post Avatar

Opublikowane 20.11.2018 15:36 przez

Sebastian Warzecha

W fińskim Kuopio stawiło się niedawno dwudziestu czterech chińskich skoczków. A raczej: przyszłych skoczków. Bo większość z nich nie widziała do tej pory śniegu. Mają stać się olimpijskimi nadziejami na igrzyska w Pekinie i wyprowadzić swój kraj na światową mapę tej dyscypliny. Czy to się może udać?

Drugie podejście

Zdawać by się mogło, że skoki narciarskie to dla Chińczyków kompletnie obca dyscyplina. Ale tak nie jest. Obce są co najwyżej punkty męskiego Pucharu Świata (bo w kobiecym udało im się już kilka zdobyć). Same skoki nieźle rozwijały się na początku XXI wieku, kiedy w Chinach byli w stanie sklecić drużynę do startów w konkursach dwóch dużych imprez z rzędu – mistrzostw świata 2005 i igrzysk olimpijskich w roku 2006.

Wszystko sypnęło się tuż po nich. Narzekano wówczas na to, że nikt w państwie się tym sportem nie interesuje. Brakowało i zawodników, i jakichkolwiek środków na rozwój dyscypliny. W krajowych mistrzostwach brały udział trzy kluby, a młodzieży raczej nie przyciągało na skocznie to, że największym sukcesem w historii chińskich skoków było trzecie miejsce Yanga Li w zawodach Pucharu Kontynentalnego. A nikt nie kwapił się, by zaoferować im coś innego, przez co mogliby chcieć polatać.

Long Chunsheng, ówczesny szef chińskich skoków, mówił wtedy:

Jeśli zwrócicie większą uwagę na rejestrację zawodników, zobaczycie, że część sportowców z Baichen zarejestrowano w Tonghua przed igrzyskami [mowa o „chińskich igrzyskach”, wewnątrzpaństwowej imprezie – przyp. red.]. To dlatego, że w Chinach są tylko dwa miasta, w których znaleźć można skoczków narciarskich, część z nich musi więc utworzyć trzecią drużynę, by wypełnić minimum potrzebne do przeprowadzenia oficjalnych zawodów.

Brakowało też obiektów, szczególnie takich, na których skakać można by było latem. Teraz takie skocznie budują się niedaleko Pekinu na potrzeby igrzysk, a prawdopodobnie więcej będzie ich w całym kraju. Dekadę temu nikt nie zwracał tam na skoki przesadnej uwagi. Dziś to się zmieniło, a Chińczycy chcą najwyraźniej udowodnić całemu światu, że i tu mogą stać się potęgą.

Postarali się więc o to, by zawodnicy, którzy już skakać potrafią – w przeciwieństwie do tych wysłanych do Europy – mieli naprawdę dobre warunki. Bo kto wie, może coś z nich jeszcze będzie i warto się zainteresować również ich rozwojem. Co brzmi całkiem rozsądnie, stawianie wyłącznie na kompletnych nowicjuszy, wysłanych do Europy, byłoby szaleństwem. Inna sprawa, że dotychczasowe wyniki ich skoczków mówią nam co najwyżej, że postawienie na nich też można klasyfikować w tych kategoriach.

Ale mimo wszystko – tę inwestycję naprawdę da się zrozumieć. Tym bardziej, że zabrano się do niej od najważniejszej strony: szkoleniowej. Kadrę mężczyzn objął więc Jure Radelj, który wcześniej pracował w Rumunii, Turcji i Korei Południowej. Wielkich wyników tam nie kręcił, ale pomógł nieco rozwinąć tę dyscyplinę (przy okazji zobaczył też kawał świata), a o to przecież chodzi Chińczykom. To jednak nic wobec tego, że trenerem kobiecej reprezentacji został… Heinz Kuttin. Tak, ten sam, który do końca ubiegłego sezonu odpowiadał za wyniki Austriaków w Pucharze Świata. Mają rozmach, co?

Kuba Kot, były skoczek, dziś trener i ekspert TVP:

– To świadczy o tym, że tę ofensywę robią na poważnie, bo to kolejne nazwisko, które w świecie skoków robi wrażenie. Widać, że nie liczą się z kosztami i biorą kogo się da. Trzeba ich za to szanować. Myślę, że Kuttin zdaje sobie sprawę, że będzie mu trudno, ale powinien mieć jakąś nadzieję na wyniki, bo raczej nie podjąłby się czegoś takiego, gdyby zdawał sobie sprawę, że nie ma szans, by to się udało.

Austriak ma nieco ułatwione zadanie. Wśród swoich podopiecznych znajdzie m.in. Chang Xinyue, która zdążyła już zadebiutować w igrzyskach olimpijskich (jako pierwsza Chinka w historii tej dyscypliny) i skacze na całkiem przyzwoitym poziomie. Choć najbardziej znana jest chyba z… upadku. Trudno o nim cokolwiek napisać, więc po prostu podrzucamy go poniżej. Poza tym wśród kobiet jest po prostu mniejsza konkurencja i łatwiej tam zaistnieć.

Radelj również ma pod swoimi skrzydłami kilku obytych ze skocznią zawodników. Weźmy takiego Yang Guanga. Gość ma 34 lata i marzy o występie na igrzyskach w swojej ojczyźnie. Jeśli mu się uda, będzie to oznaczać, że na olimpiadę wróci po… szesnastoletniej przerwie. Był bowiem członkiem ekipy, która oddawała swoje skoki w Pragelato. Choć Chińczycy pewnie nie wspominają tego ze szczególnym wzruszeniem – zajęli wtedy ostatnie miejsce, a Guang był z nich wszystkich najsłabszy.

Poza nim w składzie jest jeszcze jeden trzydziestolatek, Chao Li, i grono młodych zawodników, o których nic więcej nie wiemy poza tym, że są młodzi. Fiński projekt będzie od nich prawdopodobnie niezależny, tak to wygląda na ten moment. Ale kto wie, co jeszcze Chińczycy wymyślą?

2008

To ostatnie pytanie jest całkiem zasadne. Pamiętamy bowiem doskonale przygotowania do organizacji letnich igrzysk, które w Pekinie odbywały się w przed dziesięciu laty. Chińczycy za cel postawili sobie wtedy nie tylko olśnienie wszystkich warunkami, obiektami czy swoją kulturą, którą prezentować mogli przy okazji, ale też wygranie klasyfikacji medalowej.

W rozwój sportów, w których wcześniej nie istnieli, władowano grube miliony (miliardy?) dolarów, sportowców wybierano spośród dziesiątek tysięcy uzdolnionych dzieciaków, a treningi, jakie im fundowano, w Europie uznane zostałyby zapewne za znęcanie się nad nieletni. W Chinach nikt sobie nie zawracał tym głowy, skoro na horyzoncie majaczyła chwała i pierwsze miejsce w liczbie zdobytych medali.

I wiecie co? Udało się. Zgarnęli równo 100 krążków, aż 51 z nich było złotego koloru. Zostawili z tyłu Stany Zjednoczone, a o to im głównie chodziło. Teraz chcieliby, zachowując wszelkie proporcje, powtórzyć to zimą.

Wiele się u nich zresztą nie zmieniło – postawili na niemal identyczną metodykę działań. Po pierwsze wynaleźli kupę kasy, którą przeznaczyć mogą na ten cel. Podkreślamy tu, że chodzi nie tylko o skoki. To program, który obejmuje wszystkie sporty zimowe, nadzorowany odgórnie, a finansowany przez jeden z największych chińskich banków. Nie będziemy przesadnie zdziwieni, jeśli wypali.

Po drugie, wzięli się za ostrą selekcję, która tym razem przypominała momentami program wyszukiwania talentów. Wiele sportów zimowych do tej pory w Chinach po prostu nie było i tamtejsi „skauci” musieli szukać uzdolnionych nastolatków wśród reprezentantów innych dyscyplin. Czy im się to udało, przekonamy się w 2022. Po trzecie i najważniejsze, całkiem słusznie uznano, że to nie może się udać, jeśli będzie się korzystać tylko z własnego doświadczenia. Sięgnięto po zagraniczną pomoc.

Stąd właśnie ci skoczkowie w Finlandii. Stąd też szkolić ich będzie jeden z najlepszych trenerów w historii.

Kojonkoski

W świecie skoków to jedno z najbardziej znanych nazwisk. Gość, który w trakcie swojej trenerskiej kariery osiągał sukcesy, gdzie tylko się nie pojawił. Przy okazji trener, o którym wielu fanów polskich skoków marzyło, zanim zjawił się u nas Stefan Horngacher. Fin to przecież człowiek, który pod koniec XXI wieku znacząco poprawił sytuację austriackich skoków, później pomógł zawodnikom w swojej ojczyźnie (z Janne Ahonenem na czele), by na końcu zrobić z Norwegii światową potęgę. Listy medali i trofeów jego zawodników nie będziemy wypisywać. Zabrakłoby miejsca.

Z posadą szkoleniowca zerwał w 2011 roku. Ostatnio pracował w fińskim Komitecie Olimpijskim, ale po słabych wynikach w Pjongczangu zrezygnował z tej pracy. Miał poświęcić czas tylko sobie, czytaniu książek i podróżowaniu po świecie, ale po pojawieniu się oferty z Chin zmienił zdanie.

Jasne, można się w tym momencie śmiać, że dolary (czy jakakolwiek waluta nie wchodziłaby w grę) czynią cuda. I pewnie tak było, bo dla Kojonkoskiego to projekt wręcz wymarzony – z ogromnym budżetem, dobrą płacą, na miejscu (mieszka w Kuopio i tam też będą trenować Chińscy skoczkowie), za który – jeśli się nie powiedzie – nikt go nie będzie rozliczał. Ot, od początku wydawało się, że to się nie może udać, więc czy ktokolwiek może mieć do Miki pretensje? No właśnie.

SLOWENIA PLANICA SKOKI NARCIARSKIE - PUCHAR SWIATA - KONKURS DRUZYNOWY - 19.03.2011 N/Z MIKA KOJONKOSKI POZEGNANIE TRENERA FOTO JERZY KLESZCZ / NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Pożegnanie Miki Kojonkoskiego (2011)

I niech rzuci kamieniem ten, kto takiej pracy by nie przyjął. Tym bardziej, że Mika mógł dobrać sobie współpracowników. I poleciał z tym nieźle. Nawet jeśli nie kojarzycie wszystkich nazwisk, to część z nich musi zrobić na was wrażenie. Są to: Janne Happonen (tego chyba akurat znacie?), Antti Heinaenen, Matti Herola, Rene Kojonkoski (syn Miki, bo trochę nepotyzmu nikomu nie zaszkodziło), Kati Koponen, Iisakki Nevala, Pekka Niemelae (były szkoleniowec fińskiej kadry), Janne Ylijaervi.

Kuba Kot:

– Mika Kojonkoski to wielki autorytet w świecie skoków. Jeżeli on się czegoś podjął, to raz, że pewnie zgadzają mu się zera na koncie, bo za darmo by tego nie robił, a dwa, że musi w to wierzyć. Wątpię, by chwytał się czegoś, w czego powodzenie od początku wątpi. Stoi przed nim bardzo trudne zadanie, ale trzy lata to w sporcie i mało, i dużo. Są jednostki wybitne, które nawet w ciągu roku potrafią zrobić niezły przeskok.

Chińczycy, co akurat oczywiste, z wyboru Fina na trenera bardzo się cieszą. Bo naprawdę, wydaje się, że lepiej nie mogli trafić, jeśli pod uwagę nie bierzemy trenerów, którzy aktualnie są gdzieś zatrudnieni. Czyli np. wspomnianego Horngachera czy Wernera Schustera. Gou Zhongwen, dyrektor państwowej administracji sportowej w Chinach, tuż po zatrudnieniu Fina powiedział:

Wielką wagę przywiązaliśmy do twojego [mówił to bezpośrednio do Kojonkoskiego – przyp. red.] doświadczenia i sukcesów w kreowaniu najlepszych skoczków na świecie. Wspólnie będziemy pracować nad rozwojem chińskich skoków, tak, by zachęcić nową generację do większej aktywności w sporcie i osiągania znakomitych wyników dla naszego kraju.

Sam Kojonkoski dodawał z kolei:

Wszystko wydarzyło się szybko i niespodziewanie. Przemawiałem na evencie China Europe Health & Sports Council i Chińczycy byli bardzo entuzjastyczni. Zaproszono mnie do Chin, gdzie zaprezentowałem plan zabrania tamtejszych sportowców do Kuopio.

Plan ten, jak już wiecie, został zaakceptowany przez obie strony. Zresztą, Mika Kulmala, dyrektor wykonawczy fińskiego związku, jest z tego faktu bardzo zadowolony, bo wierzy, że pomoże to też w rozwoju tamtejszych skoków, które w ostatnich latach mają wielkie problemy.

Materiał

Napisać, że Kojonkoski podjął się niemożliwego, to jak nic nie napisać Dostał trzynastu chłopaków i jedenaście dziewczyn w wieku do 14 do 19 lat. To z nimi ma pracować. Jak sam stwierdził, przed przylotem do Finlandii „tylko pięcioro z nich widziało wcześniej śnieg”. Jeśli ktoś chciałby opisać więc poziom, z którego Chińczycy zaczynają, sugerujemy sięgnięcie po jeden z największych przebojów Lady Pank. Nada się.

– Zrobienie z nowicjuszy skoczków światowej klasy w 3,5 roku może wydawać się niemożliwe dla rozsądnych ludzi. My jednak uważamy, że to możliwe. […] Mamy nadzieję, że najzdolniejsi już w przyszłym roku będą w stanie oddać skok na skoczni 90-metrowej. […] W Chinach marzą, że niektórzy z nich pojawią się na najbliższych igrzyskach. Jeśli będziemy w stanie wykonać naprawdę dobrą pracę z utalentowanymi sportowcami, to może okazać się to możliwe.

To niektóre z wypowiedzi Kojonkoskiego na ten temat. Nad tym, czy to ma szansę wypalić, zastanowimy się później. Na razie wróćmy do samych „skoczków”. W cudzysłowie, bo trudno w tym momencie pisać o nich inaczej. Chińczycy zabrali się za to, co już wiecie, tradycyjnie. Grupa kandydatów, od której zaczynano, liczyła sobie podobno 1500 osób. Przeprowadzono testy sprawnościowe i genetyczne, sugerowano się też budową ciała. Wybrano tych, którzy mają największe predyspozycje do tego, by daleko skakać.

Nie sprawdzano tylko jednego – aspektów psychologicznych. Kojonkoski wspominał jednak, że Chińczycy powiedzieli mu wprost: „nie ma takiej potrzeby”. Bo zawodnicy zrobią to, co każe im państwo. Czemu nas to nie dziwi?

Wielu z nich uprawiało wcześniej sztuki walki, a prawdopodobnie tylko jeden faktycznie chciał zostać skoczkiem. Zwie się Yixin Lu, a sport Adama Małysza zafascynował go, ponieważ… obejrzał film „Eddie zwany Orłem”. Choć chyba nie chce wzorować się na jego głównym bohaterze, bo dodawał też marzy o olimpijskim złocie. A Anglik daleko nie fruwał.

Na ten moment i on, podobnie jak cała reszta, musi uczyć się podstaw. Mówimy tu o zapinaniu nart, umiejętności stania na nich czy zjeżdżania. Balans, przesuwanie ciężaru ciała, reakcje na to, co się dzieje. Od tego zaczną, potem przejdą na skocznie. Od najmniejszych, przez wspomniane obiekty o rozmiarze 90 metrów, do takich, jakie pojawiają się w Pucharze Świata. Za sobą mają już jednak pierwsze skoki: na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym…. cztery metry. Zorganizowano je dla mediów. Na razie nikogo nie zachwyciły.

W przeciwieństwie do warunków, które przyszykowano przyszłym skoczkom. Jako że to coś, za co wzięły się Chiny, kasy jest mnóstwo. Po prostu. Dzięki temu Kojonkoski i jego podopieczni mogą korzystać ze 110 par nart, latać sobie do tunelu aerodynamicznego w Szwecji czy siedzieć na stałe w Kuopio.

A, przy okazji: niemal identyczny projekt rozpoczął się jeszcze w zeszłym roku w Norwegii. I choć nie tak medialny, podobno trwa do tej chwili. Tam trafiło dwudziestu zawodników, a wszystko przebiegło na niemal identycznych zasadach. Żeby było zabawniej: za selekcję i trening tamtej grupy odpowiada Kietil Standbraaten, w przeszłości… asystent Miki Kojonkoskiego w reprezentacji Norwegii.

– Moi podopieczni mają od 15 do 22 lat, każdy z nich trenował wcześniej jakąś dyscyplinę sportu, w której miał bardzo dobre wyniki. Są tu sprinterzy, gimnastycy, wspinacze czy spadochroniarze. Na razie rozmawiamy za pośrednictwem tłumacza, ale uczymy ich norweskiego, mam nadzieję, że za niedługo będziemy mogli porozumieć się bez niego – mówił Standbraaten.

Tylko gwoli przypomnienia: to wszystko dzieje się niezależnie od istnienia kadr narodowych. Widzicie więc, jak rozbudowany jest to projekt. A mówiło się jeszcze o potencjalnych bazach w Słowenii i… Polsce.

A, nawet gdyby to wszystko okazało się totalnym niewypałem, to wydaje się, że Chińczycy znaleźli sposób na to, by nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle (ktoś wie, czy w Pekinie mają jakiś odpowiednik tego przysłowia?). Kanał CCTV9, część China Central Television, czyli ogólnopaństwowej TV, robi z tego cykl filmów dokumentalnych. Ma ich wychodzić szesnaście rocznie, aż do igrzysk olimpijskich. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Chin, prawdopodobnie popularnością przebiją one każdy konkurs Pucharu Świata, jaki czeka nas w tym sezonie. A może i wszystkie łącznie.

Pytanie, jakie musimy sobie zadać, nie dotyczy jednak oglądalności chińskiej telewizji, a zadania, którego podjęli się Norwegowie i Finowie. Wychować skoczków na poziomie drugiej serii konkursu olimpijskiego. Co najmniej.

Czy to w ogóle możliwe?

W teorii każdy rozsądny człowiek powinien powiedzieć to, co Hannu Lepistoe: „To niemożliwe. Skoki narciarskie to jeden ze sportów, które trzeba zacząć uprawiać jako dziecko”. W praktyce… nic nie wiemy, bo takiego projektu po prostu jeszcze nie było. Możemy jedynie zgadywać na podstawie naszej znajomości tego sportu. Albo jeszcze lepiej – zapytać kogoś, kto wie więcej od nas, bo ma swoje własne doświadczenia.

Kuba Kot:

– Będzie bardzo trudno. Przypomina to trochę lepienie czegoś z niczego na siłę. Wiadomo, budżet z pewnością mają dobry. Chiny organizują igrzyska, więc chcą zrobić wszystko, by ci skoczkowie reprezentowali ich dobrze. Powinno się jednak zacząć od początku: żeby być skoczkiem, trzeba mieć ten talent, coś w genach. To nie jest tak, że skoro jestem skocznym człowiekiem, to pójdę latać na nartach. Skoki narciarskie są bardzo specyficznym sportem, nie dla każdego. Na co dzień przekonujemy się, nawet w Pucharze Świata, że nie wygrywa ten, kto ma tylko mocne nogi, bo liczy się też dynamika czy psychika. Jeśli Chińczycy chcą wybrać tych skoczków tylko na podstawie testów sprawnościowych, to nie tędy droga.

Widzicie, problem polega na tym, że letnie igrzyska – tak jak w Pekinie – mają wiele dyscyplin, w których braki da się szybko nadrobić. Weźmy biegi czy wioślarstwo. To zdecydowanie możliwe. Na zimowych też takie się znajdą, ale… trudno przypuszczać, by skoki były jedną z nich. Oczywiście, Mika Kojonkoski powie wam, że wierzy w powodzenie tej misji. Sęk w tym, że jako jeden z nielicznych.

Po trzech latach treningów, wielkim osiągnięciem jest, jeśli sportowiec potrafi skoczyć i bezpiecznie wylądować. Jeśli celem jest dostać się do konkursu na igrzyskach, to wątpię, by to się udało. Oczywiście, mam nadzieję, że się mylę, ale sądzę, że nie da się stworzyć skoczka na poziom igrzysk w trzy lata – mówił Tommi Nikunen.

Nie brzmi to zbyt optymistycznie, co? No to teraz napiszmy, że jest pewne wyjście, którego uczepić mogą się Chińczycy.

Kuba Kot:

– To jest trochę jak u nas ze skokami kobiet czy kombinacją norweską. Świat trenował od dawna i trenuje nadal, a my dopiero uczymy się, jak to się robi. Reszta stawki jest dziesięć kroków przed nami, a my tych dziesięciu kroków naraz nie zrobimy. Będziemy szli jakimś tempem, ale oni też dalej idą. Możemy nieco przyśpieszyć, zmniejszyć dystans do ośmiu, ale to wciąż będzie te osiem kroków. Chińczycy, zaczynając coś robić teraz, mają ze trzydzieści kroków straty. Przez najbliższe trzy lata będą trenować, ale świat też się rozwinie. Mogą zrobić kolosalne postępy, bo takie pewnie będą, skoro trenują od zera, ale to będą pewnie FIS Cupy, raczej nie Puchar Kontynentalny, a co dopiero igrzyska czy Puchar Świata. Trudno doszukiwać się wielkich nadziei, ale może coś z tego będzie.

Tak naprawdę podstawowe pytanie brzmi: czy jeśli ten system nie wypali w Pekinie, to Chińczycy zrezygnują? Bo jeśli tak, to możemy już teraz założyć, że nic z tego wszystkiego nie będzie. Jeśli po najbliższych igrzyskach będą to ciągnąć, niezależnie od wszystkiego, to… kto wie, czy nie dostaną skoczka na naprawdę niezłym poziomie? Kuba Kot mówi nam, że to projekt, który warto obserwować, bo niesie za sobą coś nowego i wciąga do rywalizacji nowe państwo.

Będziemy więc to robić. Uważnie.

SEBASTIAN WARZECHA

Opublikowane 20.11.2018 15:36 przez

Sebastian Warzecha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
01.10.2020

Inaczej być nie mogło. Lewandowski wybrany Piłkarzem Roku UEFA!

Powiedzmy sobie szczerze – innej możliwości zwyczajnie nie było. Robert Lewandowski z miażdżącą przewagą wygrywa plebiscyt na Piłkarza Roku 2020 według UEFA (to, że został najlepszym napastnikiem poprzedniej edycji Ligi Mistrzów to już w ogóle formalność). Cóż – nie jest to może równie prestiżowa nagroda co Złota Piłka, ale i tak cieszy, biorąc pod uwagę, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Kędziora z Juve i Barceloną, Rybus i Krychowiak z Bayernem i Atletico. Wylosowano grupy LM!

Zanim nastąpiły rozstrzygnięcia co do uczestników fazy grupowej Ligi Europy, w Nyonie rozlosowano już grupy Ligi Mistrzów. Dynamo Kijów Tomasza Kędziory zostało rzucone na bardzo głęboką wodę, na której pływają Juventus Wojciecha Szczęsnego i Barcelona, ale przynajmniej będzie ciekawie. No i jest realna szansa na trzecie miejsce, bo czwartym do brydża został Ferencvaros. Lokomotiw Moskwa […]
01.10.2020
WeszłoTV
01.10.2020

Quiz: SAMBA DI JANEIRO DOS WOKALIZOS HEJ HO

PERE PAŃSTWA, nie mogą się państwo doczekać meczów? To wpadajcie na quiz! Kto będzie? Zacni goście: – Łukasz Stupka, były dyrektor sportowy Bruk-Betu Termaliki Nieciecza – Wojciech Piela (Piela inc.) – Jakub Białek (Białek&Białek) – Daniel Żórawski (Czapo) – Paczul (Paweł) – WOOKAALIZYY 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Koronawirus nie daje za wygraną. Mecz Wisła Kraków – Lechia przełożony

Cóż. Chyba najwyższa pora przyzwyczaić się do tego, że terminarz Ekstraklasy to rzecz dość płynna, bo zmiany mogą zachodzić w nim w każdej chwili. W przypadku szóstej kolejki odwołano już spotkanie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok z powodu wielkiej liczby pozytywnych wyników w ekipie z województwa zachodniopomorskiego. Do wczoraj wydawało się, że na tym koniec, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Sabotaż a’la zarząd Resovii: najpierw podkopano pozycję trenera, potem go zwolniono

Stało się, pierwszy trener na zapleczu Ekstraklasy stracił pracę. Z posadą pożegnał się Szymon Grabowski, opiekun beniaminka rozgrywek, czyli Resovii. I być może nie byłoby w tej sprawie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwolnieniu towarzyszy wiele kontrowersji. Po pierwsze, trenera zwolnił zarząd, który dopiero co został zmieniony. Po drugie, ten sam zarząd najpierw mocno […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Azikiewicz: „Trzeba mieć mocno poukładane w głowie, żeby nie odbiło”

Zdobył brązowy medal ME U-17 w kadrze Marcina Dorny z takimi zawodnikami jak Karol Linetty czy Mariusz Stępiński u boku. W Zagłębiu Lubin debiutował w Ekstraklasie w wieku zaledwie 18 lat. Młody, perspektywiczny lewy obrońca, o którego pytały wielkie marki (jak na przykład Hertha), a później… zaliczył zjazd do drugiej ligi. Czy jego kariera mogła […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

QUIZ. Wszyscy uczestnicy Ligi Mistrzów

Poznaliśmy wczoraj wszystkie ekipy, które zagrają w Champions League. Pojawiły się w stawce nowe drużyny, uznaliśmy więc, że warto odświeżyć nasz quiz. Chodzi w nim o to, żeby wymienić wszystkie zespoły, które choć raz dotarły do fazy grupowej najbardziej elitarnych rozgrywek. Trochę się tego nazbierało – dajcie znać, jak wam poszło. Przy pisowni spróbowaliśmy jak […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

„Charleroi gra w stylu Atletico. Rywale cierpią w meczach z nimi”

– W Belgii mówi się, że Charleroi gra w stylu Atletico – nie dają nic od siebie, jeśli nie muszą. Rywal cierpi, gdy z nimi gra. Ustawiają się defensywnie, czekają na przeciwników, a później bardzo szybko przechodzą do ataku. Mają kreatywnych piłkarzy z przodu, ale sami z siebie w ataku pozycyjnym nie prezentują się dobrze. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Od Dinama Tbilisi po Spartak Moskwa. Polskie boje w play-offach o Ligę Europy

Czasem polskie kluby spadały do fazy grupowej Ligi Europy/Pucharu UEFA po nieudanym boju o Ligę Mistrzów. Jeśli natomiast liczyć tylko play-off o fazę grupową tej europejskiej drugiej ligi, to bilans awansów do odpadnięć wynosi 8 – 15. Są wśród tych meczów wielkie boje, wyeliminowane potęgi, które nakręcały kolejne pucharowe sukcesy, wyważając drzwi do lepszych rankingów. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech nie podpiera ścian i idzie na podryw. Ofensywny futbol pomoże coś wyrwać?

Półtora roku temu Lech Poznań podjął bardzo świadomą decyzję – zechciał wywrócić do góry nogi sposób patrzenia na sukces. Uznał, że sukces przychodzi nie wtedy, gdy obwieści się światu „chcemy coś osiągnąć!”, lecz gdy poweźmie się działania, które do tego sukcesu mają prowadzić. Tym działaniem miała być gra ofensywna, oparta na wysokim pressingu, która przynosi […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Legia weźmie rewanż na Karabachu za Wisłę i Piasta?

Czy Legia Warszawa wróci dziś do Europy? Całkiem możliwe. Atut własnego boiska, osłabienie rywala – to coś, co trzeba wykorzystać. My także możemy to zrobić, typując to spotkanie w eWinner! Ten legalny polski bukmacher oferuje nam atrakcyjne kursy na dzisiejszy mecz eliminacji do Ligi Europy. Legia Warszawa – Karabach Agdam Ostatnie mecze Legii: WPWPR Poprzednie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Czy Lech ogra Charleroi? Tak, jest to możliwe!

Ok, wiemy, że to Belgowie są faworytem starcia z Lechem Poznań. Tyle że w pojedynku z Hammarby także faworytem byli rywale. „Kolejorz” sprawił wówczas niespodziankę, więc dlaczego nie może zrobić jej teraz? A skoro może, to i my możemy z tego skorzystać. Sprawdziliśmy ofertę Totolotka i podpowiadamy, co dziś warto zagrać! Charleroi – Lech Poznań […]
01.10.2020
Kanał Sportowy
01.10.2020

Stanowski omawia biografię Brzęczka – „Mistrz i Małgorzata”, odcinek 1

Krzysztof Stanowski w nowej mini-serii „Mistrz i Małgorzata” omawia biografię selekcjonera reprezentacji Polski „W grze” autorstwa Małgorzaty Domagalik.  Spoiler, którego wszyscy się spodziewacie: to będzie miazga na niekorzyść tej książki. 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Pozostał jeden krok. Legio, Lechu – po prostu go zróbcie!

Nie będziemy się bawić w przydługie wstępy, bo sprawa jest prosta jak budowa cepa. Legio Warszawa, Lechu Poznań – zróbcie to. Pozostał jeden krok. Awansujcie do fazy grupowej Ligi Europy. Polska piłka klubowa upadła w ostatnich latach naprawdę nisko. Najwyższy czas, by rozpocząć proces wygrzebywania się z tego bagna. A nie uda się tego dokonać, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech i Legia w Lidze Europy – zakłady specjalne od TOTALbet!

Czwartkowy wieczór będzie dla naszych zespołów wyjątkowy. Po raz pierwszy od 1979 roku dawna w październiku dwie drużyny w pucharach. A możemy je mieć nawet w listopadzie, jeśli tylko Lech i Legia staną na wysokości zadania. Na dwumecz naszych eksportowych drużyn czeka cała piłkarska Polska, więc warto z tego skorzystać. Chociażby tak, jak robi to […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

W Azerbejdżanie trafiłbym do więzienia

– Jakbym pojechał do Azerbejdżanu, a na granicy zobaczyliby u mnie ormiańską pieczątkę, na pewno spytaliby, czy byłem w Górskim Karabachu. Jeśli przyznałbym się lub by mi to udowodnili – a udałoby im się, choćby poprzez zdjęcia na moim blogu – to trafiłbym do więzienia w Azerbejdżanie. Areszt na początku, to pewne, stamtąd wyciągnąć mnie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Charleroi nie tak silne, jak Genk. Na co trzeba uważać? | ANALIZA

Dwa lata temu Racing Genk wyrzucił Lecha Poznań z Ligi Europy. Belgowie byli wówczas poza zasięgiem Kolejorza. Różnica klas rzucała się w oczy – nawet jeśli wynik dwumeczu tego nie odzwierciedlał. Czy podobnej deklasacji możemy spodziewać się dziś w starciu poznaniaków z Charleroi? Zdecydowanie nie. Ci „nowi Belgowie” nie są tak silni jak Genk i […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

PRASA. Novikovas: Kibicom Legii nic we mnie nie pasowało. Czasami docenia się po czasie

Co słychać w prasie przed meczami Lecha i Legii? Oczywiście sporo przeczytamy o samych spotkaniach. Ale mamy także ciekawy wywiad z Arvydasem Novikovasem, który trochę się z Warszawą rozlicza. – Niekiedy coś lub kogoś docenia się po czasie. Kiedy byłem w Legii, nic im się nie podobało. To źle, to jeszcze gorzej, a tamto już w […]
01.10.2020