post Avatar

Opublikowane 21.06.2019 16:19 przez

redakcja

Zawieszenie czerwonej kartki na pół roku – czy ktoś słyszał o takim wynalazku? W pierwszej grupie III ligi słyszeli i zaskoczyło ich, że takie cuda dzieją się akurat na finiszu rozgrywek i wobec kluczowego piłkarza lidera. Nie wszyscy zgadzają się na taką nowinkę i możliwe, że awans do II ligi rozstrzygnie się przy zielonym stoliku.

27 kwietnia, mecz Sokoła Aleksandrów z Pelikanem Łowicz. Sokół wygrywa 1:0, Pelikan kończy w dziesiątkę, czerwoną kartkę obejrzy Grzegorz Wawrzyński, wyrzucony z boiska za obelgę wobec arbitra.

Zapis z meczowego sprawozdania:

Screen Shot 06-21-19 at 12.37 PM

Wawrzyński po czerwonej kartce pauzuje. Czytamy na Wiadomościach Łowicza:

W porównaniu do poprzedniego meczu z Sokołem Aleksandrów Łódzki trener Mykoła Dremliuk dokonał czterech zmian w pierwszej jedenastce, z czego jedna była wymuszona. Z konieczności na środku obrony wystąpił Piotr Piekarski, który zastąpił Grzegorza Wawrzyńskiego. Etatowy stoper Pelikana będzie pauzował co najmniej w dwóch meczach za czerwoną kartkę, jaką ujrzał za dyskusje z sędzią podczas spotkania z liderem.

1 czerwca, Legionovia Legionowo gra z Olimpią Zambrów. Analogiczna sytuacja, czerwoną kartkę za obelgę wobec arbitra obejrzy tym razem Karol Podliński.

Screen Shot 06-21-19 at 12.42 PM

A jednak Podliński gra w kolejnym meczu i Legionovia wygrywa arcyważny mecz z Lechią Tomaszów aż 6:1. Podliński to czołowy piłkarz Legionovii, sprowadzony wiosną z drugoligowego Znicza, Lechii strzeli dwa gole.

Jak to możliwe, że mimo czerwonej kartki Podliński mógł grać? Taką decyzję podjął Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, który zawiesił Podlińskiemu czerwoną kartkę na pół roku. Pytania piszą się same:

Czy świat futbolu kiedykolwiek słyszał o zawieszaniu czerwonej kartki?

Dlaczego zawieszono czerwoną kartkę Podlińskiemu, a nie zawieszono Wawrzyńskiemu?

Wedle jakiego klucza „ty kurwo ślepa jebana” to obelga na tyle błaha, by należało się zawieszenie, a „znów przyjechały cwele jebane” to przekroczenie granicy? Czy MZPN prowadzi jakiś ranking obelg wybaczalnych i niewybaczalnych?

Portal LodzkiFutbol.pl wskazywał jeszcze inny absurd:

Co to w ogóle znaczy, że kartka została zawieszona na pół roku? Jak takie zawieszenie ma działać? Jeśli Podliński dostanie w tym czasie jakąś żółtą kartkę, to skończy się zawieszenie czerwonej? Czy dopiero po nowej czerwonej odpowie od razu za dwie?

Fragment relacji portalu TomaszowMazowiecki.NaszeMiasto.pl.

W zespole Legionovii pierwszoplanową postacią był strzelec 3 goli Piotr Krawczyk. Wtórował mu Karol Podliński. Występ tego drugiego w meczu z Lechią wzbudził jednak zrozumiałą konsternację w szeregach tomaszowian. Piłkarz ten w poprzednim bowiem meczu (1 czerwca) z Olimpią Zambrów ukarany został czerwoną kartką za używanie wulgarnych słów w stosunku do sędziego. I nie miał prawa zagrać w następnym spotkaniu. Jak to więc możliwe, że wybiegł na boisko w Tomaszowie Maz.?

Na ławce trenerskiej Legionovii nie powinien zasiadać też trener lidera III ligi Marcin Sasal. On też bowiem we wspomnianym meczu z Olimpią wyrzucony został z boiska na trybuny. Dlaczego prowadził więc zespół. Czyżby w III lidze przepisy stosowane były wybiórczo?

Lechia już złożyła odwołanie i domaga się walkowera.

A jak Mazowiecki Związek Piłki Nożnej doszedł do wniosku, że zawieszenie czerwonej kartki jest możliwe? Za podstawę służy regulamin rozgrywek III ligi. W nich paragraf siedemnasty:

Screen Shot 06-21-19 at 12.55 PM

Jacek Sowa, rzecznik Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, tłumaczy nam:

– Zawodnik nie mógł brać udziału w rozgrywkach do czasu rozpatrzenia przez właściwy wydział dyscypliny. Sytuacja miała miejsce w sobotę na meczu, wydział zebrał się w następnym tygodniu, nie pamiętam, we wtorek albo czwartek. Jeśli się wczytamy, to mamy trzy podpunkty, które każą ukarać automatycznie, natomiast w innych przypadkach Wydział Dyscypliny jest kompetentny, żeby nałożyć taką karę, jaką uważa i może być to kara w zawieszeniu. Tak samo z trenerem Sasalem (wyrzuconym na trybuny podczas meczu z Zambrowem. Trener Sasal został ukarany grzywną finansową zamiast np. zakazu prowadzenia meczów z ławki na X meczów – przyp. red.) karę się wymierza, ale może być ona w zawieszeniu.

Screen Shot 06-21-19 at 01.38 PM

Nawet jeśli czyjeś wątpliwości może budzić fakt, że tak lekko MZPN obszedł się ze swoim członkiem, bo Sasal jest przewodniczącym Wydziału Szkolenia w MZPN, tak zgódźmy się powiedzieć, że sprawa wykluczenia trenera to nie ten sam kaliber, co udział potencjalnie nieuprawnionego zawodnika w meczu, bo dopiero to stanowi podstawę pod walkower.

Podsumowując ten przypadek, w MZPN argumentują, że czerwona kartka, jaka była udziałem Podlińskiego, nie łapie się w żaden z punktów paragrafu 3, więc Wydział Dyscypliny mógł podjąć taką decyzję. Adam Kaźmierczak, prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, komentuje:

Łódzki Związek Piłki Nożnej poza tym, że jest związkiem, którego drużyny uczestniczą w rozgrywkach tej grupy III ligi, nie jest stroną w sprawie, ponieważ to Wydział Dyscypliny Mazowieckiego Związku jest właściwy do wszelkich rozstrzygnięć (w III lidze, która skupia kluby z kilku związków, kuratela nad rozgrywkami jest obejmowana rotacyjnie, np. w jednym sezonie MZPN, w drugim ŁZPN – przyp. red). My od samego początku bardzo uważnie przyglądamy się wszystkiemu, co się wydarzyło, a ja na tym meczu Lechii byłem. Od samego początku wiele osób zwracało uwagę na ten fakt, bo ja nie znam przypadku, aby kiedykolwiek w nowożytnej historii polskiej piłki jakikolwiek związek podjął decyzję zawieszenia czerwonej kartki. Będę się uważnie przyglądał jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie. W przypadku utrzymania decyzji to może być niebezpieczny precedens, bo wtedy każdy zawodnik w Polsce przy czerwonej kartce z takich przyczyn będzie mógł domagać się zawieszenia, a nie natychmiastowego wymierzenia kary. Zakładam, że Wydział Gier Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej podejmie decyzję o utrzymaniu wyniku z boiska, ale wedle mojej wiedzy Lechia będzie się od tej decyzji odwoływać do Komisji Rozgrywek PZPN, tam zostanie podjęta ostateczna decyzja. My jako związek będziemy służyć pomocą w pisaniu odwołania, jeśli Lechia będzie takowej potrzebować.

Muszę powiedzieć, że nasza grupa, w pewnym momencie, była przedstawiana w Polsce jako wzorcowo zarządzana, nie było żadnych problemów, my kilka lat prowadziliśmy grupę ze związkami Mazowieckim, Warmińsko-Mazurskim i Podlaskim i nie było nigdy żadnych problemów, to pierwsza sytuacja, powiedziałbym, niesmaczna, która rzuca trochę cień na dotychczasową współpracę. Ja powiem szczerze, zastanawiam się co leży u podstaw tej decyzji, bo w mojej ocenie w żadnym stopniu nie jest poparta jakimkolwiek przepisem zawartym w regulaminie dyscyplinarnym PZPN, który jest nadrzędny, regulamin III ligi nie może być w żadnym stopniu sprzeczny z postanowieniami regulaminu dyscyplinarnego PZPN, gdzie w sposób jasny precyzyjny jest mowa o karach z automatu, które nie mogą być zawieszone.

Co natomiast czytamy w regulaminie dyscyplinarnym PZPN?

Screen Shot 06-21-19 at 11.42 AMW grę wchodzi paragraf drugi, po przeprowadzonym postępowaniu kara dyskwalifikacji, ani słowa o zawieszeniach.

Prezes Legionovii, Dariusz Ziąbski:

– Nie będę komentował sprawy Podlińskiego. Dostaliśmy informację od MZPN-u i do tego się ustosunkowaliśmy. Nawet nie pisaliśmy pisma o zawieszenie.

Oliwy do ognia dodała przedostatnia kolejka rozgrywana w środę. Sokół wygrał z Legią II, tymczasem Ursus prowadził 3:0 do 54. minuty, by już w 79. przegrywać 3:4. Trzybramkową przewagę u siebie roztrwonił drugą kolejkę z rzędu, bowiem prowadził również 3:0 z Lechią Tomaszów Mazowiecki, by ostatecznie przegrywać 3:4 i w końcówce strzelić na 4:4.

32 kolejka:

Screen Shot 06-21-19 at 01.44 PM

Źródło: 90minut

33 kolejka:

Screen Shot 06-21-19 at 01.44 PM 001

Źródło: 90minut

Aktualna tabela. W ostatniej kolejce Legionovia gra ze Zniczem Biała Piska, a Sokół z Lechią Tomaszów. W przypadku zwycięstw obu drużyn i walkowera dla Tomaszowa w efekcie Podlińskigate, awans ma Sokół, nie Legionovia. Screen Shot 06-21-19 at 01.45 PMŹródło: 90minut

Bramki z meczu Ursus – Legionovia 3:4.

Tu cały mecz. Kontrowersyjna decyzja o karnym od 1:43:00.

Prezes Sokoła Aleksandrów, Paweł Kośla: – Miałem swojego wysłannika na meczu Ursus – Legionovia. W 51. minucie napisał mi, że nie ma szans, by Ursus utrzymał przewagę, bo o ile w pierwszej połowie chciał grać w piłkę, o tyle w drugiej… Co tu powiedzieć. Nikt nikogo za rękę nie złapał. Wszyscy komentują, piszą, natomiast tak jak powiedziałem: nie ma podstaw żeby cokolwiek robić w tym temacie. Jedyne co możemy zrobić, to liczyć na rozwój wydarzeń w sprawie Podlińskiego. Z tego co wiem, PZPN poczynił pierwsze kroki. Ja uważam, że to wszystko do końca czysto sportowo nie jest. Myślę, że będę się zastanawiał poważnie nad wycofaniem z klubu. Człowiek stara się, wypruwa flaki, a na koniec pewne rzeczy są układane.

Prezes Legionovii, Dariusz Ziąbski: – Nie wypowiadam się na temat tego meczu, nie będę się zniżał do poziomu pana Kośli.

Jesteśmy ciekawi co zrobi w tej sprawie PZPN. Zamieszanie jest wielkie, a stawką awans na centralny poziom rozgrywek. Odpuszczając teoriom spiskowym wokół meczu Ursus – Legionovia, w Legionowie pewnie żałują, że trener Sasal w ogóle wystawił Podlińskiego w Tomaszowie: skoro wygrali 6:1, daliby radę wygrać i bez Podlińskiego. A tak kto wie czy o wszystkim nie zdecyduje zielony stolik, a nie rozgrywana jutro ligowa kolejka.

Opublikowane 21.06.2019 16:19 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
09.07.2020

Lechia nie ma kasy, ładnego stylu, ale ma charakter

Lechia Gdańsk z pewnością nie jest drużyną pozbawioną wad, ba, pewnie przy mniejszej dawce życzliwości tych wad można by znaleźć więcej niż plusów, bo jak wczoraj dowodziliśmy, drużyna Stokowca na przykład gorzej broni i gorzej atakuje niż jeszcze w zeszłym sezonie. W starciu z Lechem też nie porwał nas futbol, jaki prezentowali gdańszczanie, w pewnych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Nikt nie ma takiego komfortu w bramce jak Lechia Gdańsk

Masz najlepszego bramkarza w lidze. Bramkarza, który wybronił ci wiosną niejeden mecz. A jednak na półfinał Pucharu Polski – Pucharu Polski, którym możesz uratować sezon – w bramce staje drugi golkiper. I ten drugi zostaje bohaterem meczu dzięki paradom w rzutach karnych. Nikt w Ekstraklasie nie ma takiego komfortu w bramce co Lechia Gdańsk. Z […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile goli strzelą obcokrajowcy?

Zerkamy na klasyfikację najlepszych strzelców w Ekstraklasie, a tam najwyżej sklasyfikowanym Polakiem wciąż jest Jarosław Niezgoda. Ten sam, który zimą wyfrunął do Stanów Zjedoczonych i od pół roku nie biega po boiskach Ekstraklasy. Obcokrajowcy dźwigają na barkach ciężar odpowiedzialności za strzelanie goli. Zatem w najnowszym #AleNumer pytamy was o to – ile goli strzelą w […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lechia, Lech, a może Raków? Kto został królem zimowego polowania

Jak już kilka razy w ostatnich tygodniach wspominaliśmy, całkiem nieźle wyszło ekstraklasowym klubom zimowe okienko transferowe. Oczywiście nie zabrakło zwożenia szrotu (zakaz wjazdu do Hiszpanii dla Krzysztofa Przytuły, natychmiast!), oczywiście to nie tak, że nagle nasze zespoły zbudowały prawdziwe działy skautingu i teraz nadepniemy pedał gazu w pościgu za Europą. Nic z tych rzeczy. Ale […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

PRASA. Kowalczyk: Nie ufam politykom, to oni podzielili Polskę

– Nie idę na drugą turę, bo nie ma mojego kandydata. W takiej sytuacji mogę zacytować powiedzenie, że to jak wybór między dżumą a cholerą. A ja nie chcę chorować, chcę być zdrowy. A nawet gdybym się wybrał, bo tak wypada, bo frekwencja i tak dalej, to przekreślę obu kandydatów – mówi Wojciech Kowalczyk w […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Solidni Linetty i Walukiewicz, bohater Drągowski, czyli polska środa w Serie A

Polska środa w Serie A za nami. Dziś we Włoszech mieliśmy swoje małe święto, bo w sześciu spotkaniach zobaczyliśmy aż siedmiu Polaków (do tego ósmy na ławce). Tyle że nie każdy z nich miał powody do optymizmu. Najlepiej wypadł na pewno Bartłomiej Drągowski, którego włoskie media już zdążyły okrzyknąć bohaterem Fiorentiny. Nieźle w starciu z […]
09.07.2020
Hiszpania
09.07.2020

Barca wciąż ściga Real, a przy okazji spuszcza Espanyol z ligi

Wysokie zwycięstwo w starciu z Villarrealem wlało w serca kibiców Barcelony trochę optymizmu. Gra katalońskiej ekipy wreszcie wyglądała tak, jak by sobie tego życzyli fani. Barca grała dynamicznie, finezyjnie, z rozmachem. Świetnie funkcjonowała współpraca między Leo Messim i Antoinem Griezmannem. Ale dzisiejsze starcie derbowe z Espanyolem to był już powrót tej Barcelony, do której się […]
09.07.2020
Weszło
08.07.2020

Dariusz Żuraw dzisiaj nie pomógł

Tak, Lech był lepszy od Lechii (co przyznał nawet Piotr Stokowiec), tak, może mówić o pechu, bo jednak czasami piłka była jak zaczarowana, a zmarnowanie trzech karnych z rzędu można w pewien sposób podciągnąć pod złą fortunę. Ale czy możemy powiedzieć, że tak, Dariusz Żuraw zrobił dziś wszystko, by pomóc swojej drużynie postawić ostatni krok? […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań – jeśli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie źle

Lechowi Poznań zalałoby piwnicę, gdyby mieszkał na Saharze. Lech Poznań doznałby udaru z przegrzania na środku Antarktydy. Lech Poznań złamałby sobie ząb jedząc watę cukrową. Lech Poznań nadepnąłby na klocek Lego pośrodku Pacyfiku. Lech Poznań jest klubem przeklętym i na miejscu władz Kolejorza sprawdzilibyśmy, czy gdzieś pod murawą przy Bułgarskiej nie ma zakopanej żaby. Dzisiejszy […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań jest klubem przeklętym

Grali u siebie półfinał Pucharu Polski. Mieli przewagę przez cały mecz. Posyłali strzał za strzałem na bramkę Lechii. A jednak doszło do rzutów karnych. Prowadzili w nich 3:2. W czwartej serii Van der Hart obronił drugą jedenastkę i to mimo kontuzji. W tamtym momencie wystarczyła Lechowi jedna udana jedenastka w dwóch ostatnich seriach. A jednak […]
08.07.2020
Anglia
08.07.2020

City – Newcastle. Mecz, na który „Sroki” nie doleciały

Tylko jeden celny strzał. Posiadanie piłki na poziomie 26%. Problemy z wyjściem z własnej połowy. Jeden rzut rożny. Mecz Manchesteru City z Newcastle nie miał większego sensu. A statystyki drużyny „Srok” dobitnie do pokazują. Maszynka Pepa Guardioli kompletnie zdemolowała drużynę Newcastle. Kompletnie. Wyglądało to tak, jakby do Manchesteru przyjechała drużyna ze środka tabeli League One, […]
08.07.2020
Blogi i felietony
08.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Istnieje grupa ludzi, która wierzy, że Janusz Korwin-Mikke jest podstawionym agentem mrocznych sił, który ma za zadanie kompromitować słuszne idee środowiska polskiego konserwatywnego liberalizmu. Trudno nie zauważyć, że podobnych „agentów” moglibyśmy znaleźć więcej przy innych nurtach – na przykład istnieją trenerzy „cruyffiści”, których drużyny w istocie prezentują wypaczenie futbolu wyznawanego przez Johana Cruyffa. Być może […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech włoży wielkie pieniądze w akademię. Zaczyna się wyścig zbrojeń

Wciąż możemy wrzucać tony kamyczków do ogródków prezesów polskich klubów. Że transfery słabe, że dyrektorzy sportowi z łapanki, że zarządzanie do kitu. Ale cieszy nas pewien powolny, aczkolwiek sukcesywny zwrot ku szkoleniu. Kolejne kluby stawiają na budowę baz i na mądre zarządzanie swoimi akademiami. Jednym z pierwszych klubów w Polsce, który odkrył potencjał drzemiący w […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Na ten triumf czeka niejedna zakurzona gablota

Gdyby zebrać wszystkie tytuły i trofea Michała Probierza, Janusza Filipiaka i samej Cracovii w ostatnich dziesięciu latach, zmieściłyby się w szklance, mogłaby nawet być już zapełniona whisky. Choć trudno w to uwierzyć, finał Pucharu Polski to okazja, by przerwać aż trzy kiepskie serie – samego klubu, dość zachowawczo uzupełniającego swoją gablotę, jego trenera, który rzadko […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lechii nie stać już nawet na obóz

Na początku czerwca Lechia zamieniła 39 milionów długów na akcje dla większościowego właściciela, o co przez wiele lat zabiegał między innymi Adam Mandziara, tłumacząc, że bez tego klub wygląda jak Ferrari z silnikiem Golfa. Można było się więc zastanawiać, czy teraz będzie już pięknie i przyjemnie, jeśli chodzi o finanse. Cóż, nie mamy w tej […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Prezes podkarpackiego klubu aresztowany za treści pedofilskie

Bardzo, ale to bardzo przykra, niezmiernie bulwersująca informacja z Podkarpacia. Jak poinformował serwis TVN24.pl, jeden z prezesów klubów piłkarskich został zatrzymany w związku z posiadaniem materiałów pedofilskich. WIĘKSZA SPRAWA Cała sprawa jest znacznie szerzej zakrojona, bo to tylko jeden z elementów śledztwa rozpoczętego w 2017 roku, a w którą zaangażowała się policja z kilku krajów. […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Dlaczego Legia złapała zadyszkę?

Bilans Legii Warszawa w sześciu ostatnich meczach jest zatrważający. Tylko jedno zwycięstwo, dwa remisy i aż trzy porażki, w tym ta wczorajsza, przekreślająca szansę na dublet w sezonie 2019/20. To już nie jest tymczasowy spadek formy, to jest poważna zadyszka. Zadyszka, której prawdopodobnie nie dało się uniknąć, ale też zadyszka, która ma swoje bardzo konkretne […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lopes – van Amersfoort. Duet, który solidnie zastapił Cabrerę i Hernandeza

Airam Cabrera i Javi Hernandez – ten duet miał swoje mankamenty, ale jak na warunki Ekstraklasy wzbijał się ponad zwykłą solidność. Pierwszy zdobył w zeszłym sezonie czternaście bramek. Drugi – dziesięć. Obaj zmyli się z Krakowa po sezonie, a „Pasy” stanęły przed trudnym zadaniem – jak zastąpić ofensywną dwójkę, która dobrze funkcjonowała? DUET, KTÓRY GRAŁ Z GŁOWĄ […]
08.07.2020