post Avatar

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

– Kasuj Sasza! Nikt się nie zorientuje.

Takie słowa mógł usłyszeć pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej od swoich przełożonych. Chyba, że działał sam i dyski dostarczone śledczym z WADA padły ofiarą wstrętnego sabotażu. Możliwe, że dane na nośnikach zmieniły się same, ewentualnie pod wpływem jakiegoś magicznego czynnika, który spowodował to nieporozumienie. Niewykluczone, że post factum winni wszystkiemu będą „pszeki praklate”, w końcu to nasz rodak Witold Bańka od stycznia będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej.

Dziewiątego grudnia ta właśnie organizacja podejmie decyzję w sprawie udziału sportowców z Rosji w zawodach międzynarodowych. Od śledczych, którzy badali dla niej wyżej wspomniane dokumenty dostała rekomendację, żeby na cztery lata zabrać możliwość startu na wszystkich światowych imprezach sportowych. Dotyczy to zarówno Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku w Tokio jak i na przykład piłkarskiego mundialu 2022. Co takiego ustalili członkowie niezależnej komisji do spraw przestrzegania Światowego Kodeksu Antydopingowego (CRC), że Rosjanom grożą tak surowe kary? Musimy cofnąć się chwilę w czasie…

***

Igrzyska w Soczi miały być propagandowym sukcesem Rosji, wracającej na światowe salony. Sukcesem pod względem organizacyjnym. Cały glob miał z podziwem patrzeć na nowoczesne obiekty jak i odświeżone miasto. Sportowcy z kolei mieli swoimi zwycięstwami rozsławiać imię swojej ojczyzny.

Reprezentanci Sbornej zdobyli łącznie trzydzieści trzy krążki, w tym trzynaście złotych wygrywając klasyfikację medalową.

***

W grudniu tego samego roku niemiecka telewizja ARD emituje film dokumentalny „Tajemnice dopingu – Jak Rosja produkuje swoich zwycięzców”.

Film przerażający, który ukazuje jak w zorganizowany sposób podmioty, teoretycznie mające walczyć z dopingiem w rosyjskim sporcie, de facto są ważnym ogniwem systemu mającego na celu jego tuszowanie.

Manipulowanie przy próbkach czy swoisty system „opodatkowania” nagród sportowców w zamian za parasol ochronny musiały budzić skojarzenia z czasami wyścigu farmaceutycznego. Jednego z frontów „zimnej wojny” w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Film wywołuje poruszenie i powoduje, że WADA żąda od Rosjan próbek z laboratorium w Moskwie. Nie otrzymuje ich. Do zniszczenia ponad ośmiu tysięcy próbek przyznaje się – w 2016 roku w wywiadzie dla New York Timesa – były szef moskiewskiej instytucji Grigorij Radczenkow. Dodatkowo opisuje proces oszustw w bazach danych i sugeruje, że cały proces przebiega pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sportu i Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Czy w Rosji ktokolwiek reaguje racjonalnie na oskarżenia?

Naturalnie nie.

Małżeństwo Stiepanow, które wystąpiło w niemieckim filmie, musi wyjechać z kraju. Wywiad Radczenkowa komentuje z kolei honorowy prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Leonid Tjagaczew mówiąc, że „Radczenkow powinien zostać zastrzelony”. Dodatkowo Władimir Putin sugeruje, że „głupiec powinien odpowiedzieć przed sądem”.

Komisja powołana przez WADA potwierdza oskarżenia, które pojawiały się w mediach. Wychodzą na jaw szczegóły oszustw podczas olimpiady w Soczi. Szczegóły, które bardziej przypominają treść powieści Iana Fleminga niż kulisy zawodowego sportu. W tle mamy szpiegów z GRU, hackowanie serwerów czy włamania na prywatne konta sportowców. Świat dowiedział się miedzy innymi o podmienianiu próbek przez dziury w ścianie. Na bieżąco pracowało laboratorium produkujące fałszywki. Raportowi komisji towarzyszy sugestia żeby Rosję wykluczyć z Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Smutne jest to, że poza sportami olimpijskimi czy piłkarzami w cały proceder zamieszani byli również… sportowcy paraolimpijscy.

Lata śledztw znajdują swój finał piątego grudnia 2017 roku. Na specjalnym posiedzeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski podejmuje decyzję o zawieszeniu członkostwa Komitetu Olimpijskiego Rosji i rosyjskich członków MKOl. Dodatkowo wykluczono ze struktur olimpijskich rosyjskiego Ministra Sportu i nakazano zapłacenie 15 milionów dolarów za koszty śledztwa.

Rosjanie rywalizują na zimowych Igrzyskach w Pjongczangu indywidualnie, pod flagą olimpijską.

Rosyjskie laboratorium traci swoją akredytację.

***

Sportowcy, którym nie udowodniono stosowania dopingu, a nie byli też zamieszani w proceder manipulowania danymi, dostają pozwolenie na start na międzynarodowych zawodach pod neutralnymi barwami. Odwieszony zostaje Rosyjski Komitet Paraolimpijski. Wszystko to dzieje się warunkowo. RUSADA, Rosyjska Agencja Antydopingowa pod ścisłą kontrolą światowej centrali, odzyskuje licencję na badanie sportowców. Na dokumentacji przekazywanej z Rosji opierają się miedzy innymi decyzje IAAF dopuszczające zawodników do startów.

Cała para jednak idzie w gwizdek i wszystko psuje wstrętny Sasza i jego nieuwaga w obsłudze komputera.

***

WADA swoją decyzję o warunkowym odwieszeniu akredytacji dla Rosjan wiąże z obowiązkiem przekazania próbek sportowców z lat 2011-2015 i całej dokumentacji elektronicznej. Strona rosyjska nie dotrzymuje oczywiście terminów określonych w umowie.

W międzyczasie pojawiają się wątpliwości dotyczące prawdziwości badań lekkoatlety Deniła Łysenki. Okazuje się, że dokumentację medyczną halowego mistrza świata w skoku wzwyż podpisali nieistniejący lekarze.

Śledczy zajmujący się analizą dostarczonych w końcu przez Rosjan danych informują, że większość z nich jest niekompletna. Dodatkowo przekazują wiadomość, że duża część to sfabrykowane albo modyfikowane materiały. Skala? Ekspert Komisji CRC podał, że w pierwszej badanej grupie danych trzystu sportowców, tylko przy czterdziestu siedmiu nie było wątpliwości co do prawdziwości dostarczonego materiału.

Efektem sugestia, która może kosztować Rosję prawo do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2021 roku. To samo spotkałoby mistrzostwa świata w siatkówce 2022 i miedzy innymi czempionat globu w hokeju na lodzie w 2023 roku.

Ta strata bolałyby Rosjan szczególnie i byłyby wizerunkową katastrofą. Sport przecież jest jednym z elementów polityki prezydenta Putina mającej na celu sławienie imperium na każdej płaszczyźnie. Brak nie tylko sportowców pod rosyjską flagą na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich ale i odebranie prawa do organizacji wielkich wydarzeń sportowych to ogromny cios w te cele.

Na razie komentarze z Moskwy są mieszaniną oburzenia na ewentualną surową karę i lekceważenia znaczenia niewiele wartej „rekomendacji”. WADA jednak wydaje się mieć dość wieloletniego przeciągania liny i wszystko wskazuje na bardzo surową karę.

Wszystko wyjaśni się 9 grudnia w Paryżu gdzie obradować będzie WADA. Decyzje mogą mieć wielkie znaczenie i przemeblować krajobraz sportowy na najbliższe cztery lata.

Tyle ma trwać ewentualne zawieszenie Rosjan.

Cztery lata kolejnych negocjacji i walki z wiatrakami?

Bo czy jeśli nad rosyjskim sportem sprawują opiekę resortowe „siłowiki”, to cokolwiek może się zmienić?

***

PS. Stop zwolnieniom z Wf’u

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Blogi i felietony
28.03.2020

Pożar w piłkarskich obozach dla najemników

ESA uchwaliła wczoraj, że obcina piłkarzom pensje o połowę. Moim zdaniem błąd – trzeba było od razu uchwalić, że od jutra Ekstraklasa zakazuje na świecie dalszych zarażeń koronawirusa. Nie jestem prawnikiem. Moja wiedza prawnicza kończy się na filmach „Lęk pierwotny”, „Sędzia”, „Adwokat diabła”, sprawie OJ Simpsona, książkach „Firma” i „Zabić drozda”, a także – a […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Yunost pewnie zmierza po tytuł – postaw na hokej w Superbet!

Yunost Mińsk świetnie rozpoczął finałową potyczkę z Szachtarem Soligorsk. W pierwszym meczu o mistrzostwo Białorusi w hokeju gospodarze wygrali aż 5:1. Drugie spotkanie na własnym terenie będzie dla faworytów finału szansą na zwiększenie przewagi. Sprawdzamy, na co warto postawić w drugiej odsłonie tej rywalizacji! Yunost Mińsk – Szachtar Soligorsk Ostatnie mecze bezpośrednie: WRWWR Poprzednie mecze […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Kluby czekają na koniec pandemii. My nie wiemy, czy przystąpimy do rozgrywek…

– Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie kluby czekają na koniec pandemii i wznowienie rozgrywek z większymi czy mniejszymi problemami. Raczej każdy przystąpi do rozgrywek. My tego pewni nie jesteśmy. Sytuacja z wirusem tylko tę sprawę pogłębiła i spowodowała, że nasze problemy z dużych stały się ogromne. Nie wiemy kompletnie, co nas czeka […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Wysokie kursy na Szachciora – sprawdź ofertę Totolotka!

Szachcior Soligorsk zimą wzmocnił się po to, żeby w nowym sezonie włączyć się do gry o mistrzostwo kraju. Po słabym początku piłkarze z Soligorska mogą pokazać siłę na lubianym terenie. Haradzieja jeszcze nigdy nie postawiła się mocniejszemu rywalowi, a my możemy na tym nieźle zarobić. Sprawdźcie, co warto postawić w Totolotku! FK Haradzieja – Szachcior […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Świerczewski, Sawicki, Kowalczyk i Rokuszewski u Stanowskiego!

Wczoraj intensywny dzień – pakiet pomocowy PZPN-u jeszcze nie został dobrze przeanalizowany przez środowisko, a już rekomendację ścięcia pensji o połowę opublikowała Ekstraklasa SA. Krzysztof Stanowski zaprosił do omówienia wczorajszego dnia sekretarza generalnego PZPN-u, Macieja Sawickiego, oraz właściciela Rakowa Częstochowa, Michała Świerczewskiego. Ponadto w „Stanie Futbolu” stali goście, Wojciech Kowalczyk oraz Mateusz Rokuszewski. Zapraszamy! Program […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Kryzys sprawi, że kluby Ekstraklasy spojrzą wreszcie w stronę akademii?

– Dziś trudno przewidzieć jakikolwiek scenariusz, bo sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Ale kiedy wrócimy do normalnego życia, a kluby do grania, może się okazać, że trzeba będzie pewne rzeczy poukładać na nowo. Zaczynając od budżetów, a na kadrach zespołów kończąc. Szukanie oszczędności może doprowadzić do sytuacji, w której do tej pory niechętnie […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

BATE wraca na zwycięski szlak? Postaw na to w Milenium!

Wicemistrzowie Białorusi są na musiku. Po porażce w pierwszej kolejce znaleźli się nawet w… strefie spadkowej. Teraz czeka ich wyjazdowe starcie z sąsiadem w tabeli ligowej, więc wygrana jest ich koniecznością. Co warto postawić w sobotnich meczach ligi białoruskiej? Sławija Mozyrz – BATE Borysów Ostatnie mecze bezpośrednie: PPPPR Poprzednie spotkania Sławiji: PWWPW Ostatnie mecze BATE: […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy nie miał dla mnie czasu

– Spędziłem w tym klubie wiele lat. Najpierw jako piłkarz. Bywało ciężko, wiele lat nawet nie zarabiałem tutaj pieniędzy, a co więcej dokładałem. Zresztą nie tylko ja. Nie brakowało ludzi, którym bardzo zależało na istnieniu Piasta i pomagali wpłacając środki. Nie mówię nawet o sponsorach, ale też właśnie o piłkarzach. Na pewno nie było możliwości […]
28.03.2020
Weszło
27.03.2020

I liga wzorem Ekstraklasy – minus 50%, 4 tysiące kwoty minimalnej!

To było pewne jak sobota po piątku – po tym, jak komunikat na temat obniżenia kontraktów piłkarzy wydała Ekstraklasa, na podobny krok zdecydowały się władze zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej. Podobny, bo taki sam być rzecz jasna nie mógł, gdyż pierwsza liga operuje na trochę innych kwotach. I tak jak zgadzają się procenty – tu i […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (61-70)

Kto ucieszył się, że może odebrać wypłatę w kafelkach? Kto do kogo w loży VIP krzyczał, że ma „spierdalać”, a potem zmienił zdanie, że jednak ma „wypierdalać”? Czyj podpis tatuowano na ręce? Kto chciał przekonać PZPN, że piętnaście minut przerwy to za mało, bo nie da się skorzystać z cateringu i wrócić na czas? Zapraszamy […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Gorąca prośba do prezesów – nie rozwalcie pieniędzy od PZPN-u

PZPN zrobił to, co właściwie musiał zrobić w tej sytuacji – zaproponował klubom pomoc, a kluby tę pomoc przyjmą, bo innego wyboru nie mają. Po to związek chomikował pieniądze na koncie, by właśnie w takim momencie móc nimi ulżyć reszcie: na nic przydałyby się te miliony pod materacem, gdyby liga padła. Natomiast mam gorącą prośbę […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„Cięcia u piłkarzy to najlepsze, co spotkało kanapowych hejterów”. Ligowcy o decyzji Ekstraklasy

Mamy dużo numerów w naszej redakcyjnej bazie. Chcemy porozmawiać na jakiś temat o konkretnym klubie? Nie ma problemu – lista jest bogata. Ale dzisiaj coś było chyba nie tak z siecią telekomunikacyjną, bo większość telefonów odbierał jeden człowiek. Miał być piłkarz X, był on. Miał być zawodnik Y, był on. Miał być działacz Z, był […]
27.03.2020
Kanał Sportowy
27.03.2020

Smokowski i Pol o programie pomocowym PZPN, Hejt Park ze „Smokiem” i Podolińskim

Tomasz Smokowski i Michał Pol zapraszają na specjalny program dotyczący pomocy od PZPN dla polskich klubów. A po jego zakończeniu – HejtPark. Gościem Robert Podoliński.
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Prawnik: „Odbieram uchwałę Ekstraklasy jako środek nacisku, a nie rozwiązanie, które zamyka sprawę”

ESA wydała uchwałę, która ma obciąć pensje piłkarzom o połowę. Czasami jednak zdrowy rozsądek swoją drogą, a prawo – inną. Pytanie brzmi więc: czy taka decyzja w ogóle ma umocowanie prawne? Spytaliśmy o to więc Mateusza Stankiewicza, prawnika, specjalisty od prawa sportowego. Jego zdaniem – nie ma. A piłkarze, jeśli zdecydowaliby się iść na wojnę, […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Zamiast Klubów Kokosa otwierajmy Kluby Wesołego Szampana

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką. Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Oficjalnie: kluby Ekstraklasy mogą obniżyć pensje piłkarzy o połowę

Mocny komunikat Ekstraklasy SA. Rada Nadzorcza uchwaliła dziś zasady, na jakich kluby mogą obniżać kontrakty swoich zawodników. No i tym graczom, którzy nie chcieli godzić się na niższe zarobki polubownie, tak czy siak dostanie się po tyłkach. Najważniejszy element komunikatu? Kluby mogą obniżyć pensję zawodnika o 50%, aż do kwoty 10 tysięcy złotych. Czytamy w […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„50 procent klubów zastanawiało się nad startem w nowym sezonie”

Kryzys nikogo nie oszczędza, najwięksi muszą ciąć koszty. Ale jednak nie da się ukryć – z dala od najbardziej uczęszczanych piłkarskich traktów i bez kryzysu zdarzało się ledwo wiązać koniec z końcem. Druga liga, czyli trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce, to dobry przykład – już wysoko jeśli chodzi o hierarchię w piramidzie piłkarskiej, już poziom […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Pomoc od PZPN-u? To dalej równanie z wieloma niewiadomymi

– Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny jest termin, w jakim pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową klubów będzie w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Z […]
27.03.2020