post Avatar

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

– Kasuj Sasza! Nikt się nie zorientuje.

Takie słowa mógł usłyszeć pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej od swoich przełożonych. Chyba, że działał sam i dyski dostarczone śledczym z WADA padły ofiarą wstrętnego sabotażu. Możliwe, że dane na nośnikach zmieniły się same, ewentualnie pod wpływem jakiegoś magicznego czynnika, który spowodował to nieporozumienie. Niewykluczone, że post factum winni wszystkiemu będą „pszeki praklate”, w końcu to nasz rodak Witold Bańka od stycznia będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej.

Dziewiątego grudnia ta właśnie organizacja podejmie decyzję w sprawie udziału sportowców z Rosji w zawodach międzynarodowych. Od śledczych, którzy badali dla niej wyżej wspomniane dokumenty dostała rekomendację, żeby na cztery lata zabrać możliwość startu na wszystkich światowych imprezach sportowych. Dotyczy to zarówno Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku w Tokio jak i na przykład piłkarskiego mundialu 2022. Co takiego ustalili członkowie niezależnej komisji do spraw przestrzegania Światowego Kodeksu Antydopingowego (CRC), że Rosjanom grożą tak surowe kary? Musimy cofnąć się chwilę w czasie…

***

Igrzyska w Soczi miały być propagandowym sukcesem Rosji, wracającej na światowe salony. Sukcesem pod względem organizacyjnym. Cały glob miał z podziwem patrzeć na nowoczesne obiekty jak i odświeżone miasto. Sportowcy z kolei mieli swoimi zwycięstwami rozsławiać imię swojej ojczyzny.

Reprezentanci Sbornej zdobyli łącznie trzydzieści trzy krążki, w tym trzynaście złotych wygrywając klasyfikację medalową.

***

W grudniu tego samego roku niemiecka telewizja ARD emituje film dokumentalny „Tajemnice dopingu – Jak Rosja produkuje swoich zwycięzców”.

Film przerażający, który ukazuje jak w zorganizowany sposób podmioty, teoretycznie mające walczyć z dopingiem w rosyjskim sporcie, de facto są ważnym ogniwem systemu mającego na celu jego tuszowanie.

Manipulowanie przy próbkach czy swoisty system „opodatkowania” nagród sportowców w zamian za parasol ochronny musiały budzić skojarzenia z czasami wyścigu farmaceutycznego. Jednego z frontów „zimnej wojny” w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Film wywołuje poruszenie i powoduje, że WADA żąda od Rosjan próbek z laboratorium w Moskwie. Nie otrzymuje ich. Do zniszczenia ponad ośmiu tysięcy próbek przyznaje się – w 2016 roku w wywiadzie dla New York Timesa – były szef moskiewskiej instytucji Grigorij Radczenkow. Dodatkowo opisuje proces oszustw w bazach danych i sugeruje, że cały proces przebiega pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sportu i Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Czy w Rosji ktokolwiek reaguje racjonalnie na oskarżenia?

Naturalnie nie.

Małżeństwo Stiepanow, które wystąpiło w niemieckim filmie, musi wyjechać z kraju. Wywiad Radczenkowa komentuje z kolei honorowy prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Leonid Tjagaczew mówiąc, że „Radczenkow powinien zostać zastrzelony”. Dodatkowo Władimir Putin sugeruje, że „głupiec powinien odpowiedzieć przed sądem”.

Komisja powołana przez WADA potwierdza oskarżenia, które pojawiały się w mediach. Wychodzą na jaw szczegóły oszustw podczas olimpiady w Soczi. Szczegóły, które bardziej przypominają treść powieści Iana Fleminga niż kulisy zawodowego sportu. W tle mamy szpiegów z GRU, hackowanie serwerów czy włamania na prywatne konta sportowców. Świat dowiedział się miedzy innymi o podmienianiu próbek przez dziury w ścianie. Na bieżąco pracowało laboratorium produkujące fałszywki. Raportowi komisji towarzyszy sugestia żeby Rosję wykluczyć z Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Smutne jest to, że poza sportami olimpijskimi czy piłkarzami w cały proceder zamieszani byli również… sportowcy paraolimpijscy.

Lata śledztw znajdują swój finał piątego grudnia 2017 roku. Na specjalnym posiedzeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski podejmuje decyzję o zawieszeniu członkostwa Komitetu Olimpijskiego Rosji i rosyjskich członków MKOl. Dodatkowo wykluczono ze struktur olimpijskich rosyjskiego Ministra Sportu i nakazano zapłacenie 15 milionów dolarów za koszty śledztwa.

Rosjanie rywalizują na zimowych Igrzyskach w Pjongczangu indywidualnie, pod flagą olimpijską.

Rosyjskie laboratorium traci swoją akredytację.

***

Sportowcy, którym nie udowodniono stosowania dopingu, a nie byli też zamieszani w proceder manipulowania danymi, dostają pozwolenie na start na międzynarodowych zawodach pod neutralnymi barwami. Odwieszony zostaje Rosyjski Komitet Paraolimpijski. Wszystko to dzieje się warunkowo. RUSADA, Rosyjska Agencja Antydopingowa pod ścisłą kontrolą światowej centrali, odzyskuje licencję na badanie sportowców. Na dokumentacji przekazywanej z Rosji opierają się miedzy innymi decyzje IAAF dopuszczające zawodników do startów.

Cała para jednak idzie w gwizdek i wszystko psuje wstrętny Sasza i jego nieuwaga w obsłudze komputera.

***

WADA swoją decyzję o warunkowym odwieszeniu akredytacji dla Rosjan wiąże z obowiązkiem przekazania próbek sportowców z lat 2011-2015 i całej dokumentacji elektronicznej. Strona rosyjska nie dotrzymuje oczywiście terminów określonych w umowie.

W międzyczasie pojawiają się wątpliwości dotyczące prawdziwości badań lekkoatlety Deniła Łysenki. Okazuje się, że dokumentację medyczną halowego mistrza świata w skoku wzwyż podpisali nieistniejący lekarze.

Śledczy zajmujący się analizą dostarczonych w końcu przez Rosjan danych informują, że większość z nich jest niekompletna. Dodatkowo przekazują wiadomość, że duża część to sfabrykowane albo modyfikowane materiały. Skala? Ekspert Komisji CRC podał, że w pierwszej badanej grupie danych trzystu sportowców, tylko przy czterdziestu siedmiu nie było wątpliwości co do prawdziwości dostarczonego materiału.

Efektem sugestia, która może kosztować Rosję prawo do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2021 roku. To samo spotkałoby mistrzostwa świata w siatkówce 2022 i miedzy innymi czempionat globu w hokeju na lodzie w 2023 roku.

Ta strata bolałyby Rosjan szczególnie i byłyby wizerunkową katastrofą. Sport przecież jest jednym z elementów polityki prezydenta Putina mającej na celu sławienie imperium na każdej płaszczyźnie. Brak nie tylko sportowców pod rosyjską flagą na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich ale i odebranie prawa do organizacji wielkich wydarzeń sportowych to ogromny cios w te cele.

Na razie komentarze z Moskwy są mieszaniną oburzenia na ewentualną surową karę i lekceważenia znaczenia niewiele wartej „rekomendacji”. WADA jednak wydaje się mieć dość wieloletniego przeciągania liny i wszystko wskazuje na bardzo surową karę.

Wszystko wyjaśni się 9 grudnia w Paryżu gdzie obradować będzie WADA. Decyzje mogą mieć wielkie znaczenie i przemeblować krajobraz sportowy na najbliższe cztery lata.

Tyle ma trwać ewentualne zawieszenie Rosjan.

Cztery lata kolejnych negocjacji i walki z wiatrakami?

Bo czy jeśli nad rosyjskim sportem sprawują opiekę resortowe „siłowiki”, to cokolwiek może się zmienić?

***

PS. Stop zwolnieniom z Wf’u

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Inne sporty
03.06.2020

Wraca NBA! Kluby dogadują ostatnie detale

Jeśli z niecierpliwością oczekiwaliście powrotu najlepszej ligi świata, to mamy dla was świetną oraz… gorszą, choć niezbyt zaskakującą wiadomość. Zacznijmy od najważniejszego: NBA jest na najlepszej drodze do wznowienia sezonu, zespoły będą grać w kompleksie Disneylandu. Ale niestety, jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, planowy termin powrotu to dopiero 31 lipca. Do tego na trybunach […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Zmienia się stadion, zmienia się mecz. Tylko poziom sędziowania nieszczególnie

Dopiero pisaliśmy o marnym sędziowaniu w starciu GKS-u Jastrzębie z Wartą Poznań. Łudziliśmy się, że może w Grudziądzu będzie z tym lepiej. Że dwóm zespołom naprawdę potrafiącym pograć piłką arbiter nie przeszkodzi. Nasze niedoczekanie. Pan Wojciech Krztoń dał się nabrać w sytuacji absolutnie newralgicznej dla przebiegu spotkania i to boli jeszcze bardziej. Mecz wciąż był na styku, […]
03.06.2020

Hejt Park w dobrym składzie – Live 21:00 – Kosecki i Stanowski

Zapraszamy na Hejt Park w dobrym składzie – Roman Kosecki i Krzysztof Stanowski będą odpowiadali na telefonu od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. Będzie naprawdę ciekawie. Pewnie czeka nas trochę wspominek, trochę anegdot, trochę mocnych opinii. Nudy się nie spodziewamy. Telefon do studia to 22 219 50 31. […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Marna gra, jeszcze gorsze sędziowanie. Warta Poznań zwycięża w Jastrzębiu-Zdroju

Nie ma co ukrywać, GKS Jastrzębie i Warta Poznań nie zgotowały dzisiaj telewidzom niezapomnianego widowiska. Właściwie starcie dwóch czołowych ekip I ligi długimi fragmentami aspirowało do rangi paździerzu. Co gorsza – do poziomu gry obu ekip dostosowali się sędziowie, którzy uznali gola zdobytego ręką. Koniec końców Warta wywozi jednak do Poznania trzy punkty, bardzo ważne […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Liga kobiet zamknięta, AZS UJ poszkodowany. Trener: – To żenada

Jeśli myśleliście, że to koniec kontrowersji w związku z rozstrzygnięciami w ligach, w których zakończono sezon z powodu pandemii, jesteście w błędzie. Dziś Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że sezon Ekstraligi kobiet zostanie zakończony. O rozstrzygnięciach (mistrzostwo, spadki) decyduje tabela ustalona w momencie przerwania ligi. Największym poszkodowanym jest drużyna AZS UJ. Rozmawialiśmy przed chwilą z […]
03.06.2020
Weszło Extra
03.06.2020

„Tylko kibice rywali go nie lubili”. Koledzy wspominają Piotra Rockiego

Odszedł zdecydowanie za wcześnie. Szok. Nie dało się go nie lubić. Wyjątkowa postać. Lider w szatni i na boisku. Pytając kolejne osoby, które na różnych etapach kariery spotykały Piotra Rockiego, wyłania nam się obraz człowieka, za którym naprawdę wielu zapłacze. Zmarł nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych ligowców pierwszej dekady XXI wieku. Polska piłka traci […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Pogoń Szczecin – klub przeklęty

Pogoń Szczecin to dla nas klub-zagadka. W teorii wszystko wygląda w nim tak, jak należy – jest prezes, który rozsądnie układa klocki, jest trener z uznaną marką, który ma w klubie mocną pozycję, jest dobry pion sportowy, który potrafi wyszukać solidnego piłkarza i może pochwalić się wysoką skutecznością. Jest miasto, które żyje piłką, jest dobra […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Warta Poznań – cztery lata temu III liga, dziś apetyt na Ekstraklasę

Warta Poznań rozpoczyna dziś ostatni etap walki o powrót do Ekstraklasy. Niemal dokładnie cztery lata temu warciarze szykowali się do walki o to, by zagrać w barażach o awans do II ligi. Dziś mają już pewną licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pozostaje tylko tę promocję do Ekstraklasy wywalczyć. „Zieloni” po cichu przedłużyli kontrakty […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Czy Unia Tarnów poczeka na baraż z Cracovią II do czasu, aż Cracovia I skończy sezon?

Unia Tarnów zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie IV ligi i chciałaby zagrać baraż o wejście piętro wyżej ze zwycięzcą drugiej grupy, Cracovią II. Niestety na razie nie wiemy, kiedy do tego dojdzie. Dlaczego? Zdaniem Unii, Cracovia II nie chce grać bez posiłków powołanych… z pierwszego zespołu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że koronawirus spowodował duży […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Izolacja? Kto by się tym przejmował. Racowisko kibiców na treningu Resovii

Dwutygodniowa izolacja. Ograniczone wejścia dla przedstawicieli mediów, początkowo brak kibiców na stadionie. Pełne bezpieczeństwo, dostosowanie obiektów do wyjątkowych okoliczności, podział na strefy. Słowem – wszystko przygotowane na tip top. Wszystko to po to, żeby bezpiecznie wrócić do gry. Tak miało to wyglądać nie tylko w Ekstraklasie i I lidze, ale też II lidze, w której […]
03.06.2020
Blogi i felietony
03.06.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Leczenie nałogów to długa, trudna, żmudna praca, podczas której powodzenie każdego kolejnego kroku zależy nie tylko od uzależnionego, ale też od całego jego otoczenia. Zwłaszcza otoczenia najbliższego – rodziny, przyjaciół, pracodawców, grupy społecznej, w której człowiek walczący ze swoimi słabościami się porusza. Nie trzeba być magistrem psychologii, by domyślić się, że po wyjściu z kliniki […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Regres motoryczny Wisły, mądrość Legii i efekt Bartoszka

W trakcie tej przerwy spowodowanej pandemią zastanawialiśmy się – jak to całe zamieszanie z brakiem treningów wpłynie na zespoły PKO Bank Polski Ekstraklasy? Czy będziemy oglądać poprawę pod względem fizycznym – bo przecież był odpoczynek oraz czas na złapanie świeżości? Czy może jednak zawodnicy będą snuli się jak muchy w smole i zaobserwujemy wyraźny spadek […]
03.06.2020
Weszło Extra
03.06.2020

Dyrektor sportowy – to nie brzmi dumnie. A powinno!

Mnóstwo jest powodów, dla których polska piłka klubowa nie tyle znajduje się w tak zwanej ciemnej dupie, co urządziła się w tym miejscu już tak dawno temu, że właśnie jest na etapie wymiany mebli w sypialni, bo stare się znudziły. Jeśli ktoś mówi wam, że zna jedną przyczynę – po prostu kłamie. Ale jeśli ktoś […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Roznosiłem wirusa, i co mi zrobicie? Gasperini pomylił odwagę z odważnikiem

Znacie pewnie ten cytat z „Młodych Wilków” – nigdy do niczego się nie przyznawaj. Złapią cię pijanego w samochodzie, mów, że nie piłeś. Złapią cię za rękę na kradzieży, mów, że to nie twoja ręką. Cóż, nie będziemy tego podejścia bronić, ale niezmiernie dziwi nas fakt, że niektórzy po zrobieniu czegoś absurdalnie głupiego, ale to […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Rafał Górak: „Chcieliśmy grać. Czulibyśmy niesmak z awansu przy zielonym stoliku”

O ile powrót Ekstraklasy cały czas wydawał się dość prawdopodobny, o tyle wznowienie rywalizacji w I czy – zwłaszcza – II lidze wcale nie było takie oczywiste. Wychodzi jednak na to, że do grania wracają wszystkie trzy szczeble centralne w Polsce. Dziś drugoligowcy ponownie inaugurują rundę wiosenną. Z powrotu na boisko raduje się trener GKS-u […]
03.06.2020
Bukmacherka
03.06.2020

Eintracht przełamie defensywę Werderu? Sprawdź typy na Bundesligę w BETFAN!

Środowy rodzynek z Bundesligi na pewno ucieszy fanów niemieckiego futbolu. W końcu musieli oni czekać aż dwa dni na kolejną porcję wrażeń zza zachodniej granicy… Mecz Werderu z Eintrachtem to ciekawa propozycja, zwłaszcza z uwagi na to, że pojedynki tych drużyn zwykle dostarczały sporych emocji. Czego spodziewać się po tym meczu? Sprawdźcie nasze propozycje typów […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Boniek: Obniżyć pensje piłkarzom – i to na stałe. Będą trenować mocniej

– Kluby szybko ustaliły, że w czasie kryzysu piłkarze powinni zarabiać połowę pensji, a ja uważam, że trzeba by obniżyć wynagrodzenia na stałe. Wtedy chcieliby trenować trzy razy mocniej, by wyjechać za granicę i zarobić więcej. W Polsce wielu piłkarzy ma eldorado, zwłaszcza ci z Europy Środkowej i Bałkanów. Ci gracze są ważną częścią niektórych […]
03.06.2020
Weszło
02.06.2020

Najlepsze zostawili na koniec. Michał Żyro skradł show w hicie w Legnicy

Nie oszukujmy się, nie był to mecz, na który czekaliśmy przez całą kwarantannę. Jest wtorek, jest 20.40, deszcz nasuwa z takim impetem, że piłkarze mogą z miejsca wziąć udział w reklamie szamponu albo bollywoodzkim musicalu. A jednak, kiedy już po 15 minutach mieliśmy dwie bramki i jedną awarię systemu nawadniającego, który włączył się bez wyraźnego […]
02.06.2020