post Avatar

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

– Kasuj Sasza! Nikt się nie zorientuje.

Takie słowa mógł usłyszeć pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej od swoich przełożonych. Chyba, że działał sam i dyski dostarczone śledczym z WADA padły ofiarą wstrętnego sabotażu. Możliwe, że dane na nośnikach zmieniły się same, ewentualnie pod wpływem jakiegoś magicznego czynnika, który spowodował to nieporozumienie. Niewykluczone, że post factum winni wszystkiemu będą „pszeki praklate”, w końcu to nasz rodak Witold Bańka od stycznia będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej.

Dziewiątego grudnia ta właśnie organizacja podejmie decyzję w sprawie udziału sportowców z Rosji w zawodach międzynarodowych. Od śledczych, którzy badali dla niej wyżej wspomniane dokumenty dostała rekomendację, żeby na cztery lata zabrać możliwość startu na wszystkich światowych imprezach sportowych. Dotyczy to zarówno Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku w Tokio jak i na przykład piłkarskiego mundialu 2022. Co takiego ustalili członkowie niezależnej komisji do spraw przestrzegania Światowego Kodeksu Antydopingowego (CRC), że Rosjanom grożą tak surowe kary? Musimy cofnąć się chwilę w czasie…

***

Igrzyska w Soczi miały być propagandowym sukcesem Rosji, wracającej na światowe salony. Sukcesem pod względem organizacyjnym. Cały glob miał z podziwem patrzeć na nowoczesne obiekty jak i odświeżone miasto. Sportowcy z kolei mieli swoimi zwycięstwami rozsławiać imię swojej ojczyzny.

Reprezentanci Sbornej zdobyli łącznie trzydzieści trzy krążki, w tym trzynaście złotych wygrywając klasyfikację medalową.

***

W grudniu tego samego roku niemiecka telewizja ARD emituje film dokumentalny „Tajemnice dopingu – Jak Rosja produkuje swoich zwycięzców”.

Film przerażający, który ukazuje jak w zorganizowany sposób podmioty, teoretycznie mające walczyć z dopingiem w rosyjskim sporcie, de facto są ważnym ogniwem systemu mającego na celu jego tuszowanie.

Manipulowanie przy próbkach czy swoisty system „opodatkowania” nagród sportowców w zamian za parasol ochronny musiały budzić skojarzenia z czasami wyścigu farmaceutycznego. Jednego z frontów „zimnej wojny” w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Film wywołuje poruszenie i powoduje, że WADA żąda od Rosjan próbek z laboratorium w Moskwie. Nie otrzymuje ich. Do zniszczenia ponad ośmiu tysięcy próbek przyznaje się – w 2016 roku w wywiadzie dla New York Timesa – były szef moskiewskiej instytucji Grigorij Radczenkow. Dodatkowo opisuje proces oszustw w bazach danych i sugeruje, że cały proces przebiega pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sportu i Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Czy w Rosji ktokolwiek reaguje racjonalnie na oskarżenia?

Naturalnie nie.

Małżeństwo Stiepanow, które wystąpiło w niemieckim filmie, musi wyjechać z kraju. Wywiad Radczenkowa komentuje z kolei honorowy prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Leonid Tjagaczew mówiąc, że „Radczenkow powinien zostać zastrzelony”. Dodatkowo Władimir Putin sugeruje, że „głupiec powinien odpowiedzieć przed sądem”.

Komisja powołana przez WADA potwierdza oskarżenia, które pojawiały się w mediach. Wychodzą na jaw szczegóły oszustw podczas olimpiady w Soczi. Szczegóły, które bardziej przypominają treść powieści Iana Fleminga niż kulisy zawodowego sportu. W tle mamy szpiegów z GRU, hackowanie serwerów czy włamania na prywatne konta sportowców. Świat dowiedział się miedzy innymi o podmienianiu próbek przez dziury w ścianie. Na bieżąco pracowało laboratorium produkujące fałszywki. Raportowi komisji towarzyszy sugestia żeby Rosję wykluczyć z Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Smutne jest to, że poza sportami olimpijskimi czy piłkarzami w cały proceder zamieszani byli również… sportowcy paraolimpijscy.

Lata śledztw znajdują swój finał piątego grudnia 2017 roku. Na specjalnym posiedzeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski podejmuje decyzję o zawieszeniu członkostwa Komitetu Olimpijskiego Rosji i rosyjskich członków MKOl. Dodatkowo wykluczono ze struktur olimpijskich rosyjskiego Ministra Sportu i nakazano zapłacenie 15 milionów dolarów za koszty śledztwa.

Rosjanie rywalizują na zimowych Igrzyskach w Pjongczangu indywidualnie, pod flagą olimpijską.

Rosyjskie laboratorium traci swoją akredytację.

***

Sportowcy, którym nie udowodniono stosowania dopingu, a nie byli też zamieszani w proceder manipulowania danymi, dostają pozwolenie na start na międzynarodowych zawodach pod neutralnymi barwami. Odwieszony zostaje Rosyjski Komitet Paraolimpijski. Wszystko to dzieje się warunkowo. RUSADA, Rosyjska Agencja Antydopingowa pod ścisłą kontrolą światowej centrali, odzyskuje licencję na badanie sportowców. Na dokumentacji przekazywanej z Rosji opierają się miedzy innymi decyzje IAAF dopuszczające zawodników do startów.

Cała para jednak idzie w gwizdek i wszystko psuje wstrętny Sasza i jego nieuwaga w obsłudze komputera.

***

WADA swoją decyzję o warunkowym odwieszeniu akredytacji dla Rosjan wiąże z obowiązkiem przekazania próbek sportowców z lat 2011-2015 i całej dokumentacji elektronicznej. Strona rosyjska nie dotrzymuje oczywiście terminów określonych w umowie.

W międzyczasie pojawiają się wątpliwości dotyczące prawdziwości badań lekkoatlety Deniła Łysenki. Okazuje się, że dokumentację medyczną halowego mistrza świata w skoku wzwyż podpisali nieistniejący lekarze.

Śledczy zajmujący się analizą dostarczonych w końcu przez Rosjan danych informują, że większość z nich jest niekompletna. Dodatkowo przekazują wiadomość, że duża część to sfabrykowane albo modyfikowane materiały. Skala? Ekspert Komisji CRC podał, że w pierwszej badanej grupie danych trzystu sportowców, tylko przy czterdziestu siedmiu nie było wątpliwości co do prawdziwości dostarczonego materiału.

Efektem sugestia, która może kosztować Rosję prawo do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2021 roku. To samo spotkałoby mistrzostwa świata w siatkówce 2022 i miedzy innymi czempionat globu w hokeju na lodzie w 2023 roku.

Ta strata bolałyby Rosjan szczególnie i byłyby wizerunkową katastrofą. Sport przecież jest jednym z elementów polityki prezydenta Putina mającej na celu sławienie imperium na każdej płaszczyźnie. Brak nie tylko sportowców pod rosyjską flagą na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich ale i odebranie prawa do organizacji wielkich wydarzeń sportowych to ogromny cios w te cele.

Na razie komentarze z Moskwy są mieszaniną oburzenia na ewentualną surową karę i lekceważenia znaczenia niewiele wartej „rekomendacji”. WADA jednak wydaje się mieć dość wieloletniego przeciągania liny i wszystko wskazuje na bardzo surową karę.

Wszystko wyjaśni się 9 grudnia w Paryżu gdzie obradować będzie WADA. Decyzje mogą mieć wielkie znaczenie i przemeblować krajobraz sportowy na najbliższe cztery lata.

Tyle ma trwać ewentualne zawieszenie Rosjan.

Cztery lata kolejnych negocjacji i walki z wiatrakami?

Bo czy jeśli nad rosyjskim sportem sprawują opiekę resortowe „siłowiki”, to cokolwiek może się zmienić?

***

PS. Stop zwolnieniom z Wf’u

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
04.03.2021

Polish Kit League. Jak z koszulki zrobić małe dzieło sztuki

A gdyby tak zebrać w jednym miejscu najzdolniejszych polskich grafików zajaranych piłką nożną i poprosić ich o… rywalizację na najlepszy projekt koszulki meczowej? Polish Kit League, czyli jedyna polska liga projektowania piłkarskich t-shirtów powoli wychodzi z czeluści Twittera i coraz mocniej przedostaje się do świadomości polskiego środowiska piłkarskiego. „Mecze” grafików, którzy ścierają się w przyjacielskiej […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Pawelec wypada z gry na miesiąc

Mariusz Pawelec, obrońca Śląska Wrocław, wypadł z gry na miesiąc po kontuzji doznanej w minionej ligowej kolejce. Była 21. minuta spotkania Śląska Wrocław z Pogonią Szczecin. Portowcy prowadzili 1:0 i przeważali. W pewnym momencie wyszli z kontrą czterech na dwóch i choć musiało skończyć się to bramką, to – klasycznie dla polskiej Ekstraklasy – gospodarzom […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Damian Kądzior z asystą w lidze tureckiej

Damian Kądzior zaliczył asystę w zremisowanym przez Alanyaspor 1:1 spotkaniu z Goztepe.  Polski skrzydłowy popisał się decydującym podaniem przy golu Georgiosa Tzavellasa strzelonym w 54. minucie na wagę remisu. To jego pierwsza asysta w tureckiej Super Lidze. Na zdobycz statystyczną czekał dziewięć spotkań. Wcześniej jednak tylko raz, w starciu z Kayserisporem, dostał szansę wyjścia na […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Liga Mistrzów nadal w Polsacie, Liga Europy na nowej platformie

Tomasz Włodarczyk z serwisu meczyki.pl poinformował, kto będzie transmitował europejskie puchary w ciągu trzech najbliższych lat. Prawa nabyli… Liga Mistrzów – Polsat Liga Europy – firma NENT „NENT” to szwedzka firma, która posiada platformę Viaplay, czyli coś w rodzaju „Playera” czy „Netflixa”. Wcześniej nabyła ona prawa do pokazywania Bundesligi – zaczną one obowiązywać wraz z […]
04.03.2021
Blogi i felietony
04.03.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jeśli zastanawiacie się, co właśnie robi Lucas Lima Linhares „Luquinhas”, to tylko pozornie jest to pytanie trudne. Otóż zachodzi zauważalne prawdopodobieństwo, że Lucas Lima Linhares „Luquinhas” albo aktualnie drybluje, albo jest faulowany. Zarówno jedno, jak i drugie przydarza mu się tak często, że pokusiłbym się o strzał w jedną z tych dwóch czynności. Należy zacząć […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Sousa zainteresowany Kozłowskim. Sensacyjne powołanie?

Według doniesień Piotra Koźmińskiego z „WP Sportowych Faktów”, na celowniku Paulo Sousy znalazł się Kacper Kozłowski. Selekcjoner ma obejrzeć w niedzielę 17-latka z trybun. Po meczu Pogoni z Lechem podejmie decyzję, czy zaprosi młodzieżowca na zgrupowanie. Byłoby to sensacyjne powołanie – mowa przecież o piłkarzu z rocznika 2003, który ma na swoim koncie tylko 15 […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Nie ma tematu zwolnienia Bartoszka”

Maciej Bartoszek odniósł się na konferencji prasowej do pogłosek o tym, jakoby miałby stracić pracę. – Trener musi się liczyć z tym, że będzie zwolniony. To wpisane w naszą pracę. Mogę powiedzieć tylko tyle – spotkałem się z przewodniczącym rady nadzorczej, prezesem klubu i dyrektorem sportowym. Nie ma tematu zwolnienia trenera Bartoszka. Przypomnijmy – tę informację […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Odnowiony uraz Pique. Wypada na trzy tygodnie

Wczorajsze zwycięstwo Barcelony nad Sevillą w Pucharze Króla zostało okupione kontuzją Gerarda Pique. Hiszpan wypadnie z powodu urazu kolana na jakiś czas. Wstępna diagnoza mówi o trzech tygodniach pauzy. Obrońca Barcelony może mówić o ogromnym pechu. Przecież dopiero co wrócił do grania kontuzji, która ciągnęła się za nim od listopada. Został wczoraj bohaterem, doprowadzając w […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Rafał Leszczyński podpisał kontrakt z Chrobrym

Rafał Leszczyński rozwiązał wczoraj kontrakt z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a dziś związał się z Chrobrym Głogów. Jego umowa będzie obowiązywać do końca sezonu. W bramce Chrobrego pojawił się wakat po kontuzjach Kacpra Bieszczada i Adama Makuchowskiego. Leszczyński ma więc załatać tę dziurę. To doświadczony fachowiec na poziomie pierwszej ligi, gdzie rozegrał prawie 200 spotkań. Najbardziej znany […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Polski skaut Wolfsburga miał zawał w drodze na mecz z Lipskiem

Wolfsburg walczył wczoraj w Lipsku o awans do 1/2 Pucharu Niemiec. Równolegle w szpitalu nieopodal walkę o życie toczył polski skaut Wolfsburga, Rudolf Wojtowicz. Skaut jechał do Lipska na obserwację drużyny Nagelsmanna. Podczas jazdy doznał zawału. Jak informuje „Bild”, karetka reanimowała go przez pół godziny, a później został wprowadzony w śpiączkę kliniczną. Stan jego życia jest zagrożony. […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Chelsea i Wisła Płock – to może być wieczór gości

Czy Stal Mielec – Wisła Płock to mecz godny środy i „ligomistrzowej” godziny – 20.30? Jak najbardziej, jeszcze jak. Dlatego to na rodzynek z polskiej Ekstraklasy stawiamy obok spotkania Liverpoolu z Chelsea w ramach naszego przeglądu typów. Mamy dla was kilka propozycji na wieczór – dla ryzykantów oraz dla tych, którzy wolą „pewniaczki”. Czyli każdy […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Defensywa Legii nie działa. Winny system czy indywidualne błędy?

Legia Warszawa ma problem. I nie jest to, o dziwo, problem z ofensywą, a tego się właśnie najmocniej obawiano, gdy Czesław Michniewicz lądował przy Łazienkowskiej. Największą bolączką mistrzów Polski jest tymczasem obecnie gra obronna. Pytanie brzmi – czy to kwestia kiepskiej organizacji całego zespołu, czy raczej absurdalnych wpadek poszczególnych piłkarzy? W ostatnich dziesięciu meczach – […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Imaz nie zagra z Zagłębiem

Koronawirus „zagościł” w szatni Jagiellonii. Już w zeszłej kolejce pauzowali między innymi Jesus Imaz i Jakov Puljić, brakowało na ławce także szkoleniowca Bogdana Zająca. Rafał Grzyb poinformował na konferencji prasowej, że Hiszpan na pewno nie wystąpi także z Zagłębiem. Grzyb mówił: – Piłkarze, którzy przechodzili ostatnio chorobę, wracają już do zespołu. Wyjątkiem jest Jesus Imaz, […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Kazimierz Górski? Był dobrym trenerem i miał szczęście. „Hadaj… nic nie gadaj”

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii „HADAJ… NIC NIE GADAJ!”. Dzisiaj w programie m.in. o trenerze Kazimierzu Górskim, bramkarzu Jagi Xavierze Dziekońskim i Kacprze Kostorzu. Jedziemy. 
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Albo kreują i nie strzelają, albo nie kreują wcale. Ofensywa, największy problem Stali

30 strzałów i zero bramek. Tak, jeśli ktoś oglądał mecz Stali Mielec z Lechią Gdańsk, może stwierdzić, że skuteczność ekipy Leszka Ojrzyńskiego była powodem do niepokoju. Zwłaszcza że nie był to pojedynczy wyskok, odstępstwo od normy. Ekipa z Podkarpacia jest na ostatnim miejscu w lidze nie tylko dlatego, że ma jedno spotkanie mniej na koncie. […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Klopp zabroni piłkarzom wyjazdu na reprezentację

Jurgen Klopp zapowiedział, że nie pozwoli niektórym graczom na wyjazd na zgrupowanie reprezentacji. – To czas, kiedy nie da się wszystkich uszczęśliwić. Zawodnikom płacą kluby. Musimy mieć najwyższy priorytet – mówi niemiecki szkoleniowiec. W Anglii zostaną więc zapewne Brazylijczycy (Alisson, Fabinho i Roberto Firmino) oraz Portugalczyk (Diogo Jota). Powrót z tych krajów do Wielkiej Brytanii […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Losowanie Pucharu Polski. Probierz kontra Papszun, Piast jedzie do Gdyni

No to polosowane. W obecności i z udziałem selekcjonera Paulo Sousy los przydzielił się do siebie półfinalistów Pucharu Polski, którzy powalczą o awans dalej. Do kogo uśmiechnęło się szczęście? Cracovia podejmie u siebie Raków Częstochowa, a do Gdyni na mecz z Arką wybierze się Piast Gliwice.  Co o tym sądzić? Spójrzmy może najpierw na drogi, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Mecz Liverpool – Lipsk znów w Budapeszcie

UEFA poinformowała oficjalnie, że mecz 1/8 Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem a RB Lipsk znów odbędzie się na neutralnym terenie. A konkretnie – na Puskas Arenie w Budapeszcie. Czyli dokładnie tam, gdzie doszło do pierwszego starcia pomiędzy oboma drużynami. Powodem takiego pomysłu jest oczywiście koronawirus, który mocno ogranicza możliwości przemieszczania się. Pierwszy mecz został storpedowany przez […]
04.03.2021