post Avatar

Opublikowane 21.06.2019 16:19 przez

redakcja

Zawieszenie czerwonej kartki na pół roku – czy ktoś słyszał o takim wynalazku? W pierwszej grupie III ligi słyszeli i zaskoczyło ich, że takie cuda dzieją się akurat na finiszu rozgrywek i wobec kluczowego piłkarza lidera. Nie wszyscy zgadzają się na taką nowinkę i możliwe, że awans do II ligi rozstrzygnie się przy zielonym stoliku.

27 kwietnia, mecz Sokoła Aleksandrów z Pelikanem Łowicz. Sokół wygrywa 1:0, Pelikan kończy w dziesiątkę, czerwoną kartkę obejrzy Grzegorz Wawrzyński, wyrzucony z boiska za obelgę wobec arbitra.

Zapis z meczowego sprawozdania:

Screen Shot 06-21-19 at 12.37 PM

Wawrzyński po czerwonej kartce pauzuje. Czytamy na Wiadomościach Łowicza:

W porównaniu do poprzedniego meczu z Sokołem Aleksandrów Łódzki trener Mykoła Dremliuk dokonał czterech zmian w pierwszej jedenastce, z czego jedna była wymuszona. Z konieczności na środku obrony wystąpił Piotr Piekarski, który zastąpił Grzegorza Wawrzyńskiego. Etatowy stoper Pelikana będzie pauzował co najmniej w dwóch meczach za czerwoną kartkę, jaką ujrzał za dyskusje z sędzią podczas spotkania z liderem.

1 czerwca, Legionovia Legionowo gra z Olimpią Zambrów. Analogiczna sytuacja, czerwoną kartkę za obelgę wobec arbitra obejrzy tym razem Karol Podliński.

Screen Shot 06-21-19 at 12.42 PM

A jednak Podliński gra w kolejnym meczu i Legionovia wygrywa arcyważny mecz z Lechią Tomaszów aż 6:1. Podliński to czołowy piłkarz Legionovii, sprowadzony wiosną z drugoligowego Znicza, Lechii strzeli dwa gole.

Jak to możliwe, że mimo czerwonej kartki Podliński mógł grać? Taką decyzję podjął Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, który zawiesił Podlińskiemu czerwoną kartkę na pół roku. Pytania piszą się same:

Czy świat futbolu kiedykolwiek słyszał o zawieszaniu czerwonej kartki?

Dlaczego zawieszono czerwoną kartkę Podlińskiemu, a nie zawieszono Wawrzyńskiemu?

Wedle jakiego klucza „ty kurwo ślepa jebana” to obelga na tyle błaha, by należało się zawieszenie, a „znów przyjechały cwele jebane” to przekroczenie granicy? Czy MZPN prowadzi jakiś ranking obelg wybaczalnych i niewybaczalnych?

Portal LodzkiFutbol.pl wskazywał jeszcze inny absurd:

Co to w ogóle znaczy, że kartka została zawieszona na pół roku? Jak takie zawieszenie ma działać? Jeśli Podliński dostanie w tym czasie jakąś żółtą kartkę, to skończy się zawieszenie czerwonej? Czy dopiero po nowej czerwonej odpowie od razu za dwie?

Fragment relacji portalu TomaszowMazowiecki.NaszeMiasto.pl.

W zespole Legionovii pierwszoplanową postacią był strzelec 3 goli Piotr Krawczyk. Wtórował mu Karol Podliński. Występ tego drugiego w meczu z Lechią wzbudził jednak zrozumiałą konsternację w szeregach tomaszowian. Piłkarz ten w poprzednim bowiem meczu (1 czerwca) z Olimpią Zambrów ukarany został czerwoną kartką za używanie wulgarnych słów w stosunku do sędziego. I nie miał prawa zagrać w następnym spotkaniu. Jak to więc możliwe, że wybiegł na boisko w Tomaszowie Maz.?

Na ławce trenerskiej Legionovii nie powinien zasiadać też trener lidera III ligi Marcin Sasal. On też bowiem we wspomnianym meczu z Olimpią wyrzucony został z boiska na trybuny. Dlaczego prowadził więc zespół. Czyżby w III lidze przepisy stosowane były wybiórczo?

Lechia już złożyła odwołanie i domaga się walkowera.

A jak Mazowiecki Związek Piłki Nożnej doszedł do wniosku, że zawieszenie czerwonej kartki jest możliwe? Za podstawę służy regulamin rozgrywek III ligi. W nich paragraf siedemnasty:

Screen Shot 06-21-19 at 12.55 PM

Jacek Sowa, rzecznik Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, tłumaczy nam:

– Zawodnik nie mógł brać udziału w rozgrywkach do czasu rozpatrzenia przez właściwy wydział dyscypliny. Sytuacja miała miejsce w sobotę na meczu, wydział zebrał się w następnym tygodniu, nie pamiętam, we wtorek albo czwartek. Jeśli się wczytamy, to mamy trzy podpunkty, które każą ukarać automatycznie, natomiast w innych przypadkach Wydział Dyscypliny jest kompetentny, żeby nałożyć taką karę, jaką uważa i może być to kara w zawieszeniu. Tak samo z trenerem Sasalem (wyrzuconym na trybuny podczas meczu z Zambrowem. Trener Sasal został ukarany grzywną finansową zamiast np. zakazu prowadzenia meczów z ławki na X meczów – przyp. red.) karę się wymierza, ale może być ona w zawieszeniu.

Screen Shot 06-21-19 at 01.38 PM

Nawet jeśli czyjeś wątpliwości może budzić fakt, że tak lekko MZPN obszedł się ze swoim członkiem, bo Sasal jest przewodniczącym Wydziału Szkolenia w MZPN, tak zgódźmy się powiedzieć, że sprawa wykluczenia trenera to nie ten sam kaliber, co udział potencjalnie nieuprawnionego zawodnika w meczu, bo dopiero to stanowi podstawę pod walkower.

Podsumowując ten przypadek, w MZPN argumentują, że czerwona kartka, jaka była udziałem Podlińskiego, nie łapie się w żaden z punktów paragrafu 3, więc Wydział Dyscypliny mógł podjąć taką decyzję. Adam Kaźmierczak, prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, komentuje:

Łódzki Związek Piłki Nożnej poza tym, że jest związkiem, którego drużyny uczestniczą w rozgrywkach tej grupy III ligi, nie jest stroną w sprawie, ponieważ to Wydział Dyscypliny Mazowieckiego Związku jest właściwy do wszelkich rozstrzygnięć (w III lidze, która skupia kluby z kilku związków, kuratela nad rozgrywkami jest obejmowana rotacyjnie, np. w jednym sezonie MZPN, w drugim ŁZPN – przyp. red). My od samego początku bardzo uważnie przyglądamy się wszystkiemu, co się wydarzyło, a ja na tym meczu Lechii byłem. Od samego początku wiele osób zwracało uwagę na ten fakt, bo ja nie znam przypadku, aby kiedykolwiek w nowożytnej historii polskiej piłki jakikolwiek związek podjął decyzję zawieszenia czerwonej kartki. Będę się uważnie przyglądał jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie. W przypadku utrzymania decyzji to może być niebezpieczny precedens, bo wtedy każdy zawodnik w Polsce przy czerwonej kartce z takich przyczyn będzie mógł domagać się zawieszenia, a nie natychmiastowego wymierzenia kary. Zakładam, że Wydział Gier Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej podejmie decyzję o utrzymaniu wyniku z boiska, ale wedle mojej wiedzy Lechia będzie się od tej decyzji odwoływać do Komisji Rozgrywek PZPN, tam zostanie podjęta ostateczna decyzja. My jako związek będziemy służyć pomocą w pisaniu odwołania, jeśli Lechia będzie takowej potrzebować.

Muszę powiedzieć, że nasza grupa, w pewnym momencie, była przedstawiana w Polsce jako wzorcowo zarządzana, nie było żadnych problemów, my kilka lat prowadziliśmy grupę ze związkami Mazowieckim, Warmińsko-Mazurskim i Podlaskim i nie było nigdy żadnych problemów, to pierwsza sytuacja, powiedziałbym, niesmaczna, która rzuca trochę cień na dotychczasową współpracę. Ja powiem szczerze, zastanawiam się co leży u podstaw tej decyzji, bo w mojej ocenie w żadnym stopniu nie jest poparta jakimkolwiek przepisem zawartym w regulaminie dyscyplinarnym PZPN, który jest nadrzędny, regulamin III ligi nie może być w żadnym stopniu sprzeczny z postanowieniami regulaminu dyscyplinarnego PZPN, gdzie w sposób jasny precyzyjny jest mowa o karach z automatu, które nie mogą być zawieszone.

Co natomiast czytamy w regulaminie dyscyplinarnym PZPN?

Screen Shot 06-21-19 at 11.42 AMW grę wchodzi paragraf drugi, po przeprowadzonym postępowaniu kara dyskwalifikacji, ani słowa o zawieszeniach.

Prezes Legionovii, Dariusz Ziąbski:

– Nie będę komentował sprawy Podlińskiego. Dostaliśmy informację od MZPN-u i do tego się ustosunkowaliśmy. Nawet nie pisaliśmy pisma o zawieszenie.

Oliwy do ognia dodała przedostatnia kolejka rozgrywana w środę. Sokół wygrał z Legią II, tymczasem Ursus prowadził 3:0 do 54. minuty, by już w 79. przegrywać 3:4. Trzybramkową przewagę u siebie roztrwonił drugą kolejkę z rzędu, bowiem prowadził również 3:0 z Lechią Tomaszów Mazowiecki, by ostatecznie przegrywać 3:4 i w końcówce strzelić na 4:4.

32 kolejka:

Screen Shot 06-21-19 at 01.44 PM

Źródło: 90minut

33 kolejka:

Screen Shot 06-21-19 at 01.44 PM 001

Źródło: 90minut

Aktualna tabela. W ostatniej kolejce Legionovia gra ze Zniczem Biała Piska, a Sokół z Lechią Tomaszów. W przypadku zwycięstw obu drużyn i walkowera dla Tomaszowa w efekcie Podlińskigate, awans ma Sokół, nie Legionovia. Screen Shot 06-21-19 at 01.45 PMŹródło: 90minut

Bramki z meczu Ursus – Legionovia 3:4.

Tu cały mecz. Kontrowersyjna decyzja o karnym od 1:43:00.

Prezes Sokoła Aleksandrów, Paweł Kośla: – Miałem swojego wysłannika na meczu Ursus – Legionovia. W 51. minucie napisał mi, że nie ma szans, by Ursus utrzymał przewagę, bo o ile w pierwszej połowie chciał grać w piłkę, o tyle w drugiej… Co tu powiedzieć. Nikt nikogo za rękę nie złapał. Wszyscy komentują, piszą, natomiast tak jak powiedziałem: nie ma podstaw żeby cokolwiek robić w tym temacie. Jedyne co możemy zrobić, to liczyć na rozwój wydarzeń w sprawie Podlińskiego. Z tego co wiem, PZPN poczynił pierwsze kroki. Ja uważam, że to wszystko do końca czysto sportowo nie jest. Myślę, że będę się zastanawiał poważnie nad wycofaniem z klubu. Człowiek stara się, wypruwa flaki, a na koniec pewne rzeczy są układane.

Prezes Legionovii, Dariusz Ziąbski: – Nie wypowiadam się na temat tego meczu, nie będę się zniżał do poziomu pana Kośli.

Jesteśmy ciekawi co zrobi w tej sprawie PZPN. Zamieszanie jest wielkie, a stawką awans na centralny poziom rozgrywek. Odpuszczając teoriom spiskowym wokół meczu Ursus – Legionovia, w Legionowie pewnie żałują, że trener Sasal w ogóle wystawił Podlińskiego w Tomaszowie: skoro wygrali 6:1, daliby radę wygrać i bez Podlińskiego. A tak kto wie czy o wszystkim nie zdecyduje zielony stolik, a nie rozgrywana jutro ligowa kolejka.

Opublikowane 21.06.2019 16:19 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
21.10.2020

Arka przełamie się na Górniku? Środowy hit 1. ligi

Nic nie może przecież wiecznie trwać. Te słowa można odnieść zarówno do Górnika Łęczna, jak i Arki Gdynia. Ci pierwsi w końcu przerwą swoją passę sukcesów po awansie na zaplecze Ekstraklasy. Ci drudzy w końcu się odkują po serii słabszych występów. Dlaczego więc nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu? Stawiamy na wygraną Arki na […]
21.10.2020
Weszło
20.10.2020

Legia ma patent na Śląsk. Nie dość, że wygrywa, to jeszcze z czystym kontem

Czas się zabrać za nadrabianie ligowych zaległości. Złośliwi powiedzą, że Legia Warszawa nie o takiej grze w środku tygodnia marzyła. Ale jak się nie ma co się lubi… Przed ekipą Czesława Michniewicza trudne zadanie. Śląsk po dobrym starcie co prawda trochę wyhamował, ale to wciąż ekipa mocna kadrowo. Z drugiej strony Legia właśnie pokonała u […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Ma, co pewnie chciał. Immobile prowadzi Lazio do zwycięstwa nad Borussią

Wszyscy pamiętamy, jaka była przygoda Immobile w Borussii Dortmund. Niezbyt przekonująca to chyba za mało powiedziane – 24 spotkania w Bundeslidze, ledwie trzy bramki i szybki wyjazd z klubu. W sumie cała kariera Włocha była wówczas na zakręcie, bo potem nie podbił Sevilli, ale wszystko, co złe, zaczęło się w Dortmundzie. I przyszedł czas rewanżu, […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Gierkę treningową wygrywa Barca. Kto by się spodziewał?

Fortuny pieniężnej na tym meczu trudno było się dorobić. Barcelona wyszła na wtorkową gierkę, strzeliła kilka bramek i wraca do domu. Messi potrenował trochę drybling wśród pachołków, a inni? Pique jak Pique – musiał dodać kolorytu. Reszta? Bez głębszej historii, zresztą jak cały mecz, z którego daleko idących wniosków wysuwać nie można. No, może jeden. […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Rashford ma patent na PSG. Solskjaer rozgryzł dziś Tuchela

Alex Telles na skrzydle. Axel Tuanzebe w środku defensywy. Duet Fred – Scott McTominay w środku pola. Sporo decyzji personalnych Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Paris Saint-Germain wzbudziło znaczne kontrowersje wśród sympatyków Manchesteru United. Manager „Czerwonych Diabłów” miał naprawdę olbrzymie kłopoty ze złożeniem linii obrony, co nie zwiastowało niczego dobrego, biorąc pod uwagę ofensywną […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Środa w Weszlo.FM! Liga Mistrzów i programy ligowe

Liga Mistrzów w pełni więc trudno się dziwić się, że to właśnie jej temat pojawi się na antenie radia Weszło FM już od samego rana! Rozpocznij dzień „Dwójką bez sternika”, w której przywitają Was Kamil Gapiński i Monika Wądołowska. W programie choćby rozmowy z Mateuszem Janiakiem z Przeglądu Sportowego czy ekspertem futbolu ukraińskiego Kamilem Rogólskim. […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Spokojna wygrana Juve, solidny debiut Kędziory w Lidze Mistrzów

Jeżeli mecz Dynama Kijów z Juventusem miał być rozgrzewką przed wieczornymi emocjami w nowym sezonie Ligi Mistrzów, no to nadal jest nam dość chłodno. Panowie piłkarze nas nie porwali, przez większość czasu emocje były jak na grzybach w styczniu, gdy nie ma grzybów. Na szczęście mieliśmy dwa polskie wątki, więc jakaś dodatkowa nutka ciekawości ciągle […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Podolski znów mówi o Górniku. Jeszcze tylko drużyny krykieta, baseballu i unihokeja, ale potem przyjdzie!

Wyprawa Frodo z pierścieniem to był pikuś, przy wyprawie Łukasza Podolskiego w kierunku Górnika Zabrze. No bo niby okej, Frodo spotykał orków, pająki, tego upierdliwego gościa, co ciągle go chciał zabić, droga była wyboista, a Hobbit nie miał nawet butów, natomiast w końcu doszedł. Czyli: można było. A Podolski idzie do Górnika – plus minus […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Niemczycki rozwiązał problem Cracovii. A nawet dwa

Młodzieżowiec między słupkami jako rozwiązanie zagwozdki z przepisem? Nie udało się w Płocku, gdzie Wisła szybko wycofała się z pomysłu stawiania na Żynela. Więcej szans dostał w Koronie Sokół, ale cierpliwość w stosunku do niego też musiała się skończyć. Udało się Legii, ale tam Majecki był jedynką jeszcze przed wprowadzeniem regulacji. Tak wyglądał poprzedni sezon […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Zabieramy Cracovii zwycięstwo – karnego być nie powinno

Wreszcie udało nam się rozegrać komplet meczów w kolejce Ekstraklasy. Spodziewaliśmy się, że przez to będziemy mieli też wysyp kontrowersji. Ale w kwestiach sędziowskich działo się nadspodziewanie mało. Skandali nie uświadczyliśmy. Mało tego – ani razu nie usłyszeliśmy skandowania przyśpiewek obrażających arbitrów. Bo wiecie – nie było kibiców. Heh. Ale zupełnie poważnie – to była […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Lazio – BVB, czyli zemsta Ciro? Borussia faworytem meczu w Rzymie

Kibice Lazio Rzym musieli trochę poczekać na powrót do Ligi Mistrzów, jednak nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Na start zmierzą się z Borussią Dortmund i nie zapowiada się, żeby było to starcie dla nich przyjemne. Niemcy są faworytem do zwycięstwa, więc Włosi muszą liczyć na niespodziankę. Typujemy to spotkanie w Totolotku! Lazio Rzym – […]
20.10.2020
Anglia
20.10.2020

Frank, rozbroisz w końcu tę bombę?

W życiu pewne są tylko śmierć, podatki i frajersko tracone bramki, a przynajmniej tak mogliby powiedzieć fani Chelsea w tym sezonie. Tygodnie mijają, a poprawy na horyzoncie jak nie było, tak nie ma. Cyrkowa karawana wciąż jeździ po Anglii i raz zabawia golem, raz babolem.  Sęk w tym, że „The Blues” właśnie wyruszają na bój […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Kozacy i badziewiacy. Prawe skrzydło Wisły? Już chyba nie dla Kuby

Niedawno skończyło się zgrupowanie reprezentacji Polski, więc za nami burzliwa dyskusja dotycząca tego, kto w kadrze znaleźć się powinien, a kto niekoniecznie. Najgorętszym tematem był rzecz jasna środek pola, ale o skrzydłowych też mówiło się sporo. Są pewniacy jak Grosicki czy Jóźwiak, są piłkarze blisko miejsca w kadrze jak Szymański czy Kądzior, jest też grupa […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Chelsea kontra Sevilla, mecz jak finał Ligi Europy

Ujmiemy to tak – Chelsea nie ma wymarzonego startu w lidze, mimo milionowych inwestycji. Dlatego dobrze byłoby nieco lepiej zacząć przygodę z tegoroczną Ligą Mistrzów. Zwłaszcza że na start „The Blues” spotkają się z potencjalnie najgroźniejszym rywalem do wygrania grupy – Sevillą. Kto z dwójki zwycięzców Ligi Europy z ostatnich lat okaże się lepszy? Typujemy […]
20.10.2020
Weszło Extra
20.10.2020

Zaczęło się w Koninie, a gdzie się skończy? Początki Krystiana Bielika

Krystian Bielik ma tylko 22 lata na karku, a już sporo się w jego karierze zdarzyło. Zdążył wywołać spore zamieszanie jako nastolatek, zahaczając się o dwa wielkie, zwaśnione polskie kluby – Lecha Poznań i Legię Warszawa. Spędził trochę czasu w londyńskim Arsenalu. Zabłysnął na młodzieżowych mistrzostwach Europy, zadebiutował w seniorskiej kadrze, zapracował na transfer do […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Wyłom w twierdzy Anfield. Virgil van Dijk wypada z gry na pół roku

Krak des Chevaliers, Spiski Hrad, Caernarfon, czy wreszcie Predjamski Grad. To średniowieczne fortyfikacje niemalże nie do zdobycia, potrafiące bronić się przed najazdami przez długie tygodnie. I chociaż czas wojen rycerzy już minął, to nadal możemy znaleźć nowe twierdze: jedną z nich stanowi Anfield. Czy raczej stanowiło, bo w momencie kontuzji Virgila van Dijka, otworzyły się […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Kędziora kontra Juventus, czyli wymarzony debiut w Lidze Mistrzów

Niestety, Tomasz Kędziora nie powtórzy sukcesu Grzegorza Bronowickiego i nie zatrzyma Cristiano Ronaldo, bo ten opuści start Ligi Mistrzów z powodu koronawirusa. Ale w Kijowie pewnie z tego powodu nie rozpaczają, bo to otwiera przed nimi szansę na jakąkolwiek zdobycz punktową. W końcu bez CR7 Juventus nie jest już taki mocny na europejskiej arenie. Co […]
20.10.2020
Weszło
20.10.2020

Ferencvaros ma być potęgą Europy Wschodniej

Dziś węgierski Ferencvaros jedzie na Camp Nou grać w Lidze Mistrzów. Dlaczego w sile węgierskiego zespołu nie ma żadnego przypadku? Po co rządowi Viktora Orbana uczynienie Ferencvarosu potęgi na całą Europę Wschodnią? Czy można się spodziewać, że za chwilę Ferencvaros zaszaleje również na rynku transferowym, będąc w stanie wydać nawet kilka milionów euro? Skąd tak […]
20.10.2020