post

Opublikowane 28.06.2017 12:46 przez

Rafal Bienkowski

– Wariografu nie da się oszukać. Czasami zadaję nawet takie pytanie przed badaniem: „Czy wie pan, jaka jest największa amplituda?”. Facet myśli, myśli, myśli… A jak już sam nie jest w stanie odpowiedzieć, to mówię: „Największa amplituda od uda do uda, a u mnie się nie uda!” – mówi Jacek Bieńkuński, jeden z najbardziej znanych w Polsce specjalistów od badań na tzw. wykrywaczu kłamstw. Poprosiliśmy go o spotkanie, bo po tym jak kibice Górnika Zabrze podpięli pod wariograf swojego piłkarza, na resztę ligowców padł pewnie blady strach… W rozmowie z Weszło ekspert od wariografu opowiada, jak badał Zbigniewa Bońka i byłego prezesa Świtu Nowy Dwór Mazowiecki w sprawie „afery barażowej”, oraz o co nietypowego poprosiła go kiedyś Agnieszka Chylińska.

Kibic?

Stonowany. Generalnie nie jestem jakimś wielkim fanem piłki, chociaż jak nasi grają na dużym turnieju, to wiadomo, oglądam. Ale nie na zasadzie, że tracę rozum i gardło mi puchnie od krzyku radości, czy z żalu.

Ale z racji wykonywanego zawodu pewnie słyszał pan, jak to kibice Górnika Zabrze wpadli na pomysł przebadania wykrywaczem kłamstw Adama Dancha, do niedawna kapitana drużyny, bo podejrzewali go o sprzedawanie meczów i obstawianie wyników u bukmachera.

Czytałem! On i jego rodzina byli ponoć podejrzewani, że jeździli obstawiać mecze nawet na Słowację. No ale z badań wariograficznych wynikło, że tego nie robił, więc jest czysty. Jedna tylko rzecz zwróciła moją uwagę. Pytania układali kibice, a jednak powinien układać je specjalista. Nigdzie nie podano, jakie dokładnie pytania padły, a pamiętajmy, że muszą one spełniać określone procedury. Na pewno byłem jednak bardzo zaskoczony, że to akurat kibice zaproponowali takie badanie i to jeszcze kapitanowi własnej drużyny…

Organizm sportowca jest znacznie bardziej wytrenowany niż u przeciętnego człowieka. Czy to może mieć jakikolwiek wpływ na parametry rejestrowane przez wariograf podczas badania?

Nie, ponieważ reakcja idzie z mózgu, a nie z siły mięśni. Opowiem panu historię. Badałem kiedyś agenta. Takiego autentycznego, podwójnego, działającego pod przykrywką. I facet wypadł źle w tych badaniach. Pytam go dlaczego, co jest nie tak, na co on odpowiada: „Wie pan, bo ja wczoraj kupiłem nowe buty i mnie cisną”. Powiedziałem mu krótko, że reakcja idzie nie z nóg, a z mózgu. Chodzi o ślad pamięciowy, to wszystko, co zostało zakodowane w mózgu. No ale skoro facet tak powiedział, to zaproponowałem mu zdjęcie tych butów. „I nawet jak pan tych skarpet nie prał dwa miesiące, to ja wytrzymam” – jeszcze go uspokoiłem. Zdjął buty, ale niewiele mu to pomogło.

Ściemniał?

Pewnie tak. Być może naczytał się artykułów o różnych chwytach, dzięki którym można rzekomo oszukać wariograf. Jak to niektórzy podkładają sobie pinezki do butów, bo niby kiedy pojawia się ból, to pozwala zakłócić badanie. Ale doświadczony ekspert jest w stanie szybko ocenić, czy ktoś świadomie stara się oszukiwać. W mojej praktyce zdarza się coraz częściej, że ludzie zgadzają się na badania, bo wcześniej naczytają się właśnie takich informacji w internecie. Dlatego ja zawsze odpowiadam w sądzie – kiedy mnie pytają, czy oszukanie urządzenia jest możliwe – że wariografu nie da się oszukać, bo on w sposób ślepy przekazuje wszystkie parametry zachodzące w systemie nerwowym człowieka. Natomiast samego eksperta – jeśli jest niedoświadczony – tak. Dlatego w moim odczuciu badania wariograficzne nie mogą stanowić samoistnego dowodu, muszą być później weryfikowane jeszcze przez inne dowody.

Resized_20170627_203722

Jakie pomysły na oszukanie wariografu najbardziej pana śmieszą?

Ja tego nawet nie czytam, bo to dla mnie żenada. Piszą te rzeczy ludzie, którzy prawdopodobnie nie widzieli w życiu na oczy wariografu. Co taki człowiek może napisać? Tylko głupotę. Przed badaniem zawsze tłumaczę, że jeżeli jest inaczej niż dana osoba mówi, to lepiej nie siadać, bo to jej zaszkodzi. Czasami zadaję nawet pytanie: „Czy wie pan, jaka jest największa amplituda?”. Facet myśli, myśli, myśli… A jak już sam nie jest w stanie odpowiedzieć, to mówię: „Największa amplituda od uda do uda, a u mnie się nie uda!”. Tak to czasami kwituję. Powiedziałem tak kiedyś nawet jednemu sędziemu.

Sędziemu?

Tak, sędziemu, który domagał się takich badań, ponieważ był podejrzewany o uprowadzenie 12-letniego chłopca w celu okupu. Myślał, że jest spryciarz, bo oprócz tego że był prawnikiem i sędzią, był też hazardzistą. I żeby było ciekawiej, z przeprowadzonych badań wyszło, że on tamtego chłopca również zamordował. Pomogłem nawet wskazać miejsce, gdzie ukrył jego ciało. Chłopaka uduszono sznurem.

Wróćmy jeszcze do sportu. Badał pan kiedyś ludzi  z nim związanych?

W mojej 27-letniej praktyce zdarzyło mi się wykonać takie badanie. W jednym przypadku wnioskodawcą byli dziennikarze „Gazety Wyborczej”. Badałem wtedy ówczesnego prezesa Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, chodziło oczywiście o tzw. „aferę barażową”. Moment, sprawdzę datę… To było dokładnie 4 lipca 2003 r., czyli jeszcze przed ujawnieniem całej afery korupcyjnej, całej tej historii z Wrocławiem i „Fryzjerem”. Cóż, w takiej sprawie aż się prosiło, żeby wykorzystać wariograf i zweryfikować ustalenia śledczych, bo w wielu przypadkach było tam słowo przeciwko słowu. Jeśli się nie mylę, było to chyba pierwsze badanie w Polsce w takiej sprawie. Wszystko odbyło się w pomieszczeniu redakcji. Pytania opracowałem sam na podstawie informacji uzyskanych od dziennikarzy.

Jakie to były pytania?

M.in. czy prezes nie kłamał twierdząc, że kilku jego piłkarzy sprzedawało mecze o wejście do pierwszej ligi, czy kiedykolwiek podczas prezesury ktokolwiek proponował mu handel punktami, czy kłamie twierdząc, że młodzi piłkarze informowali go o tym, że starsi próbowali ich zmusić do podłożenia się w meczu, czy to on sprzedał mecz ze Szczakowianką, aby nie awansować do pierwszej ligi, czy nakłaniał zawodników do składania fałszywych zeznań itd. I wynik badania był dla niego korzystny. Mówił prawdę (Wojciech Sz. kilka lat później i tak usłyszał jednak zarzuty korupcyjne, dotyczyły one jednak już późniejszego okresu, kiedy był m.in. działaczem Widzewa – red.).

Jak się zachowywał, kiedy podpinał go pan do swojego urządzenia?

Proszę pana, spocił się jak mysz. Był strasznie podenerwowany. To było dla niego wielkie przeżycie, bo pierwszy raz w życiu miał do czynienia z wariografem i z kimś takim jak ja. Pewnie wewnętrznie miał obawy, czy ocenię go obiektywnie i czy jestem na tyle profesjonalny, że nie popełnię jakiegoś błędu, który go pogrąży. No i czy samo urządzenie działa jak należy, czy jest sprawne technicznie.

Po wpadce dopingowej ciężarowca Adriana Zielińskiego na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, redakcja „Super Expressu” zaproponowała mu badanie wariografem. Zieliński początkowo zgodził się uznając to za dobry pomysł, ale później wycofał się. Dla pana jako eksperta, sytuacja jest jasna?

Mi też zdarza się czasami, że osoby najpierw godzą się na badanie, ja do nich przyjeżdżam, a one wycofują się. Nie mogę jednak oceniać tego w takich kategoriach, że skoro ktoś tak zrobił, to od razu musi mieć coś za uszami. Natomiast osoby, które o takie badanie wnioskują – na przykład pracodawca – może już mieć na ten temat swoje zdanie, podejrzenie, że coś było na rzeczy. Ja w tych kategoriach nie mogę oceniać człowieka, bo być może wycofał się on z różnych powodów. Może bardzo osobistych. To na pewno nie jest równoznaczne z winą.

Resized_20170627_185342

Kiedyś sprawdzał pan prawdomówność Zbigniewa Bońka.

Badałem go w 2002 r., ale w tym przypadku chodziło jednak o kwestie osobiste, sportowe, nie o żadne sprawy kryminalne. To trzeba zaznaczyć. Magazyn „Sukces” z którym wtedy współpracowałem, przez cztery lata prowadził rubrykę pod tytułem „Wywiad elektroniczny”. I co miesiąc była tam rozkładówka z relacją z badania, któremu poddawano znanych Polaków, m.in. polityków, aktorów, muzyków i wielu innych. Pojawił się też pomysł z Bońkiem, on również się zgodził. Pytałem go o sprawy osobiste, rodzinne, sportowe oraz biznesowe, bo tym chyba też się zajmował. Cała zabawa polegała na tym, że redakcja zbierała najciekawsze wypowiedzi medialne gwiazdy, które dotyczyły różnych sfer. I na bazie tych informacji, dziennikarze przygotowywali treść pytań, które następnie ja dostosowywałem do badania. Odbywało się to na tej zasadzie, że było jakieś pytanie dotyczące danego problemu i było podanych kilka różnych opcji. Osoba badana jedynie słuchała tych możliwości, nie udzielając żadnych odpowiedzi. I jeżeli taka osoba zareagowała na którąś z opcji w sposób wyróżniający, oznaczało to, że dane pytanie z jakichś powodów było dla niej – powiedzmy – zagrożeniem. Po wszystkim, kiedy wyniki badania były już gotowe, redakcja wysyłała je takiej gwieździe, która z kolei miała się do nich odnieść, dlaczego akurat na tym czy innym pytaniu zareagowała podejrzanie. Im bardziej śmiesznie ktoś na to odpowiadał, tym lepiej, bo to było na zasadzie pół żartem, pół serio. To miała być rozrywka, a nie udowadnianie, że ktoś jest kłamczuchem.

A co z wynikiem Bońka?

Miał różne reakcje na różne opcje odpowiedzi. Kto wie, być może w kontekście tego, że dziś jest prezesem PZPN-u, mógłby się pan doszukać jakichś powiązań (śmiech).

Kogo jeszcze pan przepytał na potrzeby tamtej rubryki.

(Bieńkuński wyciąga kartkę) Już czytam. Załapał się Marek Kondrat… i to już była ciekawa historia, bo kiedy zobaczył swoje wyniki, to zakazał publikacji.

Kłamczuch?

Zabawna sprawa. Wyszło, że bardzo dziwnie zareagował na nazwisko jednej z aktorek. Chyba obawiał się awantury w domu.

Kogo tam pan jeszcze ma?

Tomasz Lis, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Ibisz, Małgorzata Domagalik, Andrzej Grabowski, Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kasowski, Michał Ogórek, Kaja Paschalska, Andrzej Lepper – i to dwa razy – Katarzyna Dowbor, Krzysztof Skiba, Kuba Wojewódzki, Jerzy Pilch, Kora, Agnieszka Chylińska… Pamiętam, Chylińska wstała z fotela i mówi do mnie: „Mogę się panu zwierzyć. W trakcie tego testu doznałam takiego orgazmu, jakiego w życiu do tej pory nie przeżyłam”.

To o co pan ją pytał?

Na pewno nie o orgazmy. Na koniec zadała mi jeszcze pytanie, czy nie zechciałbym zrobić jej testu, czy jest biseksualna. Odpowiedziałem, że to ona wie lepiej od tego urządzenia, czy jest, czy nie jest. W tym przypadku badanie było autentycznie zbędne. Wychodząc powiedziała: „Wie pan, lubię dziewczyny, ale bez chłopa nie da się obejść”.

Naprawdę każdy tak chętnie podchodził do badania na wykrywaczu kłamstw?

Bywało różnie. Do Olgi Lipińskiej przyjeżdżamy dosłownie trzy minuty przed czasem – trzech fotoreporterów, dziennikarka i ja – ona otwiera nam drzwi i mówi: „Co, kurwa, o której się umówiliśmy?! Jeszcze mam trzy minuty”. I zamknęła przed nami drzwi. Minęły trzy minuty, znów otworzyła i zaprosiła nas do środka. Oczywiście największe problemy mieli z nią fotoreporterzy, bo chociaż była już wpędzona w lata, to chciała wyjść na dwudziestkę. W związku z czym jak tylko widziała zrobione zdjęcia, to od razu prosiła, żeby je zmienić, odmienić, no bo wyszła nie tak jakby sama siebie widziała. Mieli przechlapane. Ale ja miałem spokój, usiadłem, zrobiłem co trzeba i poszedłem.

Ale podejrzewam, że w pana robocie nie zawsze jest tak wesoło. Czym się pan zajmuje teraz?

Jedną z ważniejszych spraw, w których biorę udział, jest zabójstwo dziennikarza Jarosława Ziętary. Ostatnio zeznawałem nawet w tej sprawie w sądzie. Sędzia z sześć godzin mnie rzeźbił. Chodziło o wynik badania senatora Gawronika (jest jednym z podejrzanych – red.). Ten pan był przeze mnie uprzedzany, że jeżeli jest inaczej niż mówi, to lepiej nie siadać. Ale usiadł. Wyraził zgodę, został przebadany i wyniki były – mogę już mówić, bo zeznawałem w sądzie – dla niego niekorzystne. Dlatego musiałem zeznać, że senator usiłował zafałszować wyniki, chociaż wcześniej zwracałem mu na to uwagę. I teraz mam same kłopoty, bo usiłują mnie ze wszystkich stron wdeptać w ziemię, że napisałem taki wynik. A tak wyszło po prostu z zapisu. Ale oni i tak zarzucają mi, że sprzęt nie ten, że metody przestarzałe, że jako specjalista kompletnie się do tego nie nadaję. Tysiąc rzeczy. Tyle że ja wszystko mam udokumentowane, a wyniki badań tego człowiek oceniałem w szerszym kontekście, ponieważ w tej sprawie przebadałem jeszcze ponad dwadzieścia innych wytypowanych osób.

Dużo roboty.

Dużo zleceń mam szczególnie w okresie przedwyborczym. Jestem proszony o zweryfikowanie zamiarów przyszłych posłów, senatorów czy prezydentów miast. Założenie jest proste – czy naprawdę zamierzają spełnić swój program. Współpracuję też oczywiście przy innych sprawach kryminalnych. Niektóre sięgają jeszcze początku lat 90. Druga głośna sprawa, która jest w toku, to Tarnów, gdzie przed laty bestialsko zamordowano 17-letnią dziewczynę. We wsi wszyscy wiedzieli, ale panowała zmowa milczenia. Do tego stopnia, że jak ktoś powiedział, że coś wie, to go potem wyławiali z Wisły. Skomplikowana sprawa, bo negatywnie zaangażowali się w nią też funkcjonariusze policji. Śledztwo jest w toku, dlatego nie mogę podawać więcej szczegółów.

Część zleceń podchodzi jednak od prywatnych osób, m.in. od właścicieli firm. Może pan opowiedzieć którąś ze spraw?

Zadzwonił do mnie kiedyś pewien pracodawca, który zauważył, że co pewien czas dochodziło u niego do kradzieży. Chciał sprawdzić, czy okradał go któryś z pracowników. Najpierw zniknął laptop, później z 40 tys. zł gotówki podebrano mu ok. 7 tys. zł. Długo nie reagował, bo nie były to dla niego jakieś wielkie straty. Ale w końcu ktoś obrobił mu sejf. Zginęło jakieś 450 tys. zł. Właśnie wtedy zwrócił się do mnie, żebym sprawdził kilku jego pracowników. W wyniku badań wytypowałem osobę, która była tam na… praktykach. I to ten młody chłopak ukradł te pieniądze. Klucz leżał pod regałem, wziął go, zabrał pieniądze. Po badaniach pokazałem temu młodemu człowiekowi zapis ze wstępną oceną, żeby mógł się do tego odnieść. Chłopak widząc to, napisał mi oświadczenie, w którym przyznał się do winy, po czym oddał skradzione pieniądze.

Kiedyś czytałem, że firmy potrafią badać wariografem przyszłych kandydatów do pracy. To częste?

Szczególnie Amerykanie stosują tego typu badania na szeroką skalę. Przyjmując kandydatów na przykład do pracy w przemyśle farmaceutycznym, pracodawcy nie zawsze da się znaleźć informacje, czy dana osoba ma przeszłość związaną na przykład z produkcją czy handlem narkotykami. Bo jak ktoś nie wpadł, to nie ma po tym śladu. Ale poprzez takie badanie można stwierdzić, czy w przeszłości ktoś był w to umoczony i można taką osobę zdemaskować. Tak samo dotyczy to sytuacji, czy ktoś ma skłonności pedofilskie. Bo znane są przypadki, że takie osoby próbują zatrudniać się w środowisku, gdzie obecne są dzieci. Na przykład w przedszkolu jako konserwator czy hydraulik. Takie osoby trzeba demaskować, a badanie wariografem jest bardzo pomocne.

A pamięta pan jakieś szczególnie kuriozalne zlecenie?

To były setki przeróżnych spraw… Ale w branży było jedno słynne zlecenie, którego ja sam za nic bym się nie podjął. Była firma – nie będę podawał nazwiska eksperta – która w zakładach azotowych „Puławy” badała członków zakładowej straży pożarnej, ponieważ zginęły cztery kilogramy kiełbasy. Przebadano chyba z dziesięciu pracowników, bo prowadzono dochodzenie, kto ukradł mięso z zakładowej lodówki. I badania przeprowadzali poważni ludzie z branży, prawdopodobnie wzięli za to spore pieniądze. Pan się śmieje, ale to nie żarty, do tego badania odnosił się nawet prawnik. Aż sam jestem ciekawy, czy ostatecznie zdemaskowali tego złodzieja kiełbasy…

ROZMAWIAŁ RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. archiwum prywatne

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Tenis
25.10.2021

Andy „Braveheart” Murray ograł Huberta Hurkacza w Vienna Open!

Hubert Hurkacz nie grał dziś z zaledwie sto pięćdziesiątym szóstym zawodnikiem rankingu ATP. Po drugiej stronie siatki nie biegała żadna przebrzmiała legenda, po której zostało wyłącznie nazwisko. Co to, to nie. To był – dosłownie i w przenośni – stary, dobry Andy Murray. Gość, który tak bardzo imponował walecznością, że gdyby Mel Gibson postanowił nakręcić […]
25.10.2021
Inne sporty
25.10.2021

Najbardziej oczekiwany powrót w NBA coraz bliżej. Jest tylko jeden Klay Thompson

Na parkiecie nie było go ponad dwa lata, ale czasu wcale nie marnował. Znajdował coraz to nowsze hobby: spędzał czas w łódce, którą nazywa Nordyckim Nożem, prowadził dziennik, grał w szachy i oczywiście odpoczywał ze swoim psem Rocco. Nie są to typowe rozrywki dla gwiazdy NBA, ale to cały Klay Thompson. Ten żyjący we własnym […]
25.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Formuła 1: Max Verstappen zaskoczył Hamiltona w USA

Wiele argumentów miał dzisiaj po swojej stronie Lewis Hamilton. Przede wszystkim – w Grand Prix USA od lat radził sobie świetnie. Podobnie jak jego zespół. Znakomicie zaczęło się dla niego też niedzielne ściganie. Łatwo wyprzedził Maxa Verstappena na starcie i objął prowadzenie. Ale ostatecznie to nie jemu na podium najmocniej gratulował Shaquille O’Neal, wielki (w […]
24.10.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 27
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Śliski Lin Original
Śliski Lin Original (@sliskilinoriginal)
4 lat temu

Po takiej anegdocie na początku dalej nawet nie czytam.

lubie mezo
lubie mezo (@xrue213)
4 lat temu

Niezły suchar.

kolor100
kolor100 (@kolor100)
4 lat temu

C+ powinien przebadać na wariografie swoich tzw. „ekspertów” na okolicznośc ustawiania meczów,
wyniki będą bardzo ciekawe 🙂

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8 (@w-punkt)
4 lat temu

.

siemaszko37.jpg
Pyton Windykator
Pyton Windykator (@pyton-windykator)
4 lat temu

Jaki burak z Lipińskiej. Stara raszpla.

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8 (@w-punkt)
4 lat temu

..

radoWario3.jpg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
4 lat temu

Gdzie dwoch sie bije tam dentysta korzysta. Lech Poznań, mistrz 1993

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Treść usunięta

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
4 lat temu

😀 no przeciez cala Polska widziala

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Treść usunięta

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
4 lat temu

Skoro Cie nie bylo, to przemilcz to. Wstyd to KRASC.
Podobno to i tak wszystko bujda, rzucaja zazdrosnicy kalumnie. Osczerstwo podle, wstyd, wstyd, wstyd

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Treść usunięta

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
4 lat temu

Prosze Pawelka w to nie mieszac.

A chetnie sobie Go jeszcze raz obejrze, dziekuje

Ps, a nie wstyd udawac Lecha gdy sie jest z Wronek?

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8 (@w-punkt)
4 lat temu

vadis02.jpg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
4 lat temu

Szanowny Panie ekspercie, mamusie oszukasz, tatusia oszukasz, ale zycia nie oszukasz

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz (@krzysztof-reperowicz)
4 lat temu

Oczywicie że można oszukać wariograf, tylko trzeba z nim potrenować. Jak kogoś badają pierwszy raz w życiu, to nie ma szans ale jak z ekspertem popracuje to da się wyuczyć.

Phaeton
Phaeton (@phaeton)
4 lat temu

Zamiast puszczać bełkot idioty, który chce jedynie rozgłosu wokół swoich machinacji wariografem, proponuję poszukać rzetelnych badań. Tak dla celów społecznych, raz byście wypromowali naukę a nie treści rodem z ostatnich stron The Sun.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

MaLk
MaLk (@malk)
4 lat temu

I ten gość pełni funkcję biegłego? I profesjonalnego usługodawcy dla prywatnych klientów?

Po tym wywiadzie nie zleciłbym mu sprawdzenia kto mi zjadł czekoladę…

lostintrain
lostintrain (@lostintrain)
4 lat temu

Ja bym Bońka zapytał czy chodził na dziwki na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. Podobno miał do tego pociąg

szuwarek
szuwarek (@szuwarek)
4 lat temu

Dziś rano Kuba wstaje z łóżka obowiązkowo prawą nogą… patrzy!!!! nie dowierza… przeciera oczy ze zdumienia!!!!! a tam stoi nowiuśka NOWA TRYBUNA na stadionie w Łodzi przy ul Al Unii!!!
Myśli sobie: A Chuj!!!! głosuję w następnych wyborach na panią Hankę

Suche Info
28.10.2021

Szef organizacji plebiscytu Złotej Piłki zaprzecza, by nastąpił przeciek

Piłkarski Internet od paru dni żyje m.in. plebiscytem Złotej Piłki. Zakończyło się już głosowanie, obecnie trwa liczenie głosów oraz… przeczesywanie mediów społecznościowych w poszukiwaniu jakichkolwiek przecieków. Na razie najbardziej prawdopodobny wydawał się ten sprzed paru dni, gdzie rzekomo miała znaleźć się czołówka najlepszych. Dzisiaj w rozmowie z goal.pl glos zabrał szef organizacji plebiscytu, Nicolas Manissier. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021