post Avatar

Opublikowane 22.11.2018 14:15 przez

redakcja

Pisaliście w listach, zagadywaliście nas na ulicy. Pytaliście, gdzie można zapoznać się ze zbiorczymi statystykami InStat dla naszej rodzimej Bundesligi. Co prawda cząstkowe dane po każdym meczu publikowane są na stronach LOTTO Ekstraklasy, ale sumaryczne zestawienie dotychczas było niedostępne, a przynajmniej dla ludzi, którzy nie przepadali za ręcznym dodawaniem. W porozumieniu z InStatem postanowiliśmy więc to zmienić, a moment nadarza się idealny – w końcu jesteśmy na półmetku sezonu zasadniczego, tuż przed startem rundy rewanżowej. Jak zatem prezentują się liczby zawodników o najlepszych statystykach w lidze?

Zanim przejdziemy do meritum, wyjaśnijmy kilka spraw. Statystyki to bardzo potężne narzędzie, ale też należy ich odpowiednio używać. InStat szereguje piłkarzy na podstawie swojego indeksu, liczonego specjalnym algorytmem, którego nie ujawnia. Siłą rzeczy musi on wiązać się z pewnymi uproszczeniami, jakim jest chociażby ustawienie wag dla poszczególnych parametrów. Stąd w żadnym wypadku wyższy InStat Index nie jest równoznaczny z większą przydatnością na boisku. Statystyki najlepiej czytać porównując te same parametry. Ale i tu trzeba mieć świadomość możliwych zniekształceń. Przykładowy środkowy pomocnik grający w każdej sytuacji bezpiecznie do tyłu i zwalniający w ten sposób akcje będzie miał lepszą statystykę podań niż pomocnik próbujący przyspieszać grę i szukać nieoczywistych rozwiązań. Jakkolwiek spojrzeć, na boisku to ten drugi ma zdecydowanie większą wartość, ale jego statystyki będą słabsze.

2 - q2MlSd5(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Analizując poszczególnych piłkarzy w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na liczbę rozegranych minut. W jednym występie w meczu o nietypowym przebiegu można bowiem wypracować sobie w którejś z kategorii cyferki znacznie odstające od normy (in plus lub in minus). Jeżeli dany piłkarz potwierdza swój wynik w zdecydowanie większej próbce meczów, jego bilans jest w znacznie większym stopniu miarodajny i lepiej porównywalny z wynikami innych. Świetnie to widać chociażby po bramkarzach Lechii Gdańsk. Grający znacznie mniej Alomerović ma stuprocentową skuteczność zagrań na przedpolu (8/8). Jego rywal, Kuciak legitymuje się w tym aspekcie skutecznością na poziomie 95%, ale też podjął takich interwencji znacznie więcej (41, z czego 39 skutecznych). Innymi słowy, Alomerović ma wyższy procent, ale żeby wyrównać wynik swojego konkurenta, musiałby w następnych tygodniach zaliczyć 31 skutecznych wyjść w 33 próbach. Z całą pewnością nie będzie mu o to łatwo.

4 - HSceEkd

W prezentowanych zestawieniach pod szarym paskiem znajdują się średnie statystyki przeliczone na 90 minut gry. Jeżeli więc w dalszej części tekstu będziemy pisać o konkretnych liczbach zawodnika przypadających na mecz, zawsze będziemy mieć na myśli okres równych 90 minut. Inna sprawa to fakt, że InStat – w odróżnieniu od niektórych popularnych portali – w swoich kalkulacjach uwzględnia także doliczony czas gry, więc zawodnicy grający od deski do deski co kolejkę wykręcają tych minut więcej. Spójrzmy chociażby na Kirkeskova z Piasta, którego Waldemar Fornalik w pierwszej części sezonu wykorzystał w pełni – 15 razy wystawił go w pierwszym składzie i ani razu nie zdjął z boiska. Duńczyk ani razu nie opuścił też murawy z powodu kontuzji czy kartek. Portal Transfermarkt podaje, że jego bilans z tego sezonu to 1350 rozegranych minut (15 x 90 min), natomiast według InStata było to 1448 minut (> 16 x 90 min). A to już różnica przeszło jednego pełnego meczu.

5 - 5H9eNdw

Jakie wartości prezentowane są pod poszczególnymi parametrami? Znaczenie większości jest intuicyjne, więc skupmy się jedynie na tych budzących wątpliwości. Kluczowe podanie to inaczej wykreowanie szansy partnerowi – podanie, po którym kolega z zespołu znajduje się w dogodnej sytuacji do strzelenia gola. Jaka jest natomiast różnica w trzech końcowych parametrach odzwierciedlających grę defensywną? Odbiór to zabranie piłki przeciwnikowi, który jest w jej posiadaniu. Przejęcie odbywa się bez walki o piłkę, na skutek nieudanej kontroli piłki przez przeciwnika lub po jego niedokładnym podaniu. Z kolei odzyskanie to akcja defensywna (przejęcie, przechwyt, wygrany pojedynek), która powoduje stratę piłki przez przeciwnika z dalszą możliwością prowadzenia szybkiego ataku.

6 - zCzy37q

Po ukośniku najczęściej prezentowane są udane zagrania w danej kategorii, z wyłączeniem dwóch ostatnich parametrów, gdzie po ukośniku znajdują się zagrania wykonane na połowie przeciwnika. Jeżeli mamy więc statystykę odbiorów 2/1, oznacza ona, że dany zawodnik średnio dwa razy w meczu podejmuje próbę odbioru (co przecież także jest działaniem mającym wpływ na przeciwnika), ale tylko raz skutecznie udaje mu się zabrać piłkę. Podobnie jest z kluczowymi podaniami. Jeżeli statystyka pokazuje 2/1, oznacza to, że zawodnik podejmuje dwie takie próby (a to, że próbuje, to też ważna informacja – być może w przyszłości będzie w tym aspekcie lepszy), ale tylko raz piłka dociera do partnera. Ponadto pod każdym zestawieniem widoczne są wartości średnie ligowców grających na danej pozycji, co stanowi dobry punkt odniesienia dla indywidualnych wyników poszczególnych zawodników.

7 - uiWoC02

Przy właściwej interpretacji danych statystycznych trzeba mieć na uwadze także sposób gry drużyny oraz przyjętą przez nie taktykę. Weźmy na przykład długie podania bramkarzy – niektóre drużyny w ogóle nie rozpoczynają w ten sposób gry, inne stawiają na taki wariant niemal przy każdym wznowieniu z piątego metra. Golkiper z niskim współczynnikiem celności długich podań niekoniecznie musi być więc słabszy w tym elemencie od konkurentów, ale na skutek decyzji trenera jego statystyki będą w tym aspekcie gorsze. I tego typu niuansów pełno jest w kontekście każdej boiskowej pozycji.

9 - QxdsBqS

Z kolei przy liczbach ofensywnych pomocników znaczenie ma styl gry drużyny. Jeżeli jest dominujący, pomocnicy wymieniają więcej podań, częściej też znajdują się w przewadze w środkowej części (bo przeciwnik więcej sił przesuwa do defensywy). Stąd łatwiej jest nabijać niektóre statystyki. Przy porównaniu ofensywnych pomocników przykładowej Legii (najwięcej ataków pozycyjnych w lidze) i Zagłębia Sosnowiec (najmniej ataków pozycyjnych) trzeba więc wziąć poprawkę na odmienne style gry obu drużyn.

8 - 3JMsBMT

Wśród środkowych ofensywnych pomocników mamy ciekawy przykład – niezbyt wysoko plasuje się Kozulj z Pogoni, który długo nie mógł nastawić sobie celownika. Przed cudownym golem strzelonym w ostatnim meczu z Legią oddał w lidze 27 strzałów, z czego ledwie 3 były celne. A potem uderzył tak, że nie było czego zbierać. I właściwie ciężko orzec, czy jego obraz został przed meczem zafałszowany przez liczby. Jedno jest tutaj pewne – w statystykach nie widać skali trudności danego strzału. Minimalne pudło z 30 metrów zawsze będzie gorzej punktowane niż beznadziejny strzał prosto w bramkarza z piątego metra.

1 - ekEvmeY

InStat premiuje piłkarzy, którzy często wchodzą w pojedynki i – rzecz jasna – często je wygrywają. W przypadku zawodników ofensywnych może to być jednak nieco mylące, bo unikanie pojedynków może przecież wynikać z przyjętego sposobu gry. Porównajmy Igora Angulo (7 goli) z Adamem Buksą (6 goli). Pierwszy bazuje na szukaniu sobie wolnych przestrzeni, stara się uciekać obrońcom i unika pojedynków (średnio notuje ich 12 w każdym meczu). Z kolei Buksa gra dokładnie odwrotnie – szuka obrońcy, próbuje go wziąć na plecy, a jego mecze to nieustanna walka (średnio wchodzi w 30 pojedynków w meczu). Nawet jeśli przegrywa starcia, angażuje uwagę jednego-dwóch rywali. Statystyki premiują więc Buksę, ale wcale nie są równoznaczne z tym, że snajper Pogoni prezentuje większą klasę. Przeciwnie, z napastnikiem Górnika bardzo ciężko go porównywać. Co więcej, wydaje się, że piłkarze o takich charakterystykach mogliby się fajnie uzupełniać na boisku, grając ramię w ramię.

3 - fPW5bja

Czy całe opracowanie jest wartościowe? Z pewnością tak, zwłaszcza jeśli dysponuje się odpowiednim know-how oraz analitykami, którzy mogliby na takich danych pracować. Zastosowań jest mnóstwo, począwszy od skautingu zawodników, po analizę silnych i słabych stron najbliższego rywala, po określenie obszarów do poprawy w szeregach własnego zespołu. Inna sprawa, że powyższe statystyki każdy kibic regularnie śledzący Ekstraklasę może skonfrontować z własnymi obserwacjami i część z nich w ten sposób potwierdzić. Gorzej z niższymi ligami, gdzie nie są prowadzone transmisje ze wszystkich spotkań. Tam w większości przypadków wciąż mamy obszar niezbadany, który – w skali całych rozgrywek – bardzo ciężko jest monitorować klubom czy kibicom.

Tu z pomocą może przyjść właśnie InStat, który stara się iść szeroko – właśnie odpalił czasowy, darmowy dostęp do systemu dla wszystkich klubów polskiej 2. ligi. W planach jest także ekspansja na 3-ligowe boiska oraz, co mogłoby być szczególnie wartościowe, otwarcie się na współpracę z polskimi akademiami. Tak naprawdę jednak najwięcej zależy tu od samych klubów czy akademii. Technologicznie rozpoczęcie takich pomiarów mogłoby nastąpić nawet jutro, więc jest to wyłącznie kwestia decyzji samych zainteresowanych – czy zdecydują się do takiego programu przystąpić.

Przygotował MICHAŁ SADOMSKI

* * *

Zaprezentowane statystyki są dostarczane klubom oraz kibicom pod szyldem E Stats, dzięki umowie podpisanej przez Ekstraklasę S.A. oraz InStat.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 22.11.2018 14:15 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Włochy
08.08.2020

Szybko poszło. Sarri wylatuje z Juventusu

Jeszcze całkiem niedawno działacze Juventusu zarzekali się, że jest za wcześnie by recenzować dokonania Maurizio Sarriego i szkoleniowiec „Starej Damy” pozostanie na swym stanowisku niezależnie od wyniku dwumeczu w 1/8 finału Ligi Mistrzów. A potem przyszedł Olympique Lyon po paru miesiącach bez regularnej gry o stawkę i bezceremonialnie wyrzucił Juve z Champions League. Sprawiając, że […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar odwołany i… co teraz?

Polski Związek Piłki Nożnej odwołał mecz Superpucharu Polski po informacji dotyczącej zakażenia u masażysty Legii Warszawa. Nie pomogły nawet powtórne testy, zrobione na szybko przez stołeczny klub – PZPN już w oficjalnym komunikacie przypomniał, że wobec okresu inkubacji wirusa, wiarygodne wykluczenie ryzyka możemy otrzymać dopiero po 7 dniach. Trudno tu komukolwiek zarzucić złą wolę czy […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Dwa stracone lata. Sam Cristiano Ronaldo Ligi Mistrzów Juventusowi nie wygra

Sześć meczów – tyle w fazie pucharowej Ligi Mistrzów zagrał Juventus, od kiedy Cristiano Ronaldo dołączył do ekipy z Piemontu. Sześć meczów, z których wygrał tylko dwa. Przegrał trzy, jeden zremisował, ale co ważniejsze – tylko raz awansował. Wtedy, gdy Portugalczyk wkurzył się na swoich kolegów i zapakował trzy bramki Atletico Madryt. Zresztą Ronaldo strzelał […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar Polski odwołany! PZPN nie chce ryzykować

Meczu o Superpuchar Polski w tym roku nie będzie – poinformował na Twitterze Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Spotkanie Legii Warszawa z Cracovią odwołano na dzień przed planowanym pierwszym gwizdkiem. Cóż, chyba musimy się przyzwyczajać, że w najbliższym sezonie tak to właśnie będzie wyglądało. Jeszcze wczoraj, gdy informowaliśmy o możliwym zakażeniu w obozie […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Ujemne wyniki w Legii Warszawa. Ale strach obleciał całą ligę

Wczoraj informowaliśmy o tym, że jeden z masażystów Legii miał podejrzenie zarażenia koronawirusem. Legioniści zadziałali błyskawicznie – wysłanie delikwenta na kolejny test. I tym razem badanie przyniosło ulgę, bo wynik wyszedł negatywny. Skończyło się na strachu. Ale i cała liga dostała bardzo poważny sygnał ostrzegawczy – zaraz zaczynamy granie, pilnujcie się, do cholery. Plus w […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Co tam dzisiaj w Lidze Mistrzów? Ostatnia potańcówka Setiena i koncert Lewego?

Nie będziemy was czarować – to dość miła odmiana dla sobotnich wieczorów. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w sobotę zaczynamy dzień około piętnastej, oglądamy Maniasa, Zapolnika czy Serrarensa i tak to się żyje na tej wsi. Dzisiaj do salonu wpadają nam panowie Messi, Lewandowski czy Mertens. A pytania przed drugim dniem maratonu z Ligą Mistrzów […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Duma z brazylijskiego uśmiechu. Marcelo bohaterem Lyonu

Marcelo z Lyonu. Nie będziemy ukrywać, że zwyczajnie lubimy tego uśmiechniętego Brazylijczyka. Facet absolutnie wzorowo prowadzi swoją karierę i jest najlepszym dowodem na to, że wśród tych wszystkich przeciętniaków i szrotowców, których z zagranicy sprowadzają kluby Ekstraklasy, może trafić się perełka. Bo Marcelo jest perełką, z której jesteśmy po prostu dumni. 33-letni stoper właśnie został […]
08.08.2020

Stan Futbolu: Grajewski, Milewski, Rokuszewski i Kowalczyk

Już o 10.45 startuje kolejny Stan Futbolu. Tym razem gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą Andrzej Grajewski, Leszek Milewski, Mateusz Rokuszewski oraz Wojciech Kowalczyk. Piłkarskie podsumowanie tygodnia przed nami, serdecznie zapraszamy.
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Czachowski: Zieliński jest jednym z kandydatów na idola Napoli

Dlaczego liczby nie mówią o Piotrku Zielińskim wszystkiego? Czy Gattuso chce budować drużynę wokół Polaka? Czy transfer do Juventusu byłby dobrym ruchem dla Arkadiusza Milika? Czego spodziewać się po Napoli w meczu z Barceloną i dlaczego pod Gattuso drużyna się rozwija? O to wszystko zapytaliśmy Piotra Czachowskiego, byłego piłkarza między innymi Udinese, obecnie eksperta Eleven […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

PRASA. Alvarez: „Przyjechałem wygrywać tytuły z Cracovią. Chcemy zagrać w Lidze Europy”

– Przyjechałem tutaj wygrywać tytuły. Trener Probierz też mierzy wysoko, najwyżej, jak tylko można. Również dąży do zdobycia mistrzostwa, pucharu. Chciałbym poprowadzić Cracovię do fazy grupowej Ligi Europy, a wtedy stanie się bardziej rozpoznawalna na kontynencie – mówi Marcos Alvarez, nowy nabytek „Pasów” w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. Co jeszcze słychać w dzisiejszej prasie? Mamy […]
08.08.2020
Weszło
07.08.2020

Ronaldo nie zbawił Juve. Lyon wyrzuca „Starą Damę” z Ligi Mistrzów!

Nie było tak, że Juventus nie próbował skonsumować tego Lyonu. Więcej – robił to całkiem uroczo. Spocony Sarri nerwowo przygryzał coś przypominającego peta. Bentancur przeplatał przebłyski talentu ze skrajnym piłkarskim debilizmem. Bernardeschiemu zdarzyło się przechytrzyć nie tylko rywali, ale i samego siebie. Ronaldo walnął dwie bramki i choć nie grał wielkiego spektaklu, to miał takie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

To jest Varane? To jest jakaś popierdółka, a nie Varane!

Czy Real Madryt miał szanse ograć dziś Manchester City? Oczywiście. Problem „Królewskich” polegał jednak na tym, że do Manchesteru przywiózł dwóch piłkarzy zdolnych do walki o awans. Jeden nazywa się Thibaut Courtois, a drugi Karim Benzema. Ponadto przywiózł atrapę Piotra Polczaka i sobowtóra Jana Sobocińskiego, bo nie damy sobie wmówić, że na środku obrony ekipy […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Alarm COVID-owy w Legii: zakażony ma być masażysta

Sami widzicie, co się ostatnio dzieje w kraju – bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, niebezpiecznie zbliżamy się do granicy tysiąca przypadków dziennie. A ludzie futbolu, choć z szeregiem przywilejów, to wciąż ludzie i choroba magicznie ich nie omija. Niestety, z tego co słyszymy, doczekaliśmy się kolejnego przypadku w Ekstraklasie. Tym razem w Legii. Nie chodzi […]
07.08.2020
Kanał Sportowy
07.08.2020

HEJT PARK. Andrzej Grajewski gościem Krzysztofa Stanowskiego

Andrzeja Grajewskiego nie każdy lubi, ale jedno trzeba mu oddać – nudy z nim nie ma. Dzisiaj były właściciel Widzewa Łódź przejmuje antenę Kanału Sportowego. Dzwońcie i pytajcie „Grajka” o co tylko chcecie. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Stanowski. Start o 19:00, więc nie ma strachu, zdążycie na Ligę Mistrzów. 
07.08.2020
Blogi i felietony
07.08.2020

Działacze nie potrafią zrobić głupich testów na wirusa, więc jak mają robić transfery?

Wyobrażam sobie, że prezes polskiego klubu ekstraklasowego przychodzi do roboty, siada do biurka, wytęża umysł i stwierdza: „kurwa, moglibyśmy jednak zrobić testy na koronawirusa”. Potem patrzy przez okno, widzi, że chłopaki już biegają, wcześniej się witali i siedzieli w jednej szatni, ale stwierdza: „oj tam, oj tam”. Robi te testy, wychodzi zakażenie, on jest zaskoczony. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Każda medialna wojenka z Błaszczykowskim jest z góry skazana na porażkę

Współwłaściciel Wisły Kraków wytacza poważne działa przeciwko byłemu prezesowi Wisły Kraków. Były prezes Wisły Kraków odpowiada na Twitterze i rzuca nowe światło na sprawę. W większości tego typu przypadków powiedzielibyśmy – słowo przeciwko słowu, poszukajmy luk w stanowiskach obu stron, może prawda leży gdzieś pośrodku? Natomiast w tej sytuacji Piotr Obidziński stoi na z góry […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

„Puchar już nie jest nasz”. Rozliczenia Pucharu Polski z 2005 roku

Sąd Okręgowy we Wrocławiu prawomocnie skazał dwóch z trzech oskarżonych osób w sprawie ustawienia finału Pucharu Polski z 2005 roku, w którym zmierzyła się Dyskobolia Grodzisk Wielopolski i Zagłębie Lubin. Zadzwoniliśmy do bohaterów tamtego finału, a także do osób obecnie związanych z oboma klubami, żeby spytać, jak zapamiętali mecz sprzed piętnastu lat i jak by zareagowali, […]
07.08.2020
Bukmacherka
07.08.2020

Sianokosy w BETFAN! Zgarnij ekstra bonus od depozytu

Legalny polski bukmacher BETFAN przygotował dla swoich graczy ofertę specjalną z okazji powrotu Ligi Mistrzów! Wszyscy, którzy zaznaczyli na swoim koncie zgody marketingowe, mogą otrzymać ekstra bonus. Zasady są proste, ale dla jasności wszystko raz jeszcze wytłumaczymy. W promocji bierze udział każdy, kto – jak wspomnieliśmy – zaznaczył zgody marketingowe. To pierwsza odsłona tego typu […]
07.08.2020