post

Opublikowane 22.11.2018 16:07 przez

Jan Ciosek

Wiadomość dnia już znacie: Robert Kubica wraca do ścigania w Formule 1. Wraca po ośmiu latach przerwy, po koszmarnym wypadku w którym prawie stracił życie. Wraca na swoich warunkach, przy owacji ludzi związanych ze sportami motorowymi i mediów z całego świata.

Formuła 1 to specyficzny sport. Wyobraźcie sobie, że jest do wzięcia znakomity piłkarz, gracz ze światowej czołówki, w dodatku o znanym nazwisku i z chwytliwą historią do sprzedania w mediach. I taki zawodnik zgłasza się do kilku topowych klubów z największych lig, proponując swoje usługi. Testy medyczne i pierwsze treningi wykazują, że rzeczywiście jest gotowy do gry na poziomie Champions League. Na dokładkę, setki tysięcy jego kibiców już przebierają nogami, robią akcje poparcia w mediach społecznościowych, prezentują wielką flagę z jego nazwiskiem. Jeśli jesteś szefem klubu, już możesz liczyć ile biletów na mecze i koszulek im sprzedasz. Słowem: samograj. I teraz wyobraźcie sobie, że ten sam klub postanawia jednak postawić na dość anonimowego młodego piłkarza, którego jedyną przewagą jest fakt, że stoi za nim mocny sponsor.

Kasa, misiu, kasa

Absurdalne? Pewnie, że tak. Żaden poważny klub nie zrezygnuje z dobrego piłkarza dla kilku, czy nawet kilkunastu milionów euro. W Formule 1 wygląda to niestety zupełnie inaczej. Właśnie dlatego rok temu Williams podpisał kontrakt ze Siergiejem Sirotkinem. 23-letni Rosjanin nie był żadnym wielkim talentem, jego wyniki w niższych seriach nikogo nie zwalały z nóg. Miał jednak wsparcie oligarchów, dzięki którym ruble płynęły szerokim strumieniem.

Brutalna dla Williamsa prawda jest taka, że jeszcze jakiś czas temu na rosyjską kasę nikt w zespole nawet by nie spojrzał. W latach dziewięćdziesiątych ekipa z Grove rozdawała karty. W 1996 roku na przykład Damon Hill i Jacques Villeneuve wygrali 12 z 16 wyścigów. W sumie Williams ma na koncie 9 tytułów mistrzowskich wśród konstruktorów (więcej ma tylko Ferrari) i 114 wygranych wyścigów (trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów).

Ostatnio jednak, najkrócej mówiąc szału nie ma. W 2014 roku Felipe Massa wygrał kwalifikacje w Austrii, a razem z Valtterim Bottasem regularnie stawał na podium (9 razy). Zespół zakończył sezon na 3. miejscu wśród konstruktorów, zdecydowanie wyprzedzając Ferrari. Rok później były jeszcze 4 podia i ponownie 3. miejsce w generalce. Potem jednak nastąpił zjazd. Sezony 2016 (1 podium, 5. miejsce na koniec sezonu) i 2017 (1 podium, 5. miejsce) nie były jeszcze fatalne. Koszmar przyszedł w tym roku, kiedy Williams pasował do reszty stawki jak pięść do nosa i generalnie zbierał lanie na każdym polu. Szczyt osiągnięć: raz ósme miejsce, raz dziewiąte i raz dziesiąte. W sumie – siedem punktów w dwudziestu wyścigach (czyli w czterdziestu startach). W tym samym czasie sam Lewis Hamilton wykręcił prawie 400 punktów. Ba, nawet mocno krytykowany Esteban Ocon, który po sezonie najpewniej wyleci z F1, zdobył 49 oczek, czyli siedem razy więcej niż obaj kierowcy Williamsa razem wzięci. Gdyby z Formuły 1 spadało się, jak z lig piłkarskich, Williams w tym roku byłby jak Benevento, które zaczęło poprzedni sezon Serie A od 14 porażek z rzędu i jeszcze przed Bożym Narodzeniem mogło powoli witać się z Serie B.

Daswidania, Siergiej!

Jeśli weźmiemy to pod uwagę, trudno się dziwić, że władze brytyjskiej stajni powiedziały: dość, tak dalej być nie może. Trzeba pamiętać, że w międzyczasie mocno zmieniła się sytuacja. Głównym sponsorem zespołu dotychczas był Lawrence Stroll, kanadyjski miliarder z branży odzieżowej. Układ był prosty: Stroll senior wykładał kasę, a Stroll junior miał gdzie się ścigać. W trakcie sezonu Papa Stroll wykupił jednak zespół Force India i od nowego sezonu jego syn będzie jeździł właśnie tam. Co więcej, po sezonie 2018 wygasa kontrakt zespołu Williams z Martini, słynnym producentem alkoholi. Wiadomo już, że umowa nie zostanie odnowiona, co oznacza dla stajni kolejną dziurę w budżecie.

Kiedy Stroll ogłosił, że zmienia barwy, Williams podpisał na nowy sezon kontrakt z George’em Russellem. 20-letni Anglik to duży talent, rok temu wygrał serię GP3, w tym jest o krok od zwycięstwa w Formule 2. Co ważne, dzieciak z King’s Lynn cieszy się wsparciem Mercedesa. To niemiecki gigant, wykorzystując swoje wpływy, namówił Williamsa na podpisanie umowy z Russellem. Anglik zajął miejsce zwolnione przez Strolla. Potem, o drugi fotel, toczyła się walka między Sirotkinem, a Kubicą. Podobne starcie rok temu wygrał Rosjanin. Nie można powiedzieć, żeby odwdzięczył się za zaufanie popisami na torze. W 20 wyścigach zdobył 1 punkcik i zajmuje solidne ostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej. Od dziś już wiemy oficjalnie, że w przyszłym sezonie nie będzie miał okazji na powiększenie swojego dorobku. Williams zdecydował, że zamiast słabego Rosjanina z dużą kasą, woli dobrego Polaka z mniejszą kasą. Ale wcale nie taką znowu małą…

No hard feelings

Sto milionów złotych – tyle według nieoficjalnych informacji „Przeglądu Sportowego” zapłaci PKN Orlen za dwuletnią umowę z Williamsem. W niektórych miejscach można przeczytać „Orlen zapłaci 100 milionów za dwa lata startów Kubicy”. Żeby była jasność: to nie jest żadna łapówka, czy płacenie kasy pod stołem po to, żeby komuś „załatwić” miejsce w bolidzie. To klasyczna umowa sponsorska, w myśl której polski koncern zostanie partnerem brytyjskiej stajni. W zamian za zaangażowanie finansowe otrzyma miejsce na swoje logo nie tylko na bolidzie Williamsa, ale także na kombinezonie i kasku.

Sto milionów złotych to nie jest wielka kwota. Oczywiście, chciałbym mieć sto milionów, ba, chciałbym mieć milion. Orlen zdecydował się stworzyć największy w historii projekt sportowo-wizerunkowy. Sto milionów to kwota w zaokrągleniu, rozłożona na dwie raty. Robert Kubica przez najbliższy rok będzie miał fotel w bolidzie Williamsa. Umowę sponsorską można automatycznie przedłużyć na kolejny rok, wtedy będzie to kolejne 50 milionów. Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że jeśli po pierwszym sezonie Kubica pójdzie gdzie indziej, Orlen pójdzie za nim – mówi Kamil Wolnicki z „Przeglądu Sportowego”, który jako pierwszy napisał o umowie Polaka z PKN Orlen.

rk mm
Te rozmowy trwały od bardzo dawna. Zaczęły się dużo przed upublicznieniem taśm i ciągnęły się wiele miesięcy. Przy takich poważnych kwotach do ustalenia jest mnóstwo rzeczy – zdradza Wolnicki. – Obrazki z wyścigów Formuły 1 trafiają do miliardów ludzi na całym świecie, dzięki czemu można dotrzeć z przekazem reklamowym do szerokiego odbiorcy. Orlen ma swoje stacje w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie, ale swoje produkty sprzedaje w prawie stu krajach na całym świecie. Taka umowa i obecność w Formule 1 może się przełożyć na zwiększenie sprzedaży. Jestem przekonany, że nikt bez przemyślenia i analizy nie wydaje tak dużych pieniędzy.

Limity i ograniczenia nie obowiązują go

Znak zapytania, który stawiany jest przy nazwisku polskiego kierowcy dotyczy jego sprawności. W lutym 2011 roku w feralnym wypadku na rajdzie Kubica wjechał w barierę ochronną. Ta, zamiast odbić samochód, wbiła się do jego wnętrza, masakrując prawą rękę i nogę kierowcy. O ile nogę dość szybko udało się doprowadzić do porządku, sprawa z ręką była o wiele poważniejsza. Brutalnie mówiąc: gdyby lekarze nie mieli świadomości, że na stole operacyjnym mają gwiazdę Formuły 1, natychmiast by amputowali prawą rękę Kubicy, żeby chronić jego życie. Po kilkunastu operacjach i wielu miesiącach rehabilitacji sytuacja została opanowana. Przeciętny Kowalski mógłby – mimo wielu ograniczeń – wrócić do w miarę normalnej pracy i w miarę normalnego funkcjonowania na co dzień. Kubica przeciętnym Kowalskim jednak nigdy nie był i być nie zamierzał. Heroicznie walczył o powrót za kierownicę. Udało się wrócić do rajdów. Wielu kibiców pamięta głównie nieudane starty i wypadki. Prawda jest jednak taka, że kariera Polaka w rajdach była imponująca. Zdobył mistrzostwo świata w klasie WRC2, a w WRC, czyli na absolutnym rajdowym topie, wygrywał odcinki specjalne. Powiedzmy to wprost: rywalizując z gośćmi, którzy całe życie jeździli rajdówkami, a w dodatku prowadząc praktycznie jedną ręką!

Potem podjął próbę powrotu do Formuły 1, czyli zrobienia czegoś, co jeszcze niedawno wydawało się kompletnym science-fiction. Zaliczył jeden test, potem następny i kolejny. Już rok temu o tej porze był o krok od spełnienia marzeń. Wtedy na drodze stanął mu wspomniany Siergiej Sirotkin i jego pieniądze oraz brak zdecydowania polskich sponsorów. Tym razem przeszkód już nie było.

Z ludzkiego punktu widzenia rozumiem, że to jest historia, w którą prawdopodobnie nikt nie wierzył. Nie poddałem się chyba tylko ja i ludzie wokół mnie. Wszyscy jednak wiedzieliśmy, że to może być coś, czego nie uda się osiągnąć. Udało się, co pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z punktu widzenia kierowcy powiem, że musicie poczekać kilka miesięcy, żeby zobaczyć. Ale gdybym nie był w stanie jeździć wystarczająco konkurencyjnie, nie byłoby mnie tutaj. To jednak normalne, że ludzie, widząc moje ograniczenia, pytają jak to możliwe, że mogę to robić. W to trudno uwierzyć. Moje ograniczenia mnie nie ograniczają tak, jak większość ludzi sądzi – zapewnia Robert Kubica.

Nie przekonuje was to? Warto zrozumieć, że niesprawnego kierowcy nikt by nie dopuścił do startów na tym poziomie, bez względu na to, ile kasy zapłaciliby jego sponsorzy. Światowa Federacja Samochodowa (FIA) ma bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Aby uzyskać Superlicencję, czyli prawo jazdy na bolid F1, kierowca musi przejść serię testów. Jednym z nich jest próba błyskawicznego opuszczania kokpitu (umiejętność niezbędna do ewakuacji w razie wypadku i pożaru bolidu). Kubica, przez niektórych uważany za inwalidę z jedną sprawną ręką, wykonał ten test najszybciej ze wszystkich kierowców!

Kubica nie ukrywa, że ma pewne ograniczenia. Nie próbuje ściemniać, że jego prawa ręka jest w pełni sprawna. Podkreśla jednak, że nie przeszkadza mu to w ściganiu się. – Po moim wypadku odkryłem, że aby jeździć po rondzie zwykłym autem, nie muszę trzymać kierownicy, wystarczy, że ją pocieram. Bolid F1 to nie zwykły samochód, ale… byłem w szkole, gdzie dali mi do ręki ptaka. Musiałem go trzymać tak, żeby nie odleciał, ale nie na tyle mocno, żeby go wystraszyć. W taki sam sposób należy trzymać kierownicę – wyjaśnia.

Za Williamsem najgorszy sezon w historii. Kończą go jednak spektakularnie – umożliwiając jeden z największych (być może największy) powrót w historii sportu. Póki co oczywiście nie da się powiedzieć, czy dzięki pomocy polskiego kierowcy (i polskiego sponsora) przyszłoroczny bolid będzie się nadawał do walki o wyższe lokaty. Już teraz jednak pewne jest, że pod względem marketingowym może to być wielki sukces. Rano, kiedy ogłaszano spodziewaną od kilku dni decyzję o oddaniu kierownicy w ręce Kubicy, wejść na stronę Williamsa było tak dużo, że padły serwery…

Naczynia w dalszej układance są bardzo ściśle połączone. Kubica potrzebuje sponsora i bolidu (ma jedno i drugie, choć drugie – póki co – wątpliwej jakości); Williams potrzebuje sponsora i kierowcy; Orlen potrzebuje wyników Kubicy i przełożenia się zaangażowania w F1 na podniesienie sprzedaży i budowanie wizerunku firmy. Słowem: może się okazać, że mamy do czynienia z win-win-win situation, ale może się także skończyć spektakularną klapą na wszystkich frontach. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niedawno dzisiejsze ogłoszenie kontraktu wydawało się równie prawdopodobne, co wygrana polskiego klubu w Lidze Mistrzów. Tymczasem Kubica po raz kolejny udowodnił, że warto marzyć i walczyć o swoje marzenia wszelkimi sposobami. A skoro tak, to nikt nie zabroni mu wierzyć, że cała ta historia skończy się jeszcze lepiej niż w ekipie z końca stawki. Może rok w Williamsie, a potem wymarzony kontrakt w Ferrari? Czerwony kombinezon do przymiarek już wisiał w szafie w jego domu, może jeszcze będzie pasował? Niemożliwe? E, niemożliwe nie istnieje!

JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec na wylocie z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021