post Avatar

Opublikowane 13.09.2018 16:55 przez

redakcja

Polska piłka klubowa sportowo jest na dnie. My to wiemy, wy to wiecie, śledzimy naszą kopaną na co dzień. Pomysły, jak temu zaradzić pojawiają się od lat – jedne są lepsze, inne gorsze, większość rozbija się, gdy pada pytanie: „skąd wziąć na to pieniążki”. W maju z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego doszło do kolejnego okrągłego stołu, ale tym razem zamiast bezradnego rozkładania ramion pojawia się prawdziwa szansa na pójście w górę i konkretny wiatr zmian.

O co chodzi? „Puls Biznesu” ujawnia, że ekipa rządząca jest zdeterminowana, by coś z fatalnym stanem naszej skopanej zrobić. Czytaj: wydać pieniądze. Mnóstwo pieniędzy. Na dobrą sprawę – tyle, by polska piłka zaczęła doganiać odjeżdżający świat.

Do tej pory najczęściej słychać o kwocie 1,5 miliarda złotych, która bez wątpienia pokryłaby koszt prawdziwej futbolowej rewolucji. Narzekamy na brak pieniędzy na finansowanie szkoleń trenerskich – cyk. Narzekamy na mizerną infrastrukturę? Cyk. Narzekamy na kulawy skauting opierający się na rozklekotanych starych wozach, którym w najgorsze dziury jeżdżą sami dyrektorzy sportowi? Cyk. Co ważniejsze – w programie nie chodzi o ratowanie tonących klubów, fundowanie kontraktów gwiazdom z lig zagranicznych czy opłacanie odpraw dla kolejnych trenerów kręcących się na ligowej karuzeli. Nie, chodzi wyłącznie o dwa najbardziej zdewastowane obszary – infrastrukturę szkoleniową oraz system szkolenia rozumiany jako sieć akademii.

Plan jest taki, żeby na rozwój infrastruktury i systemu szkolenia poprzez Totalizator Sportowy przeznaczyć w ciągu dziesięciu lat 1,5 mld zł, z czego 300 mln zł w ciągu dwóch pierwszych lat. Coś więcej?

– stworzenie specjalnego funduszu, z którego finansowana będzie budowa krytych boisk (kluby pokrywałyby niewielką część kosztów)
– stworzenie przy Centralnym Ośrodku Sportu centralnej akademii piłkarskiej z 16 oddziałami wojewódzkimi
– sfinansowanie bazy młodych piłkarzy, by ułatwić ich wychwytywanie i przepływ do klubów Ekstraklasy, I i II ligi
– stworzenie jednolitego systemu szkolenia (mówi się o modelu belgijskim), kluby w nim uczestniczące dostaną pieniądze na szkolenie i trenerów

Właściwie jedyne wątpliwości dotyczą bliskości wyborów oraz doboru wykonawców tego ambitnego planu. Jeśli chodzi o same jego założenia – wydaje się, że to strzał w dychę, dość dobrze odpowiadający prawdziwym potrzebom polskiej piłki. Kryte boiska to coś, co powinno być w naszym klimacie standardem, a gdy powstaną – wydłuży się o dobrych kilka tygodni w skali roku czas szkolenia każdego młodego piłkarza. Pomijając, że skorzystają na tym również pierwsze zespoły – dla akademii to jak dar z nieba. Do projektu centralnej akademii z 16 oddziałami podchodzimy trochę bardziej sceptycznie w związku z rozwojem akademii w poszczególnych klubach – trudno nam sobie wyobrazić, że PZPN „porywa” piłkarzy Lecha, chyba, że funkcjonowałoby to w ramach doszkalania.

Natomiast fantastycznym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w szkolenie samych trenerów oraz stworzenie bazy piłkarzy, stanowiącej podstawową bazę skautingową dla całej Polski. Trudno nam tu wskazać minusy czy potencjalne zagrożenia, jeśli to zostanie przeprowadzone na grubo, z rozmachem, to skutki zaczniemy odczuwać już za parę lat.

Wnioski? Przede wszystkim – państwo zauważyło, że ten chodzący trup zwany polską piłką własnym sumptem raczej się nie podniesie. Biorąc pod uwagę, że to najpopularniejszy sport w Polsce uprawiany od przedszkola po dziadków truchtających na orlikach – jeśli w jakiś sposób promować sport i zdrowie, to właśnie przez programy piłkarskie. 1,5 miliarda na papierze wygląda na astronomiczną kwotę, ale na zachodzie już dawno zrozumiano, że pieniądze wrzucane w sport, to często pieniądze zaoszczędzone na leczeniu schorowanych i otyłych przedstawicieli „kanapowego” społeczeństwa. Pomijając, że przy pomyślnych wiatrach polskie kluby z odpowiednią bazą i trenerami zaczną płacić podatki w wysokości porównywalnej choćby z klubami z Niemiec.

Oczywiście klaskać zaczniemy, gdy pierwsi juniorzy wybiegną na murawę pod balonem poprowadzeni przez trenera wyszkolonego z pieniędzy z tej puli, ale na ten moment – wydaje się, że rząd rzucił koło ratunkowe w ostatniej chwili, gdy pływak już znikał pod wodą.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 13.09.2018 16:55 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
biggala2310
biggala2310 (@biggala2310)
2 lat temu

A PZPN dalej liczy za szkolenia dla trenerów miliony monet?
_
Swoją drogą, poza Pro Junior System, co od 2012 r. zrobił Boniek dla naprawy polskiej piłki?

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
2 lat temu
Reply to  biggala2310

Trzymał tyskie za kolejne spotkanie.

EloMordeczko
EloMordeczko (@elomordeczko)
2 lat temu
Reply to  biggala2310

160+ zagranicznego szrotu w ekstraklasie.Leśne dziady na tym robią hajs i w chuju mają polską piłkę ,młodzież czy reprezentacje.

biggala2310
biggala2310 (@biggala2310)
2 lat temu
Reply to  EloMordeczko

Ale przynajmniej to szrot unijny! Zgodny z dyrektywą. Posiadający certyfikat CE.

TomaszFutbalista
TomaszFutbalista (@tomaszfutbalista)
2 lat temu

„stworzenie przy Centralnym Ośrodku Sportu centralnej akademii piłkarskiej z 16 oddziałami wojewódzkimi”

No najlepiej od razu stworzyć Narodową Akademię Młodych Husarzy im. Żołnierzy Wyklętych. Mówiąc poważnie, po cholerę nam centralny ośrodek + 16 wojewódzkich? Szkolenie odbywa się w klubach, a nie na poziomie reprezentacji, więc istnienie 16 ośrodków jako osobnych bytów po prostu nie ma sensu, a tworzenie ich „przy” klubach byłoby niesprawiedliwe wobec klubów w takim programie nieuwzględnionych.

Scarecrow
Scarecrow (@scarecrow)
2 lat temu

ha ha, chcą chyba skopiować Francuzów z ich pałacem w Clairfontaine, gdzie najlepsi zbierają szlify a potem są wysyłani do rodzimych szkółek
tylko, ze tam się to opłaca a w Polsce zanim zacznie przynosić zyski to trzeba będzie tą miliardową transzę potroić

Al Bundy
Al Bundy (@al-bundy)
2 lat temu

Smacznej wyborczej kiełby

Tomaszz
Tomaszz (@tomaszz)
2 lat temu

Będzie kolejna okazja wciskania znajomych na stołki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Tomaszz

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
2 lat temu

Centralne to, państwowe tamto. Pachnie PRL-em trochę. A te półtora miliarda to skąd? Z prywatnych oszczędności pana Mateusza?

efrenbatareyes
efrenbatareyes (@efrenbatareyes)
2 lat temu

Chodzą słuchy, że Tesla chce odkupić od nas projekt elektrycznych samochodów. Tylko ciii, negocjacje tajne. Reprezentuje nas poseł Suski oraz Czarnecki, bo jeden umysł ścisły, drugi lubi rower, a wiadomo, i tu koła, i tu koła.

Raskolnikov74
Raskolnikov74 (@raskolnikov74)
2 lat temu

Słowo klucz to „stworzenie specjalnej fundacji”, drugi klucz – stworzenie ośrodka centralnego oraz 16 wojewódzkich. Cyk i mamy koryto dla setek jajogłowych złodziei, bo przecież jeśli państwo „daje” pieniądze, to państwo będzie chciało mianować dyrektorów, prezesów, zarządy i całą tą misiewiczową machinę do wyłudzania pieniędzy dla swoich aparatczyków. Idą wybory i to wszystko wyjaśnia, przykro tylko że weszło służy plugawej władzy, jak tresowany ratlerek.

Na deser przypomnę, jak to Platforma przez lata wypłacała niebotyczne wynagrodzenia zarządowi polskiej elektrowni atomowej (dziś już zarząd pisowski kontynuuje zarządzanie elektrownią której nie ma)

Tak więc od dojenia kasy przez kolesi z zarządów, spółek i innych złodziejskich państwowych funduszy nie przybyło nam ani wata atomowej energii. I tak samo będzie z opisywanym dziś skokiem na kasę przyprawionym wyborczą kiełbasą.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Raskolnikov74

Treść usunięta

Raskolnikov74
Raskolnikov74 (@raskolnikov74)
2 lat temu

Twoje komentarze roznoszą na weszło zapach ścieku. Idź stąd razem z twoimi kolegami o nickach typu: obsrałem się.
I proszę, powstrzymaj się od odpowiadania na moje komentarze – przyczepiło się gówno do okrętu…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Raskolnikov74

Treść usunięta

Raskolnikov74
Raskolnikov74 (@raskolnikov74)
2 lat temu

Gówniarz ma za dużo pieniędzy? I za mało rozumu, żeby wyobrazić sobie kwotę, jaką będzie musiał zapłacić za pomówienie, jak będę miał taki kaprys?

Nażre się takie cuś mefedronu i lży na oślep po internetach. Może warto dla przykładu jednego gówniarza pojechać po kosztach, to się obudzi – chociaż wątpię w sumie hmm

szemrany
szemrany (@szemrany)
2 lat temu

Kubiakowi chyba pęknie dupa 😀

Hill
Hill (@hill)
2 lat temu

Czyżby weszło oficjalnie weszło do grona tuzów dziennikarstwa niezłomnego, obok niezależnej i wpolityce sławiąc tryumfy partii przewodniej?
Jak dla mnie to kolejny skok na kasę, sposób by do koryta dopuścic kolejne rzesze głodnych działaczy.

Momo1100
Momo1100 (@momo1100)
2 lat temu

Tu nawet miliard euro nic nie da. Problemem jest to że kopacze są cholernie przepłaceni, im nie zależy na poważnym graniu, bo wiedzą że jak coś nie wyjdzie to zwolni się trenera, więc grają na zwolnienie trenera gdy obecny im nie odpowiada. Do tego nie lubią ciężkich treningów i co tu da duża kasa na szkolenie? Zostanie tak samo przeżarta przez ludzi pokroju Engela, Michniewicza i tej całej śmietanki z PZPNu.

efrenbatareyes
efrenbatareyes (@efrenbatareyes)
2 lat temu

Mateusz, wstawaj!

Pantrenerreprezentacji
Pantrenerreprezentacji (@pantrenerreprezentacji)
2 lat temu

…chyba jakieś wybory się zbliżają .

TheSocialone
TheSocialone (@thesocialone)
2 lat temu

1,5 mld zł dla działaczy 🙂

RobRob
RobRob (@robrob)
2 lat temu

Chcialo by sie powiedziec – w koncu! Brawo! Oby to wypalilo.

Marcin_K
Marcin_K (@marcin_k)
2 lat temu

Biorąc pod uwagę, że Jaga i Cracovia już korzystają ze wsparcia budżetu w budowie boisk treningowych jest nadzieja, że się uda.
Stworzenie odrębnych struktur mimo obaw o kolesiostwo to też lepsze rozwiązanie niż pompowanie pieniędzy w nieuleczalnie chore struktury ZPN.
A co do wydatków, to 1,5 mld zł kosztowały nas świecące pustakami stadiony we Wrocławiu i Gdańsku.
Trzymam kciuki za powodzenie.

Weszło
03.03.2021

Paraolimpijczyk i weteran wojny wyrzucony z rady piłkarzy USA. Nie poparł Black Lives Matters

Seth Jahn to weteran wojenny z Afganistanu i Iraku. Ma za sobą 11 lat służby Jako żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej armii został poważnie ranny podczas misji, jednak ten fakt go nie załamał. Wręcz przeciwnie. Jahn został sportowcem, dostał się do paraolimpijskiej kadry piłkarskiej USA, której zresztą był kapitanem. W Stanach Zjednoczonych pracował na opinię człowieka, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Szokująca informacja. Stefański nie miał racji

Są dwa rodzaje ludzi: jedni widzieli drugą żółtą kartkę dla Augustyna w meczu z Piastem, inni nie. W tym pierwszym zbiorze znajduje się sędzia Stefański, a w tym drugim wszyscy inni. Tak, dokładnie: w tym pierwszym pan arbiter, w drugim cała pozostała ludzkość. Dziś Komisja Ligi anulowała żółtko dla piłkarza Jagi, a sędzia Stefański został […]
03.03.2021
Blogi i felietony
03.03.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transparentności to dla mnie jeden z najtrudniejszych do wytłumaczenia grzechów ludzi i instytucji. W XXI wieku, w czasach, gdy na niczym nie da się tyle wygrać, co na bezkompromisowej szczerości, wieczne bujanie się w atmosferze tajemnicy to szkodliwy anachronizm. Firmy, które szczerze opowiadają o swoich metodach, zyskach, problemach i wtopach, wygrywają na rynku. Politycy, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Legia przełamie Piasta, a Milik lidera rozgrywek?

Środa z piłką, ale bez Ligi Mistrzów? Mamy Puchar Polski, więc nic straconego. W dodatku – jeśli nie podoba wam się wizja wieczoru z polską piłką w tle – możemy też rzucić okiem na ligi zagraniczne. Na przykład na to, co dzieje się we Francji, gdzie Marsylia zagra z liderem – Lille. Dla Arka Milika […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy polski piłkarz jest za drogi? Dlaczego kluby sięgają po tylu obcokrajowców?

Jakub Kosecki będzie miał ułatwioną aklimatyzację w Cracovii, w końcu gra tam już kilku innych Polaków. Ten żart Cezarego Kowalskiego z Polsatu jest tak udany dlatego, że jest po prostu prawdziwy. Ale ta kalka o Cracovii, która jako jedyna w lidze korzysta z szerokiej ławy obcokrajowców z każdego kąta świata, jest dość krzywdząca. Z usług […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Sąd postanowił: Dariusz Michalczewski ma prawa do Tigera. „Wyrok jest ostateczny”

Dariusz Michalczewski od ponad dekady walczył w sądzie o prawa do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych. Wreszcie sprawę wygrał. – Sąd jednoznacznie potwierdził, że prawo do oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych należy do mnie. I od tego wyroku nie ma odwołania. Warto było walczyć i się nie poddawać – powiedział sam zainteresowany. Ale […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Ile defensywie Legii brakuje do klasy europejskiej? Pokazuje Szabanow

Przy budżecie transferowym Legii od zimowego okienka nie można było za wiele oczekiwać. Słyszeliśmy, że w stolicy się po prostu nie przelewa. A skoro na realne wzmocnienia pojawiały się dość wątłe perspektywy, rozum kibica winien był podpowiadać, że trzeba przygotować się na rozczarowanie. Minęło jednak trochę czasu, może niewiele, ale wystarczająco, żeby stwierdzić jeden fakt. […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Freebet 25 PLN na Puchar Polski w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na rozgrywki Pucharu Polski. Możemy więc zgarnąć 25 PLN ekstra za obstawienie dzisiejszych spotkań! ZAREJESTRUJ […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Boguski strzela dla Wisły dłużej niż legendy. 14 lat i licznik bije – Niezły Numer!

W sportach walki po takim osiągnięciu usłyszałby z głośników: and still… W Płocku mógł jednak co najwyżej liczyć na dobre słowo od Petera Hyballi. Rafał Boguski strzelił w weekend dwa gole dla Wisły Kraków i nie tylko zagwarantował jej zwycięstwo, ale przede wszystkim trafił do siatki po 14 latach od swojej premierowej bramki dla „Białej Gwiazdy”. Weteran […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Tymoteusz Puchacz barometrem nastrojów w Lechu Poznań

Nastroje w Lechu Poznań muszą być teraz podłe, bo inne być nie mogą. Odpadnięcie z Pucharu Polski po 0:2 z Rakowem oznacza, że droga do europejskich pucharów już nawet nie tyle jest ciernista, co pełna kraterów z gorącą lawą, do której co tydzień będzie można wpaść i ostatecznie się spalić. „Kolejorz” musi teraz zająć czwarte […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021
Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021