, obserwują, znają młodych kadrowiczów, więc to naturalny proces, że niedługo zobaczymy tego efekty. Niewykluczone, że będzie jeszcze więcej takich przypadków, że z naszej ligi zaczną wyjeżdżać dwudziestoletni piłkarze po zaledwie jednej dobrej rundzie w Ekstraklasie. I nie będzie to nic dziwnego. Ci skauci wiedzą o tych piłkarzach bardzo dużo – mają pełne dane, statystyki, oglądali ich w wystarczającej liczbie spotkań, żeby ocenić ich potencjał. Oni będę inwestować w ich potencjał i tylko potencjał, bo przy tym wszystkim doskonale wiedzą, że są to piłkarze niezweryfikowani na żadnym przyzwoitym rynku.

Pokazuje to też, że MLS ma olbrzymie środki, żeby inwestować na przeróżne sposoby w różnych kierunkach. Przykładowo bardzo wielu osiemnastolatków z Ameryki Południowej trafia do MLS, a to są często zawodnicy o bardzo wysokiej klasie piłkarskiej. To już idzie w kwoty 10-15 milionowe.

Stany Zjednoczone chcą być konkurencyjne dla najlepszych lig Starego Kontynentu, jeśli chodzi o wartość kontraktów, poziom ligi czy nawet widowiskowość?

Widowiskowość już mają na bardzo wysokim poziomie. Ktoś kto nie śledzi tej ligi uważnie może myśleć, że w USA dominuje tylko NBA, NFL, MBL i NHL, ale to zaburzony obraz, bo są mecze MLS, na które przychodzą olbrzymie tłumy. Średnia widownia na meczach tej ligi to ponad 20 tysięcy. Polskie kluby nie mogą nawet z tym konkurować. Na mecze Atlanty regularnie chodzi 60 tysięcy osób, na mecze Portland, gdzie będzie grał Jarek Niezgoda, przychodzi 40 tysięcy fanów, więc ta atrakcyjność jest duża. Sprzedaż projektu sytuuje ich w światowej czołówce.

Jeżeli chodzi o kontrakty, to delikatny problem stanowi salary cap. Tylko trzech zawodników ze statusem designated players może zarabiać więcej, naprawdę duże pieniądze powyżej miliona dolarów, ale reszta piłkarzy zamyka się w budżecie i to już jest tylko kwestia, jak tym budżetem dysponuje klub. Pod względem finansowym jest to więc dla polskich piłkarzy niezły przeskok względem Ekstraklasy, ale dalej nie ma tu porównania z ligami z europejskiej czołówki. Wiem jednak, że w najbliższych latach salary cap będzie zwiększane, więc możliwości klubów będą stawały się coraz większe.

Sugerujesz, że z każdym rokiem MLS będzie coraz silniejsze i coraz bardziej porównywalne do ligi rosyjskiej, portugalskiej, a może nawet francuskiej?

Wiem, że już teraz wielu piłkarzy z dolnych rejonów tabeli ligi francuskiej samemu monitoruje amerykański rynek w poszukiwaniach klubu. To pokazuje, że piłkarze z Ligue 1, oczywiście nie ci topowi, ale całkiem przyzwoici, znaczący w swoich zespołach chcą próbować nowego, wyjeżdżać do MLS i tam podejmować prób swoich sił. To pokazuje skalę tego, jak piłka w MLS się rozwija, jak jest postrzegana przez samych zawodników i też warto zaznaczyć, że nie mówimy to o graczach powyżej trzydziestego roku życia.

To jeden z największych mitów dotyczących MLS.

Dokładnie. Jeśli już do Stanów Zjednoczonych przychodzi jakiś starszy zawodnik, to jest to zazwyczaj gwiazdor z wybitnym CV, jak Villa, Rooney, Schweinsteiger, Zlatan, mówi się teraz o możliwym przyjściu Mesuta Özil . Światowa czołówka. Jeśli rozmawiam z jakimkolwiek klubem MLS, to zawsze jego władze podkreślają mi, że szukają zawodników w maksymalnym wiekowym przedziale 27-28 lat, czyli takim, żeby piłkarz był jeszcze w stanie przez dobre kilka lat grać na swoim najwyższym poziomie. To już nie jest liga dla emerytów, średnia wieku jest niższa niż w większości europejskich lig. Właściwie tylko Bundesliga ma młodsze kadry. To znamienne. Dużo zmian, dużo mitów i stereotypów idzie do lamusa. Rusza 25 sezon w historii MLS, na początku zależało im głównie na starych gwiazdach, żeby zbudować rozpoznawalność projektu, ale teraz kluby mają już zupełnie inną filozofię. I to często polegającą na tym, żeby wyszkolić młodych chłopaków i z zyskiem sprzedać ich potem do Europy.

Jeśli mógłbyś podpowiadać Buksie i Niezgodzie, wiedziałbyś, że obaj mają na stole oferty z MLS i przeciętnych zespołów z Włoch i Niemiec, to co byś im doradził?

W kwestii Adama i Jarka wiem, że dużą rolę odegrały finanse. Żaden klub w Europie nie był w stanie sprostać wymaganiom pieniężnym Pogoni i Legii, bo też – jak na polskie warunki – w grę weszły pokaźne sumy, a też kontrakty, które otrzymali w Portland Timbers i New England Revolution znacznie wykraczają poza te, na które mogli liczyć w Polsce. Nie wierzę w to, żeby jakikolwiek piłkarz z Ekstraklasy trafił do topowej ligi europejskiej i z miejsca mógł liczyć na takie zarobki, jak Niezgoda i Buksa w MLS. Pod względem finansowym jest to dla nich duży przeskok, a pod względem sportowym jest to duży krok do przodu, ale też nie wielki. Inna sprawa, że nie wierzę, żeby w najbliższej przyszłości, jakikolwiek młody polski piłkarz trafił do Premier League nie na bazie swojego potencjału, a podstawie swojej gry i swoich osiągnięć w Ekstraklasie.

Który z nich trafił lepiej?

Niezgoda. Zagra w topowym klubie, z wielką bazą kibiców, fajnym zapleczem, pięknym stadionem, dobrą atmosferą. Czołówka MLS. New England w ubiegłym roku przeszło przebudowę, trenerem został kultowy Bruce Arena, czyli jedna z najwybitniejszych postaci amerykańskiej piłki, i też myślę, że klub będzie się rozwijał. Jeśli jednak miałbym mówić, który z nich w tej chwili trafił do lepszego klubu, to nie miałbym wątpliwości, że Niezgoda.

Który z nich strzeli więcej bramek?

Myślę, że jeden i drugi strzeli spokojnie powyżej dziesięciu bramek, ale który więcej? Ciężko strzelić. W dużej mierze będzie to zależało od kreatywnych pomocników, którzy będą im wypracowywać podbramkowe sytuacje. I choć w Nowej Anglii takich nie brakuje, to Portland jest znacznie lepsze, więc tutaj też, jeśli miałbym strzelać, to również wskazałbym Niezgodę, a przynajmniej na początku jego przygody w MLS.

Co czeka Przemysława Frankowskiego w Wietrznym Mieście? Rozegrał solidny sezon. Pojawiły się dla niego jakieś propozycje powrotu do Europy?

Mieliśmy w tym okienku transferowym zapytanie z europejskiego klubu z jednej z pięciu najlepszych tamtejszych lig. Nie zdradzę, jaki kraj i jaki klub, ale najważniejsze jest to, że obaj zdecydowaliśmy, że to jeszcze nie jest moment na powrót na Stary Kontynent. Na to przyjdzie jeszcze czas.

Dlaczego?

Chodziło głównie o zmianę klubu zimą. Po pierwsze, sezon regularny MLS skończył się w połowie listopada, minęło mało czasu i wydaje nam się, że w przypadku Przemka Frankowskiego bardziej optymalnym rozwiązaniem byłby ewentualny letni transfery. Może jeszcze nie w tym roku, a w przyszłym. Frankowski skończył treningi 15 listopada, miał sześć tygodni wolnego i jeśli miałby ruszyć do jakiegoś czołowej ligi w Europie, która jest w trakcie sezonu, to raczej miałby ciężko, żeby od razu wejść na swój najwyższy poziom i grać w pierwszym składzie. Tam nikt nie ma czasu, żeby dostosowywać się do ligi i nie chcieliśmy sobie pozwolić, żeby Przemek stracił najbliższe pół roku na aklimatyzację i poznawanie nowej drużyny.

Wiadomo, zbliża się Euro, zależy nam na jego regularnej grze, powołaniu, a do tego ma bardzo silną pozycję w Chicago Fire, klub się zmienia, jest nowy sztab szkoleniowy, nowy pomysł, klub wraca na stadion w środku miasta, więc jest nowe rozdanie, w którym Frankowski dalej jest jedną z centralnych postaci klubu.

No właśnie, uważacie, że bliżej będzie mu do wyjazdu na Euro z MLS niż z jednej z europejskich lig?

Cały czas uważaliśmy, że MLS nie będzie go skreślać w kontekście kadry. Jeśli będzie miał liczby, dobre występy i będzie utrzymywał się w dobrej formie, to piłkarz z każdej części świata powinien być kandydatem do gry w reprezentacji. Frankowski był powoływany do kadry z Ekstraklasy, więc jeśli gra na tym samym albo wyższym poziomie w MLS, to nic nie powinno się zmienić, bo MLS jest znacznie lepszą ligą niż Ekstraklasa. Oglądam MLS, wiem, jaka to liga i wiem, że to o wiele trudniejszą sztuką jest sobie tam poradzić. Trzeba to doceniać. O niego i o jego formę jestem całkowicie spokojny.

Czego mamy spodziewać się po zbliżającym się sezonie MLS?

Nie spodziewałbym się wielkich zmian. Bardzo silne będzie Seattle, Los Angeles FC, jestem też ciekawy Galaxy po odejściu Zlatana, który był absolutnie centralną postacią klubu i ciągnął ich aż do play-off. W jego miejsce przyszedł Chicharito, więc facet, który powinien utrzymać, jeśli nawet nie podnieść poziom względem swojego szwedzkiego poprzednika. To o tyle ciekawy transfer, że to Meksykanin, w Kalifornii pełno będzie jego rodaków, którzy zaczną masowo kibicować Galaxy i jeszcze zwiększy się zainteresowanie tym klubem. Czeka nas bardzo ciekawy sezon.

A jeśli chodzi o Polaków, to sprawa jest równie otwarta i interesująca. Mam nadzieję, że zobaczymy kilku Polaków w play-off. Co do Portland Timbers, to jestem tego pewny, co do Chicago Fire i New England Revolution, to myślę, że będą walczyć o to do ostatnich kolejek sezonu regularnego, co do Przemka Tytonia w Cincinnati, to zobaczymy, bo klub jest już po pierwszym roku w MLS i teraz wszystko będzie szło w lepszym kierunku, a co do Kacpra Przybyło w Filadelfii, objawienia minionego sezonu, to jestem ciekawy, czy powtórzą dobry wynik z poprzedniego roku, kiedy byli czarnym koniem rozgrywek.

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 31.01.2020 16:59 przez

Jan Mazurek

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Jak Exposito wymyka się zaszufladkowaniu

Wyobraźmy sobie, że upraszczamy sobie świat polskiego futbolu i szufladkujemy ekstraklasowych piłkarzy najprostszą możliwą metodą – dobry piłkarz, średni piłkarz, słaby piłkarz. Ten tu, ten tam, ten tu, ten tam. Cyk, cyk, cyk. Może szłoby nam bardzo sprawnie, może czasami pojawiałyby się wątpliwości i komplikacje, ale pewnie zdecydowaną większość sklasyfikowalibyśmy bez większych kłopotów. No ale […]
11.05.2021
Weszło
10.05.2021

„Nie po to przyszedłem do Podbeskidzia, żeby spaść z nim do I ligi”

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz. Każdy miał czystą kartę, każdy mógł zacząć od początku, wszystkie wydarzenia jesieni zeszły na dalszy plan, więc rodził się w zespole pozytywny duch. Potem przydarzyły się błędy. Teraz nie mamy nic do stracenia. Ostatni tydzień, ostatnia kolejka, ostatni mecz. Rzucamy […]
10.05.2021
Weszło
09.05.2021

Mecz imienia Piotra Ćwielonga

Słuchajcie, sprawa jest, poruszenie we wszystkich warszawskich redakcjach. Wstajemy o 19:00, a tu świat oszalał. Co robi teraz Piotr Ćwielong? Skąd to pytanie? Tak spytacie, prawda? Ano stąd, że całkowicie niespodziewanie, znienacka i bez ostrzeżenia, w Mielcu, w niedzielne popołudnie, po 17:00, przy pogodzie wyjątkowo (nie)sprzyjającej do gry w piłkę, rozegrano mecz imienia tego sympatycznego […]
09.05.2021
Weszło
09.05.2021

„Dużo fauluję, ale bliżej mi do aniołka niż rzeźnika”

Czy jest jedną z najmniej medialnych osób w Warcie? Czy przejmuje się krytyką? Dlaczego wolałby grać w bardziej ofensywnym systemie? Dlaczego piłkarze Warty przymykają oko, kiedy Makana Baku spóźnia się w defensywie? Czego można nauczyć się od Łukasza Trałki? Dlaczego statystyki z jego pierwszoligowego sezonu zakrzywiają obraz i jakie liczby najlepiej oddają jego grę? Czy […]
09.05.2021
Weszło
08.05.2021

Wielki Lewandowski, wielki Bayern

ROBERT LEWANDOWSKI JEST PIŁKARZEM WIELKIM.  Nic nie zepsuło się nam na klawiaturze. Caps Lock działa normalnie. Po prostu musieliśmy to pogrubić. Zależało nam na tym, żeby to zdanie wybrzmiało, choć to przecież banał, bo w przypadku Polaka wszystkie epitety i określenia dawno wyblakły. Robert Lewandowski rozniósł Borussię Monchengladbach. Przed meczem dziennikarze Bilda informowali, że w […]
08.05.2021
Weszło
07.05.2021

Najdroższy odkurzacz w Polsce. Jak rozwija się Bartosz Slisz

Jeśli jesteś bohaterem najdroższego wewnętrznego transferu w historii ligi, jeśli Legia wydaje na ciebie ponad 1,8 miliona euro, czyli jakieś 8 milionów złotych, jeśli masz 22 lata i ponad 80 rozegranych meczów na boiskach Ekstraklasy, jeśli Paulo Sousa powołał cię na swoje pierwsze zgrupowanie w roli selekcjonera reprezentacji Polski, jeśli właśnie zdobyłeś drugie mistrzostwo Polski […]
07.05.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Mikel Arteta: Wojciech Szczęsny nie wróci do Arsenalu

We włoskiej prasie nie brakowało informacji na temat możliwego transferu Wojciecha Szczęsnego. Obecny bramkarz Juventusu miałby opuścić Turyn i wrócić do Anglii. Spekulowano, że jego nowym-starym klubem zostanie Arsenal. Głos w sprawie takiego ruchu zabrał aktualny szkoleniowiec londyńskiej ekipy – Mikel Arteta – który zaprzeczył medialnym doniesieniom. Hiszpan podkreślił, że nie może rozmawiać o indywidualnościach […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Virgil van Dijk nie pojedzie na Euro 2021

Mimo wielomiesięcznej kontuzji, wciąż istniał temat wyjazdu Virgila van Dijka na zbliżające się Euro. Reprezentacja Holandii nie chciała pozwolić sobie na stratę tak ważnego piłkarza. W opozycji pozostawał Liverpool, który wolał, by obrońca skupił się na rehabilitacji. Teraz wszystko jest już jasne.  Jednym zdaniem – van Dijk na Mistrzostwa Europy nie pojedzie. Potwierdził to sam […]
12.05.2021