post
Avatar

Opublikowane 16.06.2019 18:11 przez

Sebastian Warzecha

Turniej World Boxing Super Series miał być nowym otwarciem w światowym boksie. Wielki prestiż, wielkie walki, wielkie tytuły i wielkie pieniądze. W założeniach wszystko się zgadza, kłopot w tym, że dyscyplina ciągle nie uporała się z trawiącym ją nowotworem. Najlepszy dowód mieliśmy w Rydze, gdzie w półfinale turnieju doszło do skandalu, jakiego światowe ringi nie widziały od lat. Bez cienia przesady trzeba powiedzieć, że Krzysztof Głowacki został okradziony z tytułu mistrza świata.

W Rydze wszystko było przygotowane na fetę. Mairis Briedis to bezdyskusyjnie największa gwiazda tamtejszego sportu. Coś jak u nas Andrzej Gołota w najlepszych latach. Łotysze swojego czempiona kochają, fanatycznie dopingują i traktują totalnie bezkrytycznie. Briedis gada głupoty – każdemu się zdarza. Wygrywa po kontrowersyjnym werdykcie – taki jest boks. Powala rywala ciosem z łokcia – tamten przecież pierwszy faulował. I tak dalej, i tak dalej.

Tłumy fanów Briedisa przyszły w sobotni wieczór do Arena Riga, absolutnie nie dopuszczając ewentualności, że ich faworyt mógłby przegrać. Miało być widowiskowe zwycięstwo nad polskim mistrzem świata i awans do finału WBSS. Fani wierzyli i zdzierali gardła, żeby mu pomóc. To, że fani wierzą i pomagają, jest w pełni zrozumiałe. Gorzej, że dokładnie to samo robili organizatorzy i oficjele. Natężenie oszustw, skandali i nadużyć przekraczało wszelkie granice żenady.

Głowacki na Łotwę jechał z pełnym przekonaniem, że będzie walczył nie tylko z kapitanem ryskiej policji, nie tylko z wieloma tysiącami jego fanatycznych kibiców, ale także z nieprzychylnymi sędziami i organizatorami turnieju, którym na rękę było zwycięstwo faworyta gospodarzy. Wiedział to doskonale i wydawało się, że jest na to przygotowany. Nie był. Inna sprawa, że nie ma pięściarza, który byłby w stanie sobie poradzić z taką kumulacją. Wiadomo, na całym świecie regularnie zdarzają się przypadki gospodarskiego sędziowania. Arbitrzy ringowi potrafią być ślepi na faule, przerywać pojedynki w totalnie nieuprawnionych momentach i generalnie kombinować na wszelkie sposoby, by pomóc komu tylko trzeba. Wśród sędziów punktowych jest jeszcze gorzej. Po niektórych werdyktach można odnieść wrażenie, że za karty punktowe odpowiadali Andrea Bocelli, Stevie Wonder czy Marcin Ryszka.

I Głowacki, i jego trener Fiodor Łapin, i promotor Andrzej Wasilewski doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Wiedzieli też, że o punktowe zwycięstwo w Rydze będzie piekielnie trudno. Ale choć cała trójka na boksie zjadła zęby, aż takich numerów się nie spodziewała.

Trener Łapin po wszystkim powiedział wprost, że czegoś takiego jeszcze nie widział. A przecież mówimy o gościu, w przypadku którego wydawało się, że widział już naprawdę wszystko. Był przecież w narożniku polskich bokserów, którzy byli przez sędziów ordynarnie okradani, widział spektakularne nokauty w obie strony, był także świadkiem akcji, w których to nasi niesłusznie wygrywali. Wyprawa do Rygi pokazała, że w boksie próżno szukać sprawiedliwości, a jeśli chodzi o sędziowskie wałki, to nie ma żadnych limitów.

W pojedynku Głowackiego z Briedisem nie nastąpił jednak zwykły wałek, oszustwo, czy błąd sędziego. Nastąpiła bezprecedensowa kumulacja nieuczciwości, niekompetencji i cynizmu. A wszystko zaczęło się – o ironio – od faulu Głowackiego. Polski mistrz świata w drugiej rundzie poczęstował rywala soczystym strzałem w tył głowy. Sędzia Robert Byrd (74 lata) miał nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek dać Polakowi upomnienie lub odjąć mu jeden punkt. Amerykanin jednak w żaden sposób nie zareagował, a potem nastąpiła błyskawiczna eskalacja. Briedis – jakby nie było doświadczony zawodnik muay thai – na faul Polaka odpowiedział superfaulem – potężnym uderzeniem z łokcia. Możecie to zobaczyć na poniższym filmie, obejrzyjcie koniecznie.

W żadnym wypadku nie było to przypadkowe zagranie, nie sytuacja z gatunku ,,zdarzyło się”. Nie. To był bandycki atak z premedytacją. Cyniczna zagrywka bezczelnego gościa, który doskonale zdaje sobie sprawę, że wolno mu więcej, że jego faule nie zostaną potraktowane z całą surowością, a sędzia zrobi wszystko, by mu nie zaszkodzić. Głowacki po uderzeniu padł na deski i każdy uczciwy sędzia w takiej sytuacji po prostu zakończyłby walkę. W 99 przypadkach na 100 to jest ewidentna dyskwalifikacja. Niestety w Rydze mieliśmy ten jeden przypadek, w którym sędzia podjął szokującą decyzję. Pierwszą z wielu tego wieczoru.

Naprawdę, trudno zrozumieć, co się tam wydarzyło. Byrd z jednej strony doskonale wiedział, że to był brutalny faul, za który zresztą odjął Łotyszowi punkt, z drugiej jednak uznał, że… Głowacki symuluje. W związku z czym, zamiast dać mu wymagane przepisami pięć minut na dojście do siebie krzyknął tylko ,,Get up!” sugerując, że jeśli Polak nie wstanie, to przegra walkę przed czasem. Czaicie? Sędzia Byrd chciał zakończyć walkę zwycięstwem Briedisa przed czasem po uderzeniu łokciem. Czegoś takiego nie ma nawet w hollywoodzkich filmach. Głowacki posłusznie wstał, ale z oczywistych względów szans na wygraną nie miał już żadnych, bo był zamroczony.

Dalej wcale nie było lepiej. Briedis powalił Głowackiego (tym razem legalnym ciosem), a kiedy walka została wznowiona, do końca drugiej rundy było kilka sekund. Moment później zabrzmiał gong, który usłyszeli wszyscy poza sędzią Byrdem. Co jest najbardziej szokujące w tej sytuacji, to nawet nie fakt pozornej głuchoty arbitra. Kiedy ogląda się powtórki trudno nie odnieść wrażenia, że sędzia gong usłyszał, ale z tylko sobie znanych powodów postanowił nie zareagować. Do Briedisa dźwięk ten z całą pewnością dotarł, co Łotysz zresztą przyznał w wywiadach po walce. Usłyszał go, ale dalej tłukł zamroczonego Głowackiego niczym worek treningowy.

Polak padł po raz kolejny, ale zanim zdążył wylądować na deskach, do ringu już wpakował się trener Briedisa. To kolejny szokujący moment, bo absolutnie nie miał prawa tego zrobić. Przepisy są absolutnie jednoznaczne. Dopóki sędzia nie zakończy rundy, nikt z narożnika nie ma prawa wejść do ringu. Ba, nie ma nawet prawa postawić stopy na linach. I znów – każdy uczciwie podchodzący do swojej pracy sędzia w takim przypadku po prostu ogłasza dyskwalifikację. Tu nie ma równych i równiejszych, interpretacji przepisów, ani dorabiania jakiejkolwiek ideologii. Wejście do ringu oznacza dyskwalifikację. Tak było choćby w pojedynku Arreoli z Witherspoonem. Kiedy po liczeniu pod koniec rundy trener tego drugiego wskoczył do narożnika, walka została momentalnie zakończona. Arreola wygrał przez dyskwalifikację.

W Rydze nic takiego nie miało miejsca, choć ze zdjęć, które widzieliśmy jasno wynika, że Byrd musiał zauważyć obecność czwartej osoby w ringu. Zamiast przerwać walkę, on liczył Polaka. Absurd tej sytuacji polega na tym, że nad ringiem w Riga Arena od dobrych dziesięciu sekund brzmiał gong kończący rundę. To jeszcze nie koniec. Amerykański arbiter skończył liczyć Polaka, a następnie pokazał charakterystyczny gest (machanie rękami) oznaczający zakończenie walki przed czasem. Potem jednak, jak gdyby nigdy nic, nakazał rozpoczęcie trzeciej rundy. Słowem: absurd goni absurd, skandal goni skandal, a mistrzostwo świata w niekompetencji okazuje się tylko przygrywką.

W trzeciej rundzie błyskawicznie było po wszystkim, bo tak naprawdę nie mogło być inaczej. Głowacki i jego ekipa bardzo szybko opuścili ring, nie czekając na oficjalne ogłoszenie werdyktu, dobitnie dając do zrozumienia, że mają już dość tej farsy. Łotyszom zupełnie to nie przeszkadzało. Oni rozpoczęli już swoją fiestę i fetowanie własnego bohatera. Ten z bezczelnym uśmiechem wypisanym na twarzy dumnie opowiadał, że z łokcia wyjechał, bo Głowacki faulował pierwszy, a gong doskonale słyszał, ale w sumie – o co chodzi. Głowacki bardzo długo nie wychodził z szatni. Potem powiedział tylko tyle, że przeprasza kibiców, na co trener Łapin zaprotestował, że absolutnie nie ma za co przepraszać, bo został oszukany.

Co dalej? Wieczorem Głowacki wróci do Polski i będzie dochodził do siebie po brutalnym zderzeniu ze śmierdzącą bokserską machiną. W międzyczasie jego promotor walczy o odwołanie od werdyktu, ale – nie ma się co czarować – szanse ma mniej więcej takie same, jak Głowacki w ringu. Niestety, zwycięstwo Polaka w tym przypadku po prostu mało komu się opłacało. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że organizatorzy i federacje zrzucą winę na starego sędziego, ewentualnie odeślą go na emeryturę i sprawa rozejdzie się po kościach. I nie będzie miał tu znaczenia fakt, że o ryskim skandalu zrobiło się naprawdę głośno na całym świecie. Pięściarze, dziennikarze i zwykli kibice (w tym Daniel Cormier, aktualny mistrz UFC w wadze ciężkiej), od Australii po Stany Zjednoczone, jeden przez drugiego komentowali, że tak ordynarnego oszustwa nie widzieli od lat. Organizatorzy World Boxing Super Series przykuli uwagę całego świata, choć nie do końca w taki sposób, w jaki chcieli.

Późną jesienią wielki boks ponownie zawita do Rygi, gdzie w finale turnieju WBSS Briedis zmierzy się z Yunierem Dorticosem. Na razie nie wiadomo, jakie pasy będą stawką tego pojedynku, bo bokserskie federacje także w tym przypadku dały pokaz nieudolności. Walka już się zakończyła, kurz powoli opada, a tak naprawdę nie wiadomo, o co toczyła się gra.

Kiedyś potocznie określenie ,,pojechać do Rygi” oznaczało ,,wyrzygać się”. Trudno oprzeć się wrażeniu, że postronni obserwatorzy wczorajszej gali dokładnie na to mają w tej chwili ochotę…

JAN CIOSEK Z RYGI

Fot. Newspix

Sebastian Warzecha

Opublikowane 16.06.2019 18:11 przez

Sebastian Warzecha

Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Inne sporty
21.03.2021

KSW. Walka wieczoru była żartem, ale wcześniejsze – znakomite!

Mariusz Pudzianowski w minutę i dwanaście sekund wygrał swoją dzisiejszą walkę. I właściwie na tym można by skończyć jej opis. Z powodów zdrowotnych, przez które wypadł jego pierwotny rywal, ten pojedynek był właściwie tylko pokazaniem się “Pudziana” w klatce po dłuższej nieobecności. Wcześniej jednak działo się na KSW wystarczająco dużo, byśmy nie narzekali na to, […]
21.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Inne sporty
27.02.2021

Piotr Żyła mistrzem świata, czyli pochwała wytrwałości

Nikt wcześniej nie miał na karku tylu lat, co on, zdobywając tytuł mistrza świata. Do tej pory najstarszym triumfatorem tej imprezy był Anders Bardal, który osiem lat temu zdobywał indywidualne złoto jako 31-latek. Piotr Żyła w styczniu świętował 34. urodziny. Żaden inny skoczek w historii nie naczekał się na taki sukces tyle co on. Dziś […]
27.02.2021
Inne sporty
27.02.2021

PIOTR ŻYŁA MISTRZEM ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH!

Ten tekst wypada zacząć w jeden sposób. HEHEHEHEHE! Myśleliśmy, że może drugie złoto wreszcie zdobędzie Kamil Stoch. Że może tytuł obroni Dawid Kubacki. Że może Andrzej Stękała włączy się do walki o tytuł. Ale nie, to Piotr Żyła stanął na najwyższym stopniu podium. To Piotr Żyła został czwartym w historii polskich skoków mistrzem świata. Po […]
27.02.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.04.2021

Kibice Liverpoolu zdejmują flagi z Anfield w proteście przed Superligą

Z tego co czytamy, twórcy Superligi liczyli się z tym, że będzie mocna krytyka ich pomysłu. Ciekawe jednak, czy liczyli się z tym, że będzie tak mocna krytyka ze strony ich własnych kibiców. Najmocniej dotyczy to angielskich klubów, przynajmniej takie można odnieść wrażenie śledząc media społecznościowe. Fani Tottenhamu napisali chociażby o zdradzie. Teraz dość głośna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

FIFPRO o Superlidze. “Konieczna współpraca”

Kolejne stanowiska różnych istotnych podmiotów pojawiają się w sieci, tym razem głos zabrała FIFPRO, a więc podmiot reprezentujący piłkarzy. W oświadczeniu czytamy: “Ta decyzja zostawia piłkarzy i związki piłkarzy w poszczególnych krajach z wieloma pytaniami o wpływ tego ruchu na futbol, ale także na ich kariery. Futbol jest zbudowany na unikalnym społecznym i kulturowym dziedzictwie, […]
19.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Wymowny wpis Klicha. “Piłka stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych”

Niewielu polskich piłkarzy wypowiada się na temat Superligi, bo też cóż – niewielu ona dotyczy. Ciekawiłoby nas zdanie Roberta Lewandowskiego, ale pewnie go nie usłyszymy. Musi więc na razie wystarczyć wpis Mateusza Klicha. Klichowi Superliga raczej nie grozi, natomiast w Anglii temat Superligi jest dzisiaj naprawdę tematem numer jeden. Sześć zbuntowanych klubów, reakcja Borisa Johnsona, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Shearer: – Kluby Superligi chcą mieć ciastko i zjeść ciastko

Świat piłki bardzo mocno reaguje na decyzję o ogłoszeniu Superligi. Szczególnie w Anglii pojawia się sporo mocnych głosów ze strony byłych piłkarzy. Nie inaczej jest z legendą tamtejszego futbolu, Alanem Shearerem. Shearer, wieloletni reprezentant Anglii, superstrzelec między innymi Blackburn i Newcastle zagrzmiał: – Tych dwanaście klubów zrzuciło bombę na świat piłki nożnej. Premier League powinna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Orban przeciwny Superlidze. “Najbogatsi nie mogą monopolizować piłki nożnej”

Viktor Orban to nie tylko prominentny polityk, ale też wielki fan futbolu. Dlatego nie dziwi, że i on zabrał głos w temacie powstającej Superligi.  Viktor Orban to o tyle istotny przykład, że dla niego węgierska piłka miała być jednym z kół zamachowych promocji Węgier. To odgórny plan, by poprzez piłkę nożną budować część dumy węgierskiej, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Oficjalne stanowisko La Liga w temacie Superligi

La Liga wydała swoje stanowisko w temacie Superligi. Można się spodziewać krytyki pomysłu, pytanie: czy padają jakieś konkretne groźby wobec tych klubów? W oświadczeniu czytamy: “La Liga mocno sprzeciwia się propozycji europejskich rozgrywek dla elity, która atakuje pryncypia otwartej rywalizacji piłkarskiej, która sięga najgłębszych części europejskiego ekosystemu piłkarskiego”. Innymi słowy La Liga pokazuje: no tak, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

List do UEFA i FIFA. Superliga chce paktować

Według informacji, do jakich dotarła angielska prasa, Superliga jednak nie chce iść na zderzenie czołowe z FIFA i UEFA. Chciałby znaleźć sobie miejsce w ramach istniejących rozgrywek. Według informacji The Mirror, SuperLiga chce znaleźć płaszczyznę porozumienia z FIFA i UEFA. Czytamy o: – Koopoeracji i wsparciu dla nowych rozgrywek – Zmieszczeniu go w futbolowym ekosystemie […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów od 2024 roku

Dzień ogłaszania gruntownych zmian. Obok powstania Superligi, Liga Mistrzów ma w środę ogłosić szczegóły tych rozgrywek po reformie. Do informacji dotarł portal Meczyki.pl i ich dziennikarz: Tomasz Włodarczyk. Najważniejsze zmiany: – Liga Mistrzów będzie liczyć sobie 36 zespołów – WSZYSTKIE RYWALIZUJĄ W JEDNEJ GRUPIE – Grają dziesięć meczów w fazie ligowej – Drużyny dzielone na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Groźby UEFA wobec klubów Superligi bezprawne?

Jedną z armat, jakie UEFA wytoczyły w kierunku Superligi, był zakaz gry piłkarzy tych klubów w rozgrywkach UEFA i FIFA (na razie te podmioty mówią jednym głosem). To o tyle istotne, że mówimy przecież o reprezentacjach. Możemy sobie wyobrazić głosy w niektórych krajach, gdy piłkarze z Superligi nie przyjeżdżają na kadrę. To byłaby już konkretna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Borussia Dortmund nie dołączy do Superligi

Hans-Joachim Watzke potwierdził dzisiaj oficjalnie, że Borussia Dortmund dostała zaproszenie do Superligi, ale je odrzuciła. Tak czy siak, pokazuje to konkretne, intensywne rozmowy zakulisowe, które toczą się w tym momencie. Sytuacja jest dynamiczna, bo bardzo różne pogłoski słyszało się już choćby o RB Lipsk. Wcześniej mieli dołączyć, według najnowszych doniesień – niekoniecznie. Borussia natomiast uargumentowała […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Mourinho zwolniony z Tottenhamu!

Jose Mourinho został zwolniony z Tottenhamu. To już kolejna trenerska porażka The Special One. Chyba w tym momencie wypada na dobre z grona trenerów, którzy mogą obejmować kluby marzące o ścisłym europejskim topie. Gdzieś teraz Jose będzie szukał miejsca, gdzie może się odbić. Albo, kto wie, reprezentacja? Mourinho pracował w klubie od 20 listopada 2019 […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Giełda przemówiła. Od ogłoszenia Superligi akcje Juve idą w górę

Nie miejmy złudzeń: w całym zamieszaniu wokół Superligi chodzi tylko o to, by wycisnąć z futbolu jak najwięcej pieniędzy. To pieniądze ostatecznie przeważą szalę w jedną lub drugą stronę. Czego by nie ciskano w ucieczkowiczów, to jeśli oni na tym dobrze zarobią, będą w stanie to znieść. Będą w stanie zapłacić piłkarzom więcej, będą w […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Ed Woodward opuścił UEFA i ECA

Długo myśleliśmy, że to będzie machanie szabelką, przeciąganie liny i tym podobne. Ale kolejne ruchy wokół Superligi pokazują, że jest w tym konsekwencja. Dzisiaj pokazał ją Ed Woodward. Ed Woodward jest wiceprezesem Manchesteru United, a do wczoraj miał też funkcję w UEFA i w ECA. Teraz zrezygnował z tamtych funkcji, ewidentnie chcąc skupić się na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Superliga już z poważnym wsparciem finansowym?

Wiadomo o co chodzi w Superlidze: o finanse. Zarówno jednym, jak i drugim, tak UEFA, jak i klubom. Kto chce, niech wierzy. To jest ostateczny, najważniejszy czynnik, który może przeważyć szalę, od tego się zaczęło, na tym się skończy. W tym kontekście pojawiła się ważna, a trochę przeoczana informacja. Otóż Reuters, źródło, którego nie wypada […]
19.04.2021