Jagiełło: Debiut smakował jak dobre spaghetti. Apetyt tylko rośnie

Opublikowane 22.10.2019 14:38 przez

redakcja

Roi się od Polaków we Włoszech, ale jak pokazał nam początek sezonu Serie A, ich losy są bardzo różne. Najbardziej kłują w oczy odstrzeleni do Serie B Patryk Dziczek i Paweł Jaroszyński. Z kolei Żurkowski, Walukiewicz czy Jagiełło zniknęli nam trochę z radaru. Ten ostatni dostał szansę debiutu z Parmą, wchodząc w niedzielę wieczorem na 20 minut. Jak Filip odnajduje się we Włoszech? Ile energii poświęcił na naukę języka. Jak wygląda jego sytuacja w zespole? Porozmawialiśmy z nim na ten temat. 

Dzień po debiucie makaron smakował lepiej?

Tu codziennie smakuje dobrze. Jest zadowolenie, że udało się zadebiutować, że dostałem szansę pokazania się. Ale też nie ma co popadać w jakiś huraoptymizm, bo zagrałem dopiero 20 minut.

Nie ma co popadać w huraoptymizm, ale trochę na debiut czekałeś.

Jak powiedziałem, cieszę się bardzo. Czekałem na to tak naprawdę od końca sierpnia, kiedy zaczęła się liga. Czekałem, obserwowałem sytuację.

Dlaczego tyle musiałeś wzmacniać swoją cierpliwość?

Uważam, że jedynym powodem, przez który nie grałem, był brak doświadczenia na poziomie zawodników, którzy grają u nas w środku pola – jak Radovanović czy Lasse Schone. To są mega doświadczeni piłkarze i właśnie dlatego dopiero teraz dostałem szansę. Patrząc na treningi i aspekty czysto piłkarskie, już dawno bym zadebiutował. Cierpliwie czekałem, ale nie siedząc na tyłku, tylko pracując. Najpierw w Polsce – po podpisaniu kontraktu z Genoą szykowałem się do tego wyjazdu pół roku. Zdawałem sobie sprawę, że mogę mieć na początku miesiąc, dwa miesiące bez gry. To nie będzie tak, że wyjdę i od razu zacznę grać. Jak zapytasz znajomych czy moją narzeczoną Agnieszkę, nawet ona ci powie, że podchodziłem do tego spokojnie, cierpliwie. Pracowałem, pokazywałem na każdym treningu trenerowi, że warto na mnie stawiać. Ale głód rósł i że teraz przyszedł ten wyczekiwany moment, to smakuje świetnie, jak dobre, włoskie spaghetti. Apetyt tylko rośnie.

Agnieszka jest cały czas z tobą?

Przyjechała na początku sierpnia. Wcześniej wybrałem tylko mieszkanie. Ona ogarnęła dom, zajmuje się nim. Na pewno bez niej bym sobie tutaj nie poradził, bo to, co ona zrobiła w domu i dla mnie, to jest naprawdę coś dużego. Jest tutaj cały czas, teraz pojechała tylko na dwa tygodnie pozałatwiać swoje sprawy do Polski, ale wraca już jutro i będzie ze mną do świąt Bożego Narodzenia.

Powiedziałeś, że bez niej byś sobie nie poradził. A jak radzi sobie ona?

Dobrze, w Lubinie wspólnie chodziliśmy na lekcje włoskiego. Ja byłem bardziej gorliwy w nauce, wiedziałem, że to dla mnie kluczowe do dobrego wejścia w drużynę. Agnieszka uczy się włoskiego, ale zna angielski, więc bez problemu sobie radzi. Mamy już tutaj znajomych, z którymi ja się komunikuję po włosku, Agnieszka też po angielsku, więc nie ma już z tym problemu. Pierwszy miesiąc to wiadomo – nowe otoczenie, nowy kraj, wszystko inne. I jesteśmy w tym „nowym” non stop razem. Jak jakiegoś dnia mieliśmy siebie dość w Lubinie, to ona pojechała do rodziców, ja gdzieś do kolegów. A tutaj jesteśmy ze sobą dwadzieścia cztery godziny na dobę. Była to dla nas nowa sytuacja. Na początku się tego bałem, jak to będzie, ale bardzo dobrze się dogadujemy, jesteśmy zżyci, nie nudzi się nam, także jest super.

Krzysiek Piątek w „Weszło butami” powiedział, że największy pantoflarz w Zagłębiu to… sam wiesz..

(śmiech) Jak się poznawałem z Agnieszką, to Krzychu był jeszcze w Zagłębiu. A wiesz, jak to na początku – chciałem się pokazać z jak najlepszej strony. Jesteśmy ze sobą pięć lat i to już są normalne relacje, świetnie się dogadujemy. Jest już moją narzeczoną, planujemy ślub w niedalekiej przyszłości, także wszystko po kolei, powolutku.

Tęsknicie za Polską czy jednak trafiliście do innego, trochę lepszego świata?

Bardzo dobrze nam się żyje. Ale przez pierwsze dwa miesiące brakowało mi Polski, rozmów ze znajomymi, klimatu z Lubina.

Konrad Forenc mi mówił, że dzwonisz do niego – jak nie każdego dnia, to w każdym tygodniu.

Właściwie ze wszystkimi mam dobry kontakt. Praktycznie codziennie rozmawiam z Dominikiem Jończym, Damianem Oko, Arturem Siemaszko, Adrianem Błądem. Z „Forim” właśnie, z Kubickim. Dzisiaj rozmawiałem z Filipem Starzyńskim. Zawsze mnie denerwowało, gdy ktoś wyjeżdżał z Zagłębia i się odcinał, nie utrzymywał kontaktu. Staram się być takim, który je utrzymuje. Brakuje mi rozmów ze znajomymi ze starej szatni, więc staram się być na bieżąco w takich relacjach.

A z Polakami grającymi we Włoszech masz jakiś kontakt?

Nie za bardzo. To znaczy z Karolem Linettym albo Beresiem mógłbym mieć dobry kontakt, jesteśmy Polakami i widzieliśmy się, kiedy podpisywałem kontrakt, ale dziwnie byłoby napisać coś typu: „hej, wyjdziemy gdzieś?”, bo tak naprawdę rozmawiałem z nimi raz w życiu. Co innego, kiedy się poznasz w szatni. Wyjdziesz gdzieś raz, drugi. To jest naturalne nawiązywanie kontaktu. Gdybym miał to kogoś teraz napisać, to byłoby trochę sztuczne, nie byłoby to w moim stylu. Ale po meczu rozmawiałem z Krzyśkiem Piątkiem. Na Cagliari rozmawiałem z Walukiewiczem. Jak gra jakiś Polak, zawsze staram się podejść i pogadać.

A jak z gadaniem z miejscowymi?

Intensywnie uczyłem się przez cztery miesiące włoskiego, ale kiedy przyjechałem do Ligurii, tak naprawdę rozumiałem tylko pojedyncze słowa. Myślałem, że będę rozumiał dużo więcej. Nie potrafiłem złapać kontekstu zdania. Miałem szczęście, że Paweł Jaroszyński był tu na początku i dużo mi pomagał, tłumaczył. Jak mieliśmy pierwszy obóz, miałem jeszcze po dwóch treningach lekcje włoskiego. Zmęczony, ale wiedziałem, że muszę to ogarnąć, bo bez języka sobie tutaj nie poradzę. A teraz mamy końcówkę października, normalnie chodzę z chłopakami na kolację. Rozmawiamy po włosku, rozumiem odprawy trenera Andreazzoliego. Już nie potrzebuję tłumaczenia na angielski.

Z Polakami po włosku się rozmawia łatwiej niż z Włochami?

Miałem jedną nauczycielkę języka włoskiego, uczyłem się powoli. Ale tak, mamy tutaj chłopaków z Ameryki Południowej, z Afryki i z nimi się inaczej rozmawia po włosku, po angielsku. Nie mają takiego akcentu. Jeżdżę z nimi na treningi, oni jeżdżą ze mną. Normalnie z nimi rozmawiam – tak jak teraz z tobą. Natomiast Włochów z ich akcentem, kiedy szybko mówią, nie zawsze łatwo zrozumieć.

Włochów da się lubić?

Tu wszyscy są otwarci. W porównaniu z Lubinem jest różnica. Małe miasto, wszyscy się znają. Tutaj wychodzisz na miasto i jesteś anonimowy. Możesz pójść na kolację z dziewczyną, nikt do ciebie nie podchodzi, nie prosi o autograf. Jak idę do sklepu i czegoś potrzebuję, to zawsze z uśmiechem pomagają. To mi się podoba. Ale nie chcę narzekać na Polskę, bo nasz kraj i Lubin też mi się podobają. Tu i tu jest po prostu inna kultura.

Wiosną w Lubinie uczyłeś się mocno włoskiego, poza słownictwem i gramatyką oglądałeś filmy, seriale po włosku?

Z seriali próbowałem oglądać „Gomorrę”, ale Paweł Bochniewicz powiedział mi na kadrze, żebym tego nie oglądał, bo to język neapolitański, który nigdy nie będzie mi potrzebny, więc przestałem. Teraz zacząłem oglądać „Suburrę” po włosku.

W Zagłębiu byłeś jednym z tych, którzy nie tykali piwa. Jak już, to jedno. Włosi słyną z podeścia, że lampka wina do obiadu to nie grzech i nawet sportowcy nie muszą się z tym kryć.

W ogóle nie widziałem, by ktoś tu pił piwo. Może ewentualnie jak byliśmy na obozie, to jedno piwo ktoś wypił, rządzi wino. Goran Pandew zorganizował niedawno kolację urodzinową i piliśmy tylko wino. Ale wiesz – wypijesz lampkę, dwie, trzy i coś zjesz. Tę lampkę pijesz sobie przez pół godziny, siedzisz sobie, gadasz, sączysz. To nie jest tak jak u nas, że pijesz jedno piwo w dziesięć minut, zaraz drugie. Tutaj jest inaczej, spokojniej. Nie spotykasz się na wino, tylko pogadać, a lampka wina to dodatek. W Polsce idziesz na kolację z drużyną na trzy-cztery godziny, rozmawiasz o wszystkim, zasiedzisz się. Tutaj kolacja drużynowa to półtorej godziny, zjedliśmy, napiliśmy się i rozeszliśmy. Jest inny klimat.

Jesteś wychowankiem Zagłębia, w „jedynce” byłeś od 16. roku życia, więc teraz dopiero drugi raz w życiu poznajesz nową szatnię.

Przez pierwszy miesiąc byłem cicho, słuchałem i musiałem się oswoić z językiem. Miałem najlepszy kontakt z chłopakami z Ameryki Połudnowej: z Antonio Sanabrią, Cristianem Romero, który teraz podpisał kontrakt z Juventusem. Dziś coraz więcej rozmawiam z Włochami. Szatnia jest inna. W Zagłębiu przychodziliśmy godzinę przed treningiem – pogadać, pograć w siatkonogę, robiliśmy siłownię. Tu przyjeżdżamy godzinę przed zajęciami, masz śniadanko, schodzisz sobie 10 minut przed ćwiczeniami, wcześniej oglądasz telewizję i wiesz wszystko, co mówią o piłce. Schodzisz po treningu, dwadzieścia minut, pół godziny, już nikogo nie ma. Niektórzy zrobią jeszcze coś dla siebie, no i tyle. W Lubinie potrafiliśmy dwie i pół godziny po treningu zostać, grać w siatkonogę, rozmawiać w szatni.

Mateusz Borek mówi, że Polak za granicą mógłby sobie poradzić w meczu, ale do meczu w sobotę musi dojść walką w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, piątek. Poradziłeś sobie z intensywnością treningu?

Mieliśmy ciężkie przygotowania w Zagłębiu z trenerem Stokowcem. Tak samo wspominam obozy z trenerem Van Daelem czy Lewandowskim. Ale to, co tutaj trenujemy – ja przez pierwszy miesiąc chodziłem spać o 21:00, bo nie mogłem wytrzymać takiego codziennego wysiłku. Codziennie biegaliśmy, gierki po czterdzieści minut na każdym treningu. I tak cały czas. Dzień w dzień biegamy i gierki. I nie ma narzekania, że znowu to samo. Tu każdy wychodzi i walczy o swoje. Sam wiesz, jak jest. Jak w Polsce jest bieganie czy długa gierka, to zaraz narzekanie. Ja gram szybko piłką, rozwijają mnie te treningi. Gierka na jeden, dwa kontakty. Nie możesz dryblować, zastanawiać się, tylko musisz szybko podejmować decyzje. To jest cięższe niż przyjęcie, poprawianie sobie piłki, drybling.

To było też widać w debiucie z Parmą. Szukałeś pierwszego zagrania do przodu, potem wziąłeś rzut wolny, który był minutę po twoim wejściu. Kiedy piłkarze Parmy zapędzili cię do linii, ty zagraniem fałszem między nimi otworzyłeś drogę koledze. Widać było, że myślisz o grze do przodu, dynamice, cofanie piłki nie wchodziło w grę. Zebrałeś dobre recenzje za te 20 minut.

Debiut mógł być wcześniej. Czułem, że mogę wejść z Milanem przed przerwą reprezentacyjną. Ale tak się potoczyło, że nasz kapitan doznał kontuzji, potem była czerwona kartka, czyli już dwie wymuszone zmiany. Ale przed Parmą mówiłem sobie: stać cię na grę tutaj i albo wejdziesz i im pokażesz, że możesz się liczyć w tym zespole albo zagrasz na alibi i więcej nie wejdziesz. Uważam, że wykorzystałem te dwadzieścia minut.

Czekasz na jakiegoś rywala?

Nie, bardziej czekam na grę. Możliwe, że za tydzień znowu będę miał okazję się pokazać. A za dwa tygodnie gramy z Juventusem.

Kusi, żeby zagrać przeciwko Cristiano Ronaldo, nie oszukujmy się.

Gramy w Turynie, więc nie tylko Cristiano Ronaldo, chodzi ogólnie o Juventus. To będzie dla mnie wielkie wydarzenie, jeśli ja tam zagram.

Zmieniłeś Lasse Schone pół roku po tym, jak on grał w półfinale Ligi Mistrzów. To jest najlepszy piłkarz, którego możesz podpatrywać?

Pod względem piłkarskim, technicznym uważam, że on jest najlepszy. Jest mały, zwinny, ma szybką nogę. Jak ma piłkę przy nodze, no nie ma szans, by mu ją odebrać.

Często słyszysz hasło „Pio! Pio! Pio!”?

Nie, nic z tych rzeczy. Raz na mieście widziałem, jak ktoś sprzedawał koszulkę Krzyśka, ale nie słyszałem jeszcze, by ktoś mnie do niego porównywał. Inna pozycja, robi wielką karierę. Tutaj mnie nawet ludzie jeszcze nie rozpoznają. Może jedna, dwie osoby podejdą, zrobią zdjęcie, ale tak to nie. Spokojne życie. Można się skupić na pracy, na treningu, żeby się dobrze pokazać, pracować nad sobą.

Masz już jakąś knajpę, do której wpadasz na pizzę, makaron czy preferujesz jedzenie w domu?

Pizzę jadłem tylko raz, odkąd tu przyjechałem. Nie mam tutaj ochoty na takie jedzenie. Tu jest tyle restauracji, w każdej jest przepyszna kuchnia. Zamawiam mięso, steki, wieprzowinę, takie rzeczy. Jeśli chodzi o makaron, jem w klubie, bo w domu Agnieszka robi mi najczęściej sałatki.

Czyli węglowodanów mało.

Wieczorem mało, tylko w klubie. Tutaj mamy ważenie co trzy-cztery dni.

Ile masz?

Jak przyjechałem, miałem 75,8 kg, teraz mam 75,76. Zawsze w granicach 75,5-76 kg.

Mówiliśmy wcześniej, jak świetnym piłkarzem jest Lasse Schone. A Pandew? On też robi wrażenie, czy już więcej znaczy w szatni niż na boisku?

Pandew też robi wrażenie na treningu. Według mnie to jest taka dziesiąteczka lub podwieszony napastnik. Idealnie, żeby był typowy napastnik i pod nim Goran, który potrafi zagrać fałszem, kiwnąć, znaleźć miejsce. Super zawodnik. Na murawie widać, że grał wysoko, wygrał Ligę Mistrzów.

W końcu grał u Mourinho.

A poza tym jest normalną osobą. Mógłby patrzeć na mnie z góry, a zawsze podejdzie, zagada, przybije piątkę, pochwali. Przedwczoraj czekałem na chłopaków, bo jechałem z nimi do klubu. On jedzie, zobaczył mnie i pyta – na kogo czekam, że może mnie zabrać. Mega zawodnik i osoba.

Czesław Michniewicz napisał na Twitterze: „nareszcie debiut Filipa Jagiełły”. Ty mógłbyś już nie obchodzić trenera, bo nie ten wiek i nie ta kadra, ale macie jeszcze jakiś kontakt? Przekazuje ci wskazówki?

Tak, mamy kontakt. Napisałem do trenera po wygranych meczach eliminacyjnych. Życzę mu wszystkiego dobrego. Mam nadzieję, że z tą kadrą zrobi co najmniej taki wynik, jaki my zrobiliśmy w tym roku. Albo jeszcze lepszy, bo uważam, że trener jest bardzo dobrym szkoleniowcem. Wczoraj mu podziękowałem. Życzę mu wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że on mi też. Praca to praca, a człowiekiem zawsze trzeba być, bo gdybyś łączył piłkę i życie prywatne, to byś zwariował. Mamy dobre relacje. Zresztą przed Genoą to z nim zagrałem pierwszy raz na włoskich boiskach.

Rozmawiał Samuel Szczygielski

Fot. newspix.pl

Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Weszło
01.11.2021

Miłość to za mało. Jak Latające Osły spadły w przepaść

Ciepły majowy dzień, tak typowy dla miasta, jakim jest Werona. Kończy się 38. kolejka Serie B, piłkarze Chievo schodzą z murawy uśmiechnięci, mają ku temu powody, w końcu wygrali 3:0 z Ascoli Calcio i zajęli przyzwoite ósme miejsce w ligowej tabeli. Pewnie gdyby nie pandemia i związane z nią restrykcje, zostaliby na boisku dłużej, by […]
01.11.2021
Serie A
02.10.2021

Stara Dama nabiera rumieńców

Trudno kochać ten Juventus. W tym wydaniu, na tym etapie sezonu i w tym momencie swojej historii nie jest to najbardziej ekscytująca drużynie w Europie. Ba, na Półwyspie Apenińskim, we Włoszech, w samym Serie A, spokojnie można wskazać parę zespołów, które aktualnie wzbudzają większe emocje niż Juve. Stara Dama ostrożnie szuka swojej tożsamości, leniwie reorganizuje […]
02.10.2021
Włochy
04.09.2021

Jakub Kiwior: Spezia to dobre miejsce, żeby zaistnieć w Serie A

Jakub Kiwior obrał dość nietypową drogę rozwoju i dziś może triumfować. W 2016 roku wyjechał z GKS-u Tychy do juniorów Anderlechtu, a seniorskie granie rozpoczynał w słowackim słabeuszu FK Zeleziarne Podbrezova, z którym spadł z ligi. Tam jednak wypatrzył go MSK Żylina, z którego kilka dni temu kupiła go włoska Spezia. Kiwior w wieku dwudziestu […]
04.09.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Weszło
01.11.2021

Miłość to za mało. Jak Latające Osły spadły w przepaść

Ciepły majowy dzień, tak typowy dla miasta, jakim jest Werona. Kończy się 38. kolejka Serie B, piłkarze Chievo schodzą z murawy uśmiechnięci, mają ku temu powody, w końcu wygrali 3:0 z Ascoli Calcio i zajęli przyzwoite ósme miejsce w ligowej tabeli. Pewnie gdyby nie pandemia i związane z nią restrykcje, zostaliby na boisku dłużej, by […]
01.11.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Włochy
03.05.2021

Obsesja przerwania dominacji wreszcie się opłaciła

To była obsesja. Nie da się użyć innych słów, nie da się od tego uciekać – wśród drużyn ze szczytów ligi włoskiej detronizacja Juventusu stała się najważniejszym spośród wszystkich celów. Neapolitańscy kibice tatuowali sobie datę meczu, w którym Kalidou Koulibaly swoim golem dał Napoli nadzieję na strącenie turyńczyków z grzędy. Mediolańscy fanatycy byli gotowi wybaczyć […]
03.05.2021
Włochy
23.04.2021

Wieczny Zlatan. Jak długo grać będzie Ibra?

Zlatan Ibrahimović wczoraj przedłużył kontrakt z Milanem, co sprawia, że jego umowa wygaśnie w momencie, gdy będzie zbliżał się do 41. urodzin. Wiemy, ze w Italii są długie tradycje leciwych napastników, którzy wciąż strzelają, ale w wieku 41 lat wciąż strzelać na potęgę, wciąż stanowić o sile zespołu, który prawdopodobnie będzie grał w Lidze Mistrzów? […]
23.04.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
28.01.2022

„Nie mam już sił, nie odnajduję radości”. Eberl odchodzi ze świata futbolu

Max Eberl jest legendą Borussii Monchengladbach. Najpierw był jej piłkarzem, potem został dyrektorem akademii, a od kilkunastu lat pełnił rolę dyrektora sportowego. Jego pracę ceniono w całym kraju i na całym piłkarskim świecie. Odszedł, płacząc na konferencji prasowej… Pierwsze symptomy zmęczenia i wypalenia sygnalizował już w lecie, kiedy ogłosił, że jest wyczerpany wieloletnim pędem, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022