post
Avatar

Opublikowane 13.09.2018 11:43 przez

redakcja

Największy wygrany pierwszego zgrupowania pod wodzą Jerzego Brzęczka? Bez wątpienia Mateusz Klich. Spośród piłkarzy, którzy w meczach z Włochami i Irlandią zaskoczyli na plus po prostu zaprezentował się najlepiej, a przy tym miał najtrudniejsze zadanie, bo akurat na jego pozycji na papierze byli w kadrze sensowni konkurenci.

Żeby wybiec w pierwszym składzie z Włochami, przykładowy Jan Bednarek musiał wykazać na treningu wyższość nad Kamińskim i Dźwigałą. Z kolei Arkadiusz Reca musiał wygrać rywalizację z Pietrzakiem i wcale nie jest powiedziane, że przy zdrowym Rybusie w ogóle powąchałby murawę. Natomiast Rafał Kurzawa musiał wykazać się na tle Frankowskiego, Kądziora czy Makuszewskiego.

U Klicha zaś wcale nie wyglądało to tak różowo. Można powiedzieć, że na papierze rywalizował z trójką naprawdę mocnych piłkarzy:

Z Linettym, który jest bardzo chwalony we Włoszech.
– Z Góralskim, który u poprzedniego selekcjonera cieszył się dużo wyższymi notowaniami.
– Pośrednio także z Milikiem, który u Nawałki został drugim napastnikiem, przez co Zieliński był przesuwany właśnie na ósemkę.

Tymczasem po ostatnich meczach reprezentacji to właśnie Klich wydaje się najsensowniejszym partnerem Krychowiaka. Z Włochami zagrał 56 minut, z Irlandią 29 i – mimo że nie uzbierał mu się z tego nawet jeden pełny mecz – naprawdę ma się czym pochwalić. Po pierwsze, brał udział przy obu golach biało-czerwonych, bo to on wywalczył piłkę pod polem karnym Włochów (w naszej nomenklaturze zaliczył kluczowe podanie przy golu Zielińskiego) i to on wyrównał wynik meczu z Irlandią. Z nim na boisku Polska nie straciła gola, a jego gra w środku pola – zwłaszcza w odniesieniu do tego, co pokazał chociażby Karol Linetty – naprawdę mogła napawać optymizmem.

Największym zwycięstwem Klicha może być jednak zerwanie z dotychczasowym wyobrażeniem o nim, jakie tkwiło w głowach wielu kibiców, ale też i trenerów. Że jest to piłkarz niepasujący do nowoczesnego futbolu, nielubiący grać przy wysokim tempie, mało agresywny i nieangażujący się w grę defensywną. Co prawda fani Eredivisie czy Championship dostrzegli symptomy metamorfozy Polaka już jakiś czas temu, ale po ostatnich meczach kadry zauważyli je u nas już niemal wszyscy.

Inna sprawa, że trójka w środku pola: Krychowiak, Klich, Zieliński nie jest przecież u nas niczym nowym. Już pięć lat termu Waldemar Fornalik grał tym ustawieniem w eliminacjach do mundialu. Co więcej, w meczu z Czarnogórą rozgrywanym w we wrześniu 2013 roku w polu zagrało sześciu piłkarzy, których obejrzeliśmy w pierwszym składzie w Lidze Narodów z Włochami (Lewandowski, Błaszczykowski, Glik, Krychowiak, Zieliński, Klich). Szkielet zespołu Brzęczka wydaje się bliźniaczo podobny do tego z czasów późnego Fornalika, ale też dzisiaj każdy z wymienionych jest zupełnie innym piłkarzem. Lepszym. Z Klichem na czele.

Wielu łączy metamorfozę środkowego pomocnika Leeds ze współpracą z Marcelo Bielsą, którego elementarz zaczyna się od biegania, gry na wysokiej intensywności i pressingu. To oczywiście duża nobilitacja, że argentyński szkoleniowiec dostrzegł w 28-letnim Polaku potencjał i mocno na niego postawił, ale też warto zwrócić uwagę, iż z Klichem nie jest tak źle już od dłuższego czasu. Ostatnio kłopoty z grą miał tylko jesienią zeszłego roku przy pierwszym podejściu do Leeds, ale i wtedy potrafił łapać swoje minuty. No i nie czekał miesiącami z podjęciem męskiej decyzji, tylko już po jednej nieudanej rundzie postanowił pójść na wypożyczenie. A dzięki temu jego bilanse minutowe wyglądają bardzo przyzwoicie. We wszystkich rozgrywkach w sezonie 2016/17 (Eredivisie, krajowe puchary) zaliczył łącznie 2693 minuty, natomiast w sezonie 2017/18 (Championship, Eredivisie, krajowe puchary): 1728 minut. Dla porównania w analogicznych sezonach dorobek Piotra Zielińskiego w Napoli wyniósł 2453 oraz 2431 minut. Jakkolwiek spojrzeć, wielkiej różnicy nie ma, pomimo że Zieliński w zgodnej opinii jest piłkarzem grającym, a Klich już niekoniecznie.

Obecnie największą siłą Klicha jest regularna, dobra gra w prowadzącym w Championship Leeds. Jak długo wytrzyma tempo tych 46-kolejkowych rozgrywek, czas pokaże, ale fakty są takie, że dziś prezentuje na boisku bardzo podobne parametry, co wiosną Utrechcie. W Holandii był ustawiany bliżej skrzydła, po prawej stronie tzw. diamentu, lecz to, co oferował wówczas na boisku za bardzo się nie zmieniło. Rzućmy okiem na raport InStat z początku tego sezonu Championship oraz z rundy wiosennej zeszłych rozgrywek Eredivisie.

W Leeds Klich mocno pracuje w defensywie – średnio w każdym meczu odzyskuje 8 piłek, z czego 4 na połowie przeciwnika. W Utrechcie był jednak pod tym względem nieco lepszy – średnio odzyskiwał 9 piłek, z czego aż 5 na połowie przeciwnika.
– W Leeds Klich średnio toczy 13 pojedynków w meczu i wygrywa 51 procent z nich, natomiast w Utrechcie toczył 14 pojedynków w meczu i wygrywał 49 procent.
– W Leeds Klich gra na bardzo wysokiej skuteczności podań, których średnio w każdym meczu posyła 52, z czego 85 procent trafia do adresata. W Utrechcie w każdym meczu zagrywał 58 piłek przy skuteczności 84 procent.

Ogólnie większość parametrów Klicha wygląda podobnie. To nie jest tak, że Bielsa wydobył z niego jakieś głęboko skrywane pokłady potencjału. Największym pozytywem początku sezonu jest bowiem to, że Mateusz potrafi zaoferować bardzo podobne usługi także w fizycznej Championship, trudniejszej lidze, pomimo że dotąd wydawało się, że nie jest stworzony do kopania poza Holandią. Grając swoją piłkę w barwach Leeds Klich jest notowany przez InStat już jako czwarty ofensywny pomocnik całej ligi (spośród tych, którzy rozegrali minimum połowę dostępnego czasu gry). A jego atuty są widoczne gołym okiem. Z dawnych lat pozostał mu luz w rozegraniu piłki, a teraz popiera go ciężką boiskową pracą. No i oczywiście golami – w Anglii sieknął już trzy, a w reprezentacji jednego.

Ostatnio Klich przyznał, że zrzucił aż pięć kilogramów. Na łamach Weszło opowiadał też o skuteczności treningów u Bielsy: – Zajęcia są bardzo ciężkie i wymagające – dużo taktyki, dużo biegania, dużo siłowni. Trener Bielsa powtarza, że zawsze to ta drużyna, która więcej kilometrów przebiegnie, ma więcej możliwości, żeby ostatecznie wygrać mecz. Przy takim reżimie narzuconym w klubie oraz przy odzyskanej pewności siebie – którą było widać już także w reprezentacji – to może być naprawdę pożyteczny gracz drużyny narodowej.

Pytanie tylko, jak długo będzie potrafił utrzymać się na tym poziomie. Dotychczas do Klicha bardziej pasowała bowiem chimeryczność niż regularność. Inna sprawa, że całościowo rok 2018 wydaje się tu w jakimś sensie przełomowy. I naprawdę warto trzymać za tego piłkarza kciuki, bo daje on widoki na przełom w reprezentacyjnym środku pola. W przeciwnym razie ponownie wrócimy do zgranego już wyboru: albo wiecznie zawodzący w kadrze Linetty, albo jednowymiarowy Góralski, albo cofnięty i nieczujący się w takiej grze komfortowo Zieliński.

MICHAŁ SADOMSKI

Fot. FotoPyK

redakcja

Opublikowane 13.09.2018 11:43 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Prosinecki i Czeryszew się bawią, wy głosujecie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu z miażdżącą przewagą zatriumfował Robin van Persie i jego przepiękna główka w starciu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Brazylii. Dzisiaj też mamy dla was gole mundialowe, lecz z 1998 i 2018 roku. Zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo na kolejne głosowanie. Czas na “Bramę dnia”! ROBERT PROSINECKI VS JAMAJKA (1998) […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Prosinecki i Czeryszew się bawią, wy głosujecie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu z miażdżącą przewagą zatriumfował Robin van Persie i jego przepiękna główka w starciu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Brazylii. Dzisiaj też mamy dla was gole mundialowe, lecz z 1998 i 2018 roku. Zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo na kolejne głosowanie. Czas na “Bramę dnia”! ROBERT PROSINECKI VS JAMAJKA (1998) […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Magiczna główka van Persiego, a może niesamowity rzut wolny Zidane’a?

We wczorajszym głosowaniu na “Bramę dnia” zatriumfował Luis Figo za sprawą swego niezapomnianego trafienia przeciwko Anglii na Euro 2000. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was wraz z naszymi partnerami z Gatigo wspominki z innych wielkich imprez. Cofniemy się do mistrzostw Europy w Portugalii, gdzie dokładnie przed siedemnastoma laty Zinedine Zidane wyrwał zwycięstwo z gardła Anglików, a także […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Stan Euro w Dobrym Składzie: Wygrała Finlandia. Wygrała też Dania

Nie ma spania! Omawiamy wczorajsze mecze EURO – a sami wiecie, że było co omawiać – i zapowiadamy niedzielne mecze. Obyśmy już mogli skupiać się wyłącznie na boiskowych wydarzeniach. Zapraszają Paczul, Roki, Leszek i Olki.  Fot. Newspix
13.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lupi45
lupi45 (@lupi45)
2 lat temu

Weszło będzie teraz promowało następnego super piłkarza. Musiał rywalizować z Linettym Góralskim i Milikiem. Faktycznie zajebisci piłkarze. Jedynak to parodysta Linetty wyszedł w pierwszym składzie. Klich zagrał w miarę przyzwoicie kilkanaście minut i strzelił w sytuacji sam na sam ( Milik by raczej to spieprzyl), więc już tak się nie podniecajcie że będzie zbawca i filarem reprezentacji. Wy to chyba piszecie te artykuły na zlecenie. Może niech zagra cały dobry mecz przeciwko poważnej drużynie, wtedy można coś ocenić. Przecież tu była druga drużyna Irlandii.

theczarek
theczarek (@theczarek)
2 lat temu
Reply to  lupi45

widąc że na piłce znasz się jak mało kto 😀

żartowałem.

wojsal
wojsal (@wojsal)
2 lat temu
Reply to  lupi45

U naszych sportowych żurnalistów ocena zawodnika jest prosta: strzelił gola znaczy zagrał bardzo dobry mecz.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
2 lat temu
Reply to  wojsal

Napastników tak się ocenia. Z ilości goli.

Bodek
Bodek (@bodek)
2 lat temu
Reply to  pepe72

No to strzelił jednego Irlandii, którą wszyscy leją jak leci. Poczekajmy z ocenami, jeszcze dużo się wydarzy.

Kcramsib
Kcramsib (@kcramsib)
2 lat temu

Pytanie też, jak długo w Leeds wytrzyma Bielsa – trener, który z niejednym pracodawcą zdążył się już ściąć…
.
No i druga sprawa, istnieje pytanie: jeśli Leeds awansuje do PL (daleka droga, ale po 6 kolejkach są pierwsi), to czy dla Klicha nie zabraknie miejsca w składzie?

Bodek
Bodek (@bodek)
2 lat temu
Reply to  Kcramsib

Dobre pytanie. Kiedyś był taki piłkarz, co się zwał Rasiak. W Championship walił bramy jak dziki, ale w PL cieniował na maksa. Nie ma co gadać, ale w PL nie ma takiej przestrzeni do grania jak o klasę niżej. Tam trzeba dużo szybciej podejmować decyzje. No, ale niczego Klichowi nie chcę odmawiać, oby mu się powiodło.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Ssa Pento
Ssa Pento (@ssapento)
2 lat temu

Strzelił gola i tyle, niczego nie pokazał. Facet ma 28 lat i gra w drugiej lidze, a słyszę jak Borek mówi o jakimś jego wielkim potencjale który może pokazać w kadrze… Ludzie, ochłońcie, to cienias.
A jak ktoś myśli inaczej to niech posłucha: w 5 najsilniejszych ligach Europy: włoskiej, hiszpańskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej jest w sumie 98 zespołów, w każdym około 20 grających w mniejszym lub większym wymiarze czasowym piłkarzy, czyli prawie 2000 piłkarzy, z czego połowa to obcokrajowcy, ludzie z całego świata. A więc nawet przyjmując że druga liga angielska jest najsilniejszą drugą ligą świata to która ona jest w Europie? Dziewiąta? No to dodajmy powiedzmy kolejny tysiąc do ilości naszych piłkarzy, czyli Klich w najlepszym razie jest w Europie tak gdzieś 3001 najlepszym piłkarzem. Mam nadzieję że to zobrazuje i zrewiduje oczekiwania niektórych niepoprawnych optymistów jak pan Mateusz Borek na potencjał poszczególnych piłkarzy, takich jak pan drugoligowy Klich.

UmytyPoObsraniu
UmytyPoObsraniu (@umytypoobsraniu)
2 lat temu
Reply to  Ssa Pento

klich to młody zdolny. jeszcze zarobia na nim miliony

Amaretka
Amaretka (@amaretka)
2 lat temu
Reply to  Ssa Pento

To gdzie jest Grosicki ?

LOBO
LOBO (@lobo)
2 lat temu
Reply to  Ssa Pento

Verdy też tłukł się po niższych klasach rozgrywkowych w Anglii, a po wejsciu do PL został królem strzelców. Nie ma co tak nisko oceniać ludzi grających na niższych poziomach.

Przemyslaw
Przemyslaw (@przemyslaw)
2 lat temu
Reply to  Ssa Pento

Ten argument jest inwalidą. Czyli oznacza to, że Wasilewski grając w mistrzowskim Leicester był jednym ze stu najlepszych piłkarzy Europy?

Ssa Pento
Ssa Pento (@ssapento)
2 lat temu
Reply to  Przemyslaw

Nie, bo Wasilewski nie grał w mistrzowskim Leicester.
Oczywiście że są wyjątki, na jednego lepszego Vardy’ego, przypada jeden słabszy dajmy na to Rasiak w Tottenhamie, ale ogólnie tak to właśnie działa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

UmytyPoObsraniu
UmytyPoObsraniu (@umytypoobsraniu)
2 lat temu

czyli kiedy grasz lepiej, to grasz lepiej. Genialne!

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
2 lat temu

To takie typowo polskie…

pilkarzyk
pilkarzyk (@pilkarzyk)
2 lat temu

Mógłby się ogolić, co nie?

UmytyPoObsraniu
UmytyPoObsraniu (@umytypoobsraniu)
2 lat temu
Reply to  pilkarzyk

a co, zostaly ci wlosy między zębami?

pilkarzyk
pilkarzyk (@pilkarzyk)
2 lat temu

głodnemu chleb na myśli

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

pep pep
pep pep (@pep-pep)
2 lat temu

Fornalik na kluczowy mecz z UKR też wystawił drugoligowca Radz. Majewskiego boten akurat miał górkę i dobrze kopnąl piłkę w drugiej lidze i jeszcze dołożył mu do towarzystwa Lukasika bo akurat chwilowo dobrze przeszkadzal rywalom Legii.
Klich ma górkę w ledwie drugiej lidze, ale to efekt zafalowania do punktu szczytu formy, niedługo przyjdzie dołek formy. A jak Leeds awansuje to w Pl będzie już za słaby. Tak jak wszedzie dotąd okazywał się za słaby poza Holandią, nawet w 2 Bundeslidze (no tu coś grywał ale miernie i nieregularnie) a był wtedy dorosłym piłkarzem.
Stawiać trzeba na zawodników z prawdziwym potencjałem , nawet jak im coś nie wychodzi (Linetty)

M.S.
M.S. (@mariusz-szewczyk)
2 lat temu
Reply to  pep pep

Zawsze to przypominam, jak to Waldemarowi, Borek z Kołtoniem wmówili, że musi wystawić Majewskiego i Łukasika, he, he, he.
W tekście wspomniano o czasach Fornalika, jakoś mam niedoparte wrażenie, że wraca stare, właśnie z czasów “smutnego Waldemara”.

pep pep
pep pep (@pep-pep)
2 lat temu
Reply to  M.S.

Oczywiście nie przeczę, że Championship jest znacznie mocniejsza ligą niż Ekstraklasa, ale chyba z tej półki nacji futbolowych tylko Polacy mają cos takiego że uważają, że jak ktoś tam raz dobrze kopnie piłkę (np hat-trick Rad Maj) lub nawet wyróżni sie w całej Championship przez miesiac czy dwa, to jest nie wiadomo jakim piłkarzem .
Matej Vydra gość wciąż młody(26 lat) stał się legendą Championship, wymiatał w niej tak, że ma tam prawie 100 pkt kanadyjskich (nie zawsze grając w ataku), a w słabszej od naszej reprezentacji Czech nigdy na dobre nie zaistniał (zagrał dotąd w karierze tam 3 pełne mecze, przez ostatnie 4 lata ledwie ok 200 minut gry , ustępował w kolejce m,in Necidowi)

Barry Douglas w zeszłym sezonie był top 5 piłkarzy tej ligi, błyszczał non stop , a dano mu zagrać ledwie jeden symboliczny mecz w reprezentacji Szkocji. Słabawa Szkocja w ogóle go nie potrzebuje do szerokiej kadry nawet na zabezpieczenie dla akurat bdb Robertsona

Oczywiście nie są to przykłady wystarczająca reprezentatywne, nie kończą dyskusji, każdy przypadek może być indywidualny, ale przecenianie przez Polaków chwilowych wyskoków w Championship jest typowe

emperor
emperor (@prawypablito)
2 lat temu
Reply to  pep pep

Bo Fornalik to nie był głupi selekcjoner, np. jako pierwszy próbował dodać Lewemu napastnika na stałe (tylko niestety wtedy był to Piech/odkurzony Saganowski), mecze jesienią 12 wyglądały dość dobrze, tyle że pod wpływem Borka serio zwariował przed Ukrainą i wstawił nie tylko Majewskiego, ale i Łukasika. Słaby mentalnie. Niestety ta chorzowskosć z niego wyszła.

Klich się dotychczas odbijał od poważnego futbolu (średniak ligi holenderskiej to jest poziom Lecha powiedzmy, choć lepiej skautowany rynek, Eredivisie się strasznie osłabiła w ostatniej dekadzie), ale w reprezentacji przebłyski miewał. Jeśli pójdzie z Leeds w górę, to jest najmocniejszym kandydatem na tego wymarzonego CM. Bo ja to widzę odwrotnie – reprezentacji Polski nie stać na kolejną szansę dawaną Linnetty’mu. Przynajmniej w pierwszym składzie. Ale można nadal spróbować z niego zrobić rezerwistę z pomocy, z określonymi zadaniami, dużo lepszą wersję Jodłowca sprzed 3-4 lat. Wirtualnie mógłby grać przez te dwadzieścia minut na każdej z pozycji w środku pomocy, w zależności od potrzeby.

M.S.
M.S. (@mariusz-szewczyk)
2 lat temu

Młody, zdolny, z ogromnym potencjałem … żartowałem 🙂
Fornalik, Majewski = Brzęczek, Klich 🙁

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Czernobog
Czernobog (@czernobog)
2 lat temu

Jeśli mamy opierać kadrę tego kraju na typku z 2 ligi i to ja dziękuję.

shav0
shav0 (@shav0)
2 lat temu

Już się zaczyna wciskanie do kadry marnych piłkarzy przez menadzerów, influencerów, mejwenów i innych Stanowskich. Brzęczek jak się od tego całego towarzystwa nie odetnie to wyniki będą max jak za Fornalika. Nawałka nie przez przypadek odciął się od tej całej “polskiej myśli szkoleniowej” i robił solidną robotę. Klich filarem kadry ? No kur** bez jaj ? Zawodnik bez zalet i bez jaj. Ze słabymi Włochami nie istniał. Za chwile Bielsa go posadzi na ławeczkę i będzie siedział tak jak siedział wielki Raddy Majewski który kopał się po czole w Lechu a teraz w Pogoni. Takie artykuły to jest to samo co gada Borek i jak go lubiłem zawsze mocno to jak słyszę o Klichu jak on tą piłkę “głaszcze” a inni kopią to śmiech na sali. Niech on sobie głaszcze tą piłkę wszędzie ale nie w kadrze bo każdy dobrze wie że w poważnym meczu się obsra tak jak się obsrał u Magatha czy w kilku innych poważniejszych klubach.

Alku86
Alku86 (@alku86)
2 lat temu

Co więcej, w meczu z Czarnogórą rozgrywanym w we wrześniu 2013 roku w polu zagrało sześciu piłkarzy, których obejrzeliśmy w pierwszym składzie w Lidze Narodów z Włochami (Lewandowski, Błaszczykowski, Glik, Krychowiak, Zieliński, Klich). Szkielet zespołu Brzęczka wydaje się bliźniaczo podobny do tego z czasów późnego Fornalika, ale też dzisiaj każdy z wymienionych jest zupełnie innym piłkarzem. Lepszym. Z Klichem na czele.

no zwłaszcza Błaszczykowski. Pojechaliście.

Suche Info
14.06.2021

Marko Arnautović może wrócić do Europy

Pewne jest jedno: każda bramka strzelona na wielkim turnieju zwraca uwagę wielu klubów na całym świecie. W przypadku młodszych zawodników podbija wartość, a tym starszym może dać bilecik do fajnego klubu na ostatnie lata kariery. Tak właśnie może być z Arnautoviciem, który wczoraj strzelił gola Macedonii. Dzisiaj pojawiają się plotki, jakoby 32-latek miał wrócić z […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Eriksen przemówił! “Nie poddam się, dziękuje wam”

Wiadomo, co stało się z Eriksenem, więc nie będziemy się powtarzać. Teraz istotne jest to, jakie sygnały dobiegają z otoczenia samego piłkarza. A raczej konkretnie z jego ust. Duńczyk podzielił się krótkim komunikatem ze światem, zapewniając, że czuje się lepiej. Jego agent mówi, że piłkarz Interu chce sprężyć się z badaniami, żeby wrócić do kibicowania […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Przewidywane składy na mecz Polski ze Słowacją

Dzisiaj wielki dzień dla reprezentacji Polski. Zaczynamy turniej Euro 2020, a w związku z tym jeszcze przed meczem będziemy emocjonować się tym, jaki skład pośle do boju trener Sousa. Według “Przeglądu Sportowego” będziemy ustawieni naprawdę ofensywnie. Dwóch napastnik, jeden skrzydłowy na wahadle. Ogień. Przewidywane składy według „Przeglądu Sportowego”: POLSKA: Szczęsny; Jóźwiak, Bednarek, Glik, Bereszyński, Rybus, Krychowiak, […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Blind: – Sytuacja z Eriksenem miała na mnie kolosalny wpływ

Dwa lata temu u Blinda zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego. Po odpowiedniej terapii 31-latek otrzymał od lekarzy zgodę na dalszą grę, ale w sierpniu zeszłego roku zasłabł podczas meczu towarzyskiego między Ajaksem a Herthą BSC. Udało mu się znów wrócić do gry, ale obrazki w meczu Danii z Finlandią przywołały Holendrowi najgorsze wspomnienia. – To, co […]
14.06.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Dariusz Skrzypczak dołącza do sztabu Rakowa

Raków Częstochowa oficjalnie przedstawił dziś nowego asystenta Marka Papszuna. Został nim były szkoleniowiec m.in. Stali Mielec – Dariusz Skrzypczak. 53-letni trener będzie odpowiedzialny za indywidualną pracę z piłkarzami. Dariusz Skrzypczak przez wiele lat zbierał trenerskie szlify w Szwajcarii, w której to występował jako piłkarz: FC Aarau, FC Hochdorf i FC Lagenthal. W 2019 roku trafił […]
13.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Prosinecki i Czeryszew się bawią, wy głosujecie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu z miażdżącą przewagą zatriumfował Robin van Persie i jego przepiękna główka w starciu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Brazylii. Dzisiaj też mamy dla was gole mundialowe, lecz z 1998 i 2018 roku. Zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo na kolejne głosowanie. Czas na “Bramę dnia”! ROBERT PROSINECKI VS JAMAJKA (1998) […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Jerzy Dudek: Łudzę się, że Paulo Sousa ma rację

Były reprezentant Polski jest pełen obawy przed jutrzejszym spotkaniem ze Słowacją. W rozmowie z interia.pl w krytyczny tonie wypowiedział się na temat planów i koncepcji Paulo Sousy. Jerzy Dudek uważa, że polski zespół nie rozumie intencji obecnego selekcjonera. Przede wszystkim martwi go postawa defensywy.  Uczestnik mistrzostw Świata w 2002 r. nie jest przekonany co do […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

To już pewne. Piotr Jawny nowym trenerem Podbeskidzia

Piotr Jawny i Marcin Dymkowski pożegnali się dzisiaj z zespołem rezerw Śląska Wrocław. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2. ligi mówiło się, że ten duet trenerski jest poważnie rozważany w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Według naszych informacji wszystko zostało już dopięte. Osoby decyzyjne w ekipie spadkowicza Ekstraklasy potwierdziły, że obaj panowie będą prowadzili drużynę “Górali” od sezonu 2021/2022. […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Marcelo trafi do Leeds United?

Coraz więcej wskazuje na to, że Marcelo latem opuści Real Madryt. Według doniesień angielskich mediów, zatrudnieniem doświadczonego Brazylijczyka są zainteresowane dwa kluby z Premier League. Co ciekawe, nie chodzi o żadną z topowych ekip angielskiej ekstraklasy. Do wyścigu po zatrudnienie Marcelo stanęły jak na razie Everton oraz Leeds United. Byłby to spory zjazd dla 58-krotnego […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Trudna nauka milczenia (3)

Nauka mówienia to jest wielka misja, jestem w tym na bieżąco, obserwuję jak starszy syn zaczyna rozumieć różnicę między “poszłem” i “poszedłem”, sprawdzam, czy młodszy już umie “tata daj”. Trzeba włożyć dużo pracy i poświęcić mnóstwo uwagi, by wprowadzić niemowlaka w ten uroczy świat słów, dzięki którym miliony ludzi (w tym gronie i ja) zarabiają […]
13.06.2021